Испечати | Затвори го прозорот

Професионални совети

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11327
Датум на принтање: 08.Јуни.2024 во 15:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Професионални совети
Постирано од: blagorodna
Наслов: Професионални совети
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 09:30
Е овде можите да ми поставувате прашања околу нега на лице, тело, производи-значи се за убавината а јас че се потрудам благовремено да одговорам.
И се надевам оти овде нема да ме бришат ко на веронаутика

-------------
Ја су козметичар за лице, тело и душа.



Коментари:
Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 11:06
Првин скокни па речи ОООП!
Фали се откако ќе направиш нешто - во спротивно можат да ти ја украдата идејата

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:17
јас имам едно прашање до тебе
на кого помислуваш кога го користиш терминот веронаутика?голема%20насмевка
и незнам дали маскарата од лореал е подобра од таа на елизабет арден
збунетост



-------------


Постирано од: devojka21
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 20:45
Jas bi sakala da znam dali postoi nekoe brzo sredstvo za otstranuvanje prvutзбунетост
 


-------------
Life is beautiful


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 21:36
и незнам дали маскарата од лореал е подобра од таа на елизабет арден
збунетост

[/QUOTE]

Batali gi i dvete,kupi si "Lancome"голема%20насмевка




-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:01
На која возраст треба да се почне со користење на крема против брчки?

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: bibka
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 16:13
Originally posted by devojka21 devojka21 напиша:

Jas bi sakala da znam dali postoi nekoe brzo sredstvo za otstranuvanje prvutзбунетост
 


Пробај со ФИТОВАЛ-шампонот на Крка.На мажот ми му помогна!


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 12:06
Originally posted by connected connected напиша:


јас имам едно прашање до тебена кого помислуваш кога го користиш терминот веронаутика?голема%20насмевкаи незнам дали маскарата од лореал е подобра од таа на елизабет ардензбунетост

*На член оф форумо помислува.Он прв го употреби “веронаутика“(анакин)
*Лореал маскара не је подобра у никој случај од Елизабет Арден, јас ја користев, а и една жена (можда знаите)примети дека трепките на Пенелопи на рекламата са вештачки па го тужеше Лореал.Далеку је од таква каква што ја приказват Лореал. Арден је малу поскупа (дупло без малу)и је поарна.(Ја лично не сум ја користела ама знам муштерики и са задоволни)
Макс Фактор са добри маскари.(ги користам)
Ланком, Диор-тија се најубаи, ама доста скапи, а Макс Фактор са МНОГУ квалитетни и доступни.


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 12:10
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

На која возраст треба да се почне со користење на крема против брчки?


Од кој че се роди бебе-процес на старење на клетките вече започвит.
А први мимични бори више кај 25 год. се јавуват.
Незнам ти колку си стара, ама да речиме ако имаш помалу од 25, доволна тие некоја добра, влажна крема (зависи од лицето)
Ако си над 25, може некоја за спречуење брчки, влажна, да содржит на пример Е витамин, Ц (штитат од слободни радикали, А, зависит.
Еве ако си на таја возраст, не је лоша Виши Олиго 25, а од поефтини (но не помалу квалитетни) моиш Афродита на пример таја со алое.(незнам што кожа имеш)


Постирано од: devojka21
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 16:05

znaes li nekoe sredstvo efikasno za izbeluvanje fleki na lice od akni?



-------------
Life is beautiful


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 16.Јануари.2008 во 10:27
Originally posted by devojka21 devojka21 напиша:

znaes li nekoe sredstvo efikasno za izbeluvanje fleki na lice od akni?




Имат, мила за това решење
Најубо да си појдиш на добар козметичар кој прајт третмани со АХА-овошни киселини, сеа му е најдобро време, се праа до негде крај на фебруар, дур немат сонце.
Третманите се праа у серија од да речиме 10 третмана последователни и со това се љуштит површинскиот слој на кожата и се забрзуе регенерацијата, снемуе флеки, акнички, лицето се освежвит, обелвит...не јет болно, нема ни црвенило-само напред.(Еден чинит 500 денара, зависи од салоните но углавно толку са)
У межувреме, користи креми со вочни киселини, медицински, незна сеа колку си стара, ама ај да речиме земи нешто од Новидерм (Бореаде емулзија ако си помлада ако над 35 Бореаде смутинг кеар, само у аптеки ги имат, а можиш и од Авене-Кленеанс К со овошни и тија давет добри резултати)
Лицето че ти станит-џам.


Постирано од: devojka21
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 14:50
Fala:)



-------------
Life is beautiful


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 23:55

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam  mn temniтага



Постирано од: ivancic
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 00:19
газење%20од%20смеењеa lek za smeenje


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 11:15
Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam  mn temniтага



пробај со добар сон и правилна исхрана
а ако и тоа не помине, купи си го камуфлажот од Ардеко, нема подобар верувај среќа


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 17:12
После ние жениве сме ти биле поубавиот пол,
шипки варени,
камуфлажа на подочници
камуфлажа на акни
пудра течна, пан стикови,
цртај очи, чупај веѓи
сенки, кармини,
фризер,
фарба
(кај жена не се толерираат бели влакна
а на мажите им даваат шарм)...
Е ај сега бе?

Маживе не шијаттага


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

После ние жениве сме ти биле поубавиот пол,
шипки варени,
камуфлажа на подочници
камуфлажа на акни
пудра течна, пан стикови,
цртај очи, чупај веѓи
сенки, кармини,
фризер,
фарба
(кај жена не се толерираат бели влакна
а на мажите им даваат шарм)...
Е ај сега бе?

Маживе не шијаттага
Koga Gospod gi sozdaval mazot i zenata, prvo go sozdal mazot i se voodusevil od negoviot izgled, no koga ja sozdaval zenata nesto zgresil vo formulata i si rekol dobro e barem ke se shminka da prikrie nedostatoci голема%20насмевка


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:02
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam  mn temniтага



пробај со добар сон и правилна исхрана
а ако и тоа не помине, купи си го камуфлажот од Ардеко, нема подобар верувај среќа
 
Blagodaram :) iako kamuflazi stavam i dobro prikrivam... znam deka nema nekoja posebna krema koja ke gi namali, imam probano razlicni... ama ednas steknati podocnaci tesko se trgaat


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:07
еднаш штом ќе почнеш да ги добиваш, верувај никаква крема нема да те спаси, немој да си ги трошиш парите безвезе
затоа, послушај ме кога ти го препорачувам камуфлажот на Ардеко, воопшто не е скап (350ден) а врши ненормална добра работа


-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:52
Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam  mn temniтага



Osven toa shto connected sovetuvashe okolu spienjeto i hranata,preporachuvam da si zemesh od VICHY kolekcija
specijalni antirid liftactiv,itn.. proizvodi...koi vidno ke gi namalat
-jas sum zadovolna,
osven ako prirodno nemash pigmentirani (temni) podochnici.
No temava e sepak na blagorodna,sigurno taa postruchno ke kazeсреќа



 


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 22:10
Originally posted by mamma mamma напиша:

Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam  mn temniтага



Osven toa shto connected sovetuvashe okolu spienjeto i hranata,preporachuvam da si zemesh od VICHY kolekcija
specijalni antirid liftactiv,itn.. proizvodi...koi vidno ke gi namalat
-jas sum zadovolna,
osven ako prirodno nemash pigmentirani (temni) podochnici.
No temava e sepak na blagorodna,sigurno taa postruchno ke kazeсреќа



 
Blagodaram mamma, ke  probam...inace ne mi se prirodno temni ,gi dobiv odkoga  se zapishav na fax...od nepravilen zivot .


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 22:41
Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam mn temniтага



Да не филозофира многу многу,темни кругои под очи може да бида малу генетски, малу нередовен живот, многу непросопани ночи, но и дефицит на витамини К и витамини од Б група.
(Јасно, и ако некој те помодрит под очи-мала шала не је на одмет против темно кругој)

Значи-доволно сон, овочје и земенчук у исхрана а посебно зелен, ако поднесвиш-крастајца на тркалца повремено не је на одмет.
(Ако имаш подочници-вречички филтер чај камилица малу у фрижидер па на очи)

Ама за темни кругој има крем-ќе купиш антирид крем кој содржит РЕТИНОЛ. Тој имат својство да избелват, и затова читај состав на производо.
Ти го препорачвам RoC антиридот сос ретинол (ако моиш и за лице од останатите од истата линија-најубоо)


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 23:02
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

Originally posted by emkas emkas напиша:

Bi sakala da znam dali postoi nekoja stvarno efikasna krema za otstranuvanje na podocnici ili barem nivno vidlivo namaluvanje..... ponekogas gi imam mn temniтага



Да не филозофира многу многу,темни кругои под очи може да бида малу генетски, малу нередовен живот, многу непросопани ночи, но и дефицит на витамини К и витамини од Б група.
(Јасно, и ако некој те помодрит под очи-мала шала не је на одмет против темно кругој)

Значи-доволно сон, овочје и земенчук у исхрана а посебно зелен, ако поднесвиш-крастајца на тркалца повремено не је на одмет.
(Ако имаш подочници-вречички филтер чај камилица малу у фрижидер па на очи)

Ама за темни кругој има крем-ќе купиш антирид крем кој содржит РЕТИНОЛ. Тој имат својство да избелват, и затова читај состав на производо.
Ти го препорачвам RoC антиридот сос ретинол (ако моиш и за лице од останатите од истата линија-најубоо)
Fala za sovetot blagorodnaголемо%20гушкање


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 00:24
Повели и другпат и се надам оти не замераш на шалата и на дијалекто, ја су такваа, сите ми велат оти малу...поише збора


Постирано од: emkas
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 22:15
среќа Ne zameruvam, bash e interesen dijalekto, me interesira samo od kaj si? Ako moze da znam se razbiraнамигнување 


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 22:17
ona ti je iz belimbegova

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 02:02
Западна македонија-до независност на косово а после че видиме кај че припаднит овој дел


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 19:31
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

На која возраст треба да се почне со користење на крема против брчки?
 
.......pa posle 30ta  bi trebalo da se pocne so koristenje na krema protiv bori...........ako ima potreba ako nema moze i pokasno..............


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 20:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

После ние жениве сме ти биле поубавиот пол,
шипки варени,
камуфлажа на подочници
камуфлажа на акни
пудра течна, пан стикови,
цртај очи, чупај веѓи
сенки, кармини,
фризер,
фарба
(кај жена не се толерираат бели влакна
а на мажите им даваат шарм)...
Е ај сега бе?

Маживе не шијаттага

Кај скоро сите животински видови сметаме дека мажјакот е поимпресивен и личен. Ние си ги сакаме нашите хомо сапиенс жени како дар од бога, но веројатно другиве животни или некои вонземјани да не гледаат нас, ке си го помислат истото што ние го мислиме за животните.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 20:14
Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

После ние жениве сме ти биле поубавиот пол,шипки варени,камуфлажа на подочницикамуфлажа на акнипудра течна, пан стикови, цртај очи, чупај веѓисенки, кармини,фризер,фарба (кај жена не се толерираат бели влакнаа на мажите им даваат шарм)...Е ај сега бе?Маживе не шијаттага
Кај скоро сите животински видови сметаме дека мажјакот е поимпресивен и личен. Ние си ги сакаме нашите хомо сапиенс жени како дар од бога, но веројатно другиве животни или некои вонземјани да не гледаат нас, ке си го помислат истото што ние го мислиме за животните.



togash da si fatish maz za da si bidete lichni dvajcata

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 20:43
Ne be mila, nie se nadopolnuvame edni so drugi, ama ke priznaes, naseto odrzavanje e nekako...poskapo.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 21:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ne be mila, nie se nadopolnuvame edni so drugi, ama ke priznaes, naseto odrzavanje e nekako...poskapo.


tocno tocno, AMA zenite imaat ponezhna kozha od mazhite. zatoa nadvoreshnite faktori ( stud, sonce i sl)imaat pogolemo vlijanie vrz zhenskata otkolku vrz mashkata kozha...znachi nashata kozha e ponezhna i kako takva bara pogolema nega za da ostane takva ushte dolgo, dolgo vreme.


-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 02:10
Originally posted by IQ IQ напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

После ние жениве сме ти биле поубавиот пол,шипки варени,камуфлажа на подочницикамуфлажа на акнипудра течна, пан стикови, цртај очи, чупај веѓисенки, кармини,фризер,фарба (кај жена не се толерираат бели влакнаа на мажите им даваат шарм)...Е ај сега бе?Маживе не шијаттага
Кај скоро сите животински видови сметаме дека мажјакот е поимпресивен и личен. Ние си ги сакаме нашите хомо сапиенс жени како дар од бога, но веројатно другиве животни или некои вонземјани да не гледаат нас, ке си го помислат истото што ние го мислиме за животните.



togash da si fatish maz za da si bidete lichni dvajcata

Heh, igraj si majtap. No sepak, nie kako dva komplementarni pola organiski ne mozeme eden bez drug. A poentata mi bese deka viktorijanskata glorifikacija i mistifikacija na zenskata ubavina e otidena predaleku. Lugjeto zaboravaat koi se i sto se. Veruvam ke priznaes deka i nie mazite imame sto da se pofalime vo coveckava rasa vo pogled na ubavina i impresivnost, bez razlika sto si zaljubena vo eden isto takov.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 02:11
pa imate so shto da se pofalite, ne velam jas deka nemate, eve jas preferiram da ve gledam vas otkolku nekoja si zhena tamu

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 02:16
Originally posted by IQ IQ напиша:

pa imate so shto da se pofalite, ne velam jas deka nemate, eve jas preferiram da ve gledam vas otkolku nekoja si zhena tamu

Toa e normalno za heteroseksualna zena, no jas velam opsto od edna podalecna pticja perspektiva kako dva pola vo ramkite na edna rasa. Zamisli deka si vonzemjanin i pogledni gi lugjeto, i razlikite i poedinostite na polovite... среќа

Tuku znaes li sto mi e interesno,... do kade otidovme od prvicnata tema na Blagorodna... газење%20од%20смеење Kade li e sega taa da kaze nesto za muabetov? голема%20насмевка


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 02:20
Originally posted by sensei sensei напиша:



Originally posted by IQ IQ напиша:

pa imate so shto da se pofalite, ne velam jas deka nemate, eve jas preferiram da ve gledam vas otkolku nekoja si zhena tamu
Toa e normalno za heteroseksualna zena, no jas velam opsto od edna podalecna pticja perspektiva kako dva pola vo ramkite na edna rasa. Zamisli deka si vonzemjanin i pogledni gi lugjeto, i razlikite i poedinostite na polovite... среќаTuku znaes li sto mi e interesno,... do kade otidovme od prvicnata tema na Blagorodna... газење%20од%20смеење Kade li e sega taa da kaze nesto za muabetov? голема%20насмевка


ostaj ja zenata da spie na raat
vonzemjaninot ke reche lele sho se debeli ovie zemjanive i neshto im shtrchi od sred lice:NOS!

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: janana
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 15:55
kako da prirodno da gi zgolemam gradite? imam 15 godina a gradite mi se mnogu mali odnosno nezabelezlivi,se sramam da odam na plaza
:S


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Март.2012 во 01:14
Originally posted by janana janana напиша:

kako da prirodno da gi zgolemam gradite? imam 15 godina a gradite mi se mnogu mali odnosno nezabelezlivi,se sramam da odam na plaza
:S

Не ми се верува дека на 15 години се фатила за градитеизненадување
Уште помалку ми се верува дека има 100 теми за советигазење од смеење


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk