Испечати | Затвори го прозорот

Тринаесетгодишен Британец стана татко

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17919
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 20:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Тринаесетгодишен Британец стана татко
Постирано од: OUST
Наслов: Тринаесетгодишен Британец стана татко
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 14:05
Двајца малолетници од Велика Британија, 13-годишниот Алфи Патен и неговата девојка, 15-годишната Сантел Стидман, станаа родители откако пред четири дена добија ќерка.

Породувањето е извршено во болницата во англискиот град Истборн, во областа Источен Сасекс и според објаснувањето на лекарите, мајката и нејзиното бебе се сосема добри.

Како што јави дописникот на МИА од Лондон, таткото кој се уште е само ученик, висок околу 130 сантиметри и изгледа многу помлад и помал дури и за своите години, изјави дека е „добро да се има бебе“.

Тој сепак признава дека не размислувал за тоа како ќе го издржува и ќе го подигнува своето дете.

„Немам ништо во џебот, зашто татко ми понекогаш ми дава за џепарлок по 10 фунти“, им изјави малолетниот татко Патен на новинарите.


Тринаесетгодишниот татко живее во Истборн сам со својата мајка и имал само 12 години кога е зачнато бебето. Двајцата малолетници, сега родители, од почетокот ја имале поддршката на нивните родители, кои се согласиле малолетничката да ја зачува бременоста и да го роди бебето, без разлика што двајцата млади имаат толку малку години и се уште се само ученици.

Малолетната мајка и нејзината штотуку родена ќерка се отпуштени од болницата и тие сега се заедно со нејзиното семејство, живеејќи во ќука што е сопственост на општината во Истборн за која не се плаќа никаква наемнина.




Коментари:
Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 14:06
Нека му е живо и здраво

-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 14:06


Ова е среќното семејство


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 14:59
alal da mu e,..samo ,..slab majstor bil,...prvo  pa,..zensko!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:03
кога ќе потпорасне ќе го поднаучи занаетот


Постирано од: seka
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:06
nazalost nema da bidat ni prvi ni posledni.... ne e samo vo Britanija .... se parsuvam dali tie deca koi ragaat deca se svesni sto pravat? prasanje isto e dali imale premalce informacii sto moze da se desi pri seksualniot odnos ili edostavno im bilo se edno sto moze da se desi.... 

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:11
Kaко може да биде свесно 12 годишно дете за тоа што прави? Факт е дека денешниве деца многу порано започнуваат со сексуален однос па затоа сексуалното образование треба да започне многу порано


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:34


TAZNO, NO COMENT


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:36
ne e problemot do decata.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: seka
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:37
cekaj OUST... zasto sekogas obrazuvanjeto treba za se da bide zadolzitelno? pa neli tie deca imaat i roditeli? dali tie roditeli nemaat malce "kontrola" na tie deca... dali tie roditeli ne gledaat deka decata pocnale seksualno da se razvivaat i da se intaeresiraat? sekako se solasuvam so tebe deka seksualnoto obrazuvanje treba porano da se zapocnet...

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:40
Originally posted by seka seka напиша:

cekaj OUST... zasto sekogas obrazuvanjeto treba za se da bide zadolzitelno? pa neli tie deca imaat i roditeli? dali tie roditeli nemaat malce "kontrola" na tie deca... dali tie roditeli ne gledaat deka decata pocnale seksualno da se razvivaat i da se intaeresiraat? sekako se solasuvam so tebe deka seksualnoto obrazuvanje treba porano da se zapocnet...


seksualno obrazovanie ne pocnuva samo od skoloto....mediumi, roditeli, opstestvo itn...itn....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:42
Леле да му ебам неписмените,племето нивно.Како можи толку неписмен народ да има.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: seka
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 15:43
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

cekaj OUST... zasto sekogas obrazuvanjeto treba za se da bide zadolzitelno? pa neli tie deca imaat i roditeli? dali tie roditeli nemaat malce "kontrola" na tie deca... dali tie roditeli ne gledaat deka decata pocnale seksualno da se razvivaat i da se intaeresiraat? sekako se solasuvam so tebe deka seksualnoto obrazuvanje treba porano da se zapocnet...


seksualno obrazovanie ne pocnuva samo od skoloto....mediumi, roditeli, opstestvo itn...itn....


Lou, toa mi bese i zborot, ne sekogas e obrazuvanjeto za se zadolzitelno.... kako prvo trebaat samite roditeli na tie deca malce da razmislat i da si oo stavat prstot na glavata i da gi naucat svoite deca.... jas ako ne ja ucam cerkami, sto togas ke ocekuvam nekoj drug  da go napravi toa? sepak mislam deka roditelite treba svoite deca da gi ucat


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 16:04
Originally posted by OUST OUST напиша:



Ова е среќното семејство


леле малиов абе детуле бил

невестана ако го фати ќе го стопи како путер на жешко масло

нека им е живо и здраво бебенцето и се најдобро

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: OUST
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 16:16
Originally posted by seka seka напиша:

cekaj OUST... zasto sekogas obrazuvanjeto treba za se da bide zadolzitelno? pa neli tie deca imaat i roditeli? dali tie roditeli nemaat malce "kontrola" na tie deca... dali tie roditeli ne gledaat deka decata pocnale seksualno da se razvivaat i da se intaeresiraat? sekako se solasuvam so tebe deka seksualnoto obrazuvanje treba porano da se zapocnet...


Јас не наведов дека сексуалното образование мора да се спроведува во училиштата! Само реков дека треба порано да се разговара со децата отворено за сексот, бидејќи се почесто се случуваат вакви работи. Секако на прво место треба овој разговор да се одвива во рамките на семејството, но да не се лажеме факт е дека во најголемиот дел од македонските семејства, сексот е табу тема и многу ретко се разговара за него. Секоја чест на исклучоците!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Февруари.2009 во 19:24
Во тема малолетнички бракови пишав податок во кои земји во светот има најмногу малолетнички бремености а од таму и „деца што подигаат деца„, тоа се Соединетите Американски Држави и Велика Британија.
Е бидејќи реалноста ми го дозволува ова да го гледам секој ден, бев шокирана кога прв пат видов мали девојчиња како шетаат бебиња. Со месеци бев во состојба на шок кога и да излезев од дома ги гледав овие се уште неоформени во жени, млади девојчиња од 16-17 год како се акаат со бебињата по продавници, шетаат по корзо, ги носат до школо со нив.
Луѓе ужас! Жени на мои години веќе имаат деца тинејџери.
Овие кога ги прочитав дечиштава тој 13 таа 15 мене не ме ни зачуди кога видов од каде се, зашто во оваа земја тоа е толку често и секојдневица да и не се обрнува посебно внимание повеќе. Голем дел од средната работничка класа ова им е типичен начин на живот а и на оние кои живеат во социјално загрозени средини каде стапката на невработеност е во поголем процент.
Имаат задолжително сексуално образование во училиштата, родителите воглавном им се либерални и барем до сега владата има одличен социјален систем на доделување социјална помош на ваквите слуаеви како и на малолетни мајки со по неколку деца.Паричната помош е прилично фина, така да не ни треба многу да се потат и думаат како да го прехранат своето дете.
Може ова звучи катастрофално но, таа е реалноста и верувајте и родителите на овие деца не се ништо поинакви од своите деца, како што реков голем број од нив и се израснати во тој дух и не креваат џева доколку нивното 14 год остане бремено или направи дете.
Само да додадам повторно, ова не важи за целата популација но е доста нагласено и очигледно.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 13:02
е ова кога го прочитав, останав со отворена уста,... прво... среќниот татко има висина од метар и жилет... детево кај и да е ќе го стаса... и второ и најбитно - кај им бил паметов на децава ?????

-------------


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 13:05
ALAL DA MU E


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 13:12
A beeeeeeeee so dojde vreme....

Decata da stanat roditeli i vozrasni......

A nie vozrasnite da ne se uozbilime i si ostanuvame deca...

ZS" MORA SVE DA BIDE NAOPAKU ....

-------------


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 13:12
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

A beeeeeeeee so dojde vreme....

Decata da stanat roditeli i vozrasni......

A nie vozrasnite da ne se uozbilime i si ostanuvame deca...

ZS" MORA SVE DA BIDE NAOPAKU ....


I jas se prasuvam


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 14:42
Деца деца прават


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 15:53
Вакви работи се случуваат и кај нас... Пред неколку години кога мајка ми лежеше во болница донесоа 12 годишно девојче кое се породи и роди близнаци!!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 18:38
veruvam na  naslovot,..ama ,ova shto ti go kaza,

...a be ajde!,..aj,...daj nekoj pismen dokaz deka bilo toa,...

pa toa e vest be,
..i toa ,..za u svet,..na dvanaeset godini,..pa ushte i bliznaci da rodish?!,..збунетостзбунетостзбунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Crnorizec Hrabar
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 18:47
Hormonski hrani jadat predvremeno zreat i predvremeno stapuvaat vo sex...jaka drzava glup narod dete odi ti place deteto za mlekce


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 18:58
Мало мало ама техничарче било ``детенцево``
Жал ми е само за бебево што нема да расте со родители туку со другари...

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 14.Февруари.2009 во 22:30
Лелеее ,ептен деца Родители свестете се и воспитувајте ....ептен ептен се забега во необразованост и неукост ..за ова со бритнциве делумно се криви и родителите .

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: defma
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 10:59
Тринаесетгодишен Британец стана татко


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 12:30
Originally posted by OUST OUST напиша:



Ова е среќното семејство

човечеизненадувањеизненадувањеизненадување
па јас сум била зрела за свекрва
а син ми спрема малиов,веќе е стар ергенголема%20насмевка


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 13:13
ludost!голема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 17:27
Тинејџер: Јас сум таткото, а не Алфи!     

Уште еден британски тинејџер тврди дека е татко на детето кое го роди 15-годишната Сантел Стидман. И покрај тоа што 13-годишниот Алфи Патен изјави дека тој е таткото, „News of the World“, објави дека 16-годишниот Ричард Годсел тврди дека токму тој е таткото на бебето.

„Знам дека ја би можел да сум таткото. Пријателите ми викаат дека детето ги има моите очи, дури и мојата мајка го мисли тоа. Ако јас сум таткото, имам право да го знам тоа“, изјави Ричард, кој исто така кажа дека сепак би сакал да не е така.

Тинејџерот раскажал дека спиел неколку пати со Сантел, токму во времето кога таа затруднела. Тој сега бара ДНК тест за да се открие кој е всушност вистинскиот татко на новороденото дете.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 18:48
јо сои ту падре газење%20од%20смеење

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 19:59
Originally posted by brza brza напиша:

veruvam na  naslovot,..ama ,ova shto ti go kaza,...a be ajde!,..aj,...daj nekoj pismen dokaz deka bilo toa,...pa toa e vest be,..i toa ,..za u svet,..na dvanaeset godini,..pa ushte i bliznaci da rodish?!,..збунетостзбунетостзбунетост


E за жал не им бев на честито, така да немам никаков доказ. Мене ми е доволно тоа што ми го кажа мајка ми и начинот на кој го кажа (беше шокирана до несвест ) а ако тебе не ти е верно, тогаш оди во гинеколошката болница во чаир и распрашај се, па ако даваат такви информации ќе се увериш


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Февруари.2009 во 20:42
Аиииии сега ќе се затепаат кој е таткото....Што се` ќе сторат децава за популарност
До утре уште еден татко ќе се јави

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 14:04
види види... напредна мајкава бе

-------------


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 00:22
„Го сакам Алфи и со него ја изгубив невиноста“

Девојката на Алфи Патен вчера го негираше тврдењето дека 13-годишникот не е татко на нејзиното дете. „Никој друг не постои“, рече таа.

Сантел Стидман одлучи да реагира по изјавата на двете момчиња кои тврдеа дека се татковци на малата Маиси.

„Го сакам Алфи, со него ја изгубив невиноста. Реши да почнам врска затоа што се сакаме. Никој друг не постои во мојот живот.“

Алфи, кој изгледа како да има осум години, имаше само 12 кога Сантел остана трудна, тврди: „Тие момчиња само лажат“.

„Многу неубави работи се кажани, но се трудам да ги игнорирам и да се посвета на грижата околу детето“, вели младата мајка.
„Јас сум единствениот дечко кој го имала Сантел. Заедно сме веќе две години. Јас сум татко на детето“, уверен е Алфи.

Откако беше повикан на DNK анализа изјави: „Кога ми рече дека ќе роди ја прашав дали сум јас татко на детето, и таа одговори потврдно, Немам причина да не и верувам“.

Но, 14-годишниот Тилер Баркер кој тврди дека е татко на малата Маиси вели: „Беше обичај момчињата да спијат кај Сантел. Јас тоа го направив само еднаш“.

16-годишниот Ричард Гудсел изјави дека со Сантел спиел најмалку три пати. Баркер и Гудсел додаваат дека било вообичаено момчињата да спијат со Сантел и дека тие не се единствени.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 20:38
sto ne ke docekame


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:34


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:31
denes objavi germanskiot BILD deka vkupno od komsilukot se javile vkupno uste 6 maloletni lica koi tvrdat deka imale sex so doticnata!i deka se mozni kandidati kako tatko na maloto bebe, dns test e napraven i treba denovite da bide objaven.

isto taka tvrdi Clive Sim, prijatel na familijata na mladata majka, deka toa bilo marketing strategija za da izvlece sto mozno povekje "sredstva" od ovaa slucka, ba patem zaradi toa go izbrale najmladiot "kandidat"...


auf deutsch
http://www.bild.de/BILD/news/2009/02/18/milchbubi-alfie-doch-nicht/der-vater-von-baby-maisie.html - http://www.bild.de/BILD/news/2009/02/18/milchbubi-alfie-doch-nicht/der-vater-von-baby-maisie.html

PS>abe pust ostrov ne e dobro za zdravjeto....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 15:11
сега пред некое време читав дека цела фамилија на детево му е таква, па не ме чуди и тоа да биде такво

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 00:49
Епа очигледно дека не е застапено само кај нив. Децава воопшто не ми наликуваат на роми


Постирано од: galenaa
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 01:53
A neli se javija uste dve momcinja koi mislat deka mozno e i eden od niv da e tatkoto


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 17:00
Originally posted by galenaa galenaa напиша:

A neli se javija uste dve momcinja koi mislat deka mozno e i eden od niv da e tatkoto
абе тоа ти е див запад, секој на свој начин пробува да си стекне слава без многу труд


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 17:14
како без труд, па некој од нив се „изнамачил“ за да направи дете


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 22:35


свашта,....
кои родители биле тоа што и дозволиле на ваа да го роде бебето...

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 23:38
Svetov se izopaci do maksimum!!

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk