Испечати | Затвори го прозорот

Македонци во МК & Македонци во Странство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16717
Датум на принтање: 18.Јуни.2024 во 00:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Македонци во МК & Македонци во Странство
Постирано од: ТХЦ Манге
Наслов: Македонци во МК & Македонци во Странство
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 19:25
ево ти шо ке те прашат ѓупка од Штип... а дан ви требит вас ебенава дијаспора да ви пратиме по некое евро за да дојте овде да не посетите??? пошо по милион години сеуште јазик не научвите а ни пари имате да се вратите.. а и ко ке се вратите со рентаните коли - вие се преставувате ко буџовани и менаџери... и на сиромаштијава овде и се подсмевате...
е да ви кажит чичо нешо... од овде емигрирале најнеспособните и најсиромасите шупци ... таму надвор гледаме колку сте се пробиле..искрено и не ни требате... а вакви теми за ЛАЖНА НАДЕЖ кај форумските членови мислам дека не се потребни....
па нашава дијаспора - која без конк*ренција најглупа во сите земји каде шо постои- имаше можности ко можеше да му помогни на оваа земја.. то помина се снајдовме и сами... а вие шо се мислите супериорни со то шо сте во странство... замете си ги гарантните писма и пикнетеси ги вгаз... а отворете тема ако треба да ние форумџииве ви пратиме пари за карта за до овде...

Џекој едни.... јеееаааа.... вологог... гарфилд.. и ваму таму , не знам каде.. кај и да сте.. секаде си останувате сељаци пар екселанс..



Коментари:
Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 11:16
Originally posted by ТХЦ Манге ТХЦ Манге напиша:


е да ви кажит чичо нешо... од овде емигрирале најнеспособните и најсиромасите шупци ... таму надвор гледаме колку сте се пробиле..искрено и не ни требате...

Море Манге сигурен си во ова што го тропаш?
Добро се гледа дека гневот ти е насочен кон една специфична група на иселеници, а најсиромашните и најнеспособните шупци точно е дека не успеале да се пробијат низ расипаниот, распаднат, корумпиран македонски политички и економски сиситем од 90-те па наваму.
Не сите знаат да биваат пријатели со најголемите шупци со седат по раководни места и што отвараат милионски бизниси, што не ти плаќаат пензиско, здравствено и што не те пушта на одмор да одш ко човек.
Он заслужува да живее а ти треба да бидеш задоволен и што работиш за него, за плаќање да не збориме.
Прво треба да се информираш малку кој заминува на денешницава и кој може да ја напушти кутрата Македонија.
Западот не прима веќе се и сешто. Треба да си топ пакет за нив за дури и во обзир да те земат, ама во Македонија дури ни топ-пакетот не ги занима. Така да... не фрлај дрва и камења толку жити се.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 11:25
[QUOTE=ТХЦ Манге]........ево ти шо ке те прашат ѓупка од Штип... а дан ви требит вас ебенава дијаспора да ви пратиме по ..............QUOTE]
 
Оп, оп, оп, полека со страстите ТХЦМанге ! Ако ти треба да се караш и вреѓаш некого, тоа си е твоја работа. Но не тука, не на форумов. Овде сме за да се дружиме и да дискутираме, а не да се испукуваме безврска. Така да, внимавај како комуницираш. Поздрав.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 11:31
Originally posted by ТХЦ Манге ТХЦ Манге напиша:

ево ти шо ке те прашат ѓупка од Штип... а дан ви требит вас ебенава дијаспора да ви пратиме по некое евро за да дојте овде да не посетите??? пошо по милион години сеуште јазик не научвите а ни пари имате да се вратите.. а и ко ке се вратите со рентаните коли - вие се преставувате ко буџовани и менаџери... и на сиромаштијава овде и се подсмевате...
е да ви кажит чичо нешо... од овде емигрирале најнеспособните и најсиромасите шупци ... таму надвор гледаме колку сте се пробиле..искрено и не ни требате... а вакви теми за ЛАЖНА НАДЕЖ кај форумските членови мислам дека не се потребни....
па нашава дијаспора - која без конк*ренција најглупа во сите земји каде шо постои- имаше можности ко можеше да му помогни на оваа земја.. то помина се снајдовме и сами... а вие шо се мислите супериорни со то шо сте во странство... замете си ги гарантните писма и пикнетеси ги вгаз... а отворете тема ако треба да ние форумџииве ви пратиме пари за карта за до овде...

Џекој едни.... јеееаааа.... вологог... гарфилд.. и ваму таму , не знам каде.. кај и да сте.. секаде си останувате сељаци пар екселанс..
 
.....aman be çoek....so se lutis ......od kade toj gnev....изненадување


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 10:37
Originally posted by ТХЦ Манге ТХЦ Манге напиша:

ево ти шо ке те прашат ѓупка од Штип... а дан ви требит вас ебенава дијаспора да ви пратиме по некое евро за да дојте овде да не посетите??? пошо по милион години сеуште јазик не научвите а ни пари имате да се вратите.. а и ко ке се вратите со рентаните коли - вие се преставувате ко буџовани и менаџери... и на сиромаштијава овде и се подсмевате...
е да ви кажит чичо нешо... од овде емигрирале најнеспособните и најсиромасите шупци ... таму надвор гледаме колку сте се пробиле..искрено и не ни требате... а вакви теми за ЛАЖНА НАДЕЖ кај форумските членови мислам дека не се потребни....
па нашава дијаспора - која без конк*ренција најглупа во сите земји каде шо постои- имаше можности ко можеше да му помогни на оваа земја.. то помина се снајдовме и сами... а вие шо се мислите супериорни со то шо сте во странство... замете си ги гарантните писма и пикнетеси ги вгаз... а отворете тема ако треба да ние форумџииве ви пратиме пари за карта за до овде...

Џекој едни.... јеееаааа.... вологог... гарфилд.. и ваму таму , не знам каде.. кај и да сте.. секаде си останувате сељаци пар екселанс..
 
 
 
Хе, хе! Ај брат, иди џитни една-две ж’ти да ти помине маката што си немал муда и цел живот си останал заглавен во тој пуварник.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Blue Magic
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 11:00
(Хе, хе! Ај брат, иди џитни една-две ж’ти да ти помине маката што си немал муда и цел живот си останал заглавен во тој пуварник. )


Ај ти оди да спиеш оти утре треба ем на лајно кокошки да кубиш до 5 а потоа треба да миеш чинии и да го чистиш ве-цето во фаст фодот од каршија. Треба да собериш пари за да си дојдиш на лето во овој пуварникот за да продаваш пуфки


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 12:20
Можеби треба една тема да отвориме на подфорумов која ќе биде како ринг за карање, вреѓање и пцуење помеѓу македонците во МК и надвор од неа. На кого му е поарно, на кого му е полошо.
 
Па не гледате дека тој детински менталитет на спремност само да се караме и секогаш другиот да ние крив не разделува цело време низ историјата и никако нашата земја да стане една нормална заедница!
 
Едните се исфрустрирани што не успеале да си заминат, или барем да пробаат, другите се исто така исфрустрирани што виделе дека странството колку и да е убаво,средено, мирно, не е како дома, не е како што си замислувале. И кој ќе ми каже било што против ова - само се вади, бидејки не може да се соочи со реалноста дека никаде не е совршено, и никаде не е така лошо! А јас многу добро знам што зборувам бидејки сум живеела во повеќе земји  и дома сум студирала и работела. Ги знам многу добро и двете страни.
 
Затоа доста со вакви ефтини детински препукувања. Покажете малку ум, зрелост и најдете начин да комуницирате меѓусебно. Ако не, ја затварам темава (ионака сте надвор од неа).
Никому не му е лесно. Ни на тие во МК ни на тие надвор од МК. Најдете ги нештата кои ве поврзуваат и дајте да соработуваме, да учиме едни од други, за да ни ја биде заедницата наречена држава. Од раскарување полесно нема. Поздрав.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 05:14
Originally posted by Blue Magic Blue Magic напиша:

(Хе, хе! Ај брат, иди џитни една-две ж’ти да ти помине маката што си немал муда и цел живот си останал заглавен во тој пуварник. )


Ај ти оди да спиеш оти утре треба ем на лајно кокошки да кубиш до 5 а потоа треба да миеш чинии и да го чистиш ве-цето во фаст фодот од каршија. Треба да собериш пари за да си дојдиш на лето во овој пуварникот за да продаваш пуфки
 
 
А што има лошо во горенаведените работи, освен што представуваат твој единствен светоглед за животот надвор од МК? Кубач на кокошки заработува дневно колку што во МК се заработува месечно. Ако си заинтересиран, има места кај мене во фабрика, ќе ти пратам гарантно писмо, можеш да покубеш и ти малку па и ти да продаваш пуфки во пуварникот.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 10:40
Ova e cist primer zosto nie nikogas nema da sme soedinet i slozliv narod

-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Септември.2008 во 15:45

Прости, но не можам и не морам да се сложам со некои што имаат предрасуди и тесни погледи на светот, па макар биле од иста нација.

 



-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 19:18
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Прости, но не можам и не морам да се сложам со некои што имаат предрасуди и тесни погледи на светот, па макар биле од иста нација.




a sto tamu vie imate golemi pogledi vo zivotot
licno sum zapoznaet so luge od tamu i da ti kazm tuka bea pogolemi pogledi od koga otidoa tamu tamu koga otidoa samo para gleda i nisto drugo ne go interesira zatucani se vrakaat ne znaat nisto i samo vikaat deka e tamu dobro a tuka loso a od takvi patrioti da ti kazam pravo preku glava mi e
ako ste imale nekoj pogledi ke ste uspeele tuka nema da begate tamu kaj sto nikoj ne ve znae i da rabotite daj sto dash
toj sto e manga napravil tuka a ne begal odma kako kukavici i da kupuvate nekoja si kuka sto ste po 100 km oddaleceni od gradot
taka da razmisli sto zboruvas
pozdrav


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 18:31
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Прости, но не можам и не морам да се сложам со некои што имаат предрасуди и тесни погледи на светот, па макар биле од иста нација.




a sto tamu vie imate golemi pogledi vo zivotot
licno sum zapoznaet so luge od tamu i da ti kazm tuka bea pogolemi pogledi od koga otidoa tamu tamu koga otidoa samo para gleda i nisto drugo ne go interesira zatucani se vrakaat ne znaat nisto i samo vikaat deka e tamu dobro a tuka loso a od takvi patrioti da ti kazam pravo preku glava mi e
ako ste imale nekoj pogledi ke ste uspeele tuka nema da begate tamu kaj sto nikoj ne ve znae i da rabotite daj sto dash
toj sto e manga napravil tuka a ne begal odma kako kukavici i da kupuvate nekoja si kuka sto ste po 100 km oddaleceni od gradot
taka da razmisli sto zboruvas
pozdrav
 
 
Без намера да навлегувам во расправија, ќе ти кажам дека и ти си еден од оние со предрасуди и тесни погледи на светот. Веројатно кругот на твоите познаници работи „дај што даш“, избегале од МК, и никој не ги знае. Затоа, ти како „голема манга“, седи си во Македонија, бирај што и за колку ќе работиш, и живеј во голема куќа во центарот на Скопје.
И мислам дека е патриотски да пишуваш кирилица и да научиш да пишуваш македонски.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 16:49
od takov patriotizam makedonija pati a moe pravo dali jas ke pisuvam kirilica ili ne za toa na site tie tamu sto ste vi se modri gradite od mavanje vo gradi tupanici
tuka jas sum zadovolen so zivotot a i da ti kazam imam tamu mnogu poznati i gledam kako ziveat a koga ke dojat tuka gledam kako se falat a tamu prezivuvaat taka da sedete si kaj sto ste i ne se palite


Постирано од: seka
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 19:26
member_profile.asp?PF=20192&FID=48 - caldi33 дали некогаш си работел или живеел во странство? дали имаш блиска фамилија која е во странство?
кажи ми ти мене, ако ти веќе си се снашол, зосто во македонија има повќе од 40% невработеност? како да најдам јас во Македонија работа (која 80% од давачките ќе ми ги покрие) без сама да морам да вожам пари? секако дека постоит можност и во македонија да се снајдеш, но ако си одраснал во сиромашна фамилија, која не би била во можнст да ти плати студии, тогаш во македонија ќе се бориш за да преживиш...



-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 06:59
 
 
На caldi33 не треба да му се замери затоа што од голем патриотизам не успеал да научи ниту една мисла да оформи на македонски. Ако тие што ги знаеш во странство се исти такви, не е ни чудо што едвај преживуваат.
 
голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 10:15

Pak nekoj sto ne go zele stranstvo na vremeto, pa tuka dojde da si gi lechi kompleksite... Mnogumina pominale tuka od toj tip (mishichasti ili ovoj THC mange) i edno im e zaednichko - tie gi mrazat Makedoncite i tuka vo MK i nadvor. Ne e da se navreduva nekoj (Polar Bear ili Seka) zatoa sto samo ako gi vidite komentarite na ovie trojca sto gi nabrojav (a jas sum gi prochitala nivnite komentari i zatoa zboruvam za niv) imaat mnogu rabot zaednichki taka sto ponekogash si mislam deka se edna lichnost.

Vo nivnite komentari tokmu toa go chitam (ili chitav): omraza sprema makedoncite nadvor i tuka i homofobija. Ne se chustvuvajte povikani koga ke komentiraat ovie zosto ovie mrazat sé vo i od Makedonija...
 
I uste najzalno sto e sto nekoi forumdzii gi podrzuvaat vo nivnite komentari, pa duri i im aplaudiraatтага Nivni problem!!!
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 16:34
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

od takov patriotizam makedonija pati a moe pravo dali jas ke pisuvam kirilica ili ne za toa na site tie tamu sto ste vi se modri gradite od mavanje vo gradi tupanici
tuka jas sum zadovolen so zivotot a i da ti kazam imam tamu mnogu poznati i gledam kako ziveat a koga ke dojat tuka gledam kako se falat a tamu prezivuvaat taka da sedete si kaj sto ste i ne se palite

Правило на форумот е да пишуваш на кирилица и не се прави паметен кога со сила убавина не бидува.Прочитај го правилото!!!!!!!

Што се однесува на македонците надвор од Македонија...
Сметам дека тој што не излегол од оваа наша мала држава,па макар и на одмор,тој што не пробал да научи како функционира светот е во голема загуба..Не се врти се околу Македонија
Има многу примери за успешни македонци кои што живеат надвор од Македонија,што би значело дека не е правило дека сите што ке заминат на т.н. печалба работат како црнци(на наше речено-не дека имам нешто против нив).Точно е дека на почетокот не цветаат рози,меѓутоа се во свое време,чекор по чекор се наоѓа се подобра и подобра работа...Зарем ако останат во Македонија ќе имаат подобар живот и ќе земаат плата која ќе им ги покрива сите трошоци и ќе им останат пари за одмори и сл???Мислам дека НЕ!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 17:41

Не станува збор само за пари, туку за целокупниот квалитет на живеење.

Македонската емиграција, но и не само македонската, не е она што беше пред педесет години. Не се емигрира веќе за да се работи во Форд или Крајслер на лента. Развиениот свет ги избира најдобрите луѓе од неразвиените нации и им дава можности. Точно знам каков е профилот на доселениците што доаѓаат во Канада, од секаде, не само од МК. Ретко ќе сретнеш човек без факултет, магистратура, а се почесто и со докторати. Сите тие течно зборуваат, пишуваат и читаат англиски и многу брзо се вклопуваат во новата средина. Брзо, многу брзо се со шестоцифрени годишни примања и во високата средна класа. Овие луѓе ја водат економијата на Канада.
 
Скоро сите македонци што ги знам од поновата генерација иселеници, главно пост-конфликтни иселеници (им пукнало од ОНА, УЧК, лавови, тигрови, бранковци, љубчовци и сл.), значи пет-шест години во Канада, сите се извонредно ситуирани. Кој работи високоплатена професионална работа, кој отворил бизнис, многу веќе со по неколку куќи или станови во сопственост. Тоа се постигања далеку над канадскиот просек, можам да кажам дека понекогаш предизвикуваат и завист кај нивните колеги родени тука. Тоа во голема мерка е заради процесот на позитивна селекција на аспирантите за доселување во Канада. Едноставно ги бираат најдобрите, знаат дека децата на најдобрите најверојатно ќе бидат исто така најдобри, и така го обезбедуваат просперитетот на нацијата. Само во мојот круг на познаници од нултата генерација иселеници има двајца забари со приватна пракса, еден лекар, двајца професори на универзитет, за професионални инженери и да не зборуваме, барем десетина се.
 
На „патриотите“ што плукаат на се живо, секако тоа не им оди во корист, оти ја побива нивната теорија дека Македонија е центар на светот. Им препорачувам да отидат на сајтот на било кое канадско професионално здружение, лекари, забари, инженери, или универзитет и нека погледнат колку македонски имиња има. За жал, тоа се многу способни луѓе што Македонија ги загубила засекогаш, и тоа не само нив туку и нивните поколенија.
 
И само за информација на оној врескачот горе што коментираше дека живееме вон градовите и слично. Ако малку нешто знаеше за животот надвор од МК, ќе ти беше јасно дека само најбогатите можат да си приуштат таков имот. Најчесто во центарот на градовите живее багра и пропалици.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 01:00


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 02:32
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:



На caldi33 не треба да му се замери затоа што од голем патриотизам не успеал да научи ниту една мисла да оформи на македонски. Ако тие што ги знаеш во странство се исти такви, не е ни чудо што едвај преживуваат.


голема%20насмевка


izvini toa sto ne mozam da pisuvam na kirilica,
a jas ke ti kazam ako si bil sposoben bi ostanal tuka da zivees a ne da begas kako muva bez glava pa si zavrsil na severniot pol, takvi bezkicmenjaci ne mi trebaat vo makedonija a i cel zivot ke patime makedoncite od predavnici taka da sedi si tamu i uzivkaj si


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 02:51
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Не станува збор само за пари, туку за целокупниот квалитет на живеење.


Македонската емиграција, но и не само македонската, не е она што беше пред педесет години. Не се емигрира веќе за да се работи во Форд или Крајслер на лента. Развиениот свет ги избира најдобрите луѓе од неразвиените нации и им дава можности. Точно знам каков е профилот на доселениците што доаѓаат во Канада, од секаде, не само од МК. Ретко ќе сретнеш човек без факултет, магистратура, а се почесто и со докторати. Сите тие течно зборуваат, пишуваат и читаат англиски и многу брзо се вклопуваат во новата средина. Брзо, многу брзо се со шестоцифрени годишни примања и во високата средна класа. Овие луѓе ја водат економијата на Канада.


Скоро сите македонци што ги знам од поновата генерација иселеници, главно пост-конфликтни иселеници (им пукнало од ОНА, УЧК, лавови, тигрови, бранковци, љубчовци и сл.), значи пет-шест години во Канада, сите се извонредно ситуирани. Кој работи високоплатена професионална работа, кој отворил бизнис, многу веќе со по неколку куќи или станови во сопственост. Тоа се постигања далеку над канадскиот просек, можам да кажам дека понекогаш предизвикуваат и завист кај нивните колеги родени тука. Тоа во голема мерка е заради процесот на позитивна селекција на аспирантите за доселување во Канада. Едноставно ги бираат најдобрите, знаат дека децата на најдобрите најверојатно ќе бидат исто така најдобри, и така го обезбедуваат просперитетот на нацијата. Само во мојот круг на познаници од нултата генерација иселеници има двајца забари со приватна пракса, еден лекар, двајца професори на универзитет, за професионални инженери и да не зборуваме, барем десетина се.


На „патриотите“ што плукаат на се живо, секако тоа не им оди во корист, оти ја побива нивната теорија дека Македонија е центар на светот. Им препорачувам да отидат на сајтот на било кое канадско професионално здружение, лекари, забари, инженери, или универзитет и нека погледнат колку македонски имиња има. За жал, тоа се многу способни луѓе што Македонија ги загубила засекогаш, и тоа не само нив туку и нивните поколенија.


И само за информација на оној врескачот горе што коментираше дека живееме вон градовите и слично. Ако малку нешто знаеше за животот надвор од МК, ќе ти беше јасно дека само најбогатите можат да си приуштат таков имот. Најчесто во центарот на градовите живее багра и пропалици.


vaka sega malce da kazam i jas moze i jas nesto znam
ako ides so diploma od tuka ili od bilo kade od svetot vo kanada nema da ti ja priznaat. toa garantiram so glava. ima tamu nekoj institut kaj sto treba da se nostrificira i za taa nostrifikacija ke mora da se plati grdna para sto tie tamu tesko bi mozele da gledaat deca da plakaat kirija i sl. deka imate rabota so sest cifri i takvi se borojte na prsti. bidejki znam mnogu luge koj uspeale i koj imaat tamu za zivot ama tie se po 2 generacii tamu veke 3 im se raga. profesori sto ima na fakultetite tie tamu se sigurno rodeni. znaci da zaklucime DZABE IM E NA SITE DA IMAAT FAKULTET TAMU KOGA NE IM GO PRIZNAVA NIKOJ toa da e jasno kako den. deka imaat koli na kredit ili stanovi i kuki za 6 godini osvem ako ne prodale nivite od po selata toa e tesko, bidejki tamu se kukite po 180 000 pa nagore ili taka nesto a se plaka kredit od po 1200 -1400 $ can. ova so skolstvovo ili so nostrifikacija ti kazuvam deka vo moja familija se ima deseno so skolo od tuka i pozdiplomski od amerika i trebase da se nostrificira znaci vo sekoj slucaj dzabe ucenje koga ne ti priznava kanaganecot.
poznavam nekoj luge sto stvarno uspeale ama ti se minimum 25 godini i tie sega imaat nesto i se vrvni luge tamu.
kako sto slusam od tamosnite bidejki sum vo tek so tie tamu sto rabotat po avtoindustiite i taka nesto sto se diplomirani masinski inzinjeri tamu rabotat kako dizajneri ili (visa skola vo prevod ) deak bogatite ziveat na strana toa te poddrzuvam ne deka ne ama ziveat na nivno brdo koj sto vo 3-4 km2 nikoj ne gi zamara . vie tamu mislam deka ne ste vo taa klapa i deka e daleku sonceto od vas.
deka imate zdravstvo dobro i skolstvo za decata ima toa ne mozamd a kazam ne. i deka tvoeto dete ke zivee dobro toa da. deka ima stomatolozi tamu ima ama ti e se otideni koga begaa egejcite taka da tie se od pred 100 godini tamu koj poveketo se vo penzija.
jas ne zboram na pamet mozam site da ti gi nabrojam tamu sto se i koj sto raboti bidejki imam mnogu sto gi znam. samo ne e fer prema niv da gi pisuvam po ime i po prezime .
kazi mi ti dali vie tamu imate otvoreno edna kafana ili diskoteka makedonska kako sto imaat srbite ili dali imame makedonska ulica kako sto imaat grcite znaci da kazeme deka i tie se balkanci i deka se blisku do nas.
pozdrav


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 03:10
ивини Polar Bear да те прашам едно прашање??
Дали во Канада децата што ке се родат уЧат македонски или повеќето од нив незнаат да зборуваат и да пишуваат. и тие што се отидени пред 4-5 годни веке го заборавија македонскиот јазик. децата мислам дека не знаат воопшто а за постарите поЧнуваат да забораваат. бидејки знам многу примери и ме интересира дали ги носиш твојте деца да ги уЧи некој македонски да зборуваат и пишуваат. мислам дека имасе до пред некоја година во црквите мислам дека и сега има некој кој ги уЧи деак матицата на иселеници на македонија има пратено некој таму.
поздрав


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 08:13
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

vaka sega malce da kazam i jas moze i jas nesto znam
ako ides so diploma od tuka ili od bilo kade od svetot vo kanada nema da ti ja priznaat. toa garantiram so glava.
 
Треба подобро да се информираш за ова! Без икаков проблем ожеш дипломата да е преведеш и да ти биде призната! Само треба неколку документи од Македонија од факултетот и молба, ни пари давање ни ништи.... друг пат не гарантирај со глава плазење
 
 
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

znaci da zaklucime DZABE IM E NA SITE DA IMAAT FAKULTET TAMU KOGA NE IM GO PRIZNAVA NIKOJ toa da e jasno kako den.
 
 
јасно како ден е дека ова не е вистина!
 
 
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

kazi mi ti dali vie tamu imate otvoreno edna kafana ili diskoteka makedonska kako sto imaat srbite ili dali imame makedonska ulica kako sto imaat grcite znaci da kazeme deka i tie se balkanci i deka se blisku do nas.
pozdrav
 
Јас не сум во Канада, но тука каде сум, можам да кажам дека има, не само дискотеки и кафани, него продавници, агенции за се и сешто, цркви.... да не набројувам.... по интернет можеш и сам да најдеш среќа


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 08:27
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

ивини Polar Bear да те прашам едно прашање??
Дали во Канада децата што ке се родат уЧат македонски или повеќето од нив незнаат да зборуваат и да пишуваат. и тие што се отидени пред 4-5 годни веке го заборавија македонскиот јазик. децата мислам дека не знаат воопшто а за постарите поЧнуваат да забораваат. бидејки знам многу примери и ме интересира дали ги носиш твојте деца да ги уЧи некој македонски да зборуваат и пишуваат. мислам дека имасе до пред некоја година во црквите мислам дека и сега има некој кој ги уЧи деак матицата на иселеници на македонија има пратено некој таму.
поздрав
 
како и во предходниот пост што напишав, не сум во Канада...
Секако дека и такви особи постојат, кои забораваат да зборуваат, но немој секогаш да ги споредуваш сите Македонци со тие што ти ги познаваш... секако дека и такви како што ги опишуваш ти постојат, но јас би рекла дека тие се исклучоци....
 
Да, тука секоја Македонска фамилија има можност своето дете да го носи да учи Македонски... тоа секое семејство само си одлучува!
И деца кои не се во Македонија родени го знаат Македонскиот јазик! Не само него, него и покрај Македонскиот зборуваат и 1-3 други јазицисреќа....
 
ако сакаш да знаеш, и јас не сум во Македонија родена, 2 години посетував само школо во Македонија, па еве како што можеш да приметиш, мојот Македонски јазик не е до толку за нигде, можам да се разберам а и да пишувам на кирилца (и ако по некои грешки има)
 
Поздрав до тебе и секое добро


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 11:57
извини seka ако не си во канада како знаеш дали е признаена или не мозе да го видам сајтот или да ми казеш кај ке ми ја признаат
бидејки имав пример во фамилија за тоа казав извини и ден дененеска на никој не му признаваат ништо додека не нострифицира и не даде пари на канада
а и ако не си во канада како казуваш????


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:00
а ако не е тајна мозе да ни кашес кај си seka да знаеме да имаме некоја претстава


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:30
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

ивини Polar Bear да те прашам едно прашање??
Дали во Канада децата што ке се родат уЧат македонски или повеќето од нив незнаат да зборуваат и да пишуваат. и тие што се отидени пред 4-5 годни веке го заборавија македонскиот јазик. децата мислам дека не знаат воопшто а за постарите поЧнуваат да забораваат. бидејки знам многу примери и ме интересира дали ги носиш твојте деца да ги уЧи некој македонски да зборуваат и пишуваат. мислам дека имасе до пред некоја година во црквите мислам дека и сега има некој кој ги уЧи деак матицата на иселеници на македонија има пратено некој таму.
поздрав


Не верувам дека тие што заминале пред 4-5 години го заборавиле јазикот.Имам повеќе луѓе од фамилија што заминаа таму пред 12 год.(1996) и на македонски зборат како што збореа тука.Што се однесува на децата,ако си ти способен родител не ти треба НЕКОЈ за да ти го научи детето македонски.Моите внуки зборат македонски можеби подобро и од мене(бидејки родителите така ги научија) а се родени таму и само 2 пати ја имаат посетено Македонија.


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:40
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

извини seka ако не си во канада како знаеш дали е признаена или не мозе да го видам сајтот или да ми казеш кај ке ми ја признаат
бидејки имав пример во фамилија за тоа казав извини и ден дененеска на никој не му признаваат ништо додека не нострифицира и не даде пари на канада
а и ако не си во канада како казуваш????
 
Калди не реков јас за во Канада! а од каде знам дека е признато? Мажми македонската диплома само ја преведе и побара некои работи од школото ги пушти со молба тука, и после некоја недела му ја признаа....а и ако одбереш во Македонија факултет кој е интернатиона не ти треба никакво признавање, едноставно призната е, пошто е интернационална


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:43
јас зборувам за диплома од машински факултет или до филолошки кој има поздипломски во америка (англиски) па не им е на двајцата признаено така да незнам за кој факлутет казуваш????


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:45
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

ивини Polar Bear да те прашам едно прашање??
Дали во Канада децата што ке се родат уЧат македонски или повеќето од нив незнаат да зборуваат и да пишуваат. и тие што се отидени пред 4-5 годни веке го заборавија македонскиот јазик. децата мислам дека не знаат воопшто а за постарите поЧнуваат да забораваат. бидејки знам многу примери и ме интересира дали ги носиш твојте деца да ги уЧи некој македонски да зборуваат и пишуваат. мислам дека имасе до пред некоја година во црквите мислам дека и сега има некој кој ги уЧи деак матицата на иселеници на македонија има пратено некој таму.
поздрав


Не верувам дека тие што заминале пред 4-5 години го заборавиле јазикот.Имам повеќе луѓе од фамилија што заминаа таму пред 12 год.(1996) и на македонски зборат како што збореа тука.Што се однесува на децата,ако си ти способен родител не ти треба НЕКОЈ за да ти го научи детето македонски.Моите внуки зборат македонски можеби подобро и од мене(бидејки родителите така ги научија) а се родени таму и само 2 пати ја имаат посетено Македонија.


има такви сто зборуваат подобро од нас.
мој другар тетка му замина пред 4 годни и сега прв пат дојдоа децата тие зборуваа со потешкотии и дури мегу нив цело време англиски


Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:47
на пример маркетинг, има факултет кои е интерназионално признан... но мислам дека ти кои си во МАКЕДОНИЈА би можел полесно и побрзо да се распрашас него јас среќа

-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 12:55
Originally posted by seka seka напиша:

на пример маркетинг, има факултет кои е интерназионално признан... но мислам дека ти кои си во МАКЕДОНИЈА би можел полесно и побрзо да се распрашас него јас среќа


извини ама маркетинг мислам дека не е признаен никаде
незнам мозе несто од овие факултетиве со пари што се ама не верувам и за нив
имам девојка која зивее во канада таа уци економски па тука и бараа нострификација
нејзина другарка има фармација и таа правесе нострификација
тако и е масински инзињер од македонија и на него му бараат нострификација
пријател е со шумарски и на него иста песна
така да никој нисто не ти признава од проста прицина си ги стити своите


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 13:05
Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 13:28
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада


без да преполага таму ништо??? не ми се верува





Постирано од: seka
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 14:08

распрашај се, ќе видиш дека е така, не е само маркетинг, него има многу други



-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 14:33
Јас незнам зошто се натегате околу ова прашање кога секоја земја може да има и различен систем на препознавање на стекнатото знаење и дипломи за истото.
Како прво и основно во многу земји мора да се нострифицира диплома за стекнато високо образование освен ако тие две земји имаат некои меѓусебен договор за превземање и уважување на студенти и дипломите од факултетите или пак ако се работи за некоја меѓународно призната школа или институт.
Како инаку тие би направиле некакво резиме за дипломецот?
Како воопшто би добиле претстава за она што го пишува внатре доколку не се преведе од овластени лица и не се заведе и уважи од релевантна институција.
Дури и во Македонија странските дипломи веќе наголемо се нострифицираат.
Инаку Македонските универзитетски дипломи не се баш најпопуларни и пожелни, од проста причина што не се признати и тој факт сите го знаеме.
Можеби новите приватни факултети воспоставиле релации на меѓународно ниво, и почнуваат да бидат признавани.
Сума сумарум мора да изнајде начин да се нострифицира дипломата доколку сакате несметано да конк*рирате за работни места кои се врзани со вашата професија.
Ова важи за Македонците кои дипломите ги стекнале на македонските факултети. Доколку по завршениот факс сте отишле на постдипломски студии во странска земја тоа е сосем др. приказна и практично искачате како нивен школуван кадар.(што не значи дека со задоволство веднаш би ви дале работа каква што мислите дека заслужувате)
Има најразлични случки од врвен успех до тотален неуспех.
Лично познавам луѓе кои имаа многу среќа и такви кои ептен немаа среќа со овие работи.
Може во некои земји доволно е да им дадеш превод заверен кај нотар и тие да си ги бркаат работите ама секое нострифицирање си има цена.
Европа не е повеќе расположена да прима емигранти во голема бројка било да се работи за специфични кадри, високо образувани или општи работници.
Особено сега со рецесијава не би биле среќни да вработуваат странци кои долгорочно би им ги превземале добро платените рабтни места.


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 15:49
потполно те поддрзувам GlenKlouz така е мора дас е нострифицира од проста причина како би те оцениле за товето знаење бидејки не сме многу корумпирани и тн.
имам многу блиска роднина кога има заврсено 2 годни од средно образование во америка, завршила факултет во македонија (англиски јазик) поздипломски во америка исто така англиски јазик работно искуство 5 годни во австралија долги години професор по англиски на факултет и кога отиде во канада и рекоа да нострифицира дипломата и џабе и се поздипломските во америка и целокупното искуство
така да чим на неа не и признале нисто тогаш што да каземе за дугите факултети


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 17:38
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада


без да преполага таму ништо??? не ми се верува





Не полагаше апсолутно ништо,имаше завршено средно во USA,па факултет тука кај нас и после тоа замина во Канада.Само од факултет (тука кај нас) побара некакви документи,ги поднесе во Канада и после 2 недели се вработи.(не сум сигурна дали плати некаква такса на нострификација)


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 18:42
процитај горе јас што сум пишал и види дали е исто а чоекот не се вработил
сестра ти мозе е вработена ама не ја сметаа со високо образование како со виша така да не е незнам прашај
мој пријател работи како дизајнер не како дипломиран машински инжињер.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 19:20
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

процитај горе јас што сум пишал и види дали е исто а чоекот не се вработил
сестра ти мозе е вработена ама не ја сметаа со високо образование како со виша така да не е незнам прашај
мој пријател работи како дизајнер не како дипломиран машински инжињер.


Сестра ми ја сметаа за личност со високо образованиа,а сега ја сметаат за личност со магистерски.Во ниту еден момент сестра ми не беше третирана како личност со средно или со виша.Така да со сигурност ти тврдам дека маркетинг,менаџмент и такви слични работи се признати.
А тоа што си го напишал е ОК ниту го побивам ниту ништо,секоја планина своја тежина


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 19:22
P.S.неможе секој да биде професор по англиски, а за тоа професор на факултет чисто се сомневам дека ситуацијата е таква.
Ти кажувам од лично искуство


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 19:38
моментално пријателката е тука професор на факултет и пред да отиде беше проферосрка така да дома ми е секој ден и знам кај работи


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 19:46
Не се нервирај човече
Тоа што сакав да кажам е дека за да станеш професор треба да бидеш стварно поткован со знаење и дека не е секој за работа на факс.А тоа што твојата пријателка е образована личност е супер.Немам проблем со тоа!!!Не ме сфаќај погрешно


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 22.Ноември.2008 во 23:41
незнам колку знаес ама другарка што е таму студира на "RIERSON" University и она ми казуваше дека нејзините професори се 60% со поздипломски ретко некој да има докторат. така да не мора да значи како кај нас дека за професор треба да бидес со Докторска дезертација. знаци дека не се потковани таму со знаење многу многу како кај нас а пак се поуспешни од нас.


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 00:08
Сигурно мислиш на RYERSON UNIVERSITY.
Со тоа што реков добро потковани,не мислев на докторати и сл. туку мислев на вистинско знаење.Што ќе ти е докторат ако незнаеш колку се 2+2?



Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 02:06
добро ама сакам да ги споредам тукашните професори со тамошните,
на другаркава сто е таму професорка претходно свирела во филхармонија па решила на постари години да заврши поздипломски и сега и е професорка


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 05:56

Ти caldi33 не престануваш да тресеш зелени, додуша сега на кирилица. И се вика поСТдипломски, а не поЗдипломски. Мислам дека патриоти како тебе што прозиваат за знаење на македонски јазик на иселеничките, според тебе издајнички деца, треба да покажат многу поголемо познавање на сопствениот јазик и правопис. Можам да ти кажам дека seka што не е родена во МК, може да ти предава македонски. Истото важи и за моите деца.

Јас ќе те молам да ми посочиш еден универзитет во Северна Америка и Европа каде докторат на науки не е прв услов да се биде на академска позиција.  Исклучок може да се само уметностите, исто како и кај нас. Можно е часови да држат и докторанти, но тие се водат како студенти или асистенти и не се професори. Одговорноста за к*рсот ја има доктор на науки, најмалку на позиција на assistant professor или доцент по наше.

Исто, правиш конфузија со други звања, а пример дизајнер. Дизајнер значи ПРОЕКТАНТ по нашки. Од каде ти е идејата дека дизајнер подразбира виша школа? Има и дизајнери со докторати, зависи што дизајнираат.

За информација на оние што сакаат културно да дискутираат, ќе го напишам следново. Барем во Канада и САД, тоа е она што го знам, никој  не го оспорува македонското високо образование, барем не дипломата од УКиМ. Никој нема да те деградира на средна школа. Дури мислам дека и не е нужна ни формална нострификација, но знам некои луѓе ја прават. На индивидуата останува како и каде ќе се продаде. Никој никаде не те чека со раширни раце, треба да се избориш за позиција, значи да понудиш нешто од вредност.
Различно е за таканаречените „регулирани“ професии - лекари, забари, инженери, наставници во школо, архитекти - сите што на некој начин се поврзани со јавната безбедност. За овие професии е потребна лиценца, као за домашните така и за доселените. Секоја држава во САД, и провинција во Канада има сопствено регулаторно тело што ги пропишува критериумите за добивање лиценца. Лекарите и забарите главно треба да поминат околу две години на универзитет. Тоа е меѓу другото затоа што медицинските факултети кај нас се некомпатибилни со светските, кај нас пократко се студира, а и лекарското лоби тука е многу јако.
Инженерите поминуваат нешто полесно, на оние без искуство им се препишуваат два-три-четири испити за полагање, плус четири години искуство во Канада, а доколку индивидуата е со искуство од барем седум-осум години, лиценца им се издава после една година стаж во Канада, без полагање испити. Инаку, новодипломираните локални канадски инженери треба да работат четири години за да се стекнат со лиценца. 
 
Она што го потенцирав во претходните мои постови е дека новите иселеници се со капацитет да се вклопат во канадскиот систем брзо и ефикасно, само за неколку години. Тоа е заради процедурата на селекција, оти се бираат најдобрите. Дури и ако некои решат да не ја практицираат професијата што ја донеле од МК, тие се преквалификуваат и многу од нив се надпросечно успешни.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 10:51
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Јас ќе те молам да ми посочиш еден универзитет во Северна Америка и Европа каде докторат на науки не е прв услов да се биде на академска позиција.  Исклучок може да се само уметностите, исто како и кај нас. Можно е часови да држат и докторанти, но тие се водат како студенти или асистенти и не се професори. Одговорноста за к*рсот ја има доктор на науки, најмалку на позиција на assistant professor или доцент по наше.



Барем во Канада и САД, тоа е она што го знам, никој  не го оспорува македонското високо образование, барем не дипломата од УКиМ. Никој нема да те деградира на средна школа. Дури мислам дека и не е нужна ни формална нострификација, но знам некои луѓе ја прават. На индивидуата останува како и каде ќе се продаде. Никој никаде не те чека со раширни раце, треба да се избориш за позиција, значи да понудиш нешто од вредност.
Различно е за таканаречените „регулирани“ професии - лекари, забари, инженери, наставници во школо, архитекти - сите што на некој начин се поврзани со јавната безбедност.

Она што го потенцирав во претходните мои постови е дека новите иселеници се со капацитет да се вклопат во канадскиот систем брзо и ефикасно, само за неколку години. Тоа е заради процедурата на селекција, оти се бираат најдобрите. Дури и ако некои решат да не ја практицираат професијата што ја донеле од МК, тие се преквалификуваат и многу од нив се надпросечно успешни.


Апсолутно се согласувам за докторатот,ама не планирам да се карам за глупости - не за џабе рекле попаметниот попушта

Исто и за признавањето на факултетите.Само што во САД бараат нострификација на дипломите.А за тоа НИКОЈ НЕ ТЕ ЧЕКА СО ОТВОРЕНИ РАЦЕ- тоа е секаде така.Ако не си способен да се избориш за некоја позиција,никој нема да дојде и да ти рече:Еј ти,сакаш да бидеш директор(или било што).Сите бараат знаење,бидејки ако на работодавецот не му ги извршиш работите за кои си платен,тој нема потреба да те држи на работа !


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 10:56
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

добро ама сакам да ги споредам тукашните професори со тамошните,
на другаркава сто е таму професорка претходно свирела во филхармонија па решила на постари години да заврши поздипломски и сега и е професорка


Тукашните професори споредено со тие во Канада(мислам дека рече)!!Не се споредуваат!!
Може некој да продава хот дог а после да стане професор!!!


Постирано од: caldi33
Датум на внесување: 23.Ноември.2008 во 11:44
ке си го поправа парописот Polar Bear

само не ми одговори на прашањата сто ги поставив дали во Торонто има македонски кафани, кафичи и дискотеки. Дали има продавници што се македонски или улици што се македонски како сто имаат србите ,грците и тн.
кој се тие и ако ги нема зошто ги немаме?


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 24.Ноември.2008 во 01:31
 
Не знам, а и не ме интересира. Канада не е само Торонто, одамна не живеам таму.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Април.2009 во 14:43
На многу наврати вака читајќи и во приватни муабети со народ доаѓам до заклучок дека често се зема целата слика за животот во дна земја само преку еден град што е апсолутно погрешно.
Како на пр;ќе почнам од Мк, животот во Македонија=животот во Скопје, често другите градови се иземаат од вкупната слика.....исто тоа важи и кога си вон земјата значи кога ќе се спомене една Канада на пр;одма се прави муабет за Торонто, послабо Монтреал,Отава и сл поголеми градови а за помалите места и внатрешноста и да не зборувам.
САД-одма на сите Њу Јорк, Чикаго им се врти по глава можеби и зашто луѓето што емигрираат најчесто и се населуваат по метрополите.
Еве конкретно кога ќе се спомене В.Британија одм се поистоветува со Лондон, Англија, како да не постои ништо др, како тоа цел земја само тоа да е.
Нашите луѓе кои и како многу др.работат постојано и немаат време да ја посетуваат внатрешноста, кога ќе ги прашаш како изгледа земјата обично даваат сличен одговор(не сите) па ете имало паркови, ресторанти, знаменитости, станбени населби и сл, густ сообраќај и се она што било кој друг голем град во светот го има.
Животот во земјата го оценуваат само преку местото во кое живеат.
Забележав некои иселеници во земјата каде јас што живеам дека откако се доселиле овде не мрднале од вообичаените релации кои го прават секој ден и освен на ТВ што виделе не знаат како изгледа останатиот дел од земјата и како се живее по другите градови и во малите местенца.
И кога одат на одмор или одат назад во Мк или по некои други топли дестинации.
Сакам да кажам дека во секоја една земја постојт изразити разлики во менталитетот, начинот на живеење, дијелекти во зависност од местоположбата, услови за вработување, туризам, мешовитост на населението.
Понекогаш луѓето бираат да бидат ограничени и да се задржуваат во рамките на дозволеното.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 01:21
хмммм...прилично си во право..општата слика се зема од главниот град што е лошо...затоа кога ќе прашаш некого.."како е таму" ќе почне да ти се фали или обратно..бидејки само тоа го видел...(местото кај што живее)...затоа како што негде кажав..100 пати ми е подобро што се вратив во МК...во USA е добро..ама претежно на слики..а кој не ја запознал Америка..тешко дека е може да збори за неа

-------------


Постирано од: Goran71
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 03:07
Polar Bear,
Si go posetila li Montreal, jas vo septemvri mesec ke ja zamenam adresata na ziveenje od Skopje za Montreal permanentno


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 05:18
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Polar Bear,
Si go posetila li Montreal, jas vo septemvri mesec ke ja zamenam adresata na ziveenje od Skopje za Montreal permanentno
 
Нека ти е со среќа. Монтреал е убав град, сум бил повеќе пати. Најмногу личи на Европа од сите градови во Северна Америка, и по добро и по лошо. Ако не си во некоја многу барана професија, за да најдеш некоја осредна работа треба да зборуваш француски, и тоа без натуцање. Англиски, ден каталавено. Ако имаш деца, ќе мораат да одат во француско школо. Летоска многу убаво, зиме исто убаво и температура -30. Обично Монтреал е дестинација за иселеници од поранешните француски (афрички и блискоисточни) колонии. Торонто е на 6-7 саата возење, Отава на 2-3, Бостон е исто релативно блиску, лесно се оди во Вермонт. Ако добро заработуваш, нема зима, кај и да си во Канада.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: julphoto
Датум на внесување: 17.Октомври.2009 во 12:55
Makedoncinja treba samo da se sakame i da si podavame raka oti samo taka ke uspeeme..
Ako ima nekoj makedonec vo Germanija neka mi pise
pozz do site


Постирано од: zaneta2009
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 16:25
Ma kakvo podavanje raka?Bev doma vo Skopje pre dve nedeli i se zaprepastiv od nekulturata na nasiov narod.Pa mene podobro me tretiraat ovde vo Germanija Svabive nego li nasite doma.Nasiot narod od sekogas bil i ke bide da te butne da se udavis nego li da ti podade raka i pomos.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 20:35
Како кој ... Тоа не е генерална одлика на македонската нација.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 10:12
Колку и да провејува алтруизмот во изјавите... останува фактот - дека македонската држава и македонците се вечни губитници... а за тоа не може секој околу нас да биде крив.. кривицата е во македонците...
Денешното билдање на патриотизам со ТВ реклами и не знам какви корени на „волварите“ ке го добие својот бумеранг ефект после 19 декември кога скоро сета младина ке ја напушти оваа земја...
Добро ми е познат менталитетот и генетичкиот материјал на денешните македонци... затоа сум сигурен во изјавата...
Македонците немаат ни грам патриотизам ... им се исмевате на шиптарите- место да учите од нив...
а особено ми се смешни овие сајбер патриотиве со изјавите... заборавајки ја вечната мудрост дека доколку сакаш тазе ракија - треба да бидеш до казанот....
Каде се бранеше Македонија 2001 ??? На одмор у Грчка???
Да не е трагичноо ке е толку смешно....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 09:56
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Колку и да провејува алтруизмот во изјавите... останува фактот - дека македонската држава и македонците се вечни губитници... а за тоа не може секој околу нас да биде крив.. кривицата е во македонците...
Денешното билдање на патриотизам со ТВ реклами и не знам какви корени на „волварите“ ке го добие својот бумеранг ефект после 19 декември кога скоро сета младина ке ја напушти оваа земја...
Добро ми е познат менталитетот и генетичкиот материјал на денешните македонци... затоа сум сигурен во изјавата...
Македонците немаат ни грам патриотизам ... им се исмевате на шиптарите- место да учите од нив...
а особено ми се смешни овие сајбер патриотиве со изјавите... заборавајки ја вечната мудрост дека доколку сакаш тазе ракија - треба да бидеш до казанот....
Каде се бранеше Македонија 2001 ??? На одмор у Грчка???
Да не е трагичноо ке е толку смешно....
 
 
аплаузаплаузаплаузаплаузаплауз
 
само како надополнување ........ после 19 - ти декември ќе имаме повеќе такви кои ќе е бранат оваа земја ама од надвор ...... голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 10:02
znaci jas na vreme da si kupam sol....
i da si napolnam bure so voda.....
ke ima solenje na pamet i perenje na mozok ???aaaa??

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk