Испечати | Затвори го прозорот

ВИСТИНАТА ЗА МАРА БУНЕВА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10889
Датум на принтање: 17.Јуни.2024 во 20:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВИСТИНАТА ЗА МАРА БУНЕВА
Постирано од: test_glusec
Наслов: ВИСТИНАТА ЗА МАРА БУНЕВА
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 17:52
ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ

Едниот внук на Мара Бунева од нејзиниот постар брат Борис живее во Софија и говори бугарски, другиот, од помалиот Лазар, кој почина пред неколку месеци во Белград, зборуваше српски. Тоа ни малку не им пречеше да се сакаат и да си помагаат. Нивните роднински врски не ги прекинаа ниту војните, ниту пробугарските, ниту просрпските пропаганди.

„Кога се гледав во Белград со братучед ми Бранко, говореше српски, таму израсна, дали се чувствуваше како Македонец или како Србин никогаш не сум го прашала. Тоа не сум го прашала ниту мојот братучед Милко во Софија, дали е Македонец или Бугарин. Многу помалку контактирав со нив отколку што контактираа тие меѓу себе. Многу се сакаа и често се гледаа. За смртта на Борис пред неколку месеци разбравме токму од Милко. Ни се јави во Скопје. Му помагаше на Борис кога НАТО го бомбардираше Белград, му испратил и пари да му се најдат. Без разлика на кој јазик зборуваа, во се' се разбираа“, раскажува нивната братучетка Анче Герасимовска, внука на Бунева од нејзината сестра Ленка.

Судбината на семејството на Мара Бунева, атентаторка на Владимир Прелиќ, е трагична како и на многу други македонски семејства кои, подложени на страшниот притисок на пропагандите и борбата за егзистенција, се растурале по светот и понекогаш се вклучувале во спротивставените завојувани страни, кои не одбирале средства за да остварат влијанија на македонските простори. Кога ќе се слушне приказната за Буневи, изворно кажана од човек на семејството, изгледа сосема поинаку од онаа што и ден-денес сакаат да ни ја сервираат определени кругови.

Животната врвица на секој нејзин член е слика и прилика на трагичните македонски судбини, кроени и прекројувани од српски, бугарски, грчки и којзнае какви други пропаганди. Страшното време, војните и окупациите, шесте деца на тетовецот Никола ќе ги одведат на разни страни. Најстариот брат Борис ќе стане бугарски офицер, помладиот Лазар ќе влезе во српската војска на Кралска Југославија. Најстарата од четирите сестри Мара, родена во 1902 година, животот ќе го заврши откако ќе го изврши атентат на 13 јануари 1928 година. Една година помалата сестра Ленка ќе остане во Македонија, најмладата Вера ќе се омажи и ќе замине во САД, а четвртата сестра Нада ќе почине многу млада, на 18 години, истата година кога е убиен Прелиќ.

Разговараме во домот на Анче Герасимовска во Тетово, професорка по музика во пензија. Сакаме од неа да слушнеме за нејзината тетка чие име и ден-денес многумина го користат за своите пропагандни цели. Вели дека страшно е револтирана од многу невистини што деновиве се изговорени и напишани за Мара, чиј подвиг и по осумдесетина години предизвикува расправии и делби меѓу Македонците. Признава дека и' е тешко да говори за тие времиња, до сега за тоа не говорела пред ниту еден новинар, но сега, откако ги слушнала сите невистини, сака да ги соопшти своите видувања и на некој начин да се исправи неправдата што и' е нанесена на тетка и' Мара, а со тоа и на нивното семејство.


„На една од телевизиите, сега покојниот Спасе Шуплиновски изјави дека и' бил роднина на тетка ми. Јавноста треба да знае дека не е никаков род со нас, ние него не го познаваме, немаме никаква семејна врска со него. На истата телевизија слушнав изјава и на еден свештеник, која по панихидата во црквата ’Св. Димитрија’ рече дека Мара не била чесна жена, имала повеќе мажи, дека му била љубовница на Владимир Прелиќ, што не е вистина. Не е вистина и тоа дека била љубовница на адвокатот Андрејчин од Тетово, кого српските власти го ликвидирале истиот ден кога е извршен атентатот. Со семејството Андрејчин бевме соседи и големи пријатели. Многу невистини се кажаа за тетка ми Мара и се извалка нејзиниот образ. Таа била омажена жена, а атентатот го извршила од патриотски побуди. Не е вистина ниту тоа дека во нашето семејство се говорело бугарски, како што тврдат некои. Мојата баба никогаш не сум ја слушнала да каже ниту еден збор бугарски. Многу добро се сеќавам на неа. Мајка ми од Скопје ќе ме испратеше за Тетово со малиот воз, кој патуваше девет часа, и јас кај неа ќе останев цело лето. Не паметам да ми прозборила бугарски збор“, вели револтирано внуката на Мара Бунева.

Буневи е познато тетовско семејство. Никола Бунев бил писмен човек, се школувал во Солунската гимназија. Читал многу, бил учител, но за трговија не го бидувало. „Имаше многу книги. Не знам каде отидоа, кој ги зеде. Откако ја продадовме, куќата ги снема“, вели неговата внука Анче. Нејзината баба била од богато трговско семејство. Убавата двоспратна куќа во која живееле ја изградил таткото на баба и', како и тетовската црква „Св Димитрија“ во Тетово.

Како се случило едниот брат да се најде во бугарската, а другиот во српската војска кои многупати војувале за Македонија. Анче вели дека нејзиниот дедо за време на Првата светска војна кога Тетово го окупирале Бугарите бил кмет на градот. По војната, кога дошле Србите, останал без работа. Морало да се бара некакво чаре за егзистенција. Па така, Лазар го испратил во Белград, а Борис во Софија.

За време на Втората светска војна, Глигор, таткото на Анче, своето семејство ќе го пресели во Скопје. Во Тетово ќе остане само баба и' да ја чува куќата. Во 1941 година, по италјанската и албанската окупација на западна Македонија, Македонците ќе се најдат под голем притисок на бандите на Џемо, особено во Тетово. Таа раскажува како во тоа време одвај спасиле жива глава, а нејзиниот брат и сестра ги криеле Албанци во селото Шемшово се' додека не се префрлиле во Скопје. Во тоа време со бугарската војска како нивен офицер во Скопје ќе дојде и нејзиниот вујко Борис и тука ќе живее се' до капитулацијата на Бугарија. Вели дека сите тетовци го паметат по многуте добра што им ги направил. Во тие тешки времиња на војна им помогнал на многумина кај бугарските власти. По повлекувањето на бугарските војски, си заминал . По доаѓањето на власт на комунистите во Бугарија, бил уапсен и повеќе години поминал затвор.

Во 1961 година Борис изразил желба да ја посети Македонија. За да бидат сигурни дека нема да има проблеми, таткото на Анче претходно отишол кај надлежните служби да праша дали ќе му дозволат да дојде во Македонија. Му рекле дека слободно може да дојде, зашто не направил ништо лошо. Кога стасал во Скопје, бил многу среќен, посебно кога на Радио Скопје ги слушал емисиите на македонски јазик. Секој ден купувал и читал „Нова Македонија“. Расположен и весел еден ден им рекол. „Еве, за ова ние се боревме, за своја држава, за свој јазик“. Синот на Борис, кој сега живее во Софија, една година студирал во Белград. „Тоа беше истиот период кога и јас студирав таму. Беше запишан на странски јазици. Остана само една година. Понекогаш доаѓа во Македонија за да се видиме“, раскажува Анче Герасимовска.

Лазар имал полоша судбина од својот брат. Се оженил со Србинка, со која немал среќен брак. Лага е дека бил убиен од српските власти веднаш по атентатот на Прелиќ, како што тврди Ванчо Михајлов. Тој останал и натаму во војската на Кралска Југославија, а германската окупацијата ја дочекал во Белград. Не е вистина дека бил ликвидиран од Руси, туку го убиле Срби при крајот на војната, откако неговата сопруга ќе го наклевети.

Вера, најмладата сестра на Мара, се' уште е жива, а неодамна навршила 90 години. Во САД заминала во 1935 година од Софија. Таму отишла кај братот Борис и тогаш се запознала со нејзиниот иден сопруг, инаку крушевчанец. Имал завршено теологија, а бугарската црква го испратила во САД. Им се изродиле четири деца, најпрво двајца близнаци, потоа уште еден син и, на крајот, ќерката, која е омажена за правнук на познатиот руски писател Толстој. Вера пред неколку години ја посетила Македонија заедно со тројцата синови. Била во Скопје, Охрид и во Тетово за да го види уште еднаш родното место. Нејзината внука од сестрата Ленка добро се сеќава на средбата што ја имала со неа и на нејзините зборови. Кога дошла кај неа во Тетово, и' рекла: „Па овде ви е убаво, како и кај нас во Америка“. За Мара не зборувале.

Какви се сеќавањата на семејството на Мара, по што ја паметат нејзините внуци, што се раскажувало за неа. Анче вели дека за животот на тетка и' не знае многу, бидејќи нејзините родители ништо не говореле за неа пред децата. „Тоа што го знам ми го кажа мајка ми. Таа раскажуваше дека тетка ми Мара кога ќе работела низ куќата во Тетово, секогаш пеела песни за Гоце Делчев, за Јане Сандански и плачела. Им се восхитувала на македонските револуционери. Се раскажуваше и тоа откако го извршила атентатот, кога лекарот од Белград ја прашал зошто го убила Прелиќ, му одговорила - за Македонија. По атентатот моите домашни ги уапсиле. Во затвор бил и дедо ми и татко ми. Татко ми го пуштиле брзо, а дедо ми го задржале 7-8 месеци“, раскажува Анче Герасимовска.

Поради тоа што тетка и' била атентаторка немале никакви проблеми. „Израснавме во Скопје, учевме средно училиште во Скопје, брат ми отиде да студира во Љубљана, каде што се ожени со Словенка. Ни дадоа стипендија и нему и мене. Не сме имале никакви проблеми. Некој ќе рече овие биле бугаромани, другите србомани. Такви биле тогаш времињата. А дали можеш некого да судиш за тоа. Тогаш никој не можел да каже дека е Македонец. Страшна е судбината на нас Македонците, да не можеш да се кажеш што си. Фала му на Бога, сега можеме да кажеме тоа што сме. Ние дома сите се чувствуваме Македонци. И сестра ми и брат ми, кој почина многу млад. Беше голем патриот. И мајка ми и татко ми се чувствуваа Македонци“, раскажува Герасимовска, која се омажила во Тетово, каде што и денес живее.




http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=549B7085E9605A45BEE36D94894FFDED


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.



Коментари:
Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 19:06
И за крај уште еднаш


„На една од телевизиите, сега покојниот Спасе Шуплиновски изјави дека и' бил роднина на тетка ми. Јавноста треба да знае дека не е никаков род со нас, ние него не го познаваме, немаме никаква семејна врска со него. На истата телевизија слушнав изјава и на еден свештеник, која по панихидата во црквата ’Св. Димитрија’ рече дека Мара не била чесна жена, имала повеќе мажи, дека му била љубовница на Владимир Прелиќ, што не е вистина. Не е вистина и тоа дека била љубовница на адвокатот Андрејчин од Тетово, кого српските власти го ликвидирале истиот ден кога е извршен атентатот. Со семејството Андрејчин бевме соседи и големи пријатели. Многу невистини се кажаа за тетка ми Мара и се извалка нејзиниот образ. Таа била омажена жена, а атентатот го извршила од патриотски побуди. Не е вистина ниту тоа дека во нашето семејство се говорело бугарски, како што тврдат некои. Мојата баба никогаш не сум ја слушнала да каже ниту еден збор бугарски. Многу добро се сеќавам на неа. Мајка ми од Скопје ќе ме испратеше за Тетово со малиот воз, кој патуваше девет часа, и јас кај неа ќе останев цело лето. Не паметам да ми прозборила бугарски збор“




Тогаш никој не можел да каже дека е Македонец. Страшна е судбината на нас Македонците, да не можеш да се кажеш што си. Фала му на Бога, сега можеме да кажеме тоа што сме. Ние дома сите се чувствуваме Македонци. И сестра ми и брат ми, кој почина многу млад. Беше голем патриот. И мајка ми и татко ми се чувствуваа Македонци“, раскажува Герасимовска, која се омажила во Тетово, каде што и денес живее.










Него имам роднини во Тетово.
Баш ќе ја побарам каде живееголема%20насмевка








-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 19:07
абе кажи кога си слушнал за прв пат за Мара Бунева

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 19:12
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

абе кажи кога си слушнал за прв пат за Мара Бунева


Знаеш прочитав сега дека живее во Тетово внука и голема%20насмевка

Баш ќе ја посетам кога ќе одам натака и ќе ја замолам цеееелааа историја да ми ја раскажеголема%20насмевка


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 08:43
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

абе кажи кога си слушнал за прв пат за Мара Бунева


Знаеш прочитав сега дека живее во Тетово внука и голема%20насмевка

Баш ќе ја посетам кога ќе одам натака и ќе ја замолам цеееелааа историја да ми ја раскажеголема%20насмевка


кога чу за прв пат за Мара Бунева?

ТИ КОГА ЧУ????
сега ли???


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 08:45
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

абе кажи кога си слушнал за прв пат за Мара Бунева


Знаеш прочитав сега дека живее во Тетово внука и голема%20насмевка

Баш ќе ја посетам кога ќе одам натака и ќе ја замолам цеееелааа историја да ми ја раскажеголема%20насмевка


кога чу за прв пат за Мара Бунева?

ТИ КОГА ЧУ????
сега ли???


???

А што е тоа толку битно кога сум ЧУЛ???

Од кај па јас сега да се сеќавам.

Само не знаев дека во Тетово живееголема%20насмевка


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 09:56
Ок, разбрахме за Бунева
Сега чакаме за Черноземски да прочетеш

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 10:14
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Ок, разбрахме за Бунева
Сега чакаме за Черноземски да прочетеш


Темата не е за Черноземски туку е за Мара Буневаголема%20насмевка

А можеби и Черноземски сте го фалсификувале кој знаеголема%20насмевка


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:10
Неможе самоубиец да се чествува,тоа е христијанско правило

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:25
има логика

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:27
Нормално дека има,друго е да умреш од своја рака а друго е да умреш од туѓа рака,тоа е и поентата на самоубиството нели,-само-убиство-голема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:43
Само това ли е причината?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 13:04
Како може воопшто да прашате дали само тоа е причината,па христијани ли сте вие воопшто,дали заџабе Македонските браќа ви ја дадоа христијанската вера.Основен принцип на ВМРО воопшто било христијанството затоа и камата и пиштолот била сместена на библијата,ај сега ние поради тоа што некои лицемери не ја почитуваат верата која несакајки нивните предци ја добиле да ги избегнуваме зошто така ни текнало.Не тоа така неможе и точкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: tanas3
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 13:10
А според теб правилно ли делото на Мара Бунева?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 13:16
Па нормално дека самоубиството фрла се во вода,зошто би се колнела таа над кама и пиштол положени на библијата ако ја отфрла основната вредност на христијанството - ЖИВОТОТголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 15:39
Не да се заборави,нека живее таа во песните и приказните за тоа што го направила ама Христијанско обележје,спомен плоча,споменик тоа никако несмее да се дозволи за еден самоубиец.Пред се чинот на возвишување на умрените е Христијански а таа најосновното христијанско право го прекршила - се самоубила и по верата сопствена црн намаз фрлилалутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 16:04
Добро јас не сум кој знае колкав верник.Сакаш да ти кажам искрено не ни верувам во Господ повеќе верувам во науката.Ама сепак од друга страна и не го негирам само на некој начин мојот став е неутрален.Што има врска сепак она направила добро за македонскиот народ, пожртвуваност....

-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 16:10
Ima i toa golema vrska,vrednosta na VMRO kako demohristijansko dvizenje osnovno se potpiralo na Hristijanskite vrednosti,prost primer e zakletvata koj sekoj komita ili clen na VMRO ja daval a toa bilo so baknuvanje na kamata i pistolot koi se polozeni na biblijata.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 16:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ima i toa golema vrska,vrednosta na VMRO kako demohristijansko dvizenje osnovno se potpiralo na Hristijanskite vrednosti,prost primer e zakletvata koj sekoj komita ili clen na VMRO ja daval a toa bilo so baknuvanje na kamata i pistolot koi se polozeni na biblijata.


Добро тоа да во право си....


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:00
Самуил го убил последниот Дуло Хан и така го уништил родот Дуло,Роман се вика последниот Дуло хан.СЕга на ископините на скопското кале се најдоа многу артифакти за таа случка бидејки на ханот Роман престолнината му била СКопје цели 3,5 год.намигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:01



Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.














Но, бугарската историографија вели дека македонските принцови- четворицата комитопули се Бугари и директни продолжувачи на лозата на бугарскиот цар Борис, поради тоа што по византиските книги од 11 век и понатаму, Цар Самоил и неговата фамилија се терминирани како Бугари, а Македонија како Бугарија. Но, тоа не е точно. Византија, поради нејзината големина не ги знаела народите кои живееле на нејзина територија, па за полесно да ги разликува, луѓето ги нарекува по територијалното име, а не по етничкото. Од 972 г. бугарската држава не постои и територијата на Бугарија е поделена на повеќе административни единици тнр. Теми. Но, за да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на Тракија станува тема Македонија, територијата на Македонија, Црна Гора, Албанија, сегашна Србија и некогашна Панонија до Срем, стануваат тема Бугарија (Воулгариа), а територијата на права Бугарија станува тема Парастрион (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'État des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers témoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchés byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 101). Така, тракијците во византиските извори ги нарекуваат македонци, македонците, србите, албанците, власите кои живееја во темата Воулгарија ги нарекуваат бугари, бугарите ги нарекуваа мизи или парастрионци итн.









Еве нешто за терминот "Бугар" што значел во тоа време само да прочиташ....
Терминот Македонец се појавува многу подоцна.

а Македонија и Србија во тоа време биле познати под темата Бугарија.Бугар терминот во тоа време значел словен....



П.С.

Дали си ја видела чашата од која пиел Самоил каков Симбол има?????




Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:04


Чашата на Цар Самоил


Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ














Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:06
Благодаря,че ме подсети,m_g_. Веднага.
Владимир или Владимир- Расате син на Борис Покръстител и Просветител
на всички т.нар. славяни. Не приема християнската концепция за света смятайки,че ще разруши основите на българската духовност и морал, споделяни в езичеството и по- точно в култа към Тангра. Сигурно дерт му е било , че няма да може да има повече от една жена.голема%20насмевка Но това в кръга на шегата. Избива приелите християнството и възвръща традиционния култ към Тангра. Великият му татко обаче, който бил държавник с мисия, не се поколебал, хвърлил го в затвора и го ослепил със собствените си ръце. За да я има България,такава, каквато е била- европейска цивилизована суперсила. Най- голямата държава в Югоизточна Европа в Средните векове, имаща основателната претенция да бъде по- велика от Рим и византия взети заедно. Между другото в този исторически период България е стояла на пътя на двете империи- Западната Римска и Източната Римска / Франкската и Византийската/ империя. По думите на един британски историк- без Борис и без България нямаше да ги има малките,а пък и големите т.на.славянски държави. Познайте за кои става дума.намигнувањеголема%20насмевка


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Самуил го убил последниот Дуло Хан и така го уништил родот Дуло,Роман се вика последниот Дуло хан.СЕга на ископините на скопското кале се најдоа многу артифакти за таа случка бидејки на ханот Роман престолнината му била СКопје цели 3,5 год.намигнување


Е, шефе, сега вече защитаваш нащата версия. Роман е скопец- това го лишава от възможността изобщо да бъде наследен. А по въпроса за убийството му- да. склонна съм да мисля,че е било съвсем неслучайно и планирано. От Самуил. За да може спокойно да защитава бъднините на България. Просто е знаел,че го може по- добре от скопеца Роман.намигнување


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:10
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил
Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ


А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:10
Originally posted by pagane pagane напиша:

Благодаря,че ме подсети,m_g_. Веднага.Владимир или Владимир- Расате син на Борис Покръстител и Просветителна всички т.нар. славяни. Не приема християнската концепция за света смятайки,че ще разруши основите на българската духовност и морал, споделяни в езичеството и по- точно в култа към Тангра. Сигурно дерт му е било , че няма да може да има повече от една жена.голема%20насмевка Но това в кръга на шегата. Избива приелите християнството и възвръща традиционния култ към Тангра. Великият му татко обаче, който бил държавник с мисия, не се поколебал, хвърлил го в затвора и го ослепил със собствените си ръце. За да я има България,такава, каквато е била- европейска цивилизована суперсила. Най- голямата държава в Югоизточна Европа в Средните векове, имаща основателната претенция да бъде по- велика от Рим и византия взети заедно. Между другото в този исторически период България е стояла на пътя на двете империи- Западната Римска и Източната Римска / Франкската и Византийската/ империя. По думите на един британски историк- без Борис и без България нямаше да ги има малките,а пък и големите т.на.славянски държави. Познайте за кои става дума.намигнувањеголема%20насмевка















Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.














Но, бугарската историографија вели дека македонските принцови- четворицата комитопули се Бугари и директни продолжувачи на лозата на бугарскиот цар Борис, поради тоа што по византиските книги од 11 век и понатаму, Цар Самоил и неговата фамилија се терминирани како Бугари, а Македонија како Бугарија. Но, тоа не е точно. Византија, поради нејзината големина не ги знаела народите кои живееле на нејзина територија, па за полесно да ги разликува, луѓето ги нарекува по територијалното име, а не по етничкото. Од 972 г. бугарската држава не постои и територијата на Бугарија е поделена на повеќе административни единици тнр. Теми. Но, за да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на Тракија станува тема Македонија, територијата на Македонија, Црна Гора, Албанија, сегашна Србија и некогашна Панонија до Срем, стануваат тема Бугарија (Воулгариа), а територијата на права Бугарија станува тема Парастрион (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'État des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers témoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchés byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 101). Така, тракијците во византиските извори ги нарекуваат македонци, македонците, србите, албанците, власите кои живееја во темата Воулгарија ги нарекуваат бугари, бугарите ги нарекуваа мизи или парастрионци итн.









Еве нешто за терминот "Бугар" што значел во тоа време само да прочиташ....
Терминот Македонец се појавува многу подоцна.

а Македонија и Србија во тоа време биле познати под темата Бугарија.Бугар терминот во тоа време значел словен....



П.С.

Дали си ја видела чашата од која пиел Самоил каков Симбол има?????




Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:11
Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:11
Проблемот во вашата верзија е што кажувате дека имате два цара(што не е можно) Самуил и Роман.Роман е признаен цар на Бугарите и наследник на Дуло родот а САмуил бил многу нешто друго,поразлично од Бугар - МАКЕДОНСКИ ЦАРнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:11
да си чул в чашата на Крум какъв символ има така да се каже

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:12
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил

Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ

А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия


Не е тоа на Василиј 2 него е на Самуил.Дали знаеш дека тоа е неговата чаша само види го симболот


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:12
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил
Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ


А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия


Печелиш.намигнување
На василий Македонец или по известен като Василий Българоубиец е.
От времето на ромейската инвазия по нашите земи.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:14
Originally posted by pagane pagane напиша:

Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Кој свети браќа оние кој никогаш не стапнаа во Бугарија???


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:16
то и на форума има Македонци дето не са стъпвали в Македония


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:16
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Кој свети браќа оние кој никогаш не стапнаа во Бугарија???


Точно по този повод, де. Дали не са стъпнали- искам да чуя за Брегалнишката мисия на братята.намигнување
А, и още нещо. Македония в Средните векове е географската област или провинция, находяща се около Солун. Солун е македонската столица в тези времена. намигнување
А днешна Македония- се е наричала от ромеите тема България. както добре и компетентно посочи, между другото.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:17
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

то и на форума има Македонци дето не са стъпвали в Македония
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеПА вие тука ли мислите дека може да се протнете


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:18
М____Г

Во вашата историја викате дека Бугарија ја финансирала мисијата на Кирил и Методиј за описменување.Тоа е лага.

Византијците ја финансирале со цел да го описменат населението и со цел да му се наметне на поголемото население христијанската религија(православието).


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:20
Originally posted by pagane pagane напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Кој свети браќа оние кој никогаш не стапнаа во Бугарија???
Точно по този повод, де. Дали не са стъпнали- искам да чуя за Брегалнишката мисия на братята..

Брегалница и етнички и географски и припаѓа на Македонија


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:21
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

М____Г

Во вашата историја викате дека Бугарија ја финансирала мисијата на Кирил и Методиј за описменување.Тоа е лага.

Византијците ја финансирале со цел да го описменат населението и со цел да му се наметне на поголемото население христијанската религија(православието).


Да, точно така. само дето византийският император иска християнските книги да се четата на един от трите свещени езика, и най- вече в случая на грчки. Да не е луд да си вкара таралеж в гащите. Защо му е да разбива догмата за триезичието? полза има само единствената огромна държава, населена с езичници, говорещи на друг език. Т.е. има резон в твърдението,че България финансира мисията на братята.големо%20гушкање


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:21
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил

Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ

А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия
Печелиш.намигнувањеНа василий Македонец или по известен като Василий Българоубиец е.От времето на ромейската инвазия по нашите земи.


Јас ти постирав што значело поимот БУГАР во тоа време.

БУГАР Е СЛОВЕН.Македонија и Србија биле викани под ТЕМАТА БУГАРИЈА.
БУГАР Е СЛОВЕН.



А ти види ја чашата и сите ваши теории таа ги руши.

Ми се допаѓа вергина сонцето на чашата


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:21
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Кој свети браќа оние кој никогаш не стапнаа во Бугарија???
Точно по този повод, де. Дали не са стъпнали- искам да чуя за Брегалнишката мисия на братята..

Брегалница и етнички и географски и припаѓа на Македонија



Сега. Тогава е била в границите на българската империя. Това  друга истина нема.намигнување


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:23
ма кой ти я сака чашата бе
земи си и си я користи сос здраве

айде наздраве


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:23
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил

Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ

А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия
Печелиш.намигнувањеНа василий Македонец или по известен като Василий Българоубиец е.От времето на ромейската инвазия по нашите земи.


Јас ти постирав што значело поимот БУГАР во тоа време.

БУГАР Е СЛОВЕН.Македонија и Србија биле викани под ТЕМАТА БУГАРИЈА.
БУГАР Е СЛОВЕН.



А ти види ја чашата и сите ваши теории таа ги руши.

Ми се допаѓа вергина сонцето на чашата





Абе Влади. Ние никога не сме имали претенцията да сме славяни. напротив- какъвто и друг произход да имаме, със сигурност не е славянски. И се гордеем с това. Доста унизително е да имаш предци, които след златните векове на Рим живеят в землянки и не знаят как да ползват изобретената вече лампа.намигнувањеголема%20насмевка


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:24
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Аз лично ще помоля шефа да разкаже нещо за Брегалнишката мисия на Светите братя. Съвсем във връзка с дебата тук. Ако може.голема%20насмевка


Кој свети браќа оние кој никогаш не стапнаа во Бугарија???
Точно по този повод, де. Дали не са стъпнали- искам да чуя за Брегалнишката мисия на братята..

Брегалница и етнички и географски и припаѓа на Македонија
Сега. Тогава е била в границите на българската империя. Това друга истина нема.намигнување



И ако било во границите на бугарската империја сакаш да кажеш дека живеело бугарско население.

Грешка.




Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:24
Абе така ви одговара,не за друго

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:24
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:



Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Чашата на Цар Самоил

Ќе приметиш и дека го има на неа СИМБОЛОТ НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ

А на бас че това е чашата на Василий 2 от Македонската династия
Печелиш.намигнувањеНа василий Македонец или по известен като Василий Българоубиец е.От времето на ромейската инвазия по нашите земи.


Јас ти постирав што значело поимот БУГАР во тоа време.

БУГАР Е СЛОВЕН.Македонија и Србија биле викани под ТЕМАТА БУГАРИЈА.
БУГАР Е СЛОВЕН.



А ти види ја чашата и сите ваши теории таа ги руши.

Ми се допаѓа вергина сонцето на чашата
Абе Влади. Ние никога не сме имали претенцията да сме славяни. напротив- какъвто и друг произход да имаме, със сигурност не е славянски. И се гордеем с това. Доста унизително е да имаш предци, които след златните векове на Рим живеят в землянки и не знаят как да ползват изобретената вече лампа.намигнувањеголема%20насмевка



Ти како сакаш наречи се себеси јас само кажувам за Самоил


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:25
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

ма кой ти я сака чашата беземи си и си я користи сос здравеайде наздраве


Тогаш не се ни јавувај, ОК??


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:25
А, да. И ако бяхме - нямаше държаата ни вече повече от 14 века да се казва България, а Славяния примерно.Или Смоляния, Берзития, Тимочания, Северия и т.н. до безкрай мога да изреждам неорганизираните държавно славянски племена.голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:26
Самуил,Влади, Самуил. Нема Самоил. А ако тръгнем да съдим по имената - Самуил и братята му да са евреи. намигнување между другото маййка им явно е била.намигнување


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:26
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе така ви одговара,не за друго


Абе јас им ја постирав чашата на Самоил.На неа јасно го има Вергина Сонцето.Им дадов документи што значел зборот Бугар во Византијската Империја.Им кажав зошто и така ги викале


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:27
Нема таков назив,знаме или пара која државата на Самуил ја нарекува Бугаријаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:28
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе така ви одговара,не за друго


Абе јас им ја постирав чашата на Самоил.На неа јасно го има Вергина Сонцето.Им дадов документи што значел зборот Бугар во Византијската Империја.Им кажав зошто и така ги викале


Брей, добре че си ти да ни светнеш.

ама айде оплачи се на Буги - той ще те разбере


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:28
Originally posted by pagane pagane напиша:

А, да. И ако бяхме - нямаше държаата ни вече повече от 14 века да се казва България, а Славяния примерно.Или Смоляния, Берзития, Тимочания, Северия и т.н. до безкрай мога да изреждам неорганизираните държавно славянски племена.голема%20насмевкаголемо%20гушкање





Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:29
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе така ви одговара,не за друго


Абе јас им ја постирав чашата на Самоил.На неа јасно го има Вергина Сонцето.Им дадов документи што значел зборот Бугар во Византијската Империја.Им кажав зошто и така ги викале
Брей, добре че си ти да ни светнеш.ама айде оплачи се на Буги - той ще те разбере


Нема што да се оплачам на Буги.Ќе се оплачам на таа што ти вари грав секој петок на ручек


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:30
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе така ви одговара,не за друго


Абе јас им ја постирав чашата на Самоил.На неа јасно го има Вергина Сонцето.Им дадов документи што значел зборот Бугар во Византијската Империја.Им кажав зошто и така ги викале



Влади. Не значи славянин. Значи българин. Но твой проблем. чети си наопаки книгите или по диагонал. А за чашата- ако е на Александър, то няма как да е в Самуиловите ръце. Освен ако не е част от военна плячка.
По една проста причина. Византияците не просто продължават живота на Римската империя. Те ширят постиженията на древногръцката култура. За тях - Александър е част от античното наследство на Гърция.среќа


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:31
Владко - ако можеш пак да го издекламираш това кой кой е без да гледаш - имаш едно пиво от мене - нищо че си тийнейджърче

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:33
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

А, да. И ако бяхме - нямаше държаата ни вече повече от 14 века да се казва България, а Славяния примерно.Или Смоляния, Берзития, Тимочания, Северия и т.н. до безкрай мога да изреждам неорганизираните държавно славянски племена.голема%20насмевкаголемо%20гушкање





Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.




Е, дойдохме си на думата: теми= провинции. тогава България като цяло е под властта на Византия. верно , нема българи-има само провинции български във византийската държава.И те вече не се смятат български, а византийски. Няма българи, има само поданици на императора. Целта е била да бъдем погърчени по най- финия, елегантен начин. Но Българоубиеца си е Българоубиец. Не го пише никъде Паристрионобуиец, нито Македоноубиец.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:33
Чашата инаку е најдена во Самоиловата тврдина и по истражувањата времето на потеклото е утврдено баш во времето на Самоил.Не е донесена од никаде туку е произведена таму специјално за царските потребинамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:33
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Нема што да се оплачам на Буги.Ќе се оплачам на таа што ти вари грав секој петок на ручек


Грав - грах ли е
едни малки зелени тркаца?


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:35
Не се зелени ами белиголема%20насмевкаБоп мислам дека на Б`лгарски бешеголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:35
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

А, да. И ако бяхме - нямаше държаата ни вече повече от 14 века да се казва България, а Славяния примерно.Или Смоляния, Берзития, Тимочания, Северия и т.н. до безкрай мога да изреждам неорганизираните държавно славянски племена.голема%20насмевкаголемо%20гушкање





Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.

Е, дойдохме си на думата: теми= провинции. тогава България като цяло е под властта на Византия. верно , нема българи-има само провинции български във византийската държава.И те вече не се смятат български, а византийски. Няма българи, има само поданици на императора. Целта е била да бъдем погърчени по най- финия, елегантен начин. Но Българоубиеца си е Българоубиец. Не го пише никъде Паристрионобуиец, нито Македоноубиец.



Ако значи БУГАР=СЛОВЕН =БУГАРОУБИЕЦ=УБИЕЦ НА СЛОВЕНИТЕ












Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.














Но, бугарската историографија вели дека македонските принцови- четворицата комитопули се Бугари и директни продолжувачи на лозата на бугарскиот цар Борис, поради тоа што по византиските книги од 11 век и понатаму, Цар Самоил и неговата фамилија се терминирани како Бугари, а Македонија како Бугарија. Но, тоа не е точно. Византија, поради нејзината големина не ги знаела народите кои живееле на нејзина територија, па за полесно да ги разликува, луѓето ги нарекува по територијалното име, а не по етничкото. Од 972 г. бугарската држава не постои и територијата на Бугарија е поделена на повеќе административни единици тнр. Теми. Но, за да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на Тракија станува тема Македонија, територијата на Македонија, Црна Гора, Албанија, сегашна Србија и некогашна Панонија до Срем, стануваат тема Бугарија (Воулгариа), а територијата на права Бугарија станува тема Парастрион (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'État des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers témoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchés byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 101). Така, тракијците во византиските извори ги нарекуваат македонци, македонците, србите, албанците, власите кои живееја во темата Воулгарија ги нарекуваат бугари, бугарите ги нарекуваа мизи или парастрионци итн.




Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чашата инаку е најдена во Самоиловата тврдина и по истражувањата времето на потеклото е утврдено баш во времето на Самоил.Не е донесена од никаде туку е произведена таму специјално за царските потребинамигнување

намигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чашата инаку е најдена во Самоиловата тврдина и по истражувањата времето на потеклото е утврдено баш во времето на Самоил.Не е донесена од никаде туку е произведена таму специјално за царските потребинамигнување


Чии историчари го утвърдиха това?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:37
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чашата инаку е најдена во Самоиловата тврдина и по истражувањата времето на потеклото е утврдено баш во времето на Самоил.Не е донесена од никаде туку е произведена таму специјално за царските потребинамигнување
Чии историчари го утвърдиха това?


Наши.

Ја најдоа во Самуиловата Тврдина во Охрид.

И јасно се гледа ВЕРГИНА СОНЦЕТО на неа.

А Сонцето е СИМБОЛ на МАКЕДОНЦИТЕ уште од АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:39
НЕ само наши туку имаше и екипа од Англо-Американски историчари кои сеуште работат на реконструкција на целото подрачје на антички Охрид.Не ли знаете дека Охрид е град под заштита на УНЕСКО

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:39
Когато вашите историчари изкарат Битолската плоча и покажат на света,че е фалшификат и го докажат- тогава ги взимам за меродавни. Дотогава се въздържам.намигнување


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

НЕ само наши туку имаше и екипа од Англо-Американски историчари кои сеуште работат на реконструкција на целото подрачје на антички Охрид.Не ли знаете дека Охрид е град под заштита на УНЕСКО


Кажавнамигнување

Што се однесува до плочата самите ваши научници кажаа дека е фалсификатнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

НЕ само наши туку имаше и екипа од Англо-Американски историчари кои сеуште работат на реконструкција на целото подрачје на антички Охрид.Не ли знаете дека Охрид е град под заштита на УНЕСКО


Говорим за предполагаема чаша на Самуил, нели? последно къде е открита- в Скопие или Охрид?


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:41
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

НЕ само наши туку имаше и екипа од Англо-Американски историчари кои сеуште работат на реконструкција на целото подрачје на антички Охрид.Не ли знаете дека Охрид е град под заштита на УНЕСКО


Кажавнамигнување

Што се однесува до плочата самите ваши научници кажаа дека е фалсификатнамигнување


Изкарайте я от избата на музея и обявете официално на света,че е фалшификат доказан. Тогава ще говорим и за чашата на Самуил с вергинската звезда.големо%20гушкање


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:44

Не знам али чашата си е супер.На неа јасно го има вергина сонцето



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:45
Наздраве, Влади. Във виното е истината. Дано ти светне.голема%20насмевка


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:46
Originally posted by pagane pagane напиша:

Наздраве, Влади. Във виното е истината. Дано ти светне.голема%20насмевка


Фала.Имаш мсн??

Да наздравиме заедно


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не се зелени ами белиголема%20насмевкаБоп мислам дека на Б`лгарски бешеголема%20насмевка

бе така и така сме на темата когато нещо значи нещо друго

грав е боб

а грах как е на МК


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:51
БОБ???

Били БОБ


Него забегавме од темата у П.М.

Темата е за МАРА БУНЕВА

хахах


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:52
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Наздраве, Влади. Във виното е истината. Дано ти светне.голема%20насмевка


Фала.Имаш мсн??

Да наздравиме заедно

Па наздраве и весела коледа.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:54
Весела и Щастлива.
големо%20гушкање


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 14:57
Originally posted by pagane pagane напиша:

Весела и Щастлива.големо%20гушкање


Епа дај ми мсн да се уверам


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:00
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Весела и Щастлива.големо%20гушкање


Епа дај ми мсн да се уверам


В какво бе, Влади? голема%20насмевка


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:02
Originally posted by pagane pagane напиша:

Весела и Щастлива.големо%20гушкање

Яаа. Тука стана убаво. Пием за всички македонци едно. И за Македония!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:04
Па хубаво е. Може и още по- хубаво да бъде. Стига да се има добра воля за това.среќаголемо%20гушкање


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:08
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Весела и Щастлива.големо%20гушкање

Яаа. Тука стана убаво. Пием за всички македонци едно. И за Македония!


голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка

големо%20гушкање

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:10
среќазабава
забава


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:11

Аааа много олабихте фронта со тиа гушкания.голема%20насмевка Буги, я давай пак с твойте турко-монголи-корейци-чуваши-алеуто-папуаси да си дойдеме на сборот.голема%20насмевкаголема%20насмевка Не требе да се губи кондиция.задоволство



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:14
Посебно за шефа:среќазабавасреќазабава

Този поздрав най-вече за предстоящите празници и по- малко  за това,че ме остави да си направя днес 500 бройка на постове без да ме брише.голема%20насмевка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:19
Благодарам,Благодарам еве и за вас сите големо%20гушкање абе кој што сака нека каже вие сте си мои туркомонголчиња и затоа ве сакам,така и сите туркомонголчиња од Б`лгарија си ги сакам кога ке научат каде им е местотоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:20
http://www.youtube.com/watch?v=KGuFn0RPgaE - За Буги

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

I wanna keep my reputation
I’m a sensation
You try me once, you’ll beg for more.




-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Благодарам,Благодарам еве и за вас сите големо%20гушкање абе кој што сака нека каже вие сте си мои туркомонголчиња и затоа ве сакам,така и сите туркомонголчиња од Б`лгарија си ги сакам кога ке научат каде им е местотоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Е така те сакам.големо%20гушкање И много Скопско. наздраве.среќа


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:30
Die%20Grafik%20"http://witze.net/funpics/detention_of_cat.jpg"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Die%20Grafik%20"http://witze.net/funpics/hands_up.jpg"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:38
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Весела и Щастлива.големо%20гушкање


Епа дај ми мсн да се уверам
В какво бе, Влади? голема%20насмевка



МСН?/

Месенџер прати ми по ПМ .Ако имаш


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 15:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Благодарам,Благодарам еве и за вас сите големо%20гушкање абе кој што сака нека каже вие сте си мои туркомонголчиња и затоа ве сакам,така и сите туркомонголчиња од Б`лгарија си ги сакам кога ке научат каде им е местотоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

А за Boogie пия и две чаши вино Щото без него е скучно. Пия мелнишко за теб Boogie и весела коледа.    In vino veritas.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 16:03
Напиј се ПЕЩТЕРСКА .За мене


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 16:08
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Напиј се ПЕЩТЕРСКА .За мене

Ааа, нема. Боли глава от нея За теб, да те споменувам с добро после, ще пия една троянска сливова . От троянския манастир. И на тебе весела коледа .


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 17:05
 
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Напиј се ПЕЩТЕРСКА


Die%20Grafik%20"http://witze.net/funpics/donkey2.jpg"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 17:15
Од мене едно Механджијско вино напиј те сеголемо%20гушкање

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 17:25
OD MENE ZA BUGARSKITE SLEPCI

Die%20Grafik%20"http://witze.net/funpics/braille.jpg"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 17:30
Die%20Grafik%20"http://witze.net/funpics/wino_cat.jpg"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 21:05
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

БОБ???

Били БОБ


Него забегавме од темата у П.М.

Темата е за МАРА БУНЕВА

хахах


да - намерих си я темата за граха и боба
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5620&PN=1


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 21:08
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

БОБ???

Били БОБ


Него забегавме од темата у П.М.

Темата е за МАРА БУНЕВА

хахах
да - намерих си я темата за граха и бобаhttp://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5620&PN=1




Ајдеее темава кој ја отворил за гравот е чиста глупост


Постирано од: Filip2
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 22:00
Цитирај Ајдеее темава кој ја отворил за гравот е чиста глупост


Toj e oд овиe:

http://uk.youtube.com/watch?v=bkmVnikov8M&feature=related



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 22:05
Originally posted by Filip2 Filip2 напиша:

Цитирај Ајдеее темава кој ја отворил за гравот е чиста глупост


http://uk.youtube.com/watch?v=bkmVnikov8M&feature=related





Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 20.Декември.2007 во 22:10
шейк ю бари
шейк ю бари

http://uk.youtube.com/watch?v=H08GZp7LeQk

еврибари фил дъ ридъм

действайте


-------------
Go ahead!
Make my day!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk