Испечати | Затвори го прозорот

ЦРКОВНИ ПРОТЕСТИ???

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18518
Датум на принтање: 07.Јуни.2024 во 12:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЦРКОВНИ ПРОТЕСТИ???
Постирано од: aladin
Наслов: ЦРКОВНИ ПРОТЕСТИ???
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:43
bidejki imase eden nemil nastan.....vo koj imase protesti i fizicki presmetki, a vo koj navodno ucestvuvale i crkovni lugje na MPC mislam deka e dobro da se diskutira ........na prasanjeto moze li i treba, i na koj nacin edna crkva da organizira protesti??????

molam nekoj prevoslaven svestenik ili teolog ova da go objasni.......



Коментари:
Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:01
http:///www.courant.com/news/politics/hc-catholics-protest-pg,0,1324993.photogallery?index=hrt-hc-rally920090311115026 - http:///www.courant.com/news/politics/hc-catholics-protest-pg,0,1324993.photogallery?index=hrt-hc-rally920090311115026

evo ima i drugi....

http://www.orato.com/files/imagecache/storyimage/files/olorato/story/3442/Islam%20protest.jpg - http://www.orato.com/files/imagecache/storyimage/files/olorato/story/3442/Islam%20protest.jpg



Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:18
denes nesto ne im se pisuva na popovite na ovaa tema........


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 04:01
ПА НЕМА ТУКА ПОПОВИ ...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 08:54
ne im odgovara temata!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 09:03
So ne odgovara temata. Iskreno se iznenadiv koa vidov vernicite kako ja branat crkvata. A neli bas ta ane poucuva kako da ne ja branime. Bog da cuva.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: aaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 16:21
taka taka!


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:18
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

So ne odgovara temata. Iskreno se iznenadiv koa vidov vernicite kako ja branat crkvata. A neli bas ta ane poucuva kako da ne ja branime. Bog da cuva.


Mila bi sakala da mi pojasnis kako vernicite ja branea Crkvata!?


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:25

Православните верници ја бранеа изградбата на евентуалниот храм на плоштадот на тој начин што дојдоа таму со намера да им го спречат демократското право на глас на оние кои размислуваа поинаку од нив. Типична средновековна ИНКВИЗИЦИЈА во 21 век!

Originally posted by Fotina Fotina напиша:


се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.  
 
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Православните верници ја бранеа изградбата на евентуалниот храм на плоштадот на тој начин што дојдоа таму со намера да им го спречат демократското право на глас на оние кои размислуваа поинаку од нив. Типична средновековна ИНКВИЗИЦИЈА во 21 век!

Originally posted by Fotina Fotina напиша:


се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.  
 
 
 


POVEKE NEMA demokratija!
SE E DEMONOkratija!




-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:42
Originally posted by belichka belichka напиша:


POVEKE NEMA demokratija!
SE E DEMONOkratija!
 
Додека вие православните живеете во таа ДЕМОНОкратија и инкивиторски постапувате со вашите неистомисленици, фала Богу сеуште има луѓе кои го ценат и поинаквото мислење од своето, кои дозволуваат другите јавно да си го кажат своето мислење и сл.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

POVEKE NEMA demokratija!SE E DEMONOkratija!

 

Додека вие православните живеете во таа ДЕМОНОкратија и инкивиторски постапувате со вашите неистомисленици, фала Богу сеуште има луѓе кои го ценат и поинаквото мислење од своето, кои дозволуваат другите јавно да си го кажат своето мислење и сл.


Еvangelos, не е коректно да ги генерализираш работите.

-------------


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 21:44
Уфф.. беличке... така е..

Не гледаме колку сме заслепени од нашите страсти.. па според нив и се раководиме.

Никаде нема љубов, ами само идолопоклонички однос кон своето его.

Никаде нема соборност, ами осудување на ближните (ова означува сите луѓе!).

Никаде нема покајание, ами гордеење.

А тоа е.. баш како што викаш - демонократија.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 22:00
првите црковни протести во Македонија
Народот (верниците) го кажа својот глас.

http://www.youtube.com/watch?v=PJk0nAjsYP4&feature=channel


Верата на нашите татковци...
Верата светиклиментова...
Верата православна ...

ние сме православна држава.

јас не можам да го разберам духот на заблудениот народ. Последните години Македонија придоби“современ холивудски дух“ - ТАКВА МАКЕДОНИЈА - НЕ БЛАГОДАРАМ!!!

народот спие НО СЕГА Е ВРЕМЕ ДА СЕ РАЗБУДИ. ке го разбуди верата во НАШИОТ БОГ - БОГ НА НАШИТЕ ТАТКОВЦИ...

ДА, за храм - онаму каде што некој безбожник го разрунил - денес народот и верата во ВИСТИНСКИОТ БОГ И СИЛАТА БОЖЈА - ке го издигни. ова е христијанска држава - ова е срцето на средновековна православна ВИЗАНТИЈА - ова е Македонија - ЗЕМЈА НА ПРАВОСЛАВИЕТО - и христјанската традиција!!!

ЕДНОУМИЕТО ЗАВРШИ - САКАМЕ ДЕМОКРАТИЈА И ДУХОВНА ПРЕРОДБА!!!

ХРАМ ЗА ДОБРОТО НА НАРОДОТ И БОЖЈИ БЛАГОСЛОВ НА НАШАТА ЗЕМЈА. ХРАМ ЗА БЛАГОСЛОВ НА МАКЕДОНИЈА!!!


Постирано од: pravoveren
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 22:09




Црквата треба да се огради од оние што насилно сакаа да го спречат полулегалниот протест на плоштадот во Скопје.

Ја поздравувам идејата на ВМРО-ДПМНЕ да ги отстрани од своите редови евентуално замешаните во немирите од нејзините редови.

Го поддржувам излегувањето на верниците за мирно да им речат НЕ на противниците за изградба на храм - МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ на Плоштадот.

Погледајте малку пошироко и ќе ја видите идејата на протестантите.

Видете ја спрегата на Сорос со неговите слуги - Милчин, ќерката на Ѓунер Исмаил... Дали ова Ви кажува нешто?!


Поздрав.







-------------
Bog e VISTINA


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 22:29
Odlicno brate pravoveren!

No kako bi poglednale vo oci na vistinata!

Koga samite se protiv Vistinata!



-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 22:41
Originally posted by pravoveren pravoveren напиша:





Црквата треба да се огради од оние што насилно сакаа да го спречат полулегалниот протест на плоштадот во Скопје.

Ја поздравувам идејата на ВМРО-ДПМНЕ да ги отстрани од своите редови евентуално замешаните во немирите од нејзините редови.

Го поддржувам излегувањето на верниците за мирно да им речат НЕ на противниците за изградба на храм - МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ на Плоштадот.

Погледајте малку пошироко и ќе ја видите идејата на протестантите.

Видете ја спрегата на  Сорос со неговите слуги - Милчин, ќерката на Ѓунер Исмаил... Дали ова Ви кажува нешто?!


Поздрав.




Последното кажува СЕ!!!

Никој не го истакнува фактот на проф. архтект Божиновски дека во урбанистичкиот план предвидено е изградба на храм уште пред 15 години...


КАЈ БЕА ТОГАШ ДА СЕ БУНАТ - ГОСПОДАТА “СТУДЕНТИ“ - АРХИТЕКТИ???

сега им текна пред избори ...

-------------
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 22:52
Евангелист - ова ми звучи како: Едноумието заврши - да живее Едноумието!

Секој настан во Македонија, секој проблем, секоја ситуација, буквално се - се прави по старата добро испробана домашна рецепта наречена "Турлитава"!

Заклучок од целава случка е дека ниту некој знае зошто точно се протестираше, ниту некој знае зошто точно се контра-протестираше. Аргументите и на двете страни се неиздржани и во голема мера лажни. Ни едната ни другата страна не наоѓаат доволно сила, доблест, убеденост, за да ги искажат своите ставови јасно, да ги критикуваат негативните елементи (од двете страни) и уште помалку, да дозволат другиот (да не речам противникот) да се искаже, да се изјасни, да дојде до збор.

Ако во неделата излезеа "студентите" (интересна формулација - 90% од нив не се) и беа оставени мирно да стојат со табли во раце на плоштадот, денес немаше муабет да правиме за нив. Зошто? Затоа што 50-тина луѓе со транспаренти на улица се жална и доста небитна глетка, а не фактор за кој треба да се дискутира веќе трет ден.
Ако следниот ден излезеа приврзаниците на идејата да се гради црква и со молитва, со песни и со бројност ја искажеа таа своја желба - ќе беше јасно дека не е тоа само план и желба на владата, туку на многу граѓани на Скопје, кои сакаат на тоа место да има храм.

Но... Првите - мораа да го направат тоа овој викенд, за да биде точно меѓу избори и за да докажат како власта е тоталитарна, недемократска и се што оди во тој кош... Мораше да го направат на начин кој е доста апсурден, затоа што мислам дека вчера и денес на интернет има десетократно повеќе блог постови и написи по странски блогови (многу важно!), отколку што имаше присутни на протестот.
Вторите - мораа со сила да докажат дека ако треба ќе умрат за Македонија, па макар и на сред Скопје, без никој да им се заканува, и ако треба до последен здив ќе го бранат Православието, па макар и ако треба со грев и со анти-православни методи. Со тоа - само ги оцрнија оние кои навистина сакаат таму да има Храм, и кои се вистински Христољупци.

Интересно е што никој во целава ситуација не ги спомнува вистинските демократски методи со кои се решава една ваква ситуација - Референдум! Многу едноставно. Владата предлага проект, уставниот суд се согласува со него (по поднесената тужба), останува само граѓаните, на кои навистина им смета идејата да спроведат референдум. Резултатите на референдумот се обврзувачки за власта.
Интересно - иако неколкумина од организаторите на протестот имаат дипломирано од областа на политичките науки (нели требаше архитекти, ама нејсе) - никој од нив не ни спомнува референдум, ни за лек.
Што значи - се враќаме на излитените методи од 1997-ма година, кои партијата која сега е на власт ги применуваше против партијата која тогаш беше на власт, а сега протестира, апсолутно некоректно вовлекувајќи во тоа невини луѓе кои навистина се грижат за идеите кои ги застапуваат.

И навистина сум згрозен од односот на многумина православни... проштевајте браќа - но како и секогаш, ќе си го кажам мојот став.
Што ако се одржа протест против Храмот? Што ако има луѓе кои се противат на таа идеја? Дали тоа ќе ви ја наруши верата? Дали тоа ќе ви ја наруши убеденоста во исправноста на вашата вера? Дали тоа ќе ве воведе во искушение? Дали толку тивка е во вас верата за да морате на глас да ја браните пред другите?!
Нека помине уште некој ден, нека се оладат страстите и искушенијата на лукавиот... помолете се во мир и во тишина... и можеби ќе разберете зошто ова го велам.

Со почит,
Зидарски

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 23:01
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ако во неделата излезеа "студентите" (интересна формулација - 90% од нив не се) и беа оставени мирно да стојат со табли во раце на плоштадот, денес немаше муабет да правиме за нив. Зошто? Затоа што 50-тина луѓе со транспаренти на улица се жална и доста небитна глетка, а не фактор за кој треба да се дискутира веќе трет ден.
Со почит,
Зидарски



НИЕ СМЕ РАЗБРАНИ ЛУЃЕ!!!

За ова честитам и ке престанам да пишувам на оваа тема - мислам дека 100% си во право - стварно е безмислено да се дава значење на тој настан... нема смисла - т.е. смислата не е фактор...

брате зидарски ми ја нарана душава со ова - секоја чест.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:05
Интересен феномен.

Тепачите на плоштад не се достојни да бидат членови на ВМРО-ДПМНЕ рече денес нивниот портпарол.




-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:26
ima nekoj tuka koj ke kaze nesto za crkovnite protesti voopsto?????

dali se dozvoleni koga pocnale.......itn....

jas bi kazal ama ne znam, stvarno sto uci pravoslavnata crkva, a i drugite crkvi po toa prasanje.....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:31
Васкапраска - дали виде некој поп да истепа некого на плоштадот?! Или некој верник кој бил таму на молитва, да истепа некого?!
Или е поважно да се плука на МПЦ, по секоја цена?!

Аладин - што значи црковен протест?!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:34
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Васкапраска - дали виде некој поп да истепа некого на плоштадот?! Или некој верник кој бил таму на молитва, да истепа некого?!
Или е поважно да се плука на МПЦ, по секоја цена?!


Јасно е се г-дине зидар. Како што излезе ВМРО, можеше да излезе и МПЦ, а не да се кријат по глувчји дупки 2 дена. Секој што тепал, екскомуникација од МПЦ.

Така што, молкот во овој случај, мене ми зборува кој е посвет и кој има барем мало чувство за морал.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:37
МПЦ уште вчера излезе со критика на настаните.
Екскомуникацијата не е првата мерка, туку последната која се применува кај грешниците. Првин им се укажува на грешките и им се дава можност да се покаат.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:37
Луѓето кои стоеа на плоштад со транспаренти НЕ ГО СИЛУВАЈТЕ СКОПЈЕ! беа,секако и се сеуште се студенти на архитектонскиот факултет.Ликовите кои дополнително се спомнуваат и се врзуваат со политика немаат никаква врска со сето ова,освен во едниот случај кој подоцна ќе го кажам.Ќерката на Исмаил нема никаква врска со ова,момчето и неговите пријатели кои го организираа ова лично го познавам.Не знам зошто се крена толкава прашина околу тоа што некој сакаше да го искористи своето демократско,со устав загарантирано право да го искаже своето мислење и револт и да организира мирен протест.За срамота!Не се работи за неверници,пагани,ниту било какво богохулие,напротив сите од нив се воспитани во христијанскиот дух и ја негуваат својата традиција.Не зборам на памет,ги познавам лично.По својата вокација се архитекти нели,многу подобро знаат што е подобро за градот кој пошто-зашто од ден на ден се полни со непотребни објекти на сите страни отколку обичниот граѓанин и заслепениот верник.
Точно е дека во многу светски метрополи има големи катедрали на плоштадите,но да се разбереме,тоа се КАТЕДРАЛИ,а не манастирчиња како она што би требало да никне на плоштадот.Ме провоцира и фактот што и онака плоштадот е во минимални рамки,па уште фали некое дополнителен објект кој ќе го смали,а да не правиме муабет што и тоа тро ветренце што знае да продувка низ процепине меѓу зградите ќе го снема,па ќе можеме комотно да се молиме во манастирчето за грст воздух.И кажете ми кој е тој морал,влагате во продавница за долна облека,влегувате подоцна во црква за да излезете и влезете во Дал мет фу на ѓезме.
Си имаме голема црква,има преку камени мост црква,има новоизградена Богородица исто,има доволно место за сите верници да си ги задоволат потребите за молтива,мир,барање прошка за грев и што и да е.Почитувам!Но,моето размислување е,местото на црквата не е на плоштадот,нека се најде соодветно решение во согласност со урбанистичкиот план,молим лепо,нека се гради!

Апсолутно неважно е во кое време се организира протестот,јунаците на мака се познаваат.Па еве нека повелат јунаците од влада нек средат!Демократијата не бара закажување термини!Никој не им е крив што сами си скокнаа во стомак и обвинуваат опозиција,а самите се виновни со испраќање на партијски војничиња,како и наводни верници со крстови кои до вчера ги гледав раскалашени и аморални на секој чекор,па индиректно и ноншалантно да укажат на двоен отпор и наводна воља на народот за градење на црквата.Приказни за мали деца,битно опозицијата е крива и за ланскиот снег кој не падна!

Што се однесува до категорија *студент*...за момент посакав да ни се случи она што се случи во грција во декември.Знаете ли што значи да се удри по студент?!По иднина?!Штета што нашава младина е растестена и некоординирана,партизирана,исплашена...Одамна излегов од студентските амфитеатри,но рамно со нив би протестирала.За срамота!
Да не почнам да говорам за инквизиција.Само ќе ви речам *Сепак се врти!*.Сум верник,но како што овие гнасни верници ме изреволтираа никогаш не ми се случило.Средновековието одамна помина за среќа.
Со тивка молитва решете се од гневот и свртете го другиот образ како што ве учеле,а не да скокате.На се личеше освен на верници не!Особено таа тетката со црвена коса која пцуеше и се дереше,наводен верник!



Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:42
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

МПЦ уште вчера излезе со критика на настаните.
Екскомуникацијата не е првата мерка, туку последната која се применува кај грешниците. Првин им се укажува на грешките и им се дава можност да се покаат.


Не со критика. Со фалба на настанатите.

Како што стои во извештајот од МПЦ, верниот народ се вооружил со крстови.

Повторно, една партија покажува поголемо чувство за морал и етика од МПЦ. Не дека партијата е нешто супер, напротив. Ама со ова е јасно на кое ниво е културата на МПЦ, кога партиите се поморални од нив.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 00:45
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Васкапраска - дали виде некој поп да истепа некого на плоштадот?! Или некој верник кој бил таму на молитва, да истепа некого?!
Или е поважно да се плука на МПЦ, по секоја цена?!

Аладин - што значи црковен протест?!



pa gospodine moderatore...jas mislev  na ova ....sto se sluci pred nekoj den na plostadot.......paroli,pesni, govori, znaminja, privlekuvanje na javnoto mnenie, i istaknuvanje na nekoi stavovi pred istoto, sobiranje na grupa lugje na plostadi, javni mesta, ...... izrazuvanje na nezadovolstvo, baranje na nesto od nekogo  itn......


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 02:09
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Луѓето кои стоеа на плоштад со транспаренти НЕ ГО СИЛУВАЈТЕ СКОПЈЕ! беа,секако и се сеуште се студенти на архитектонскиот факултет.Ликовите кои дополнително се спомнуваат и се врзуваат со политика немаат никаква врска со сето ова,освен во едниот случај кој подоцна ќе го кажам.Ќерката на Исмаил нема никаква врска со ова,момчето и неговите пријатели кои го организираа ова лично го познавам.Не знам зошто се крена толкава прашина околу тоа што некој сакаше да го искористи своето демократско,со устав загарантирано право да го искаже своето мислење и револт и да организира мирен протест.За срамота!Не се работи за неверници,пагани,ниту било какво богохулие,напротив сите од нив се воспитани во христијанскиот дух и ја негуваат својата традиција.Не зборам на памет,ги познавам лично.По својата вокација се архитекти нели,многу подобро знаат што е подобро за градот кој пошто-зашто од ден на ден се полни со непотребни објекти на сите страни отколку обичниот граѓанин и заслепениот верник.
Точно е дека во многу светски метрополи има големи катедрали на плоштадите,но да се разбереме,тоа се КАТЕДРАЛИ,а не манастирчиња како она што би требало да никне на плоштадот.Ме провоцира и фактот што и онака плоштадот е во минимални рамки,па уште фали некое дополнителен објект кој ќе го смали,а да не правиме муабет што и тоа тро ветренце што знае да продувка низ процепине меѓу зградите ќе го снема,па ќе можеме комотно да се молиме во манастирчето за грст воздух.И кажете ми кој е тој морал,влагате во продавница за долна облека,влегувате подоцна во црква за да излезете и влезете во Дал мет фу на ѓезме.
Си имаме голема црква,има преку камени мост црква,има новоизградена Богородица исто,има доволно место за сите верници да си ги задоволат потребите за молтива,мир,барање прошка за грев и што и да е.Почитувам!Но,моето размислување е,местото на црквата не е на плоштадот,нека се најде соодветно решение во согласност со урбанистичкиот план,молим лепо,нека се гради!

Апсолутно неважно е во кое време се организира протестот,јунаците на мака се познаваат.Па еве нека повелат јунаците од влада нек средат!Демократијата не бара закажување термини!Никој не им е крив што сами си скокнаа во стомак и обвинуваат опозиција,а самите се виновни со испраќање на партијски војничиња,како и наводни верници со крстови кои до вчера ги гледав раскалашени и аморални на секој чекор,па индиректно и ноншалантно да укажат на двоен отпор и наводна воља на народот за градење на црквата.Приказни за мали деца,битно опозицијата е крива и за ланскиот снег кој не падна!

Што се однесува до категорија *студент*...за момент посакав да ни се случи она што се случи во грција во декември.Знаете ли што значи да се удри по студент?!По иднина?!Штета што нашава младина е растестена и некоординирана,партизирана,исплашена...Одамна излегов од студентските амфитеатри,но рамно со нив би протестирала.За срамота!
Да не почнам да говорам за инквизиција.Само ќе ви речам *Сепак се врти!*.Сум верник,но како што овие гнасни верници ме изреволтираа никогаш не ми се случило.Средновековието одамна помина за среќа.
Со тивка молитва решете се од гневот и свртете го другиот образ како што ве учеле,а не да скокате.На се личеше освен на верници не!Особено таа тетката со црвена коса која пцуеше и се дереше,наводен верник!



а бре деца, па вие сте сакале да ве тепаат?!
е тоа не чини. демек провоцирај, па ќе чекаме да тепаат, па ќе им спуштиме тужби, па ќе си лапниме милиони, па ќе се сончаме во Грција.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 03:16
Во ред Аладин, само прашав за да знам точно за кој елемент зборуваме...
Без оглед на тоа кој што ќе каже - црквата не протестираше. Така што не може да станува збор за црковен протест во конкретниов случај.
Протестирање би било кога владата (или некој друг) би забранил да се гради храм, а црквата да протестира против таа одлука. Во конкретниов настан - црквата само покажа дека стои зад одлуката да се изгради храмот.
Се разбира - на тоа се додаде и банда идиоти кои решија дека не е доволно тоа да се изрази со молитва и песна, туку треба со кошкање и викање... но тоа е сосема одделен настан.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 04:18
Мислам дека на сите ви е јасно кои и какви а и чиви беа бандитите и тепачите. Студентите си се организирале на каков таков легален или не , протест со кој не пречеа на никаков сообраќај како што обично може да биде кај нас туку беа на плоштад и не попречија ама баш ништо. А овие другиве ,,верници,, партиски војници на ВМРО-ДПМНЕ пратени од истата партија а јас колку што видов некои од тие ,,верници,, се добри нарко-дилери и зависници.
Јас целосно ги поддржувам студентите па макар биле организирани како што милува да каже власта од опозицијата и навистина е многу апсурдно да се изгради црква на плоштадот со наши пари од буџетот а да имаме 500.000 илјади невработени. Нека си гради МПЦ со нејзини сретства кои ги има во изобилие ама не на плоштад.
Во други држави има цркви и тоа големи ама тие се стари а не нови.


Цар Никола Груески да не планира да си прави мал Ватикан во Скопје. Е тоа дома нека си го прави а не кај нас и со наши пари.


Доволно беше употребување на буџетот за градење крстови и цркви , навистина нема логика државата да учествува во црковни објекти а црквата да си има ценовник за услуги како да си во хотел или супермаркет.

Каде му е сега референдумот , ова е вистинско прашање за референдум , а не таму каде што треба одговорност.
Ако црквата се гради за народот тогаш најдемократски е де биде прашан , ако не е прашан тогаш не се гради за народот се гради поради нечива желба.

На крајот на краиштата Македонија уставно е секуларна држава , па така Грујчето не треба да си го пика носот кај што нетреба.


А најавениот споменик на Александар 3ти Македонски да не не е за него да не е за Никола 1ви Македонски.

Е Никола никола па не е бре ова средновековие да ти си градиш споменици и катедрали. 21ви век е николааа.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 04:53
Македон - навистина ти значи ова прашање? Навистина ти значи да не се потрошат парите за да се изгради црква?
Едноставно - да или не?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 05:23




Im svrtuvam vnimanie na site uchesnici na diskusijava da se restriktiraat od politika, potegnuvanje iminja na javni lichnosti i neumereno kritikuvanje na Pravoslavnata Hristijanska vera.

Ova e podforum za Veroispoved, a ne za Politika.

Mislam deka vekje ja izmolzemve sluchkata na Ploshtadot, pa redno e da se pribereme vo ramkite na interesot na nashiot podforum.

Ako dobro go razbiram aladin, toj ja otvori ovaa tema so cel da se prodiskutira dali voopshto mozhe da ima Crkovni protesti?

Ve molam, drzhete se za temata i prodolzhete ja diskusijata vo ovaa nasoka.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 10:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:





Im svrtuvam vnimanie na site uchesnici na diskusijava da se restriktiraat od politika, potegnuvanje iminja na javni lichnosti i neumereno kritikuvanje na Pravoslavnata Hristijanska vera.

Ova e podforum za Veroispoved, a ne za Politika.

Mislam deka vekje ja izmolzemve sluchkata na Ploshtadot, pa redno e da se pribereme vo ramkite na interesot na nashiot podforum.

Ako dobro go razbiram aladin, toj ja otvori ovaa tema so cel da se prodiskutira dali voopshto mozhe da ima Crkovni protesti?

Ve molam, drzhete se za temata i prodolzhete ja diskusijata vo ovaa nasoka.


Каква политика? Па на плоштадот немаше НИТУ ЕДНО ПАРТИСКО ЗНАМЕ ИЛИ ОБЕЛЕЖЈЕ?

Ама затоа имаше цел арсенал обележја и знамиња и добро подготвени на сито штампа транспаренти (спонтано се направиле) од Православната Црква.

Следствено на тоа, настаните и инцидендите не ги предизвикале партии, нема ништо што укажува на тоа, туку православните.

Или сега и овде ќе воведувате „ред“ како и на плоштадот?


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 11:30
Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:


Интересен феномен.

Тепачите на плоштад не се достојни да бидат членови на ВМРО-ДПМНЕ рече денес нивниот портпарол.





Повторувам:

НО се достојни да бидат попови, членови и активисти на МПЦ.

Ова е податок од дневните весници, ако треба и линк ќе поставам.

Значи вие како иде времето, би ја укинале и слободата на печат, бидејќи тоа што во весник излегува, на форумов не смее да се образложи. Браво, алал да ви е православни верници, што вера бевте да се чуди човек.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 11:39
Размислував за поуката која вчера ја напишал Опитен, па го напишав http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15763&PID=1726660#1726660 - ова .

Ако погледнеме, ќе видиме дека на сите ни е полесно да пишуваме за појавите и личностите во светот, а многу малце се трудиме (ако тоа може да се нарече труд), да си ги развиваме нашите духовни можности. Потенцијалот на нашата душа е да стане совршена уште овде на земјата, односно може да постанеме богови по благодат. Но, ние сме преоптеретени со телесните работи, па и нашата душа ја правиме телесна, а природната состојба на душата е да биде духовна, односно во непрестаен разговор со Бога.

Зошто го велам ова, ги вратив подзаборавените теми за смирението, покајанието, поуките од Светите Отци, за Великиот Пост, за учењето на изворните христијани, за Исусовата молитва (што беше тоа??), но кој да пишува за тоа... Ниту сакаме да се поучуваме, а уште помалце да размислуваме и да го применуваме напишаното.

Нашиот интерес овде на земјата ни се клеветите, озборувањата, ситењата (баптистите), и сите други можни страсти.... за жал.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 12:24
МПЦ се огради од случувањата на плоштад и мисли дека тоа е крајно срамотно за неа, негира било каква вмешаност во сето ова
ако сакате и веста ќе ви ја дадам

ајде сега верници, кои сте вие и од каде дојдовте?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 14:00
sekoj normalen bi trebelo da se ogradi i da gi osudi ovie slucuvanja...
a kaj se? pojma nemam. se krijatголема%20насмевка


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 14:53
Originally posted by makarios makarios напиша:

ги вратив подзаборавените теми за смирението, покајанието, поуките од Светите Отци, за Великиот Пост, за учењето на изворните христијани, за Исусовата молитва (што беше тоа??), но кој да пишува за тоа...
 
Толку ли не сфаќаш дека тоа не се форумски теми, туку се православни блогови?? тајм%20аут
Толку ли не сфаќаш дека со враќањето на тие теми ти всушност ја загушуваш дискусијата на овој подфорум. Јас ти гарантирам дека речиси никој не ти ги чита тие пасуси од книги што ги копи-пејстираш на форумов.
Погледни само колку многу членови се активираа во темата за тековниот популарен настан што се случи во Саботата. Тоа е форумска дискусија. Дискусија која има јасно поставено прашање за дискусија и на кое форумџиите завземаат различни ставови, а потоа дискутираат и дебатираат за истото.
Додека на твоиве блогови речиси и никој не дискутира, но ти сеуште не можеш да се соочиш со тоа. Јас искрено би се откажал да пишувам на таква тема уште кога ќе видам дека после 5от коментар никој не учествува во дискусијата.
Не ми се верува колку досаден го направивте форумов во споредба со порано. Порано бре овде на секои 5-10 секунди имаше нов пост од различен член, се дебатирало, се дискутирало, до доцните утрински часови. Прашај ги sard и pravoslavie ако не ми веруваш. А откако вие блогерите дојдовте овде овој форум замре и стана од досаден подосаден.
 
Ах па само кога ќе ми текне и дека на некои од вашите привилегирани теми не смее ни да се коментира, да се разврзува дискусија. Тоа е само уште еден доказ дека вие не трпите поинакво мислење, туку инквизиторски го забранувате мислењето на неистомислениците. Тоа го докажавте Саботата, тоа го докажувате и на форумов.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 14:58
Ситењето и немањето љубовна жртва не е спасоносно. А хулењето и клеветите може да бидат и погубни, доколку не се покаеме и не побараме помош од нашата Мајка Црква.

А недискутирањето за суштинските теми за спасение, не дека никој не сака да дискутира, повеќе е дека не ни се интересни, затоа што поинтересни ни се страстите, на кои им принесуваме идолска жртва.

Да имавме духовни очи, само таквите теми ќе ги дискутиравме, и ќе се поучувавме од нив.

Ама ете.. кој и тоа да го разбере.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 15:10
Епа ок, тогаш ти со твоите духовни очи збори си сам со себе на тие блогерски копи-пејст теми, а ние ќе си дискутираме на "страствените" теми каде што има и за што да се дискутира нели.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 01:35
Originally posted by nelson nelson напиша:

sekoj normalen bi trebelo da se ogradi i da gi osudi ovie slucuvanja...
a kaj se? pojma nemam. se krijatголема%20насмевка


Убаво кажа: секој нормален! ама дали се тие нормални?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 05:51
Со оглед на тоа што настанот беше осуден од МПЦ, за кого се однесува погорниов напис?
Или ти е клеветењето помило, по секоја цена?!


-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 12:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Со оглед на тоа што настанот беше осуден од МПЦ, за кого се однесува погорниов напис?



за тепачите. мпц не превзеде никакви дејства против нејзините активисти кои направија тепачка. Всушност на официјалната веб страна на мпц, таа го претставува протестот во позитивно светло, и како што може да се види, на оние што беа во групата која тепаше, подоцна им даде и благослов.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 12:27
Васка, колку клинци закова веќе? Ги броиш сеуште?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 19:04
Не е точно дека им даде Благослов, напротив - ги критикуваше.
Што треба да направи и како да постапи? Како би било Христијански да се постапи во таква ситуација? Да се анатемосаат?!?!?!
Јас мислев дека треба да се опоменат, да им се укаже првин... и да им се прости - за да се променат. А ако продолжат, тогаш може да се размислува за исклучување од Божјето Стадо...
Токму тоа се случи - јавно ги критикуваа, се оградија од нивните постапки и рекоа дека така не треба да се прави.
Ако грешам - тогаш кажи ми - како треба да се постапи Христијански со грешници?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 23:34
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Јас мислев дека треба да се опоменат, да им се укаже првин... и да им се прости - за да се променат. А ако продолжат, тогаш може да се размислува за исклучување од Божјето Стадо...
Токму тоа се случи - јавно ги критикуваа, се оградија од нивните постапки и рекоа дека така не треба да се прави.
Ако грешам - тогаш кажи ми - како треба да се постапи Христијански со грешници?
Не разбирам тука? Зидарски - мислам дека си ги погледнал повеќе пати клиповите - кажими на кој клип гледаш ВЕРНИК - ЧОВЕК ОД ЦРКВАТА ДА НАПАЃА - за разлика од разбеснетото “студенстко стадо“. Многу добро се гледа на снимките кој прв провоцира. ЗАРЕМ НЕ Е СРАМОТА АКАДЕМСКАТА МЛАДИНА ДА ПЛУКА И НАВРЕДУВА СТАРИ ЖЕНИ СО ИКОНИ?
 
Тука цело време некој манипулира со сите изјави. Значи има милјарда камери - КАЖЕТЕ МИ КОЈ ВЕРНИК - НАПАДНА НЕВЕРНИК (“СТУДЕНТ“)?
Немој да ја искривувате темата и вистината. На снимките многу добро се гледа кој кого провоцира. Качив тука неколку клипа. Па не е срамота некој да манипулира со чуствата на верниците?
 
Стеуднти освестете се !!! конечно видете дека бевте политички изманипулирани!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 01:59
Тетратка... смирение, покајание и простување... тоа е најбитно во моментов. Не е битно кој прв почнал или кој кого обвинува.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 10:04
aman vise.........................dajte lugje, ostavete go nastanot na plostadot.......ovdeka da zboruvame ako moze malku posiroko........za crkovni protesti........


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 10:07
ima li tuka ...nekoj pop, pastor, itn....da ni kaze sto mislat i kako mislat tie vodaci.....za organiziranje protest ,itn..
 
uporno gi nema .......zosto?


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 10:10
eve na pr...... smee li crkvata i kako..... da organizira protesti  dokolku perlamentot saka da usvoi zakon, koj bi im garantiral ,,prava,, na pederite?
 
 
 


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 10:20
Хехе, нека направат геј парада, па тогаш ќе види Македонија како маваат верниците. голема%20насмевка

Ова го кажувам како шега, за да се смират страстите. Ве молам не ме злоупотребувајте (се обраќам на баптистите).


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 11:22
aj makarios kazi mi dali postoi demokratski davanje na kjotek???  ili mozda pravoslaven??? љубов голема%20насмевкаkoga veke nikoj ne zboruva za ,,crkovni protesti,,


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 11:37
Originally posted by aladin aladin напиша:

aj makarios kazi mi dali postoi demokratski davanje na kjotek???  ili mozda pravoslaven??? љубов голема%20насмевкаkoga veke nikoj ne zboruva za ,,crkovni protesti,,


Не сум компетентен да кажам, ама дедо ми ми кажуваше една поговорка, дека ќотекот е излезен од рајот.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 11:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не е точно дека им даде Благослов, напротив - ги критикуваше.


Снимките на веб страната на мпц, те демантираат.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 12:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Со оглед на тоа што настанот беше осуден од МПЦ, за кого се однесува погорниов напис?
Или ти е клеветењето помило, по секоја цена?!
 
 
osuda so pola usta i po nekolku dena...toa li e osuda?


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 13:04

Патем осудата не беше дадена од врвот на МПЦ, кои сеуште си молчат и се кријат. За ваков голем инцидент, требаше уште истиот ден архиепископот г.г.г. Стефан да излезе и јавно да го осуди овој немил настан, а не некои локални свештеници и тоа по неколку (мислам 2) дена.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 13:07
dokolku ocekuvas osuda na sramot i brukata vo organizacija na vmro od strana na onoj koj malku po malku go rasprodavase crkovniot imot , mislam deka kje se iznacekas ......... kako da osudi nesto sto mozebi utre kje mu donese materijalna korist ? .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Патем осудата не беше дадена од врвот на МПЦ, кои сеуште си молчат и се кријат. За ваков голем инцидент, требаше уште истиот ден архиепископот г.г.г. Стефан да излезе и јавно да го осуди овој немил настан, а не некои локални свештеници и тоа по неколку (мислам 2) дена.



Братче, сега шо треба да правиме ние православните? Зарем сега ти не се исмеваш со дедо Стефан? Да плачам пред модераторите да те банираат?

Ако бараш нешто од некого да не прави, тогаш треба ти да бидеш пример за тоа. Така учи христијанството.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:15
znaci , demonstrantite navistina postapija Hristijanski .......... samo gi vrtea obrazite dodeka im pukaa aplauzi onie " vernicite " .......... голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:23
makarios, џабе ќе плачеш за тоа, нели треба прво да добијам 50тина опомени, па дури потоа да бидам баниран? трепкање
Патем јас не се исмевам со дедо ти Стефан. Како што гледаш погоре јас тројно повеќе го почитувам нарекувајќи го три пати "Господин". За мене тој е вистински господин во вистинска смисла на зборот. Секаде како Господин се вози, секаде како Господин му ја бакнуваат раката, а и сегашнава власт исто така го привелигира како најголем Господин подржувајќи го и финансиски и политички и секако. Дури го крши и уставот од почит кон неговото господство. Затоа јас не гледам 2, туку 3 господини во него.
Патем, јас не му честитав бајрам на него или нешто слично како што тоа ти ми го направи мене.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:27
Originally posted by nelson nelson напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Со оглед на тоа што настанот беше осуден од МПЦ, за кого се однесува погорниов напис? Или ти е клеветењето помило, по секоја цена?!

 

 

osuda so pola usta i po nekolku dena...toa li e osuda?


Баш така. Првиот ден го величаа протестот, ги благословија верниците во Св. Климент, го поставија тоа и на веб страна. Три дена молчеа како закопани. Потоа под притисок на ЕУ и ВМРО, се огласи некое локално к*рирче со писменце, колку да не биде без ич.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 14:35
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

dokolku ocekuvas osuda na sramot i brukata vo organizacija na vmro od strana na onoj koj malku po malku go rasprodavase crkovniot imot , mislam deka kje se iznacekas ......... kako da osudi nesto sto mozebi utre kje mu donese materijalna korist ? .........



Еее еве човек кој сфатил каде лежи зајакот. Како што вели Библијата „подарокот ги заслепува очите“. Јасно е дека МПЦ е заслепена од сите земни богатства што и се нудат.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 15:06
onoj koj vistinski veruva , toa ne go manifestira javno .... i nikako preku nasilstvo ........ veruva so srceto i razumot ....... ne dozvoluva da bide poveden i zaveden od zemnite bogatstva koi mu se nudat kako iskusenie ........... nasilstvoto pod opravduvanje deka e vo polza na Boga e samo loso opravduvanje za lakomosta na onie koi se zavedeni i zaslepeni ......... Gospod e vo sekoj covek ....... a ne vo hramovite ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 15:08
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

onoj koj vistinski veruva , toa ne go manifestira javno .... i nikako preku nasilstvo ........ veruva so srceto i razumot ....... ne dozvoluva da bide poveden i zaveden od zemnite bogatstva koi mu se nudat kako iskusenie ........... nasilstvoto pod opravduvanje deka e vo polza na Boga e samo loso opravduvanje za lakomosta na onie koi se zavedeni i zaslepeni ......... Gospod e vo sekoj covek ....... a ne vo hramovite ......


Имаше добар напис во еден весник, каде истото ова што ти го кажуваш беше кажано. Жално е, но на таа црква што ќе се изгради, после се ова што се случи можат слободно да стават натпис „Господ не живее овде“.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 15:10
Евангелос, јас не плачам, реков дека нема да се жалам пред администраторите, ама мило ми е што искрено си го покажуваш твоето лице(мерие).


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 17:41
Ајде без лични препратки на форумот, за да не бришеме и тоа што треба и тоа што не треба.

Мирослав - да, во право си - Бог треба да е во секој од нас. Но тоа не значи дека не треба да се градат цркви. Од православен аспект, тие се многу важни. Од аспект на другите деноминации, не знам - секој си има свој став по тоа прашање.
Евангелос - настанот ни оддалеку не беше толку важен, а уште помалку трагичен, за да му се посветува толку многу внимание.
Црквата се огради не од луѓето кои излегоа, туку од луѓето кои употребија сила! И ги критикуваше јавно и ги поучи дека така не треба.
Кажете ми вие - како треба да се постапи Христијански со таков грешник?
Трет пат веќе прашувам, никој не одговара на тоа прашање.
Значи - да не се враќаме хипотетички на ситуација - дали требало да се случи, а откако се случило, како треба Христијански да се постапи?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 18:33
crkvi treba da se gradat no ne po cena na razdvojuvanje na narodot i samo vo interes na politikata ........... politikata MORA da ostane nadvor i von sekakov dopir so verata ..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 18:42
Da, i jas se soglasuvam so toa.
Samo shto idejata za razdvojuvanje na narodot e dosta sporna. Ako trgneme so logika deka mora da ima apsoluten konsenzus vo vrska so nekoe prashanje, togash vo Makedonija nikogash niedna odluka nema da se donese, zatoa shto se nekoj kje bide protiv i toa kje go pretstavi kako razdvojuvanje na narodot.
Zatoa - mehanizmot so koj toa se reshava e referendum. Toa e edinstven demokratski metod da se prikazhe javnoto nezadovolstvo, dokolku navistina postoi takvo.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 18:49
Ne sakam premnogu da zemam uchestvo vo vakvi diskusii, no mislam deka na site im e jasno oti Crkvata i nejzinite sveshtenici i vernici ne trebashe da se pojavat so kontraprotiest istiot den, na istoto mesto i vo isto vreme.

Toa beshe kardinalna greshka i zakonski (ne veruvam deka dobile dozvola za neshto takvo) i duhovno. Da ne se slozhuvash so neshto e vo red, a da ne dozvoluvash toa da bide izrazeno od neistomislenicite na primeren nachin - toa ne e vo red.

Crkvata, zaedno so sveshtenicite i vernicite mozhea da odredat drug den ako sakaa da protestiraat na istoto mesto ili mozhea protestot da go napravat na istiot den, no na sosem druga lokacija, dovolno daleku za da ne dojde do konfrotacija megju dvete strani.Togash sigurno nemashe da dojde do nemilata sluchka.

Taka vprochem se pravi vo site demokratski zemji. Primer za toa mozhe da ni posluzhi Kanada. Edno vreme Makedoncite vo Toronto pravea protest protiv Grchkiot genocid tokmu istiot den koga grcite pravea parada odbelezhuvajki go nivniot nacionalen drzhaven praznik. Kanadskite vlasti dozvolija nesto takvo samo poradi toa sto organizatorite se slozhija protestot da bide oddalechen barem 5 kilometri od paradata. Imashe silni policijski sili pomegju dvete nacionalni grupi koi bea spremni vednash da reagiraat pri najmalo priblizhuvanje ili provokacija.

Istoto se sluchuvashe i koga makedoncite vo istiot grad organiziraa paradi. Policijata ne dozvoluvashe da se priblizhat grchki provokatori, a na nekolku sluchai, koga tie minuvaa so avtomobili i znaminja izvikuvajki pogrdni i provokatini zborovi, bea sopirani i priveduvani vo policijska stanica.

Znachi demokratija mozhe da se sproveduva, no so odredena disciplina i red, bez da se zema zakonot vo svoi race i da se presuduva koj ima povekje pravo i koj treba da bide lishen od zakonski dadenoto pravo na slobodno izrazuvanje na svoite misli i mirno protestiranje kako civiliziran nachin na ostvaruvanje na svoite prava.

Zatoa me raduva jasnata suda na Crkvata upatena kon vernicite/nevernicite sto vandalski se odnesuvale na ploshtadot, no istovremeno me ostava nezadovolen poradi neprojavuvanjeto na samokritika, pokajanie i povik za oprostuvanje poradi nekorektniot odnos na nejzinite oficijalni pretstavnici koi bile aktiven del od nelegalniot sobir i organiziranjeto na kotraprotestot. Nivnoto prisustvo onamu kade sto ne im bilo mestoto toj den, prosledeno so peenje crkovni pesni i nosenje verski obelezhja i memorabilija pretstavuvalo podrshka i ohrabruvanje za bezrednicite koi bezdrugo se hrabrele so faktot deka Crkvata stoi pozadi niv, a ne pozadi onie koi doshle da protestiraat.

Celava rabota e tolku razocharuvachka i tazhna sto ne prilega za nea povekje da se rasprava nitu od praven, a nitu i od verski aspekt. Koga racionalnosta kje se zakopa i koga lugjeto kje pochnat da se povikaat samo na idei, frazi i veruvanja bez navistina da gi razberat i aktivno da gi zhiveat, togash svetov stanuva nemilo mesto za zhiveenje.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 18:53
Ostanuva originalnoto prashanje na aladin : dali Crkvata treba da organizira ili da zema uchestvo vo protesti? Dali e toa vo soglasnost so nejzinata dogma i teologija?

Mislam deka diskusijava, dokolku sakame da ostane vo ramkite na otvorenata tema, treba da se odviva vo taa nasoka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 21:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Кажете ми вие - како треба да се постапи Христијански со таков грешник?
Трет пат веќе прашувам, никој не одговара на тоа прашање.
Значи - да не се враќаме хипотетички на ситуација - дали требало да се случи, а откако се случило, како треба Христијански да се постапи?


Убаво прашање поставуваш. Само би било фер да дадеш и свое видување.


Постирано од: pravoveren
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 22:29




Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:

Имаше добар напис во еден весник, каде истото ова што ти го кажуваш беше кажано. Жално е, но на таа црква што ќе се изгради, после се ова што се случи можат слободно да стават натпис „Господ не живее овде“.


Господ пребива во домови изградени со љубов во Него. Таму ќе се одвива жива комуникација меѓу верникот и Создателот.

Напишаното погоре одлично одговара на тоа: „Господ не живее во тебе“.

Поздрав.







-------------
Bog e VISTINA


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 00:25
Васка јас веќе се изјаснив, прочитај...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 10:38
nesto ovdeka ,,smrdi,,!.......zamisli si ...ni popovite ni pastorite....ne sakaat da pisuvaat na ovaa tema......   mislam ona vistinski sto trebase da se razgovara i objasni,,moze li crkvata da organizira protesti,vo koj slucaj i zosto,,????
 
evangelose ajde ........skrsi go mrazot  .......намигнување


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 13:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Васка јас веќе се изјаснив, прочитај...


И ти со пола уста како мпц.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 18:58
Не бе Васке, јас неколку пати јасно реков.
Кога некој ќе згреши, првин треба да му се укаже на грешката. Затоа што многу пати човек е воден од демони, без да знае самиот.
Потоа, треба да се опомени и да се искритикува неговата постапка, за другите да не ја повторат и да внимаваат.
И потоа - треба да се помоли човек за него...
Доколку грешникот упорно греши, и покрај тоа што знае дека тоа што го прави е погрешно, и ако упорно повторува едни исти гревови и со нив упорно наштетува на заедницата и на луѓето околу него, тогаш дури може да се размислува за исклучување од црквата, но тоа е доста краен случај, откако укажувањата и молитвите нема да помогнат... тоа не се прави како прва мерка и прв чекор, а како последен.

Еве, уште еднаш напишано јасно и чисто - ова е мојот став.

Како вие мислите дека треба Христијански да се постапи во овој случај? (се извинувам што и во другата тема го поставив прашањето)

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 20:24
Токму мислам дека ваквото твое објаснување повеќе ги иритира луѓето, отколку самото тепање на плоштад.

Зошто? Па замисли тебе да ти залепи некој шамар, кога ќе се прошеташ по некој плоштад. И замисли да дојде полицаец и му се сврти на тој што те нападнал и да му каже: „еј, ако може да те замолам, мислам дека не е баш најдобро ова што го направи. Ај пријатно.“

Кажи ми, ќе се чувствуваш како правдата да е задоволена? Или ќе бидеш навреден и деградиран? Кажи ми дали со таа постапка на одговорните, всушност не си му дал право, утре кога ќе те сретне на улица, пак да ти залепи шамар? Знае дека никаква казна ниту осуда (реална, а не вербална) не добил!


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 20:38
Да ви кажам искрено, штетата која е нанесена е голема. Не се само во прашање неколкуте шлаканици и клоци. Многу повеќе од тоа.
Како Христијанин, јас се трудам да го ширам Христијанството, поточно радосната вест (за разлика од некои кои се дистанцираат по планините и таму си медитираат). Патем тоа е и моја должност, заповед дадена директно од Христовата уста. Со овие случувања, како и со сите други матни зделки кои ги прави МПЦ мене ми е отежнато извршувањето на оваа задача. На пример, ќе почнам со некој човек да зборувам за Христос, и тој мене многу нормално ќе ми каже:,,Сето ова што ми го збориш е во ред... ама види бре пријателе што се не прават поповите. Се тепаат по плоштади, се караат меѓусебно, се возат во скапи џипови додека народов нема леб да јаде... И сега ти ли мене најде да ми зборуваш за Христос? Како да не крадам, да не лажам, да не блудничам кога баш тоа се случува во МПЦ?’’. Што да му одговорам на таквиот човек?
Е ова е тоа што мене најмногу ми пречи. Знам дека луѓето кои така прават ќе си ја добијат заслужената казна, ама проблемот се јавува кога ми го оневозможуваат ширењето на Евангелието. Затоа апелирам за промени!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 21:16
Васка... зборуваме за различни работи.
Зборувавме за тоа како Црквата треба да постапи во случајов. Јас ти објаснив, од моја гледна точка. Објасни ми ти од твоја, како треба Христијански да се постапи?

А за полицијата - се согласуваме - изреагира апсолутно неадекватно, го наруши законот и треба да се бара службена одговорност од сите полицајци кои биле таму, па се до нивните началници. Тоа не е спорно, но не е тема на овој подфорум!

Алдра, се согласувам со повеќето работи кои ги кажа сега.
Во англискиот јазик има израз: Lead by example.
Покажи им на луѓето како треба. Покажи им како живее и делува еден вистински верник. Нека тие луѓе, кога ќе се спомне Христијанство, секогаш тебе те земаат за пример.
Мислам дека сум ти спомнал порано - мојот пример за вистинско Христијанско живеење, долго време не доаѓаше од православни верници, туку од евегелско-методисти. Имав соседи, кои беа пример за мене, во однос на начин на живеење и јас никогаш не сум имал негативен однос кон Христијанството или кон верниците (без разлика на која деноминација биле), токму затоа што секогаш кога некој ќе кажел нешто лошо за верниците, мене в глава ми доаѓаше сликата од ова семејство и знаев дека сите такви "општи" критики се неосновани.
Биди таков пример за твоите соседи...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 21:17
Тетратка - смени си го постот, ако сакаш да биде објавен. Следниот пат со таков пост ќе те банирам јас на три дена.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 23:15
Зидарски, фала на охрабрувањето. Навистина се трудам во тоа и се надевам дека со текот на времето Бог уште повеќе ќе дејствува во мене и преку мене. Филипјаните 1:6


Постирано од: Isidora
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 21:12
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

onoj koj vistinski veruva , toa ne go manifestira javno .... i nikako preku nasilstvo ........ veruva so srceto i razumot ....... ne dozvoluva da bide poveden i zaveden od zemnite bogatstva koi mu se nudat kako iskusenie ........... nasilstvoto pod opravduvanje deka e vo polza na Boga e samo loso opravduvanje za lakomosta na onie koi se zavedeni i zaslepeni ......... Gospod e vo sekoj covek ....... a ne vo hramovite ......


"ONOJ KOJ VISTINSKI VERUVA,TOA NE GO MANIFESTIRA JAVNO"
A jas ke ti kazam,deka koga nekoj,bilo koj,Go navreduva Boga,togas ako treba i site vernici ke izlezat javno da Go branat.Razbiras?
I Gospod ke bide vo tebe,ako ti ne go izbrkas od sebe.
I so toa nasilstvo,se umoriv veke da komentiram....Tetratka ubavo si napisa, a jas veke.....znaes kako?
Magareto leta?LETA....
Tolku se e izvrteno vo ocite na lugeto,sto se osmeluvaat i Najsvetot da Go izvalkaat so politika i pari.Zboruvajte sto sakate,sudete im na site,no Gospod gleda,i eden den,Toj ke kaze sto i kako bilo.
Veke i ne se nerviram,imam nadez,bidejki znam deka Nekoj gleda odozgora i pravedno sudi.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 23:45
nesto sto mi se dopadna,

prezemeno od www.macbro.org


Поставувањето на hramot vo centarot e pravo na zaednicki izbor. Treba za toa da se vodi mirna debata. I se razbira deka moze da ima razlicni mislenja.
Ama vo sto e problemot
Problemot e koga malite samozamisleni grupi sakaat da podmetnat i nametnat stav za cel narod.
Imame golema sreca ovde vo Makedonija sto taa grupa sega e jasno locirana.

Grupa na luge so izopacena seksualnost, so nacionalni obezliceni stavovi, so sosema pogresni gledista za demokratijata, beskrupolozni plukaci na site drugi ideologii se obiduva so pari, so plateni kolumnisti, so sponzoriranje na vesnici da sozdade stav sprotiven od stavot na narodot.
Toa mnogu dobro go vidovme minatata godina vo vrska so politickiot problem so imeto.
Uste ne sfacam so koj um rodeni kako Makedonci zastanaa na grcka strana.

Pettata kolona e otkriena i ne pomina denes.
Navistina ce bese sovrseno se da bese na hristijanski nacin.

Ova e prv pat vo Makedonija pravoslavnite da izrazat svoj silen stav, duri i posilen odkolku sto bese soodvetno no milo mi e sto vidovme da izlegoa pravoslavnite i ne dozvolija nekoj issileno da nametnuva stavovi.


Ona koe denes se sluci na plostad bese delo na blogot kako medium. Tamosnata ideoloska borba se odrazi na plostad.
Od edna strana bi sakal da vi prenesam i da vi dadam linkovi od dvete strani. Posebno da ja zapoznaete beskrupoloznosta na "obespravenata" strana spremna na sekakvi spekulacii. Ama veruvajte ce ve zaboli do srz koga ce ja uvidite nivnata surova bezcovecnost. Taka sto podobro i da ne gi citate.


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 23:51
prezemeno od www.macbro.org

Ако ги имаш медиумите на своја страна и да излезат 50 луѓе ќе ги сликаат од близок кадар и нема да ја споменат бројката ќе удрат со силна критика на „урбанистичкиот“ план на „владата“ и дури ќе излезе дека така цела јавност размислува.

И сега во коментарите купените медиуми тврдат дека „јавноста“ е згрозена од постапките на крстоносците.

Можеш да читаш низ повеќето медиуми нападнати се христијаните како верници без да се биде објективен. Зошто медиумите употребуваат зборови како „крстоносци“, „крстоносен“ напад или насловот во утрински весник „тепај го ближниот свој“. Зошто не се обидат да известуваат без навредување.

Не е добро ова да го кажам за нешто што не се случило ама убеден сум да собереше сила народот кој се застапува за градење на црква и да останеше смирен и обратно тие 30-50 луѓе да ги каменуваа против градењето, медиумите пак нив ќе ги оправдуваа.

Ќе речеа силен револт се јави кај студентите заради толку силното провладино туркање во правец на градење на христијански објекти што дури својот револт го изразија со плукање и фрлање по поддржувачите на владините идеи.
Впрочем почетокот на кошкањата е предизвикан од еден од архи групата.

А минусите кон Македонија и се загарантирани се додека биде своја: македонска, православна и христијанска.
Откако ќе се откаже од тоа, тогаш минусите ќе престанат. Има многу примери за западната правда земи го Косово за пример. Покрај истерани 200 000 луѓе, уништени огромен број на христијански и српски историски споменици, извор и опасност за европскиот криминал, европските демократи не само што не им ставаат минуси туку со самите криминалци и убијци наголемо соработуваат.

Затоа од таа страна воопшто не размислувај да добиеш објективни ставови. Мисли како ние внатре во Македонија да оствариме единство и цврстиан и како да создадеме и произведеме услуги и работи кои ќе му бидат потребни на светот за да можеме да обезбедиме економски опстанок.


_________________


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 23:55
prezemeno od www.macbro.org



Што и да се случи, треба да го зачуваме мирот и вербата.

Затоа да си ја чуваме радоста, да си го чуваме мирот. Стравот ајде да возвратиме со силни и тешки зборови какви што тие употребуваат е непотребен страв со кој всушност ќе ја изгубиме битката.
Нашата битка е секако секогаш добиена, се додека не ни испровоцираат резигнација, да ни ја одземат радоста, мирот, слободата.

Ние имаме со радост да пристапиме кон многу добри нешта кои можеме да ги сториме.
Тие дела ќе растурат илајдници злокобни јазици и ќе сторат многу повеќе од илјадници грди распавии.

Мнозинството е добро и нормално, затоа и оние антимакедонските провокатори се осудени и изгубени. Немаме потреба да бидеме резигнирани бидејќи ако тоа го прошириме на целиот народ, тогаш непријателите во таква општа психоза ќе можат да ги изведат своите планови.




-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 01:59
Originally posted by belichka belichka напиша:



prezemeno od www.macbro.org


Ovie macbro se fasisti.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 03:19
Poznat terk na demoniziranje dokolku nekoj ne se soglasuva so nash*te stavovi:

Grupa na luge so izopacena seksualnost, so nacionalni obezliceni stavovi, so sosema pogresni gledista za demokratijata, beskrupolozni plukaci na site drugi ideologii se obiduva so , so plateni kolumnisti, so sponzoriranje na vesnici da sozdade stav sprotiven od stavot na narodot.


Taka, taka... ako ne mislish kako nas ti si seksualno devijanten, nikakov rod od svojot narod, ne ti se znae nitu majka nitu tatko, nemash pojma sto e demokratija, navreduvach na vistinskite patrioti i Bozhji cheda, nenaroden element, petta kolona na najcrnite nadvoeshni sili, gjavolov sluga i ... i kje ni tekne ushte neshto od dobro poznatiot i proveren arsenal koj tolku chesto e koristen niz istorijata.

Ako, ako, samo taka... hristijanski, so ljubov i razbiranje, so peenje bozhenstveni psalmi, kulturno i demokratski, socijalno prifatlivo i se po spisok ... mislev " i se po zakon", de...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 18:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Poznat terk na demoniziranje dokolku nekoj ne se soglasuva so nash*te stavovi:

Grupa na luge so izopacena seksualnost, so nacionalni obezliceni stavovi, so sosema pogresni gledista za demokratijata, beskrupolozni plukaci na site drugi ideologii se obiduva so , so plateni kolumnisti, so sponzoriranje na vesnici da sozdade stav sprotiven od stavot na narodot.


Taka, taka... ako ne mislish kako nas ti si seksualno devijanten, nikakov rod od svojot narod, ne ti se znae nitu majka nitu tatko, nemash pojma sto e demokratija, navreduvach na vistinskite patrioti i Bozhji cheda, nenaroden element, petta kolona na najcrnite nadvoeshni sili, gjavolov sluga i ... i kje ni tekne ushte neshto od dobro poznatiot i proveren arsenal koj tolku chesto e koristen niz istorijata.

Ako, ako, samo taka... hristijanski, so ljubov i razbiranje, so peenje bozhenstveni psalmi, kulturno i demokratski, socijalno prifatlivo i se po spisok ... mislev " i se po zakon", de...



Messenger, zboruvame za vistinski vrednosti koi Bog gi dal na covekot!

Ne razmisluvanjeto tuku deluvanjeto!

Jas i ti mozeme da razmenuvame licni mislenja za mngou nesta vo koi ce najdeme ednomislie no i sporotivno!

No toa kako Bog go sozdal covekot vo prvobitnata slika i koi bile prirodnite vistinski zakoni i vrednosti ni gi dava Mojsej vo knigite i tie spored ucenjeto se nepromenlivi vistinski vrednosti!





-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 20:24
Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:



prezemeno od www.macbro.org


Ovie macbro se fasisti.


Mене ме направи бугарофил, овие фашисти, се прашувам што е следно.

Според се ова што го кажуваш можам само да заклучам дека за делење етикети навистина нема проблем, ама знаењето и инфорираноста се голем проблем.

Пред да покажеш со прст, седни малку и прочитај повеќе, бидејќи вака потсетуваш на едно минато време каде луѓето беа етикетирани и за малку различно мислење од она на власта, без да се поседува какви и да било аргументи.



-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk