IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Copyright zastita so photoshop
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Copyright zastita so photoshop

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Copyright zastita so photoshop
    Испратена: 11.Април.2007 во 18:48
   (pred se se izvinuvam na mojot g(r)akopis i nevnimavanje na tochka zapirka i slichno pribidejki ova go pravam kasno navecher t.s sabajle Sleepy )
  
 Vo ovoj slikovit tutorijal ke se obidam da objasnam kako da ja zashtitite  fotografijata so copyright simbol...(vidi prva slika)
 
 a vo isto vreme i neshto okolu Action >Record tehnika koja
pomaga so "dva potezi" da go postavite ovoj simbol na sakanata fotografija znachi ednash setapirate i go koristite dodeka ne formatirate Pc Clap
 
 
 
 copyright simbolot  mozi da se zameni  i so vasheto ime Tongue 
zamislete ne ke mora na sekoja fotka da go barate istiot font istata boja size itn itn     samo so "dva potezi" photoshop sam ke si ja svrshi celata  rabotata
 
 
sounds cool Big%20smile ? 
 
prodolzete so tutorialot
 
Otvorete nov file so maksimum dimenzii na koj shto bi isprintale fotografia primer jas koristam
  Width:        24 inches
  Height:       24 inches
  Resolution: 200
  Background Contents: Transparent
Zoshto golem file ?
Dokolku fajlot e mal na pogolema fotografija ke bide so losh kvalitet...
 
Kliknete na (1)Custom shape tool a potoa odberetego  (2)simbolot© i vnesete go vo fajlot
p.s.
nemora da e ovoj simbol ...
vo ovoj moment mozete da go napishete vasheto ime so posakuvanite efekti ime na firma ili nekoj drug simbol... se po vasha zelba
 
 
potoa kliknete na  Edit > Fill >  ispolnete so 50% Gray
 
 
kliknete na (3)Add a layer style > Bevel and Emboss..
 
 
poigrajte si so Size i Soften do sakaniot efekt
 
 
zachuvajte go fajlot kako copyright logo ili symbol vo PSD format i potrudetese da ne go premestite vo drug folder.
 
Zatvoretego fajlot i ....
Otvorete ja sakanata fotografija vo PS
 
 
Sledi toa pogore shto go objasnuvav okolu Record:
- posakuvanata fotografija ja otvorivte i slobodno kliknete na
- Action
 
 
potoa (1)Create New Action ....go imenuvav kako (2)add copyright
Set: Commands
 kliknete Record
Vnimanie !! od ovoj moment Photoshop ke go snima sekoj vash poteg zatoa vnimavajte kade klikate
 t.s za pochetok najdobro pridrzuvajtese na dolunavedenoto koga ke se navezbate chuda se pravatWink
 
 
Kliknete (1)File potoa  (2)Place i najdetego fajlot shto pogore go zachuvavte pod ime copyright logo ili symbol
so ovie komandi simbolot ke se pojavi vo sredinata na fotografijata
 
 
Potoa promenetego (1)Layerot od Normal vo (2)Hard Light i
Simbolot treba da izgleda kako na slikata(3)
 
 
i na krajot kliknete (1)Layer (2)Merge Down i kliknete na (3)stop
snimanjeto e zavrsheno t.e site komandi od momentot koga kliknavte Record se zachuvani i mozite da gi koristite so "dva potezi" !!!
 
 
 
 
 
Zatvoreteja fotografijata i otvorete nova
 
kliknte na (1)Action i pobarajte pod (2)Commands(3)Add copyrights i na kraj kliknete na (4)Play selection
 
 
Se nadevam deka pomognav Thumbs%20Up
 
 
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 00:14
Da ova e najdobriot metod za vmetnuvanje Copyright zatoa sto opcijata place funkcionira i na golemi i mali i vertikalni i horizontalni sliki bez razlika.

Cekor ponatamu pred da stisnete stop na akcijata sto ja snimate e da vmetnete vasi generalii vo samata slika koi ke bidat zacuvani vo EXIF-ot na slikata. Znaci pred da kliknete stop na akcijata desen klik na ramkata na slikata i FILE INFO



 a potoa samo gi vpisuvate vasite informacii vo soodvetnite polinja i ja oznacuvate fotografijata kako copyrighted




Sega sekogas koga ke stisnete PLAY vo vasata fotografija ke bide vmetnat ne samo copyright simbolot  tuku i vasite generalii.


Mala varijacija na temava e opcijata pred da gi vmetnete generaliite vo FILE INFO e da go napisete vaseto ime na samata fotografija i ke dobiete copyright simbol i vaseto ime zaedno so generaliite zacuvani vo EXIF-ot.



P.S. Za da go procitate podobro tekstot-desen klik i view image na slikata


Изменето од loser - 12.Април.2007 во 00:15
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2011 во 15:44
А да го симнете KigoImageConverter најдобро и најбрзо ќе да е, a и поедноставно. Направете си слика во било кој програм со потпис или копирајт или ватермарк, било што, и со програмчево се оди како подмачкано. Конверзација на фајлови, рисајз, thumbnails, и додавање watermark.

Плус беспари е, што би се рекло freeware.

Фото...што?

Изменето од pecok - 05.Јуни.2011 во 15:45
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 02:26
Во случај да не забележа, реплицираш на пост стар 4 години.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 02:31
Што е важно колку години е стар постот?

Пак тоа програмчето (KigoImageConverter) нуди полесно и поефикасно решение. Освен ако сакаш да се замараш слика по слика да средуваш.

Изменето од pecok - 15.Јуни.2011 во 02:33
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 04:13
За добра фотографија треба добар несериски потпис кој ќе допринесе за изгледот, а не масовен watermark штампач. Решението што го нудиш е поефикасно за куп кичурлаци спремни за на фејсбук.

Изменето од procokal - 15.Јуни.2011 во 04:17
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 02:32
малку изменет цитат от текстот погоре:

zamislete ne ke mora na sekoja fotka da go barate istiot font istata boja size itn itn     samo so "еден потег" фотоапаратот sam ke si ja svrshi celata rabotata

нааах, тоа премногу е едноставно, а зошто едноставно кога може комплицирано. читај потпис сега подолу.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.