Испечати | Затвори го прозорот

Панихида на Гоце Делчев

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18938
Датум на принтање: 22.Мај.2024 во 22:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Панихида на Гоце Делчев
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Панихида на Гоце Делчев
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 18:16
 
Со панихида со која чиноначалствуваше архиепископот на МПЦ г.г. Стефан вчера во црквата „Св. Спас“ во Скопје пред саркофагот на Гоце Делчев беа одбележани 106 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба... ( http://www.time.mk/story_691095e031_article_a1e62c034e.html - повеќе )
 
Ме чуди како секоја година МПЦ си дозволува да извршува верски обреди над луѓе за кои нема никакви податоци дека биле припадници на нејзината верска организаиција?
За Гоце Делчев не постои ниту еден документ, ниту еден историски податок дека тој бил православен верник. Ниту една негова изјава не е поврзана со православната црква, никаде не го спомнал Исус Христос, никаде не ја спомнал Библијата или нешто слично. Никаде не застапувал интереси на ниедна црква, па ни на православната.
Тогаш зошто МПЦ обавува верски обреди пред неговиот саркофаг? Зошто му прави панихиди секоја година?
Можеби човекот си бил атеист, или пак си имал некоја своја специфична индивидуална вера, па оттаму, зарем не сметате дека ова е малку неетички, неморално да му се прави сега откако е мртов?
 
Како би ви било на вас откако ќе починете некој да ви врши некои харе кришна обреди над вашиот гроб или слично иако вие не сте биле никогаш припадник на таа религија? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 18:39
Со оглед на тоа што Гоце Делчев е роден и израснат во Кукуш, градот кој беше предводник на тн. Кукушка Унија, односно движење за отфрлање на православието како кочница за исполнување на вековните желби за самоопределување на македонскиот народ, постои голема веројатност и Гоце Делчев да не бил припадник на „православната“ вера.

Со оглед на фактот што голем број на македонски револуционери и преродбеници (како Партениј Зографски, Теодосиј Гологанов, браќата Миладинови, а во поблага форма и Јане Сандански, Кирил Пејчиновиќ и други) ја сметале „православната“ црква за окова над македонскиот народ и идентитет, за чудење е до каде оди самобендисаноста на МПЦ да се тутка таму од каде што е изгонета и да се кити со туѓи перја.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:05
Ги замолувам администраторите да реагираат на оваа тема, односно да ја отстранат, затоа што е спекулантска.

Повторно се среќаваме со исмевање на неколку личности, коишто Црквата смета дека се достојни да бидат канонизирани за светители, повторно има навреда упатено кон Православната Црква, и повторно имаме лукаво исмевање.

Впрочем, каква врска има оваа тема со вероисповест? Какво исповедање на верата има во оваа тема?

И зошто дозволувате неправославни членови да се замараат со Православната Црква во Македонија? Би било во ред, да си ја промовираат својата деноминација, а не да блуват во нечија друга. Понекогаш се умира и од сопствената блуваница (особено ако си пијан!).

А и Господ допушта, но допушта одреден период - а ако некој не се покајува... може да бира срп или сатар.

п.с. Мојата прабаба е од Кукуш, а мојот прадедо е од Морарци (кукушко), па нивните семејства биле православни.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:14
Пак рекла-кажала. До вчера некои тврдеа атеист, дека ја кинел Библијата и се мајтапел со Бога, ама документи за тоа не видовме воопшто, значи се остана на рекла-кажала. Сега пак и панихидата за Гоце им сметала, а како доказ за тоа го наведуваат Кукуш како центар на унијатството. Еве еден факт кој на многумина ќе им помогне да расчистат со тоа дали Гоце бил унијат или Православен Христијанин. Гоце Делчев учел во ЕГЗАРХИСКА машка гимназија во Солун, а Егзархијата била Православна. Значи јасно е дека до тој период бил Православен. Дека подоцна ја сменил својата вера во ниту еден документ не е наведено, а оние кои сега тврдат дека Гоце можеби не бил Православен ги предизвикувам да ми покажат документ каде што јасно ќе утврдиме дека Гоце не бил ПРавославен, а била атеист, унијат или нешто друго. Доколку не се најде документ, повторно ќе остане се на рекла-кажала.

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:18
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:



Со оглед на фактот што голем број на македонски револуционери и преродбеници (како Партениј Зографски, Теодосиј Гологанов, браќата Миладинови, а во поблага форма и Јане Сандански, Кирил Пејчиновиќ и други) ја сметале „православната“ црква за окова над македонскиот народ и идентитет, за чудење е до каде оди самобендисаноста на МПЦ да се тутка таму од каде што е изгонета и да се кити со туѓи перја.



газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Се читаш ли што пишуваш?! МИТРОПОЛИТОТ Теодосиј Гологанов и МИТРОПОЛИТОТ Партениј Зографски ја сметале Православната Црква за окови над македонскиот народ?!?!?!?!?газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Е ова е врв. Земи си историја и читни малку, не се брукај вака пред сите. Оди и види против што се борел Теодосиј Гологанов па после зборувај дека се борел против Православната Црква, прочитај и за Зографски затоа што вака само го покажуваш непознавањето на македонската историја.

газење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:34
Исто така - отидете понекогаш до Универзитетска Библиотека, прочитајте по нешто пред да пишувате што ќе ви текне...
За односот на Кирил Пејчиновиќ, Јане Сандански и Браќата Миладинови кон Православието, можете да прочитате од нивните преписки со други луѓе. Има бројни писма од сите горе наведени, кои потврдуваат дека биле приврзаници на идејата за обновување на Македонска Православна Црква.
Во документите во военото училиште во Софија, Гоце Делчев е заведен како Православен по вероисповед. За подоцнежниот период, можете да прочитате повеќе од два извора - преписката негова со Пејо Јаворов (познат бугарски поет, кој бил во неговата чета), како и од Биографијата објавена од Јаворов за Гоце, по неговата смрт.
Затоа - не се срамете непотребно со вакви глупости.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:42
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Пак рекла-кажала. До вчера некои тврдеа атеист, дека ја кинел Библијата и се мајтапел со Бога, ама документи за тоа не видовме воопшто, значи се остана на рекла-кажала. Сега пак и панихидата за Гоце им сметала, а како доказ за тоа го наведуваат Кукуш како центар на унијатството. Еве еден факт кој на многумина ќе им помогне да расчистат со тоа дали Гоце бил унијат или Православен Христијанин. Гоце Делчев учел во ЕГЗАРХИСКА машка гимназија во Солун, а Егзархијата била Православна. Значи јасно е дека до тој период бил Православен. Дека подоцна ја сменил својата вера во ниту еден документ не е наведено, а оние кои сега тврдат дека Гоце можеби не бил Православен ги предизвикувам да ми покажат документ каде што јасно ќе утврдиме дека Гоце не бил ПРавославен, а била атеист, унијат или нешто друго. Доколку не се најде документ, повторно ќе остане се на рекла-кажала.


jас еднаж читав овде дека Георги Делчев бил влавголема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:47
Ne mislam deka temata treba da se odstrani i deka nema nishto so religijata od nasheto podnebje, osobeno koga se raboti za javen nastan.

Dali ima neshto spekulantsko vo nea? Ne znam, za toa treba da se izjasnat onie koi ja postavile temata, kako i onie koi ja organizirale panahidata.

Postavuvachot na temata so pravo prashuva za podaci koi nedvosmisleno bi potvrdile deka Goce Delchev bil aktiven pravoslaven vernik, koj eventualno svojata borba protiv osmalniite ja temelel na religijski osnovi, shtom MPC mu pridava tolkava vazhnost so religijskiot obred.

Tuka nikoj ne go poreknuva Goceviot patriotizam, tuku se postavuva prashanje za negovata religioznost.

Dali crkvata pravi vakvi panahidi na site onie koi se smetaat kako zasluzhni patrioti i chlenovi na nasheto opshtestvo? Dali vakvi neshta treba da ochekuvame i na grobot na Chento, Kolishevski, Boris? Kakov kriterijum taa koristi koga planira kade da se pojavi, a kade ne?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:52
За оние кои биле православни верници, се разбира дека е сосема нормално и во ред да отслужи панихида во нивна чест. А за примери како Колишевски, кој отворено беше анти-христијански настроен и отворено се залагаше за уништување на православни храмови, или Трајковски, кој беше свештеник на друга деноминација, не гледам причина, ниту можност да се врши служба.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

<SPAN id=_ctl5_lblArticleContent>
<SPAN id=ArticleSummary ="WB_DNEVNIK_Podnaslov"></SPAN>

 

Со панихида со која чиноначалствуваше архиепископот на МПЦ г.г. Стефан вчера во црквата „Св. Спас“ во Скопје пред саркофагот на Гоце Делчев беа одбележани 106 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба... ( http://www.time.mk/story_691095e031_article_a1e62c034e.html - [COLOR=#0000ff - повеќе[/COLOR - )




 

Ме чуди како секоја година МПЦ си дозволува да извршува верски обреди над луѓе за кои нема никакви податоци дека биле припадници на нејзината верска организаиција?

За Гоце Делчев не постои ниту еден документ, ниту еден историски податок дека тој бил православен верник. Ниту една негова изјава не е поврзана со православната црква, никаде не го спомнал Исус Христос, никаде не ја спомнал Библијата или нешто слично. Никаде не застапувал интереси на ниедна црква, па ни на православната.

Тогаш зошто МПЦ обавува верски обреди пред неговиот саркофаг? Зошто му прави панихиди секоја година?

Можеби човекот си бил атеист, или пак си имал некоја своја специфична индивидуална вера, па оттаму, зарем не сметате дека ова е малку неетички, неморално да му се прави сега откако е мртов?

 

Како би ви било на вас откако ќе починете некој да ви врши некои харе кришна обреди над вашиот гроб или слично иако вие не сте биле никогаш припадник на таа религија? збунетост
</SPAN>



E Evangelose, Evangelose ... osnovno nepoznavanje na istorijata ili.....ti ucese nekoja druga istorija, a da toa mora da e istorija koja e napishana od tebe....ccccccc....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 21:09

Не туку гракајте "EvAngelos EvAngelos", повелете наведете било каков аргумент дека Гоце Делчев бил православен верник, пред да го направите светец и да се клањате пред неговата икона среќа

Кога веќе zidarski спомна бугарски документи, деновиве ќе побарам еден бугарски извештај (доколку го има он-лајн) каде Јане Сандански го укорува Гоце затоа што тој кинел листови од Библијата и ги употребувал како ризла за виткање тутун. Но дотогаш ве молам ова нека остане како шпекулација, затоа што истото и мене ми е пренесено од некој што буричкал по тие бугарски документи.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 21:23
Никој нема намера да прави од Делчев светец, затоа што не бил таков.
Колку до бугарските документи - одлично сум запознаен со нив, затоа што поминав 7 години таму, од кои 5 во документарна работа (претежно на овие теми). Знам за "извештајот" кој го спомнуваш - но автентичноста на тој извештај е оспорена уште многу одамна (не е писмо од Јане, ниту пак од некој близок, туку е извештај од некој кој начул дека некогаш Јане рекол такво нешто...).
Но - бил православен верник - има документи за тоа во Софија, има директни писма од него, и до него на таа тема.
БИЛО КАКОВ документ кој потврдува дека Делчев бил припадник на друга деноминација не постои!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 21:33
Темплариус - за личните обраќања до членовите, користи лични пораки.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 22:22
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

... Со оглед на фактот што голем број на македонски револуционери и преродбеници (како Партениј Зографски, Теодосиј Гологанов, браќата Миладинови, а во поблага форма и Јане Сандански, Кирил Пејчиновиќ и други) ја сметале „православната“ црква за окова над македонскиот народ и идентитет, ...


Појасни те молам, ако можеш?!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 23:49
makrios i Tetratka, drzhete se za temata i ne spamirajte.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 23:51
Меси, многу добро знаеш дека се држам до темата.

А целата тема воопшто не ја сметам за духовна, и ако ова е база за духовност на баптистите, стварно ги сожалувам.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:10
Originally posted by makarios makarios напиша:



А и Господ допушта, но допушта одреден период - а ако некој не се покајува... може да бира срп или сатар.



Колку што знам Господ не користи ни срп ни сатар. Оваков пост со закани за физичко насилство и линчување, очекувам да бидат најостро санкционирани од модераторите со барем едномесечно (ако не и трајно) отстранување на ваквиот член.

За ова мора под итно да се известат и администраторите и да се превземат и правни дејства, бидејќи самиот сајт идивиди може да биде правно одговорен доколку некој лудак се одлучи да постапи по физичките закани.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:14
Па да, ние христијаните и неправедно осудени, спремни сме да страдаме.

Па како биде Милоста Божја.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:16
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Никој нема намера да прави од Делчев светец, затоа што не бил таков.
 
Originally posted by makarios makarios напиша:


Повторно се среќаваме со исмевање на неколку личности, коишто Црквата смета дека се достојни да бидат канонизирани за светители,
 
среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:17
Originally posted by makarios makarios напиша:


И зошто дозволувате неправославни членови да се замараат со Православната Црква во Македонија?


Прашањето е зошто МПЦ се занимава и замара со луѓе што не биле нејзини членови?

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:19
Ев, добро знаеш на кого мислам, но очигледно лукавството ти станува природа.

Добро знаеш дека зборував за отците Партениј Зографски и Кирил Лешочки.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:20
Темава блика од духовност. голема%20насмевка


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:22
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Пак рекла-кажала. До вчера некои тврдеа атеист, дека ја кинел Библијата и се мајтапел со Бога, ама документи за тоа не видовме воопшто, значи се остана на рекла-кажала. Сега пак и панихидата за Гоце им сметала, а како доказ за тоа го наведуваат Кукуш како центар на унијатството. Еве еден факт кој на многумина ќе им помогне да расчистат со тоа дали Гоце бил унијат или Православен Христијанин. Гоце Делчев учел во ЕГЗАРХИСКА машка гимназија во Солун, а Егзархијата била Православна. Значи јасно е дека до тој период бил Православен. Дека подоцна ја сменил својата вера во ниту еден документ не е наведено, а оние кои сега тврдат дека Гоце можеби не бил Православен ги предизвикувам да ми покажат документ каде што јасно ќе утврдиме дека Гоце не бил ПРавославен, а била атеист, унијат или нешто друго. Доколку не се најде документ, повторно ќе остане се на рекла-кажала.


Види види, а зошто да не побараме документ дека БИЛ православен? Нели тоа би било пологично, штом му се прават панихида и останат вид на магионачарски трикови на гроб секоја година? каде би бил крајот ако бараме документ што се НЕ БИЛ Гоце Делчев. Треба да се даде доказ што бил, а не што се не бил, ќе се сложиш?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:24
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


И зошто дозволувате неправославни членови да се замараат со Православната Црква во Македонија?


Прашањето е зошто МПЦ се занимава и замара со луѓе што не биле нејзини членови?


Ти бидејќи толку знаеш, повели презентирај докази за тоа што го зборуваш дека Гоце Делчев не бил ПРавославен, откако претходно се изрезили за МИТРОПОЛИТИТЕ Партениј Зографски и за Теодосиј Гологанов, инаку ќе испадне си читал нешто, ама не си дочитал.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:25
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Пак рекла-кажала. До вчера некои тврдеа атеист, дека ја кинел Библијата и се мајтапел со Бога, ама документи за тоа не видовме воопшто, значи се остана на рекла-кажала. Сега пак и панихидата за Гоце им сметала, а како доказ за тоа го наведуваат Кукуш како центар на унијатството. Еве еден факт кој на многумина ќе им помогне да расчистат со тоа дали Гоце бил унијат или Православен Христијанин. Гоце Делчев учел во ЕГЗАРХИСКА машка гимназија во Солун, а Егзархијата била Православна. Значи јасно е дека до тој период бил Православен. Дека подоцна ја сменил својата вера во ниту еден документ не е наведено, а оние кои сега тврдат дека Гоце можеби не бил Православен ги предизвикувам да ми покажат документ каде што јасно ќе утврдиме дека Гоце не бил ПРавославен, а била атеист, унијат или нешто друго. Доколку не се најде документ, повторно ќе остане се на рекла-кажала.


Види види, а зошто да не побараме документ дека БИЛ православен? Нели тоа би било пологично, штом му се прават панихида и останат вид на магионачарски трикови на гроб секоја година? каде би бил крајот ако бараме документ што се НЕ БИЛ Гоце Делчев. Треба да се даде доказ што бил, а не што се не бил, ќе се сложиш?


Има документ, ти кажаа, кога се запишал во Егзархиското училиште, се декларирал како Православен во соодветната пријава. Доволно е?



-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:28
Тази документ  не е документ. Добро знаеш дека друго училиште и немало. Да не сакаш во Ватикан да се школувал?  газење%20од%20смеење

Бидејќи се родил во католички град, по автоматизам треба да се смета дека бил католик, освен ако немаме докази за спротивното.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:35
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Тази документ  не е документ. Добро знаеш дека друго училиште и немало. Да не сакаш во Ватикан да се школувал?  газење%20од%20смеење

Бидејќи се родил во католички град, по автоматизам треба да се смета дека бил католик, освен ако немаме докази за спротивното.


Имало и Патријаршиски училишта колку сакаш, имало и српски во северниот дел на Македонија, не биле само Егзархиските. Имало и католички и протестантски мисии во Македонија, можел да учи и таму. Сепак во Кукуш Димитрија Миладинов , кој бил Унијат работел како учител. Значи некое школо постоело и таму.  Како што реков и погоре, читни малку историја.

Не се родил во католички град, Кукуш немал само Унијати, туку имал и Православни, од кои некои Егзархисти и по некој Патријаршист.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:38
Originally posted by makarios makarios напиша:

Темава блика од духовност. голема%20насмевка
 
Сосема те разбирам зошто цимолиш цело време со "духовноста на темава". Тебе те боли што модераторите ја оставија оваа тема и што сите може да видат и прочитаат за пародиите што се случуваат во МПЦ. И пази молимте, цимолиш да биде тргната темава затоа што не била "духовна". Па човече, каде гледаш ти во правилата на подфорумов дека една тема треба да биде "духовна"? Зарем мислиш дека е возможно сите ние кои припаѓаме на различни вери да се сложиме за дефиницијата "духовност"?
За тебе "духовна тема" е онаа тема каде што лепите слики од манастири, храмови, икони, тела на покојници, а за мене тоа е обична византиска архитерк*ра и уметност и нема врска со духовност. (а тоа со телата на покојниците ми е дури и морбидно грицкање%20нокти).
За spiros духовност е и слики од цвеќиња, планини, бебиња, природа итн. За Messenger можеби нешто трето. И затоа, такокв критериум и нема на овој подфорум.
 
Она што е важно и што се очекува од една тема е таа да е поврзана со верата, религијата, понатаму да е дискутабилна (а не блогерска тема како 95% од православните теми во кои што никој не дискутира, туку само се лепат слики или пасуси од досадни книги). Понатаму темата да е актуелна како што е и тука случајов за панихидата на Гоце Делчев која што верската заедница МПЦ ја направи пред само 2 дена.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:41
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


И зошто дозволувате неправославни членови да се замараат со Православната Црква во Македонија?


Прашањето е зошто МПЦ се занимава и замара со луѓе што не биле нејзини членови?


Ти бидејќи толку знаеш, повели презентирај докази за тоа што го зборуваш дека Гоце Делчев не бил ПРавославен, откако претходно се изрезили за МИТРОПОЛИТИТЕ Партениј Зографски и за Теодосиј Гологанов, инаку ќе испадне си читал нешто, ама не си дочитал.


Јас не реков дека не бил православен, реков дека нема документи дека бил. Ама за МПЦ тоа не е проблем.

А за овие двајцата, како да ти објаснувам, разгледај ги малку нивните биографии. На пример молбите што Теодосиј Гологанов ги пишувал да го примат католичките или протестантстките цркви македонскиот народ во нивните паства, но бил предухитрен од Православната Црква која го маргинализирала. Или Партениј Зографски кој Православната Црква го ставила во своите зандани во Солун заради неговите идеи?

Значи не крадете историја. Не бидете како грците. Срам вас било!
големо%20гушкање

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:56
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


И зошто дозволувате неправославни членови да се замараат со Православната Црква во Македонија?


Прашањето е зошто МПЦ се занимава и замара со луѓе што не биле нејзини членови?


Ти бидејќи толку знаеш, повели презентирај докази за тоа што го зборуваш дека Гоце Делчев не бил ПРавославен, откако претходно се изрезили за МИТРОПОЛИТИТЕ Партениј Зографски и за Теодосиј Гологанов, инаку ќе испадне си читал нешто, ама не си дочитал.


Јас не реков дека не бил православен, реков дека нема документи дека бил. Ама за МПЦ тоа не е проблем.

А за овие двајцата, како да ти објаснувам, разгледај ги малку нивните биографии. На пример молбите што Теодосиј Гологанов ги пишувал да го примат католичките или протестантстките цркви македонскиот народ во нивните паства, но бил предухитрен од Православната Црква која го маргинализирала. Или Партениј Зографски кој Православната Црква го ставила во своите зандани во Солун заради неговите идеи?

Значи не крадете историја. Не бидете како грците. Срам вас било!
големо%20гушкање



А пријавата кој ја пополнил?! Секако дека Гоце ја пополнил. Кој се потпишал на неа?

Теодосиј Гологанов побарал да се возобнови Охридската Архиепископија и да се отргнат македонските Епархии од Бугарската Црква, па доколку треба и да се стапи во Унија со Папата. Тој дури и ја откинал скопската Епархија, но Бугарската Црква со помош на Турците го затворила и го интернирала, за подоцна да го однесе во Бугарија и да го стави под нејзина контрола, па повторно да стане Митрополит. Значи си бил Православен, нема дилема.

А Партениј не е ставен во зандана поради верски идеи туку национални, не ги мешај работите.




-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 00:56

Колку е само жално што за да се одреди дали Гоце Делчев бил православен верник или не, наводно мора да се трага по индикни показатели од типот во кое училиште учел среќа Јас студирав на универзитетот "Св. Кирил и Методиј" па сепак не сум католик. И мене МПЦ ме брои како нејзин верник (затоа што моите ме однеле кај поп од МПЦ да ме попрска со вода како мал и имам некаков си документ ткн. "Крштеница"), па сепак не сум припадник на МПЦ, ниту ја споделувам нивната вера и убедувања.

Да не должам, сите ја сфаќате поената. За да покажете и докажете (што би рекол Бране) дека Гоце Делчев бил православен верник вие треба да најдете еден куп негови православни изјави, вие треба да најдете документ каде што ќе пишува дека тој се молел, се причестувал, идел во православен храм на литургија, дека имал некоја слава, некој светец кон кого се обраќал пред опасните моменти во неговите мисии. Па барем во една негова заклетва да го спомнел Господ, барем една молитва да најдевме што тој ја напишал, некоја молитва пред некоја негова мисија, една молитва за Македонија... да најдеме било што што би ни асоцирало на православната вера во неговиот живот. Да најдеме дека тој се борел за интересите на православната црква.. па зарем таа не била на удар во негово време?
 
Но ништо од ова. Во неговиот живот не гледаме никаква верска агилност, туку само национална, ослободителна, револуционерна. Зарем е можно еден православен верник толку умешно да ја прикрие својата вера до толкава мера за таа да не се види надворешно? Имало ли потреба или скриени/револуционерни мотиви за такво криење? Не.
Па вие не можете да докажете дека тој бил декларативен (само на збор или потпис) православен верник, а камо ли пак искрен, вистински посветен православен верник, а сега тука МПЦ некакви чевствувања, панихиди му прави.
 
Ако некој има право/доблест да го чевствува Гоце Делчев, тоа е државата, тоа сме сите ние - македонците, без разлика на верската припадност, затоа што Гоце се бореше за слободна Македонија, а не за православието, а не за тогаш непостоечката МПЦ или слично.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Но ништо од ова. Во неговиот живот не гледаме никаква верска агилност, туку само национална, ослободителна, револуционерна. Зарем е можно еден православен верник толку умешно да ја прикрие својата вера до толкава мера за таа да не се види надворешно? Имало ли потреба или скриени/револуционерни мотиви за такво криење? Не.
Па вие не можете да докажете дека тој бил декларативен (само на збор или потпис) православен верник, а камо ли пак искрен, вистински посветен православен верник, а сега тука МПЦ некакви чевствувања, панихиди му прави.
 
Ако некој има право/доблест да го чевствува Гоце Делчев, тоа е државата, тоа сме сите ние - македонците, без разлика на верската припадност, затоа што Гоце се бореше за слободна Македонија, а не за православието, а не за тогаш непостоечката МПЦ или слично.



Колку и нелогично да звучам - Ев мислам дека за ова имаш право до некаде ...

Добро се знае дека сите наши “македонски преродбеници“ се дело од масонски и протестански шеми во тоа време - погоре прочитавме за тој Теодосиј Гологанов  - унијатот и останатите како него ...

Значи треба да се разбере “духот на времето“ во тоа време и тогашната “западна мода“  ... значи е трендовски да си дел од некоја западнопротестанска организација или масонска ложа...
Многу малку од нашите “патриоти“ не биле жртви на ова...

Дали Синодот решил да прави панихида или не за тоа тие ке си одговараат... наместо да се занимаваат о духовна просвета и да го разбудат овој “помрачен народ“ тие се занимаваат со евтини национални “комунистички“ трикови...

ДО КОГА????


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:11
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:



А пријавата кој ја пополнил?! Секако дека Гоце ја пополнил. Кој се потпишал на неа?

Теодосиј Гологанов побарал да се возобнови Охридската Архиепископија и да се отргнат македонските Епархии од Бугарската Црква, па доколку треба и да се стапи во Унија со Папата. Тој дури и ја откинал скопската Епархија, но Бугарската Црква со помош на Турците го затворила и го интернирала, за подоцна да го однесе во Бугарија и да го стави под нејзина контрола, па повторно да стане Митрополит. Значи си бил Православен, нема дилема.

А Партениј не е ставен во зандана поради верски идеи туку национални, не ги мешај работите.




Пријава за училиште? Детс ит?

Теодосиј Гологанов побарал од протестантите и од католиците да им пристапи сосе својата црква. Тоа е документирано. Препознал дека Православната Црква (во која тој започнал како духовно лице се разбира) ги кочи македонците како духовно така и национално. Заради овие негови ставови, Православната Црква му го одземала чинот.

Патениј Зографски бил ставен во притвор како заради национални, така и заради верски идеи. Прочитај уште еднаш.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:14
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Дали Синодот решил да прави панихида или не за тоа тие ке си одговараат... наместо да се занимаваат со духовна просвета и да го разбудат овој “помрачен народ“ тие се занимаваат со евтини национални “комунистички“ трикови...

ДО КОГА????
 
Еве ти една братска гушка за оваа дума што ја кажа големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
И јас прашувам побратиме, ДО КОГА?????!!!!!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Дали Синодот решил да прави панихида или не за тоа тие ке си одговараат... наместо да се занимаваат со духовна просвета и да го разбудат овој “помрачен народ“ тие се занимаваат со евтини национални “комунистички“ трикови...

ДО КОГА????
 
Еве ти една братска гушка за оваа дума што ја кажа големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
И јас прашувам побратиме, ДО КОГА?????!!!!!



Ако бидеме реални и ако тие таму се свестат - ние тука нема потреба никогаш да се расправаме за вакви глупави теми... а ке разговараме за посериозни богословски работи...големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:22
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:



А пријавата кој ја пополнил?! Секако дека Гоце ја пополнил. Кој се потпишал на неа?

Теодосиј Гологанов побарал да се возобнови Охридската Архиепископија и да се отргнат македонските Епархии од Бугарската Црква, па доколку треба и да се стапи во Унија со Папата. Тој дури и ја откинал скопската Епархија, но Бугарската Црква со помош на Турците го затворила и го интернирала, за подоцна да го однесе во Бугарија и да го стави под нејзина контрола, па повторно да стане Митрополит. Значи си бил Православен, нема дилема.

А Партениј не е ставен во зандана поради верски идеи туку национални, не ги мешај работите.




Пријава за училиште? Детс ит?

Теодосиј Гологанов побарал од протестантите и од католиците да им пристапи сосе својата црква. Тоа е документирано. Препознал дека Православната Црква (во која тој започнал како духовно лице се разбира) ги кочи македонците како духовно така и национално. Заради овие негови ставови, Православната Црква му го одземала чинот.

Патениј Зографски бил ставен во притвор како заради национални, така и заради верски идеи. Прочитај уште еднаш.


Ќе побарам по документите и друго, ама никој од неговите соработници не пишувал на таа тема, сите говореле за слободна Македонија.  А инаку Гоце бил и учител во егзархиско училиште, каде сите учители биле Правослвани Христијани. Ете ти уште еден доказ.

Гологанов отишол со католиците да ја обноват Охридската Архиепископија откако видел дека Бугарската Црква врши денациоланизаторска политика и го бугаризира македонскиот народ, па ги скинал и свидетелствата, а на нив напишал македонски наместо бугарски јазик. Инаку зошто подоцна пак станал митрополит?!

За Зографски те молам дај линк, документ нешто затоа што вака е рекла-кажала.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:23
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:



Добро се знае дека сите наши “македонски преродбеници“ се дело од масонски и протестански шеми во тоа време - погоре прочитавме за тој Теодосиј Гологанов  - унијатот и останатите како него ...




Зошто македонски во наводници?збунетост


-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:31
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:



Добро се знае дека сите наши “македонски преродбеници“ се дело од масонски и протестански шеми во тоа време - погоре прочитавме за тој Теодосиј Гологанов  - унијатот и останатите како него ...




Зошто македонски во наводници?збунетост


Затоа што многу од нив се определувале различно и тоа “македноски“ е спорно - ти се занимаваш со историја и тоа многу добро го знаеш. Ставив наводници намерно, за да опфатам голем дел борци за слобода кој живееле на територијата на Македонија како територија а не како држава - Вардарска Македонија...

Мислам дека редно е кај нас кога се дискутира за таа тема да се разбие стереотипот - бидејќи повеќето читатели под “Македонија“  ги разбираат границите на денешната современа држава - Република Македонија, која е само еден геогравски дел од територијата Македонија, каде што живеат етнички македонци.


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:33
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Ќе побарам по документите и друго, ама никој од неговите соработници не пишувал на таа тема, сите говореле за слободна Македонија.  А инаку Гоце бил и учител во егзархиско училиште, каде сите учители биле Правослвани Христијани. Ете ти уште еден доказ.

Гологанов отишол со католиците да ја обноват Охридската Архиепископија откако видел дека Бугарската Црква врши денациоланизаторска политика и го бугаризира македонскиот народ, па ги скинал и свидетелствата, а на нив напишал македонски наместо бугарски јазик. Инаку зошто подоцна пак станал митрополит?!

За Зографски те молам дај линк, документ нешто затоа што вака е рекла-кажала.


Аргументот со училиштата не е аргумент, па тоа било нормално - впрочем и во протестантстките училишта од тоа време учеле многу православни, муслимани и други. Училиште е училиште, и не знам од кај ти таа теорија дека сите 100% биле православни.

За Гологанов, ние можеме да спориме само за толкувањето на историските вистини, но не и за нивната фактографска точност. Ти тврдиш дека тоа го направил од патриотски побуди. Но сосема реална е можноста дека го направил и од верски побуди, имено ако сакал својот народ да дојде до Христа на за нив разбирлив јазик и во културен контекст на нивниот идентитет. Тие две работи се само различни толкувања на истиот настан. А можно е и двете да се точни.

За Партениј Зографски немам линк, но прочитај ги обвиненијата против него пред Солунскиот Синод, ќе видиш дека добар дел од нив се со верска основа.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 01:38
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:



Аргументот со училиштата не е аргумент, па тоа било нормално - впрочем и во протестантстките училишта од тоа време учеле многу православни, муслимани и други. Училиште е училиште, и не знам од кај ти таа теорија дека сите 100% биле православни.

За Гологанов, ние можеме да спориме само за толкувањето на историските вистини, но не и за нивната фактографска точност. Ти тврдиш дека тоа го направил од патриотски побуди. Но сосема реална е можноста дека го направил и од верски побуди, имено ако сакал својот народ да дојде до Христа на за нив разбирлив јазик и во културен контекст на нивниот идентитет. Тие две работи се само различни толкувања на истиот настан. А можно е и двете да се точни.

За Партениј Зографски немам линк, но прочитај ги обвиненијата против него пред Солунскиот Синод, ќе видиш дека добар дел од нив се со верска основа.


Јас сум согласен со овие работи, бидејќи мислам дека се реална представа и слика како треба денес да се гледа на религијата и историјата.

Во никој случај НЕ ПРИСТРАСНО!!!

ВИСТИНАТА Е ЕДНА!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 03:06
Ајде малку со факти, наместо со празни муабети...
Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија. Училиштето иако е водено од православни свештеници, не само православни се запишуваат, а има многу католици и протестанти (доколку некој има можност да оди во Софија во Националниот музеј, многу лесно може да се увери во тоа - јас заради проучување за документарен филм ги знам овие детаљи).
Така што - Делчев (бидејќи татко му плаќал за школувањето) имал можност да се изјасни како што сака - но во пријавата е пополнето "Православен".
Друг ДОКАЗ или ДОКУМЕНТ на таа тема НЕ ПОСТОИ. Доколку некој сака да го оспори - треба да приложи ДОКАЗ или соодветен ДОКУМЕНТ.

Освен овој документ, постојат и неколку дополнителни факти кои може сериозно да се прифатат - писма, лична преписка меѓу Делчев и Јаворов (објавени во книга од Јаворов неколку години по смртта на Делчев, мислам дкеа ја има во два или во три дела и кај нас), каде има неколку писма кои се токму преписка околу православието, улогата на црквата и влијанието на немакедонските цркви во Македонија. Во тие писма може да се прочита, дека Делчев, иако социјалист по убедување и иако се противи на влијанието на немакедонските цркви во Македонија, сепак е со јасно православно верско убедување.
Постои и уште еден напис кој може да се прифати како факт, но не е толку директен - тоа е биографијата на Гоце, напишана исто така од Јаворов, каде исто (иако многу накратко), се спомнува православието и улогата на православието во Македонија.

Така што - за да може било што од ова што го велите да се прифати сериозно - треба да приложите било каков факт.
Сега за сега - е само лага и е доста невкусно.

Евангелос - вадењето на работи од контекст не зборува добро за тебе, а не за мене.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 10:14
Каде е тој документ да го видиме? Ова е рекла-казала работа.

Потоа, ако земаме биографии на Гоце, зошто да не земаме биографии кои тврдат дека бил атеист, и дека со библијата си правел цигари? Или пак како со „православните“ житија ќе правиме научна фантастика и суперхерои од обични смртници?

Се уште се чека модераторите да реагираат по заканите за насилство од страна на макариос. Не ми се верува дека се уште нема ниту усна опомена за нешто што е кривично дело. Во што се претвори форумов?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 12:34
Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 13:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Во ред. Сепак би требало во меѓувреме коментарот да биде отстранет/сокриен, бидејќи без разлика на мотивите и намерите на членот, реченицата некој може да ја протолкува како повик на линч, што е казниво дело. Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 14:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Не ми се верува дека си наседнал на оваа провокација месси!!
просто није могуче човече!!
а ако си наседнал само за информација да те известам дека овој..плачково...има и многу по нерафиринани методи на вакво цмиздрење и клеветење на други форуми(друг ник нормално но ист волк одоздола)но тука знае дека може да биде баниран па игра на црвена линија нон стоп.
дури и еднаш он ,се сеќавам, така си кажа сам!
него.. простено му е на него зашто..(samocenzura)......
али тоа е тоа сега што да се прави


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 15:53
ahmar1, blagodaram na prijatelskoto svrtuvanje vnimanie. Jas vekje rekov deka imam svoe mislenje za ovaa rabota, no toa za sega go ostavam na strana bidejki ne sakam da bidam portretiran kako moderator koj eventualno zazema nechija strana.

Za mene site chlenovi se ramnopravni i ako postoi nekoe nedorazbiranje site gi tretiram so isto vnimanie i respekt. Pavoslaven ima pravo da se zhali na neshto sto toj interpretira kako flagrantno krshenje na forumskite pravila. Istragata kje pokazhi dali e vo pravo ili mozhebi premnogu afektirano reagira na posochenite zborovi.

Prodolzhete so diskusijata na temava.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 17:41
Во ред, почекав малце да се потсмират страстите, и во консултација со Меси, решив да разјаснам некои работи.

Реченицата е парафраза од Светото Писмо, за плевелот и каколот од житото. Тој што се држи до Словото, ќе биде собран во амбар, а тој што не се држи до Словото, ќе биде сечен и фрлен во оган и темница, каде што ќе се слуша плач и крцкање со заби (ова повторно парафраза, да не барам сега точниот цитат).

Ова не се однесува на моја постапка, туку постапка на Господ кој ќе ја преземе на секого кој не се придржува на Неговото учење. Исто така, ова се случува кога некој човек ќе се упокои, односно ке се претстави пред Господа, и според делата на тој човек, ќе се знае каде ќе биде.

Допуштението се однесува на глупоста што еден човек ја прави, односно Господ допушта да се прават глупости, оти ја почитува слободната волја на човекот. А за да се опамети истиот човек, Господ може да му прати болест или нешто слично, за таквиот човек да се покае и исправи.

Исто така, ова не се однесува за неправославни верници, ами за кој било човек.Непокајанието јасно значи - неможност за наследство на Царството Небесно, односно на таквиот човек го снајдува погибел.

Е сега, мене не ми е јасна реакцијата на баптистов. Тоа јасно покажува две работи.

1. Неговото познавање на Светото Писмо се сведува само на фалба. Затоа што во една проста реченица, не може да го препознае словото од Писмото. А тоа пак, јасно укажува колку баптистите се оддалечени од Вистината. Не можат да препознаат проста реченица, а се фалат дека САМИ можат да го толкуваат целото Свето Писмо. Светото Писмо не можеме да го толкуваме сами, без просветлен ум.

2. Се прави наудрен, односно сака свесно да ми наштети, со што покажува дека нема љубов спрема одреден човек, односно ја прекршува втората Божја заповед.

Исто така, не можам да ја разберам оваа реченица:
Цитирај
Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.

Каков монашки повик? Зарем се дразнуваме да го клеветиме целото монаштво?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 17:51
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Каде е тој документ да го видиме? Ова е рекла-казала работа.Потоа, ако земаме биографии на Гоце, зошто да не земаме биографии кои тврдат дека бил атеист, и дека со библијата си правел цигари? Или пак како со „православните“ житија ќе правиме научна фантастика и суперхерои од обични смртници?

Не знам од кога форумов е станат историски архив? Како да ти го покажам тој документ? Ти кажав што содржи и каде се наоѓа (изложен е јавно, не е во некој фундус), тоа е најмногу што можам да направам, со оглед на тоа што сум во моментов во Канада.
Сепак - јас јасно посочувам каде да се побара информацијата - така што твојот муабет за жал е рекла-казала, или поточно кажано - Лага, затоа што дури ни најосновен извор не посочуваш, па барем да се провери неговата веродостојност.
А колку до биографиите - јасно објаснив дека тоа може да се земе само како второстепен аргумент, иако е доста валиден и тој, затоа што е пишувана од човек кој бил директно покрај него барем 3 полни години и со кого има и интензивна преписка во периодите кога не биле заедно. Ниеден друг биографичар на Делчев не бил ниту близок со него, ниту бил дел од неговата чета.
Така што - не се залетувај непотребно, ако имаш аргументи пиши, ако не, не покажувај злоба.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 18:48
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Не ми се верува дека си наседнал на оваа провокација месси!!
просто није могуче човече!!
а ако си наседнал само за информација да те известам дека овој..плачково...има и многу по нерафиринани методи на вакво цмиздрење и клеветење на други форуми(друг ник нормално но ист волк одоздола)но тука знае дека може да биде баниран па игра на црвена линија нон стоп.
дури и еднаш он ,се сеќавам, така си кажа сам!
него.. простено му е на него зашто..(samocenzura)......
али тоа е тоа сега што да се прави


Охохо, и привиденија почнаа да се јавуваат од мене и под други никови и по други форуми. Како почнавте светец ќе ме прогласите. големо%20гушкање

Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.

Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 18:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Не знам од кога форумов е станат историски архив? Како да ти го покажам тој документ? Ти кажав што содржи и каде се наоѓа (изложен е јавно, не е во некој фундус), тоа е најмногу што можам да направам, со оглед на тоа што сум во моментов во Канада.
Сепак - јас јасно посочувам каде да се побара информацијата - така што твојот муабет за жал е рекла-казала, или поточно кажано - Лага, затоа што дури ни најосновен извор не посочуваш, па барем да се провери неговата веродостојност.
А колку до биографиите - јасно објаснив дека тоа може да се земе само како второстепен аргумент, иако е доста валиден и тој, затоа што е пишувана од човек кој бил директно покрај него барем 3 полни години и со кого има и интензивна преписка во периодите кога не биле заедно. Ниеден друг биографичар на Делчев не бил ниту близок со него, ниту бил дел од неговата чета.


Форумот не е историски архив, но не е ни чаршија.

Ти воопшто не кажа каде е тој документ - значи или сега лажеш, или си заборавил.

Второ, исто така не посочи ниту еден цитат, па макар и парафраза од биографиите на Јаворов, да можеме потоа да завземеме став дали навистина Гоце бил православен, или пак анти-православен, како што може да се заклучи од негови други изјави и постапки. ЗНачи и тука се остана на рекла-казала. дај конкретни реченици, податоци, па потоа ќе дискутираме.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:00
Е сега, мене не ми е јасна реакцијата на баптистов. Тоа јасно покажува две работи.

1. Неговото познавање на Светото Писмо се сведува само на фалба. Затоа што во една проста реченица, не може да го препознае словото од Писмото. А тоа пак, јасно укажува колку баптистите се оддалечени од Вистината. Не можат да препознаат проста реченица, а се фалат дека САМИ можат да го толкуваат целото Свето Писмо. Светото Писмо не можеме да го толкуваме сами, без просветлен ум.

2. Се прави наудрен, односно сака свесно да ми наштети, со што покажува дека нема љубов спрема одреден човек, односно ја прекршува втората Божја заповед.

Исто така, не можам да ја разберам оваа реченица:

Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.

Каков монашки повик? Зарем се дразнуваме да го клеветиме целото монаштво?


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:02
П.С. Јас мислам дека ова треба да го приложите до Стразбур. голема%20насмевка


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ајде малку со факти, наместо со празни муабети...
Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија. Училиштето иако е водено од православни свештеници, не само православни се запишуваат, а има многу католици и протестанти (доколку некој има можност да оди во Софија во Националниот музеј, многу лесно може да се увери во тоа - јас заради проучување за документарен филм ги знам овие детаљи).
Така што - Делчев (бидејќи татко му плаќал за школувањето) имал можност да се изјасни како што сака - но во пријавата е пополнето "Православен".
Друг ДОКАЗ или ДОКУМЕНТ на таа тема НЕ ПОСТОИ. Доколку некој сака да го оспори - треба да приложи ДОКАЗ или соодветен ДОКУМЕНТ.

Освен овој документ, постојат и неколку дополнителни факти кои може сериозно да се прифатат - писма, лична преписка меѓу Делчев и Јаворов (објавени во книга од Јаворов неколку години по смртта на Делчев, мислам дкеа ја има во два или во три дела и кај нас), каде има неколку писма кои се токму преписка околу православието, улогата на црквата и влијанието на немакедонските цркви во Македонија. Во тие писма може да се прочита, дека Делчев, иако социјалист по убедување и иако се противи на влијанието на немакедонските цркви во Македонија, сепак е со јасно православно верско убедување.
Постои и уште еден напис кој може да се прифати како факт, но не е толку директен - тоа е биографијата на Гоце, напишана исто така од Јаворов, каде исто (иако многу накратко), се спомнува православието и улогата на православието во Македонија.

Така што - за да може било што од ова што го велите да се прифати сериозно - треба да приложите било каков факт.
Сега за сега - е само лага и е доста невкусно.

Евангелос - вадењето на работи од контекст не зборува добро за тебе, а не за мене.


Ајде прочитај го овој пост Православен уште еднаш, бидејќи ти ќе да си тој што заборавил.

А од друга страна велиш Гоце имал анти-православно дејство. Дај доказ оти пак ќе кажам, ќе испадне рекла-кажала како со Митрополитот Гологанов.


-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:16
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Форумот не е историски архив, но не е ни чаршија.Ти воопшто не кажа каде е тој документ - значи или сега лажеш, или си заборавил. Второ, исто така не посочи ниту еден цитат, па макар и парафраза од биографиите на Јаворов, да можеме потоа да завземеме став дали навистина Гоце бил православен, или пак анти-православен, како што може да се заклучи од негови други изјави и постапки. ЗНачи и тука се остана на рекла-казала. дај конкретни реченици, податоци, па потоа ќе дискутираме.


Ниту лажам, ниту сум заборавил. За разлика од тебе.

Како што напишав на претходната страница:
Цитирај Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија. Училиштето иако е водено од православни свештеници, не само православни се запишуваат, а има многу католици и протестанти (доколку некој има можност да оди во Софија во Националниот музеј, многу лесно може да се увери во тоа - јас заради проучување за документарен филм ги знам овие детаљи).


Ајде приложете било каков доказ, пишан материјал, било каков документ, кој вели дека бил припадник на друга вера или дека бил атеист?
Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик. Посочив извор, оние желни за знаење сами ќе проверат. Оние желни за плукање - ќе си продолжат по своето.

п.с. Благодарам Алекс, изгледа во исто време ја пишувавме пораката.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:34
Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 19:55
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.


Pravoslaven, zborovite vo posochenat rechenica sega se objasneti i mislam deka nema nikakva potreba od natamoshno diskutiranje po niv. Mene toa mi besh jasno ushte prviot pat koga gi prochitav postirano od makarios i zatoa ne reagirav dodeka ti ne beshe nastojchiv da se proveri tvojata interpretacija na onoa sto beshe kazhano.

Te molam prodolzhi natamu so komentiranje po temata bez natamoshni insinuacii po makarios.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:13
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.


-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:17
католична панахида имаше?збунетост

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:26
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.


Мацедон, ако си православен зошто му се обраќаш со Митрополит? Православната црква го има расчинето Гологонов, според тоа голем грев е да му се обраќаш со Митрополит некој кој црквата го расчинила.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.


Pravoslaven, zborovite vo posochenat rechenica sega se objasneti i mislam deka nema nikakva potreba od natamoshno diskutiranje po niv. Mene toa mi besh jasno ushte prviot pat koga gi prochitav postirano od makarios i zatoa ne reagirav dodeka ti ne beshe nastojchiv da se proveri tvojata interpretacija na onoa sto beshe kazhano.

Te molam prodolzhi natamu so komentiranje po temata bez natamoshni insinuacii po makarios.


Сосема е вред месинџер, јасна ми беше играта уште од самиот почеток. Нормално е дека и тебе ти текнало дека е така како што вели Макариос, па на кој нема да му текне, кога зборовите срп и сатар толку често се спомнуваат во Библијата заедно (0). Просто да се чуди човек кој би можел да помисли дека тука станува за подмолен крвожеден повик за насилство. Па таман работа еден така добро воспитан монах да повикува на крвави српови, сатари, лопати... Кај се видело ова?

Во секој случај, христијаните се навикнати, да не речам отрпнати од ваков вид на сатански стрели. Ич око не ни трепнува, бидејќи кога Бог е со нас, кој е против нас?

Само напред со работата, добро се држите. Честитки.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:36
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.


Мацедон, ако си православен зошто му се обраќаш со Митрополит? Православната црква го има расчинето Гологонов, според тоа голем грев е да му се обраќаш со Митрополит некој кој црквата го расчинила.


Леле, леле каша попара си направил за Гологанов, се си испомешал. Гологанов повторно станува Митрополит на Пловдивската Епархија и управува со неа. Прочитај малку повеќе. Еве го на англиски, потоа таму стави го и на македонски, таму подетално се објаснети националните процеси а и побарај на нет ги има писмата на Гологанов до македонските свештеници каде ги повикува да се кренат и да се обединат во една Црква- Охридска Архиепископија. Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:47
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

  Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


За ова последното станува збор. Според моите податоци што ги имам читано, неговото расчинување никогаш не е повлечено. Не знам од кај ти тебе таква историја која гледам дека ја има и на википедија (англиската и бугарската верзија, но не и македонската). Интересно е што дури и изворниот цитат од Гологанов од 1910 година, го идентификува само како „бивш Скопски митрополит“. Така да во ред, прифаќам дека можеби подоцна пак бил поставен, но некако тоа ми изгледа изнудено, ако е точно, за што исто така се сомневам.

Во секој случај, јасно е дека сакал да се приклучи кон католиците или кон протестантите. Овој факт ни да дубиш на глава не можеш да го негираш. Проблемот бил што тие не го прифатиле, а не дека тој нејќел.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:56
Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Catholic - Eastern Catholic (Uniate) or

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox - Eastern Orthodox http://en.wikipedia.org/wiki/Christian - Christian (assumed)




-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 20:59
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

  Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


За ова последното станува збор. Според моите податоци што ги имам читано, неговото расчинување никогаш не е повлечено. Не знам од кај ти тебе таква историја која гледам дека ја има и на википедија (англиската и бугарската верзија, но не и македонската). Интересно е што дури и изворниот цитат од Гологанов од 1910 година, го идентификува само како „бивш Скопски митрополит“. Така да во ред, прифаќам дека можеби подоцна пак бил поставен, но некако тоа ми изгледа изнудено, ако е точно, за што исто така се сомневам.

Во секој случај, јасно е дека сакал да се приклучи кон католиците или кон протестантите. Овој факт ни да дубиш на глава не можеш да го негираш. Проблемот бил што тие не го прифатиле, а не дека тој нејќел.


Точно е дека станал повторно Митрополит, дури и неговите дела ги има што ги напишал подоцна, наведени беа мислам во линкот кој ти го дадов.
Од друга страна донекаде и имаш право да тврдиш дека човекот пропатил многу пред повторно да стане дел од Бугарската Црква, бидејќи откако се конфронтирал со Егзархот поради тоа што Митрополитот Теодосиј отворено кажал дека е Македонец, дека се застапува за Македонска Црква, па дури и во свидетелствата што ги потпишал напишал македонски јазик, бил интерниран и поминал низ многу тортури и процес на превоспитување, затоа и не велам дека не си и ти донекаде во право за изнуденоста негова во однос на неговата повторна работа како Митрополит, но сепак фактот е факт- станал повторно Митрополит.

Од друга страна точно е дека сакал унија со Католиците ( им пратил и писмо со барања, го има на википедија, за со протестантите нема документ ) , ама поради национални причини, дури и во писмото и самиот виде дека бара Македонска Црква под власта на Папата се со цел да се заштити македонскиот народ од денационализаторската политика на другите Цркви, а не поради верски причини.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 21:00
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Catholic - Eastern Catholic (Uniate) or

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox - Eastern Orthodox http://en.wikipedia.org/wiki/Christian - Christian (assumed)




Друго е некој да пишува за него, друго е тоа што сам се потпишал како Православен. Замисли дека утре мене ме снема од форумов на 10 години или не дај Боже нешто ми се случи. Зарем покрај сите мои пишувања дека сум ПРавославен некој ќе ми напише дека можеби и не сум бил тоа?! Или пак дека на пописот тоа што сум се декларирал нема правна важност?!изненадување


-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 21:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Catholic - Eastern Catholic (Uniate) or

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Orthodox - Eastern Orthodox http://en.wikipedia.org/wiki/Christian - Christian (assumed)




Друго е некој да пишува за него, друго е тоа што сам се потпишал како Православен. Замисли дека утре мене ме снема од форумов на 10 години или не дај Боже нешто ми се случи. Зарем покрај сите мои пишувања дека сум ПРавославен некој ќе ми напише дека можеби и не сум бил тоа?! Или пак дека на пописот тоа што сум се декларирал нема правна важност?!изненадување


Така е, нема збор. Сепак по се изгледа постојат конфликтни податоци. Имам слушнато, немам потврда лично за тоа, дека постоела крштеница на Гоце Делчев од католичката црква во Кукуш, како и податок дека никогаш не се прекрстил, ниту извршил света тајна да се приклучи кон Православната црква. Сепак, страшното е што за Гоце не е исто како за тебе - за тебе имаме материјал и материјал, а за Гоце, и покрај тоа што пишувал многу, немаме за што да се фатиме дека бил верник ни на која вера и припаѓал. Очигледно верата му била споредна работа во животот.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 21:23
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

[Од друга страна точно е дека сакал унија со Католиците ( им пратил и писмо со барања, го има на википедија, за со протестантите нема документ ) , ама поради национални причини, дури и во писмото и самиот виде дека бара Македонска Црква под власта на Папата се со цел да се заштити македонскиот народ од денационализаторската политика на другите Цркви, а не поради верски причини.


Многу еднозначно ги гледаш работите. Зошто мислиш дека немало и верски причини? Па човекот увидел дека православната црква/и работеле против интересите на неговиот народ. Кога некој е против интересите на македонскиот народ, за еден верник, тоа пред се значи против духовните интереси на народот.

Барањата кои се доставени до папата се подеднакво верски, како и национални. Не гледам тука некакво двоење на тие две.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 21:35
Во Христијанството, постои нешто што се вика Покајание...
Гологанов - како што гледаме од историските факти - се покајал и се вратил кон Православната Црква. Тоа го завршува тој муабет.
За Делчев - единствен до сега документ на кој стои неговата Вероисповед е уписницата во училиштето во Софија. Таму стои Православен.
Така што - може да вртиме муабети дека бил атеист, дека правел ризли од Библијата, дека бил унијат, дека бил крстен како католик, дека бил протестант... што ли не - кому како ќе му текне. Но - никако никој да посочи каде може да се најде било каков документ за тоа.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 22:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


[quote]Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија.

 
Зарем не би се срамел ти zidarski ако еден ден, единствен документ/аргумент за твојата вероисповед биде некоја уписница или пак можеби твојот одговор службеникот кој вршел попис и меу другото те прашал: "Како се изјаснуваш по верска припадност?".
Не се сомневам дека можеби Делчев, доколку во уписницата имало такво прашање, можеби одговорил дека е православен, иако и тоа треба да се провери малку од поблиску, а пак за мотивите можеме да пишуваме со денови.
 
Јас имам еден куп другари и познаници кои на пописот се потпишале како православни, а сепак кажуваа мрсни вицови со Господ, у црква идат само за Велигден (ради шемата), а не само што не читаат Библија, туку и ме зезаа зошто ги читам "тие глупости" и сл.
Кога овие би биле тема на дисксуија, сите православни на форумов ќе почнеа да се оградуваат од нивното "православие" и ќе пишуваа со големи букви: ТИЕ НЕ СЕ ПРАВОСЛАВНИ!! БЕЗ РАЗЛИКА ШТО ТАКА СЕ ПИШАЛЕ НА ПОПИСОТ, ТОА НЕМА ВРСКА!!
Но истите тие гледаме како поинаку размислуваат кога е во прашање некој како Гоце Делчев, кој иако има дури и сомнителни изјави за својата декларативна вероисповед (освен усписницата), нема апсолутно никакви дела или пак изјави кои би говореле за неговата православна вера.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик.
 
Кога јас шпекулирав и парафразирав дека Гоце кинел листови од Библијата и ги користел како ризла за виткање тутун и бил укорен од Јане Сандански за тоа, јас потенцирав дека изворот не ми е при рака и дека го оставам на ниво на шпекулација. Фер е истото да го сториш и ти, се додека не ги најдеш тие извори и не ни цитираш дирекно од тоа што вели Јаворов за православната вера на Делчев. Ако дојдам тоа тие извори пред тебе, и јас ќе го сторам тоа, па макар пишувало таму и "Гоце беше архиепископ на бугарската православна црква" голема%20насмевка
 
Но, до тогаш... сакам да ви цитирам едно обраќање на Гоце на едно селско собрание во с. Гугухово кое се собрало во тамошниот православен ХРАМ намигнување на 23 Јануар 1902г, според пренесувачот и тамуприсутниот, Христо Силјанов, Гоце застанал до свештеничкиот трон и им се обратил на селаните со зборовите:
 
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."
(Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово)
 
Ете тоа е сведоштвото на Силјанов за една од повеќето средби со Гоце. Од обраќањето можеме да го забележиме следново:
 
1. Иако биле собрани во православен храм, Гоце воопшто не го спомнал Господ, Исус,
2. Во храмското обраќање на Гоце недостасува молитва - што не му прилега на еден православен верник зарем не?
3. Гоце вели дека тој со селаните е обединет духовно но не преку Светиот Дух (како што е ставот на православието), туку преку долгот кон поробениот народ.
 
Можеби на некој ова ќе му излгеда банално, но јас сметам дека овие работи се многу важни и очекувани од еден православен верник, а тоа што недостасуваат говори многу за целта на собирот, за чисто социјалистичките и револуционерни идеи и мотиви на Гоце. А тоа што се собрале во православен храм, хах, па тоа го правеле дури и турците кога сакале да ги соберат селаните за одредена цел. Бидејќи немале конференциски сали, или некакви култруни домови, храмовите биле добро збиралиште како за комитите, така и за турците.
 
Како паралела би сакал да ви го цитирам и обраќањето на апостолот Павле кој, слично на Гоце, имал една разделба со група верници.. а вие ЗАБЕЛЕЖЕТЕ колку разлики има во неговото христијанско обраќање, со она обраќање на православниот Гоце Делчев. Цитирам...
 
"Вие знаете како го поминав со вас целото време, од првиот ден кога стапив во Азија, служејќи Му на Господа со сета понизност, со солзи и со искушенија, што ме најдоа од јудејските заговори; како не пропуштив да ви кажам сè што е полезно и да ве поучам и јавно и по домовите; сведочејќи им на Јудејците и на Грците покајание пред Бога и вера во нашиот Господ Исус. А сега, еве, врзан во Духот, одам во Ерусалим не знаејќи што ќе ми се случи во него. Освен што Светиот Дух ми сведочи, во секој град, велејќи дека ме чекаат окови и маки. Но мене ни најмалку не ми е за душата; само да го завршам радосно својот пат и службата, која ја примив од Господа Исуса: да го посведочам потполно Евангелието на Божјата благодат. И еве, сега знам дека сите вие, меѓу кои поминав проповедајќи го Царството Божјо, не ќе го видите веќе моето лице. Затоа ви сведочам во овој ден дека сум чист од крвта на сите вас; зашто не пропуштив да ви ја соопштам целокупната Божја намера. Внимавајте на себе и на целото стадо, во кое Светиот Дух ве постави за надгледувачи, за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв. Јас знам дека по моето заминување, ќе навлезат меѓу вас свирепи волци, кои нема да го штедат стадото; а и од вас самите ќе станат мажи, кои ќе зборуваат изопачено, за да ги одвлечат учениците по себе. Затоа, бдејте и помнете дека три години - ноќе и дење - не прекратив да го советувам со солзи секој еден од вас! И сега ве препорачувам на Бога и на Словото на Неговата благодат, кое е во состојба да изградува и да даде наследство меѓу сите осветени. Сребро или злато или облека не посакав од никого. Самите знаете дека овие раце им послужија на моите потреби и на оние, кои беа со мене. Во сè ви покажав дека така треба да се трудите и да им помагате на немоќните, и да си спомнувате на зборовите на Господа Исуса, како Самиот што рече: ‘Поблажено е да се дава, отколку да се прима.’” Кога го рече тоа, клекна на колена и се помоли со сите нив."
(Обраќање на апостол Павле во Дела 20:18-36)
 
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? среќа
Можете ли да подвлечете една изјава која наликува на христијанска во горното обраќање на Гоце? Еве не мора таа, и така е многу кратка, можете ли да наведете некоја друга изјава на Гоце Делчев и да ги подвлечете христијанските изјави во неа? Или пак остануваат само патриотските, социјалистичките, националистичките? Аха да, и изјавата во уписницата во военото училиште во Софија среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 22:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


[quote]Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија.

 
Зарем не би се срамел ти zidarski ако еден ден, единствен документ/аргумент за твојата вероисповед биде некоја уписница или пак можеби твојот одговор службеникот кој вршел попис и меу другото те прашал: "Како се изјаснуваш по верска припадност?".
Не се сомневам дека можеби Делчев, доколку во уписницата имало такво прашање, можеби одговорил дека е православен, иако и тоа треба да се провери малку од поблиску, а пак за мотивите можеме да пишуваме со денови.
 
Јас имам еден куп другари и познаници кои на пописот се потпишале како православни, а сепак кажуваа мрсни вицови со Господ, у црква идат само за Велигден (ради шемата), а не само што не читаат Библија, туку и ме зезаа зошто ги читам "тие глупости" и сл.
Кога овие би биле тема на дисксуија, сите православни на форумов ќе почнеа да се оградуваат од нивното "православие" и ќе пишуваа со големи букви: ТИЕ НЕ СЕ ПРАВОСЛАВНИ!! БЕЗ РАЗЛИКА ШТО ТАКА СЕ ПИШАЛЕ НА ПОПИСОТ, ТОА НЕМА ВРСКА!!
Но истите тие гледаме како поинаку размислуваат кога е во прашање некој како Гоце Делчев, кој иако има дури и сомнителни изјави за својата декларативна вероисповед (освен усписницата), нема апсолутно никакви дела или пак изјави кои би говореле за неговата православна вера.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик.
 
Кога јас шпекулирав и парафразирав дека Гоце кинел листови од Библијата и ги користел како ризла за виткање тутун и бил укорен од Јане Сандански за тоа, јас потенцирав дека изворот не ми е при рака и дека го оставам на ниво на шпекулација. Фер е истото да го сториш и ти, се додека не ги најдеш тие извори и не ни цитираш дирекно од тоа што вели Јаворов за православната вера на Делчев. Ако дојдам тоа тие извори пред тебе, и јас ќе го сторам тоа, па макар пишувало таму и "Гоце беше архиепископ на бугарската православна црква" голема%20насмевка
 
Но, до тогаш... сакам да ви цитирам едно обраќање на Гоце на едно селско собрание во с. Гугухово кое се собрало во тамошниот православен ХРАМ намигнување на 23 Јануар 1902г, според пренесувачот и тамуприсутниот, Христо Силјанов, Гоце застанал до свештеничкиот трон и им се обратил на селаните со зборовите:
 
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."
(Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово)
 
Ете тоа е сведоштвото на Силјанов за една од повеќето средби со Гоце. Од обраќањето можеме да го забележиме следново:
 
1. Иако биле собрани во православен храм, Гоце воопшто не го спомнал Господ, Исус,
2. Во храмското обраќање на Гоце недостасува молитва - што не му прилега на еден православен верник зарем не?
3. Гоце вели дека тој со селаните е обединет духовно но не преку Светиот Дух (како што е ставот на православието), туку преку долгот кон поробениот народ.
 
Можеби на некој ова ќе му излгеда банално, но јас сметам дека овие работи се многу важни и очекувани од еден православен верник, а тоа што недостасуваат говори многу за целта на собирот, за чисто социјалистичките и револуционерни идеи и мотиви на Гоце. А тоа што се собрале во православен храм, хах, па тоа го правеле дури и турците кога сакале да ги соберат селаните за одредена цел. Бидејќи немале конференциски сали, или некакви култруни домови, храмовите биле добро збиралиште како за комитите, така и за турците.
 
Како паралела би сакал да ви го цитирам и обраќањето на апостолот Павле кој, слично на Гоце, имал една разделба со група верници.. а вие ЗАБЕЛЕЖЕТЕ колку разлики има во неговото христијанско обраќање, со она обраќање на православниот Гоце Делчев. Цитирам...
 
"Вие знаете како го поминав со вас целото време, од првиот ден кога стапив во Азија, служејќи Му на Господа со сета понизност, со солзи и со искушенија, што ме најдоа од јудејските заговори; како не пропуштив да ви кажам сè што е полезно и да ве поучам и јавно и по домовите; сведочејќи им на Јудејците и на Грците покајание пред Бога и вера во нашиот Господ Исус. А сега, еве, врзан во Духот, одам во Ерусалим не знаејќи што ќе ми се случи во него. Освен што Светиот Дух ми сведочи, во секој град, велејќи дека ме чекаат окови и маки. Но мене ни најмалку не ми е за душата; само да го завршам радосно својот пат и службата, која ја примив од Господа Исуса: да го посведочам потполно Евангелието на Божјата благодат. И еве, сега знам дека сите вие, меѓу кои поминав проповедајќи го Царството Божјо, не ќе го видите веќе моето лице. Затоа ви сведочам во овој ден дека сум чист од крвта на сите вас; зашто не пропуштив да ви ја соопштам целокупната Божја намера. Внимавајте на себе и на целото стадо, во кое Светиот Дух ве постави за надгледувачи, за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв. Јас знам дека по моето заминување, ќе навлезат меѓу вас свирепи волци, кои нема да го штедат стадото; а и од вас самите ќе станат мажи, кои ќе зборуваат изопачено, за да ги одвлечат учениците по себе. Затоа, бдејте и помнете дека три години - ноќе и дење - не прекратив да го советувам со солзи секој еден од вас! И сега ве препорачувам на Бога и на Словото на Неговата благодат, кое е во состојба да изградува и да даде наследство меѓу сите осветени. Сребро или злато или облека не посакав од никого. Самите знаете дека овие раце им послужија на моите потреби и на оние, кои беа со мене. Во сè ви покажав дека така треба да се трудите и да им помагате на немоќните, и да си спомнувате на зборовите на Господа Исуса, како Самиот што рече: ‘Поблажено е да се дава, отколку да се прима.’” Кога го рече тоа, клекна на колена и се помоли со сите нив."
(Обраќање на апостол Павле во Дела 20:18-36)
 
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? среќа
Можете ли да подвлечете една изјава која наликува на христијанска во горното обраќање на Гоце? Еве не мора таа, и така е многу кратка, можете ли да наведете некоја друга изјава на Гоце Делчев и да ги подвлечете христијанските изјави во неа? Или пак остануваат само патриотските, социјалистичките, националистичките? Аха да, и изјавата во уписницата во военото училиште во Софија среќа



значи според Христо Силjанов навистина Гоце е бил в цкрвата во Гугово на 23 jануари

само дето зборовете обjавени како (Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово):
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."

са од 24 jaнуари

опишано е како пред да ги каже зборовете Гоце "машинално ровел во огништето и се изправил на колене"





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 22:43
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

.. Очигледно верата му била споредна работа во животот.

Pa ako mu bila glavna kje bil sveshtenik !

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

..
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? [/IMG]

E kako ne zabelezhuvame, ;))) toa prvo go zabelezhavme... ok, samo shto Goce bil revolucioner, se borel za MKD Kauza, a apostol Pavle za Hristijanskata kauza.

I shto sega, nema nekoi posebni izjavi od nego deka bil pravoslaven, ili pak ne go spemnal Boga koga se obratil na narodot i anatema a ?, abe izvorni…..kamo srekja da imalo povekje kako Goce - so svest za nashata posebnost kako narod, so ideja za osloboduvanje od ropstvoto i t.n. i t.n....




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 22:49
Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.

Ostanuva procenkata kolku bil aktiven kako vernik i tuka sekoj chlen od forumov mozhe da si go upotrebi svojot arshin za merenje i svoite kriterijumi za procenuvanje. Ne znam kolku drzhi sporedba na bilo koj vernik so Pavle i Apostolite, no i toa mozhe da se prilozhi kako nachin za gradacija.

Se prashuvam dali nasheto odreduvanje za toa "kolkav vernik" bil Goce ima voopshto nekakva relevantnost za negovata religijskata opredelba, a posledovatelno i kako bi mozhelo toa da smeni neshto vo odlukata na MPC da odsluzhi edna komemorativna svechenost vo negova chest ?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...kolku drzhi sporedba na bilo koj vernik so Pavle i Apostolite...

Se prashuvam dali nasheto odreduvanje za toa "kolkav vernik" bil Goce ima voopshto nekakva relevantnost za negovata religijskata opredelba, a posledovatelno i kako bi mozhelo toa da smeni neshto vo odlukata na MPC da odsluzhi edna komemorativna svechenost vo negova chest ?

A komu kazhuvash ??? :)))


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.



Не се залетувај толку брзо со заклучоци до кои историчарите не можат да дојдат, ти ќе дојдеш толку брзо.

Засега имаме само некои индиректни тврдења:

1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен
- наводна копија постои во Софија
2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш
- наводна копија постои во католичката црква
3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви
- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.
4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит
- контраверзен, но сепак документиран текст
5. Погребан без црковни почести
6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот
7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:13
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

kamo srekja da imalo povekje kako Goce - so svest za nashata posebnost kako narod, so ideja za osloboduvanje od ropstvoto i t.n. i t.n....
 
Камо среќа, нека има. Никој не ја оспорува таа сфера на Гоце. Ние тука спориме за неговата православна вера, за која јас тврдам дека ја немал, па оттаму ме буни тоа што МПЦ му извршува секоја година верски обред (панихида) пред неговиот саркофаг и си го присвојува како свој верник, нарекувајќи го дури и "апостол" во една прилика лани среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:14
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.



Не се залетувај толку брзо со заклучоци до кои историчарите не можат да дојдат, ти ќе дојдеш толку брзо.

Засега имаме само некои индиректни тврдења:

1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен
- наводна копија постои во Софија
2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш
- наводна копија постои во католичката црква
3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви
- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.
4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит
- контраверзен, но сепак документиран текст
5. Погребан без црковни почести
6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот
7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)


машала бе


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:27
"За  тоа време Гоце востановува и свои погледи, како што наоѓа во минатото богови, на кои се поклонува фанатично. Еднаш во пансионот некој од учениците пушта нецензурирана навреда за божествената светост на словенските првоучители. Гоце, "безбожник" веќе, го фаќа ученикот за вратот, му ја доближува главата до ѕидот на кој што виси изобразот на Св. Кирил и Методиј и вика побеснето: "Овча главо помни дека пред оние на кои им ја должиш можноста да си го напишеш името  си човек, треба да стоиш без шапка, па дури и кога ги пцуеш".

ова е Jаворов

ПС
перфектен македонски имам аголема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:33

   Ako vo ucilisteto vo Sofija Goce Delcev se deklariral kako pravoslaven, ne znam zaosto se pravi tolkava fama okolu Panihidata na MPC. Nema potreba od senzacionalnosti.

Toj znaci bil pravoslaven vernik, Makedonec i tocka.

P.S. Tuku jas imam slusnato za Jane Sandanski deka bil metodist? Znae li nekoj dali e toa tocno?


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 23:40
не бил методист току будист од Шао Лин


сеге ке побарам и докази дали е од северен или jужен Шао Лин

му викале JanIn


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:01
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Ako vo ucilisteto vo Sofija Goce Delcev se deklariral kako pravoslaven, ne znam zaosto se pravi tolkava fama okolu Panihidata na MPC.


Засега немаме потврда на ова. Се работи само за кажување на еден член, кој не се среќава во неговите биографии.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


P.S. Tuku jas imam slusnato za Jane Sandanski deka bil metodist? Znae li nekoj dali e toa tocno?


ова е сосема точно - Сандански е бил методист
уште поточно, неколку методиста бил за да може да ја киднапира Мис Стоун


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:20
Одговорот на Да бе го содржи одговорот на пашањето за Сандански. Зар методист ќе киднапира протестантски мисионер?! Секако дека не!среќа




-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:23
10xголема%20насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:36
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Засега имаме само некои индиректни тврдења:1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен- наводна копија постои во Софија2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш- наводна копија постои во католичката црква3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит- контраверзен, но сепак документиран текст5. Погребан без црковни почести6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)


Ne sum mnogu zasegnat vo sto veruval ili ne veruval Goce, toa si bila negova lichna rabota, no od navedenite tochki zabelezhuvam deka:

1. Stom tatko mu (ili toj samiot) go deklariral vo upisnicata na uchilishteto deka e pravoslaven, znachi deka se chuvstvuval kako pravoslaven, iako navodno se krstel vo unijatska crkva. Ova, kako negova ponova izjava so koja ja determinira svojata vera, ja revidira prethodnata.

2. Nie tuka megju nas imame pravoslavni vernici koi zhestoko gi kritikuvaat pravoslavnite crkvi. Taa kritika na institucijaliziranosta na verata ne gi pravi nishto pomalu vernici od onie koi ja glorificiraat istata.

3. Ne znam kako bi mozhel da bide vo toa vreme i tie uslovi pogreben so crkovni iili nekakvi drugi herojski pochesti koga se raboti za chovek koj bil progonuvan od turcite kako drzhaven neprijatel broj eden? Toa mozheme denes da go napravime, no togash...???

4. Ne gledam zoshto nekoj ne mozhe da bide duhoven vernik, pa makar i nominalen, a vo isto vreme spored svoite politichki ubeduvanja da bide socijalist. Toa shto nekoi socijalisti (a tuka mozheme da gi stavime i kapitalistite) bile ateisti ne znachi deka site socijalisti bile/se ateisti.

5. Toa shto nikade ne staval akcent za svojata vera ne znachi deka bil nevernik. Mnogu lugje ne govorat za svoite verski ubeduvanja smetajki deka toa ne e od presudna vazhnost vo opshtenjeto so drugite okolu niv. Ushte povekje, znaeme deka vo organiziranjeto na makedonskiot otpor protiv osmanliite edna od vodechkite idei i paroli bila ramnopravnosta megju site nacionalnosti i veroispovedi. Potsetete se na Krushevskiot manifest i kje vi bide pojasno koj bil planot za ostvaruvanje na sto pomasovno vostanie.

So ovie zabeleshki ne sakam da tvrdam deka Goce bil golem pravoslaven vernik, no od druga strana ne gledam nekoj fakt koj definitivno bi go dokazhal sprotivnoto.

Dokolku postojat dokumenti koi mozhat da potvrdat deka toj samiot izjavuval oti e ateist ili vernik na nekoja druga vera, togash treba da se obelodenat. Vo niven nedostatok, a spored upisnicata vo uchilishteto, ostanuva da go pochituvame negovoto togashno opredeluvanje kako pravoslaven hristijanin.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:40
И не само тоа Меси, бараа доказ, Да бе го даде, една страна поназад, многу добри докази од тоа време, а во исто време и го дополни и појасни она што го кажа Евангелос, и тоа со доказ од Пеју Јаворов, неговиот биограф!




-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:41
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Одговорот на Да бе го содржи одговорот на пашањето за Сандански. Зар методист ќе киднапира протестантски мисионер?! Секако дека не!среќа


Navodno se preobratil od svedocenjeto na Mis Ston . Taka citav vo vesnikot Dnevnik, ne znam kolku e verodostojno


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:43
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Одговорот на Да бе го содржи одговорот на пашањето за Сандански. Зар методист ќе киднапира протестантски мисионер?! Секако дека не!среќа


Navodno se preobratil od svedocenjeto na Mis Ston . Taka citav vo vesnikot Dnevnik, ne znam kolku e verodostojno


Ај ако можеш постирај нешто околу тоа, бидејќи и јас мислам дека имам еден друг доказ дека бил Православен, ќе го презентирам утре, сега одам да спијам, па се читаме утре. Добра ноќ на сите!!! БОГ НЕКА Е СО ВАС!големо%20гушкање


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:55

Toa go citav pred edno 7-8 godini vo Dnevnik, samo nakratko bese spomnato vo edna kolumna vo koja se zboruvase za verska tolerancija i tamu bese spomnat deka Jane Sandanski bil metodist, a toa bilo malku poznato vo nasata javnost. Jas ne sum siguren vo toa, pa zatoa prasuvam dali nekoj znae nesto za toa


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 00:57
Ова ме потсетува на пародијата со еволуционистите кои упорно (а воедно и залудно) со лупа бараат меѓу милиони фосили некој што би бил фосил на преодена форума (па и во тоа не успеваат), а забораваат дека доколку се случила еволуционата драма, треба сега да изобилуваме со фосили на преодни форми, а со лупа да ги бараме издеференцираните видови затоа што нели еволуцијата се случувала со непрекината микроеволуција итн дрн дрн.
 
Па тоа е случајот и со документите за Гоце. Ако тој нависитна бил православен верник, тоа ќе требаше да го видиме во целокупниот негов живот, ќе требаше да видиме еден куп негови христијански изјави, по некоја молитва, по некој благослов, да видиме дека идел на литургии, се застапуал за православието итн. Не залудно ви го цитирав обраќањето на апостолот Павле, за да видите како секоја втора реченица ја издава неговата христијанска веа и нема потреба од трагање со лупа за неговата вера, трагање по документи што татко му ги потпишал во некое училиште или сл.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:14
EvAngelos, ako imash drugi dokumenti, poveli postiraj gi.

Onoa, za sporedbata so Pavle i sto ti ochekuvash spored tvoite kriterijumi da pravi od eden sekojdneven vernik, voopshto ne e izdrzhano. Goce ne bil verski revolucioner ili reformator, ushte pomalu sveshtenik ili monah za da mu bide verata postojano vo usta.

Da se negira verskoto opredeluvanje na nekoj chovek samo zatoa sto toj ne propagira javno koja e negovata opredelba ne stoi kako seriozen argument. Ne se vernici samo onie koi postojano se udiraat vo gradi, silno vikajkji na koja vera pripagjaat.

Ako se rakovodam spored tvojot kriterijum jas bi rekol deka ti ne si makedonec.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:29
Меси, тебе христијанството ти е мисловна именка, но православните добро знаат што им пишувам. Така што, тој дел од коментарот прескокни го, едноставно не се однесува на тебе.
Некои од источните вери се од таков тип што човек може да си ги верува длабоко и тајно во срцето, а речиси никој однадвор да не знае што и како верува верникот. Слично е и за атеистичките верници. Нивната вера не бара исповедување на истата. Но тоа не е случај и со христијанската вера која самата му наложува на верникот да ја исповеда, која самата бара од верникот да биде светло непокриено под капак, да биде град поставен на рид, да биде сол и светлина меѓу луѓето, да биде Христолик, да не се срами да го спомне Господ во својот храм, туку да го почне и заврши разговорот со благослов, молитва... нешта кои не ги видовме во цитираното обраќање на Гоце Делчев, ниту пак во било кое друго негово обраќање. Ниту дирекно, ниту индирекно, ниту маргинално.
Јас не барам од него да зборува како апостол Павле, туку само ви дадов пример и побарав не секоја реченица да ја издава неговата вера (како што тоа е случај со Павле), туку побарав да најдете БАРЕМ ЕДНА ИЗАЈВА на Гоце, во целокупната негова биографија која практично сведочи за неговата православна вера.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:41

Evangelos, ako e taka kako sto velis , znaci vo Makedonija ima mnogu malku luge so Pravoslavna veroispoved.

Retko nekoj od Pravoslavnite da zboruva za verata i da svedoci za Isus, no toa ne znaci deka ne se Pravoslavni po veroispoved.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 01:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Evangelos, ako e taka kako sto velis , znaci vo Makedonija ima mnogu malku luge so Pravoslavna veroispoved.
 
ЕУРЕКА! Дај Боже да се воведе Веронауката факултативно (како изборен предмет, а не како бегство од претешкиот филозофски предмет Историја или Запознавање со религиите), па тогаш ќе видиме колку од православните доброволно ќе се дрзант да си ја изучуваат својата вера.
А да не зборам за некролозите и како тоа 80% од православните го нарекуваат гробот "Вечен Дом" искажувајќи јавна невера во темелот на христијанството - воскресението на телата. А да не отварам уста за сите оние православни што никогаш не фатиле Библија во рака, за сите оние што мислат дека Хрситос му е презиме на Исус, за сите оние што идат у црква само за Велигден, Божиќ, и евентуално на некоја свадба или крштевка кај некој роднина, пријател или себе.
 
Еден пријател (кој знае доста мрсни вицови за Господ) еднаш го начув како рече дека е православен, па го прашав: "Веруваш дека Исус Христос воскреснал од мртвите"? А Тој ме погледна збунето и ми рече: "Ти бе да не си пиел нешто? голема%20насмевка, не ми се верува дека веруваш у тие прикаски итн итн..." И јас тогаш го прашав: "Па тоа е верата на православните. Ако не го веруваш тоа, тогаш како можеш да тврдиш дека си православен?" А тој ми одговори: "Епа не сум ши... (цензура: албанец) па да бидам муслиман! "
Тука ќе завршам без дополнителен коментар, а се надевам дека потполно ми ја сфативте поентата и пронајдовте во неа доста ваши православни пријатели, роднини и сл.
Поздрав и добр ноќ!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 03:28
Duri sega ne mi e jasno sto e poentata na temava...

Dali sakame da pronajdeme deka Goce bil pravoslaven ili polemizirame kolku golem vernik bil toj?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 04:31
Евангелос - како што кажа Месинџер - тоа се твои критериуми за исповедање на верата. Соодветно - не ги наметнувај на други.
Тоа што некој не бил "примерен" верник, не значи дека не може да му се отслужи панихида. Двете работи не се поврзани една со друга.
Поимот "апостол" не се однесува во религиска смисла, туку во национална. Доста често употребуван во крајот на 19-ти век, и во текот на 20-тиот век, за да се означат луѓето кои направиле суштинска промена во националната свест на еден народ.
Во Бугарија, често се употребува "апостолот" кога се зборува за Васил Левски, кој е предводник на бугарското национално будење (претпоставувам дека Да Бе може да го потврди ова). Во Македонија, тој термин се употребува за Делчев, и ретко кога и за другите револуционери, како Карев, Гули, Сандански.
Никогаш овој термин не е употребен во врска со овие личности во религиозна смисла, туку единствено и само во национална.
Дали е правилна употребата на терминот (пред се, заради асоцијацијата која ја буди со Христијанските Апостоли), е сосема друга тема. Сепак, зборот Апостол значи предвесник, што сосема точно одговара во случаите и на Левски и на Делчев. Во крајна сметка, братот на дедо ми се викаше Апостол, и не верувам дека тоа можам да му го припишам како грев.

Во врска со погребот на Делчев. Срамно е да велите дека не бил погребан Христијански, затоа што едноставно не е точно. Не само, ами има ЕПТЕН јасни докази за спротивното.
Делчев има три погреби.
Едниот, кога умира, телото е затрупано со земја, за да се скрие, за Турците да не го одземат, затоа што нивниот обичај во тоа време бил да ја отсечат главата и да ја шетаат од град во град за да ја покажуваат. За да не се случи вакво подигрување со телото на војводата, телото е скриено и затрупано со земја. Три дена подоцна, по заминувањето на аскерот, е извадено и е погребано со Христијански почести, во ЦРКВАТА во Баница.

(ова е слика од црковниот двор на Православната Црква и народот кој е собран за оплакување)


(ова е слика од гробот и КРСТОТ кој стои на него)

Потоа, во 1917-та година, кога станува јасно дека Баница ќе остане под Грчка управа, коските скришно се пренесени во Софија и се поставени во саркофаг во ЦРКВАТА (православна се разбира) Света Недела, во центарот на градот (за оние кои биле во Софија - голема црква, на крајот на улица Витоша, на плоштадот пред хотелот Шератон). Тука е извршена служба од многубројни свештеници, и ова е документирано не само со написи и фотографии, туку и на филмска лента. На тој саркофаг е испишано "Го заколнуваме поколението, овие свети коски да се однесат во престолнината на слободна и независна Македонија".
Во 1946-та година, тоа е и сторено (нешто што и ден денес ги вознемирува бугарските политичари) - пренесен е саркофагот во ЦРКВАТА Свети Спас во Скопје и е извршена уште една служба, овој пат од македонски свештеници (иако во време кога црквата не била баш омилена кај новата власт). И ова е документирано и со написи, и со фотографии, дури и на филм (во Кинотека на Македонија, има одличен документарен филм, мислам дека е на Трајче Попов, ама не сум сигурен, може да беше некој друг автор - целата процесија ја има снимено, од излегувањето од Света Недела во Софија, преминувањето на границата, влегувањето во Скопје со насобран народ, поставувањето во гробницата во Свети Спас).


(слика од поставување на саркофагот во црквата Свети Спас во Скопје. На преден план се гледа СВЕШТЕНИК)
Кога имате основно непознавање на историски податоци кои многу лесно се проверуваат, барем не пишувајте измислици (или лаги, како повеќе милувате).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 04:44
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен- наводна копија постои во Софија

Точно посочив каде ја имам видено таа уписница, а верувам дека истото може да се потврди од неколку различни извори.

Не знам колку ви е познат фактот дека Делчев во Кукуш првин почнал да учи во Унијатското училиште (единственото не-грчко во градот), за по една година да биде префрлен од татко му во Егзархиското (кога истото е отворено).

Цитирај
2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш- наводна копија постои во католичката црква

Никаде не се сретнува овој податок. Ниедна биографија (од негово време или од подоцнежен период), ниту пак било каква историска книга подоцна напишана не го потврдува ова. Во која католичка црква стои копија од ова? Ве молам посочете, се ќе најдеме некој кој ќе може да го провери тој наводен факт.
Во тоа време мнозина во Кукуш преминуваат во Унијати (и тоа токму во 1872-ра година кога се раѓа Делчев), за по само неколку години да се вратат (сите!) во Православната црква, откако унијатската црква се стреми да ги задуши националните чувства кои во тоа време се доста развиорени (период на неколку востанија и бунтови).
Нема никаков пишан материјал кој потврдува дека семејството Делчеви преминале во унијати, додека има документ дека Никола го префрла синот во Егзархиското училиште, веднаш по неговото отворање во Кукуш.

Цитирај
3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.

Да, и со право. Кога некој ќе згреши, во ред е да биде критикуван.

Цитирај
4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит- контраверзен, но сепак документиран текст

Документиран каде?! Презентирајте каде е документиран овој чин.

Цитирај
5. Погребан без црковни почести

Одговорив погоре на ова, во детаљи.

Цитирај
6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)

Јас сум на линијата меѓу социјалист и либерал по политичко убедување (две политички опции кои не се слават многу со религиозност, за разлика од конзервативците) - па сепак сум верник. Многу социјалисти се верници. Социјализмот како идеологија не ја негира верата. Во 19-тиот век многумина го прифаќаат атеизмот, не само социјалисти, но тоа не значи дека сите (или пак дека мнозинството) биле.
Во крајна сметка - Христијанските Апостоли, биле идеален пример за социјализам (дури и за комунизам).


И да дополнам јас...

7. Не многу познат факт е дека во првиот устав на ТМОРО, стои дека членови на комитетите можат да бидат само Православни, и тоа припадници на Егзархијата (каде мнозинството македонци членува, наспроти малцината во грчката црква). Самиот Гоце Делчев по неколку години се изборува за промена на уставот - и со тоа се дозволува да се примаат членови на сите вери, деноминации и нации во организацијата.

8. Доволно познат, но недоволно јасен факт е дека Делчев бил учител - токму во Егзархиските (Православни) училишта, првин во Ново Село (Штипско), потоа во Неврокоп (кој денес го носи неговото име Гоце Делчев).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 08:42
zidarski


тоа што некој го киднапирал телото подоцна, и можел да го погреба и според будистички обичаи ако сакал, воопшто не е поента тука. Јасно е дека не бил погребан со христијански почести од неговите пријатели, роднини и блиски. Што некојси поп направил подоцна е сосема во линија со тоа што МПЦ го прави денес - кривотворење на религијата на еден човек.

Ова ми личи на Мормоните кои се крштеваат во име на веќе починатите луѓе, а не биле Мормони. Вие исто им давате вера на оние кои се изразувале како неверници. До кај ќе стигнете со вакви кривотворења?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 09:08
Има две варијанти тука...
Едната - ти лажеш и не бираш никакви средства при тоа, негираш секакви можни аргументи кои ти се приложени (доста исцрпно при тоа), и не си во состојба со ништо да ја поткрепиш таа своја лага.
Втората - приложуваш документ, доказ, факт кој ќе потврди дека Делчев бил припадник на друга верска заедница.

Патем, телото не е "киднапирано", а е аманет оставен од неговите соборци, да биде погребан во слободна Македонија. Но тоа е најмал проблем...

Така што - приложи доказ дека тој не бил православен, нешто со што ќе ги негираш постоечките аргументи (уписницата во училиштето, учителското место во Егзархиското училиште кое е дозволено само на православни, член на комитетот на ТМОРО, каде во периодот кога тој станува член, само православни се примаат, итн).

Сепак - знам дека не само што нема да приложиш ништо во поткрепа на тоа твое тврдење (кое што не е јасно точно што е - дали е дека Делчев бил унијат, католик, протестант, атеист, или дека едноставно не бил предан верник), и дека ќе продолжиш со бесмислените напади и непотребни навреди - затоа што тоа е единствената цел со која ги пишуваш и претходните постови (а не со цел да се дојде до некоја информација и да се разменат сериозни мислења). Ќе си продолжиш со истата приказна, затоа што друго не верувам дека можеш да направиш, затоа што единствено што е важно е да се плука на МПЦ, без разлика зошто, како и со што. Се разбира - нема да имаш доволно доблест да се извиниш и да признаеш грешка во конкретнава дискусија (исто како што и неколку од твоите сомисленици тука не направија пред неколку месеци во слична ситуација), затоа што тоа не е твојата агенда.
Така што - сигурен сум дека ќе постапиш исто како што и тие постапија - или ќе го напуштиш форумов и ќе изигруваш навреден, или ќе продолжиш да го игнорираш горе-напишаново. Веќе сме го виделе и едниот и другиот филм.
Повели - докажи со своите постапки дека не сум во право, и ќе ми биде задоволство и чест да ти се извинам јавно!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 09:16
Не треба јас да поставувам никакви докази овде. Мене ама ич не ми е гајле што бил по вера Гоце Делчев. Ниту ми е битно за спасението.

Тоа што е чудно што и покрај исцрпните изјави дека бил атеист, една од нив постирана и овде од Да Бе, МПЦ упорно светец ќе го прави насила. Ај со среќа нека ви е. Да му направите панихида и на Александар Македонски?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Мај.2009 во 09:51
Ти влезе во дискусијава со следнава теза:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Со оглед на тоа што Гоце Делчев е роден и израснат во Кукуш, градот кој беше предводник на тн. Кукушка Унија, односно движење за отфрлање на православието како кочница за исполнување на вековните желби за самоопределување на македонскиот народ, постои голема веројатност и Гоце Делчев да не бил припадник на „православната“ вера. Со оглед на фактот што голем број на македонски револуционери и преродбеници (како Партениј Зографски, Теодосиј Гологанов, браќата Миладинови, а во поблага форма и Јане Сандански, Кирил Пејчиновиќ и други) ја сметале „православната“ црква за окова над македонскиот народ и идентитет, за чудење е до каде оди самобендисаноста на МПЦ да се тутка таму од каде што е изгонета и да се кити со туѓи перја.


Која што лесно докажавме низ неколку постови дека е погрешна.
Колку до "атеизмот" на Делчев - не видов никаде таков напис. Ако го имаш во предвид текстот од Јаворов кој тој го постира - тогаш не избрзувај, затоа што токму спротивното се вели во тој текст. Како што реков - достапен е и на македонски, прочитај пред да коментираш.
МПЦ нема намера да го прави светец... никогаш не ни имала таква намера. Терминот апостол е употребен во револуционерна смисла, а не во религиозна, но за тоа дадов веќе објаснување, кое ти очигледно или не го прочита или реши дека треба да го игнорираш, затоа што не ти одговара.

Прашањето што го поставив: Кои исцрпни изјави дека бил атеист?! Каде има таква изјава и од кого?!

(и уште еднаш - погледни мојот претходен пост...)

-------------
Do what is right, come what may...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk