IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зен приказни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зен приказни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2010 во 20:20
Zborovite se kako perduvi na vetar
Eden covek lekomisleno raskazuval i preraskazuval prikazni za drugi luge, koi im nanesuvale sram. Gradskiot rabin ednas se sretnal so nego i go soocil so negovite zborovi. Covekot mnogu se iznenadil i zasramil. Voopsto ne nasetuval deka negovite zborovi predizvikuvaat tolku bolka. Se rasplakal i pocnal da go moli rabinot za pomos.
"Sigurno postoi nesto sto mozam da storam za da gi iskupam grevovite sto gi napraviv?"
Rabinot go poucil da zeme cetiri pernici i da odi na nekoja livada. Stom ke stigne, so noz da gi rasece pernicite edna po edna i da gi istrese perduvite na vetrot. Covekot mu se zablagodaril i pobrzal da go napravi toa sto mu bilo kazano. Kupil cetiri ubavi pernici so perduvi, otisol na edna livada, gi rasekol i gledal kako perduvite se razletale vo site pravci.
Potoa se vratil kaj rabinot za da mu kaze deka go izvrsil pokajanieto.
"Ne sosema" - odgovoril rabinot."Sega vrati se na livadata i soberi gi perduvite."
"No toa ne e mozno" - rekol covekot. "Vetrot gi raznese nasekade".
"Istoto se sluci i so tvoite zborovi", strogo rekol rabinot. "Isto kako sto ne mozes da gi soberes ednas rasturenite perduvi, taka ne mozes da gi povleces i ednas izgovorenite zborovi. Bez ogled na toa kolku iskreno sakas da go povleces ona sto si go napravil, stetata predizvikana od nepremisleni zborovi ne moze da se popravi".
Vnimavajte vasite zborovi da ne gi povreduvaat drugite. A koga ke se sluci toa, barajte da vi prostat.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 15:21
Napredokot i stravot

Vo edna gradina bile zasadeni dve seminja.
Prvoto seme razmisluvalo:
“Sakam da rastam! Mojte koreni da odat dlaboko vo zemjata, a moeto steblo da se razvie nagore, da pushti listovi i cvet. Kje ja najavam proletta i ke mu dozvolam na sonceto da mi razlee toplina i svetlina nad mojte cvetovi."

No drugoto seme si velelo:
“Me faka strav. Dlaboko pod zemjata e temnina od koja se plasham. A ako pojdam nagore, so sto li ke se sretnam. Mozebi nekoj insekt ke gi izede mojte livchinja ili nekoe palavo dete ke me otkorne od zemjata. Zatoa ke pricekam, mozebi malku pokasno ke bide posigurno?!!!"
I vtoroto seme ostanalo da ceka. No pominala edna mravka pokraj nego, go natovarila na svojot grb i go odnela vo svojata kukjichka, za da i posluzi kako hrana vo dolgite zimski denovi.
Onoj koj ne teznee kon napredok i rast, zivotot go progoltuva.
Zapomni - " Ima samo edno vazno vreme, a toa e sega. Segashniot moment e edinstvenoto vreme vrz koe imame dominacija. Najvaznite lugje se sekogash lugjeto koi se okolu tebe, bidejkji koj znae so kogo kje bidesh vo idnina? Najvaznata rabota e da gi napravish lugjeto okolu tebe srekjni bidejkji edinstveno toa e celta na zivotot.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 18:25
Spored edna drevna legenda posle sozdavanjeto na svetot na Bog mu prishle pet angjeli.

Prviot go prashal: Kako go napravi toa?

Vtoriot: Zoshto go napravi?

Tretiot: Mozham li da ti pomognam?

Chetvrtiot: Kolku vredi?

Prviot angjel bil nauchnik, vtoriot filozof, tretiot altruist, a chetvrtiot trgovec. Petiot angjel go gledal sozdadeniot svet prepoln so voodushevuvanje. Na krajot zaneseno pochnal da pleska so dlankite.
Toa bil angjelot mistik.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 18:27
u jeeeeeeeeeeeee....we have sudden change of facts

dobre dojde na podforum Filozofija vanessa

pozdrav

Joshua
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 18:33
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 18:38
nema filozofija bez ljubov i inspiracija taka i tvojata smeska

kamo gush be?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 21:38
Duhovno spokojstvo

Si bile dvajca monasi koi zhiveele zaedno chetirieset godini vo eden manastir i nikogash ne se skarale.Eden den edniot monah rekol:
"Zar ne mislish deka barem ednash treba i nie da se skarame?"
"Zoshto da ne.A za shto kje se karame?"-rekol drugiot.
"Bi mozhele za ovoj leb".-predlozhil prviot.
"Dobro, kje se karame za lebot, no kako toa se pravi?"-prashal drugiot.
"Vaka, ovoj leb e samo moj i sega ti shto kje napravish?"
"Zadrzhi go"-rekol drugiot.
Ona shto go unishtuva duhovniot mir ili spokojstvo e "JAS", nasheto ego.Toa e najgolemiot neprijatel na vnatreshniot mir i spokojstvo; tvrdo srce polno so egoizam i sebichnost.

Zatoa treba da prepoznaesh koga kje pochne da skoka vo prv plan i da go smirish.

I za kraj da ne se zaborava:

Jas sum centar na svetot-no samo vo svojot svet.
Mojot problem e minoren vo odnos na tugjiot.
Pravi dobro-se vrakja duplo.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 21:32
Zhivot

Eden den Buda sedeshe zaobikolen od svoite uchenici, koga se pojavi eden starec i mu rece:
"Kolku dolgo sakash da zhiveesh? Pobaraj milioni godini i kje ti bidat podareni!"
Buda bez dvoumenje mu odgovoril:
"Osum godini".
Koga starecot go snema, ucenicite razocarani se pobunile:
"Uchitelu, zoshto ne pobara milion godini? Zamisli kolku dobrina ke napraveshe na stotici, iljadnici generacii!"
Buda so nasmevka vozvratil:
"Ako pozhiveam milion godini, lugjeto kje bidat povekje zainteresirani da go prodolzat svojot zivot, otkolku da ja dostignat mudrosta".
Lugjeto mnogu poveke se opsednati od prezhivuvanjeto, otkolku od kvalitetnoto izdignuvanje na sopstveniot zivot.Tie mislat deka se zhivi bidejkji dishat, jadat, zboruvaat.No dali se navistina zhivi?
Shto znachi da si navistina zhiv?
Znaci tri raboti: da se bide ona shto si, da se bide sega i da se bide ovde.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:01


Nekoj zen-budist crtal bambus godini - godini ...
a uchitelot ke pominel i samo ke kazel:
- dobro si go nacrtal bambusot, ama sepak ne si ja pogodil sustinata ...

i taka zen-budistot otisol vo suma ...
da svati sto e toa bambus ...

i taka minuvale godini ...
i uchitelot si pomislil ... sto stanalo so uchenikot ?

otisol vo sumata ...
ama nikako ne go najde ...

zatoa sto budistot stanal BAMBUS !!!

takvi sme ludjeto ...
ako zemi nekoj mikrofon ... ke stani peach !

ako zemi gitara ... gitarist !

ako e na idividi ... ke stane IDIVIDIST !


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:25
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



Nekoj zen-budist crtal bambus godini - godini ...
a uchitelot ke pominel i samo ke kazel:
- dobro si go nacrtal bambusot, ama sepak ne si ja pogodil sustinata ...

i taka zen-budistot otisol vo suma ...
da svati sto e toa bambus ...

i taka minuvale godini ...
i uchitelot si pomislil ... sto stanalo so uchenikot ?

otisol vo sumata ...
ama nikako ne go najde ...

zatoa sto budistot stanal BAMBUS !!!

takvi sme ludjeto ...
ako zemi nekoj mikrofon ... ke stani peach !

ako zemi gitara ... gitarist !

ako e na idividi ... ke stane IDIVIDIST !





Shteta, kako li sega uchenikot-bambus kje mu vlepi slakanica na uchitelot?
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:40


TAKVA NI E CHOVEKOVATA PRIRODA ...

INAKU UCHENIKOT TOCHNO NAUCHIL STO E BAMBUS ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:43
Ama jas sepak insistiram na slakanicata.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:49
Ne mi ja potcenuvaj intelegencijata, ako se odnesuvashe na mene.Ja svativ poentata na prikaznata.
Ama izgleda vas ne vi e jasna poentata na moeto iskazhuvanje.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:56
...someone's soft as silk,beacuse he love to be praised that way....голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.