Испечати | Затвори го прозорот

Зошто исламските држави се најнеправедни?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12393
Датум на принтање: 25.Мај.2024 во 06:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Зошто исламските држави се најнеправедни?
Постирано од: tofu
Наслов: Зошто исламските држави се најнеправедни?
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 21:51
Ве молам разјаснете ми зошто во арапските муслимански земји не се почитуваат човековите права? Зошто за тие земји е поважно да си глупав американец или англичанец, отколку трудољубов, образуван, интелигентен и мирен Ирачанец, или Сириец, или Јорданец? Какви верници се тие шеици таму што не му дозволуваат на обичниот човек да има пристоен живот? Зошто Господ не ги казни нив? Зошто Господ го казнува обичниот човек?
Добро за да се држам до вероисповед, кажете ми зошто Господ има лош и погрешен критериум?



-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.



Коментари:
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 21:54
Gospod ima super kriterijum a ludjeto koi se povikuvaat na boga i go koristat bozjoto slovo protiv covekot se tie koi nemaat kriteriumi...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 23:26
... ili kazhano so drugi zborovi, Bozhjiot plan raboti, ama chovechkiot ne.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Sandokan
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 03:14
ili uste podobro..cela latinska amerika e hristijanska i cela juzna afrika isto taka,kako i cela rusija i belorusija, i tamu uslovite na hristijanite se odlicni.

-------------
Случајот на Исус кај Аллах е ист како случајот со Адам:од земја го создаде, по што рече :„Биди“-и тој би.(Qуран 3;59)       


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 09:19
Или кажано со други зборови, не ми одговоривте на прашањето

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 11:21
Originally posted by tofu tofu напиша:

Или кажано со други зборови, не ми одговоривте на прашањето
 
Одговорот е затоа што бог е лош, злобен и затоа што тој не знае да суди правилно. А штотуку дознав дека на небото се објавени вонредни избори за нов бог, па ако мислиш дека си подобар и попаметен од бог бујрум кандидирај се, ти посакувам среќа голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 12:40
ne evangelose zatoa sto covekot e los...

cel svet e zavrten protiv niv, iako ima mnogu hristijanski drzavi koi se mnogu pokatastrofalni od ovie...


a sekoj za svoite dela ima kade i koga da odgovara ne sme nie onie koi treba da suime...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 12:41
islamot pri svoeto osnovanje i vo vo istorijata bese mnogu ponapredna kako den denes.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 12:45
denes islamot e izbegnuvan od celiot svet i toa e pricinata za polozbata na islamskite drzavi denes...




-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 12:54
Кинг...
Јас пак не би се согласила со тоа дека исламските држави се најнеправедни денес.
Зависи сега за што дискутираме.

Ако зборуваме за некои режими, веќе и врапците знаат дека Америка ги поставува владетелите во тие држави, а потоа, си игра шах со нив, прво ги обликува-па разобличува и распарчува како што беше случајот со Садам.

Ако зборуваме за држави кои се под шеријатска управа-таму си е шеријатот , луѓето се задоволни со тоа и не се бунтуваат, нели, ако к*ранот така пропишал, иако и во тие шеријатски уредени држави има големи лицемерија, за тоа веќе сме дискутирале.

Христијански уредени држави пак непостојат....така да неможеме да зборуваме за тоа колку е една држава добра или лоша.

Повеќе од очигледно е дека Евангелос се пошегува за она “бог е лош“.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 12:57
mozebi no nema igra so bog...

barem spored k*ranot no ne znam vo hristijanskata religija, mozebi toj podobro znae od mene no kolku sto jas znam i vo hristijanstvoto e taka pa ne bi trebalo da go prekrsuva toa...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:01
Не смеам да си дозволам во нечие име да коментирам, но од она малку колку што го познавам Евангелос, можам да тврдам дека преку игра на зборови-тој само го кажа спротивното, како одговор на тофу.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:03
vo vrska so drzavite vo sekoj slucaj americka meta se islamskite drzavi, no jas gledam edna greska kaj niv, neznam zasto seuste ne stanale da si napravat edna organizacija po primerot na evropskata unija pa togas da vidime sto ke pravi amerika koga ke se zdruzt site aziski drzavi togas amerika sigurno bi gi ostavila na mira, gledajki deka se povlece od napad na iran...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:07
На Америка и се гледа крајот, кај да е нема веќе и таа сили, секој ден во сандаци лимени им враќаат стотици војници само не смеат да признаат.
Инаку, според “планот“ би рекал дека следна на мета и е Сирија, иако циља на Иран...нивниот луд претседател-проповедник мисли “вештачки“ да го забрза доаѓањето на Христос, па така за 2008 им е нешто Сирија да ја закачнат. (демек, Армагедон е таму)



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:10
heheheh

mislam deka so povlekuvanjeto na bus ke se smirat...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:12
Секој амерички претседател има за задача да направи војна.
така да...дали е Буш постариот или помладиот, дал сеа овој што ќе го изберат....кој и да е ќе ги следи наредбите на ложата.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 13:18
vo vrska so drzavite vo sekoj slucaj americka meta se islamskite drzavi, no jas gledam edna greska kaj niv, neznam zasto seuste ne stanale da si napravat edna organizacija po primerot na evropskata unija pa togas da vidime sto ke pravi amerika koga ke se zdruzt site aziski drzavi togas amerika sigurno bi gi ostavila na mira, gledajki deka se povlece od napad na iran...
 
 
Bratce za toa treba nie muslimanite da se prosvetlime. Allah nema da ja izmeni polozbata na eden narod dodeka sam ne se promeni.. Koga muslimanite ce se vrazumat i ce zemat da se drzat za k*ran i Sunnet , togas mozes da ocekuvas napredok, i blagosostojba  na muslimanite. Dodeka postoese Halifatot so vekovi bese meta na napadi od Hristijanite, uspea da zavladee devizata koi ja vmetnaa medzu muslimanite razdeli pa vladej, pa go unistija Halifatot so pomos na prokletniot izdaica kemal ataturk... Sega nivnata deviza se uste vladee medzu muslimanskite zemji, no celta sega im e nikogas muslimanite da ne go vratat Halifatot, pa taka da mozat polesno da si manipuliraat so niv kako sto sakaat.



-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 14:28
Ova e podforum za veroispoved, a ne za politika, taka da vratete se na temata od religiozen pogled.

Vojnite se vodat od chisto ekonomsko-politichki aspekt, a religijata se igra kako glavna karta za moraliziranje na tie vojni i za motiviranje na shirokite narodni masi. Ne pagjajte taka naivno na verskata propaganda i od dvete strani.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 14:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На Америка и се гледа крајот, кај да е нема веќе и таа сили, секој ден во сандаци лимени им враќаат стотици војници само не смеат да признаат.Инаку, според “планот“ би рекал дека следна на мета и е Сирија, иако циља на Иран...нивниот луд претседател-проповедник мисли “вештачки“ да го забрза доаѓањето на Христос, па така за 2008 им е нешто Сирија да ја закачнат. (демек, Армагедон е таму)


Ne e tocno nikoj ne ja krije brojkata na zaginati vojnici vo iraq i amerika nema na kogo sto da mu priznava. Samo amerika i nejzinite sojuznici imase volja i hrabrost da se sprotivstavi na terorizmot, da ne bese taka sega isti tie limeni sandaci ce se trupaa na nekoe drugo mesto.

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 14:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На Америка и се гледа крајот, кај да е нема веќе и таа сили, секој ден во сандаци лимени им враќаат стотици војници само не смеат да признаат.Инаку, според “планот“ би рекал дека следна на мета и е Сирија, иако циља на Иран...нивниот луд претседател-проповедник мисли “вештачки“ да го забрза доаѓањето на Христос, па така за 2008 им е нешто Сирија да ја закачнат. (демек, Армагедон е таму)


Ne e tocno nikoj ne ja krije brojkata na zaginati vojnici vo iraq i amerika nema na kogo sto da mu priznava. Samo amerika i nejzinite sojuznici imase volja i hrabrost da se sprotivstavi na terorizmot, da ne bese taka sega isti tie limeni sandaci ce se trupaa na nekoe drugo mesto.


Не ми се верува дека некој сеуште мисли дека нападот врз Ирак беше спротивставување на тероризмот.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 15:32
Napad na irak bese neminovno prodolzuvanje na vojnata koja bese inicirana od teroristite, mada se sl*gam deka ima i interesi vo taa igra, irak bese eden od najgolemite podrzuvaci na teroristite na negova teritorija teroristite imaa svoi trening centri logisticki bazi i celokupna voena mreza koja pretese da ja raznese evropa na parcinja. Site terosristicki celii vo svetot bea povrzani so logistickata mreza vo irak.Normalno e da ima i interesi pa dajte ve molam jas ce odam da se boram protiv terorizmot koj go zasega celiot svet i site se potencijalni meti e sega drugite iako se meti ne sakaat da se borat od prosta pricina sto teroristite iako im rabotat od glava se nivni najdobri musterii e pa normalno e deka i amerika ce ima interes za da moze taa vojna da ja odrzi i da ja sprovede do kraj.
Po nekoja logika rabotat odi vaka svetot e vo kriza za energensi a tie se vo racete na muslimanskite drzavi tie se protiv hristijanstvoto i normalno deka taa prednost od energetska gledan tocka ce ja oristat protiv nas znaci zboruvame za ekonomski terorizam e pa sega ne moze da gi ostavime da rabotat sto sakaat neli??

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 15:53
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Секој амерички претседател има за задача да направи војна.така да...дали е Буш постариот или помладиот, дал сеа овој што ќе го изберат....кој и да е ќе ги следи наредбите на ложата.


Tokmu taka Marija-Magdalena.Odlicno Kazano,Precizno I namesto..

Brate King,za da Bidis Presedatel na Amerika,Mora da Pravis Vonji,inaku za 24 sati,Davijata ke ti ja Vidat..

P.s.Maria I jas sum na Istiot tvoj Stav..Eve be Koj rece deka Muslimanite i Hristijanite ne se Slozuvale..


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 15:58
Templarius zarem uste ce treses gluposti.


-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 15:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ova e podforum za veroispoved, a ne za politika, taka da vratete se na temata od religiozen pogled.

Vojnite se vodat od chisto ekonomsko-politichki aspekt, a religijata se igra kako glavna karta za moraliziranje na tie vojni i za motiviranje na shirokite narodni masi. Ne pagjajte taka naivno na verskata propaganda i od dvete strani.


Ne ti se Svigat Vistinata za Tvojata Drzava vo koja ziuvas a ?? Znam,deka ne ti se Dopagat,No leka polkea,Sve so imat Pocetok,imat i Kraj,(Osven Bog koj nemat Pocetok i nemat Kraj)Taka da Mesi,ne se Sekiraj Mnogu i ne se Plasi,Mozebi nema ti da go docekas Toj Kraj na Amerika.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 16:06
Halid, pretpostavkite se najloshata rabota vo zhivotot.

Ajde chitajte se ushte malu pred da gi raschistam politichkite komentari od tuka. Ako sakate muabetov da go prodolzhite vo ovaa nasoka preselete se na politichkiot podforum. Od tamu ke ve brkaat ako pochnete so religija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 16:34
OK, Гласнику наш, ама некако насловот на темава “Зошто исламските држави се најнеправедни“ спонтано и неизбежно  доведе до ваков тек, кој не се коси многу со темата.

Со ваков наслов-само се констатира дека овие држави се најнепарведни и не се остава простор да се докаже нешто второ, трето.

Но, еве ако мора стриктно од религиски аспект да се зборува, тогаш јас веќе погоре си кажав.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 17:34
vo vrska so drzavite vo sekoj slucaj americka meta se islamskite drzavi, no jas gledam edna greska kaj niv, neznam zasto seuste ne stanale da si napravat edna organizacija po primerot na evropskata unija pa togas da vidime sto ke pravi amerika koga ke se zdruzt site aziski drzavi togas amerika sigurno bi gi ostavila na mira, gledajki deka se povlece od napad na iran...(the king)

Muslimanite nemozat da napravat unija se dodeka se trudat da kaznuvaat spored k*ranot mislejki deka sherijatska drzava se pravi so toa sto ke gi sudi drugite zaradi nepocituvanje na likot i deloto na Muhamed ili se sto toj rekol.
Zapadnite demokratii se sozdavaat vrz baza na pocituvanjeto na coveckite prava i slobodi, a so toa i slobodata na sopstveno poimanje na Bog kako svoj idol pa taka ako nekoja zena veruva deka Bog i dozvolil da nosi mini zdolniste i ke go nosi sekade osven vo hramovi na lugje koi ne se soglasuvaat so nea.
Toa e demokratija i taka se sozdava unija na lugje koi sakaat da ziveat zaedno i pokraj toa sto ete tolku se razlikuvaat. zatoa tolku muslimani odat da ziveat na zapad, i tamu da svatat deka vo demokratska a ne vo serijatska zemja mozat da bidat pogolemi vernici znaejki deka nikoj ne gi mrazi, i nikoj nema da se samoeksplodira vo blizina na nivnoto dete samo zatoa sto nekoe dete vo avtobusot ne se obrezalo ili ne se klanjalo.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 18:06
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ве молам разјаснете ми зошто во арапските муслимански земји не се почитуваат човековите права? Зошто за тие земји е поважно да си глупав американец или англичанец, отколку трудољубов, образуван, интелигентен и мирен Ирачанец, или Сириец, или Јорданец? Какви верници се тие шеици таму што не му дозволуваат на обичниот човек да има пристоен живот? Зошто Господ не ги казни нив? Зошто Господ го казнува обичниот човек?
Добро за да се држам до вероисповед, кажете ми зошто Господ има лош и погрешен критериум?

 
Mnogu loso postaveno. Ustvari, ako podobro porazmislam, vo pravo si....
Znaes zosto, ne se islamski, tuku nemuslimanski vladeteli vo muslimanskite zemji, zatoa gledas deka nesto ne stima.
Tie zemji ne se so islamsko ureduvanje.
Duri i vo Makedonija e poubavo od tamu....
 
No tuka se krivi lugjeto i vladetelite, a ne Bog. Toj ima ispraven kriterium, pa pratil ispraven Pratenik so ispravna kniga, a koj se drzi do nea - uspeal, koj ne - aj cao, otisol....
 
Se gleda deka ne ti e jasno nesto, neli?
 
 
 
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 19:49
Добро, ако има разлика меѓу исламска и муслиманска држава длабоко се извинувам. Еве можност да ја објасните разликата за сите да научиме по нешто.
Можеби темата ми е утната, но и расправите што ги прочитав се далеку од темата. Не зборував за тоа што прави Америка и зошто, туку едноставно прашав зошто државите од Блискиот Исток каде што има мнозинско муслиманско население се однесуваат расистички кон истите тие муслимани кои потекнуваат од друга држава. Јас би бил пресреќен да не беше така, верувајте ми. Исто така не ми е јасно зошто жени не можат сами да патуваат во тие исти земји. Тоа повторно мислам дека е од некои религиозни причини. Ако не е ве молам поправете ме.
Значи кога размислувам за човекови права, по се изгледа дека најмалку ги има на Блискиот Исток. А Блискиот Исток во голема мера живее по исламски правила, така да темава не е за подфорумот политика, туку баш за тука.
А прашањето зошто господ има погрешен критериум го поставувам повторно поради тоа што она што го пишува во сите "свети" книги, т.е. дека луѓето се еднакви и слободни, ама баш никаде не се почитува, не само на Блискиот Исток, така да логичен заклучок е дека или Господ нема проблем со таквата поставеност на работите, или Господ го нема.

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 21:41
Momentalnata sostojba koja vladee vo zemjite vo koi mnozinstvoto od naselenieto se muslimani e pojava koja bila poznata od predislamskiot period, a toa NACIONALIZMOT.
No za zal, i pokraj strogata kazna koja ja odredil Muhammed, n.b.m.m., za sekoj onoj koj ke ja forsira svojata nacija vo odnos na druga, toj i den denes e prisuten, za zal najmnogu kaj Arapite.
Znaci taa pojava koja ti Tofu si ja primetil vo arapskite zemji voopsto ne se dolzi na islamot, tuku sportivnoto.
Gospod ne uci vo Svetata Kniga - Quranot, deka nema razlika pomegu arap i nearap.
Istorijata na islamot e polna so bleskavi primeri na tolerantnost kon drugite. Megu prvite muslimani a i najuglednite bil crnecot(etiopjanin) Bilal, na koj mu bila dodelena edna od najubavite odgovornosti, a toa e da gi povikuva vernicite na molitva.
A faktot deka tebe ti e kako dilema zosto arapite poveke gi sakaat amrikancite otkolku svoite, ne drzi voda deka imaa vrska so islamot. Kako moze islamot da ne uci da gi sakame onie koi ne ubivaat, mrazat, a da gi otfrlame onie so koi imame mnogu zaednicki raboti?!?!?!
Bi te sovetuval da citas malku poveke za islamot, i ke mozes da uvidis deka on e NAJPRAVEDNIOT sistem na zemjinava topka, toa e sistem koj e ispraten od NAJPRAVEDNIOT - od EDEN, EDINSTVEN BOG.
Maanite na lugeto daleku od toa da mozat da mu se pripisat na Gospod!
Se nadevam deka ti odgovoriv do nekade na prasanjeto, ako ne...pak ke ti odgovoram!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 22:55
Znaci, kako sto vekje spomnav, ne se sistemite islamski vo drzavite na zalivot i bliskiot istok...
 
Povekje se nekakvi tredicionalno plemenski, komunisticki i demokratski, a zaednicko, partneri na amerikancite...
 
A amerikancite vladeat po nekoj princip, zavadi pa vladej, im ide od raka...
Kako?
Pa kako sto rece sestrata Aisha, nacionalizmot igra golema uloga!!!
Eden narod vo povekje drzavi, zavaden deka e podobar od drugite gragjani na drugite drzavi... kako glupavo izgleda od tuka, a? No vistinito, sepak...
A kamo li za drugite podelbi, da ne zboruvam, a seto toa poradi nedostatok od islam vo delata i razmisluvanjata....
 
Znaci, za edna zemja da e muslimanska treba da ima muslimansko naselenie, mnozinstvo, no za edna zemja da e islamska, toa treba da se gleda od druga tocka - da ima islamski ustaven poredok!!!
 
A toa za zal go nema, osven do nekade vo Kralstvoto Saudiska Arabija, velam do nekade, ne skroz!!!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:02
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ве молам разјаснете ми зошто во арапските муслимански земји не се почитуваат човековите права? Зошто за тие земји е поважно да си глупав американец или англичанец, отколку трудољубов, образуван, интелигентен и мирен Ирачанец, или Сириец, или Јорданец? Какви верници се тие шеици таму што не му дозволуваат на обичниот човек да има пристоен живот? Зошто Господ не ги казни нив? Зошто Господ го казнува обичниот човек?
Добро за да се држам до вероисповед, кажете ми зошто Господ има лош и погрешен критериум?


Контра прашање:
Ако муслиманските држави не се праведни,тогаш дали се праведни земјите во кои православието е основниот темел: Русија, Грција, Србија и др.
Оваа тема не држи место тука и сметам ека проблемот е повеќе политички а не религиозен. Секаде има злоупотребување на моќта. Русија се декларира како демократска држава а Путин си избира свои наследници како да е последниот Руски цар. Кој го прашува народот за мислење? Грците ги оспоруваат сите народи и не признаваат никого, србите не ги признаваат црквите на своите браќа по религија. Каде има правдина? Кој ја спроведува религијата како што треба? Не се само муслиманските земји тие кои “грешат„, та го прават и другите ама на некои луѓе на форумиве многу им е интересно да се занимаваат со муслиманите а при тоа не си погледнуваат во своите „дворови“ да си видат колку ѓубре им се насобрало.
А овој Тофу пак зборува како да бил насекаде по светот па видел дека права на луѓето не им се даваат само во муслиманските држави. Сепак јас мислам дека тој е само еден обичен „сељак“ кој очигледно не излегол надвор и не гледа што се случува во Македонија. Ако бараш место каде што не се почитува обичниот граѓанин, не оди далеку, прашајго комшијата ќе ти каже како се живее тука. Прашајги оние стечајцине дали има право тука кај нас, не оди до сирија и пакистан.   


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:05

Vo pravo si, no sevo ova nema vrska so Boga.

 
Ima vrska so neposlusnosta kon Boga!!!
 
 
Ima razlika!!!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:12
Па господине МастерХ, од лично искуство зборувам! Ја поставив темата со прашање за муслиманските земји бидејќи во моментов ми боде очи. Со тоа не негирав дека има разни проблеми и во христијанските земји. Ама вие муслиманите ептен знаете да сфатите се здраво за готово и одма се вреѓате. Извини ако чичко ти е некој шеик во ОАЕ па јас вака на форум го исплескав. Ако те навредив лично, да ми вратиш со иста мера. Ама да вреѓаш само затоа што реков како реално стојат работите во муслиманските земји е некултурно (не сакам да употребам појак збор)!

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:19
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па господине МастерХ, од лично искуство зборувам! Ја поставив темата со прашање за муслиманските земји бидејќи во моментов ми боде очи. Со тоа не негирав дека има разни проблеми и во христијанските земји. Ама вие муслиманите ептен знаете да сфатите се здраво за готово и одма се вреѓате. Извини ако чичко ти е некој шеик во ОАЕ па јас вака на форум го исплескав. Ако те навредив лично, да ми вратиш со иста мера. Ама да вреѓаш само затоа што реков како реално стојат работите во муслиманските земји е некултурно (не сакам да употребам појак збор)!


I ne treba da upotrebuvas Tofu.Od mene ja imas porakata:prodolzi da tragas po vistinata!-Na dobar pat si!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:22
Ha ha.
Eve jas seik, tamu kaj sto me vide i kaj sto znaes, mozam da ti ponudam azil, pa za ponatamu kje sredime viza i za arapskoto poluostrovo, oti znam deka tesko ti e da sedis vo umerenite podracja zimno vreme, a povekje ti godi zeskoto leto...., pa koga kje pukne leto, bujrum pak navamu намигнување


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:23
Ти не сваќаш дека си влезен во машинеријата наречена западна пропаганда. Слушаш и гледаш само што ќе ти сервираат на тв каналите кои ги следиш. И ова овде е пропаганда а јас лично мразам луѓе кои своите ставови ги формираат врз основа на работи кои никогаш лично не ги доживеале или виделе. Јас живеам овде и можам да ти кажам безброј примери за непошитување на муслиманите од страна на исламската верска заедница. ЗАр треба до сирија да одам за да видам дека има неправда? А дали треба да ти кажам колку неправди прави МПЦ кон верниците?
Јас сигурно повеќе знам за тоа отколку за Русија,Грција Ирак и Иран и затоа не ги навлекувај луѓето на пропаганда која ни ти самиот не ја разбираш.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:25
Abe coekot si ima drugi maki, no sepak, misli globalno, no deluvaj lokalno....

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 23:31
Tofu, sostojbata koja vladee vo arapskite zemji na site ni bode oci....
No za zal toa e realnosta....
Barem se nadevam deka sfati, deka taa praksa nema nikakva vrska so islamot, a daleku od toa deka taa kratka i tvrdogalva pamet kaj naselenieto moze da mu se pripise na Boga....
Eden od pravednite vladeteli vo Islamot, Omer r.a. rekol: Bevme najponizen narod, pa Gospod ne vozdigna, se dodeka barame slava von Islamot, Gospod ke ne ponizi...

Ovaa recenica mislam deka dovolno ti ja objasnuva i dava realen prikaz na sostojbata vo arapskite zemji...

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 28.Февруари.2008 во 00:28
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Tofu, sostojbata koja vladee vo arapskite zemji na site ni bode oci....
No za zal toa e realnosta....
Barem se nadevam deka sfati, deka taa praksa nema nikakva vrska so islamot, a daleku od toa deka taa kratka i tvrdogalva pamet kaj naselenieto moze da mu se pripise na Boga....
Eden od pravednite vladeteli vo Islamot, Omer r.a. rekol: Bevme najponizen narod, pa Gospod ne vozdigna, se dodeka barame slava von Islamot, Gospod ke ne ponizi...

Ovaa recenica mislam deka dovolno ti ja objasnuva i dava realen prikaz na sostojbata vo arapskite zemji...


vasata otvorena podrska na radikalizmot ve vodi ne ve dovela uste ve vodi - inku ne zaboravajte deka ima arapski zemji koi se raj na zemjata ama tamu nema mnogu vera i radikalizam primer dubai kuwait qatar doha

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 28.Февруари.2008 во 00:32

vasata otvorena podrska na radikalizmot ve vodi ne ve dovela uste ve vodi - inku ne zaboravajte deka ima arapski zemji koi se raj na zemjata ama tamu nema mnogu vera i radikalizam primer dubai kuwait qatar doha
 
 
 Da seuste ne vodi radikalizmot pa sto, tebe da ne ti preci toa?
    Ima vera nemoj da lazes.. Mozebi nema tolku iskreni vernici, no ce dade Allah ne se sekiraj, koga dade kaj nas vo Makedonija sto ostalo za tamuнамигнување



-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 28.Февруари.2008 во 00:35
Pa normalno deka mu preci...
I sekako deka tie zemji mu odgaraat, pa na del od niv se naogaat nivnite bazi..
A nemoj da bides predavnik na gazdata, sto e so Saudiska A. vasiot najgolem sojuznik...?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 28.Февруари.2008 во 00:45
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa normalno deka mu preci...
I sekako deka tie zemji mu odgaraat, pa na del od niv se naogaat nivnite bazi..
A nemoj da bides predavnik na gazdata, sto e so Saudiska A. vasiot najgolem sojuznik...?


hahaha znaci dojdovme do poentata sto e za tebe islam niz site topici te sledam i po pat na prosta logicka dedukcija sama se dovede vo pozicija nesvesno da kazes deka za tebe se samo islamski zemji onie koi go podrzuvaat radikalizmot i terorizmot.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 28.Февруари.2008 во 09:57
МастерХ, ти не сфаќаш дека јас информациите не ги добивам од западните медиуми, ниту од било кои медиуми. Тоа се информации добиени врз база на лично искуство. Не сум дел од никаква си западна пропаганда. Имам големо почитување за муслиманити и ако ги прочиташ моите постови ќе заклучиш дека многу повеќе ги напаѓам христијаните отколку муслиманите. Но има работи кај муслиманите што не ми се допаѓаат и тоа си го кажувам отворено. Знам дека има непочитување на муслиманите и во Македонија и секаде во светот. Знам дека има непочитување на христијаните насекаде во светот дури и кај нас. Мислам, слободно отвори тема и за тоа. Мене конкретно во моментов ме интересираше вашето мислење за состојбата на Блискиот Исток.
Фала им на оние што ми објаснија неколку работи. Не сакав со темата да ви ја вреѓам верата и затоа извинете ако сепак го сторив тоа. Сепак жално е што вистинската мирољубива вера е потисната од човековата глупост.


-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 02.Март.2008 во 22:40
A sto e decko za tebe radikalizam?

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk