Испечати | Затвори го прозорот

Армагедон..што всушност значи Армагедон?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20170
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 16:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Армагедон..што всушност значи Армагедон?
Постирано од: al__ISLAM
Наслов: Армагедон..што всушност значи Армагедон?
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 18:44
Krscani vjeruju da ce se Mesija (Isa a.s.) vratiti ... a zatim ce vladati jos hiljadu godina.

S obzirom da ce mjesto njegovog pojavljivanja biti vjerovatno njegova maticna zemlja, nuzno je obaviti pripreme za njegov dolazak tako sto ce se iskupiti Izrailcani u palestinskoj zemlji gdje ce se odigrati velika i odlucujuca bitka 'Armagedon" ili dolina Megidon(mala dolina u Palestini, za koju kazu da ce se u njoj odigrati bitka, gdje ce se okupiti ogromne vojske ciji ce broj prema tvrdnjama nekih dostici 400 miliona vojnika).




Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 02:15
al__ISLAM, chitam, chitam i chitam... masoni, iluminati, protokoli, cionizam, hristijansko-evrejska zavera... sekakvi kopirani materijali od nekakvi sajtovi i nikako da prochitam TVOE mislenje za Armagedon.

Dozvoli da ti posocham nekollku raboti vo vrska so nashiov forum:

!. Ne e dozvoleno ekstenzivno copy-paste materijali na forumov. Za kusi citati e vo red, no ako ima nekakov podolg tugj tekst koj mislish deka e interesen za chlenovite, posochi link do nego ili preraskazhi go so tvoi zborovi.

2. Ako otvarash temi, togash drzhi se za konkretno za naslovot i idejata i ne se rasplinuvaj na trista strani oti toa nema da ne odvede nikade.

3. Na forumov ne e dozvoleno shirenje omraza kon drugi veruvanja, religii, nacii i lichnosti, navredi, klevetanja i neosnovani ili nedokazhani pretpostavki. Ova ne e forum za konspiracijski teorii, tuku za veroispoved.

Temava ti ja ostavam bidejki e validna, no site onie tekstvi sto si gi pozajmil od sekakvi konspiracijski sajtovi ti gi izbrishav.

Poveli, objasni ni so tvoi zborovi koi se tvoite lichni soznanija za Armagedon i slobodno posluzhi se so citati od k*ranot, Biblijata ili nekoi drugi sveti pisanija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 04:40
Хармагедон (или Армагедон) носи во себе 2 старо хебрејски збора Хар=рид и Мегидо=тврдина. Според Јовановата Апокалипса(Откровение) е место каде ќе се соберат светските владетели за final fight против Бог. Во времето на стариот завет (околу десет века пред н.е.) таму се одиграла решавачката битка за земјата Канаанска.


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 17:50
kakvoe veruvanjeto na hristijanite sto ke se sluci na armegadon


Постирано од: alf
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:59
.




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 00:15
Originally posted by alf alf напиша:

Погледнете ја Македонија од повисоко на секој рид,височинка или планина има поставено по еден висок крст,исто како гробишта гледано од горе.Кој се тие што живее на гробишта, мртвите(по дух)и ке ги собере на местото наречено по еврејски Армагедон (на рид тврдина)Каде што е телото тамо ке се соберат и орлите.
Одговара на описот од Откровение.
Замислете во Македонија ке се појави

15 И ете, идам како крадец; блажен е оној, кој бдее и ги пази своите облеки, за да не оди гол и да не се гледа неговиот срам.





Ajdeeeee... ushte ova go nemam prochitano do sega.

Demek. krstovite na planinite gi odbelezhuvaat grobishtata na mrtvite po duh... ubavo velam jas, Otkrovenieto nikogash ne trebashe da go stavat vo Noviot Zavet. Lugjto mnogu poubavo kje ja razberea Isusovata radosna vest i nemashe da se zanimavaat so temni apokaliptichni razmisluvanja i muabeti koi ne pridonesuvaat nishto dobro za sekojdnevniot zhivot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 00:53
.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ajdeeeee... ushte ova go nemam prochitano do sega.

ubavo velam jas, Otkrovenieto nikogash ne trebashe da go stavat vo Noviot Zavet.


Не се нервирај месии проблем не е самото откровение туку луѓето кои го читаат но никако да го дочитаат и послем ќе се чудиме од секакви си инстант теологиии и толкувања кои да не би биле за плачење(од глупост) би биле смешни.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 13:23

Grckiot zbor Har-Magedon e prezemen od hebrejskiot jazik i
toj vo prevod znaci " Ridot na Megido".

Vo Biblijata toj zbor se povrzuva so 'vojnata vo onoj golem den na Boga Sedrzitelot'( Otkrovenie 16:14-16).

Toa ke bide konecnata presmetka pomegju dobroto i zloto, odnosno borbata na BOG so nevernicite.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 16:04
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 19:45
I ti sega so ova go najavuvash negovoto doagjanje i ne predupreduvash deka vid videlina nema da vidime ako ne se slozhime so tvoeto mislenje?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 20:30
.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 21:05
Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.

Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...
Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 21:35


Kade ti tekna ova...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 22:14
Originally posted by alf alf напиша:

ВИЕ ТАКА МУДРИ СЕ СМЕЕТЕ НА МОЕТО БЕЗУМСТВО,ИЛИ ВЕ НАВРЕДИ ШТО КАЖАВ КАДЕ ЖИВЕАТ МРТВИТЕ,А ВИЕ ЖИВИ(ПО ДУХ)СЕ МИСЛИТЕ- ВОСКРЕСНАВТЕ.ПА АЈДЕ И НАС ВОСКРЕСНЕТЕНЕ ПА ЗАЕДНО ДА ЦАРУВАМЕ.


алф...ако ова сериозно го мислиш тогаш мислам дека сериозно ти треба (духовна)помош.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: alf
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 22:26
.







Постирано од: alf
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 22:41
.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 23:22

Ne go vregjaj covekot, mozebi ima nekoe otkrovenie.


Malku da se nasalime , ama i mene mi bese smesno koga alf rece deka Dedo Mraz e antihristot.

Se nadevam deka nema da se naluti alf... mozebi ke izleze i deka e vo pravo?


A sto ako e vo pravo?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 12:15
TETRATKA-не ти е првпат да се обраќаш со епитети за душевната сосотојба на луѓето.
Дури и да си невропсихијатар-навистина не доликува, пред се не како христијанин.

Ако некој мисли поинаку од нас, можеме аргументирано да се спротивставиме и на поинаков начин да се искажеме, како христијанин треба и да му се извиниш на алф (како и на Евангелос за навредата во другата тема) и биди внимателен, нема да толерирам такви лични обраќања...Знаеш на кого доликуваат, нели?

Да се вратиме на тема.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 12:17
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.


ЈАС НЕМА НИШТО ДА ТИ ПРОТИВРЕЧАМ ПОВЕЛИ ЧИТАЈ.

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ
Глава 2                 
9 Исто така и жените да се украсуваат во пристојна облека, скромно и претпазливо, не со плетенки и злато, или со бисери или со скапоцени облеки,

10 туку со добри дела, како што им прилега на жените, кои исповедуваат дека се побожни.

11 Жената да се учи во тишина и во секаква покорност!

12 А на жената не и дозволувам да поучува, ниту да господари над мажот, туку да биде мирна.

13 Зашто, прво беше создаден Адам, потоа Ева.

14 И Адам не беше измамен, туку жената беше измамена, и падна во престап.

15 Но таа ќе биде сочувана со раѓање на деца; ако останат во верата и љубовта и во светоста со умереност.







Да, цитативе се во ред.
Но неможам да го разберам контекстот во кој се поставени и нивната поврзаност со Армагедон, а пред се со твоето толкување на битката и нејзиното збиднување на територија на Р.Македонија.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 12:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.




А не знаеше дека Адам и Ева биле македонци?
Уште и Исус фали да го помакедончат.   

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 12:56
Originally posted by alf alf напиша:

Погледнете ја Македонија од повисоко на секој рид,височинка или планина има поставено по еден висок крст,исто како гробишта гледано од горе.Кој се тие што живее на гробишта, мртвите(по дух)и ке ги собере на местото наречено по еврејски Армагедон (на рид тврдина)Каде што е телото тамо ке се соберат и орлите.
Одговара на описот од Откровение.
Замислете во Македонија ке се појави ...

Знаеш што алф, ме стави во мисла!размислување
Што со тие крстови на врвовите од ридовите низ Србија, Бугарија, Хрватска ... или во Рио де Жанеиро ...? мечтаење
За кој ... повод ... пак тие ставале крстови?смеење ма%20ајде
За греови луѓето, во каква заблуда живеат!тага Очигледно не слушнале за Македонија!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло...

  Kade ti tekna ova...

Абе се бисер до бисери!големо%20гушкање
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Уште и Исус фали да го помакедночат.   

збунетост Чекај ма, пааа не ли е...?изненадување
смеење големо%20гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: alf
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 13:34
.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 13:35
ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)



-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 13:45
Originally posted by alf alf напиша:





СМЕЕЊЕТО Е ПОЛОВИНА ЗДРАВЈЕ, МОЈТЕ ПОСТОВИ ВЕ НАСМЕЈУВААТ-ЗДРАВЈЕ КЕ ИМАТЕ.
ЗА СВЕ ИМА ВРЕМЕ
4 Време за плачење и време за смеење; Време за тажење и време за играње.

ОД СИТЕ МЕСТА ШТО ГИ НАБРОЈА НИГДЕ НЕМА ТОЛКУ МНОГУ КАКО ВО МАКЕДОНИЈА,ПРЕТЕРАНО МНОГУ.ГРОБ ДО ГРОБ.
А И НЕ БАРАМ ОД ВАС ДА СЕ СОГЛАСИТЕ СО МЕНЕ ,ДЕ ДА ЧУЈАМ И ЈАС ОД ВАС НЕКОЕ МИСЛЕЊЕ КАДЕ Е ТОА МЕСТО,ПА И ЈАС ЗДРАВЈЕ ДА ДОБИЈАМ.[/QUOTE]


Тоа место би требало да е некаде на територијата на Сирија/Јордан.
АлМаџида е планина (или област) на таа територија од каде и потекнува името Армагедон.

Знаејќи го тоа, некои протестантски деноминации сметаат дека “армагедон“ односно Второто Христово доаѓање може да се “забрза“, па оттука и бројните планови и заговори за инволвирање на Сирија во блискоисточните конфликти.

Се разбира дека тоа не е можно-зашто денот го знае само Бог. Но ете, има и такви движења и верувања.

Инаку алф, за она гроб до гроб, каде нема гробишта?
Мислам, освен онаму каде се кремираат. Тоа не е никаков показател како ни крстовите.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 13:48
.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 13:54
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)


голема%20насмевка големо%20гушкање
Па и навистина нема што да прочиташ од мене во последно време. Малку сум „офф вероисповед“ овој период!намигнување
Но, тоа не е приичина да ти возвратам со исти чувства.големо%20гушкањебакнежљубов

Р.Ѕ. Колку е убаво кога човек се сака без оглед на верската (не)определба!трепкањеЗатоа уУбаво е модераториве да не ги бришат овие офф топици за да другите видат како треба човек да се сака!
големо%20гушкање



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:00
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)

голема%20насмевка големо%20гушкањеПа и навистина нема што да прочиташ од мене во последно време. Малку сум „офф вероисповед“ овој период!намигнувањеНо, тоа не е приичина да ти возвратам со исти чувства.големо%20гушкањебакнежљубовР.Ѕ. Колку е убаво кога човек се сака без оглед на верската (не)определба!трепкањеЗатоа уУбаво е модераториве да не ги бришат овие офф топици за да другите видат како треба човек да се сака!големо%20гушкање


Е да знаеш дека навистина од милина беше тоа!!! Се надевам дека арен си, без разлика што не пишуваш на вероисповед

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: alf
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 10:35
.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 11:49
Зошто не сум таму да го пречекам? Добро прашање.
Уште не ми дошол денот претпоставувам...а и никој не знае кога ќе биде тоа, па си викам, што ќе го чекам јас таму,да трошам за карта, те виза дале-не дале, боље Он коа ќе дојде да ме земе таму со чартер.

Е сега, кога мислиш дека зборов доаѓа не по топографско име, од каде ти текна дека е во-Македонија?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 12:38
.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 12:47
Па мене најважен ми е финишот. Кога ќе ја избрише секоја солза, и кога нема да има ни болест ни страдање. Зар не е тоа најважно за нас?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 13:29
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 13:59
Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 14:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???


Епа оти се македонци...намигнување


-------------


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 14:30

Prorostvoto kazuva deka 'demonskite duhovi'gi sobraa 'carevite na celiot svet za vojna vo velikiot den na Semokniot Bog na mestoto na evrejski nareceno Armagedon". Imeto "Armagedon" mnozina go povrzuvaat so gradot Megido vo prostranata Ezraelska dolina vo severniot del na Izrael, vo koj se vodele silni bitki vo minatoto megu Egipet i Vavilon i drugite togasni sili. Apostol Jovan kazuva deka carevite od cel svet se sobrani na tie prostori ne da pregovaraat za mir, tuku se sobrani za vojna , zasto site dotogasni pregovori za mir propadnale.

Spored toa, Armagedon ne e posledna bitka megu Istok i Zapad! Toa posleden i definitiven, planetaren sudir na zivot i smrt megu Hrista i satanata, megu dobroto i zloto,megu narodite naredeni pod dve znaminja, pod Hristovoto zname i pod znameto na satanata, bitka sto ke se vodi od edniot do drugiot kraj na planetata Zemja vo koja nema neutralni, vo koja postojat samo dva tabora - tret nema; toa e posledna vojna vo koja se odi do apsoluten kraj, do konecno istrebuvanje ili na Bozjiot narod, ili na grevot i gresnicite na celo so satanata; vojna koja so zadrzan zdiv ke ja posmatra celata vselena; migovi koga Hristos ednas za sekogas ke gi rascisti smetkite so satanata na kogo mu dal moznost i vreme do krajni mozni granici da go pokaze svoeto vistinsko lice i da gi ispolni svoite pekolni nameri niz svoite mnogubrojni grozomorni mrakobesija na ovaa zemja, a i moznost grevot da ja obelodeni svojata grdost vo tekot na grdite vreminja.
Pocituvani, toj posleden sudir, taa posledna bitka sto ke se vodi megu Hrista i satanata, megu dobroto i zloto na celata nasa planeta za da se bide ili da ne se bide, vo Biblijata se narekuva "Armagedon".

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 14:39
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???
Епа оти се македонци...намигнување


Super struchen kriterijum, neli?

Ova me potseti na edna anegdota so eden moj dobar prijatel, profesor na fakultetot po arheologija/ istorija na umetnost (ne znam tochno kako e imenuvan). Koga ednash govorevme za toa, kako lugjeto si gi tolkuvaat terminite spored asocijacijata sto ja imaat od nivniot jazik, mi go go reche ova:

- Znaesh sto znachi zborot Muhamed?

- Ne znam - iskreno mu odgovoriv.

- E pa, toa znachi "muha u medu".

Poentata mu beshe odlichno prezentirana.

Ne se preveduvaat ili tolkuvaat zborovite spored asocijaciite na bilo koj jazik, tuku se istrazhuvaat korenite vo jazikot od koi se generirani.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 15:44
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 16:43
Blagodaram na doobjasnuvanjeto na tvojot stav i polgedi na svetot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 04:30
„Ар“ - незнам што би значело? Ваљда „во “...?намигнувањене%20знам
„Магедон“ - знам што е - скратено од Македонија, при што буквата „к“ изгубила од звучноста и преминала во „г“!плазењеглупчо
Ар Магедон - Во Македонија!свиркање

ОК! Ај сега сериозно.
Велите во иднина ќе има некоја ептен голема битка каде ќе војуваат силите на злото и добрината, т.е. меѓу ѓаволот и Исус.
Ме интересира, следново.
Кога однапред се знае исходот на војната (нешто што постојано го кажувате дека во таа војна Исус ќе испадне победник), тогаш зошто воопшто и би се одиграла? Зошто Исус едноставно не го збрише ѓаволот и неговите следбеници? Неможе? Не сака? Кој всушност ќе учествува во таа војна? Луѓе? Кои? Лошите и добрите? Дали Исус (=бог) ќе дозволи во таа војна да изгинат илјадници добри луѓе? Или потоа нив ќе ги оживее?голема%20насмевка?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 04:48
Златник интересен ти е ставот - и јас би те дополнил - нели Исус за последниот час (ден, за крајот) кажал дека никој тоа не го знае, дури ни ангелите на небото... и т. н... па како некој тука цитирајќи го Него (Исус), се осудува да отвара ваква тема (празнословие п.с. ова не е навреда а констатација и мој личен став) и со тоа да сака да биде потенциален кандидат ПОТПАРОЛ НА БОГА - НА ЗЕМЈАТА... да не речем гласник Божји или како Папата... викариус фили деи...

п.с.
Многу пророци родила земјава... не знаев за ова...интересно изненадувањеизненадувањеизненадување


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: alf
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:16
.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:30
Kако ја замислувате таа битка?
Како еден вид двобој?

Лично јас мислам дека битката е веќе започната, знаците се одамна тука, го чекаме само финишот.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 11:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Kако ја замислувате таа битка?Како еден вид двобој?Лично јас мислам дека битката е веќе започната, знаците се одамна тука, го чекаме само финишот.

Neee, seushte ne e zapochnata !
Eve so eden "postmodernistichki pogled", shto ne znachi deka sum vo pravo ako e posmodernizam :))) edno od mozhnite scenarija bi bilo vaka:
Kako prvo i osnovno kje ima prvin eden sudir na prirodnite sili, na toplite i studenite vetrovi so kataklizmichki efekti...potoa temnite sili kje se obidat so nivni 'izumi' da ja obvitkaat zemjata so temni oblaci , zatoa shto mrakot im generira neopisiva sila, a vernicite koi kje vospostavat direkten kontakt -link so intergalktichkite vonprostorni i vonvremenski sili na svetlinata, pa kje dobijat instrukcii so nekoi granati li kje bidat, takvi stavri, da gi razbivaat temnite oblaci, zashto ne smee da se sokrie soncevata svetlina. Zashto ako nema svetlina , kje zgasne seta poezija, a znaeme deka bez nea- poezijata ( batali svetlinata) zhivotot e samo surova realnost...

E sega ovie temnive sili, tie se neshto vo forma na senki, kako vo crtanine filmovi se, nikoj ne gi videl dosega, ama gi ima...vo tie mrachni vreminja opasni stanuvaat,se zhivo i divo goltaat zashto nemaat nekoja forma , za razlika pak od vernicite na svetlinata, koi imaat sushtina, ja imaat verata....

Kje ima isto taka mnogu chudni situacii, vernik od svetlite sili kje preagja kaj vernicite koi im sluzhat na temnite sili, i obratno, kje ima peragjanje na materija vo anti materija, isto i ovdeka kje ima rezervibilni procesi....celiot kosmichki poredok kje se trese, zatoa shto zloto ne e shala da se pobedi.....e sedga ostanuva interesantno prashanjeto : Sho kje pravat ateistite vo tie vreminja?
Dali tie kje ostanat na strana,( zatoa shto taa tektoinska borba niv ne gi zafakja, iako zhiveat na isti prosrtor i vo isto vreme so ovie vernicive na svetlite sili ili na temnite, ne e bitno, sepak REALNOSTA kaj niv e sosema normalna, zatoa shto takvata vojna se vodi samo vo glavite na vernicite od obata tabori, od prichina shto, ne samo kaj vernicite od obata tabori, tuku i kaj dobar del od 'anemichnite ateisti, svetot vekje e zavlezen vo erata na spektaklot, i nie komunicirame preku sozdavanje na pretstava i sliki koi gi prenesuvame medjusebno. Ne mislam na knigata na Kant, tuku na 'bujnata imaginacija' na odreden segment od chovestvoto...

Fakt e deka vistinata se pojavuva vo forma na 'spektakl' - na slika i pretstava, koja kako takva voopshto i ne postoi vo realnosta, tuku e samo marketinashka iluzija, i ostaj se, ovoj fakt e sosema pogreshno protolkuvan, od prichina shto toj fakt chovekot go sozdal ama vo 'izvedena - fluidna' forma, a nema teorija da se definira kako prv ili vtor izvod od nekoja realna funkcija..., no nejse, odime ponatamu... za nekoi ovaa pretstava postoi i mozhnoto secenario ( dali ova ili nekoe drugo aramgedonsko) e sosema izvesno, t.e. saka da postoi vo izvornata marketinshka forma od prichina shto bez takvata pretstava shouto kje zavrshi, ama ne e vo toa finatata, the show must go on !

Ok , ova e moeto gledanje na ovaa armagedonska tektonska vojna, koja za zhal, izgleda deka kje ja bidne ama samo kaj odreden broj na populacija, segmentiurani i stratificirani po 'X' & 'Y' oski.

PS> Oskata 'Z' ja ostavam slobodna na raspolaganje, nedefinirana


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 12:47


Vo ovoj posleden sudir, vo Biblijata narecen Armagedon, se obedinuvaat vavilonskite sili:lamjata, odnosno satanata preku spiritizmot, zverot odnosno papstvoto, i lazniot prorok, odnosno otpadnatiot protenstantizam. Kako imitacija ili svoe viden pandam na nebesnoto Trojstvo, ovoj trio prestavuva lazno trojstvo: lazen otec, lazen sin ilazen sveti duh.

Lamjata go imitira Bog Otecot, zasto i taa mu dava sila, avtoritet i prestol na nekoj drug, vo ovoj slucaj na zverot. Zverot ili papstvoto lazno go prestavuva Hristos, zasto i toa zdobiva smrtna rana kako i Hristos i dozivuva voskresenie. Lazniot prorok ili zverot so dva roga kako kaj jagne, koj go mami svetot so tug ogan, koj vsusnost predizvikuva" ogan da padne od neboto", ja podrzuva Pedesetnicata, odnosno Duhovden, i sozdava lazen sveti duh.

Ova trio od Otkrovenie 13 glava izdava smrten dekret protiv site koi odbivaat da go prifatat zigot na zverot, i toj posleden nastan ke ja predizvika armagedonskata bitka.

Sto predviduva Bozjata rec, vo kakvi stravotii ke zapadne nasiot svet vo poslednite denovi? Otkrovenie 7,1-3; "Potoa vidov cetiri angeli kako stojat na cetirite strani na zemjata, drzejki gi cetirite zemni vetrovi, za da ne duva veter nitu na zemjata, nitu na moreto, nitu na nekoe drvo. I vidov drug angel koj se izdigase od istok, koj go imase pecatot na ziviot BOg, koj im vika so silen glas na cetirite angeli na koi im bese dadeno da im pakostat na zemjata i na moreto, velejki:,Ne pakostete i na zemjata, ni na moreto, nitu na drvjata, dodeka ne im stavam pecat na celata na slugite na nasiot Bog!"

Mnogu jasno apokalipticno prorostvo: Bog im zapoveda na svoite angeli da gi drzat vetrovite dodeka dodeka ne gi zapecatat svoite slugi na nivnite cela pozjiot pecat. No napnatata i eksplozivnata situacija na svetskata opsestvena scena i se posilnite turbulencii vo prirodata potvrduvaat deka angelite, iako seuste dozirano, veke pocnuvaat da gi pustaat vetrovite, ciesto fucenje veke se slusa; no naskoro tie celosno ke gi ispustat od svoite race i koj ke moze togas da ja opise grozomornata situacija vo koja ke se najde nasiot svet? Ne se rodil, nitu ke se rodi covek so takva mecta koja ke moze da gi opise i da gi stavi na hartija stravotnite uzasi, svirepite kolezi, krvavite sudiri i vojni vo koi ke se prolevaat iljadnici toni covecka krv od edniot do drugiot kraj na nasata planetea Zemja.



-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 13:20
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

„Ар“ - незнам што би значело? Ваљда „во “...?намигнувањене%20знам„Магедон“ - знам што е - скратено од Македонија, при што буквата „к“ изгубила од звучноста и преминала во „г“!плазењеглупчоАр Магедон - Во Македонија!свиркањеОК! Ај сега сериозно. Велите во иднина ќе има некоја ептен голема битка каде ќе војуваат силите на злото и добрината, т.е. меѓу ѓаволот и Исус.Ме интересира, следново. Кога однапред се знае исходот на војната (нешто што постојано го кажувате дека во таа војна Исус ќе испадне победник), тогаш зошто воопшто и би се одиграла? Зошто Исус едноставно не го збрише ѓаволот и неговите следбеници? Неможе? Не сака? Кој всушност ќе учествува во таа војна? Луѓе? Кои? Лошите и добрите? Дали Исус (=бог) ќе дозволи во таа војна да изгинат илјадници добри луѓе? Или потоа нив ќе ги оживее?голема%20насмевка?



МНОГУ ПРАШАЊА ЗА ЕДЕН ОДГОВОР.
ЗА ДА ПОВЕРУВАТЕ ВО НЕГО.


и Адам и Ева биле Македонци.
Доказ: одат голи и боси а мислат дека се во рајот.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 14:15
Armagedon znachi, da armagedonuvash.голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:28
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


и Адам и Ева биле Македонци.Доказ: одат голи и боси а мислат дека се во рајот.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 20:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Kако ја замислувате таа битка?
Како еден вид двобој?

Лично јас мислам дека битката е веќе започната, знаците се одамна тука, го чекаме само финишот.

Мариче девојче, големо%20гушкање ако гледаме така, битката е одамна започната. Всушност воопшто и не е престаната. Кога немало конфликти, кога немало војни, кога немало борба меѓу доброто и злото ... ?размислување И, како може поинаку да изгледа битка кога се спомнува бојно поле (Армагедон), кога се спомнуваат војски (дали баш така се наведени во библијата или со друг термин (слуги на едните и слуги на другите), незнам, не се сеќавам) и кога на крај има победници и победени ...
Е сега, од стратешки аспект како ќе изгледа војната - зависи од стратезите.голема%20насмевка Ете Марко даде едно негово сценарио (Ех да го прочита Спилберг ...мечтаење), но којзнае, можеби ќе биде и поинаку!не%20знамнамигнување, можеби и подолго ќе трае, ама сепак ќе биде војна во класична смисла на зборот, што се заклучува од писанијата онакви какви се дадени, без додатни толкувања, поинакви видувања, не се мислело така, туку вака ... Важно на крај ќе победи доброто (Исус = бог)!среќа

А, во врска со ова:
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

....e sedga ostanuva interesantno prashanjeto : Sho kje pravat ateistite vo tie vreminja? ...

Па некој мора да има непристрасен сведок, медијатор, олеснувач ... плазење
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... Oskata 'Z' ja ostavam slobodna na raspolaganje, nedefinirana

За овие, медијториве!намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 21:11
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Armagedon znachi, da armagedonuvash.голема%20насмевка

А ако ме прашате што значи да армагедонуваш, тоа значи да се бориш со злата на денешницата.


-------------


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 19:35
pret hodno go imav postirano vo druga tema ova no ovde   bi trebalo da bide vo vrska so ovaa tema
sto ke se sluci kon krajot na sudniot den
i kako sto go narekuvaat armegadon,

site tri veri   ocekuvaat eden covek koj ke dojdi kon krajot na svetot i vo site veri postoi ova vetuvanje,

postoi dve veruvanje \
1 lzano vetuvanje, koi evreite izmisluuvaat na svojstven nacin
2 vistinito vetuvanje
ovoj sukob ili vojna ke bide pomegu dva naroda vojna pomegu dve vetuvanje lazno i vistinito vetuvanje
megu dva naroda od edna strana veruvanje tehvida   vo koi e dojden verivensikot ibrahim(abraham) a.s i koj go obnovi muhamed a.s toa veruvanje   vo poslednoto doba ili krajot na sudniot den ke go obnovi isa (isus) a.s sin merjemin.
drugoto vetuvanje e lanosto vetuvanje koi samite si go pisuvale i im zboruvale na lugeto deka toa doaga od boga , toj poziv vo nikoj slucaj ne od boga ,
pocni od ervejskite svestenici do zabludeniot papa koi narodod go odvedoa vo zabluda site tie ke go podrzauvaat mesijata narecen dedzal ili satana, koi on ke dojde ke mislat deka e isus a on e satana i ke stanat negovi podrzanici.
taa bitka ke se odrzi kon krajot na svetot pomegu dva mesija isa i dedzal sto vusnost veli islam za ova slucuvanje i sto rekol muhamed a. s vo vrska so ova doaganjeto na isa (isus) sin merjemin. ova vetuvanje se naoga vo Allahovata kniga i vo sunetot na svojot verovesnik muhamed a.s .

pozdrav.

Editirano od Mesenger - za povekje informacija pochitaj go sledniot komentar.

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:16
el_kevser, ednash vekje ti svrtiv vnimanie deka na ovoj forum ne e pozhelno objavuvanje na masivni tekstovi, tuku na lichni mislenja.

Forumov e zamislen kako mesto za diskutiranje megju chlenovite, a ne kako biblioteka za chitanje knigi.

Dokolku ima neshto shto e interesno kako informacija objavi ja vo najkusa mozhna forma, a za ostanatoto objavi link preku koj drugite chlenovi kje mozhat da dojdat do povekje informacija, se razbira, ako sakaat da go storat toa.

Bidejki suhtinata vekje ja dade vo prvite nekolku redovi, onoj masiven blok od tekst ti go editirav.

Zamolen si ponatamu da gi sledish ovie preporaki i taka tvoite komentari da gi napravish pointeresni za chlenovite.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:20
Не знам пред колку време и каде точно, но дословно го имам прочитано...мислам дека беше во врска со пророчествата на Нострадамус. А именно:
Толкуване: Армагедон- се повезуваше со Арбанашката и Македонската земи. Дека тие ке бидат катализаторот на третата и наj страшна светска воjна.
Не сакам да ги мешам религии, мистика и политика...но веднаш тоа ми текна.


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

el_kevser, ednash vekje ti svrtiv vnimanie deka na ovoj forum ne e pozhelno objavuvanje na masivni tekstovi, tuku na lichni mislenja.

Forumov e zamislen kako mesto za diskutiranje megju chlenovite, a ne kako biblioteka za chitanje knigi.

Dokolku ima neshto shto e interesno kako informacija objavi ja vo najkusa mozhna forma, a za ostanatoto objavi link preku koj drugite chlenovi kje mozhat da dojdat do povekje informacija, se razbira, ako sakaat da go storat toa.

Bidejki suhtinata vekje ja dade vo prvite nekolku redovi, onoj masiven blok od tekst ti go editirav.

Zamolen si ponatamu da gi sledish ovie preporaki i taka tvoite komentari da gi napravish pointeresni za chlenovite.


toa bas sakav da go postiram sto vsusnost kazuva sunetot na muhamed i allahovata kniga k*ran no ti go isbrisa   t.e slucuvanjata kon krajot na svetot sto se odnesuva   bitkata armegadon, i za toa da se komntira


-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:47
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

pret hodno go imav postirano vo druga tema ova no ovde   bi trebalo da bide vo vrska so ovaa tema
sto ke se sluci kon krajot na sudniot den
i kako sto go narekuvaat armegadon,

site tri veri   ocekuvaat eden covek koj ke dojdi kon krajot na svetot i vo site veri postoi ova vetuvanje,

postoi dve veruvanje \
1 lzano vetuvanje, koi evreite izmisluuvaat na svojstven nacin
2 vistinito vetuvanje
ovoj sukob ili vojna ke bide pomegu dva naroda vojna pomegu dve vetuvanje lazno i vistinito vetuvanje
megu dva naroda od edna strana veruvanje tehvida   vo koi e dojden verivensikot ibrahim(abraham) a.s i koj go obnovi muhamed a.s toa veruvanje   vo poslednoto doba ili krajot na sudniot den ke go obnovi isa (isus) a.s sin merjemin.
drugoto vetuvanje e lanosto vetuvanje koi samite si go pisuvale i im zboruvale na lugeto deka toa doaga od boga , toj poziv vo nikoj slucaj ne od boga ,
pocni od ervejskite svestenici do zabludeniot papa koi narodod go odvedoa vo zabluda site tie ke go podrzauvaat mesijata narecen dedzal ili satana, koi on ke dojde ke mislat deka e isus a on e satana i ke stanat negovi podrzanici.
taa bitka ke se odrzi kon krajot na svetot pomegu dva mesija isa i dedzal sto vusnost veli islam za ova slucuvanje i sto rekol muhamed a. s vo vrska so ova doaganjeto na isa (isus) sin merjemin. ova vetuvanje se naoga vo Allahovata kniga i vo sunetot na svojot verovesnik muhamed a.s .

pozdrav.

Editirano od Mesenger - za povekje informacija pochitaj go sledniot komentar.


Пак Евреите нешто се криви а? Можно ли е?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 15.Ноември.2009 во 16:12
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

... postoi dve veruvanje \
1 lzano vetuvanje, koi evreite izmisluuvaat na svojstven nacin
2 vistinito vetuvanje  ??????
ovoj sukob ili vojna ke bide pomegu dva naroda ...

Ме остави во мисла.
Ете, убаво си пишала дека евреите веруваат во лажен бог, но зошто не си пишала кои се овие вториве кои, нели, веруваат во вистинската вера?

Р.Ѕ. Не ми е јасно, во к*ранот се прифатени и, муслиманите веруваат во Мојсеј (Муса) во Абрахам (Ибрахим), во Давид (Даут), во Исус (Иса) ... а сепак тврдите дека таа (тие) религии се лажни, иако муслиманството е нивна последица ...?!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 15.Ноември.2009 во 18:52
kako ne ti pisav aj pogledni pogore ,
za da se bide musliman e uslov da se veruva i vo musa i vo ibrahim i vo davud i vo isa site tie se iskreni verovesnici koi propovedele edna religija da se bide pokoren na eden i edinstven bog koj nema drugar koj nema sinovi koj ne rodil nikogo i on nee roden ,

verata e samo edna   pokoronost kan ediniot bog 'islam ' i site verovesnici toa go propovedale

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 18:17
Прифаќате за вистинити лица кои ги шират религиските учења, а сепак сте
- различни од нивизненадување
- против нив
- со намера меѓусебно да се уништите, наметнувајќи го сопственото верување
збунетостизненадување

Заклучок:
Покрај вакви верски учења, навистина ќе биде чудно да не дојде до апокалипсата!
Којзнае, можеби сите религии кон тоа и се стремат, да се исполни „божјото“ пророштво т.е. Армагедонот, со што ќе се докаже дека ете тоа во што ТИЕ верувале, навистина се исполнило !глупчо


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk