IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - КОРИСНО - БЕСПЛАТНО!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОРИСНО - БЕСПЛАТНО!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОРИСНО - БЕСПЛАТНО!
    Испратена: 30.Мај.2007 во 19:24

Predlozhuvam edna nova tema na koja bi posochuvale korisni softversko-hardverski pomagala od poshirok interes za site chlenovi.

Eve, prviot pridones od mene neka bide svrtuvanjeto vnimanie na nekolku softverski aplikacii.

- Vi treba plugin za eleminiranje na “hot-pixels”?




- Sakate “Beautifier” plugin za soft focus?




- A sto velite za digitalna simulacija na tradicionalniot "bleach bypass"?




Povelete zemete gi od tuka:
http://www.redpawmedia.com/

Besplatno!

P.S. Dodeka ste tamu videte gi i ostanatite pluginzi. Steta, ne se za Apple…

Изменето од Zoran K - 05.Мај.2010 во 16:45
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 22:21
Znam deka ova veke ednas go objaviv, no go postiram uste ednas vo ova novooformena tema bidejki sakam da gi smestam site zaedno na edno mesto, a mozhebi nekoi od novite chlenovi nemale shansa da go prochitaat izvestuvanjeto.

Doznav od Shutterbug deka moze, za izvesno vreme (za sreka se uste e mozhno), besplatno da se daunlodaat chetiri PS filteri od noviot produkt na Nik "Nik Color Efex Pro 2.0".

Tuka moze da gi dobiete ovie filtri:

• Brilliance/Warmth
• Bi-Color Cool/Warm
• Graduated Orange
• Contrast Only

Tie se potpolno funkcionalni bez rok na traenje.

Linkot e ovoj:

https://www.niksoftware.com/shop/cont_index.php?action=shutterbug&utm_campaign=Shutterbug&utm_source=Q306&utm_medium=promo&utm_content=dBTNfree

Imate izbor za PC i za Mac.


Изменето од Mire - 31.Мај.2007 во 10:26
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 22:34
Фала! А баш ме интересираше како се прават некои ефекти, на пр. bleach bypass (не знаев ни како се вика до сега). Уште да седнам на компјутер и полека да учам како се работи.

Поздрав
Воко
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 22:43
Photoshop kako industriski standard ima tolku mnogu dodatoci, sto veke boli glava LOL. Isto i so After Effects. So vreme gi nauciv koi navistina mi trebaat za da ne gi pretrupam. Zoran gledam postira samo besplatni. Ehhhh....avtorski prava, navika e toa. Brat mi vo USA nema duri ni Power Point, ima samo besplaten viewer.
Eve nesto besplatno od mene koe e mnogu aktuelno vo photo zaednicata.

www.gimp.org

Ala Photoshop open source softver za Linux, XP, OSX
Koj znae moze i da si igra so programiranje na plagini i efekti

Pozdrav na site


Изменето од D'Dalton - 31.Мај.2007 во 12:58
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 22:47
Isto taka moze sekoj da se registrira na Adobe sajtot i od tamu da simne besplatno GOODIES
http://www.adobe.com/cfusion/exchange/index.cfm



Изменето од D'Dalton - 31.Мај.2007 во 13:00
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 23:05
D'Dalton ,

Idejata mi e da ja napravime temava specijalno za dobri i besplatni softverski/hardevrski aplikacii. Mislam deka taka ne prekrshuvame nikakvi avtorski-copyright zakoni, a istite ke pobudat shirok interes skoro kaj site chlenovi (koj ne saka besplatno).

Nikogas ne se znae sto mozhe da ti zatreba i na sto mozhes da naides... kako sto velat nasite severni komshii:

"Sreca dolazi kad se ne nadash"

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 00:20
Zoran, vo prilog na tvojata tema dadov linkovi za besplaten softver, GIMP e besplatna zamena za Photoshop, za koj od seriozni izvori znam deka nekolku kompanii brkaat da dobijat zastapnistvo na Adobe. Koga nekoja od niv ke go dobie GOOD BYE Photoshop ako ne si go platil. Togas ke naucime deka ima i mnogu dobri vistinski besplatni alatki i pomagala. Gimp ima odlicna zaednica na flickr, pa moze da se vidi sto pravat so fotografiite.

P.S. Ovakvite postovi bi trebalo ednas dnevno da brisat od temava za da ostanat postovite so linkovi i alatki, ova e moj predlog

Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 00:37
Eve uste eden open source - besplaten softver.
UFRaw - standalone ili plagin za GIMP, za RAW fajlovi
Povelete link
http://ufraw.sourceforge.net/index.html


Изменето од D'Dalton - 31.Мај.2007 во 12:59
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 09:20

Не е лошо да ставите и некои бесплатни плагини за видео обработка Премиер, Афтер ефект, ако има такви. Нели?!WinkBig%20smile

Инаку за примерите што ги закачи Зоран.... Мене некако оргиналиве повеќе ми се допаѓаат. ConfusedLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 10:37
Zoran odlicna ideja, a i dobri linkovi za pocetok Smile.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 10:40
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


P.S. Ovakvite postovi bi trebalo ednas dnevno da brisat od temava za da ostanat postovite so linkovi i alatki, ova e moj predlog



Dalton, vo pravo si, no licno bi ostavil onie sto postirale repliki sami da si gi izbrisat. Barem vo pocetok ne bi navleguval vo cepkanje na porakite.
Taka da:

Koj smeta deka ja postignal poentata i deka "replikata" povece ne e potrebna vo temata, ne ka si ja izbrise sam.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 11:35
Za site korisni alatki vrzani za Video i Animacija otvoriv nova tema vo Video podvorumot
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 12:38
Данке!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:03
Eve uste besplatni igracki za PS

http://www.optikvervelabs.com/

http://www.richardrosenman.com/software/downloads/

Pozdrav


Изменето од D'Dalton - 31.Мај.2007 во 13:06
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,201 секунди.