Испечати | Затвори го прозорот

МАКЕДОНИЈА во НАТО: кога, како, зошто...?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14464
Датум на принтање: 09.Јуни.2024 во 14:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МАКЕДОНИЈА во НАТО: кога, како, зошто...?
Постирано од: Lazycat
Наслов: МАКЕДОНИЈА во НАТО: кога, како, зошто...?
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 10:57

Буш ќе ја поттурне Хрватска кон НАТО

Американскиот претседател Џорџ Буш на самитот на НАТО во Рига в година ќе се заложи Хрватска да стане членка на Алијансата, а ги поддржува и настојувањата на Загреб да се приклучи на Европската Унија, јави Ројтерс.

- Светот има интерес Хрватска да му се придружи на НАТО, како и на Европската Унија. Заради тоа, кога ќе одам во Рига, јас ќе препорачам Хрватска да биде примена - изјави Буш на прес-конференција во Белата куќа по средбата со хрватскиот премиер Иво Санадер.

Шефот на Пентагон, Доналд Рамсфелд, пак, истакнал дека САД се импресионирани од одбранбените реформи на Хрватска.

И Македонија и Албанија, кои беа изоставени од проширувањето на Алијансата во 2004 година, настојуваат што побрзо да станат членки на НАТО. Но, агенцијата Ројтерс забележува дека дипломати на НАТО „изразуваат загриженост за демократските стандарди и реформите“ во трите балкански земји.

Нема НАТО за нас, џабе!


-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!



Коментари:
Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 11:06

Па сигурно, дека ќе ја земат во ЕУ и Нато...

Тие на својата територија немаат исламски фанатици кои живеат во раниот 14 век!
Ние да се очистиме од баграта, и нас ќе не земат..а вакви какви што сме,...никогаш!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 11:27
Никогаш е вистинскиот збор како што сме тргнале.

-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:01
ce bide ama koga ce bide nato ce propadne:)


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:10
Ма све ќе биде, само нас нема да не биде.

-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:31
Се појавил некаков пророк некаде во Европа, па рекол дека за 2-3 години ЕУ ќе се распадне, а НАТО за околу 10-тина години.
За НАТО не знам, ама за ЕУ, ми се чини дека ако не за 2-3 најмногу уште 6-7 години може да обстане...поради противречните интереси на земјите-членки.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:35
hehe i moze moze:)
da begame naci od ovdeka spored tebe a?


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:38

Не бе, зашто?

Македонија нема да сноси никакви последици оти, не е ни во ЕУ ни во НАТО...
А не е ни во планови за ниту една од двете...нема ни да биде!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 12:49
Ниту ќе не биде, ниту ќе ги биде.

-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 13:02
Токму така...


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 13:15
Штета.
Вака, владата ќе паѓа, која и да е, оти лаже дека ќе не примеле, а нема!


-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 20.Октомври.2006 во 06:27
Toa sto veli vladata (Vladite) e bombonce za domasna upotreba za nepismenata raja malku da se izraduva. Inaku, vo vistinskiot zivot, objektivno, ne sme za tamu.
Dodeka cel svet grabese napred, nie (vo bivsata SFRJ) se raspravavme so decenii dali kosovo treba da bide republika ili pokraina..I ne se dogovorivme..


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 20.Октомври.2006 во 08:54
Особено ако се има предвид дека ни беше (како СФР Југославија) понудено да станеме во најбрз можен рок членка на ЕЗ тогашна, ЕУ денешен, ама ние мораФне да го разбудиме ѕверот наречен национализам и да се раск*рацаме на тој начин никогаш да не можеме соодветно да се оправиме.

-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Октомври.2006 во 09:10
Sto sta zapnale da odite vo nato i eu? Koga ke naucitwe se ova sto go pisuvate da go sprovedete vo praksa, nato i eu sami ke ve pobaraat.

Vo Hrvatska eden den da odis na rabota, pa ke ti vleze vo staz, a kaj nas so godini ke rabotis vo institucii koi se pod budzet, znaci onie koi se "borat" protiv sivata ekonomija, pa ke ostaris i ke ostanes na ulica.
Koga ke pocne da se sproveduva vo praksa zakonot, a ne samo na zbor, i koga se ke ima svoe mesto, sekoj ke ja bara Makedonija.

Narodot ovde misli deka eu i nato se tie sto se ke sredat ovde....


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 20.Октомври.2006 во 10:07
Сивилото кое ја обзема државата е производ на бескрвноста на народот кој навистина, тапоглаво мисли и чека некој однадвор да дојде и да ни ја среди состојбата.
 
Не може така, сам ако не си помогнеш ни господ нема да ти помогне.


-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Октомври.2006 во 01:35
a,be jas celo vreme toa vi go kazuvam,...ama vie nikako da razberete,....LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 13:54

Изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш дека Хрватска ќе добие покана за НАТО е позитивна за Македонија и значи дека 2008 година дефинитивно ќе има проширување на алијансата, а нашите шанси се големи, смета премиерот Никола Груевски. Според него, иако изјавата на Буш се однесувала на Хрватска, тоа всушност е сериозен сигнал за Јадранската група во која спаѓа и Македонија.
Груевски оценува дека назначувањето на Оливера Китанова за јавен правобранител е добро решение бидејќи се работи за искусна личност, која веќе била на позицијата заменик јавен правобранител. Тој како успешен нејзин проект го посочи случајот Бачило, каде токму Китанова ги направила првите постапки, пред да истече нејзиниот мандат. Груевски смета дека собраниската расправа за законот за полиција трае предолго и се надева дека брзо ќе заврши.
"Ние оставивме до максимум опозицијата, пред се ДУИ, да ги искаже своите ставови, да ги ислушаме и да ги анализираме нивните барања. Ценевме дека добро да се исцрпат сите дискуии, да се чујат сите мислења независно што во повеќе наврати имавме ситуација во која што се повторуваа говорниците, но тоа е дел од демократија и ние покажавме големо трпение во тој правец, да ја ислуша опозицијата, да се судрат аргументите и на крај да се донесе решение кое е најдобро за земјата", вели Груевски. Тој тврди дека не е можна политичка дестабилизација како што прогнозира британскиот магазин "Економист".


Националната стратегија за ЕУ
Над 300 закони до 2010 година
До 2010 година треба да се донесат уште 313 законски акти и 1.200 подзаконски акти за хармонизација македонското со европското законодавство, заклучиле министрите на последната владина седница. Законските проекти во Националната стратегија за приближување до ЕУ се поделени во 35 поглавја, за кои веќе е изработена динамика, а Владата ќе формира 35 работни групи кои ќе работат на хармонизацијата на законодавство. Вицепремиерката Габриела Коневска-Трајковска најави дека на следната владина седница ќе бидат потврдени имињата на сите раководители и членови на Работните групи со цел да се продолжи со нивното натамошно обучување и вклопување во процесот на хармонизација, односно работењето по прашањата што се однесуваат на европската интеграција.



-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 07:38
Kako sto bese edno vreme Hrvatska daleku zad nas, a sega ne stigna, taka i Srbija ke ne stigne...
A nie ke si ostaneme beli vo ocite i ke cekame da se slucat cuda.
Ke si bideme vo drustvo so Bosna, i Albanija koi, kako i Turcija, nikogas nema tamu da gi primat poradi visokiot procent islamski fanatici vo zemjata.
A tie vo NATO i EU ne pasat trava, a na onie megju nas sto ni se cini deka pasat trava, treba da si gi otvorat ocite i da pocnat da mislat racionalno. I vednas ke im stane jasno zosto ne ne primaat. I nema da ne primat!
 


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 09:53
САД ги поддржуваат евроатлантските аспирации на Македонија и како пријатели ги дела заедничките вредности. Тие и' даваа и ќе и' даваат поддршка на Македонија да ги спроведе потребните реформи за да стане членка на евроатлантската заедница, е пораката со која во Скопје допатува заменичката на помошникот секретар во американското Биро за европски и евроазиски прашања Розмари ди Карло. 
- Сакаме Македонија да ја направиме најсилниот можен кандидат за членство во НАТО на следниот самит на проширување на Алијансата - изјави Ди Карло по средбата со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Таа рече дека на листата со обврски на Македонија остануваат правосудните реформи, борбата против корупцијата, борбата против трговијата со луѓе, како и почитувањето на верските слободи и правата на сите граѓани. Според Ди Карло, ова не значи дека листата со обврски е бесконечна бидејќи демократијата постојано се реформира.

На средбата со Милошоски, таа зборувала за потребата постојано да има консензус помеѓу Владата и другите политички фактори за потребните реформи за интеграција на Македонија во евроатлантските институции. Освен тоа, се разговарало за важноста на владеење на правото и за потребата на Владата да работи со сите политички партии за да се интензивираат напорите во борбата против корупцијата, целосното спроведување на Охридскиот договор и да се поддржи процесот за дефинирање на идниот статус на Косово.

Милошоски, пак, рече дека Македонија, со Албанија и Хрватска, очекува силна порака и сигнал дека на следниот самит на проширување, ќе добијат покана да и' се приклучат на Алијансата.

- За таа цел Македонија ќе продолжи со реформските активности во одбраната, економијата и против корупцијата и ќе ја зацврстува мултиетничката демократија, која се покажа како добар модел за нас и за регионот - изјави македонскиот шеф на дипломатијата.

Тој им се заблагодари на претходната влада и на СДСМ и ДУИ, кои сега се во опозиција, за реформите и за меѓународниот придонес на земјава и изрази надеж дека ќе продолжат да придонесуваат за стабилноста на земјава.

За решавањето на косовското прашање, Милошоски рече оти и двајцата се согласиле дека тоа треба уште повеќе да придонесе за зацврстување на стабилноста во регионот и дека дефинирањето на статусот на Косово ќе биде добра шанса и за затворање на техничкото прашање за разгранучувањето.

- Благодарни сме што за тоа ја имаме поддршката од меѓународната заедница и што авторитетите во Приштина се' повеќе разбираат дека е ова еден предизвик на кој тие би требало позитивно да одговорат за да покажат дека директно учествуваат и имаат намера да учествуваат во зацврстувањето на стабилност во регионот - изјави тој.

Ди Карло вчера се сретна и со премиерот Никола Груевски и вицепремиерите за евроинтеграција и за имплементација на Охридскиот договор Габриела Коневска Трајковска и Имер Селмани, а за денеска е предвидена средба со претседателот Бранко Црвенковски и со лидерите на ДПА и ДУИ, Арбен Џафери и Али Ахмети.
 
 
Апропо еден претходен м,ој пост на друга тема, околу новинарите, и овој напис не соодветствува на вистината бидејќи не е точен и не е тоа што беше кажано од Ди Карло.


-------------
My name is Cat, Lazycat, and I'm an assh*le. I get excessively drunk at inappropriate times, disregard social norms, indulge every whim, ignore the consequences of my actions, mock idiots and posers!


Постирано од: Lazycat
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 10:37
 
Кога хрватскиот премиер Иво Санадер ја избра, наместо Германија, Америка како дестинација доби поддршка од американскиот претседател Буш за влегување на Хрватска во НАТО во 2008 година. Кога македонскиот премиер Никола Груевски, наместо Америка, ја избра Германија за своја дестинација, го доби Бусек за надворешнополитички советник! Хрватска стана „партнер на меѓународната заедница, на САД , ЕУ и на сите на кои им е до просперитет и мир во светот“. На Никола Груевски не му се случува бура во чашата вода, туку затишје пред бура“ („Дневник“, Скопје), која би можела да биде „политички земјотрес“ („Економист“, Лондон).

целиот текст: http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=B78B77BCFA181F49B51F210BC86CB181 - -


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 01.Декември.2006 во 16:17
Буш ја разреши дилемата дали Македонија ќе добие покана за членство во НАТО 2008.

Хрватска, Македонија и Албанија ќе добијат покана за прием во НАТО на самитот во 2008 година доколку ги исполнат условите, се вели во завршниот документ од самитот на лидерите на НАТО во Рига.

Како изненадување, лидерите на НАТО ги повикаа Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора да се приклучат во програмата Партнерство за мир.

Авганистан беше централната тема на самитот. Постигната е согласност НАТО да ја засили борбената компонента на мисијата.

Во Алијансата е постигнат договор со кој ќе се зголеми бројот на војниците на НАТО кои ќе учествуваат во борбените дејствија во јужниот дел на Авганистан, каде всушност последните неколку месеци Талибаните го засилија отпорот.

Дополнителните сили ќе ги обезбедат помалите земји членки на Алијансата.

„Остваривме вистински напредок околу ограничувањата по повторното разгледување и дискусиите во Рига. Поголем број држави ги намалија ограничувањата, што резултираше со 20 од 32-те илјади војници на НАТО во Авганистан кои се поподготвени за воени и невоени мисии“, рече Јап де Хоп Шефер, генерален секретар на НАТО.

Франција, Италија, Шпанија и Германија се против испраќање војници во нестабилниот дел на Авганистан. Во замена Париз и Берлин понудија и учество исклучиво во вонредни ситуации.




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 01:20
dobro e ,...sega ke mu se reshat site problemi na narodot!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 02:08
ke dobie e idno nesvrseno neopredeleno vreme

i da ew taka sto fajde od toa ...

Ama ako e nesto pozitivno aj da se raduvame

u EU da ne pokanat a ne da im davame vojnici da ni ginat u Irak ebego belja


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 02:10
znaete zasto ne primat?
im smeta belata fleka na karta na evropa i ocite gi bolat koga ja gledaat
toa e edninstvena pricina


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 10:42
Cudno cudo ako si povikan negde da bides samo za da figuriras tamu


Постирано од: kardelj
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 23:02
NATO je poznat po tome da sa vremena na vreme pravi ludjacke odluke.


-------------
Gdje sam ono stao....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 23:05
Добро е добро е,боље у НАТО него у ЕУ.И само да фигурираме таму битно да има некој да стои позади нас е сега како ке играме и со кого после тоа е знак ?

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: kardelj
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 23:13
Jeli tako?
A ja sam mislio da mi stpjimo pozadi netkoga a ne obrnuto!
 


-------------
Gdje sam ono stao....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 23:14
Ма стоиме и ние ама позади Албанија,полека ке ја Македонизираме или обратно некаде до 2020 кога ЕУ ке се распадне

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 03.Декември.2006 во 23:29
Ne gi iskrivuvajte rabotite, Makedonija do sega bila vo zaednica samo vo Jugoslavija a vo site drugi slicai bila okupirana, a posebo od Turcija.

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 12:11
Што знам ја да не биде едно зборуваме друго правиме,ја како знам друже стари само што не беше влегол у НАТО уште тогаш па нели беше Југославија со една нога во НАТО

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 23:00
Jugoslavija imase postojana misija vo NATO. A toa nesto go imaat samo polnopravni clenki.
Ama, SFRJ bese osma svetska vojna sila.
A kade e sega Makedonija?
kuceto alot ne ni go jade!
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 01:08


vie samo sonuvajte
za nato   jas doagjam


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: cecka
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 01:11

ZONA NA SAMRAKOT, brrrrr



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 01:18
јас сум малку сомнителна за тоаConfused

-------------


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 22:02
Moze edno glupo prasanje?
 
A sto ke pravime nie vo NATO?
 
Big%20smile


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 00:18
Aj underscore!
Kako sto ke pravime?
Pa tie ke ni dadat pari koga veke ne mozeme sami da se naranime!
Pa setne, EU ke ni dade uste pari!
Koj ko nas taka NATOizirani i bogati!
********************************************************
EU ke ne zeme za da go zgolemi pazarot a nie ne mozeme da im konk*rirame.
EU nema da ne zeme za da ni dava ami da ni zema. Ama vas toa politicarite makedonski ne vi go kazuvaat, ha?
NATO ke ne zeme kako topovsko meso vo vojnite koi planira vo slednite 20-30 godini da gi vodi protiv islamot, zaedno so Rusija , Kina i Indija.
I zatoa, gladna kokoska proso sonuva!
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 00:36
Затоа најубаво да си бидеме ние надвор од НАТО и ЕУ како до сега што си бевме,да си ги повлецеме стотината војници низ светот и да си седиме умни,може џемс бонд и кај нас ке дојде еве гледам у црна гора више ровари

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 22.Декември.2006 во 01:22
Tokmu taka...
Ama, makedonskite politicari go postavija vleguvanjeto vo EU i NATO na piedestalot na najgolemite uspesi na Makedonija.
Toa im dava legitimitet da ja rasprodavaat zemjata na siptarite, ekonomijata na grcite, a EU e paravan zad koj se krijat, pred sopstveniot narod. Taka da nivnite akcii gi pravdaat pred naivniot makedonski narod kako bozem EU toa go barala od niv!?
Ako e taka, zosto EU ne go bara od Grcija i Bugarija pravoto na makedoncite, turcite?
Toa na sekoj eden treba da mu bide jasno.
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 27.Декември.2006 во 23:32
мафта

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 04:12
Eve i drug bugar ko mene.
Ajde gospodine m-g objasni im na ovi ovde deka odsega ke bideme privilegirani, bidejki nema da plakame za bugarski vizi!
Demek, drugite od cel svet koj saka da odi tatarstan..ke plaka 60 evra viza, ama nie, sme privilegirani bidejki tie mnogu ne sakaat i zatoa sto sme si braka...neli tataroglu?
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: begu
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:15
NATO - DA
EU - DA


Постирано од: Cao_Sk
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:18
Originally posted by begu begu напиша:

NATO - DA
EU - DA
da...ama koga nato i eu...ke izmislat nesto drugo...t.e nesto novoLOL


Постирано од: begu
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:23
Originally posted by Cao_Sk Cao_Sk напиша:

Originally posted by begu begu напиша:

NATO - DA EU - DA

da...ama koga nato i eu...ke izmislat nesto drugo...t.e nesto novoLOL


Dobro velis, ama sto i da izmislat pak e DA, zatoa sto ne tamu ne postoi, razbiras ...


Постирано од: Cao_Sk
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:38
Originally posted by begu begu напиша:

Originally posted by Cao_Sk Cao_Sk напиша:

Originally posted by begu begu напиша:

NATO - DA EU - DA

da...ama koga nato i eu...ke izmislat nesto drugo...t.e nesto novoLOL


Dobro velis, ama sto i da izmislat pak e DA, zatoa sto ne tamu ne postoi, razbiras ...
Winkkoj seme nie bato....drami sme...edna drzava od 2 milioni ne mozeme da ja sredime...aj da ne se nerviramLOLWink


Постирано од: begu
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:42
Abe nie moze ne mozeme da ja sredime ama tie ke ne sredat (NATO) ako veke ne ne sredile


Постирано од: Cao_Sk
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 11:45
Originally posted by begu begu напиша:

Abe nie moze ne mozeme da ja sredime ama tie ke ne sredat (NATO) ako veke ne ne sredile
LOLLOLLOL bas taka


Постирано од: aleksandar oh
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 17:43
Originally posted by begu begu напиша:

Abe nie moze ne mozeme da ja sredime ama tie ke ne sredat (NATO) ako veke ne ne sredile

ЈА МАЈКАТА!!!!!!!!!!!
ПА ПОСЛЕ ДА ЛИЧИМЕ НА ПРОТЕКТОРАТОТ КОСОВО[СРПСКА ЗЕМЈА]


СОСЕМА СМЕ СПОСОБНИ ДА СЕ СРЕДИМЕ,НЕ НИ ТРБА ПОМОШ ОД НАДВОР.


-------------
So ljubov


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 29.Декември.2006 во 05:34
Abe narode sto ce vi e NATO?
Od kogo ke ne brani?
koj ke ne napagja?
Nadvoresniot i vnatresniot neprijatel?
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: vinona
Датум на внесување: 05.Јануари.2007 во 15:31
Spored  mene  sekade vo site zemji politicarite  KRADAT. zatoa se  borat  da  dojdat  na  vlast, ne deka im e do zemjata ili narodot.  moze  ne  kradat  direktno  od  budzet  ili  prodavanje  nesto  sami  na  sebe  za  poeftino,  dovolno  e  nekoja  provizija  ili  mito  i  tolku.  ama prvo mora da go napravat narodot sreken za toj da neprimeti deka nesto fali. a  nasive  tolku  lakomo  ispograbaa  sto  sledniot  sto doaga  posle niv  nema  od sto  da  zapocne  da  gradi  i  napravi  nesto  pa  i  on  da  ukradne. 

-------------
veni vidi vici


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 00:52
Originally posted by vinona vinona напиша:

Spored  mene  sekade vo site zemji politicarite  KRADAT. zatoa se  borat  da  dojdat  na  vlast, ne deka im e do zemjata ili narodot.  moze  ne  kradat  direktno  od  budzet  ili  prodavanje  nesto  sami  na  sebe  za  poeftino,  dovolno  e  nekoja  provizija  ili  mito  i  tolku.  ama prvo mora da go napravat narodot sreken za toj da neprimeti deka nesto fali. a  nasive  tolku  lakomo  ispograbaa  sto  sledniot  sto doaga  posle niv  nema  od sto  da  zapocne  da  gradi  i  napravi  nesto  pa  i  on  da  ukradne. 
  ne znam dali si nova ili stara ,ama,....tochno vikash,.....i BERLUSCONI i DONALD RAMSFELD,megu drugite, za toa  bea politichari,....za da kradat,...sosema si vo pravo,....LOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kardelj
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 03:58
Ako Makedonija dobije poziv za NATO, to ce znaciti skretanje sa titovog puta. A titov put - nas je put.
I mi smo se zakleli titu na vernost!
I zato kazem NE za NATO i njihovu nesamoupravnu politiku!
 


-------------
Gdje sam ono stao....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 04:06
Не заебавај сега кардељ тито со една нога во нато бил само се заебал што не влегол со двете тогаш можебуи и немаше СФРЈ да се распадне,немаше поголемите другари да дадат а вака тие не искараа само за да мора да влеземе во нато

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: kardelj
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 04:14
Vidim da si upao u zamku koju smo mi spremili, da udjemu u NATYO te da tamo izigravamo petu kolonu u interesu socijalizma i proletarijata!


-------------
Gdje sam ono stao....


Постирано од: Dolanc
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 23:05
NE Staljinu! NE NATO-u! NE EU! Nasa je buducnost u nesvrstanima! Na pravom smo putu!

Drug Stari se jos nije ni ohladio, a vi vec skrenuli sa njegovog puta.

Vas Stane,
Sekretar
za dobrovoljno prekidanje tranzicije
i vracanje na pravi put

-------------
Joža je bil kicoš!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 00:14
Кој е сега во неврзаните,Чавез и фидел кастро,еба ти неврзаните

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 04:42
Pa kako da ne znaes?
A 'Ndak'zjeka Mekengo?
A ILO ILO?
A Gadafi?
Sve sami junaci...malo-ali odabranih!
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 11.Јануари.2007 во 19:29
Тема: Македонија ќе добие покана прием во НАТО
JES, k*rac moze da dobie!DeadDeadDead


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 18:12

Поканата за влез во НАТО Буш ќе ја објави на балканската турнеја

http://www.a1.com.mk/vesti/novinar-email.asp?NovinarID=51&VestID=79415 - Горан Момировски
21.05.2007

За време на посетата на Албанија на 10 јуни, американскиот претседател на заеднички ручек со премиерите на Македонија, Хрватска и Албанија ќе објави дека трите земји ќе добијат покана за НАТО.

Според грчкиот весник „То Вима“ Македонија би можела да се приклучи на Алијансата со своето уставно име, без притоа да има решение за спорот со Атина.

Весникот, инаку близок на социјалистите на Папандреу објавува, дека посредникот Метју Нимиц веќе започнал консултации во Обединетите Нации.

Грчките медиуми не ја исклучуваат можноста за неколку месеци Нимиц да го врати мандатот како преговарач за името, по што за ова прашање ќе треба да решаваат Советот за безбедност, или Генералното собрание, институции во кој поголемиот број земји Македонија ја признале под уставното име.

Доколку ваквото сценарио стане реалност, тогаш и покрај барањето на Социјалистите името да не се користи во внатреполитички цели, премиерот Караманлис не ја исклучува можноста за предвремени избори наесен.

Наспроти најавите дека Буш ќе објави зачленување на Македонија под уставното име во НАТО, Караманлис стои цврсто на ставот дека Македонија нема шанси да влезе во Алијансата без да го реши спорот со името.

Влезот на Македонија во НАТО ќе биде тема на разговорите меѓу Буш и генералниот секретар со НАТО Шефер.

Според НАТО дипломати и покрај американското расположени сите членки на Јадранската група да добијат покана за НАТО, Македонија и Албанија ќе мораат да го подобрат системот на владеење на законите пред поканата да биде верификувана догодина во Бук*решт.



-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 22.Мај.2007 во 12:44
патка ли беше ова?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 22.Мај.2007 во 14:13
мене така ми личи... LOLLOL

-------------


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 23.Мај.2007 во 17:44
Pak nekoj vadi dnevnopoliticki ( a i finansiski ) profit so serviranje lazni informacii. "Samo sto ne ne primile, samo da sprovedeme nesto sto nie voopsto nemame namera da sprovedeme." Kako ne mu dosadi na ovoj narod.....
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 00:13
imam edna vrba pod balkon,.....samo, nikako da rodi grozje,..LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 00:24
NEEEEEEEEE

sega znam deka navistina kje ne primat vo NATO
i toa od vcera

sum go slusnal G. BUSH genijalecot kako dal izjava pred cela svetska javnost
LOLLOLLOL

"jas licno kje rabotam so tie zemji za da bidat spremni za NATO do godina"

LOLLOLLOL
ne deka neso kje raboti LOLLOL

no zamislete ako ne ne primat- oti ne sme spremni
ZNACI BUSH NE RABOTI DOBRO

a toa Amerika nemoze da si go dozvoli


LOL

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 11:24
ќе не примат
им треба топовско месо за во Ирак и Авганистан
и којзнае каде следно...


-------------


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 11:38
Каде следно?
Не сакаш да знаеш!
А и сега нели сме вмешани во Афганистан или Ирак?
Ништо нема ново под сонцето небеско!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:10
E PRVO DA VLEZEMA U EY ZA U NATO  LESNA E 


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:16
Гледам дека доброволно се запишуваме во нивниот лист за топовско месо..
Се надевам дека, како и во администрацијата, така и во воените единици на средниот исток, аљабањците ќе бидат над пропорционално застапени.
Се надевам де!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Јули.2007 во 23:53
Има имаLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 11:06
E nema de, dodeka im gi ispolnime site prohtevi kako sto trgnale, ke se raspadne NATO, a ako nie prodolzime ovaka i nas ne ni gine istoto.


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 16:00
Shocked  E TVA ZNACI OTI NATO E MAKEDONIJA ON AKO  SE RASPADNE I NIE SO NEGO .LOL


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 21.Јули.2007 во 12:18
ТОЧНО!!!!!


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 12:27
До 2010-та ќе потрошиме повеќе од една милијарда евра за во ЕУ



Повеќе од една милијарда евра ќе потрошат државните институции до 2010 година на усогласување на македонското со европското право и на завршување веќе почнати проекти, кои треба да ја зголемат ефикасноста во речиси сите општествени сегменти и да го подобрат животниот стандард во земјава. Во владиниот секретаријат за европски прашања информираа дека по 220 милиони евра годишно ќе се одвојуваат за имплементација на Националната програма за усвојување на правото на Европската Унија, што е до 2 отсто од вкупниот бруто-домашен производ во земјава. Оттаму велат дека освен од буџетот, дел од овие пари ќе се обезбеди и преку кредити. До 2010 година за завршување на почнатите проекти и на нови проекти што се дел од ЕУ-агендата ќе се трошат по околу 135 милиони евра годишно. - Трошоците за реформи што се потребни за подобрување на живеењето во Македонија се зголемуваат ако се земат предвид и измените што треба да се прават во секторот животна средина. Процените се дека за оваа намена ќе бидат потребни од 300 до 400 милиони евра. Меѓутоа, како и за другите потенцијални кандидати за членство, ЕУ има разбирање и овие реформи во принцип можат да се одложат на извесно време - велат во Секторот за европски интеграции.
На прашањето колку ќе ја чини Македонија членството во ЕУ, односно колку пари ќе треба нашата земја да одвојува од буџетот откако ќе стане членка во Унијата, во секторот велат дека најверојатно нашата земја како нова членка нема да има обврска од буџетот директно да одвојува пари за членство во Унијата.
- Оваа обврска ја исполнуваат само земјите што имаат буџет што е околу или над 70 отсто од просекот на буџетите на земјите-членки на Унијата. Бидејќи Македонија располага со буџет што е многу помал од овој просек најверојатно нашата земја нема да има обврска да исплаќа таканаречен нето-придонес во европскиот буџет - велат во СЕП. Оттаму додаваат дека во иднина, откако ќе стане членка на Унијата, Македонија од европските фондови ќе црпи многу повеќе пари отколку што ќе треба да уплаќа во европската каса. Сепак, и нашата земја ќе мора да одвојува пари од царинските давачки и процент од наплатата на ДДВ. Европскиот буџет се финансира од буџетите на земјите-членки и од парите што се собираат на име на данок на додадена вредност, 1,3 отсто од буџетот се финансира од давачките во земјоделството, а 10,4 отсто се финансира од царинските давачки. Во Македонија уште никој не спровел истражување за финансиските импликации од членството на нашата земја во Унијата. Во СЕП велат дека во моментов е прерано за една таква сериозна анализа.
Економскиот институт во Загреб неодамна по нарачка на Владата на Хрватска на 1.500 страници изработи детална студија насловена како „Пристапување кон ЕУ, очекувани економски показатели“. Истражувањето покажало дека откако ќе стане членка, Хрватска во буџетот на ЕУ ќе треба да уплаќа 1,6 милијарда евра годишно, дека просечната бруто-плата ќе изнесува за 800 евра и дека цените ќе пораснат за 1,4 отсто. Според истражувањето, членството во ЕУ на Хрватска ќе и донесе пад на банкарските камати, зголемена стапка инвестиции, подобрување на кредитниот рејтинг, намалување на невработеноста на границата од 10 отсто, меѓутоа и поскапување на недвижностите, енергијата, образованието и културата.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 13:59
Pa koga mozese 6 milijardi evra da isceznat od Makedonija, pa mozeme i 1 milijarda za nesto sto "mozebi" i ke ni koristi.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 14:04
НЕ е милијардата проблем туку проблем станува скапото членство во ЕУ и европскиот стандард кој земјите како МАкедонија неможат да го преживеат.Просто кажано ЕУ почнува да станува неподобна за Македонија воопштозбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 14:35
Dali EU e nepodobna za Makedonija, ili Makedonija e nepodobna za EU.........


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 14:46
Како и да е за љубов се потребни дваица а во овој случај без разлика дали е до Македонија или до ЕУ не оди некакотага

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 15:39
Pa toa i go napisav, nema ljubov zosto nema zelba kaj nas za ljubov kon Tatkovinata a bogami ni kon nas samite, a EU ne gi sakaat vo drustvo takvite.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 15:44
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

НЕ е милијардата проблем туку проблем станува скапото членство во ЕУ и европскиот стандард кој земјите како МАкедонија неможат да го преживеат.Просто кажано ЕУ почнува да станува неподобна за Македонија воопштозбунетост
 
Иако досега намерно ја избегнував оваа ептен податлива за провокации тема..ќе кажам прв и предпоследен пат... дека Македонија (гледана како целина) сеуште не е „зрела„ за влез во НАТО и ЕУ...структурите.
Еден од најважните причини...секако според моите скромни критериуми е:
Ѓубре(то) , ѓубре(то) и насекаде само ѓубре(то)...
Нешто како и во приказната за Авгиевите Штали....
 
http://www.babylon.com/definition/%D0%90%D0%B2%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8_%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8/Macedonian - http://www.babylon.com/definition/%D0%90%D0%B2%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8_%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8/Macedonian  
молитва
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 18:31
Нуклеарното?тага

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:04
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нуклеарното?тага
 
Авгиеви штали
фиг а. многу нечисто и запуштено место, б. нешто што треба темелно да се исчисти
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:05
Има и нуклеарно ѓубре у Македонија?Ова не сум го знаелсреќа

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 21:51
Ima mnogu gubre u Makedonia


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 22:54
Има и у ЕУ многу ѓубре ама посебно има нуклеарно ѓубренамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 10:50
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Има и у ЕУ многу ѓубре ама посебно има нуклеарно ѓубренамигнување
 
Ѓубре си е ѓубре...независно какво и да е...
Не ми е јасно ...зашто си запнал баш за нуклеарното...кое секако дека го има кај нас..внесено секако на нелегален начин ...поради слабата едукација на службите...а пак кои државата ја прават онаква каква другите однадвор и ја гледаат...секако.
Сакав да потенцирам...дека во секоја земја има ѓубре..сарзмерно на технолошкиот стадиум во која таа се наоѓа...НО тоа е во некои земји спастрено...таму каде му е и местото...на депонии...за разлика од кај нас...квази депониите се надофат на нашите живеалишта...улици...училишта..работни места...насекаде..освен на депонија наменета исклучиво за негово сместување...
пс
Погледајте го градов наш...посебно после налет на малку посилен ветер...целиот е обложен со искористени хартии...најлон кеси...закачени дури и високо по гранките на дрвјата...
А тие пак....кои се платени да го исчистат...си дремкаат или пак си пијат кафе...во поставените лименки-бараки по парковите..наменети за сместување на алатот...а не и како спални за вработените од Комуналното...секако во работното-им  време...за кое одвојуваме пари секој месец...
А за контејнерите по градот...ич и да не зборувам...оти мирисот веднаш ги „лоцира„ и без некаков си GPS  уред за навигација...
Истото е и со јавните градски тоалети...таму каде што се и (некојпат) изградени..и се вон фунција...колку ли време???!!! 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:08
Секако дека секаде има ѓубре но веке кога го потенцираше треба да го напишеме најопасното ѓубре на светот нели.Зошто?Па да видиме дали како потенцијална членка на ЕУ Македонија и покрај домашното ѓубре ке го добие и ова ѓубре баш поради причината што имаме богата природа за уништување и нормално секогаш гзот ни е продаден за пари.
Пак ке повторам Македониоја нема што да добие од ЕУ,ние една федерација одвај преживуваме - уште една федерација би нила смртна за Македонија на секаков можен начин


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Секако дека секаде има ѓубре но веке кога го потенцираше треба да го напишеме најопасното ѓубре на светот нели.Зошто?Па да видиме дали како потенцијална членка на ЕУ Македонија и покрај домашното ѓубре ке го добие и ова ѓубре баш поради причината што имаме богата природа за уништување и нормално секогаш гзот ни е продаден за пари.
Пак ке повторам Македониоја нема што да добие од ЕУ,ние една федерација одвај преживуваме - уште една федерација би нила смртна за Македонија на секаков можен начин
 
Во потполност го делам твоето мислење..дека со влезот во ЕУ...ние  само би се озваничиле како нивна званична депонија...иако во минатото ...тоа и сме биле..дури и за некогашната ни братска југославија....
Сите оние паѓања на хеликоптери во Маврово и насекаде во МК во 1999 година и превртување на цели цистерни со „непозната„ течност во реките Пчиња и Брегалница...па и талогот што беше „испуштен„ во езерото пред патот за  Берово..само го покажуваат но и докажуваат системот на „депонирањето„ на сметот европски...овде... 
изненадување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 13:25
Согласувањата и не согласувањата остави ги за парламентарните групи ние обичните граѓани треба јако да се спротиставиме на конектирањето на странското и домашното ѓубре при што главна преокупација треба да ни биде спротиставување на Македонското членство  кон ЕУ.Да ги оставиме туѓите проблеми да останат туѓи а нашите полека полека да почнеме да ги расчистуваме.Со влезот во ЕУ само ке се продлабочи домашната немоќ и криза која секојдневно ја осеќаме,на крајот на краиштата не е само да се биде член на ЕУ туку и треба да може да се справуваме со сите проблеми што ЕУ ги има а не како и секогаш да чекаме друг да ги решава за наслутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 13:33
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Согласувањата и не согласувањата остави ги за парламентарните групи ние обичните граѓани треба јако да се спротиставиме на конектирањето на странското и домашното ѓубре при што главна преокупација треба да ни биде спротиставување на Македонското членство  кон ЕУ.Да ги оставиме туѓите проблеми да останат туѓи а нашите полека полека да почнеме да ги расчистуваме.Со влезот во ЕУ само ке се продлабочи домашната немоќ и криза која секојдневно ја осеќаме,на крајот на краиштата не е само да се биде член на ЕУ туку и треба да може да се справуваме со сите проблеми што ЕУ ги има а не како и секогаш да чекаме друг да ги решава за наслутина
 
Повеќето така и го замислуваат „влезот„ во ЕУ..како во Рајот де...
пс
Мене пак повеќе ме подсетува на влезот во Пеколот..за кој писателот Данте..велел односно напишал ... дека е „поплочан со убави желби„...
голема%20насмевка
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 12:42
Ами, ако не се ЕУ и НАТО, скопските политичари со што ќе им го мелат мозокот на обичните луѓе...
Така беше и в Словенија. И дојде Први Мај 2004,,,
И, еден новинар напиша...Еве во НАТО сме веќе извесно време, еве сега и во ЕУ...
И што сега?
 
Само, во Македонија тоа е прелиено со сосот на нешто многу посакувано...демек..кога ќе дојде ЕУ и НАТО, сите западни земји ќе се тркаат кој повеќе пари да ни даде...
Кутрите, не знаат, дека, западот не е јак затоа што давал, ами, затоа што зимал...!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: novace
Датум на внесување: 28.Август.2007 во 11:40
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Кутрите, не знаат, дека, западот не е јак затоа што давал, ами, затоа што зимал...!
 
 
Составот на зборовите е различен во мојата верзија...но и ваква секако дека е во потполност испоравна и здраворазумна..
пс
Никој (досега) не  станал (по)БОГАТ ...делеејќи го тоа што го заработил ..односно даваајќи повеќе одошто што граб(н)ал...ај да бидам културен ќе кажами и земал...нели?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Август.2007 во 23:18
Да. Многу бргу ќе имаме работа со НАТО. 

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: novace
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 11:29
Originally posted by orlov orlov напиша:

Да. Многу бргу ќе имаме работа со НАТО. 
 
Само да не биде иста како во с.Арачиново..во 2001 година...мислам
тага


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 15:20


Постирано од: VIZANTEL
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 18:01
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Да. Многу бргу ќе имаме работа со НАТО. 
 
Само да не биде иста како во с.Арачиново..во 2001 година...мислам
тага


Prasaj go Tito Petkovski i Elenovski, no pred toa ne e loso da se obratis do B>C


-------------
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 12:05
Originally posted by orlov orlov напиша:

Да. Многу бргу ќе имаме работа со НАТО. 
 
Орлов, братко, ние веќе и сега си имаме работа со НАТО..
Колку брои македонската војска?
Колку бројат во Македонија војниците на земјите членки на оваа алијанса?
Ние на тие земји им ја кроиме ли политиката, и внатрешна и надворешна?
А тие нас ни ја кројат ли?
Во моето време, тоа се нарекуваше класична окупација и диктат.
Сега се нарекува чекање во преддворјето на НАТО и ЕУ..
Сои кој и сос да го прелиеш, говното си е говно и си смрди....
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 16:38
 
Po moeto skromno mislenje, trite osnovni i nesomneni pridobivki od vleguvanjeto na Makedonija vo NATO ke bidat:
 
1. Zelkata ke stasuva na vreme i rasolnicata nikogas nema da zasmrdi.
 
2. Od kilo grozje ke izleguva litar vino i jali litro, jali dve rakija. Kominjeto ke se reciklira.
 
3. I treto, ama najvazno, ajvarot ke stane osnovna hrana na celiot svet, ta nie ke se rasturime izvezuvajki bugarski ajvar.
 
намигнување


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 11.Септември.2007 во 13:05
Па да, абсолутно се слагам со гореизнесеното!


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: SOKOL-X
Датум на внесување: 05.Октомври.2007 во 01:53
Не е така. Тоа некој сонува.

-------------
,, IN VINO VERITAS ,,


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 05.Октомври.2007 во 03:26
ke dobieme ama podolgo k*rence...mozda vo 2010...BRUKA


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk