Испечати | Затвори го прозорот

Вештачка интелигенција

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20519
Датум на принтање: 19.Мај.2024 во 05:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вештачка интелигенција
Постирано од: Anarchy
Наслов: Вештачка интелигенција
Датум на внесување: 24.Октомври.2009 во 02:45
Дали знаете што е вештачка интелигенција?

Еве две анкети каде се покажува што обично луѓето мислат дека вештачката интелигенција е. Погледнете, во секој случај е многу интересно. голема%20насмевка

http://www.youtube.com/watch?v=CqJ_WMICc-4&feature=player_embedded - http://www.youtube.com/watch?v=CqJ_WMICc-4&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=khiaSCH6yNQ&feature=player_embedded - http://www.youtube.com/watch?v=khiaSCH6yNQ&feature=player_embedded

Инаку, за она што всушност е вештачката интелигенција од мене друг пат кога ќе имам повеќе време.



Коментари:
Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Октомври.2009 во 11:01
Имаше и ваков филм.
Манипулации со техниката и живиот свет, манипулации со гените и ДНК, за никаде, вчера од брат ми слушнав дека и Ѓери Каспаров изгубил на шах од некоја компјутерска шаџ игра. Вештачката интелигиенција е голема креација, но откако ќе се креира се губи понатамошната креација.намигнување


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 24.Октомври.2009 во 20:11
Вештачката интелигенција (eng. AI) е област од компјутерската наука. Терминот опфаќа повеќе дефиниции, но повеќето експерти се сложуваат дека ВИ се однесува на две основни идеи. Прво, го изучува начинот на размислување кај луѓето (за да се разјасне што е тоа интелигенција); второ, се занимава со претставување и повторување на овие процеси преку машини (пр. компјутери и роботи).

Една добро позната дефиниција на ВИ е следнава: Вештачката интелигенција е однесувањето на една машина кое, доколку е изведувано од човечкото суштество би можело да се нарече интелигентно.
Денес, истражувањата за вештачката интелигенција се ориентирани на експертски системи, системи за преведување во ограничени домени, препознавање на човечки говор и пишан текст, автоматско докажување теорами, како и константно интересирање за создавање интелегентни, автономни агенти.
Основната тенденција денес, за развој на ВИ претставува: развој на експертски системи и развој на невронска мрежа. Експертските системи го репродуцираат човечкото размислување преку симболи. Невронските мрежи тоа го прават врз база на биолошка перспектива (ја рекреираат структурата на човечкиот мозок со помош на генетски алгоритми). Сложеноста на двата системи, го забавува процесот на креирање на вистинско интелигентно размислување.

Даре, Garry Kasparov изгубил партија шах од шаховска програма развиена од истражувачкиот тим на IBM, игра во која вообичаено само интелигентни луѓе можат да победат.
-Во 1997, Deep Blue, компјутерски систем вооружен со вештачка интелигенција, го победи Рускиот светски шаховски шампион Garry Kasparov, кој е сметан за најдобар играч на шах кој некогаш живеел, во шаховски меч. Тоа беше прв пат компјутер да демонстрира интелигенција во област која бара човечка интелигенција. Системот работеше на IBM RS/6000 SP машина способна да ги провери 200 милиони потези во секунда, или 50 милјарди позиции во трите минути дозволени за единствен потег во шаховска игра. Машината на RS/6000 беше од истиот тип на систем користен во стотици комерцијални и технолошки апликации. Првиот меч помеѓѕ Kasparov i Deep Blue всушност се одигра во 1996. Deep Blue исто така победи на овој меч.
Во февруари 2003, уште еден меч човек-компјутер помеѓу Garry Kasparov и Deep Junior, трикратниот компјутерски шампион во шах прогамиран од Amir Ban и Shay Bushinsky во Израел, заврши нерешено 3-3. Ова и понатаму потврди дека знаењето вградено во компјутерска шаховска програма може да биде исто толку моќно колку и човечкото знаење.

Не гледам зошто откако ќе се креира ВИ се губи понатамошна креација. Природата на човекот е таква што секогаш бараме и креираме иновации во сите области. ВИ е еднината на светот, интелигентни машини и роботи има и тие ќе се усовршуваат. намигнување


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 12:32
Мислам дека треба малку да се вратиме назад со времето, да создадеме фабрики како што имало порано и такви објекти, а не само да го заваќаме слободниот простор со машини кој "размислуваат".

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 13:26
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Мислам дека треба малку да се вратиме назад со времето, да создадеме фабрики како што имало порано и такви објекти, а не само да го заваќаме слободниот простор со машини кој "размислуваат".


Каква врска имаат па сега фабриките со вештачката интелиганција збунетост


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 16:35
Така тие ќе бидат поголеми како и порано и ќе нема место за машини со вештачка интелигенција.голема%20насмевканамигнување

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 19:54
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Така тие ќе бидат поголеми како и порано и ќе нема место за машини со вештачка интелигенција.голема%20насмевканамигнување


Даре не можам никако да те разберам на што целиш со коментарите. Дали си против технологијата или што?


-------------


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 20:43
Вештачка интелигенција сеуште нема.
Тоа што некои машини „размислуваат“ не е интелигенција. Тоа е само (брзо) користење на веќе припремени можни решенија, вградени во нив од суштество со интелигенција (човекот).намигнување
За ВИ би можеле да зборуваме откако ќе почнат да се создаваат био чипови, па потоа овие самите да почнат да размислуваат и да создаваат нови нешта. глупчоголема%20насмевка



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 06:28
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Така тие ќе бидат поголеми како и порано и ќе нема место за машини со вештачка интелигенција.голема%20насмевканамигнување


Даре не можам никако да те разберам на што целиш со коментарите. Дали си против технологијата или што?

Јас не сум против технологијата туку против форсирањето на технологијата.намигнување


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 20:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Вештачка интелигенција сеуште нема.
Тоа што некои машини „размислуваат“ не е интелигенција. Тоа е само (брзо) користење на веќе припремени можни решенија, вградени во нив од суштество со интелигенција (човекот).намигнување
За ВИ би можеле да зборуваме откако ќе почнат да се создаваат био чипови, па потоа овие самите да почнат да размислуваат и да создаваат нови нешта. глупчоголема%20насмевка



Точно дека се уште нема и дека се работи долго време да се создаде. Сепак има низа работи кои придонесле и се уште придонесуваат за развивање на таква технологија.


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 20:05
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Така тие ќе бидат поголеми како и порано и ќе нема место за машини со вештачка интелигенција.голема%20насмевканамигнување


Даре не можам никако да те разберам на што целиш со коментарите. Дали си против технологијата или што?

Јас не сум против технологијата туку против форсирањето на технологијата.намигнување

аххаха браво за коментаров губитник
Ова е исто што и "Јас не сум против медицината, туку сум против нејзиното усовршување".


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 06:36
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Така тие ќе бидат поголеми како и порано и ќе нема место за машини со вештачка интелигенција.голема%20насмевканамигнување


Даре не можам никако да те разберам на што целиш со коментарите. Дали си против технологијата или што?

Јас не сум против технологијата туку против форсирањето на технологијата.намигнување

аххаха браво за коментаров губитник
Ова е исто што и "Јас не сум против медицината, туку сум против нејзиното усовршување".


Медицинска технологија не сакам ниту таква. Народната медицина наспроти - современата 3 : 0


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 14:53
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Медицинска технологија не сакам ниту таква. Народната медицина наспроти - современата 3 : 0


Даре темава си има свој наслов. На почеток објаснив што и како се работите, а ти ми правиш муабет за поголеми фабрики, за зафаќање на просторот во целиот свет за да нема машини со ВИ. Не знам зошто се уште ти реплицирам, но во иднина ПОШТЕДИ не од вакви коментари.


-------------


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 15:45
Jas ne se sl*gam so to deka nema vestacka inteligencija. Ima. ako sednis da igras sah so nekoj koj so ne go gledas, dali mozis da poznajs dali igras so kompjuter ili so coek? t.e. dali igras so inteligentno sustestvo ili so nekoja masina so pripremeni mozni resenija.

od druga strana, jas kolku so znam, inteligencija, kako poim dosega ne e definiran, i neam slusnato tocno naucno so e to intelegencija. taka da, ako ne mozis da definiras so e inteligencija, toas, ne mozis da definiras i vestacka inteligencija ...


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 17:21
Tuka si prav... nema edna definicija za inteligencija koja ednoznachno kje determinria sto e toa, bez da vmeshuva sekakvi umstveno-iskustveni sposobnosti.

Onoa shto mene najmnogu mi pagja vo ochi e shto lugjeto najchesto inteligencijata ja meshaat so kvantum na znaenje.

Znaenjeto ne e inteligencija, no razbiranjeto i nachinot na koristenjeto na toa znaenje e pokazatel za nivoto na inteligencijata - rezoniranje, logika, planiranje, kreativnost, intuicija, emotivnost itn.

Ako mashinite, osven natrupanoto znaenje sostaveno i vneseno od lugjeto, go poseduvat i nabrojanovo, togash mozhe da se govori za veshtachka (nepodareno od prirodata) inteligencija. A ako se dogovorime deka toa ne se mashinski kvaliteti, togash poimot veshtachka inteligencija treba da se zeme uslovno i so edno golemo ograduvanje.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 27.Октомври.2009 во 20:18
Фала богу, конечно да начекам некоја саглам тема за дискусија.
За да видиме што е ВИ, прво треба да знаеме што е општо интелигенција (биолошка). Интелигенцијата (според мене) е начин на размислување на некое суштество како да дојде до одредено решение на некој проблем и можноста да учи од секојдневието, односно од грешките.
Е сега можеме да дискутираме што е вештачка интелигенција. Вештачка интелигенција е начин да се претстави биолошката интелигенција на компјутерски начин (со бинарни броеви, хардвер и сл.).
Како би требало да изгледа тој код (програма) тако звани вештачка интелигенција?
(Одговорот е моја теорија)
- Сигурно не би требало да биде нешто сложено, зошто тој код извршува само една единствена задача, учи од природата (секојдневието) и го применува тоа на најбрз можен начин.
Ако биде само код, без никаква хардверска поддршка (очи, микрофони, и др. сл. ствари), ние ќе треба сами да ја надоградуваме програмата, но сепак би била интелигентна, но ако има хардвер (сличен на биолошкиот систем), тогаш кодот би учел од општеството и би бил далеку поинтелигентен од човекот.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 01:54
Еве и јас да укључам малку ќирилица (грешките се намерни).

Има една книга, која шо се вика The artilect war.

Типот шо ја има напишано е австралиец кој се смета дека е татко на невронските мозоци, и имал напраено најголем вештачки невронски мозок, мислам околу 80 000 неврони (ова се као компјутерски, или електронски неврони, не биолошки), со кое успеал да командува некоја си роботска рака, али не предефинирано како со некое програмирање, него со имитирање на чоечкио мозок.

Ако ја најди некој во електронска верзија нека остај линк, ако не, јас мислам ја имам негде, ќе ја побарам кој сака ке му ја пуштам.

иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави??? исто, Deep Blue компјутерот го победи карпов или каспаров во шах, шо е бааааги логички натпревар, без разлика дали то било со мислење или со предодреден алгоритам кој се извршува брзо.

На крају краева, ние не знајме како работи мозоко, можда е тој ектремно брз, па исто како компјутерите работи по некој алгоритам, а не по интуиција ... или по некоја биолошка интелигенција....

во овој контекст, јас би рекол, постои вештачка интелигенција, т.е. машина која е напраена од чоекот, да ја имитира неговата идеја за интелигенција. и тоа е тоа. и на факултет истиве работи ги имаат кажано, и тоа е тоа. работа измислена, но не до (или из) дефинирана до крај. јас не глеам тука поќе поле за понатамошни дебати (освен некое дообјаснување ако на некој не толку интелигентен му треба голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка)


ако ја најдете книгата, тогаш тоа отвара една многу интересна тема за полемизирање .... така да, пишете дали некој ке се догреби и ке прочита нешто од неа.

ајт сеа на другите теми


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 13:34
Chicha micha, gotova pricha!

sasebt ja zatvori temata - ајт сеа на другите теми!


Chekaj malu, barem da dopolnime tuka i tamu... ako dozvolish, razbira se.

Velish:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:

иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави???



Ova denes se koristi kaj mene vo Amerika za tvrdenjeto deka ima razlichni inteligencii. Uchitelite velat "ova dete e inteligentno za matematika", "ova dete ima inteligencija za pishuvanje" i t.n.

Onoa sto porani go naznachuvavme kako "talent" denes s'e povekje go karakteriziraat kako "inteligencija".

Za mene inteligencijata e neshto drugo, neshto poseopfatno otkolku talent za nekoja odredena rabota, no izgleda ostanuvam megju pomaliot broj na lugje sto mislat taka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 13:58
Море сите сте грешка
Вештачка интелегенција е кога плавуша ќе се офарба црна газење%20од%20смеење


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 21:00
A koga crna kje se ofarba kako plavusha e prirodna!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 01:06
Originally posted by sasebt sasebt напиша:


иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави??? ...

Не, сашебт, ти имаш повеќе афинитети кон соодветните науки кои ги наброја. Едноставно тие повеќе те привлекуваат (да не завлегуваме во причините кои довеле до тоа).
Овде сосема се сложувам со Меси во набројувањето на дефинициите за поимот интелигенција. Само би додал и една друга, која верувам ќе се согласите за реално прифатлива дефиниција, а тоа е: интелигенција е способност за снаоѓање во новонастаната ситуација.
Еве на пр. Саше го спомна:
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

... Deep Blue компјутерот го победи карпов или каспаров во шах, шо е бааааги логички натпревар, без разлика дали то било со мислење или со предодреден алгоритам кој се извршува брзо...

Е тука е штосот, што сепак има разлика и, тоа многу голема.
Дип Блу е сепак машина и таа не „размислува“поинаку од веќе поставениот алгоритам. Ако се дојде до нова ситуација која не е предвидена (претходно вградена), тој ќе нема „да се снајде“или ќе повлече погрешен потег.
Или ај еден друг пример.
Правиш робот во кој вметнуваш неколку наредби кои тој треба да ги изврши. Еве на пр. да купи пиво. Тој (роботот) на твојата наредба „оди купи пиво“ одговара со „дај пари“голема%20насмевка. Ти му даваш и му велиш:„ еве, купи Скопско“. Роботот оди во продавницата (која нели претходно му е „нацртана“ во меморијата) и бара „Скопско“. Но неможе да најде бидејќи се потрошило. И, бидејќи нема вградено наредба да купи друга марка пиво, тој се враќа назад. За разлика од него, човекот (кој има интелигенција) би размислил и би си рекол: чекај, ако нема скопско, ќе земам Горско!
Значи, поентата ми е потврдување на гореспомнатата дефиниија!
Сепак компјутерите се многу „глупави“ машини. Што ќе им речеш - тоа прават, без да размислат!глупчо


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 01:58
Se slozhuvam.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 11:17
Zlatnik .... hmmmm

prvo, ti ne znaes kako ni raboti nas mozokot, dali raboti na princip na brute force ili nekako poinaku.

mozda i nie sme samo glupavi masini, taka? cim ne znajs kako raboti toas ne mojs da donesis nikakov zaklucok.

inace, za primerot so shahot. ako ti ne stanis i da odis da vidis so koj igras sah, toas nema da mozis da doznajs dali igras so kompjuter ili so coek.

ovaj primer mi go kazaa na fakultet, koa ucev vestacka inteligencija, znaci, kazano e od profesor, ne e izmislen od mene. ne znam dali i ti si profesor, ama, coekot toas si ja znaese rabotata.


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 12:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A koga crna kje se ofarba kako plavusha e prirodna!


не, туку со сила глупава


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 14:13
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Zlatnik .... hmmmmprvo, ti ne znaes kako ni raboti nas mozokot, dali raboti na princip na brute force ili nekako poinaku.mozda i nie sme samo glupavi masini, taka? cim ne znajs kako raboti toas ne mojs da donesis nikakov zaklucok.inace, za primerot so shahot. ako ti ne stanis i da odis da vidis so koj igras sah, toas nema da mozis da doznajs dali igras so kompjuter ili so coek. ovaj primer mi go kazaa na fakultet, koa ucev vestacka inteligencija, znaci, kazano e od profesor, ne e izmislen od mene. ne znam dali i ti si profesor, ama, coekot toas si ja znaese rabotata.


Vo toj primer ima eden GOLEM previd... iako e kazhana od profesor, a toj toa go slushnal od drugi profesori i inzhineri... se raboti za "tehnichka greshka".

Shahot vo sushtina e presmetuvanje - matematika. Teoretski, ako na kompjuterot, kako presmetuvachka mashina, mu gi dadesh pravilata na igrata, vrednosta i dvizhenje na figurite (sto e lesna rabota) i site mozhni strategii i kombinacii (sto e poteshka rabota), togash kje dobiesh najdobar igrach na shah.

Primer za toa pretstavuva samiot razvoj na brzinata na presmetuvanje na kampjuterite i kapacitetot na raspolozhivata memorija - koga tie neshta go dostignaa potrebnoto nivo, togash komjuterot pochna da gi pobeduva lugjeto vo ovaa igra,

A shto stanuva so muzikata, likovnata umetnost, folozofijata... ako izlezesh na sud dali povekje kje sakash da te brani kompjuter ili chovek - advokat ?

Tuka vekje se zboruva za inteligencija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 14:35
Примерот што ви го посочил проферосрот можеби се однесувал во некој друг контекст, можеби сте разговарале за нешто слично во врска со ВИ, но поентата на дискусијава не е дали знаеме со кого играме, туку како, на кој принцип „работи“ ВИ!
Факт е дека на Дип Блу (или на било кој друг компјутер), некој мора да му стави знаење. Без тоа тој е само куп железо и пластика!
А за тоа како работи мозокот на човекот, точно е дека во целост не се знае принципот на неговото функционирање, но без оглед на тоа наше непознавање, ние совршено функционираме. Самиот факт дека ние самите сме свесни за нашето постоење, свесни сме за тоа дека размислуваме, знаеме  и можеме да се снајдеме во одредена непредвидлива ситуација ... доволно зборува за постоење на интелигенција. Сето ова го постигнуваме без некој отпосле да ни’ го ставил тоа во глава. Едноставно, преку гентескиот код кој е во хромозомите, се пренесуваат сите овие квалитативни особини уште пред неговото формирање како човек!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 15:34
e ok de, nema nekoja diskusija za to, ima 2 tipa spored mene na VI

edniot tip e da raboti spored nekoj algoritam

drugiot tip e so nevronski mrezi ama IQ score na ovie mrezi e mnooogu malo


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 17:44
Чек, чек. Интелигенција не е да се работи по некој одреден алгоритам (пр. компјутерскиот играч на шах), туку да може машината самостално да размислува (пр. А.L.I.C.E.).

Е сега, што е причината поради која тие програми како A.L.I.C.E. имаат мала интелигенција (прочитав некаде колку интелигенција на жаба)?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:08
veshtachkata inteligencija vekje ...daleku go ..."nadmashjila"...ona shjto  lugjeto od ovie prostori go imaat vo .......glavata!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 04:33
За да разбериме што е всушност ВИ, треба прво да ги разгледаме сите способности што се сметаат (и коишто би требало да ги има) за знаци на интерегенција:
- Учење или разбирање од искуство,
-Правење на смисла од двосмислени, нејасни или контрадикторни пораки,
-Брзи и флексибилно реагирање на нова ситуација (различни реакции, флексибилност - за ова зборуваше Златник),
-Користење и резонирање при решавањето на проблеми и ефективно насочување на однесувањето,
-Справување со конфузни заклучоци,
-Разбирање и логичко заклучување на вообичаен рационален начин
-Примена на знаење со цел да се манипулира околината,
Размислување и резонирање (изведување на заклучоци),
-Препознавањње на различни елементи и степенот на нивна важност во различни ситуации.

Мислам не е на одмет да напишам еден текст од книга за еволуцијата на ВИ.

Постојат 4 главни етапи од 1960 до сега:
-Прво, во 1956 г., група на компјутерски научници се собрале во Darmouth колеџот да дискутираат за огромниот потенцијал на компјутерските апликации. Тие биле уверени дека, доколку на компјутерите им се даде огромна процесирачка моќ, би биле способни да решаваат многу комплексни проблеми и да ги заменат луѓето во многу обласки. Во тоа време, научниците немале доволно познавање за комплексноста а човечката интелигенција и затоа биле премногу оптимистички за тоа што компјутерите може да постигнат. Повеќето решенија создадени во тоа време биле примитивни, и оттаму оваа етапа е наречена етапа на наивни решенија.
-После неколку години испитување и грешки, научниците почнале да се фокусираат на развивање на поефективни методи за решавање на проблеми, како што се шеми за пререзентација на знаењето, стратегии за резонирање и ефективна пребарувачка хевристика. Затоа што особината на овај степен е развитокот на методи за општа намена, истиот е наречен етапа на општи методи.
- По создавањето на доволен број на методи со општа намена, истражувачите почнале да ги применуваат во конкретни реални апликации. Апликацијата во оваа етапа е поинаква од онаа во првиот во тоа што сега е добро познато дека решавањети на едноставни проблеми е тешко. Заради тоа, повеќето апликации беа распределени кон тесно дефинирани области кои содржат специфично знаење. Системите од овај вид се наречени експертски системи (ЕС). Главна карактеристика е тоа што аквизацијата на експертското знаење игра клучна улога при развивањето на ваквите системи. Овој домен го нарекуваме етапа на знаење од определен домен.
-Од 1990, се развиени понапредни методи за решавање на проблеми. Се појавува потреба да се интегрираат повеќекратни техники и да се решаваат проблеми од повеќекратни домени. Хибридни системи како интегрирачки системи базирани на правила (rule-based) и системи базирани на состојби (case-based), или интегрирани вештачки невронски мрежи и генетски алгоритми, стануваат неопходност. Оваа етапа се нарекува интеграциона.


И дефиницијата за ВИ од sasebt е точна и општо прифатена. Дека за интелигентна машина се смета онаа која не може да процениме дали е човек или машина, врз база на начинот на работите кои што се изведени од неа.

Но, и Златник е во право за тоа дека е денешниве машини работат со ВИ. Далеку од тоа и далеку од она што е замислено како "краен" производ да изгледа ВИ. Треба да се направи машина која што ќе биде способна да решава новонастанати ситуации и проблеми, за да во најмала рака кажеме дека е интелигентна.

Затоа и ги напишав погоре периодите на развој, за да видиме од каде е почнато, што е планирано и кои се причините за застојот на нејзиниот развој.

Нареден пат ќе пишувам за интелигентни туторски системи за подучување.


-------------


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 16:09
Инжињерски експертски системи Осумка добив.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 13.Февруари.2013 во 13:55
Stara dobra tema...

Sea slusnav nekoj dobil 10 miljardi dolari ili taka nesto, i ima 10 godini da kreira nevronska mreza intelegentna kolku coeckio mozok. I ako uspej, toas? kako ke ja definiras intelegencijata? algoritam?????


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 13.Февруари.2013 во 20:01
Интелигенција = Процесор + РАМ + ОС    плазење

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Февруари.2013 во 20:17
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Stara dobra tema...

Sea slusnav nekoj dobil 10 miljardi dolari ili taka nesto, i ima 10 godini da kreira nevronska mreza intelegentna kolku coeckio mozok. I ako uspej, toas?

Ако успее ќе биде многу арно тои ќе можe да им ja вградат на оние кои немаат природна интелигенција. голема насмевка


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Февруари.2013 во 14:10
...i...kade  ke beshe najgolemiot pazar (proporcionalno)...za toa? намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk