IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Macromedia Flash 8 tutorials
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Macromedia Flash 8 tutorials

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 11:06
Компресија

Постојат два типа на компресија кои можат дса се применат кај дигителните записи : просторна и временска.

Времанската компресија ги птрепознава разликите помегу последователните слики од видео записот и како информација ја чува само разликата .Преостанатиот дел се повторува од претходната (interframe)

Просторната компресија се користи на слика од записот независно од останатиот дел. Таа може да биде lossless каде не се отвараат податоци од од сликата или lossy каде податоците од сликата селективно се отфрлаат (interframe)

Soren Spark користи и временска и просторна компресија . Просторната се користи за референтните слики .Овој коделк секогаш започнува со слика која понатаму е референтна за interframe  сликите кои следат.

Кога скедната слика значително се разликува од предходната тогаш се поставува нова референтна слика.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 01:12
Kако да компресираме??

Начинот на кој го компресирате видеото зависи од енговата содржина.Видео запис на некој што стои во место и на некој што зборува се компресира различно.затоа во Феш ке мора посебно да се обрне внимание на динамиката на сликите кои се движат.

меѓу другото ке мора секогаш да се зимаат во предвид:

- ако видеото има брза промена на кадри тогаш нема побрзо да се компресира

- ако користите видео записи на интернет треба да користите помал проток н аинформации

- вo зависност од корисниците ги користите следниве димензии:

модем:
  160 x 120

ISDN   
  192 x 144

Кабел   320 x 240
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 11:12
Внесување на видео

за да внесете видео запис во работната околина на флеш кликнувате:

File -Import to Libary

Откако се наоѓа во вашата библиотека ке опдберете соодветна датотека се појавува import Video дијалог прозорец.
каде што се појавуваат повеќе опции во зависност од видот на датотеката.

Ако кликнете за Next  Освен понудените можности за компресија на видео записот во Compression profile можете и само да едитирате на edit.
 

Потоа се јавува прозорец со Compression Setings во кој самите ја дефинирате компресијатанамигнување


Изменето од Tattoo Beauty - 27.Февруари.2008 во 11:17
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 11:17
Нивото на компресија ја дефинирате преку Quality ili Bandwidth.
Висок број значи мала компресија  и подобра слика додека помала вредност дава мали датотеки на сметка на квалитетот на сликата.

Keyframes го означува интервалот во кој се дефинираат кличните слики

Доколку е одбрано Sinchronize to Macromedia Flash documents rate

Со кликнување на Ок добивате прашање дали сакате да ја проширите временската линија за да во неа се собере целиот запис.
Ако одберете No мжете подоцна сами да го додадете потребните слики брзината на видео записот ке се изедначи со Flash филмот.намигнување



Изменето од Tattoo Beauty - 27.Февруари.2008 во 11:17
Кон врв
TIGAR Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
ТИГАР

Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TIGAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 19:26
A daj ako napravil nekoj nes da go vidime...
Happy new year
Be CarEfUl you don't now me
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:53
ова се мои туторијали намигнување амои дела у линкот и у профил трепкањетрепкање
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 20:46
Tatoo kako ne te mrzelo?!
Me intersira imash raboteno so ActionScript?
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 20:57
Originally posted by KGB KGB напиша:

Tatoo kako ne te mrzelo?!
Me intersira imash raboteno so ActionScript?


да трепкање
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 18:24
DownloadLink: http://rapidshare.com/files/96935791/MULTIMEDIA.rar
na makedonski
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 18:14
дечки ај те молам не ми мешај у темава за симињање!

Овдека се само туторијали или прашањанамигнување
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:46
Tatoo ja instalirav Macromedia Flash 8 pa sakav da te prasham dali mozesh da mi preporacash dobri knigi koi bi mi pomognale pri sovladuvanje na tehnologijava.

Thanks in advance!
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:47
Tattoo kazi kade da najdam knigi za Flash
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 00:37
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:

дечки ај те молам не ми мешај у темава за симињање!

Овдека се само туторијали или прашањанамигнување


ај те молам по пп сеа ја разбирам македонски синдром ама ова бе 2 поста пиши пп ее

Кон врв
Saso91 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saso91 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 21:43
aj uploadiraj edna tvoja animacija.... ko klipce da vidime so imas napraeno
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.