IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја сликам месечината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја сликам месечината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 18:06
Daa be, mi kaza ednas. "Strina roza" me napadnala nacisto смеење смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 14:56


мислам дека напредувам помалку, што велите?
уште статив ми фали, за да нема hand blur.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 15:26
Со која брзина е сликана?
Иако е на статив, ако брзината на окинување е помала од 1/100 ќе се појави блур, овојпат motion blur
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:49
ова е EXIF-от:
(барем дел од него)

Make - Canon
Model - Canon PowerShot A550
.......
DateTime - 2007:09:29 20:35:07
YCbCrPositioning - Centered
ExifOffset - 196
ExposureTime - 1/2 seconds
FNumber - 14.00
ISOSpeedRatings - 80
...
DateTimeOriginal - 2007:09:29 20:35:07
DateTimeDigitized - 2007:09:29 20:35:07
............
ShutterSpeedValue - 1/2 seconds
ApertureValue - F 14.05
ExposureBiasValue - -2.00
MaxApertureValue - F 5.48
...........
ExposureMode - Manual
White Balance - Manual
DigitalZoomRatio - 1.00 x
SceneCaptureType - Night scene

Focal length - 5800 - 23200 mm (1000 mm)
Image Type - IMG:PowerShot A550 JPEG
Firmware Version - Firmware Version 1.00
Image Number - 1001865
Owner Name -
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:52
ako mozes da ja kontroliras manuelno, togas skrati ja ekspozicijata i koregiraj so -2 blendi i obiduvaj se dodeka ne postignes rezultat sto ke te zadovoli. no ako nemas manuelna kontrola, ne se maci. dzabe ke vezesголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 01:02
 
 
eve uste eden odlicen primer za slikanje na mesecinata i nekolku sporedbi
se nadevam ke pomogne  :))
 
 
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 01:04

mene ne mi e jasno edna rabota, posto i ja sum nov vo ovie raboti ... na primer so mesecinava seuste nemam probano da ja slikam , mene me interesira druga stvar.. ako moze nekoj da mi kaze na primer vodata kako da ja slikam kako tece da go fatam vistinskiot moment i kapkite.. vo stilot na BOBI so jagodtkata so koi brzini treba da se postigne toa .. :) ako znae nekoj neka kaze pozdrav

Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 01:58
treba da go pogodish momentot!:)

so mnogu kratka ekspozicija i dobro svetlo,
ili so blic i najkratkata ekspozicija sto aparatot ti ja dozvoluva so uklucen blic (x-sync)

ova go slikav so pazarsko reflektorce od strana i ekspozicija 1/1250s  (+photoshop za dopolnitelna izolacija...)
link



Изменето од KoKi - 02.Октомври.2007 во 02:01
Кон врв
miror Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miror Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 02:01
opasno e i da slikas denes  se i sesto
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 09:54
Originally posted by coolio coolio напиша:

mene ne mi e jasno edna rabota, posto i ja sum nov vo ovie raboti ... na primer so mesecinava seuste nemam probano da ja slikam , mene me interesira druga stvar.. ako moze nekoj da mi kaze na primer vodata kako da ja slikam kako tece da go fatam vistinskiot moment i kapkite.. vo stilot na BOBI so jagodtkata so koi brzini treba da se postigne toa .. :) ako znae nekoj neka kaze pozdrav



Вака, јаготката е сликана со f8 и брзина од 1/1000. Употребен е екстерен блиц за осветлување и замрзнување на капките. Се друго е малку среќа и мноогу вежбање за да се погоди точниот момент на окинување.
Треба да се има предвид дека има мало закаснување откако ќе се притисне копчето на апаратот додека светне блицот. Значи имаш неколку варијабли кои треба да бидат синхронизирани.
Висината од која ќе го пушташ објектот, брзината на окинување, јачината на блицот, фокусирањето (кое треба да биде мануелно)

Ако се сеќаваш на црешите од минатата година, тие беа сликани на f8 и брзина од 1/60 и блицот од апаратот.

Сакам да кажам, експериментирај, можеби ќе најдеш полесен начин да дојдеш до саканиот резултат.

Поздрав

Изменето од bobicar1 - 02.Октомври.2007 во 09:54
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 12:57
Originally posted by coolio coolio напиша:

 
 
eve uste eden odlicen primer za slikanje na mesecinata i nekolku sporedbi
se nadevam ke pomogne  :))
 
 


ова е многу добро изработено и поучно.
благодарам!

да прашам само, може ли некој од фотографите, кои имаат подобро искуство да каже, која од четирите опции е најправилна?
т.е. кој е најптифатлив изглед на месечината?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 01:16
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by coolio coolio напиша:

mene ne mi e jasno edna rabota, posto i ja sum nov vo ovie raboti ... na primer so mesecinava seuste nemam probano da ja slikam , mene me interesira druga stvar.. ako moze nekoj da mi kaze na primer vodata kako da ja slikam kako tece da go fatam vistinskiot moment i kapkite.. vo stilot na BOBI so jagodtkata so koi brzini treba da se postigne toa .. :) ako znae nekoj neka kaze pozdrav



Вака, јаготката е сликана со f8 и брзина од 1/1000. Употребен е екстерен блиц за осветлување и замрзнување на капките. Се друго е малку среќа и мноогу вежбање за да се погоди точниот момент на окинување.
Треба да се има предвид дека има мало закаснување откако ќе се притисне копчето на апаратот додека светне блицот. Значи имаш неколку варијабли кои треба да бидат синхронизирани.
Висината од која ќе го пушташ објектот, брзината на окинување, јачината на блицот, фокусирањето (кое треба да биде мануелно)

Ако се сеќаваш на црешите од минатата година, тие беа сликани на f8 и брзина од 1/60 и блицот од апаратот.

Сакам да кажам, експериментирај, можеби ќе најдеш полесен начин да дојдеш до саканиот резултат.

Поздрав
Fala bobi , aj utre ako idete na kafe muabet vo mala stanica ke dojdam i jas pa ke mi gi objasnite malku opciive posto za mene se spansko selo :))
nesto nauciv ali .. treba uste praksa :)
pozdrav i fala za pomosta
 
:P
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 22:44
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

имам Canon PowerShot A550, пробав со сите опции и конфигурирања, т.е. подесувања, но некако не ми оди.
а имам прегледна ситуација од мојата тераса.



Dosta e od balkon. Smenigo terenot.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 12:49
Se rasprikazavme ovde a ne go kazavme navazniot del. Mesecina se slika koga e vedroголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.