IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - B&W Konverzija
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

B&W Konverzija

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: B&W Konverzija
    Испратена: 19.Мај.2007 во 17:40
Postojat mnogu nacini za da se konvertira RGB fotografija vo B&W, mislam deka Bobi duri i opisa eden od nacinite na sajtot so tutorijali. Sepak, so cel da dadam odredena slika za eden od nacinite resiv da napisam nekoj red. Ce ufrlam i 2-3 sliki vo primerov, no brzinata na funkcioniranje na sajtot i forumov denes, mi onevozmozuva bas se da vklucam.

Kako primer ja zemav fotografijata Prirodata e patokaz od Igor Spirovski.
Original:


So obicno pretvoranje na fotografijata vo Grayscale mod se dobiva slednovo:



Problemot vo ednostavnoto pretvoranje vo Grayscale mode, ili, uste poloso, obicna desaturacija e preklopuvanjeto na reflektivnosta na razlicni boi. Iako istite se sosema jasno odvoeni vo kolor fotografijata, pri konverzijata se renderiraat kako ist ton na sivo.
Poradi ova e potrebna pogolema kontrola nad kanalite sto moze da se postigne so pomos na ednostavni plug-in alatki, koi patem imaat i vgradeni emulacii za nekoi po poznati crno-beli filmovi.

Rezultatot moze da izgleda ovaka:



Za da go dobijam toa sto sakam, pribegnav kon editiranje na kanalite, zapocnuvajci od edna od moznite emulacii (Ilford FP4), so naknadno prilagoduvanje na kanalite:




Na gornata slika se gledaat setinzite koi jas sum gi odbral. Sekako, ona sto ce go upotrebite ce zavisi od samata fotografija i od vasite licni preferenci. Po restartiranje na PS-ot, osnovnite setinzi za emulaciite se vracaat na default vrednosti, taka sto nema problem ako eksperimentirate malku povece Wink

Iako vece imam objasnuvano okolu tehnikite na izostruvanje, bi spomnal deka vo ovaa faza upotrebiv 2-stepeno High Pass izostruvanje. Za ova postojat plug-in moduli, no licno preferiram da ja koristam starata (peski) metoda koja mi dava povece kontrola. Eve sto e napraveno:

1. Layer via copy (Ctrl+J)
2. Filters-Other-High Pass
3. Radius 1.4, vo Layers Palette promena na blending mode vo Hard light i so opacity 75%
Zabeleska: opacity e prasanje na vas izbor, bi sovetuval slednovo:
- ako sreduvate za stampa, slikata da ja gledate na 50% i da ne ja izostruvate do besvest
- ako sreduvate za na web (mala slika), gledajte ja na 100% i izostrete onaka kako sto sakate da izgleda
4. Layer via copy (Ctrl+J) - da uste ednas istoto Big%20smile
5. Filters-Other-High Pass
6. radius 3.0, Blending mode Soft Light i opacity na 65%

Zosto 2 pati High Pass sharpening? ... Ednostavno e! Ednoto sluzi za da se istaknat finite detali, a drugoto za grubite Wink

Na kraj resiv deka e potrebno malku da se sredat kontrastite i svetloto vo poedini delovi i primeniv edna tehnika na koja me upati Angel. Se narekuva "Paint with Light".
Vo osnova tehnikata se sveduva povtorno na licni preferenci sto vi se dopadja, a sto ne.
1 kreirajte nov, prazen, layer vrz originalnata fotografija (Shift+Ctrl+N),
2 vo layers palette promenete blending mode vo "Soft light"
3. "Opacity" postavete na 70%
4. postavete crna boja za "paint brush" so  flow  10-15%,
5. so desen klik otvorete ja kontrolata za cetkicata i izberete siroka (mater diameter) cetkica so 0 hardness. Ova sekako ce zavisi od goleminata na fotografijata koja ja obrabotuvate
5. Poleka pominuvajte so cetkicata po povrsinite kade smetate deka e potrebna podobra definicija na senkite i osvetlenite delovi.  Vo osnova  ova se sveduva na kacuvanje na kontrastot.
6. Dokolku vi e potrebno, ova mozete da go koristite za zatemnuvanje na celi delovi (so blending mode "Normal"), ili za osvetluvanje ako koristite bela, namesto crna boja.

Zabeleska: Licno bi sovetuval vo "Preferences" vo PS, da selektirate maksimalen broj na "History states". Odete vo: Edit-Preferences-General, i postavete 99  history states.
Koga se koristi tehnikava, cesto moze da zatreba vracanje na sostojba od pred 10tina i povece potezi.

Eve go i konecniot izgled na fotografijata. Verojatno mozese i podobro, no veruvam deka e jasno sto i zosto e upotrebeno, taka sto i celta bi trebalo da e postignata.



Se nadevam deka ova barem nekomu ce pomogne.

Pluginot za konverzija e na raspolaganje na site koi sakaat da im go ispratam na e-mail (mire_slavejkov@yahoo.com.




Изменето од Mire - 19.Мај.2007 во 18:01
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 19:01
Thumbs up za tutorijalot ii sigurno deka nekoj ke ima korist od ova ama sovrsen metod za B&W konverzija ne postoi-se zavisi od fotka do fotka.Vo spomenative primeri najmnogu mi se dopaga grayscale konverzijata zatoa sto temnite tonovi se navistina temni i doprinesuvaat za podobar kontrast na fotografijata a i neboto vo editiranata fotka strada od banding i noise. Ponekogas less is more. Licno mislam deka B&W konverzijata vo CS 3 dava najmnogu kontrola ama sekoj si odbira svoj weapon of choice neli ?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 19:41
Sekako deka si vo pravo.
Ova e samo eden od nacinite, a i zavisi od fotka do fotka. Na nekoi obicnata konverzija ce rezultira so tapa fotografija.

Patem, plug-inot ima opcii za sepia tonning, filtriranje niz site mozni boi na filtri i dodavanje na grain so kontrola na density i golemina na zrno. Ubavo plugince e Smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:00
Mire,
 
Ubavo sto postirashe edeno vakvo upatstvo za B&W konverzacija bidejki kako proces taa e sekogas interesna za lugjeto koi sakaat svoite fotografii da gi konvertiraat od kolor vo crno-bela slika.
 
Vo vrska so "Paint with Light", bi sakal da dodadam deka ovaa tehnika e izvonredno korisna i vo rabota so kolor sliki. So nea mozhe da se doosvetluvaat ili zatemnuvaat delovi od fotografija po zhelba, pa duri mozhe da se postigne efekt koj bi nalikuval na korisatenje gradualen filter ili HDR tehnika. Za poednostavno koristenje na ovaa izvonredna tehnika bi vi posochil na plugin za PS koj mozhete da go simnete od popularnata
 
 
Inaku, koga sme kaj ovie konverzacii od kolor vo crno-bela, mislam Mire deka bi bilo dobro ako objasnish kako se pravi toa koristejki iskluchivo PS bez upotreba na pluginzi, dokolku toa ne bilo postirano od nekoj drug chlen do sega.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:00
1.Open photo
2.Image-desaturate
3.Mode-Lab color
4.Duplicate layer
5.Filter-other-high pass radius 2.1 pix
6.Hard light- opacity (po izbor)
7.layer-new adjustment layer- (channel: lightness po izbor)
8.Layer-merge visibe
Smile
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 09:47
vo posledno vreme najmnogu go koristam virtualPhotographer:
http://www.optikvervelabs.com/
Ednostaven e, besplaten i pokraj sablonskata koncepcija, moze da se premine i na 'racno' rabotenje.

Koga sme veke kaj plug-inite, bi gi preporacal i slednite:
http://www.fredmiranda.com/software/
Od poslednive nemam 'rabotni' verzii, gi izgubiv pri poslednoto formatiranje (a mnogu bi sakal da gi imam).

Vo celina se sl*gam so Loser, ima bezbroj nacini za konverzija i ne postoi 'apsoluten' recept. A jas, vo posledno vreme pocnav da si upotrebuvam BW film, tamu 'konverzijata' e najdobra Smile



Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 10:37
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

jas, vo posledno vreme pocnav da si upotrebuvam BW film, tamu 'konverzijata' e najdobra Smile



 
Ne e ...zavisi od scenot... probaj go ovoj "ConvertToBWPro3.8bf"
se sostoi od 3 lizgachi
prviot -kako sakash da go razviesh negativot
vtoriot-kako sakash da eksponirash na hartija
tretiot- kakov gradient na hartijata sakash
 
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:46
Originally posted by MissMurder MissMurder напиша:

1.Open photo
2.Image-desaturate
3.Mode-Lab color
4.Duplicate layer
5.Filter-other-high pass radius 2.1 pix
6.Hard light- opacity (po izbor)
7.layer-new adjustment layer- (channel: lightness po izbor)
8.Layer-merge visibe
Smile


Sanja, desaturacijata e najednostavniot mozen nacin (duri i konverzija vo Grayscale image e po elaboriran priod). Poentata na koristenjeto na plugini za konverzija, ili koristenje na channel mixer direktno vo PS e moznosta da se kontrolira refleksivnosta na razlicnite boi.

Iako karikirano, mislam deka znam nacin kako da pokazam vo sto e problemot:

Da go zememe sledniov primer:

Ova e so kolor informacija, cista Zelena; Crvena; Sina i sredna Siva:



Rezultatot so ednostavna desaturacija, bi izgledal ovaka:



Sekako, na koj ne mu se veruva, moze da ja snimi prethodnata slika i sam da i napravi desaturacija. Linijata koja se javuva e posledica na  slopy PS work, (ne gi napraviv ramnomerni povrsinite Big%20smile)

Posledniot primer e so konverzija vo Graychannel. Crvenata i sivata se poklopuvaat i toa moze da bide problem vo delovi kade ima zemja crvenica i kamenja, no generalno e mnogu podobro od obicna desaturacija. Ona sto Channel mixerot vo PS, ili uste podobro nekoj dobar plug-in go nudat e absolutna kontrola nad toa koja boja kako ce se renderira i toa ne samo vo RGB, tuku vo kombinacija na CMYK i RGB + Gamma.

Eve ja grayscale varijantata pa prosudete sami:



Se nadevam deka ova malku ja pojasnuva situacijata.
Sekako, vo odredeni slucai obicna Grayscale konverzija, pa duri i desaturacija moze da dadat odlicen rezultat, no vo najgolemiot broj slucai smetam deka sekoj od vas bi sakal pogolema kontrola nad krajniot ishod.

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:54
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mire,
 
Ubavo sto postirashe edeno vakvo upatstvo za B&W konverzacija bidejki kako proces taa e sekogas interesna za lugjeto koi sakaat svoite fotografii da gi konvertiraat od kolor vo crno-bela slika.
 
Vo vrska so "Paint with Light", bi sakal da dodadam deka ovaa tehnika e izvonredno korisna i vo rabota so kolor sliki. So nea mozhe da se doosvetluvaat ili zatemnuvaat delovi od fotografija po zhelba, pa duri mozhe da se postigne efekt koj bi nalikuval na korisatenje gradualen filter ili HDR tehnika. Za poednostavno koristenje na ovaa izvonredna tehnika bi vi posochil na plugin za PS koj mozhete da go simnete od popularnata
 
 
Inaku, koga sme kaj ovie konverzacii od kolor vo crno-bela, mislam Mire deka bi bilo dobro ako objasnish kako se pravi toa koristejki iskluchivo PS bez upotreba na pluginzi, dokolku toa ne bilo postirano od nekoj drug chlen do sega.


Zoran, milo mi e sto ti se dopadja. Edinstveno mi e maka sto celo vreme zaboravam da "ponesam" 3  breketirani fotki za HDR tutorijalot sto go vetiv.  Denovive mi se nekako turbo, sekoj den trgnuvam vo 11:30 na rabota i se pribiram posle polnoc, i taka 3-4 dena so red ... se nadevam naskoro ce najdam vreme i za toa Embarrassed.

Sto se odnesuva do plug-inot za Paint with light, mene licno ne mi se dopadjase efektot, i resiv da go pravam toa peski, isto kako so High Pass Sharpening. Medju plugin-ite sto ti gi prativ ima eden i za HPS, no  mene licno ne mi e dovolno precizen.

Od druga strana, pluginot  za BW konverzija e kade-kade po ednostaven i efikasen od prckanje niz cahnnel mixer-ot vo PS, barem toa e moj licen vpecatok.


Изменето од Mire - 20.Мај.2007 во 13:54
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 16:52
Originally posted by Bob Rock Bob Rock напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

jas, vo posledno vreme pocnav da si upotrebuvam BW film, tamu 'konverzijata' e najdobra Smile



 
Ne e ...zavisi od scenot... probaj go ovoj "ConvertToBWPro3.8bf"
se sostoi od 3 lizgachi
prviot -kako sakash da go razviesh negativot
vtoriot-kako sakash da eksponirash na hartija
tretiot- kakov gradient na hartijata sakash
 


zvuci intereseno. epa aj prati da vidime...
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 02:26
Mire primerot moze ke im se najde na drugi Ok e :) no konkretno jas znam za desaturacijata kako najednostaven nacin vprocem toa go imam iskoristeno na mojata foto maj_aj :) kade sto samo zenicata mi e ostavena vo boja.
Ova sto go dadov kako primer jas mene licno mi dava podobar efekt.Pozdrav.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 10:27

za konverzija na kolor fotografiite vo BW najcesto ja koristev Channel mixer

 
- Open image
- Ctrl + j
- New Adjustment layer - Channel mixer
- Monochrome
 
slajderite ovozmozuvaat odlicna kontrola na boite odnosno tonovite vo crnobelata fotgrafija
 
edna od kombinaciite na vrednost sto najcesto ja koristam e 60% crvena, 10% zelena i 30% sina. ne sum siguren dali ovaa kombinacija bese identicna so Ilfordovite filmovi ili so Kodakoviot T-max
 
Spored moeto skromno mislenje ova e najdobriot nacin za BW konverzija, a mislam deka go imam sretnato i vo edna kniga kako najdobra izbor za pretvoranje na kolor fotografiite vo crno-beli fotografii.
 
E sega nekoj verojatno ke se cudi zosto upotrebiv minato vreme vo prvata recenica :)
Ednostavno PS3 nudi fenomenalna BW konverzija kako sostaven del od opciite sto gi nudi i silno sum ubeden deka taa opcija e podobra od povekjeto plagini iako ne sum go koristel toj sto go posoci Zdenko
 
PS: Zdenko ako go imas i ako ne ti e problem, prati mi go na mail plaginceto da go proveram - zvuci navistina interesno
 
 
Edit: Sega vidov deka n slikata vekje e odbrana opcijata Monochrome....
Vaznata rabota e sto slajderite treba da se podesat pred da se pritisne opcijata Monochrome. Podesuvanjata sto gi navedov se odnesuvaat samo za crveniot "Output" kanal
 


Изменето од *deemee* - 21.Мај.2007 во 10:32
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 16:22
Odlicno Dimi!

Ete ja i varijantata so koristenje na channel mixer vo PS.

CS3kata seuste ceka da dojde na red kaj mene. Tolku ja falat sto ce moram da pocnam da ja koristam LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 16:26
Originally posted by MissMurder MissMurder напиша:

Mire primerot moze ke im se najde na drugi Ok e :) no konkretno jas znam za desaturacijata kako najednostaven nacin vprocem toa go imam iskoristeno na mojata foto maj_aj :) kade sto samo zenicata mi e ostavena vo boja.
Ova sto go dadov kako primer jas mene licno mi dava podobar efekt.Pozdrav.


Smile

NP, normalno. Sto i da ti odgovara e sosema OK. Na krajot, biten e samo krajniot rezultat i dali toj sto slikal e zadovolen od ishodot.

Potrebata od bilo sto drugo osven desaturacija verojatno zavisi i od toa kolku cesto pravis konverzii i na sto.

Vo slucajot si imala rabota so 3 boi (boja na koza, bela od belkata na okoto i kafena od irisot) i najnormalno e deka ce si go odberes najednostavniot nacin koj dava adekvaten rezultat. That's what any wise person would do Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,392 секунди.