Испечати | Затвори го прозорот

Крводарителство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17090
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 16:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Крводарителство
Постирано од: doriangray
Наслов: Крводарителство
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 16:58

Дали сте дарувале крв?
Какви се вашите искуства?
Дали можеби се плашите?
Која е вашата крва група?

Јас денеска за прв пат учествував на крводарителска акција и се чувствувам прекрасно, бидејќи сметам дека нема ништо повредно од човечкиот живот, а со секоја капка крв може да се спаси нечиј.
Затоа јас би препорачал на сите здрави, прави и хумани луѓе да го сторат ова без двоумење! Ништо не губите, а можете многу да направите намигнување!



-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!



Коментари:
Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:18
Bravo doriangray dobro si napravil. Sigurno sega tvojata krv ke spsi nekogo. Jas do sega nikogas ne sum daruvala krv ama imam namera da davam zosto znaes i samiot deka krvta zivot znaci

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 17:31
1.Да сум дарувал крв 4 пати.
2.Искуство?-Па не знам какво треба да биде,позитивно секако.
3.Не се плашам,пак би дарувал.
4.0+(нулта позитив)

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 19:15
1.da, isto kako i clenot pogore i jas 4 pati
2.za sreka sum nemala od onie iskustva,ako mozat taka da se narecat promasuvanje na vena i nekoi mali komplikacii koi vo sekoj slucaj se resavaat ali se malku bolni i neubavi za gledanje.kaj mene se bese ok!
3.ne se plasam od daruvanjeto, se plasam od momentot koga ja vnesuvaat iglata vo meneтагаali zaradi toa sto mojata krv moze da spasi necij zivot, stegam zabi, mizam i teram!!!
4.B+


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 09:27
da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 09:49
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam


cccccccccccc
a sto ti e vazno kaj kogo ke odi
ti svojot del go zavrsi-tolku
dali si kompententna da kazes koj treba da ja zema taa krv?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 09:51
Десетина пати имам дарувано ... причината е најхуманата секако... не ме прави срекен тоа што во последните пар пати давав ИТНО... т.е  некој имаше голема мака ......


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 13:53
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam


cccccccccccc
a sto ti e vazno kaj kogo ke odi
ti svojot del go zavrsi-tolku
dali si kompententna da kazes koj treba da ja zema taa krv?


ne e bitno kaj kogo ke odi , no koga ke vidis krvodaritel so nad 60 pati daruvana krv, i operacijata na deteto da mu se odlozuva nekolku pati poradi navodno nemanje na krv, ke se zamislis dali krvta koja dobrovolno ja daruvas za nekomu da pomognes, doktorite i sestrite odlucuvaat koj ke ja dobie, za nekoi ja ima za nekoi ja nema. patem veruvam deka znaes deka i krvta na pacientot mu se naplatuva ...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:34
ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:41
mene ne mi dadoa da davam тагаso pravo

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:41
би дарувал крв го сметам тоа за неопходна ствар...но кога ќе го стават тестерот за испитување, ќе им пукне 10000000%

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:43
Lou ima zelena krv газење%20од%20смеење големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:47
lugje prosto daruvajte- ke dobiete edno fala, mozebi sok, nekoi beneficii, mislam deka krvodaritelite ne plakat participacija( sto ne e sala) i tolku -vasata griza za vasta krv zavrsuva tuka. a ne kako tie od avstralija( btw go vidov na k15)- daruval 5 dolari za makedoniaja(avstraliski- mislam deka se okolu 150 denari)
i posle bara raport kaj se moite pari i drn.drn...

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:48
mene mi bila slava krvta i poseldnata tetovaza u mart mi bila i me otkacija голема%20насмевка u pravo se...ama ja bi davala

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:49
BACHIOS
а вистина крвта се чува само 30 дена?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:49
zamrznata niso ne i e голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:49
pa fala bogu ne zema od skoej sto ke ponudi, ne se zema juice, se zema krv lugje

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:50
Originally posted by fiks fiks напиша:

BACHIOS
а вистина крвта се чува само 30 дена?

vistina samo tolku i posle se frla

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:51
a ako e zamrznata isto? poso nie i zamrznata posle edna godina ja koristime...t.e. serumot od krvta

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:52
значи луѓето со ретка крвна група треба ,како да речам да делуваат на повик мислам.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:53
drugar ako moes davaj-ja da mozev ke davav

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:54
имам нулта позитив крвна група,не ми текнало да дадам верувај,а и не знам каде искрено

инаку порано имам даден 4 пати

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:54
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

zamrznata niso ne i e голема%20насмевка
zamrznata my dear se cuva samo plazma(no i taa se zmarznuva samo za kratko do oklu min 30 gradusi za samo da se otdelat nekoi sotavki na plazamat i se narekuva fresh frozen plasma-FFP, krvnite elementi (eritrociti, leukocitit idr) ako se mrznat pukat i stanuva eden puding
A ti blu da ne mislis za razlicni serumi , tie mozat i so godini da se cuvat no ne se arni posle toa da mu se dadat na covek

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:56
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

a ako e zamrznata isto? poso nie i zamrznata posle edna godina ja koristime...t.e. serumot od krvta


hehe gledas reagirav malku pokasno
znaci krvata se konzervira so citrat-glukoza i uste nesto drugo , so koi se godni do max 45 dena no zaradi safe pricni se dava do 30 den

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

имам нулта позитив крвна група,не ми текнало да дадам верувај,а и не знам каде искрено

инаку порано имам даден 4 пати


odi vo transufija ke te primat vednas i ke ti dibat blagodarni

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

значи луѓето со ретка крвна група треба ,како да речам да делуваат на повик мислам.
vo pravo si

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 15:02
да во спротивно би било без цел

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 20:07
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?


dolgi godini bev aktivist na Crveniot Krst i samata organizirav mnogu akcii na krvodaritelstvo, zatoa i znam mnogu okolu manipulaciite

izvini ama jas ne pisuvam rekla kazala


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 21:11
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?


dolgi godini bev aktivist na Crveniot Krst i samata organizirav mnogu akcii na krvodaritelstvo, zatoa i znam mnogu okolu manipulaciite

izvini ama jas ne pisuvam rekla kazala


pa togas kazi koja bila krvnata grupa na deteto, dali taa spagja vo rektite krvni grupi

ajde ako si bila aktivistka barem toa go znaes


manipulacii- fala bogu nasekade gi ima , no dali vo toj tvoj slucaj se raboti samo za izoliran slucaj, ili podobro zosto ne kazva na kolku lugje im e pomognato.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 12:05
ne e toa izoliran slucaj , takvi slucaevi imase i ima mnogu.... no ne e ovde mesto da iznesuvam takvi raboti. gledam deka imas dobri poznavanja od medicinata, mozebi si i medicinar, pa bez razlika na toa kolku i da e medicinata pred se humana rabota, znaeme kade ziveeme i kako e vo nasite medicinski ustanovi.

jas ne propagirav ovde da ne se dava krv, samo go iznesov moeto iskustvo. sega da procitam ili slusnam deka nekomu itno mu e potrebna krv, jas ke pojdam i ako mojata e kompatibilna so negovata , ke daruvam, bez razlika dali toj nekoj go poznavam ili ne, no na krvodaritelski akcii nikogas poveke.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 19:35
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e toa izoliran slucaj , takvi slucaevi imase i ima mnogu.... no ne e ovde mesto da iznesuvam takvi raboti. gledam deka imas dobri poznavanja od medicinata, mozebi si i medicinar, pa bez razlika na toa kolku i da e medicinata pred se humana rabota, znaeme kade ziveeme i kako e vo nasite medicinski ustanovi.

jas ne propagirav ovde da ne se dava krv, samo go iznesov moeto iskustvo. sega da procitam ili slusnam deka nekomu itno mu e potrebna krv, jas ke pojdam i ako mojata e kompatibilna so negovata , ke daruvam, bez razlika dali toj nekoj go poznavam ili ne, no na krvodaritelski akcii nikogas poveke.


pa fala bogu, eve sepak si krvodaritel, a eve donorto mozebi ti e nepoznat

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 23:32
donorto

pojasni mi sto znaci ovoj zbor


Постирано од: bushido
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:13
Јас пред 3 недели примав неколку дена крв од непознати донори и тоа ми го спаси животот.
Фала ви на сите што сте дарувале крв.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:16
Имам дарувано но само еднаш...црвенеење
Планирам да го сторам тоа повторно.







-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:20
Jas na site mozam da daruvam

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: bushido
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:32
Доколку сакате да дарувате крв за одредена личност која моментално и треба крв вие не мора да сте од истата крвна група. Институтот за хематологија работи на принципот: крв за крв т.е. дај било каква крв и за твојот пријател ќе обезбедиме крв од неговата крвна група.
Доколку сакате да бидете ефективен крводарител, најдобро е да се пријавите на институтот за хематологија како "крводарител на повик" и така ќе ве имаат предвид доколку некогаш бидат во недостиг од вашата крвна група.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:34
da za sekogo e mojata krvna grupa,za koja konkretno se raboti?

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: bushido
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 00:40
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

da za sekogo e mojata krvna grupa,za koja konkretno se raboti?


Јас зборував општо, а не за некој конкретен случај. Но доколку ме разбра дека мене ми треба моментално крв и се нудиш да ми даруваш, благодарам многу , но фала Богу, моментално не ми треба крв.

Мојата крвна група е нулта позитив. Најверојатно и твојата е нулта позитив или негатив. Позитив на негатив, или обратно, можат да дадам само еднаш (со соодветни медикаменти), но не и последователно неколку пати. Мора да има подолга пауза доколку позитив дава на негатив или обратно. Ова го знам со сигурност за нулта крвна група, а претпоставувам дека важи и за другите.


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 19:24

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 11:24
Originally posted by bushido bushido напиша:

Доколку сакате да дарувате крв за одредена личност која моментално и треба крв вие не мора да сте од истата крвна група. Институтот за хематологија работи на принципот: крв за крв т.е. дај било каква крв и за твојот пријател ќе обезбедиме крв од неговата крвна група.
Доколку сакате да бидете ефективен крводарител, најдобро е да се пријавите на институтот за хематологија како "крводарител на повик" и така ќе ве имаат предвид доколку некогаш бидат во недостиг од вашата крвна група.


toa e cista trgovija i ucena. ako slucajno pacientot nema koj da dade krv za nego neka umira. ete gi moite pricini zosto ne davam krv poveke na krvodaritelski akcii


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 11:27
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.


krvna grupa moze da se prima od drugi krvni grupi, no so ist RH faktor. RH negativnite se retki krvni grupi i sekogas nekako deficitarni

e sega najdobro e da si zdrav i da ne ti treba krv... nikogas so sigurnost ne se znae kakvi se virusi i bakterii moze da sodrzi krvta ...


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 12:00
не сум дарувала никогаш крв
а мајка ми е крводарител и тоа го направила повеќе од 20-тина пати


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 13:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.


krvna grupa moze da se prima od drugi krvni grupi, no so ist RH faktor. RH negativnite se retki krvni grupi i sekogas nekako deficitarni

e sega najdobro e da si zdrav i da ne ti treba krv... nikogas so sigurnost ne se znae kakvi se virusi i bakterii moze da sodrzi krvta ...

moazam da ti kazam deka vo kl.za transfuzilogija se pravi kontrola so specijalna programa od koja sekoja kesa krv dobiva t.n pass, ako fali kontrola kon nekoja od prethodno zadadenite bolesti ili ako e pozitivna na niv porgramata prosto ne dava pass, a bez toj pass nikoj ne ja dava krvta- znam deka zvuci nemozno za nasite uslovi, no sepak i pod ovie uslovi nasata medicina sepak vrsi nekakva kontrola na krvta.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 13:56


Имам А- крвна група, сакам да давам крв и бев три пати и никогаш не ми вадеа зашто не ми била доволно силна за дарување.....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:02
digaj tegovi mala голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:06
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Имам А- крвна група, сакам да давам крв и бев три пати и никогаш не ми вадеа зашто не ми била доволно силна за дарување.....

pa dobro, nisto strasno, da ne sakas da vadat pola litre a posle da ti davat 2 litri

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:07
зар  и тоа е можно голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:09
moze, no ne e rentabilno

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 13:07
ме интересира што се` може да ме спречи да дадам крв збунетост
пример одам да дадам крв и ми велат не можеш да дадеш поради тоа и тоа збунетост
Кои се најчести причини за да не можеш да даруваш крв збунетост


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 14:13
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

ме интересира што се` може да ме спречи да дадам крв збунетостпример одам да дадам крв и ми велат не можеш да дадеш поради тоа и тоа збунетостКои се најчести причини за да не можеш да даруваш крв збунетост


слаб хемоглобин,настинка,антибиотици,операција,низок притисок...најчести причини поради кои не може да се даде крв

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 14:19
имам давано трипати крв до сега и моментално чекам да дојде време за четвртата акција

дарувањето крв трба да го практикува секој човек кој се чуствува здраво и кој саа да биде хуман

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 10:46
Да, сум дарувала крв неколку пати, и потоа престанав. Не ми е пријатна целата таа атмосфера, со тоа лежалките и што се чека ред;
Нулта негатив сум.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 30.Ноември.2009 во 20:05
Сакав да давам крв пред некоја недела за прв пат, ама видоа дека хемоглобинот ми е слаб и не ме оставија да давам тага
Инаку нулта позитив сум

Ај нареден пат, кога ќе си ја средам крвнава слика лутина


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: konan
Датум на внесување: 30.Ноември.2009 во 20:56
тага za greoticka ti

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Декември.2009 во 15:40
помина и четвртата во најдобар ред

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 13:52
Бравос

-------------
МИР со сите


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 25.Април.2010 во 22:37
пред некој ден на факултет имаше акција... и опет давав,петти пат

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Tor
Датум на внесување: 25.Мај.2010 во 20:43
TRANSFUZIJA NA KRV:
Me zanima ova - dali nekoj znae kako moze da se cuva krvta doma? Bi bilo fino sekoj clen od semejstvo da ima rezervi krv za itni slucai...Zosto da davame ili zemame krv, najdobro e da se skladira i cuva doma, po nekolku litri...Koj saka da kupi, nek poveli. Zdrastvovo ne ni dava lekovi za nasite bolni, nie zosto bi davale krv bespaltno!!! Davame krv za lekovi, kompenzacija,xaxaa


Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 29.Мај.2010 во 16:27
Imam strav od igli i ke dadam ako nekogas treba da se spasi zivot.


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 18:55
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

пред некој ден на факултет имаше акција... и опет давав,петти пат


денес ја добив сребрената значка...и пак бев хумано дете

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 22:09
Честитки Сања,не секој може да се закити со епитет ХУМАН.големо%20гушкање

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Radmila Rada
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 22:19
И јас сум крводарител на некој начин- седум пати сум давала, значи сеуште без официјален печат за крводарител, ама уште малку...
Инаку чувството е секогаш исполнително, иако во моментот се празниш
Знаеш дека правиш добро дело, хумано и можеби некому ќе подариш барем насмевка...
Мојата крвна група е баш за секој, О+


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 21:16
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

пред некој ден на факултет имаше акција... и опет давав,петти пат




денес ја добив сребрената значка...и пак бев хумано дете

уште една недела и десетто   

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 22:30
Арно само 2 дена за крв следуваат, по 4 дена да даваа и слезината ке му ја оставев....


Постирано од: Radmila Rada
Датум на внесување: 12.Јануари.2014 во 23:19
Драги крводарители,
Денес братучетка ми дарувала крв, што е одлично но сега се плаши да не е случајно бремена а даваше крв...
Таа подолго време се обидува да забремени, пие фолна, јаде здрава храна и се е тоа во ред, но ете без да размисли денес дарувала крв. Јас не знаев што да и речам, само дека ако се чувствува добро, не е страшно, но таа се плаши- ШТО АКО е бремена а е рано за да знае за бременоста (и завршил циклусот пред десетина дена)???
Ако некој може да ни каже дали е крводарителството проблем кога се обидува жената за забремени,или можеби е бремена, ќе бидеме благодарни.
Поздрав


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 23.Август.2014 во 21:03
Подолга пауза се вратив на истиот пат

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk