IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Како ги организирате фотографиите?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ги организирате фотографиите?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како ги организирате фотографиите?
    Испратена: 22.Август.2007 во 13:43
odamna ne sum postnal tema :-)
imeno...mislam deka ke e interesno i korisno da razmenime iskustva kako sekoj(a) od nas gi organizira fotografiite na hard ili kade veke
  • po data?
  • po "tema" ?
  • po znacaj?
  • ... ?
  • ...?
jas sum prilicno neorganizirana osoba i najcesto gi stavam po datum + ime koe mi e asocijacija na fotkite,
mozebi moze i da se proshiri temava na toa kako se zashtituvame od nepredvidlivite bubacki na sovremenava tehnologija - jas odkoga se ispekov (mi otidoa 50gb fotki na hard disc) na kraj na mesecot przam 2 kopii (cd/dvd) od ona shto sum slikal vo tekovniot mesec edna kopija za eventualno koristenje edna za ne daj boze
ajde bas da ve vidam
sasho n. a....

Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:10
јас ги организирам по хаос голема%20насмевка
...без врска фолдери кои се викаат "NIKON1001"  и сл. среќа ...катастрофа ...ама мрза е најмногу во прашање!
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:16
- reden broj
- mesec
- mesto

sekoj pogolem folder sodrzi subfolderi podredeni po datum.

Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:17
Imam i poseben folder "obaboteni" i drug "fotografii od net"
e toa e toa vo glavno
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:29
Saso, otkako preminav na digitalni aparati se najdov pred problem po prasanje na HD prostor. Raspolagam samo so CD rezac (slednive denovi ce zemam DVD rezac), no CD-ite se dovolni za back-up na 13x18 (300dpi), a za full size fajlovi od 9 i 10mpx e zivo macenje. Poradi toa na HD-to imam kupista sliki koi cekaat back-up (mnogu cekaat i obrabotka)

Dodeka slikav na film sistemot mi bese ednostaven. Gi snimav po folderi kade imeto bese sostaveno od XX-YYYZZ, xx=godina; yyy=od koj aparat (pr. Min za Minolta), a zz reden broj na negativot za taa godina.

Od sekoj negativ pravev sken na kontakt print za polesno pregleduvanje.

So digitalcite toa ne funkcionira. Vo osnova go pravam slednoto:

Sliki 2007

1.Za procesiranje           2.Procesirani                   3. Isprintani
-Folderi (so ime)             -Folderi (so ime)              -Folderi (so ime)   
 a. ne procesirani            a. procesirani                   samo print size
 b. procesirani                   a1. full size                    fotografii
   b1. full size                    a2. Print crop/size
   b2. Print crop/size         a3. Monitor size
   b3. Monitor size             

Fotografiite od "1." gi cuvam dodeka ne isprocesiram se, a potoa gi selam vo Procesirani i vednas pravam paste na a2. (print crop/size) vo edno folderce (to print).

Voobicaeno vo folderite Print crop/size imam podfolderi 10x15; 13x18 i 20x30. Za pogolemi printovi povlekuvam full size fajl i go obrabotuvam za namenata.

Folderite od 1. gi brisam otkako ce gi prefrlam vo 2., a od 2. gi brisam otkako ce im napravam back-up (ovdeka sum vo fazen zaostatok momentalno)

Folderite od 3. voobicaeno sodrzat mali fajlovi i voopsto ne gi brisam (stalno ima nekoja baba sto saka print od nesto намигнување)

Sto se odnesuva do iminjata na fajlovite, ne gi menuvam. Gi ostavam kako DSC-whatever, osven za onie koi gi objavuvam na foto.idividi. (i tie se poseben fajl)

Veruvam deka sistemov bi funkcioniral, koga jas bi imal vreme da sednam na PC za da gi sreduvam slikite i da selam od folder vo folder. As it is, folderot "Za Procesiranje" mi e kompletno zakrcen i ceka.

BTW, back-up CDnjata se so iminja vo stil na Min-01 2005, ili Fuji-01 2006 i tn. Indikacija na godinata i reden broj e neophodna ako planiras bilo sto da najdes намигнување

Note- Sto se odnesuva do gorenjeto na podatoci na HD (da ne se podrecam), se e do HD-to sto ce go instaliras. Ako cuvas fotografii na HD, Maxtor e out of the question. Momentalno koristam Seagate, a prethodniot PC mi imase WD (Western Digital), i sekogas PC-to mi e priklucen preku zastita od udar na napon намигнување









                                                                                                              










Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:33
Total Chaos KRSHH LOM neam zboroi :))))
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:39
Date rull
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:48
голема%20насмевка
super, fala mire:),
jas temava ja zamisliv kako korisna za site neli:-)
inace vo pravo si
jas gi imav na MAXTOR !!! (znam, znam :-P )
sea imam WD (vo office kaj shto bese maxtorot m.m.e.)& hitachi doma
ama super e da se cue kako eden organiziran um kako tebe se snaogja so digitalniov shum :)
poz
sasho
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:51
Originally posted by сашо сашо напиша:

голема%20насмевка
...inace vo pravo si jas gi imav na MAXTOR !!! (znam, znam :-P )


Kako Nostradamus sum ... so ogled na 50Gb izgubeni ... ti proadjas kako Nastradamus

Originally posted by сашо сашо напиша:


...ama super e da se cue kako eden organiziran um kako tebe se snaogja so digitalniov shum :)


Tesko Saso, mnogu tesko тага
Imam sema ... ne uspevam da ja odrzam лутина
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 15:15
Јас можеби го имам наједноставниот систем за архивирање и доста добро ме служи
Значи на HDD имам еден основен фолдер со име Фотографии
потоа следат неколку подфолдери со имињата на фотоапаратите.

Фотографиите се сместени во посебни фолдери кои го носат името на случувањето (Преспа, Кале, Катланово ...) доколку некоја акција се повротува, тогаш во тој фолдер има подфолдери со имиња Преспа xx.yy.zzzz (ден.месец.година)

Тоа е за грубите работи.

Во секој од фолдерите од некој настан имам подфолдер со име решени што значи средени. Тие се фотографии спремни за принт 13х18. Од нив со мала дообработка се тие што ги праќам на идивиди (Скоро година и пол, не праќам фотка која не може да се испринта барем на 13х18 )

Оние фотографии кои се спремани за поголеми принтови се ставени во главниот фолдер "Фотографии" во подфолдери со домензиите на принтот (25х38, 30х40)


Тоа е од мене и моето архивирање
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 15:25
Provereto go Photo Mechanic. Ovoj program ne gi vnesuva fotografiite od kartica ili aparat po folderi (pr.DSCN0001, NEF,CR2, ili slicno) tuku pri samoto prefrlanje vi dava opcija da go imenuvate folderot- primer Mavrovo 2007 i potoa site fotografii vi se naogaat vo eden folder.

Sleden cekor vednas seto toa se reze na DVD i se pravi back up. Potoa site obraboteni fotki gi stavam vo drug folder pod ime obraboteni i koga ke stignat 4.5 GB se pravi back up i od niv. Znaci avtomatski imate 2 back upa i plus fotkite vi se seuste na HD.

Toa e mojata procedura koja e prilicno ednostavna ama bara prilicno golem HD zatoa sto od eden izlet se pravat okolu 2GB a mozete da zamilite sto se slucuva koga se odi na doooooooolg odmor :)
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 08:53
јас се соочив со истиот проблем, HDD кој е прилично мал, 40GB, а фотографии, од 7-Септември, отприлика 2500, ако не и повеќе, вчера сликав прекрасни громови, ама исликав едно 150 со непрекинато пукање.
организираноста е следната:
имам фолдер Canon, под него 2007, па датум, а внатре си се во оригинал IMG-xxxx.jpg
е сега, поради тоа што имам три партиции, C,D и E, а почнав во E, морав да селам дел од фотографиите на D, во иста форма.
фолдер Canon, па година 2007, па датум и внатре оригинал името.
нормално имам и два фолдера за обработени фотографии.
во фолдерот Canon, има фолдер altered, демек чепкани, а во 2007, adjusted, демек приспособувани, по резолуција или слично.
за заштита се изнакупив CD-ња, ама никако да стигнам да ги снимам. купив и DVD-а, за поголема количина, иако за сега немам стигнато до 4GB. ама блиску сум, ептен.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:35
Вака сега
Денес побарав фотографии од повеќе луге да ми достават и сите ми одговорија со едно слично одговорче!

Абе имам јас такви фотографии ама неможам баш сега да ги најдам ако можеш да ми дадеш малку време да ги најдам!

По тоа заклучив дека џабе ние цело време фотографираме ако немаме начин како да ја најдеме утре таа фотографија во нашата архива, а ако немаме начин да ја најдеме значи исто како да ја немаме.

Од тука ми се наметнува прашањето. Кој според вас е најдобриот и најлесен начин на чување фотографии (дигитални) за да можат лесно да се архивираат на други медиуми (ЦД, ДВД, Хард и др), а сепак лесно да се пребарува-стига до нив, според: тагови,дата, големина, локација, име или некој друг филтер.

Јас лично пробав неколку софтверски пакети и до сега не сум наишол на некој што ми ги задоволува сите обие барања.

Дајте некое решение ???
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:36
Ах ова да не значи дека оние што се малку олдскоол во целава работа неможат да дадат допринос на темава, баш напротив можеби од начинот на кој што тие ги чувале негативите, фотографиите, слајдовите е дел од решението. ??? Што мислите?
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,314 секунди.