Испечати | Затвори го прозорот

Дали сте среќни во бракот?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14443
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 22:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали сте среќни во бракот?
Постирано од: ciplenok
Наслов: Дали сте среќни во бракот?
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 18:13
Temava ja otvoram bidejki me interesira dali ste srekni vo brakot?

Znam deka ima dobri i funcionalni brakovi, megjutoa i tie si imaat svoi pikovi i padovi. Duri i kaj onie sto funcioniraat ne znaci deka dvata ucesnika vo brakot se dovolno srekni i ispolneti?! Dali nekogas ste se zaprasale: Sto pravam jas tuka? Dali ova bese mojot vistinski izbor? Dali nekogas vi doslo da dignete race od se i da recete nemozam poveke....i pak ostanuvate tamu kaj sto ste, od koj i da se pricini?

Koj e vasiot limit na tolerancija? Sto bi vi ja prelilo casata....osven neverstvo?

Dokolku se custvuvate neispolneto vo brakot i ste go izgubile zarot i entuzijazmot....sto pravite?

Dali se toa simptomi na nekoj vid na depresija?



Коментари:
Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:07
...da, sekogash, brak-mrak...f**k...bljaaaaaaak...газење%20од%20смеење

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 09:25
Originally posted by ciplenok ciplenok напиша:

Temava ja otvoram bidejki me interesira dali ste srekni vo brakot?

Znam deka ima dobri i funcionalni brakovi, megjutoa i tie si imaat svoi pikovi i padovi. Duri i kaj onie sto funcioniraat ne znaci deka dvata ucesnika vo brakot se dovolno srekni i ispolneti?! Dali nekogas ste se zaprasale: Sto pravam jas tuka? Dali ova bese mojot vistinski izbor? Dali nekogas vi doslo da dignete race od se i da recete nemozam poveke....i pak ostanuvate tamu kaj sto ste, od koj i da se pricini?

Koj e vasiot limit na tolerancija? Sto bi vi ja prelilo casata....osven neverstvo?

Dokolku se custvuvate neispolneto vo brakot i ste go izgubile zarot i entuzijazmot....sto pravite?

Dali se toa simptomi na nekoj vid na depresija?

... srekata e relativna rabota... nekoj e sreken shto ima deneska leb da jade... drug e sreken ako dobie sedmica na loto... tret...
... isto taka srekata vo brakot... e relativna rabota... nekoi zeni se srekni... shto mazot ne gi pcue...ne gi tepa... drugi se srekni shto mazot im e vraboten...pa ne mora da go ranat... treti se srekni shto mazot im pomaga... e vnimatelen... im "dava" odredena sloboda...
...no edno e jasno...brakot e sojuz... sklucen na osnova na emocii...pa poleka stanuva zaednica na zaednicki interes....obvrski... naviki.... planovi... ako toa e sreka... togash moze da se zboruva za sreka... ajde prvo definiranje na poimot.... sreken brak....



Постирано од: ciplenok
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 11:17
Se sl*gam!!!! Dobro prasanje. STO VIE PODRAZBIRATE POD SREKEN BRAK?


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 14:51
Deneska slavime 2 godishnina od BRAKOT!!!
 
Dobro mi dojde prashanjeto eve na deneshen den za da se potsetam na seto toa vreme sto sme go pominale zaedno...
 
Jas sum MNOOOOOOOGU srekna vo mojot brak. Odlichno se RAZBIRAME i super si pominuvame zaedno - ama bash SEKOGASH!!! Toa shto barav vo ovoj brak go DOBIV a i poiveke. Mislam deka i ne barav mnogu - maz koj ke me pochituva, ke gi razbere moite potrebi i ke me poddrzuva vo se... Taka sakam i taka pravam i jas.
 
Znachi ne treba da bideme sebichni i da gledame samo nas da ni odgovara tuku treba da se zaprashame dali i nie davame kolku shto barame; dali nie sme idealnata lichnost shto toj/taa ja baral/a!?
 
 
 
 
 


-------------
Прилепчанка


Постирано од: seka
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 12:01
Sekoj srekata e gleda so drugi oci, ubavo kaze i prasa mamamd!
Nekoj nema potreba mnogu za da bide sreken, a drug i kolku da ima vo zivotot i vo brakot nema da bide sreken!
 
Za mene srekata vo brakot se definitivno DECA... srekna sum, koga nautro pominam pokraj maloto krevetce, koga ke vidam deka najslatno na svetot ocokriena spie vo nego mojata kerka... koga ke mozam da e pokrijam i da e baknam nezno za prijaten den, pred da zaminam.... za mene srekata vo brakot e koga ke se vratam od rabota i zvonam da mi otvorat, od vnatre koga ke slusnam glasni mali cekori koi trcaat da mi ja otvorat vratata, koga ke ja vidam cerkami kako me precekuva so osmeh na liceto i kako gi rasiruva racinjata za da e zemam "opa" i silno da e gusnam.... TOA e najgolemata srekata vo brakot ... DECATA


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 22:40
...srekata e vo polnata trpeza... sednati kako semejstvo...
..srekata e koga ke znaesh deka site mirno spijat...
...srekata e vo zaednickoto izleguvanje...
...srekata e vo malite neshta... vo delenje na problemite... dogovor za plakanje smetki... vo sekojdnevieto...



Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 12:19
mamamd многу ми е интересна, секогаш таква фина и со спокојни коментари . Секако дека ја говориш вистината со зборови на мудра жена, на жена која ужива во партнерството и семејството. Јас мислам за да бидеш среќен во бракот треба да го сакаш тој брак, за што и да правиш да ти биде појдовна и завршна точка. За да успева бракот треба да се почитуваат брачните вредности и обврски од страна на двата брачни другари. Мислам дека е уметност да знаеш да одржуваш еден брак во постојана рамнотежа


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 13:58
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

mamamd многу ми е интересна, секогаш таква фина и со спокојни коментари . Секако дека ја говориш вистината со зборови на мудра жена, на жена која ужива во партнерството и семејството. Јас мислам за да бидеш среќен во бракот треба да го сакаш тој брак, за што и да правиш да ти биде појдовна и завршна точка. За да успева бракот треба да се почитуваат брачните вредности и обврски од страна на двата брачни другари. Мислам дека е уметност да знаеш да одржуваш еден брак во постојана рамнотежа

... nesrekniot  brak se bazira na "dogovor sklucen vo momenti na strast" i zatoa cenata na  loshata procenka ja plakaat glavnite no i sporednite akteri...
... vo srekniot brak ima padovi... iskacuvanja... lesen ...no i tezok tovar...  opstrukcii vo bracnata postela... za "povisoki celi" ... se osmisluva individualno.... ama se dejstvuva vo par....propraten del na brakot e smisolot za "liderstvo" so tandemsko funkcioniranje...
... najvazno-da se nema tajni...da ne se  laze...samo vistinata... nosi harmonija... mala laga ...vodi kon druga...malku pogolema...pa pogolema... i togash... lagata preminuva vo stres... nestabilnost....



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 14:29
......ne,ke ja menjam...staro za novo.задоволство

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:05
Originally posted by zagor zagor напиша:

......ne,ke ja menjam...staro za novo.задоволство

....газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење... pazi...jas reshiv da ja zamenam .... kupiv nova cesma... starata ne mi se dopagashe... i izleze deka e stara...samo ...kako li mi rece vodovoddzijata... izlejana... nemoj i ti da zamenish.... isprobana...za izleana... silikoniiiii...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:16
...ma ostaj,majstorite nemaat vrska od zivotot!...sto znaat tie sto e dobro...hmmmmm....

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:20
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ma ostaj,majstorite nemaat vrska od zivotot!...sto znaat tie sto e dobro...hmmmmm....

...sepak ti pazi...poarno proverenoнамигнување...otkolku nepoznato....смеење...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:32
...denes site imaat atesti..taka da nema promasaj..намигнување

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 16:46
brakot e trka na koja zenata mu dava nekoja godina predimstvo na mazot i pak ke go prestigne


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:42
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

brakot e trka na koja zenata mu dava nekoja godina predimstvo na mazot i pak ke go prestigne

...ubavo e koga covek odnapred si znae shto go ceka...смеењеголемо%20гушкање i tuka nema promashuvanje....brakot e sreken...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 08:00
Si stojam ja taka neobavezno zevajki po cicki i gzovi so proagaat koga ono : - Bum ! Tras ! Ssssss !
Eden batka se istegnal od vespata kolku e dolg i baajagi se izdraska. Se promuvav okolu nego da mu pomognam, poise mu smetav doduse. I on mi veli :
 - Abe edna nedela kako sum zenet i bela macka pred oci ne gledam ...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 22:02
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Si stojam ja taka neobavezno zevajki po cicki i gzovi so proagaat koga ono : - Bum ! Tras ! Ssssss !
Eden batka se istegnal od vespata kolku e dolg i baajagi se izdraska. Se promuvav okolu nego da mu pomognam, poise mu smetav doduse. I on mi veli :
 - Abe edna nedela kako sum zenet i bela macka pred oci ne gledam ...

....ne mi e jasno...dali od mnogu sreka ne gledal bela macka... ili...od nenaspanost...намигнување...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 08:21
Vakov e brakot




Постирано од: super babicka
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 23:27
DA!Srekna sum bidejki sitnite nesta me pravat srekna ,vnimanieto koe mi go posvetuva soprugot ,decata, slobodata na dvizenje vo brakot koja e obostrana,sednuvanjeto na masa i donesuvanje na bilo koja pogolema ili pomala odluka vazna za semejstvoto i soslusuvanje na mislenjeto na sednatite okolu masa,nedelnite ruceci,baknezot za dobro utro so soprugot koga go pieme utrinskoto kafe,baknezot so vnucite na skype,-te sakam baba -na telefon sekoj den so moite deca i vnuci,te sakam - so moite prijatelki .
Osven LJUBOV vo brakot vazno e i DALI SE TRPITE.
Se trudam prvo da napravam nesta koi go pravat soprugot sreken a za vozvrat mojata sreka sama doagja.


Постирано од: polikarp
Датум на внесување: 16.Јули.2008 во 06:10
Sega za sega DA, pa se nadevam taka i da prodolzi ......... ангел

-------------
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.


Постирано од: beach
Датум на внесување: 19.Јули.2008 во 02:32
NAJVAZEN SEGMENT VO EDNO OPSTESTVO E BRAKOT I SEMEJSTVOTO.VRZ OSNOVA NA SEMEJSTVOTO I ODNOSITE VO NEGO SE   GLEDA USPESNOTO VLADEE I KOTIRANJE NA DRZAVATA.DODEKA PAK DECATA SE ODLIKA NA SETO TOA ZAEDNO.
NE E LESNO DA SE VLEZE VO BRAK,A USTE POTESKO E TOJ DA FUNKCIONIRA I OPSTOI.


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 19:35
.......ne sum................ic ne sum srekna..............тага

-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 20:20

прво треба да знаеш шо да очекуваш од брака, за различните луге срекята во бракот соодветно е нешо различно:

има луге кои намират срекята во полна трапеза многу дечиня...
други сакат да бидат со добро место во животот - бракот за нив е степеница коя ги води кон добар положаj  во општеството.
за трети е достаточно почитуване и добар однос во фамилиjата.
четврти очекуват не просто добар положаj, а добар финансиски положаj од брака.
пети просто не сакат да останат сами и по таа причина брака ги задоволува.
наj  срекни се оние кои се очекували лjубов и се Jа добиле во бракот...и j а даваат своjата на истиот човек.
секогаш ке бидеме срекни доста е да сме добиле то што сме очекувале.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 20:57
srekjata ne e toa so drugite ti go definiraat
nego toa sto sam si si zamislil



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 22:21
Originally posted by pagane pagane напиша:

прво треба да знаеш шо да очекуваш од брака, за различните луге срекята во бракот соодветно е нешо различно:

има луге кои намират срекята во полна трапеза многу дечиня...
други сакат да бидат со добро место во животот - бракот за нив е степеница коя ги води кон добар положаj  во општеството.
за трети е достаточно почитуване и добар однос во фамилиjата.
четврти очекуват не просто добар положаj, а добар финансиски положаj од брака.
пети просто не сакат да останат сами и по таа причина брака ги задоволува.
наj  срекни се оние кои се очекували лjубов и се Jа добиле во бракот...и j а даваат своjата на истиот човек.
секогаш ке бидеме срекни доста е да сме добиле то што сме очекувале.

...a najubavo e koga site ovie raboti...ili barem pogolem del od niv....se sobrani na edno mesto...
...ubavo e koga znaesh shto da ocekuvash...go prifakash toa shto go imash... i se trudish da go nadminesh ona shto ne cini...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk