IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АКО ИМА БОГ ЗОШТО ДОПУШТА ЗЛО И СТРАДАЊЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АКО ИМА БОГ ЗОШТО ДОПУШТА ЗЛО И СТРАДАЊЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака Обратен редослед
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АКО ИМА БОГ ЗОШТО ДОПУШТА ЗЛО И СТРАДАЊЕ?
    Испратена: 08.Мај.2008 во 19:28
eden hristijanin otisol da se sisa na berber.
im trgnal razgovorot i se dvizel kon temata Bog.
togas rekol berberot: "nema Bog, bidejki ako imalo Bog togas nemase da ima stradanja na ovoj svet, nemase da ima vojni i napusteni deca..."
koga zavrsil berberot hristijaninot zamina, i na izleguvanje vide eden busav prosjak so dolga brada i kosa.
togas se vrati vo berbernicata i mu rece na berberot: " znaes sto, ne postojat berberi. Ako postoeja berberi nemase da ima vakvi lugje busavi i si dolga brada i kosa." na toa berberot rekol: " no berberi postojat i jas sum dokaz za toa, problemot so ovoj covek e toa sto toj ne doagja kaj mene da go potstrizam."
na istiot nacin i vo ovoj svet ima vojni stradanja... bidejki lugjeto ne odat kaj Bog da im pomogne.
ako ne odis na berber ke ti porasne kosata i ke stanes busav - ako ne odis kaj Bog zloto ke porasne vo tebe i ke bides zloben.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 12:06
aha

znaci priznavas
deka sedi i gleda i si pravi seir

no prasanjeto na ova tema e ZASTO E SEIRDZIJA i dozvoluva seto toa

abe veronauticari imate pole i niva tuka za vasi odgovori
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:30
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa ne e bog seirdzija nie sme seirdzii pravime seir so mnogu raboti koi gospod ni gi dal za nase dobro (ne sum verski fanatik) - videte sto se slucuva so planetata globalno zatopluvanje ce ne unisti posledicite vece se cuvstvuvaat - seka koj so kogo igra seir

Gospod ni dal mesto za ziveenje.
A nie od seir go unistuvame...
a toj mirno si gleda, kako propagja negovo delo??????



A ima nekoj drug izbor osven da sedi i gleda ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:28
cek ova e tema
zaso gospod dozvoluva
a ne
zaso nie neslusame
ne mi izvrdavajte tuka i namerno ja zamagluvate tematava
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:25
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:07
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa ne e bog seirdzija nie sme seirdzii pravime seir so mnogu raboti koi gospod ni gi dal za nase dobro (ne sum verski fanatik) - videte sto se slucuva so planetata globalno zatopluvanje ce ne unisti posledicite vece se cuvstvuvaat - seka koj so kogo igra seir

Gospod ni dal mesto za ziveenje.
A nie od seir go unistuvame...



a toj mirno si gleda, kako propagja negovo delo??????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:20
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

znaci SEIRDZIJA

Па до некаде да голема%20насмевка
Сигурно си мисли- Тууу, што луѓе ќе беа! Им реков НЕ од Дрвото за Познание да јадете- Тие јадеа
Им се објавив многу пати, им давав упатства, закони за добар живот- Тие по свое си тераа
Се симнав од Небото за нив- не ме познаа сите.

Но она што ни го дал останува, искрен трагач ке го препознае и најде



aham

slab sovetnik
slab govornik
slabo upecatliva figura       znacit

голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:11
Pa ne e bog seirdzija nie sme seirdzii pravime seir so mnogu raboti koi gospod ni gi dal za nase dobro (ne sum verski fanatik) - videte sto se slucuva so planetata globalno zatopluvanje ce ne unisti posledicite vece se cuvstvuvaat - seka koj so kogo igra seir

Gospod ni dal mesto za ziveenje.
A nie od seir go unistuvame...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 01:00
/



Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:07
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:57
Moze li nekoj da mi navede nekoe zlo koe doslo od boga a da nema nikakvi dodirni so covekot t.e covekot da ne vpletkal prsti vo toa????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:55
znaci SEIRDZIJA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:40
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:07
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:37
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

плачење За среќа Бог нема да дозволи вечно да постојат болката, страдањето.Можеби верниците со нетрпение го очекуваме денот на неговиот суд кога ке стави крај на сето безаконие, болка, страдања и смрт....ех, ехмечтаењемечтаење
Но ок, мислам дека Бог ова го дзволил за луѓето да увидат како е кога се живее без Божјо водство и кои се последиците на непослушноста спрема Него


AHA
AKO E BOG SEMOKJEN I DOBAR
ZASO DA UVIDIME NESO SO E DOBRO
NEKA NI
1. KAZE
2. NAPRAVI DA SLUSNEME
3. OSIGURA DEKA KJE POSLUSAME

A ON NE
SI GLEDA SEIR???????

VAKVI GORNI POSTOVI OBOZAVAM, NAIVNO PREKRASNI големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 00:30
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.