Испечати | Затвори го прозорот

Временски-Портал

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13272
Датум на принтање: 31.Мај.2024 во 22:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Временски-Портал
Постирано од: misterija
Наслов: Временски-Портал
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 23:26
timemasine



Коментари:
Постирано од: misterija
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 23:34
dali postoi masina za vrajkanje niz vremeto


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 00:53
kako ne postoi?!,...toa e vekje stara mashina,...sega pravat edna za ,...odenje nanapred,...намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 11:38
Враќање во минатото не ми треба, ама радо би ѕирнала во иднината

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:06
Postoi, so sigurnost tvrdam deka postoi masina za odenje i vo minatoto i vo idninata!!!

Se vika krevet!!!!

Legnuvas da spies, i
nekogas se vrakas vo minatoto
nekogas odis vo idninata
a nekogas vo nekoi paralelni svetovi
koi nikade gi nema osven kaj ovaa masina!!!!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:17
Originally posted by brza brza напиша:

kako ne postoi?!,...toa e vekje stara mashina,...sega pravat edna za ,...odenje nanapred,...намигнување

ти да не ја правиш случајно????

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:34
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Postoi, so sigurnost tvrdam deka postoi masina za odenje i vo minatoto i vo idninata!!!

Se vika krevet!!!!

Legnuvas da spies, i
nekogas se vrakas vo minatoto
nekogas odis vo idninata
a nekogas vo nekoi paralelni svetovi
koi nikade gi nema osven kaj ovaa masina!!!!

..a nekogash...koga ke si legnesh...a ne si docistila... onaa pravosmukalkata i vo son te brka... pa ko ke se razbusish neznaesh...dal si vo minatoto... segashnosta... il idninata...


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:55
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


..a nekogash...koga ke si legnesh...a ne si docistila... onaa pravosmukalkata i vo son te brka... pa ko ke se razbusish neznaesh...dal si vo minatoto... segashnosta... il idninata...


A nekogas se budam mokar... mislam mokar....
Obicno koga sum bil vo idninata so nekoja sexy plavusa...
i togas pokusavam pak da odam vo idninata ,
ama ne biva,
toa i e mana na ovaa masina!!!
Nikogas ne me vraka vo isto vreme vo idninata!!!!!
Ama ako, uporen sum jas, sekoja vecer pak ja koristam masinata i se nadevam deka e mozno vrakanje vo idninata!!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:31
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Враќање во минатото не ми треба, ама радо би ѕирнала во иднината
   ako vekje postoi nachin da se vratish vo minatoto,...istovremeno toa ke znachi deka mozesh da odish i vo idninata,....osven ako,...toa vrakjanje vo minatoto,...ne bide,...nepovratno!,....ili toa bi bilo,...sekoj shto ke se vrakja vo minatoto,...se rachuna od momentot koga prvpat toj se vratil,....pa,nekje moze da se vrati nazad,... ponapred od toj moment,...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:37
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


A nekogas se budam mokar... mislam mokar....
Obicno koga sum bil vo idninata so nekoja sexy plavusa...
i togas pokusavam pak da odam vo idninata ,
ama ne biva,
toa i e mana na ovaa masina!!!
Nikogas ne me vraka vo isto vreme vo idninata!!!!!
Ama ako, uporen sum jas, sekoja vecer pak ja koristam masinata i se nadevam deka e mozno vrakanje vo idninata!!!
 
газење%20од%20смеење
 
Pred da ja iskoristis sledniot pat stavi si eden pampers za sekoj slucaj...
 
хи,%20хи...


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 22:27
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Враќање во минатото не ми треба, ама радо би ѕирнала во иднината
   ako vekje postoi nachin da se vratish vo minatoto,...istovremeno toa ke znachi deka mozesh da odish i vo idninata,....osven ako,...toa vrakjanje vo minatoto,...ne bide,...nepovratno!,....ili toa bi bilo,...sekoj shto ke se vrakja vo minatoto,...se rachuna od momentot koga prvpat toj se vratil,....pa,nekje moze da se vrati nazad,... ponapred od toj moment,...


Сфаќам дека не одат едно без друго, сакав да кажам не би ја искористила машината за да се враќам назад во минатото

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 11:51
Pa se nadevam deka moderatorot bi mozel malce da se angzaira da se postavi ova na poozbilna osnova a ne sekoj sto kje mu tekne da se zafrkava na vakvi temi. Forumot gubi na tezinata i ineteresot kaj lugjeto da pisuvaat bidejkji mnogu se spamuva bez vrska.
Za vremenskite portali imam slusnato ama bas nesto ne sum informirana. Dali ova se odnesuva na crvjite dupki ili na nesto drugo?

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: barbi4e
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 22:58
pa da moze da se odnesuva i na crjvidupki isto taka ima soznanija deka vo predeli na bermutskiot trijagolnik ima nekoja vrsta na portali vremenski ili meku svezdeni


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 17:56

Сакате озбилно за Time Travel ???

Оваа тема треба да се наоѓа во НАУКА, а не во МИСТЕРИИ.
Временските портали и патувањето низ времето не се никаква мистерија, ниту фантазија. Веќе се знае дека теоретски патувањето низ времето Е ВОЗМОЖНО (тоа го дознал и самиот Ајнштајн кога к*рт Гедел му покажал дека неговите сопствени равенки допуштаат патување низ времето)! Единствено нешто што ни недостасува во моментов е доволно развиена технологија за да го изведеме тоа. Но.... ќе видиме што ќе ни донесе "иднината". Во секој случај, патувањето низ времето не е онакво како што си го замислуваат повеќето луѓе.





















-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 23:32
Ajde seriozno!!!!!
Prasanje-
Dali moze nekoj da odi vo idninata,
da receme vo Skopje na plostad vo 2020 godina,
vo 10, 00 casot
da ostavi paricka
i potoa da se vrati vo segasnosta, denes!!!

Posle 12 godini od sega, znaci koga ke dojde 2020 godina
vo 10,00 casot, toj istiot moze da otide na plostad i bidejki znae deka ustvari samiot toj ke dojde da zakopa paricka od minatoto-

1. treba da se vidi samiot kako ja ostava parickata?

2. Pomladiot on, ke najde deka nekoj pred nego veke zakopal paricka na istoto mesto?

Znaci postojat dvajca on?
Ili poveke on?
Ili bezbroj on, ako se zeme u predvid deka nekoj moze da odi sekoj den vo idninata i da postavuva paricki na isto mesto, da receme od denes pa se do 2020?

Toa znaci deka ima bezbroj on, i toj samiot ke gleda sekoj den razlicito "jas"?
Toa e istiot toj covek, ili ne e??

Takvo vrakanje i odenje vo minatoto ima samo vo Naucna fantastika, vo stvarnost
se raboti za odenje vo idninata,
no ne i vrakanje vo isto vreme i ist prostor
kako i vo momentot koga toj nekoj trgnal na pat vo idninata!!!
Zatoa patuvanje vo minatoto, ili idninata ,
kako sakate recete go,
na klasicen nacin kako sto se pretstavuva vo filmovite,
ne e mozno!!!!!!!!

Osven ako ne sakame da diskutirame za paralelni svetovi,
ama i toa nema da ne odvede vo pravec koj nekoi sakaat da go gledaat kako patuvanje niz vremeto!!!!!

P.S. Ako ova ne e dozvolno seriozno,
jas sepak bi go preporacal krevetot kako seriozna i
najdobra dosega izmislena masina za patuvanje niz vremeto!!!



Постирано од: james dean
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 23:57

Затоа и јас реков дека тоа не е како што си го замислуваат повеќето луѓе.
За парадоксите кои произлегуваат од патувањето низ времето (како што објаснува Којсумјас), знаеле уште многу одамна и научниците и филозофите и тоа им задавало големи главоболки. Дури и големиот Стивен Хокинг зема некои од овие парадокси како "доказ" дека е невозможно да се патува низ времето. Меѓутоа, тој сепак како да "навива" за возможноста за патување низ времето. Тоа го наведува да ни го претстави концептот наречен Cosmic Censor (хипотетичка замисла, се разбира, која мене воопшто не ми се допаѓа. А се разбира и тој не е воопшто сериозен околу тоа ). Но на крајот решението секогаш се појавува онаму каде што има "повеќе простор" - во паралелните светови!






-------------


Постирано од: Luna83
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 02:55
bi sakala da se vratam vo minatoto. ama ne mozam.za zal vremeto ne se vraka.


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 09:13
James Dean, mozes li da napises nesto povekje za konceptot sto go spomna za Cosmic censor?
IQ blagodaram za podrskata. Gledam deka si dosta upatena vo ovie oblasti na "rubu znanosti" i me raduva sto i nie vo Makedonija imame vakvi lugje.
Istoto vazi i za James i Koj sum jas za koi mozam da primetam deka se dosta informirani i dosta znaat i bi reka deka od niv mozam da ucam za mnogu raboti.
Imam samo edna napomena deka za ovie oblasti pa i za naukata nikogas ne e se istrazeno i sekogas se otkriva po uste nesto novo, sto bi znacelo deka sekogas treba da se drzat i ocite i umot otvoreni za site istrazuvanja, koncepti i idei.
Thanx

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 21:43


Изгледа успеавме да ја свртиме темава накај сериозно!?!

Па Астра, за Cosmic Censor-от!
Идејата е всушност многу едноставна, но поради "неверниците" претходно ќе кажам дека Стивен Хокинг и неговиот колега и соработник Роџер Пенроуз се професори по математика на Cambridge универзитетот. Така, сите нивни истражувања се базираат на математички пресметки, а не на измислици!
Значи, како што кажав и претходно, тие ја изнесуваат претпоставката за постоењето на "Космичката цензура" знаејќи за парадоксите кои прозлегуваат од можноста за патување низ времето.
Најпростиот пример за парадокс е кога ние би се вратиле во времето и на некој начин би ги спречиле нашите родители да се сретнат, тогаш ние не би биле воопшто родени, а со тоа и не би можеле да постоиме за да го извршиме токму тој парадокс. Затоа Роџер Пенроуз и Стивен Хокинг ја земаат претпоставката дека Универзумот со своите закони на физиката си има некој “одбрамбен механизам” (Cosmic Censor) со кој ги спречува ваквите парадокси. Односно законите на физиката се едноставно такви што не можеш да ги прекршиш - да се вратиш во времето и да си ги убиеш своите родители, бидејќи нешто ќе те спречи да го направиш тоа.
Или да речеме, ако направиш некоја ракета која ќе може да те однесе во минатото, а ти решиш да отидеш во минатото и да го саботираш самото полетување на таа ракета. Ракетата воопшто нема да полета во првиот случај и да те однесе во минатото за ти да ја извршиш саботажата сé додека не се откажеш од таа идеја.
Еден од “доказите” на Хокинг дека постои некаква Космичка забрана е тоа што ние денес не гледаме околу нас “туристи” од иднината. Имено тој вели дека некогаш во иднината сигурно ќе постои доволно развиена технологија, која ќе ни овозможи патувањето низ времето (која ние денес ја немаме бидејќи не сме технички доволно развиени). Тогаш зошто не гледаме “туристи” патници низ времето??? Токму поради Космичкиот цензор. Идејата е дека создадениот ВРЕМЕНСКИ ПОРТАЛ овозможува патување наназад само до времето кога е тој направен. Што значи, ако го направиме утре нема да можеме да се вратиме вчера, туку најмногу до тој ден кога е порталот направен.
Значи тоа е што се однесува до направените портали, а што се однесува до природните портали - црните дупки (црвјите дупки), Пенроз смета дека токму затоа голите сингулариети се “скриени” од нас со црни дупки и дека токму затоа постои хоризотнот на настани кој претставува последната граница од која може да излезе некоја информација од црната дупка.











-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 22:00
patuvanje vo idninata e eden fenonen koi mnogu lugje go analiziraat na razlicni nacini

postoi eden princip koj kazuva za nepromenlivosta na nastanite i toa so znaci

deka nastanite nese mozni da se smenat i toa- ili patnikot vo minatoto ili idninata e nematerijalen i e samo posmatrac ili e matrijalen no negovite nastani se vekje pominati

taka da ako resi denes da go ubije Kenedi i odi vo minatoto- toa e izvodlivo i
tocno e taka - toj go ubil i sega vsusnost se znae koj e ubiecot i se e razjasneto- oti toa se sluci bas taka

ako resi da odi vo minatoto i da go ubie Regan- kje pravi so kje pravi- no nemoze da go ubie zatoa so REGAN nikogas nebil ubien

e vakva teorija e ubiena od filmot BACK TO THe FUTURE- kade imame promeni na nastanite i istorijata se grani

taa teorija se zmeta za idiotizam

tolku od mene


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: james dean
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 22:28


Јасно е дека BACK TO THЕ FUTURE е неконзистентен филм. Но тој е повеќе авантуристички и е така направен за да биде интересен за гледачите (инаку би бил тапа и никој не би го гледал, нели 'Кин ) Затоа пак ТЕРМИНАТОР, да речеме, убаво си вика во 2-ката - Јас доаѓам од една од ВОЗМОЖНИТЕ иднини !

Заборавив во мојот горен пост да го кажам "НАЈДОБРОТО РЕШЕНИЕ" за Time Travel !!!
Значи "НАЈДОБРОТО РЕШЕНИЕ" е идејата на Hugh Everett за Многуте светови (или паралелните светови) Many Worlds Theory. Имено, според оваа теорија со секое патување низ времето се отвара нов (паралелен) универзум , па така ако вие патувате во времето и се вратите за да го убиете Реган, а не Кенеди, единственото нешто што ќе се случи во овој наш универзум е тоа што вас ќе ве снема и ништо повеќе! А во оној универзум кадешто ќе отидете - ќе го убиете Реган и нивнaта историја ќе биде таква (поинаква од нашата). Освен тоа друго што ќе биде поинаку е тоа што таму ќе има еден човек повеќе - тоа сте вие (the time traveler)








-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 09:53
Originally posted by james dean james dean напиша:


..............................
Затоа Роџер Пенроуз и Стивен Хокинг ја земаат претпоставката дека Универзумот со своите закони на физиката си има некој “одбрамбен механизам” (Cosmic Censor) со кој ги спречува ваквите парадокси. Односно законите на физиката се едноставно такви што не можеш да ги прекршиш - да се вратиш во времето и да си ги убиеш своите родители, бидејќи нешто ќе те спречи да го направиш тоа.

Значи тоа е што се однесува до направените портали, а што се однесува до природните портали - црните дупки (црвјите дупки), Пенроз смета дека токму затоа голите сингулариети се “скриени” од нас со црни дупки и дека токму затоа постои хоризотнот на настани кој претставува последната граница од која може да излезе некоја информација од црната дупка.


Se prasuvam-
-dali Hocking i Penrouz so vakvoto razmisluvanje vsusnost ostavaat prostor
za postoesnje NA TVORECOT?


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 12:28
James
Ubavo napisano.Navistina super. Za Stiven Hoking sum slusala i ponesto gledala na Discovery(vo vrska so SETI institutot itn), ama negovite dela ne mi dosle do raka. Plivav vo drugi vodi taka da ova sto go pisuvas za Kosmickava cenzura e navistina interesno. Arno rekov jas od vas dvajca kje naucam nesto novo. Za nesto slicno naletav (mada ne isto) vo Metafizikata, noe premnogu okultno ili ezotericno i nedefinirano za da go spomenuvam tuka.
James me ineteresira zosto velis deka si malku nekomoten so vakviot ovoj koncept?
Kojsum jas, citajkji go James i mene mi tekna ova so Tvorecot. Ama predlagam da se zadrzime seuste na konceptot.
Vo princip jas sum povekje pristalica na postoenjeto na povekje mozni idnini otkolku na edna i definitivna.



-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 13:55


Многу ми е мило што вака ја развивме темава!   
Па Астра, јас прво накратко би ја прокоментирал забелешката на Којсумјас, ако немаш ништо против.
Мислам дека Хокинг и Пенроуз како големи научници не земаат ништо здраво за готово, сé додека тоа не се докаже научно. Дали оставаат простор за постоењето на Господ ??? Па од моите читања на книгите на Хокинг, можам да претпоставам дека тој можеби потајно сака да постои Господ, меѓутоа мислам дека тој е всушност сé уште во негова потрага.
Научниците ги проучуваат законите на природата, но и тие не знаат зошто тие закони се баш такви какви што се. (Зошто гравитацијата е баш токму толкава за да овозможи формирање на ѕвезди и планети, зошто слабата и силната нуклеарна сила се баш толкави за да биде возможен процесот на фузија и фисија... итн.) Хокинг дури се прашува: Дали е можно Господ на почетокот да одредил какви ќе бидат законите и на кој начин ќе се развива вселената, а потоа решил во никој случај да не се меша и самиот да ги прекршува своите закони, туку едноставно да ја остави вселената да си се развива самата!
Меѓутоа, тие наведуваат и еден друг концепт, кој се вика Антрописки принцип! а според кој нема потреба од постоење на Господ!
Па како гласи тој Антрописки принцип??? Всушност има негови две интерпретации - слаба и јака.
Јакиот антрописки принцип вели дека постојат безброј вселени (паралелни светови - што е допуштено од страна на квантната механика), од кои сите имаат поинакви закони на физиката. Е сега, поради тоа, во некои од нив законите се такви што нема услови за развој на интелегентни суштества како нас кои ќе се прашуваат зошто постојат, а во оние кои има такви услови и во кои навистина се развил живот како нашиот, нормално е некој да се чуди и прашува како тоа законите да се баш такви!!!
Другиот - Слабиот антрописки принцип вели - вселената е едноставно таква каква што е (таа случајно настанала таква). Кога не би била таква, ние воопшто не би биле тука за да поставуваме такви прашања!

Атсра, за тоа што реков дека не ми се допаѓа во концептот на Космичкиот цензор, мислев на онаа идеја дека кога некој би се вратил во минатото за да ги убие своите родители, пиштолот едноставно нема да испука, или тој ќе промаши, или ќе се случи нешто друго што ќе го спречи за тој да го изведе парадоксот. Сакав да кажам дека и мене многу повеќе ми се допаѓа идејата за паралелните светови - т.е. дека патувањето низ времето отвара нов универзум независен од нашиов.

Инаку нема дискусија дека е сигурно возможно патувањето наназад низ времето на субатомско ниво. Виртуелните честици кои постојат во вакуумот се всушност парови од честици и античестици, а античестиците се честици со потполно исти својства како честиците само што патуваат обратно во времето!!! Тоа се познатите квантни флуктуации!








-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 17:53
James,
da, poznati mi se razmisluvanjata na Hocking za slaboto i jakoto antropicko nacelo (princip).
Toa se interesni razmisluvanja za sustinata na postoenjeto na vselenata!
Sepak, jakiot antropiski pirncip ima nekolku nedostatoci:
-postoenje na poveke vseleni nezavisni i oddeleni edna od druga , koi nemaat vlijanie edna na druga, ne ovozmozuvaat doznavanje na toa sto se slucuva vo druga vselena, nitu pak informacii dali voopsto postoi druga vslena. Ako e taka, togas e NEBITNO dali voopsto i postoi takva druga ili poveke drugi vseleni!
- ako pak vsusnost se raboti za poveke vslenei za koi mozeme da dobieme informacii deka postojat i da preogame od edna vo druga, togas vo princip,
se raboti za ISTA VSELENA, sto pak znaci deka
MORA VO SITE NIV DA VAZAT ISTI ZAKONI NA FIZIKATA!!!!
Togas, vo sustina jakoto antropicko nacelo se sveduva na slaboto antropicko nacelo, sto znaci deka ziveeme vo vslena koja e slucajno takva kakva sto e a nie sme isto taka edna slucajnost.
Tuka sigurno nemamesto za tvorecot!!!

No drugo mi bese poentata!!
Imeno, vo sustina postoenjeto na vselenata mozeme da go gledame na dva nacina:

1. vselenata e takva kakva e i otsekogas postoela, NEMA GRANICI, NEMA POCETOK, NEMA KRAJ!!

Vakvoto razmisluvanje go dozvoluva kvantnata teorija, pri sto e mozno site zakoni na fizikata da se validni sekade i sekogas, pa vklucuvajki go tuka i pocetokot. Imeno, kvantnata teorija NEMA POTREBA OD SINGULARITET, od pocetok ili kraj!!!!
Dali tuka ima mesto za tvorecot, vo vselena koja nema pocetok i kraj!!!!

2. vselenata nastanala so golemata eksplozija (toa momentalno go prifaka i modernata fizikano i crkvata)

Mojata zabeleska za postoenjeto na TVORECOT, (neka ne mi zabelezi Astra sto malku nsistiram na toa), ja postaviv vo kontekst na ovaa paralela.
Imeno, katolockata crkva vo sustina se soglasuva so osnovnite principi na fizikata, so zakonite koi vladeat vo univerzumot,so izucuvanjeto na zakonitostite koi vladeat vo univrzumot,
no,
razlikata vo konceptot na modernata fizika i ucenjeto na rimokatolickata crkva e vo toa sto crkvata veli - (karikiram malku)-
- vo red e (se odnesuva na fizikata), izucuvajte gi zakonite na univerzumot,
NO,
ne se obiduvajte da go resite prasanjeto za toa
KAKO NASTANAL UNIVERZUMOT!! ( vo kontekst na golemata eksplozija)
Tuka e sustinata na diskusijata za nastanokot na celokupniot univerzum!!!

Vo sustina, modernata fizika NEMA odgovor za toa sto e "inicijalnata kapisla" odnosno pricinata za toa ZOSTO nastanal univerzumot onakov kakov sto go poznavame!!!
Dali voopsto "nesto" postoelo pred toa??
Dali voopsto mozeme da diskutirame za nesto pred toa??

Da, vo pocetokot postoel samo matematicki singularitet, tocka so beskrajna gustina i beskrajna zakrivenost na prostorvremenskite dimenzii. Toa znaci deka vo toj singularitet ne vazat postoeckite zakoni na fizikata, a ako i ima nekakvi zakoni, nie nemame informacii za toa koi se tie,
NO,
nesto ja iniciralo prvobitnata eksplozija i sirenjeto na univerzumot,
nie znaeme, ima naucni trudovi za toa kako se razvivala ovaa eksplozija vo prvite milisekundi do prvite sekundi,
kako i koga se zozdavaat prvite cesticki, atomi itn,
NO,
toa e potoa!!!!
Nema odgovor za toa ZOSTO nastanolo toa sirenje,
odnosno STO e toa sto go predizvikalo POCETOKOT
Dali tuka se naoga mestoto na TVORECOT?

P.S. Mozebi malku nadvor od tema , no kolku da se doiskazam!!!!


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 22:14

О, не .... Којсумјас.... нешто си јанлаш во врска со првата точка ! Го заборави Вториот закон на термодинамиката и ЕНТРОПИЈАТА . Ништо не може да постои вечно!

Во врска со втората точка ќе ти кажам дека - она што било пред големата експлозија е небитно - исто како што викаш ти за паралелните светови. Ништо што се случувало пред Големата експлозија не влијае на она што се случува сега во вселената. А за тоа од каде воопшто дошол првобитниот сингуларитет и од каде дошло до тоа да се случи самата Голема експлозија - иницијалната каписла - (дали Господ “рекол” - “Нека биде Голема експлозија!”), физичарите викаат дека и во тој случај нема потреба од Господ. Сингуларитетот пред Големата експлозија може да настанал од квантните флуктуации (така викаат тие - според квантната мечаника, бидејќи во тој момент универзумот бил на квантно ниво). Најновите теории викаат дека постои "некаков" Мултиверзум и дека нашиов универзум не е 4-ро димензионален, туку 10-то димензионален, што уште повеќе ја усложнува целата работа. Се претпоставува дека црните дупки освен тоа што можат да бидат шорткати во овој наш универзум дека исто така можат да бидат и врска помеѓу овие паралелни универзуми, за кои ти викаш дека немаат никакво влијание врз нас (со што се согласувам). Ама сепак не знам зошто викаш дека е небитно постоењето на тие други вселени. Па како е небитно??? Можеби ние сме "успеале" од милијарди други неуспешни обиди. Што значи ние сме дел од веројатноста, ти текнува
   





-------------


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 22:41

Него .... со овие вселени и сингуларити, па и со Господ, ние малку забегавме од првобитната тема за ВРЕМЕНСКИТЕ ПОРТАЛИ !!!
Па... да се вратиме ли на колосекот???






-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:04
Originally posted by james dean james dean напиша:


О, не .... Којсумјас.... нешто си јанлаш во врска со првата точка ! Го заборави Вториот закон на термодинамиката и ЕНТРОПИЈАТА . Ништо не може да постои вечно!
   

Hm, vtoriot zakon na Termodinamika....
mrtvilo bez dvizenje na energijata...
homogen univerzum bez dvizenje....
entropija... covekot prkosi na prirodnata nasoka na entropijata...
temi... temi...
P.S. Samo komentar okulu uste nekolku interesni temi...
Vo pravo si, barem za mene vazi,
povtorno zabeguvam vo druga tema,
No,
Univerzumot i zakonite koi vladeat so nego se
povrzani i zavisni,
...pa i temite za nego.....!!!





Постирано од: barbi4e
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:22
bravo na site koj ucesvuvaat na temava


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:26
nobelova nagrada ne vi gine na vas dvajcata,...голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:34


Да точно, не може да се зборува за временски портал, без црна дупка, универзум, каузалност, .... па добро може да продолжиме и вака.

Тука сакам да кажам дека кога Carl Sagan ја пишувал својата новела Contact, на основа на која подоцна режисерот Robert Zemeckis го сними својот познат филм, (кој верувам повеќето од вас го гледале), Саган како прав научник сакал патувањето на неговата протагонистка да биде што е можно пореалистично, па се обратил за помош до познатиот физичар Kip Thorne. Имено, Саган побарал од Торн да му "обезбеди" стабилна црвја дупка (портал), која ќе може да биде доволно долго отворена за Jodie Foster да може да мине низ неа. И Торн, како универзитетски професор, им ја дал таа задача на своите студенти, без тие да знаат за што всушност се работи. Тие сите дошле до истото решение!!! Успеале да го пронајдат "патот" за брзо патување на големи далечини (и со тоа на некој начин патување низ времето). Ако се сеќавате - Jodie паѓаше само 1 секунда, а за тоа време ја прошета целата галаксија и се виде и разговараше со татко и.










-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:37
имате ли идеја како можеме да направиме временски портал со кој би шеткале низ минатото(ако е тоа можно ќе направиме некои измени) и во иднината.....па што убаво е тоа нели.....???.......ајде да ве видам како стоите со фантазија

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:39

А што е најсмешно, баш во овој момент на Novoj TV иде Back to the Future!!!

   




-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Април.2008 во 23:41
Originally posted by james dean james dean напиша:


А што е најсмешно, баш во овој момент на Novoj TV иде Back to the Future!!!

   



собирај инспирација сеа и пренеси после импресии

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: misterija
Датум на внесување: 26.Април.2008 во 20:27
vi blagogaram na site sto seriono pisuvate na temeva


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 29.Април.2008 во 15:46
James toa ti se vika slucajnost

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 30.Април.2008 во 12:53
masina za vramensko patuvajne ne postoi zasto i ne postoi   vremeto toa samo nie go zamisluvame , postoi samo dvizejne na materijata i pretvorajne od edna forma vo druga no nikako taa nemoze da se pretvori vo prethodnata forma nego taa nonstop si pridobiva nova forma prethodno ne postoecka...,.


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 30.Април.2008 во 13:35
Po moe viduvanje materijata e samo oblik na energija i ne bi se slozila deka postoi samo materija(barem ne vo klasicna smisla na zborot).

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 30.Април.2008 во 19:43

Временска машина постои!
Точно е тоа дека материја = на енергија (или обратно, како на куому му паше) - доказ за тоа е атомската бомба и равенката Е= mc2.







-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 02.Мај.2008 во 01:22
mnogu mi se dopaga ovaa tema


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 01:20
Originally posted by james dean james dean напиша:


Временска машина постои!
Точно е тоа дека материја = на енергија (или обратно, како на куому му паше) - доказ за тоа е атомската бомба и равенката Е= mc2.






што велиш Џејмс постои........???........кажи каде е??? може ли да се патува низ времето со неа??? леле сеа неизвесност ќе ме јаде......

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 15:12


А ти тоа озбилно Блеки??? (што би рекол Мајсторот од Тетовирање )
Па тогаш ќе мора да те разочарам. (Иако веќе еднаш нели рековме дека и кога би било изводливо не би ни вршело работа).
Па за artificial time-machine (мислам за луѓе, а не за нешто друго или субатомски честици), сега за сега постојат само нацрти, идеи, и сл., бидејќи е тешко тие да се изведат во реалноста. На пример потребни се некои ротирачки цилиндри (кои според пресметките треба да се поголеми од Земјата) или пак потребно е постигнување на брзина блиска до брзината на светлината, што е се уште многу далеку од практично остварливо.
Кога реков има, мислев на оние кои постојат во природата - wormhole-ите (или црвјите дупки), кои не само што се далеку од нас, туку и потребна ни е т.н. егзотична материја за да ги држиме постојано отворени. А друго прашање е тоа што се уште не сме 100% сигурни каде ќе не однесат тие.
Па така, за жал се уште сме далеку од практичното остварување (ама верувам дека во не така далечна иднина - мислам на 1.000-ци години, ќе биде!!! ).
Извини Блеки ако те разочарав ама се уште ја немаме магичната кола на Doc. и Michael J. Fox !!!
    



-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 22:09


se raboti na problemot ... sigurno ...

i po kratko vreme i ostvarlivo ...
bidejki odime po edna prirodna funkcija ln(x) ...

i za vremenskata masina ...
i opsto za se okolu nas ...
ima vreme na poluraspad ...

vo informatickata tehnologija e 6 meseci ...
za toa vreme ...
dimeziite se namaluvaat za polovina ...
a brzinata se zgolemuva za dva pati ...

taka da kako sto odime po taa ln - logaritamska funkcija ... veke doadja vreme da nemozeme poveke da ja namaluvame dimenzijata vo nasiot svet ....

i ke odime vo nano-tehnologijata ....

i tamo na sekoi 6 meseci ke se namaluvaat dimenziite ...
a zgolemuvaat brzinite ...

mislam na brzinite so koi ke rabotaat mikroprocesorite ...

moze ke se stigni i do nekoja piko-tehologija ..

za vremenskata masina ...
veke vo amerika ima mnogu ludje ...
koi vo dvorot mesto avtomobil ...
imaat avion ...
i toa ne bilo kakov tuku Boing ...

i privatni aerodromi ...

taka da moze da se kaze ...
deka avionite se na nekoj nacin vremenski masini ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 23:05
ma kakvo "vrakjanje" nazad!,...sve se toa mashtarii,...najmalku nauchni,...ke dojde vreme i ke moze da se teleportiraat "stvarite",...ili da bidat nevidlivi za oko,.
..ama,...sega si tuka,...pa, deka ke mozesh da se vratish ,..nekade vo minatoto,.pa,..pak "nazad",.....ajde bogati,...nema nikakva logika vo toa,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 10:11
Originally posted by james dean james dean напиша:



А ти тоа озбилно Блеки??? (што би рекол Мајсторот од Тетовирање )
Па тогаш ќе мора да те разочарам. (Иако веќе еднаш нели рековме дека и кога би било изводливо не би ни вршело работа).
Па за artificial time-machine (мислам за луѓе, а не за нешто друго или субатомски честици), сега за сега постојат само нацрти, идеи, и сл., бидејќи е тешко тие да се изведат во реалноста. На пример потребни се некои ротирачки цилиндри (кои според пресметките треба да се поголеми од Земјата) или пак потребно е постигнување на брзина блиска до брзината на светлината, што е се уште многу далеку од практично остварливо.
Кога реков има, мислев на оние кои постојат во природата - wormhole-ите (или црвјите дупки), кои не само што се далеку од нас, туку и потребна ни е т.н. егзотична материја за да ги држиме постојано отворени. А друго прашање е тоа што се уште не сме 100% сигурни каде ќе не однесат тие.
Па така, за жал се уште сме далеку од практичното остварување (ама верувам дека во не така далечна иднина - мислам на 1.000-ци години, ќе биде!!! ).
Извини Блеки ако те разочарав ама се уште ја немаме магичната кола на Doc. и Michael J. Fox !!!
    


ма нема за што Џејмс.....сеуште има надеж 1000 години се само ќе поминат.......а може и да им ја украдеме колата на Doc.i Michael или да им ја позајмиме на кратко


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Мај.2008 во 14:13


Па тоа е добра идеја Blackie!!!!!
Само ќе треба да тркнеме до Hollywood, затоа што таму се продава Californication!!!!!!

"....
Space may be the final frontier
But it's made in a Hollywood basement
...."

Californication (Red Hot Chilli Peppers)




-------------


Постирано од: barbi4e
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 22:32
super


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 06.Мај.2008 во 23:51


SE E MOZNO SO VREMETO ...

AJSTAJN USPEA VREMETO to DA GO ZAPRI ....
AMA NE I DA GO VRATI NAZAD ...

TOJ SI POSTAVIL EDNO VAKVO PRASANJE ...
- EDNA MUVA VO LIFT LETA ...
- VO ISTO VREME LIFTOT SLEGUVA NADOLU ...
- A MUVATE LEBDI SO LETANJETO ...
- NO BIDEJKI LIFTOT SE SPUSTA ... TAA LETA NADOLU
ZAEDNO SO NEGO ....
- AKO SME VO LIFTOT SO MUVATA ... KE JA GLEDAME DEKA LEBDI I STOI VO MESTO ....

I TAKA POCNAL "POINAKU" DA GI GLEDA RABOTITE ...

NEZAVISNO OD AJSTAJN ...
NE GO ZNAEV OVOJ PRIMER ...
GLEDAV EDNA PCELA VO AVTOBUS ...
I PATUVAV 15 km ....
PCELATA LETASE VAMO TAMO VO AVTOBUSOT ...
NO ZAEDNO SO AVTOBUSOT SE "VOZESE" I PCELATA ...

PRASANJETO E :
DALI PCELATA LETASE 15 km KAKO DA E NADVOR OD AVTOBUSOT ... I PLUS NEKOE RASTOJANIE VAMO-TAMO ...
ILI SI VRTESE VRTESE VO MESTO ...

AKO OT to VREMETO ,
MOZEME DA GO ZAPREME ... PREMA AJSTAJN ...

t = to SQRT[1-(V/C)^2]

ZNACI OD to
VREMETO SME GO ZAPRELE DO NULA ...
PA MOZE DA SE NAJDI NACIN ....
OD NULA DA GO VRAKAME NA NAZAD ...

A TAMAN E OVA VREME ZA TAKVO RAZMISLUVANJE ...


-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: invader
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 00:05
muvata si leta vo vozduhot ,a,avtobusot go nosi i nego,pa nema tuka nisto misteriozno ili neobicno.
letot na muvata e samo vo odnos na vozduhot vo avtobusot,
sprema nadvoresniot vozduh,
taa samo se vozi,kolku sto odi avtobusot!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 00:19


TAKA E IVANDER ...

NO GLEDAV EDNA DOKUMENTARNA EMISIJA ZA AJNSTAJN ...
I TOJ ZBORUVASE ...
DEKA SI POSTAVUVAL TAKVI PRASANJA ...
I POSLE TOA MU "IDEL" ODGOVOROT ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: invader
Датум на внесување: 07.Мај.2008 во 00:36
si gledal sigurno na film kako ripaat od vagon na vagon koga vozot "juri",
ama,toj sto ripa,se dvizi samo vo odnos na okolinata na vozot,(kolku sto odi vozot)
a ne i sprema samiot voz,
zatoa i moze da ripne,
bez da padne megu vagonite.


Постирано од: kate89
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 02:17
Izvinete ako sum offtopik
mislam deka ne postoi vremenska mashina..zosto ako posti lugeto sekogash bi se vrakale nazad vo vremeto i taka zasekogash bi ostanale zivi...neli?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 06:55
Originally posted by kate89 kate89 напиша:

Izvinete ako sum offtopik
mislam deka ne postoi vremenska mashina..zosto ako posti lugeto sekogash bi se vrakale nazad vo vremeto i taka zasekogash bi ostanale zivi...neli?
  a,zoshto,...ti si edna od retkite shto e,...topik,....намигнување


inache,...stvarno e taka!,...."odish" desetina godini "napred",...pa,se vratish,..pa,pak ,..desetina ,..pa ,..pakse vratish ,...i taka,........natamu,.....navamu,...среќа


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 09:14
Originally posted by kate89 kate89 напиша:

Izvinete ako sum offtopik
mislam deka ne postoi vremenska mashina..zosto ako posti lugeto sekogash bi se vrakale nazad vo vremeto i taka zasekogash bi ostanale zivi...neli?


Procitaj gi postovite na James Dean, toj ubavo objasnuva deka takvo nesto ima.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 13:26
aaa,..da,...zaboraviv,...shtom brynner ,..rekol ,..ke mora da e,..taka!,...apsolutno !!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 18.Јуни.2008 во 14:09
Pa napisi i ti nesto poasalno pe kje se povikuvam i na tebe
Megju drugoto za toa za patuvanje niz vremeteo se spomnuva i vo delot kade pisuvav za Filadelfija eksperimentot.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk