Испечати | Затвори го прозорот

ВЕГЕТАРИЈАНСТВО - Рецепти

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18318
Датум на принтање: 04.Мај.2024 во 00:28
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВЕГЕТАРИЈАНСТВО - Рецепти
Постирано од: Majkl
Наслов: ВЕГЕТАРИЈАНСТВО - Рецепти
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 08:55
Прашањето е едноставно: дали сте вегетаријанец или не? Ако сте, тогаш каков? И од кои причини сте вегетаријанец? Здравствени, етички, верски, професионални? Имено вегетаријанството се дели на повеќе видови. Некои вегетаријанци не јадат ништо што е од животинско потекло, други не јадат месо и риба, но јадат продукти од животинско потекло како млеко, јајца и сл.

Некои вегетаријанци се решаваат за безмесна исхрана поради:

а) здравствени причини(холестерол, канцерогеност на месото, крвен притисок, дијабетес) а некои во прв ред
б) од етички причини
- сметаат дека и животните имаат право на живот и слобода и/или
- економскo - социјален аспект: гладта и сиромаштијата во светот произлегуваат од масовното одгледување животни за исхрана, и/или
- еколошки аспект - загадување преку метан, антибиотици, ѓубриво, недостиг на вода, уништување на шуми(за пасишта и простор за чување добиток) и сл.

Од многуте варијации во врска со називот вегетаријанци ќе ги издвојиме само најчестите:

Вегани - Не јадат месо, риба, јајца, млеко и млечни производи. Некои вегани не јадат дури ниту мед, кој иако во основа потекнува од поленот на цвеќињата a го создаваат пчелите, имаат право(пчелите) да го користат за сопствен извор на храна зимно време. За млекото велат дека им припаѓа на децата на животните(на пр. на теленцата) и дека на човекот му соодветствува најмногу мајчиното млеко од кое пак има потреба само во првите години од животот. Строгите веганци дури одбиваат употреба на било какви животински продукти во било каква намена (користат тнр. вегетаријански сапуни, облека, лекови и сл.)

Писко-вегетаријанци - не јадат месо, но јадат разни видови риби и морски плодови(школки, ракови и сл.)

Лакто-вегетаријанци - не јадат месо, риба, и јајца но консумираат млеко и млечни производи како на пр. сирење, јогурт, павлака и сл... Оние кои се лакто-вегетаријанци од етички причини, сметаат дека и јајцето е потенцијален живот и дека е неправедно кокошките да се држат во тесни затворени простори за да несат само јајца за потребите на луѓето(кајгана, мајонез, колачи и сл.). Кокошките имаат право на слобода, да се оплодуваат со петловите и создаваат потомство преку оплодените јајца.

Лакто-ово-вегетаријанците - не јадат месо и риба, но консумираат јајца и млечни производи(сирење, кашкавали и сл.).

Теранци(Фрутаријанци) - Теранската т.е. фрутаријанската исхрана подразбира користење само на оние природни плодови кои се добиваат без оштетување и убивање на растението. На пр. јаболката од јаболкниците се јадат само кога самите ќе отпаднат зрели од дрвото, или житарки при жнеењето. Во теранското земјоделие постојат посебно разработени методи за берење на плодовите без убивање на растенијата(на пр. под јаболкниците се поставуваат посебни мрежи кои ги собираат плодовите кога тие самите ќе отпаднат).
А тнр. радикални Фруктаријанци под плодовите подразбираат исклучиво овошја, значи без зрна и костенести плодови.

При веганската и фрутаријанската(теранската) исхрана, зависно од возраста и секојдневните активности лекарите препорачуваат дополнително внесување на одредени витамини.


Во наредните постирања ќе фрлиме поглед од повеќе агли на овој интересен начин на исхрана, кој иако на многумина (пред се на балканот) им делува чудно, постепено се повеќемина му пристапуваат. При тоа не би сакал некој да се почуствува навредено и погодено доколку самиот не сака да се храни вегетаријански. Секако, форумот е отворен па секој може да коментира соодветно неговите сфаќања и пракса, но ве молам имајте предвид дека:

Идејата на темава е да информира, а не да наметнува некому начин на исхрана!!!



Коментари:
Постирано од: nikita
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 09:06
jas bev lakto vegetarijanec,a stanav od mnogu pricini:zaradi zivotnite,zatoa sto nemav potreba da vnesuvam meso,i zdravstveni pricini...ne sakam da vnesuvam masti vo mene!bev na nekoj nacin prinudena da prestanam poradi pritisokot od roditelite!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 15:10
не сум вегетаријанец, бидејќи мислам дека се што внесува човекот, а е органско, е здраво за него, буквално се
ќе речете дека без месо може човек да живее, може, ама сепак понездраво, сепак месото и продуктите од животните имаат битни состојки за организмот
а сето тоа беснеење демек од сожалување за животните е глупост, во светот си постои баланс меѓу живите организми, тоа е исто како да го натераш волкот да пасе трева


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 16:53
ne , nesum...nema bolje tice od prasiceголема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 21:27
Originally posted by nelson nelson напиша:

ne , nesum...nema bolje tice od prasiceголема%20насмевка




Нема боља пиљетина од прасетина големо%20гушкање


Јас јадам месо оти нејќам да се разболам,месото има премногу протеини што ми се потребни за раст на мускулите,тоест аминокиселини кои неможат да се добијат од растение.
Барем еднаш денот,обавезно месо.


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 23:44
не сум вегетаријанец,... и гласав за тоа дека јадам месо.. не ми е дефинитивно најомилено јадење..... посебно не сакам мелено, плескавици, колбаси.... болен јадам нешто, поубаво,.... барем за мене.... пилешко, риба.....

а и да не јадам месо... не верувам дека ќе ми фали...... намигнување


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 15:12
Кризирам без месо, ако го нема во мојот оброк освен ако не е пита некоја, тестенина гледам у тањирот ко да нема јадење во него, губам интерес за зеленчукот.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 15:29
Па не е храна за човек зеленчукот,без еднаш денот месо,нема нормална храна.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:25
Вегетаријанец? Не знам што значи тој збор?!WTF is Vegan!?!?!?!?!?!1111

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:27
Лакто-ово-вегетар.: месо&риба-НЕ; Јајца&млечни продукти-ДА

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:34
Не сум вегетеријанец.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:35
голема%20насмевка ja sumi za tebe

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:42
Знам Блу,ти си за сите.
Ти ќе зезнаш и Брижид Бардо

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:47
 голема%20насмевка големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:01
 големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:12
Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Вегетаријанец? Не знам што значи тој збор?!WTF is Vegan!?!?!?!?!?!1111


Се мачка на леб и се јаде за доручек

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:14
se przi u tavce. 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:18
И само си велам од денес сум вегетаријанец и пак не можам да си останам на зборот

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:18
pa moze....brokula na skara задоволствозадоволствозадоволствозадоволство pecurki na skara..tikvicki na skara љубовљубовљубовљубов

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:21
ili pak edna zora u tavce so jabolko u usta i cvarki od nego

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:21
ај не отворајте апетит, касно е за јадење

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:23
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ili pak edna zora u tavce so jabolko u usta i cvarki od nego




-------------



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 20:24
i ja ke probam od nego samo neka go skuvat намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 23:29
абе сум вегетаријанец ама некогаш ептен во краен случај ко ќе ми се јади нешто салам, од мака ќе каснам месо ..
(ама ај се опростува )

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 04:36
МИТ ЗА ПРОТЕИНИТЕ
(накратко)


Многумина луѓе сметаат дека јадењето месо барем умерено е неопходно за здравјето на човековиот организам, во прв ред поради изворот на железо и протеини.

Но месото содржи толку многу други токсични материи што со текот на годините прави повеќе штета на човековиот организам отколку корист.

Освен тоа протеините сосема успешно можат да се црпат од други продукти на пр. од соја и бадеми кои се богат извор на растителни протеини. Додека животинските протеини ги има во изобилие во млечните производи и особено во јајцата.

Железото сосема успешно може да се црпи на пр. од спанаќот.

American Dietetic Association во својот извештај од 1997 година вели: „Научните истражувања укажуваат на позитивна релација помеѓу вегетаријанската исхрана и намалениот ризик од повеќе хронични дегенеративни болести и состојби како на пр. дебелина, заболување на срцевите артерии, хипертензија, диабетес мелитус и некои видови на рак„

Меѓутоа ако некој мисли дека вегетаријанската исхрана треба да се состои само од чипс, пуканки, кока кола и понекое чоколатце тој навистина тогаш може да почуствува проблеми со здравјето по одредено време. Вистинската вегетаријанска исхрана подразбира најразновидни намирници кои со малце фантазија и многу зачини можат многу вкусно да се подготват! Впрочем и месото по вкус е за многумина вкусно само поради зачините и начинот на готвење, самото посебе тоа е труп на мртво животно кое се распаѓа.


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 11:11
Ne sum vegeterijanec. No, meso jadam uzasno retko. Prosto, ne go sakam. Ama, zatoa, riba i pecurki, ovosje i zelencuk - obozavam.

-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 11:15
аплауз Majkl

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 18:00
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

МИТ ЗА ПРОТЕИНИТЕ
(накратко)


Многумина луѓе сметаат дека јадењето месо барем умерено е неопходно за здравјето на човековиот организам, во прв ред поради изворот на железо и протеини.

Но месото содржи толку многу други токсични материи што со текот на годините прави повеќе штета на човековиот организам отколку корист.

Освен тоа протеините сосема успешно можат да се црпат од други продукти на пр. од соја и бадеми кои се богат извор на растителни протеини. Додека животинските протеини ги има во изобилие во млечните производи и особено во јајцата.

Железото сосема успешно може да се црпи на пр. од спанаќот.


Мала забелешка:
Од месото не треба да се откажеме заради белковините важни за работа на нашиот организам
При недостаток на белковини
нашето тело ги користи сопствените белковини
Последица од тоа е намалување на физичките и умствените способности


И најдобро е да се јаде месо од живина богато со витамини, минерали, белковини и маснотии кои му се потребни на нашето тело. И месото од живина е помалку калорично и е поздраво.

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 08:25
Originally posted by Lithium Lithium напиша:


И најдобро е да се јаде месо од живина богато со витамини, минерали, белковини и маснотии кои му се потребни на нашето тело. И месото од живина е помалку калорично и е поздраво.



АЛИМЕНТАРНИТЕ ИНФЕКЦИИ ПОТЕКНУВААТ ГЛАВНО ОД МЕСОТО ОД ЖИВИНАТА


Според резултатите од истражувањата кои ги направија научницитрод Ленкастер Универзитетот во В. Британија, најголем број случаи на ГАСТРОЕНТЕРИТИС кај лугето се предизвикани од бактерии од пилешкото и телешкото месо кое го консумирале. Студијата покажала дека 97% од болестите на цревниот тракт кај лугето се предизвикани со бактеријата C. jejuni која потекнува  од фармите за месо и живина. Научниците ја анализирале ДНА од 1231 случај на инфекции со оваа бактерија во Ланкшир, Англија. Само 3% од нив биле инфекции кои имале друго потекло-од надворешна средина или од диви животни. Според овие резултати  би можело да се донесе заклучок дека најголемиот процент на гастроентеритиси кои се јавувале во САД кај 2 до 3 милиони луге годишно, потекнуваат од консумирање на месо. А кај нас...???


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 18:30
Вегетаријанската исхрана може за спречи појава на рак, тврдат научниците од „Oxford“ универзитетот.
Студијата, базирана врз податоците собрани од 52.700 испитаници на возраст од 20 до 89 години покажа дека отсуството на месо од исхраната е поврзано со малиот ризик од рак, објави стручниот магазин „American Journal of Clinical Nutrition“.
Истовремено истражувачите ги изненади фактот дека вегетаријанците имаат поголеми изгледи да заболат од рак на дебело црево, вид на карцином кој според претходните студии беше поврзуван со консумирање црвено месо.
Покрај вегетаријанците, значително мали изгледи за заболување од рак имале и испитаниците кои често консумираат риба.
Сепак, научниците велат дека треба да се направат дополнителни испитувања пред да се дадат било какви препораки, особено затоа што податоците се малку контрадикторни, посебно кога станува збор за ризикот од рак на дебелото древо.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 19:06
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Мала забелешка:
Од месото не треба да се откажеме заради белковините важни за работа на нашиот организам
При недостаток на белковини
нашето тело ги користи сопствените белковини
Последица од тоа е намалување на физичките и умствените способности
So siot respekt kon tvoeto pravo da odberes kako ce se hranis, no ovaa teorija za belkovinite voopsto ne drzi voda bidejki brojni naucnici, muzicari i sportisti bile/se vegetarijanci, duri i vegani. Sto se sluci so nivnite fizicki i umstveni sposobnosti?

Belkovinite gi ima vo mnogu drugi raboti ne samo vo mesoto. Osven toa mesoto ne sodrzi rastitelni vlakna vazni za rabotenjeto na crevata. Bidejki covekoviot organizam voopsto ne e predviden(pogoden) za mesna ishrana, mesoto vo dolgite creva pocnuva da se raspadja sozdavajki razlicni toxini koi vlijaat stetno na crniot drob, bubrezite, ginekoloskote organi i tn...

Dnevno preku dishenjeto coveckkiot organizam zema okolu 100g belkovini(azotot se prerabotuva vo belkovini), ostatokot moze da se crpi na pr. od spanakj ili kashkaval(termicki neobraboten).

Pileskoto sodrzi pomalce holesterol vo odnos na svinskoto, no ima brojni drugi stetni materii(kako sto ubavo objasni blueprayer), a isto taka ima svoj negativen udel vo vlosuvanjeto na zivotnata sredina(pticjiot grip ne se pojavil slucajno).





Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 19:17
Во ред
горе напишаното не е напишано од памет
Точно дека не е само месото извор на белковини
ама сепак пожелно е да се конзумира
затоа во човековиот организам има
и шекер и холестерол
и тоа треба да биде во границите на нормалата
затоа имаш нормални вредности ОД и ДО


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 13:05
Mila moja Lithium...pozelno e da se konzumirat BELKOVINI....a ne mora da znaci OD meso...me svakas?

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 16:41
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Mila moja Lithium...pozelno e da se konzumirat BELKOVINI....a ne mora da znaci OD meso...me svakas?

i jas ova go vikam,ama koj da me razbere?!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 16:43
sigurno ne nekoj zaslepen i samo meso so gleda ...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 16:44
da vo pravo si...nemav podrska od nikoj okolu mene,samo me kritikuvaa...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 16:52
 jas sum ti podrska големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 16:58
fala ti sekogas te imam vo predvid


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 17:14
Originally posted by nikita nikita напиша:

fala ti sekogas te imam vo predvid

I jas, i jas!!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 17:15
 големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 19:59
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Mila moja Lithium...pozelno e da se konzumirat BELKOVINI....a ne mora da znaci OD meso...me svakas?


Те сфаќам како не

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:18
abe nie vegetarijancite epten gushkaci sme bile bre голема%20насмевка големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:19
360 stepeni mi se promeni zivotot koga stanav vegetarijanec... ama pak pocnav mnooogu kafe da pijam....

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:20
oslabev 20 kg... od 90 kg sega sum 72-73...

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:32
i jas pijam mnogu kafe...ama ne oslabev,...oslabev od dieti голема%20насмевка 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:40
Originally posted by Omar Omar напиша:

360 stepeni mi se promeni zivotot koga stanav vegetarijanec... ama pak pocnav mnooogu kafe da pijam....

E ako moze edna zabeleska vaka od jazicno-geometrisjki karakter... ako velis 360 stepeni, ispagja deka si se vratil na pocetnata tocka od kaj sto si trgnal, no ako reces za 180 stepeni toa znaci deka si na sprotivnata tocka od 1viot stepen.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:49
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Omar Omar напиша:

360 stepeni mi se promeni zivotot koga stanav vegetarijanec... ama pak pocnav mnooogu kafe da pijam....

E ako moze edna zabeleska vaka od jazicno-geometrisjki karakter... ako velis 360 stepeni, ispagja deka si se vratil na pocetnata tocka od kaj sto si trgnal, no ako reces za 180 stepeni toa znaci deka si na sprotivnata tocka od 1viot stepen.



ahhahaah mozebi si vo ravo no sepak se svakja bas jasno sto sakam da kazam neli???

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 20:49
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


i jas pijam mnogu kafe...ama ne oslabev,...oslabev od dieti голема%20насмевка 



i jas ne rekov deka oslabev od kafe... oslabev od nacinot na ishrana....

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 21:03
te svativ среќа a jas rekov deka ne oslabev od toa sto sum vegan

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Март.2009 во 05:40
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

И само си велам од денес сум вегетаријанец и пак не можам да си останам на зборот

Па и нема потреба тоа да оди од денес до утре. За почеток е доволно да го намалиш количеството на месна храна и евентуално престанеш да јадеш 1-2 типа на месо, на пр. кравјо и свинско како најнездрави.

Нешто што може да биде од помош е и ако се запрашаш што е тоа што те влече кон месото? обично можат да се најдат многу алтернативи. Секако, ова е само предлог, ти храни си се како сакаш и можеш.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Март.2009 во 11:07
Вегетаријанците помалку страдаат од рак

Вегетаријанската исхрана може за спречи појава на рак, тврдат научниците од „Oxford“ универзитетот.

Студијата, базирана врз податоците собрани од 52.700 испитаници на возраст од 20 до 89 години покажа дека отсуството на месо од исхраната е поврзано со малиот ризик од рак, објави стручниот магазин „American Journal of Clinical Nutrition“.

Истовремено истражувачите ги изненади фактот дека вегетаријанците имаат поголеми изгледи да заболат од рак на дебело црево, вид на карцином кој според претходните студии беше поврзуван со консумирање црвено месо.

Покрај вегетаријанците, значително мали изгледи за заболување од рак имале и испитаниците кои често консумираат риба.

Сепак, научниците велат дека треба да се направат дополнителни испитувања пред да се дадат било какви препораки, особено затоа што податоците се малку контрадикторни, посебно кога станува збор за ризикот од рак на дебелото древо.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 16:15
Koga ke se rodam kako ofca togas ke stanam vegetarijanec


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

te svativ среќа a jas rekov deka ne oslabev od toa sto sum vegan



da ama koj vid na vegan si???

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:26
Лакто-ово-вегетар.: месо&риба-НЕ; Јајца&млечни продукти-ДА голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:32
ee pa zatoa ne slabees... probaj    Веган - нејадам: месо, риба, ни јајца ни млечнипроизводи

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:33
ili Песко-вегетаријанец сум: риба ДА, месо НЕ

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:33


-------------


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:52
јас Песко сум

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 17:59
sakam mevce pa makar i na nekoja vegetarijanka голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 19:05
голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 23:02
ma kakov vegetarijanec, rucek bez meso ne e rucek


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 10:36
ЗА СТРОГИТЕ ВЕГАНЦИ ЕВЕ ВИ ПРИРАЧНИК:

For a fit healthy and strong body, we all need to maintain a healthy, balanced diet full of essential vitamins. But these days, many people choose to avoid meat, poultry, fish, eggs and dairy products. So if you or someone in your family is a vegetarian or a vegan, can they still get all the vitamins they need from food?

What’s the Difference Between a Vegetarian and a Vegan?
There’s often some confusion over the use of these words and before looking into the specific requirements of vegans and vegetarians, it’s best to make clear exactly what makes these diets special.

We often hear people claim to be vegetarians just before tucking into a meal of fish, or even poultry. Actually, although such people might not eat red meat, they’re not vegetarians. A vegetarian will not eat meat, poultry, fish, shellfish or crustaceans. They also do not eat slaughterhouse by-products, such as gelatine. Vegans will not eat anything on the same list, but neither will they eat any dairy products, such as milk, cheese, yoghurt or butter.

Getting Your Vitamins From Plants
Although dairy products, meat, fish and eggs contain vitamins, it’s easy to get most of your required vitamins from plant-based foods. There are just a couple that need extra care and attention, especially for vegans.

Sources of essential vitamins for vegetarians:

    * Vitamin A (retinol) can be found in abundance in carrots, spinach, peppers, watercress, dried apricots and full fat dairy products.
    * Vitamin B1 (thiamin) is in brazil nuts, peanuts, rice, bran, flour, sunflower seeds and yeast extract (that stuff you either love or hate!)
    * Vitamin B2 (riboflavin) can be found in wholemeal bread, almonds, leafy vegetables, mushrooms, millet, avocado, whole grains and cheese.
    * Vitamin B3 (niacin) is in sesame seeds, mushrooms, peanuts, wholemeal bread and yeast extract.
    * Vitamin B6 (pyridoxine) is found in wholemeal flour, hazelnuts, bananas, peanuts, bran, currants, and yeast extract.
    * Vitamin B12 is a tricky one for vegans as it is not found in plant-based foods. It is in eggs and dairy products though, so vegetarians can get their vitamin B12 from those sources. Vegans should look for fortified products containing vitamin B12, such as fortified cereal, soya milk or veggie burgers. It’s also found in yeast extract. So starting the morning with some yeast extract on toast is a good way to get ahead of the game when it comes to getting enough vitamin B12.
    * Folic acid, or folate, is also in yeast extract, as well as spinach, broccoli, peanuts, almonds and hazelnuts.
    * Biotin is in most vegetables, as well as beans, yeast extract and nuts.
    * Vitamin C is readily available in citrus fruits, berries, broccoli and peppers amongst a host of other fruit and vegetables.
    * Vitamin D is another potentially challenging one for vegans. Many people get their vitamin D from dairy products, so vegans could miss out. But vegan margarine is also likely to contain vitamin D.
    * Vitamin E is found in avocado, vegetable oils and hazelnuts.
    * Vitamin K is contained in cauliflower, cabbage and spinach.

As you can see, it’s fairly easy to get all your daily vitamins from your food, even if you’re a strict vegetarian or a vegan. But there are some special considerations.

Vitamins and Vegans
Although vitamin B2 is found in plenty of plant-based foods, certain studies have shown that vegans can be deficient in vitamin B2. This essential nutrient is a must for turning the fats and carbohydrates in food into energy. So, if you’re a vegan, remember to eat up your whole grains, leafy veg and yeast extract.

Vitamin B12 is mostly found in meat and dairy products. Some people choose to eat fermented soya products (such as miso), seaweed or spirulina to get their vitamin B12 without eating meat. But it’s possible that the vitamin B12 contained in these foods is not readily available to humans – in other words, your body may not be able to use it properly. So the key to good health for vegans is to eat sufficient quantities of fortified foods – and that all-important yeast extract.

Vitamin D is in oily fish, eggs and dairy products, so it can be difficult for vegans to be sure they’re getting enough. But remember that sunlight is a key factor in getting sufficient quantities of vitamin D. So make sure you get outside when you can and take particular care in winter, if you’re housebound or if your cultural traditions mean that your body is always covered.

Meat-free and Healthy
There’s no reason that vegetarians and vegans can’t maintain a healthy and balanced diet. The key thing is to ensure that you’re eating sufficient quantities of plant-based foods, and that you’re eating a wide variety of fruit and vegetables too. Vegans are wise to develop a taste for yeast extract too – try it on toast, or add it to casseroles and soups.


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 10:39
ЗА ВИСТИНСКИТЕ ВЕГЕТЕРИЈАНЦИ:

For a fit healthy and strong body, we all need to maintain a healthy, balanced diet full of essential vitamins. But these days, many people choose to avoid meat, poultry, fish, eggs and dairy products. So if you or someone in your family is a vegetarian or a vegan, can they still get all the vitamins they need from food?

What’s the Difference Between a Vegetarian and a Vegan?
There’s often some confusion over the use of these words and before looking into the specific requirements of vegans and vegetarians, it’s best to make clear exactly what makes these diets special.

We often hear people claim to be vegetarians just before tucking into a meal of fish, or even poultry. Actually, although such people might not eat red meat, they’re not vegetarians. A vegetarian will not eat meat, poultry, fish, shellfish or crustaceans. They also do not eat slaughterhouse by-products, such as gelatine. Vegans will not eat anything on the same list, but neither will they eat any dairy products, such as milk, cheese, yoghurt or butter.

Getting Your Vitamins From Plants
Although dairy products, meat, fish and eggs contain vitamins, it’s easy to get most of your required vitamins from plant-based foods. There are just a couple that need extra care and attention, especially for vegans.

Sources of essential vitamins for vegetarians:

    * Vitamin A (retinol) can be found in abundance in carrots, spinach, peppers, watercress, dried apricots and full fat dairy products.
    * Vitamin B1 (thiamin) is in brazil nuts, peanuts, rice, bran, flour, sunflower seeds and yeast extract (that stuff you either love or hate!)
    * Vitamin B2 (riboflavin) can be found in wholemeal bread, almonds, leafy vegetables, mushrooms, millet, avocado, whole grains and cheese.
    * Vitamin B3 (niacin) is in sesame seeds, mushrooms, peanuts, wholemeal bread and yeast extract.
    * Vitamin B6 (pyridoxine) is found in wholemeal flour, hazelnuts, bananas, peanuts, bran, currants, and yeast extract.
    * Vitamin B12 is a tricky one for vegans as it is not found in plant-based foods. It is in eggs and dairy products though, so vegetarians can get their vitamin B12 from those sources. Vegans should look for fortified products containing vitamin B12, such as fortified cereal, soya milk or veggie burgers. It’s also found in yeast extract. So starting the morning with some yeast extract on toast is a good way to get ahead of the game when it comes to getting enough vitamin B12.
    * Folic acid, or folate, is also in yeast extract, as well as spinach, broccoli, peanuts, almonds and hazelnuts.
    * Biotin is in most vegetables, as well as beans, yeast extract and nuts.
    * Vitamin C is readily available in citrus fruits, berries, broccoli and peppers amongst a host of other fruit and vegetables.
    * Vitamin D is another potentially challenging one for vegans. Many people get their vitamin D from dairy products, so vegans could miss out. But vegan margarine is also likely to contain vitamin D.
    * Vitamin E is found in avocado, vegetable oils and hazelnuts.
    * Vitamin K is contained in cauliflower, cabbage and spinach.

As you can see, it’s fairly easy to get all your daily vitamins from your food, even if you’re a strict vegetarian or a vegan. But there are some special considerations.

Vitamins and Vegans
Although vitamin B2 is found in plenty of plant-based foods, certain studies have shown that vegans can be deficient in vitamin B2. This essential nutrient is a must for turning the fats and carbohydrates in food into energy. So, if you’re a vegan, remember to eat up your whole grains, leafy veg and yeast extract.

Vitamin B12 is mostly found in meat and dairy products. Some people choose to eat fermented soya products (such as miso), seaweed or spirulina to get their vitamin B12 without eating meat. But it’s possible that the vitamin B12 contained in these foods is not readily available to humans – in other words, your body may not be able to use it properly. So the key to good health for vegans is to eat sufficient quantities of fortified foods – and that all-important yeast extract.

Vitamin D is in oily fish, eggs and dairy products, so it can be difficult for vegans to be sure they’re getting enough. But remember that sunlight is a key factor in getting sufficient quantities of vitamin D. So make sure you get outside when you can and take particular care in winter, if you’re housebound or if your cultural traditions mean that your body is always covered.

Meat-free and Healthy
There’s no reason that vegetarians and vegans can’t maintain a healthy and balanced diet. The key thing is to ensure that you’re eating sufficient quantities of plant-based foods, and that you’re eating a wide variety of fruit and vegetables too. Vegans are wise to develop a taste for yeast extract too – try it on toast, or add it to casseroles and soups.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 10:53
za vistinskite vegetarijanci ne moras vo sekoja tema ova da go stavas

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 16:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

И само си велам од денес сум вегетаријанец и пак не можам да си останам на зборот

Па и нема потреба тоа да оди од денес до утре. За почеток е доволно да го намалиш количеството на месна храна и евентуално престанеш да јадеш 1-2 типа на месо, на пр. кравјо и свинско како најнездрави.

Нешто што може да биде од помош е и ако се запрашаш што е тоа што те влече кон месото? обично можат да се најдат многу алтернативи. Секако, ова е само предлог, ти храни си се како сакаш и можеш.


Да ви кажам секакво месо не јадам веќе 6 дена, од понеделникот
ама јајца, млеко и млечни продукти - да
А некој ако знае да ми каже што е тоа тофу и сејтан
прочитав некаде дека вегетаријанците наоѓаат замена за месо во тофу и сејтан
А соја јадат вегетаријанците? ( без разлика во која група на вегетаријанци спаѓаат )

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 17:55
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Да ви кажам секакво месо не јадам веќе 6 дена, од понеделникот
ама јајца, млеко и млечни продукти - да
А некој ако знае да ми каже што е тоа тофу и сејтан
прочитав некаде дека вегетаријанците наоѓаат замена за месо во тофу и сејтан

Cestitki!

Tofu(vidi slika dolu) e vid vegansko sirenje dobieno so koagulacija na sojinoto mleko, popularno e vo kineksata i japonskata kujna a isto taka i vo makrobiotickata ishrana. Ne sodrzi holesterol, a izvonredno e bogat izvor na zelezo, pa ottamu e pogoden za ishrana na bremeni zeni koi se vegetarijanki. Isto taka, pravilno izrabotenoto tofu, e dobar izvor na magnezium i kalcijum. No tofuto sodrzi i izoflavin koj ne e bas najzdrav(barem taka procitav na wikipedia) pa ne se preporacuva konzumacija vo preterani kolicini.

Jas retko go jadam, bidejki konzumiram mleko i mlecni proizvodi, duri i cenata ne mu ja znam no vo site prodavnici za makrobioticka hrana i mislam na policite na VITALIA(vo sklop na VERO, TINEX, TEDIKO supermarketite) bi trebalo da go ima.




Dofhua: desert od svezo tofu vo sladok sirup



Sejtan - vid vegansko meso dobieno od zito(glutenot), od nego se pravi i tnr. Bezmesna patka. Sejtanot ne treba da go kosumiraat lica alergicni na gluten(zatoa na nekoi proizvodi vo supermarketite moze da se procita GLUTEN-FREE t.e. deka osobite alergicni na gluten mozat slobodno da gi konsumiraat).

Sejtan kakov sto najcesto ce go vidis vo prodavnica:




                        Veganska patka od sejtan:


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 18:05
Thank you za informaciite

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 18:08
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

А соја јадат вегетаријанците? ( без разлика во која група на вегетаријанци спаѓаат )

Da, povekjeto jadat, osven mozebi frutarijancite(terancite) no za poslednive ne sum 100% siguren. Taa e dobar izvor na rastitelni proteini.

Sojata megjutoa i nema nekoj vkus, no toa moze da se sredi ako na pr. sniclite od soja se svarat vo voda i VEGETA, a potoa se proprzat so kromid na maslo. Za vistinskite gurmani, preporacuvam taka podgotvenite snicli od soja da gi stavat 5-8 minuti na skara na kjumur - vkusot so meso na skara ce bide identicen!!!

Na slicen princip moze da se napravi i raznic od soja, samo namesto snicli potrebni se kocki od soja i specijalni stapcinja za raznici. Majonez, senf, kecap, pavlaka moze da se servira kako prilog po zelba.


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 18:20
Инаку не мора ова тофу и сејтан да јадам
штом содржи изофлавин кој и не е баш најздрав
може и без тоа да помине оброкот



-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 18:27
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Инаку не мора ова тофу и сејтан да јадам
штом содржи изофлавин кој и не е баш најздрав
може и без тоа да помине оброкот
Ne moras, normalno... ni ja ne gi jadam, t.e. retko. Sejtanot inaku ne e problematicen tolku, ama i tofuto ne e strasno ako se jade umereno.

Vo krajna linija vo sekoja hrana ima nesto sto e stetno ako e podgotveno pogresno ili se preteruva... i vo domatite(ako pies so sedmici samo sok od domati otide zeludnikot od kiselina) i vo spanakjot, i vo orevite(ne cinat bajati da se jadat bidejki masloto sto go sodrzat se pretvora vo stetno) i tn itn.. ama vo edna normalna ishrana tie ne prestavuvaat nikakov problem.(Na pr. spanakjot sekogas jadi go so mlecen proizvod, medot nemoj da go peces i tn..). I skarata na kjumur, makar vegetarijanskata nema toxini kolku sto ima mesoto, ne e zdrava, no povremeno ako jades nema nisto da ti bide.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 20:23

Мене тофуто ми е многу вкусно........

Сејтанот во почетокот ми беше малку блуткав...но научив финта како да го подготвувам и сега е прекрасна замена за месото.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: pcelarmk
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:43
Изненаден сум сто медот и пчелините производи поретко се спомнуваат кога се збори за вегетаријанците.
повеќе за пчелините производи и исхраната на www.pcelar.mk


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:10
Originally posted by pcelarmk pcelarmk напиша:

Изненаден сум сто медот и пчелините производи поретко се спомнуваат кога се збори за вегетаријанците.
повеќе за пчелините производи и исхраната на www.pcelar.mk
Medot e navistina zdrav, no tuka bi spomnal i eden interesen stav na onie koi se zalagaat za miroljubivo zemjodelie: medot od pcelite da se sobira vo rana prolet, a ne naesen. Medot e niven trud, i tie imaat pravo da se hranat so nego preku zimata, a ne so sirupi.


Постирано од: pcelarmk
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:22
Пчелиниот мед е здав доколку е собран од цветниот нектар на растенија кои се далеку од големи загадувачи. Медот е здав само доколку е одземен од пчели кои се хранат исклучиво со природен и здав мед и доклку се чува во стерилизирани емејлирани садови под вакум.Вашите коментари можете да ги оставите и на сајтото http://www.pcelar.mk/ - http://www.pcelar.mk/


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 05:35
DEFICIT NA VIT.B12 NA VEGETARIJANCITE:

Interesno e toa sto vo 21 vek od den na den se zgolemuva brojot na vegetarijancite, nezavisno od pricinata poradi koja se resile na ovoj "zivot". Od sekoja gledna tocka mnogu e pozdrav zivotot na eden vegetarijanec... No posle nekoja godina potocno posle 5 ili povekje godini kaj vozrasnite personi. Poretki se slucaite simptomite da se javat posle godina dena..... Najcesti simptomi na deficit na vit. B12 se nedostatok na energija,smalena osetlivost na bolka,zamaglen vid, oslabeno pomnenje,konfuzija i halucinacii.Klinicki deficit moze da predizvika anemija (slabokrvnost) i ostetuvanje na nervniot sistem.Posebno vnimanie da obvrnat mladite majki vegetarijanki zatoa sto moze da dojde do ostetuvanje na nervniot sistem na novorodenceto, i nedaj Boze smrt.Nazalost prirodno vit B12 moze da se vnese samo preku ishrana so animalni proizvodi. Atoa losoto isplanirana vegetarijanska ishrana moze da dovede do deficit na ovoj vit.Tempeh, miso i spirulina ne se smetaat za priroden izvor na vit.B12.Zatoa vnesuvajte go ovoj vitamin preku pat na dodatni prehrani....Da se vnesuva dva do tri pati dnevno z da na organizmot mu se ovozmozi barem 3 μg vit. B12 dnevno ili pak dnevnen vnes na dodatna prehrana koja osiguruva barem 10 μg vit . B12 ili nedelno po okolu 2 000 μg vit.B12.


Vitamin B12 e poznat i kako Cianocobalamin...


Vi zablagodaruvam sto ste oddelile 5 minutki da go procitate ova... Pozdrav do site vegetarijanci...



-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 05:49









kako dejstvuva vit B12 na zeludnikot...


-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 07:54
Eve uste nekoja informacija za VEGETARIJANCITE...(Ova posebno vazi za vege zatoa sto tie ne jadat nitu meso nitu pak zivotinski proizvodi)




Stanuvanjeto vegetarijanec (vegetarijanska ishrana) moze da bide loso za mozokot.Vegetarijancite imaat 6 pati poveke moznost da patat zaradi namaluvanje na mozokot.I povtorno pricinata e nedostatok (deficit) na vitamin B12... Ova e naucno dokazano od istrazuvaci od Oxford koi napravile testiranje na memorijata i snimki na mozokot na okolu 100 osobi vozrast od 61 do 87... (Sepak malku smesno za vozrasta)....



-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 08:03
Prednost vo slabosta na vrgetarijancite...

Pri edna studija vo Australia e dokazano deka sekoj vegetarijanec i nivnata dobra ishrana dobro vlijae za zdravjeto na srceto (vazen organ vo covekovoto telo).Volonterite vo taa studija (200 volonteri) posle nekolku testa se pokazalo deka imaat podobro kardiovaskularno zdravje odkolku nevegetarijancite, normalalen do namalen holesterol (sto se razbira deka e uste edna pozitivna rabota) a srcevata slika poveke od zadovolitelna....










-------------


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 10:28
ne


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 14:58
 Nikako,,,ni na kraj pamet ne mi paga.изненадување

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 09:22
Originally posted by Omar Omar напиша:

Eve uste nekoja informacija za VEGETARIJANCITE...(Ova posebno vazi za vege zatoa sto tie ne jadat nitu meso nitu pak zivotinski proizvodi)
Stanuvanjeto vegetarijanec (vegetarijanska ishrana) moze da bide loso za mozokot.Vegetarijancite imaat 6 pati poveke moznost da patat zaradi namaluvanje na mozokot.I povtorno pricinata e nedostatok (deficit) na vitamin B12... Ova e naucno dokazano od istrazuvaci od Oxford koi napravile testiranje na memorijata i snimki na mozokot na okolu 100 osobi vozrast od 61 do 87... (Sepak malku smesno za vozrasta)....

Koja glupost!!! Kako se objasnuva togas deka mnogumina svetski genijalci bile vegetarijanci? Sto se odnesuva do vitaminot B12, dokolku se raboti za veganska ishrana kaj deca i bremeni zeni, potrebno e dodatno vnesuvanje niz vitaminski preparati.

Lakto-ovo vegetarijancite nemaat medjutoa nikakov problem so B12 bidejki istiot go vnesuvaat so mleko, mlecni proizvodi i jajca.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 06:08
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Omar Omar напиша:

Eve uste nekoja informacija za VEGETARIJANCITE...(Ova posebno vazi za vege zatoa sto tie ne jadat nitu meso nitu pak zivotinski proizvodi)
Stanuvanjeto vegetarijanec (vegetarijanska ishrana) moze da bide loso za mozokot.Vegetarijancite imaat 6 pati poveke moznost da patat zaradi namaluvanje na mozokot.I povtorno pricinata e nedostatok (deficit) na vitamin B12... Ova e naucno dokazano od istrazuvaci od Oxford koi napravile testiranje na memorijata i snimki na mozokot na okolu 100 osobi vozrast od 61 do 87... (Sepak malku smesno za vozrasta)....

Koja glupost!!! Kako se objasnuva togas deka mnogumina svetski genijalci bile vegetarijanci? Sto se odnesuva do vitaminot B12, dokolku se raboti za veganska ishrana kaj deca i bremeni zeni, potrebno e dodatno vnesuvanje niz vitaminski preparati.

Lakto-ovo vegetarijancite nemaat medjutoa nikakov problem so B12 bidejki istiot go vnesuvaat so mleko, mlecni proizvodi i jajca.



Decko ako ne ti e jasno bas potencirav za koj vegetarijanci vazi Ova posebno vazi za vege zatoa sto tie ne jadat nitu meso nitu pak zivotinski proizvodi... Citaj PODOBRO pa potoa komentiraj.... I BTW ova ne mi tekna od um sepak koristev literatura.... Sigurno deka ti ne znaes poveke od literaturata..... Pozz

-------------


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 18.Април.2009 во 09:37
Ne sum , ne gledam pricina , se hranam zdravo taka da si ranam dusha da me slusha


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 13:59
Originally posted by Omar Omar напиша:

Decko ako ne ti e jasno bas potencirav za koj vegetarijanci vazi Ova posebno vazi za vege zatoa sto tie ne jadat nitu meso nitu pak zivotinski proizvodi... Citaj PODOBRO pa potoa komentiraj.... I BTW ova ne mi tekna od um sepak koristev literatura.... Sigurno deka ti ne znaes poveke od literaturata..... Pozz
Znam deka potencirase, no nacinot na koj sto toa e napraveno moze da zbuni. Zatoa napisav toa sto napisav.

Inaku literatura ce najdes kako kontra, taka i ZA vegetarijanstvo.


Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 22.Април.2009 во 20:27
da


Постирано од: defma
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 10:31
Не сум вегетаријанка, но месото нешто особено не го обожавам, во исхраната повеќе ми се застапени зеленчук и овошје.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 17:18
Originally posted by defma defma напиша:

Не сум вегетаријанка, но месото нешто особено не го обожавам, во исхраната повеќе ми се застапени зеленчук и овошје.



Bravo za tebe,,,, so ova ti pokazuvas deka se hranis zdravo....Ovosjeto i zelencukot se najpotrebni vo ishranata na covekot...

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 19:14
Ми падна нешто на ум, па викам овде ке го пишам.
Не ми е јасно, како може народот да купи стока, да ја чува да ја храни, и на крај да ја заколи????
Колку свирепо е тоа.
Жалосно, мрак на очи да ти падне. Кога тој може така некој да храни па да коли, значи тој и својата фамилија може да си ја заколи и око да не му трепне.
И мене после ми се чудеа во маало, кога бев мала, како можело јагнето толку да се поврзи со мене. Како можело цело време до мене да седи и да сака да се гушка и гали. Секое животно има душа. И крава да гушнеш и да и покажеш љубов ке видиш дека ке ти возврати. Но народот е научен само фрли му да јаде, во студ и влага, па ни за ветеринар не сака да плати, и на крај удри му го ножот и весели се дур тоа гори на 300 степени за ти да се најадеш.
После вегетаријанците биле психопати,. после вегетаријанците ке умреле.....од што ке умрат? од што не убиваат? или пософистицирано кажано-не купуваат месо од месарница и не го јадат она што до вчера било живо и имало чуства.
Немој да мисли некој дека ако не коли не е убиец.
Лугето се масовна гробница за животни.
Сте се запрашале ли некогаш-колку животни имате изедено?

Замислете само, како некој вашето дете го јаде.
Не знам што е поболно, да убиеш и  јадеш нешто што секогаш ке те сака и нема да те повреди, или пак да трпиш некој нездрави на работа и да не реагираш.
Може да се навредите колку сакате. Може да ви смета ова што јас го пишувам. И мене ми смета што вегетаријанците некој ги нарекува умоболни и психопати. а вегетаријанството е прогласено за здрав начин на живеење. И тоа здрав начин на живеење не се смета само за органски здраво, туку и за умствено здраво-да не убиваш за да се задоволиш.
Размислете кога ке седнете на трпеза....што уствари јадете вие.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:04
Trupovite od zivotno kupeni vo prodavnica se narekuvaat hrana, delikates, specijalitet i tn... a trupovite koi mozat povremeno da se vidat po ulicite(pregazeni zivotni) se narekuvaat mrshi.

Realno nema nikakva razlika...

Dur postojat kasapnici ce postojat i ubivanja na ludje, a kasapnicite egzistiraat od porackite vo mesarnicite a tie pak od kupuvacite na meso.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:06
mozat da egzistiraat i od lecenje na zivotni druze. isto ko jas sto pravam.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:12
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

mozat da egzistiraat i od lecenje na zivotni druze. isto ko jas sto pravam.
Ili da pravat skara od soja i pecurki garnirani so kompir pire...mmmm mnjam mnjam


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:12
ne jadam soja zasto ima vkus na meso a i pecurki ne jadam...ama nekoja dobra sopska mf mf mf голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:22
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ne jadam soja zasto ima vkus na meso a i pecurki ne jadam...ama nekoja dobra sopska mf mf mf голема%20насмевка
E ako de... za tie shto obozavaat meso ete im alternativa, em proteini em vkusno.

Ti nosam domati za sopska... ja za mene ce si naracam zelena salata preleana so ladno cedeno soncogledovo, limun i prstofat morska sol+pcenkaren leb.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:26
 голема%20насмевка moze. treba da odime nekoj den vo Harmonija голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:46
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

 голема%20насмевка moze. treba da odime nekoj den vo Harmonija голема%20насмевка
Ojme vo Harmonija bez disharmonija


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 21:47
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 08.Јуни.2009 во 08:59
не 

-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 05:44
 
Ако говедата се растенија, тогаш вегетаријанец сум д.г.е. Баш се напукав салата од говедски стек за вечера. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 11:35
Се хранам терански (фрутаријански): не убивам ни растенија

- е овие се прави вегетаријанци, не вие тука не јадам месо, јадам риба (демек рибата е бездушна).....млеко, јајца......намигнување


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 07:54
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Се хранам терански (фрутаријански): не убивам ни растенија

- е овие се прави вегетаријанци, не вие тука не јадам месо, јадам риба (демек рибата е бездушна).....млеко, јајца......намигнување
Секој има право на свој избор, и рибата има душа според мене и затоа не ја ни јадам. НО никој нема право да збори кој како се прави веге особено ако тој гњури во месо....

Фрутаријанскиот начин на исхрана е доволно тежок, но и доволно нездрав. Така да не зборете за џабе некој работи.

Земи во предвид и дека некои луге сакаат но не смеат да јадат месо, а им е дозволена рибата. Но како и да е, навикнати сме човекот да каже што сака и да не размисли пред да рече нешто.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk