IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Правилна или погрешна одлука ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правилна или погрешна одлука ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Правилна или погрешна одлука ?
    Испратена: 24.Февруари.2014 во 20:03
 
Сите ние сме се нашле во ситуација кога треба да донесеме
некоја важна  одлука ....
Колку време Ви е потребно ...  дали од како  ќе ја донесете 
одлуката која во моментот  Ви се чинела дека е исправна,
покасно се испоставило дека е погрешна... 
Има ли каење  за донесената одлука ?
Брза... непромислена ...правилна ....погрешна ...  одлучна   одлука....

Па  повелете со Вашите  мислења...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 22:11
Секако дека имало и правилни и погрешни одлуки.

Како сум го донесол и сам не знам..момент е тоа,не може да знаеш ништо на почеток од донесување на било каква одлука,не можеш да знаеш ни дали е потребна одлука и слично.

Според мене донесувањето било какви одлуки се сведува на искуство и интуиција.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 23:20

Времето е мерило за исправноста на некоја одлука.
Тоа најдобро покажува дали некоја одлука ни била добра или лоша, правилна или погрешна, промислена или избрзана...

Од сегашна перспектива, можеби за неколку работи би одлучила поинаку, а можеби и не.намигнување
Не се замарам со каење.
Се е школо и драгоцено искуство.



Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 23:27
Кога детално го проучувам проблемот и поприлично долго време размислувам, ја оплескувам тага
Побрзите одлуки ми се поисправни размислување
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 00:13
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Кога детално го проучувам проблемот и поприлично долго време размислувам, ја оплескувам тага
Побрзите одлуки ми се поисправни размислување
 

газење од смеење  

да
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 00:34
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Кога детално го проучувам проблемот и поприлично долго време размислувам, ја оплескувам тага
Побрзите одлуки ми се поисправни размислување


Најголемите одлуки сум ги донела по интуиција, одејќи и против разумот.
Најмногу сум погрешила, пак, кога не сум си ја послушала интуицијата.
И веќе не се карам со неа, си ја слушам.трепкање



Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 01:03
Скоро никогаш нема каење за моите одлуки
И кога спијам размислувам......стрпливо мислам и можам бурно да изреагирам ако ептен некој ми оди против.
Посебно се нервирам од луѓе кои настојуваат на нешто,кое мене ми е многу побитно отколку нив а сакаат да дејстуваат повеќе од мене.
Сега сум во период кога треба да донесам одлука....и тешко ми е
Посебно затоа што треба да исправам нешто,што незнам која е причината што настанало
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 01:08
Имало брзи одлуки што се покажале како вистински, има и такви што се покажале како погрешни.
Имало и одлуки за кои сум мислела со денови, па некои биле погрешни некои правилни.

И во едниот и во другиот случај нема каење. Така сум сметала дека треба да биде во тој момент/период и така сум постапила.

Одлуките кои што ги донесуваме не следат цел живот. Затоа лекцијата што ја научив е да избројам барем до 10 пред да донесам инстант одлука.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 01:11

Ја сум си вагиче...мора се премери,пресмета,анализира...што би било вака....
а како ...зошто...
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 08:16
pogresni ili ne,tie ne napravile ona sto sme.


Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 14:31
pravilna ili pogreshna odluka? koj li kje proceni???плазење

nash e izborot - duri i koga kje poslushame nekoj drug ...zatoa sekgash e ispravna ...намигнување

zosho kaenje збунетост potrebna e lekcija ?голема насмевка




Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2014 во 14:41
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 14:47
,,,,ne postoi pogreshna odluka,,izborot  e sekogash lichen i so naum deka toa storenoto e vistinskoto ,,,nema kaenje,,,z,sh donesenata odluka e konechna i so site atributi shto gi vlechka pozadi nea,,,
,,,,,da se poslusha nekoj drug i ne e tolku losho ,,,koga znaesh deka dogja od vistinskata/ite lichnost,/i,,,a pusto shto malku gi ima ,,i toa e prednost,,,среќа,,,
,,,,,голема насмевка,,,плазење,,,,голема насмевка,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 14:55
голема насмевка sepak, kluchot za ...среќа ne stavaj go vo tugj dzep намигнувањеголемо гушкање
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 14:57

Следи го срцето, но по пат слушај го умот!!!
(Тоа е мојата формула, до некаде)

“...важна одлука...” !!!

Зависи! - ќе кажам, за да не речам - Сè е релативно! (бидејќи веќе ја “излитив” мислава на ценетиот... знаете кој!)
... во смисол, дали се двоумиме помеѓу еден од два избора или од повеќе, колку време имаме до донесување на изборот (дали мора да донесеме брза одлука, без оглед на тоа што е важна, или не), дали сè зависи само од нас или и од други... и колку навистина е важна одлуката, во смисол колкави последици ќе повлече во понатамошниот тек на настаните (читај - животот).
Јас обично се трудам да си замислам (колку што е тоа можно) “шта би било кад би било” во сите можни опции... (иако најчесто многу работи се тотално непредвидливи, но сепак, барем до некаде може да знаете што би ве очекувало) ... и го избирам она сценарио кое ми изгледа најповолно.
Тоа е мојата досегашна пракса.

Уште би додал... Некогаш е добро, доколку е можно, да се одложи донесувањето на одлуката ако таа треба да претставува некаков остар пресек, односно да донесе многу големи промени... и на тој начин да ни созрее размислувањето и да ги согледаме евентуалните промени на разните варијабли.
Консултација со блиски и доверливи личности!

За каењето... Да!
Нормално е да се каеш после донесување на погрешна одлука, затоа што можело и поинаку да биде... Конкретен пример ти е оној од вчера во емисија кај твојата омилена Лила, што наместо да си ја земе понудата од банкарот од 27.000 и кусур, он се залета по 250.000 и на крај остана со таквото во рацете!!!
Боље врапче у рака него гулаб на гранка! Разбир'ш ?!?!



Изменето од james dean - 25.Февруари.2014 во 14:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,953 секунди.