IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 02:29
Јас имам Слеквер 10.2, закон е системот. Имав прво Мандрива 2006, али многу кочеше кај мене на компјутер, пошто имам пентиум3, и морав да го инсталирам слек. Закон е, многу го поштовам! (:
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 08:17
Да добра е и таа оператива
Зависи кој како се навикнал на изглед се сите разлицни како во опции така во параметри но, не е комплициран ниеден за работа.
Слеквер 10.2 е по суфистициран за разлика од мандривата каде каде, задржи го то оперативен систем.
Мене компјутерот ми ги подржува сите оперативи му правен надградба добра па нема проблем сега околу кочење...
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 10:18
А со кои реални проблеми се имаш соочено со линуксот? Дали те зафркава обичното сменување резолуција или часовник?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 14:18
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

А со кои реални проблеми се имаш соочено со линуксот? Дали те зафркава обичното сменување резолуција или часовник?


До сега се немам соочено со никакви проблеми од тип на мрежа, пад на систем итн.. Што се однесува до часовникот немам проблем рот пас си имам и така, единствено не знам како се намалува слика во која опција ми е тоа..па одредени резолуции слики не успевам да ги намалам. :( ..можам да симињам даунлоадинг да правам на одредени работи исто не ми е проблем. Прифака се..јас на почетокот имав проблем со кирилицата требаше да ја подесам ..ми требаше цд но со малку труд и ги превземав од друг пц на шеринг..
така да нај нормално функционира.
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2006 во 14:30
Натали, Мандривата е userfriendly линукс (појќето команди или алатки, или подесувања се виртуелно, со прозорци) а слекот е 70% команди .. Али незнам, јас почетник сум со линуксот, и фала богу досега супер се снаоѓам, иако морам да нагласам дека имам голема поддршка од Лугола, групата која работи за ширење на слободниот софтвер во Битола. И поради потребата за помош, затоа ја отворив оваа подтема, за било каква помош околу Линукс.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 08:47
Зокибос...ако успееш да откриеш како се намалува резолуција на гимп за слика дај напиши ми навистина не ми се бара каде е ..еднаш пробав пред 2 години успеав не знам ни сама како сега веке кревам раце
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:02
За Линуксот сум тапа невидена, и баш поради тоа една моја другарка кога купи ком, го зема од Неоком, а таму даваат или лиценциран Виндовс ХП, или бесплатен Линукс... морав да го форматирам комот за да се снајдам како што треба... Можеби не е тежок за работа, но јас за прв пат се среќавав со тој оперативен систем, така да јеби га, оде Линукс у неповрат

Изменето од Ghost
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:11
Натали, те*е ти треба фактички опција за намалување на сликата т.е. resize, така? Јас лично не се разбирам многу од графики и такви работи, али ќе прашам и ке ти кажам .. А Ghost, штета што не го проба, стварно ќе се запрепастеше од перформансите .. Али никад не е касно да се проба, и мора да има некад ризик ако сакаш нешто да научиш, мислам ако сакаш да го инсталираш можиш партициите лом да ги направиш ако немаш искуство, али битно ќе научиш нешто ново :D .. Поздрав
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:12
Епа бесплатен е друже, што значи дека цд-иња има насекаде... Здравје, ќе го пробаме понатака
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:23
Абе друже , не зборам за бесплатноста, туку за маката која ќе ја видиш при инсталацијата ако нема кој да ти помогни.. А прво да видеше како изгледа и шо функции има, и низ иглени уши ке поминеше за да го инсталираш .. Ова ми е од искуство (: .. Али сепак има Лајв дистрибуции, можиш и со нив да пробаш ;)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:49

како и да е другарче, за сега сум презадоволен од виндовс ХП, а поготово што сега ќе го ставам виста само нека излезе како што треба...  но подоцна можеби кој знае, можеби и кај мене ќе се појавува Линукс при уклучување на комот

    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 09:13
Нема врска за бесплатноста...Линухот си има свои подобности за работа.. Прво никогаш нема да фатиш вирус и што е најважно не губиш време во пуштање на антивируси, па редење..итн да не се пофторувам

Зокиии рачунај отвараш слика со гимп и на самите опции на левата страна кај што се зумира опција за преработка за сенчање итн тука некаде се подесуваше за промена на резолуција..ако успееш да откриеш кажи..
јас идев на опција select-sharpen-shrikn-shrink wrap ili image-mode-decomprese ili script-fu-decor-add boarder..
Не ми успева..
имав надградба од open office 1.0 na nadgradba na 1.5 и можно е и тоа да смета
иначе имам Гимп 1.2.5
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 09:36
Нааато бе, имаш една опција на почеток, уште кога ке притисниш New, да наместиш резолуција.. Нели излегува прозорец и те прашува за димензиите на листот, и под него имаш Advanced Options и таму имаш за резолуција.. Или пак евентуално ако не проработи тоа, имаш во опциите Tools -> Transform Tools -> Crop & Resize ... Е сеа, и то ако не фаќа .. Ај прво пробај вака, па после ќе бараме друго чаре 
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 09:46
ок сега ке пробам 10х
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.