IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 48>
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 18:03
Анитче,неможе да се даде конкретен одговор без претходни податоци ,постојат повеќе фактори врз основа на кои гинекологот одлучува за начинот на третман на ЦИН промената.
Конкретно, ЦИН 2 претставува умерена дисплазија на епителот на грлото на матката потврдена врз основа на хистолошки наод на претходно направена биопсија,ПАП тестови и ХПВ тест.
За начинот на третман ќе ставам една табела од која  ќе можеш да видиш како се лекува  и кои други споредни фактори се важни за  одредување на терапија или евентуална конизација.


Табеларен приказ на менаџментот кај жени кои имаат ЦИН – 2,3 потврден на биопсија:Јачина
Докази
Консензус
Почетно лекувањеДоколку ваквите пациентки имаат задоволителен колпоскопски преглед, тогаш двете методи, ексцизионата и аблационата се прифатливи и можат да се применат.
А
1
Прифатливо
Доколку колпоскопскиот преглед кај пациентките со ЦИН -2,3 лезии бил незадоволителен, тогаш се препорачува да се направи дијагностичка ексцизиона процедура.
А
2
Препорачливо
Обсервација на ЦИН-2,3 со правење контролни ПАП тестови и контролни колпоскопски прегледи не се препорачува, освен во специјални случаи.
Е
2
Неприфатливо
Хистеректомија како првична терапија за ЦИН 2,3 не е прифатлива. 
Е
2
Неприфатливо
Следење по лекувањетоПрифатливо е да се следи исходот на лекувањето секои 4 – 6 месеци, користејќи ПАП тестови или комбинација на ПАП тестови и колпоскопија, се додека се добијат најмалку 3 негативни ПАП тестови.
А
2
Прифатливо
Доколку за време на следењето со ПАП тестови, добиеме резултат АСК или повеќе, пациентката се упатува на колпоскопски преглед.
А
2
Пепорачливо
По 3 негативни ПАП тестови се препорачува ПАП тест еднаш годишно.
А
2
Прпорачливо
ХПВ ДНА тестирање, најмалку 6 месеци по лекувањето претставува прифатлива контрола.
Б
2
Прифатливо
Доколку се откријат високоризични видови на ХПВ, тогаш пациентката се испраќа на колпоскопски преглед.
Б
3
Препорачливо
Доколку ХПВ тестот е негативен, тогаш се препорачува премин кон еднаш годишни ПАП тестови. 
Б
2
Препорачливо
Повторна конизација или хистерктомија, базирана на еден позитивен ХПВ резултат, не е прифатливо.
Д
3
Неприфатливо
Доколку е откриен ЦИН на маргините од дијагностичката ексцизиона процедура, или за време на ендоцервикална киретажа по процедурата:Се препорачува да се направи колпоскопски преглед и ендоцервикална киретажа по 4-6 месеци.
Б
2
Предимство
Повторна ексцизиона дијагностичка процедура е прифатлива.
А
2
Прифатливо
Хистеректомија е прифатлива ако не може да се направи повторна дијагностичка ексцизија.
Б
2
ПрифатливоИзменето од renatax - 22.Октомври.2010 во 19:48
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 19:39
fala RENIголемо%20гушкањебакнеж
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 01:19
За вртоглавица,и јас го имам тој проблем,лекарот вика, само од спондилоза.Снимав вратна кичма,и 5-6 пршлен ми е оштетен.Исто и ушите ми бучат,како воз да ми поминува,и тоа само десното уво.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 21:46
Хм... овде да пишамзбунетост

... нешто против опаѓање на коса? Ми паѓаат влакна од косава повеќе од обично, па дај предложете некој шампон или нешто против опаѓање... трепкање
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 00:58
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Хм... овде да пишамзбунетост... нешто против опаѓање на коса? Ми паѓаат влакна од косава повеќе од обично, па дај предложете некој шампон или нешто против опаѓање... трепкање


Вака бато...
моеш од аптека да си земеш Фитовал, за зајакнување, против паѓање...
Али...
слушај сеа совет од помал кепец:

свински сапун. Без заебанција.
Ќе ја миеш косата со него еднаш до двапати неделно. Месец дена и гајле немаш.
И не мириса.

Ова најсериозно.
Го имам испробано, од кога косата ми чуреше после црвениот бланш, успева.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 18:05
moevo prasanje e malku specificno moze sekoj taka da si misli za svojot problem,maka.Za koja bolest se raboti ako ednata grada ja cuvstvuvas poteska?pobolna koga lezis na stomak?kanalot za mleko so zestina...znaci nesto ne boli mnogu ama cuvstvuvas promena...bas bi bila blagodarna na necij sovet.poz
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 21:14
Ме интересира секоја новост за болеста ФИБРОМИАЛГИА - болест на мускулите и коските , кај нас сеуште неофицијализирана но зџастапена , а и во некои соседни земји.
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 21:50
Originally posted by teodul teodul напиша:

Ме интересира секоја новост за болеста ФИБРОМИАЛГИА - болест на мускулите и коските , кај нас сеуште неофицијализирана но зџастапена , а и во некои соседни земји.

Ke se obidam kolku sto mozam podetalno potemelno da ti objasnam vo vrska so ova zaboluvanje. Fibromijalgijata e poseben oblik na reumatizam koja sto predizvikuva bolki i zamor vo zglobovite, muskulite, ligamentite i tetivite.
Ovaa bolest e poznata se srekava pod razlicni iminja i toa fibromijalgija, fibromiozitis, vonzgloben revmatizam, muskulen revmatizam, miofascitis ili tenziski revmatizam. Najcesto od ovaa bolest zaboluvaat zenite no i mazite no vo mnogu pomal broj. Se javuva najcesto vo periodot od 30 do 50 god. Simptomite koi sto gi custvuvaat licata koi se zaboleni od ovaa bolest se bolka vo muskulite, zglobovite, otecenost na zglobovite, zgolemena osetlivost na dopir pri sto se javuva bolka, no pokraj ovie simptomi koi se reumatski, bolniot moze da ima i drugi simptomi koi ne se reumatski kako hronicen umor, glavobolka, razdrazlivost, poremetuvanje na sonot, bolki i pritisok vo gradite, cesta potreba za mokrenje. Kaj zenite koi go imaat ova zaboluvanje moze da se javi i bolna menstruacija, bolen polov odnos, i depresija. I pokraj site prethodno nabroeni simptomi koi gi ima ova zaboluvanje istoto odnosno fibromijalgijata ne predizvikuva organski ostetuvanja na zglobovite i muskulite i ne e mnogu opasna bolest, zaboluvanje koe e zivotnozagrozuvacko za liceto koe boleduva od nea. Lekuvanjeto e medikamentozno simptomatsko za ublazuvanje na bolkite i simptomite. Seuste kolku sto mi e poznato ne postoi lek so pomos na koj celosno bi se izlecilo ova zaboluvanje.
Pokraj tradicionalnata medicina kako mnogu uspesni metodi vo lekuvanjeto se koristat i alternativni metodi kako masaza, akopunktura, akopresura, kiropraktika. Mnogu od ovie metodi se koristat kako dopolnenie na metodite koi gi koristi klasicnata medicina vo lekuvanjeto posebno vo namaluvanjeto, ublazuvanjeto na bolkite i stresot. Pokraj ovie metodi koi se koristat vo lekuvanjeto, se preporacuva licata koi go imaat ova zaboluvanje da se pridrzuvaat kon odreden stil na zivot, nacin na ishrana bogata so vitamini, minerali, zitarici seto toa nadopolneto so redovni vezbi. Mnogu vazno e da se istakne deka licata koi go imaat ova zaboluvanje netreba da konzumiraat alhohol i kolku sto e mozno istiot da go svedat na najmalo mozno nivo, da ne vnesuvaat hrana koja sodrzi kofein, i da ne pusat cigari. Pokraj seto gorenavedeno licata treba da imaat kvaliteten son i da izbegnuvaat stres bidejki tie dve nesta gi potenciraat i vlosuvaat simptomite na fibromijalgijata.

Изменето од panter123 - 27.Октомври.2010 во 19:57
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 13:32
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Хм... овде да пишамзбунетост... нешто против опаѓање на коса? Ми паѓаат влакна од косава повеќе од обично, па дај предложете некој шампон или нешто против опаѓање... трепкање


Вака бато...
моеш од аптека да си земеш Фитовал, за зајакнување, против паѓање...
Али...
слушај сеа совет од помал кепец:

свински сапун. Без заебанција.
Ќе ја миеш косата со него еднаш до двапати неделно. Месец дена и гајле немаш.
И не мириса.

Ова најсериозно.
Го имам испробано, од кога косата ми чуреше после црвениот бланш, успева.
Тенкју малааа.... големо%20гушкање бакнежбакнежбакнеж

Патем... скратив некој сантим на косата и престана паѓањето.... трепкање
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 00:38
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

Ме интересира секоја новост за болеста ФИБРОМИАЛГИА - болест на мускулите и коските , кај нас сеуште неофицијализирана но зџастапена , а и во некои соседни земји.

Ke se obidam kolku sto mozam podetalno potemelno da ti objasnam vo vrska so ova zaboluvanje. Fibromijalgijata e poseben oblik na reumatizam koja sto predizvikuva bolki i zamor vo zglobovite, muskulite, ligamentite i tetivite.
Ovaa bolest e poznata se srekava pod razlicni iminja i toa fibromijalgija, fibromiozitis, vonzgloben revmatizam, muskulen revmatizam, miofascitis ili tenziski revmatizam. Najcesto od ovaa bolest zaboluvaat zenite no i mazite no vo mnogu pomal broj. Se javuva najcesto vo periodot od 30 do 50 god. Simptomite koi sto gi custvuvaat licata koi se zaboleni od ovaa bolest se bolka vo muskulite, zglobovite, otecenost na zglobovite, zgolemena osetlivost na dopir pri sto se javuva bolka, no pokraj ovie simptomi koi se reumatski, bolniot moze da ima i drugi simptomi koi ne se reumatski kako hronicen umor, glavobolka, razdrazlivost, poremetuvanje na sonot, bolki i pritisok vo gradite, cesta potreba za mokrenje. Kaj zenite koi go imaat ova zaboluvanje moze da se javi i bolna menstruacija, bolen polov odnos, i depresija. I pokraj site prethodno nabroeni simptomi koi gi ima ova zaboluvanje istoto odnosno fibromijalgijata ne predizvikuva organski ostetuvanja na zglobovite i muskulite i ne e mnogu opasna bolest, zaboluvanje koe e zivotnozagrozuvacko za liceto koe boleduva od nea. Lekuvanjeto e medikamentozno simptomatsko za ublazuvanje na bolkite i simptomite koi gi predizvikuva ova zaboluvanje. Seuste kolku sto mi e poznato ne postoi lek so pomos na koj celosno bi se izlecilo ova zaboluvanje.
Pokraj tradicionalnata medicina kako mnogu uspesni metodi vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se koristat i alternativni metodi kako masaza, akopunktura, akopresura, kiropraktika. Mnogu od ovie metodi se koristat kako dopolnenie na metodite koi gi koristi klasicnata medicina vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje posebno vo namaluvanjeto, ublazuvanjeto na bolkite i stresot. Pokraj ovie metodi koi se koristat vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se preporacuva licata koi go imaat ova zaboluvanje da se pridrzuvaat kon odreden stil na zivot, nacin na ishrana bogata so vitamini, minerali, zitarici seto toa nadopolneto so redovni vezbi. Mnogu vazno e da se istakne deka licata koi go imaat ova zaboluvanje netreba da konzumiraat alhohol i kolku sto e mozno istiot da go svedat na najmalo mozno nivo, da ne vnesuvaat hrana koja sodrzi kofein, i da ne pusat cigari. Pokraj seto gorenavedeno licata treba da imaat kvaliteten son i da izbegnuvaat stres bidejki tie dve nesta gi potenciraat i vlosuvaat simptomite na ova zaboluvanje.Da i najgolemata tragedija e koga ke se obratis na medicinsko lice kaj nas prvo ti veli toa ne postoi ,potoa se ti e zdravo da ne si hipohondar??,Zemi sportuvaj nemas nisto.A vsusnost osum godini vo kompletna bolka koja trae i denje i noke ,so popratno site navedeni simptomi na fibromijalfia.    I sega mu e narodnata " bez bolest bolen da lezam">>> Sepak fala.
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 01:22
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Хм... овде да пишамзбунетост... нешто против опаѓање на коса? Ми паѓаат влакна од косава повеќе од обично, па дај предложете некој шампон или нешто против опаѓање... трепкање


Вака бато...
моеш од аптека да си земеш Фитовал, за зајакнување, против паѓање...
Али...
слушај сеа совет од помал кепец:

свински сапун. Без заебанција.
Ќе ја миеш косата со него еднаш до двапати неделно. Месец дена и гајле немаш.
И не мириса.

Ова најсериозно.
Го имам испробано, од кога косата ми чуреше после црвениот бланш, успева.
Тенкју малааа.... големо%20гушкање бакнежбакнежбакнежПатем... скратив некој сантим на косата и престана паѓањето.... трепкањеНе ми се верува да престанало опаѓањето,проблемот е во коренот не во врвот
Побарај Алпецин,медицински шампон против опаѓање и пробај да ја заштиш косата додека можеш бидејќи кај машките обновата на коса е поретка отколку кај жените
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 01:23
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

Ме интересира секоја новост за болеста ФИБРОМИАЛГИА - болест на мускулите и коските , кај нас сеуште неофицијализирана но зџастапена , а и во некои соседни земји.

Ke se obidam kolku sto mozam podetalno potemelno da ti objasnam vo vrska so ova zaboluvanje. Fibromijalgijata e poseben oblik na reumatizam koja sto predizvikuva bolki i zamor vo zglobovite, muskulite, ligamentite i tetivite.
Ovaa bolest e poznata se srekava pod razlicni iminja i toa fibromijalgija, fibromiozitis, vonzgloben revmatizam, muskulen revmatizam, miofascitis ili tenziski revmatizam. Najcesto od ovaa bolest zaboluvaat zenite no i mazite no vo mnogu pomal broj. Se javuva najcesto vo periodot od 30 do 50 god. Simptomite koi sto gi custvuvaat licata koi se zaboleni od ovaa bolest se bolka vo muskulite, zglobovite, otecenost na zglobovite, zgolemena osetlivost na dopir pri sto se javuva bolka, no pokraj ovie simptomi koi se reumatski, bolniot moze da ima i drugi simptomi koi ne se reumatski kako hronicen umor, glavobolka, razdrazlivost, poremetuvanje na sonot, bolki i pritisok vo gradite, cesta potreba za mokrenje. Kaj zenite koi go imaat ova zaboluvanje moze da se javi i bolna menstruacija, bolen polov odnos, i depresija. I pokraj site prethodno nabroeni simptomi koi gi ima ova zaboluvanje istoto odnosno fibromijalgijata ne predizvikuva organski ostetuvanja na zglobovite i muskulite i ne e mnogu opasna bolest, zaboluvanje koe e zivotnozagrozuvacko za liceto koe boleduva od nea. Lekuvanjeto e medikamentozno simptomatsko za ublazuvanje na bolkite i simptomite koi gi predizvikuva ova zaboluvanje. Seuste kolku sto mi e poznato ne postoi lek so pomos na koj celosno bi se izlecilo ova zaboluvanje.
Pokraj tradicionalnata medicina kako mnogu uspesni metodi vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se koristat i alternativni metodi kako masaza, akopunktura, akopresura, kiropraktika. Mnogu od ovie metodi se koristat kako dopolnenie na metodite koi gi koristi klasicnata medicina vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje posebno vo namaluvanjeto, ublazuvanjeto na bolkite i stresot. Pokraj ovie metodi koi se koristat vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se preporacuva licata koi go imaat ova zaboluvanje da se pridrzuvaat kon odreden stil na zivot, nacin na ishrana bogata so vitamini, minerali, zitarici seto toa nadopolneto so redovni vezbi. Mnogu vazno e da se istakne deka licata koi go imaat ova zaboluvanje netreba da konzumiraat alhohol i kolku sto e mozno istiot da go svedat na najmalo mozno nivo, da ne vnesuvaat hrana koja sodrzi kofein, i da ne pusat cigari. Pokraj seto gorenavedeno licata treba da imaat kvaliteten son i da izbegnuvaat stres bidejki tie dve nesta gi potenciraat i vlosuvaat simptomite na ova zaboluvanje.

а што да се превземе превентивно за ова
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 18:01
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

Ме интересира секоја новост за болеста ФИБРОМИАЛГИА - болест на мускулите и коските , кај нас сеуште неофицијализирана но зџастапена , а и во некои соседни земји.

Ke se obidam kolku sto mozam podetalno potemelno da ti objasnam vo vrska so ova zaboluvanje. Fibromijalgijata e poseben oblik na reumatizam koja sto predizvikuva bolki i zamor vo zglobovite, muskulite, ligamentite i tetivite.
Ovaa bolest e poznata se srekava pod razlicni iminja i toa fibromijalgija, fibromiozitis, vonzgloben revmatizam, muskulen revmatizam, miofascitis ili tenziski revmatizam. Najcesto od ovaa bolest zaboluvaat zenite no i mazite no vo mnogu pomal broj. Se javuva najcesto vo periodot od 30 do 50 god. Simptomite koi sto gi custvuvaat licata koi se zaboleni od ovaa bolest se bolka vo muskulite, zglobovite, otecenost na zglobovite, zgolemena osetlivost na dopir pri sto se javuva bolka, no pokraj ovie simptomi koi se reumatski, bolniot moze da ima i drugi simptomi koi ne se reumatski kako hronicen umor, glavobolka, razdrazlivost, poremetuvanje na sonot, bolki i pritisok vo gradite, cesta potreba za mokrenje. Kaj zenite koi go imaat ova zaboluvanje moze da se javi i bolna menstruacija, bolen polov odnos, i depresija. I pokraj site prethodno nabroeni simptomi koi gi ima ova zaboluvanje istoto odnosno fibromijalgijata ne predizvikuva organski ostetuvanja na zglobovite i muskulite i ne e mnogu opasna bolest, zaboluvanje koe e zivotnozagrozuvacko za liceto koe boleduva od nea. Lekuvanjeto e medikamentozno simptomatsko za ublazuvanje na bolkite i simptomite koi gi predizvikuva ova zaboluvanje. Seuste kolku sto mi e poznato ne postoi lek so pomos na koj celosno bi se izlecilo ova zaboluvanje.
Pokraj tradicionalnata medicina kako mnogu uspesni metodi vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se koristat i alternativni metodi kako masaza, akopunktura, akopresura, kiropraktika. Mnogu od ovie metodi se koristat kako dopolnenie na metodite koi gi koristi klasicnata medicina vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje posebno vo namaluvanjeto, ublazuvanjeto na bolkite i stresot. Pokraj ovie metodi koi se koristat vo lekuvanjeto na ova zaboluvanje se preporacuva licata koi go imaat ova zaboluvanje da se pridrzuvaat kon odreden stil na zivot, nacin na ishrana bogata so vitamini, minerali, zitarici seto toa nadopolneto so redovni vezbi. Mnogu vazno e da se istakne deka licata koi go imaat ova zaboluvanje netreba da konzumiraat alhohol i kolku sto e mozno istiot da go svedat na najmalo mozno nivo, da ne vnesuvaat hrana koja sodrzi kofein, i da ne pusat cigari. Pokraj seto gorenavedeno licata treba da imaat kvaliteten son i da izbegnuvaat stres bidejki tie dve nesta gi potenciraat i vlosuvaat simptomite na ova zaboluvanje.

а што да се превземе превентивно за ова

Kako sto istaknav vo mojot prethoden post koj go napisav i koj se odnesuva na Fibromijalgijata, istata nemoze da se prevenira, duri e mnogu tesko da se dijagnosticira. Postojat slucai od praksata kaj koi posle podolgo vreme na ispituvanja, isleduvanja, im e postavena dijagnoza deka imaat fibromijalgija. Toa e taka zatoa sto taa gi manifestira istite simptomi kako golem broj drugi zaboluvanja pa zatoa lekarite koga ke dojde pacient i ke gi kaze simptomite tie vo prviot moment se somnevaat na golem broj drugi zaboluvanja. Poradi toa e potrebno da se izvrsat site neophodni, potrebni ispituvanja za da se postavi tocna, pravilna, precizna, dijagnoza zatoa sto so postavuvanjeto na tocnata dijagnoza kaj sekoe zaboluvanje, pa i kaj fibromijalgijata se ordinira se prepisuva terapija koja e soodvetna spored protokol za lekuvanje i tretiranje na soodvetnoto zaboluvanje. Dijagnosticiranjeto na ova zaboluvanje e mnogu "problematicno" ne postojat odredeni standardni testovi so pomos na koi ke se dijagnosticira zaboluvanjeto, kako sto kaza i Teodul lekarot moze da vi kaze deka vie si ja zamisluvate bolesta deka ste potpolno zdravi odnosno deka ste hiohondar sto ne e taka. Spored amerikanskiot fakultet za revmatologija za da se postavi dijagnoza deka nekoj boleduva od fibromijalgija e potrebno da ima bolka koja trae poveke od 3 meseci, istata da bide difuzna, odnosno da se custvuva na poveke tocki na teloto najcesto 11 osetlivi tocki na teloto, no kaj mazite ne se javuva ovaj stepen na osetlivost sto go usloznuva procesot na dijagnosticiranje. Bolnite od fibromijalgija najcesto se osetlivi pri dopir na ovie 18 standardni tocki na teloto i vo toj slucaj polesno se postavuva dijagnoza deka se raboti za toa zaboluvanje. Lekuvanjeto e so antivospalitelni lekovi, analgetici, antidepresivi no seta ovaa terapija e simptomatska odnosno za ublazuvanje na simptomite na ova zaboluvanje. Kako sto kazav i prethodno ne se raboti za bolest koja e opasna po zdravjeto na pacientot. Ne predizvikuva ostetuvanja na muskulite i zglobovite. Pred izvesno vreme bea objaveni rezultati na edna naucna studija, istrazuvanje od Amerika koja pokazuva deka licata koi praktikuvale joga polesno gi nadninuvaat bolkata, anksioznosta, umorot.
I na krajot da zaklucam deka najprvo e potrebno da se dijagnosticira bolesta a za toa se potrebni iskusni, posveteni, kvalitetni lekari site vie koi gi imate ovie simptomi koi upatuvaat na ova zaboluvanje e potrebno da se obrate na onie lekari koi go imaat potrebnoto iskustvo i znaeje za ovaa bolest, potoa lekuvanjeto bara timski pristap od poveke specijalisti, licata da ja primaat prepisanata terapija no paralelno so toa kako dopolnenie da gi koristat metodite na alternativnata medicina koi se pokazale kako mnogu delotvorni efikasni vo tretiranjeto na ova zaboluvanje a toa se: akupunktura, masaza, vo pocetokot lesni fizicki vezbi koi so tekot na vremeto treba da dobijat na intenzitet, akopresura, kiropraktika, meditacija, joga i drugi relaksativni tehniki koi mnogu pomagaat. Seto toa nadopolneto so odreden stil na zivot, rezim na zdrava balansirana ishrana bogata so vitamini, minerali, zitarici. Izbegnuvane na alhoholot, stresot proizvodi koi sodrzat kofein, i kvaliteten i dobar son. So kombinacijata na site gorenavedeni terapevstki metodi se postignuva sinergetski efekt, a so toa se podobruva kvalitetot na zivot na licata koi boleduvaat od ovaa bolest.

Изменето од panter123 - 27.Октомври.2010 во 18:05
Кон врв
bazo2k Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo2k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 22:15
Ajde i jas ovde ke pisam...

Ekstrasistoli na srceto. Gi imam od '97 god. koga bev 16-17 godisna vozrast...Ponekogas imam 3-4 na den, a ponekogas nemam so meseci. Vo momentot na taa senzacija ne cuvstuvvam nisto osven eden naglasen udar na srceto.Mnogu retko moze da se pojavi nekolkupati po red (4-5 po red i pak se vrati vo ritam) toa moze da se sluci 1 godisno otprilika. Pred 2 meseci bev vo FILIP 2 ...napravija EKG - doktorkata go gledase srceto i na eho i ne najde nisto ...sum procital na mnogu mesta deka tie preskoknuvanja spagaat vo normalna fukncija na srceto i deka nema covek na svetot so ne mu preskoknuva srceto. Nemam apsolutno problemi so pritisokot ili krvta, ne pusam, prekinav pred 5 godini...se e kako so treba a ekstasitolite se tuka...vejke 13-14god. Prv pat komentiram na ovaa tema na Makedonska web strana - se nadevam deka ne sum edinstveniot so mu se slucuva vaka...ve molam komentari!!!

Изменето од bazo2k - 03.Ноември.2010 во 22:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,158 секунди.