IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
joli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Живот во странство
    Испратена: 21.Ноември.2006 во 00:16
mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy

Кон врв
LAV Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2006
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 241
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LAV Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 00:32

pa vaka jas sum momentalno vo france , pa okolu 3meseci sum vo REIMS-FRANCE. Pa vidi jas licno custvuvam nedostig na roditeli,rodnini,pijateli.... (pa toa e normalno)



Изменето од LAV* - 21.Ноември.2006 во 00:34
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 08:43
Normalno e deka sekoj pocetok e tezok, deka ti nedostasuvaat tvoite najmili, te faka povremeno nostalgija, no bidejki sum vo Italija zemja koja ne e daleku od Makedonija taka koga ke me fati "krizata" jas sum domche:)iako Italija e veke moj dom.

Zivotot e sekade ist so toa sto troshocite vo evropskite zemji se pogolemi, no moznosta za vrabotuvanje uslovite koi ti gi nudi zemjata se znacitelni podobri od Makedonija.Taka da rabotish, sozdavash i rezultatite se vidlivi.

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka so evropski maniri :)
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 13:35
imam mnogu rodnini vo stranstvo, site od niv kopneat po ova nase Skopje, i site od niv koga ke dojdat, posle nekolku dena, edvaj cekaat da si odat, ime smeta nekulturata na sekoj cekor , koja sepak tamu e na mnogu povisoko nivo. Site sakaaat da dojdat vo poseta, ima nedostasuvaat rodninite , prijatelite, bliskite,...no nieden ne posakal ili rekol deka bi sakal da dojde povtorno ovde da zivee.

Bratucetka mi vo Hrvatska ne i zboruva na svojata kerka makedonski, od pricina deka bi imala problemi na uciliste i bi gi mesala jazicite, a istata sekogas imase zamerki kon bratucetka mi od Germanija, koja sepak gi nauci svoite deca barem da mozat da se razberat koga ke dojdat ovde.

Sekoja promena e teska, pa i devojkata koga se mazi , odi vo druga kuka , no so tek na vreme se naviknuva pa ja cuvstvuva kako svoja, a vo rodenata odi na gosti, taka i onie koi ziveat vo stranstvo.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 13:53

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Site sakaaat da dojdat vo poseta, ima nedostasuvaat rodninite , prijatelite, bliskite,...no nieden ne posakal ili rekol deka bi sakal da dojde povtorno ovde da zivee.
Ova e taka, zosto tamo kade sto sme veke e toa nash doma, sozdavame, sme ja prifatile veke taa zemja kako svoja, nejzinata kultura, sme se integrirale vo nacinot i sistemot na zemjata vo koja sme.Pak ke recam zalam sto Makedonija ne nudi premnogu za nas mladite, taka da ja napushtame..A onie koi veke imaat svoi deca koi se rodeni veke ovde, daleku e toa da bi se vratile,zosto decata se tie koi ne vodat napred vo zivotot.Zarem jas bi go vratila moeto dete koe treba da se rodi ovde nazad vo Makedonija, koga ovaa zemja ke mu dade sigurnost, dobro skoluvanje i dobra integracija vo svetot narecen Evropa
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:20
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

iBratucetka mi vo Hrvatska ne i zboruva na svojata kerka makedonski, od pricina deka bi imala problemi na uciliste i bi gi mesala jazicite, a istata sekogas imase zamerki kon bratucetka mi od Germanija, koja sepak gi nauci svoite deca barem da mozat da se razberat koga ke dojdat ovde. 
.
 
 
Gluposti 
 
Jas svojata kerka ja učam makedonski i zboruva mnogu ubavo iaku ima malku mešanje na slovenečkiot sepak zboruva mnogu ubava i sum gorda što možam da i prenesam nešto od mojata zemja i edinstvenata rabota što ja zemav so menebeše jazikot moj
Кон врв
vasi44 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vasi44 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:23
Originally posted by joli joli напиша:

mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy
dure ne pojdes nema da znaesConfused
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:23
Sekoja promena e teska, pa i devojkata koga se mazi , odi vo druga kuka , no so tek na vreme se naviknuva pa ja cuvstvuva kako svoja, a vo rodenata odi na gosti, taka i onie koi ziveat vo stranstvo
 
 
Ušte sega posle  četiri godini  ne možam da se naviknam i imam kerka  imam svoja kuća i sreden život ama ne možam  Nostalgijata e mnogu jaka  
Кон врв
vasi44 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vasi44 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:25
mora da ti e tesko aCryCry
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

, edvaj cekaat da si odat, ime smeta nekulturata na sekoj cekor , koja sepak tamu e na mnogu povisoko nivo. .
 
 
Toa ti se vika visoka nekultura
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:27
Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 
 
 
 
I toa ostanav gorda Makedonka
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:30
    Težinata zavisi i od toa koj  čovek  kolku ima razviena sposobnot  da se navikne vo druga država
 
   Za žal kaj mene taa sposobnost ne e mnogu izrazena zatoa e i poteško prilagoduvanjeto
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:31
 site od niv kopneat po ova nase Skopje
 
 
 
 
Butel jas kopneam po Kumanovo
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 09:15
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 

 
I toa ostanav gorda Makedonka

Браво за муабетов... драго ми ешто го читам ова ClapClapClapClapClapClap
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,289 секунди.