IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - КОРИСНО - БЕСПЛАТНО!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОРИСНО - БЕСПЛАТНО!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 21:53
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Vi trebaat video tutorijali za Photoshop?
Nema problem, tuka vi e You Tube na servis:

http://youtube.com/profile_videos?user=thelittlephotoshop&p=r&page=2Auuu, bravo, ova nikogas ne mi teknalo da baram na YouTube.
Edno malo dopolnuvanje za tie sto sakaat i offline da gi gledaat YouTube videata. Na Mozilla ima plagin Video Downloader koj bez problem gi simnuva videata vo *.flv i potoa so besplaten FLV Player (ke go najdete na google) ke mozete da vezbate bez potreba od internet ili da gi podelite so nekoj sto ima dial up ili nema internet.


Изменето од D'Dalton - 26.Јули.2007 во 21:53
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 01:22
A za bez plugin da simnete
YouTube video vo FLV format:

http://www.techcrunch.com/get-youtube-movie/

Vo poleto ja vnesete URL na clipot i [Get Video].


A za glednje VLC player na primer:

http://www.videolan.org/Pozdrav

Igor


Кон врв
Photograph_Zoc Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Photograph_Zoc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 12:08
Ova e odlicno. Forumot e super, a i site vie. Hobi mi e fotografiranje i fotomontazi i sl, se nadevam i profesija ke mi stana, a i ogromno blagodaram sto ne ste "skrzavi" i kazuvate kako da rabotime. Blagodaram, me naucivte mnogu novi raboti.среќа
Love Zore xxxx
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 12:38
Da ne znae nekoj ???
 
Mi trebaat vizualizacii ( ko na windows media player'ot no, mi trebaat vo avi format (za da mozam da gi kompresiram vo DVD format ) i normalno da se sto pokvalitetni. 
 
sto probav:
Snimav so razni desktop recorderi od windows media playerot no ne izleguva kvalitetno i brzinata ne e ista...


Изменето од brmm - 09.Август.2007 во 12:40
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 21:24
blagodaram na ponudata den na crven krst ama ni kapka ne mi treba 
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2011 во 01:37
GIMP Бесплатна замена за Фотошоп.

RAW Терапија Бесплатна алатка за RAW процесирање. За комерцијална употреба потребна е донација (5 долари најмалку)

EXIFTool Бесплатна aлатка. Чита, впишува, организирање на фотки по фолдери, екстракција на јпг од рав, и уште триста чуда. Го викаат „The mother of all exif tolls". Работи и преку команден промт особено за користење на сите негови опции, така што со припремени бач (batch) фајлови можете со само еден клик да правите илијада работи оддеднаш на илијадници фотки. Малку ќе ви одземе време додека ги проучите сите текст комади и додека креирате batch фајлови ама потоа сите работи се завршуваат со еден клик.

За гледање на EXIF инфо не треба многу (само фрлање на сликата или фолдери во програмчево, или иконата), за други работи неопходно е да се работи со команд промпт.
The stand-alone Windows executable does not require Perl. Just download and un-zip the archive then double-click on "exiftool(-k).exe" to read the application documentation, drag-and-drop files and folders to view meta information, or rename to "exiftool.exe" for command-line use. Runs on all versions of Windows (including Windows 7).
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2011 во 17:22
Izgleda (ne sum ja procital ushte, samo ja prochepkav) interesna kniga za street. ;)

http://book.85mm.ch/GoingCandid.pdf
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.