IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов помеѓу "различни"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов помеѓу "различни"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 19>
Автор
Порака
mala> Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mala> Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 01:29
како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...
faktot deka poteknuvame od majmun,moze da ni posluzi kako olesnitelna okolnost,no ne kako kompletno opravduvanje...
Кон врв
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 01:34
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...

NIKAKO..........UFFFFFFFFFF.....
Кон врв
Bibi sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 96
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bibi sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 08:11
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Само ако станува збор за религија по традиција - практично атеизам. Ако се занесени по религијата, а такви има мнотгу од сите вери, поарно да не се мешаат оти културните разлики се огромни.

 
apsolutno se slozuvam so ova
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 12:54
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Само ако станува збор за религија по традиција - практично атеизам. Ако се занесени по религијата, а такви има мнотгу од сите вери, поарно да не се мешаат оти културните разлики се огромни.

 
И јас се сложувам со ова. Ова е вистина и теориски и практично. Културните разлики понекогаш може и да не се толку големи, но верските сигурно се и тоа, сакале ние или не, многу брзо ќе доведе до конфликни ситуации во врската/бракот, особено при воспитувањето на децата, а и на многу други полиња.
 
Бидејќи macenceto праша за конкретна случка, најсвежа ми е случката со една моја пријателка од германија која беше тука во Скопје на 1 година и стапи во врска со еден албанец (муслиман по традиција). Типкава исто така не е некоја верничка, туку е католик по традиција.
И се супер им идеше додека не наближи месецот Рамадан (40 дневниот пост на муслиманите). Со самиот почеток на овој пост, одеднаш традиционалниот муслиман се претвори во ревносен муслиман и одма ја откачи типкава, нарекувајќи ја нивната врска - грев! Не можам да и ги заборавам солзите на девојчево кои, според нејзиното кажување, не беа толку за раскинувањето, колку за тоа што нивната врска, нивното поминато заедничко време, тој го нарече грев.
 
Значи мојот заклучок е дека доколку вие сте атеисти (или неопрделени теисти) деноминирани (по традиција) во различни религии, вие всушност сте со скоро исто убедување (многу послично од еден католик и адвентист или од еден сунит и шиит) среќа
Но ако сте искрени верници од различни религии хммм... за мене ќе бидете првиот пример на таков пар кој успеал да оформи успешна врска и брак.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Trilili Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Mr.Bodycheck

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 13:06
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...


i jas mislam takaголема%20насмевка
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 20:16
kolku u da sakas nekoja licnost koja e od poinakva religija od sopstvenata e navistina golem zalak. odnapred e osudena na propast i ne samo vo segasnosta, ostanuvas obelezan so generacii i pokolenija i vo idnina. Veruvaj MACENCETO ova ke te kosta mnogu i te sovetuvam da se otrgnes od vakvata vrska kolku sto e mozno pobrzo, eden den mnogu ke te kosta. Cukni se vo glavata malku i pocni da razmisluvas,ne e samo tvojot zivot vo prasanje
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 20:18
p.s izvini sto se osmeliv da dadam eden vakov direkten sovet, ama dokolku ne si sebicna licnost i ne mislis samo na sebe, ke razmislis malku podlaboko

Кон врв
miki-li Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miki-li Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 22:14
i jas se slozuvam so mislenjeto izneseno pogore t.e. takva vrska moze da uspee samo ako mnogu se sakate i ako i dvajcata ne ste fanaticno religiozni, a se slozuvam i so toa deka vo zivotot ke imate mnogu problemi so sredinata ako vrskata se pretvori vo brak, zatoa sto ke bidete osudeni i od ednata i od drugata strana, a pak vospituvanjeto na decata ke vi bide posebno tesko....

imam eden takov slucaj vo moja neposredna blizina i gledam deka kolku i da e golema ljubovta megu dvajca luge, ako sekojdnevno e osudena na problemi i nepotrebni raspravii, pocnuva da se gasne!
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 23:45
 
 
Eh dechki da znam i ne conenected ok e sto si kaza tvoe mislenje go cenam toa vsushnost temata e otvorena sekoj da napise sto misli neli?
Ti blagodaram za porakata i svesna sum deka si vo pravo samao uzasno e teshko veruvajte!
 
nepodnoslivo teshko! тагатагатагаплачење
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 23:49
 
Znaci site dosega ste se so edno isto mislenje deka vrska so nekoj koj e od razlichana religija na tvojata e sepak neuspeh taka?
 
 
Znaci veojatnosta za da uspee e svedena na nula ili?
 
A dali bi bilo uspeshno dokolku eden od niv zeme religija kako drugiot da si ja smeni svojata se menuva le togas nesto? ili sepak e тага
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 23:52
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...
 
Tolku li e teshko mala tolku li ke bide bolno i prezirana od mnogumina?тагатагатагатага  zasto mora se da bide tolku teshko a? плачењеплачење
Кон врв
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 01:24
sepak mislam za nisto na svetot ne se menuva vera i religija pa ne i za ljubov
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 17:02
Човек, доколку е православен атеист, лесно може да си ја смени религијата во исламски атеист (или обратно), се разбира доколку неговата љубов кон партнерот е поголема од она што ќе кажат комшиите и роднините.
Значи човек може да си ја смени религијата, но не и верата.
Тоа се два различни поима.
Во горниот случај, атеистот од православен, преминал во муслиман, но сепак тој си останал атеист.
Љубовта кон некоја личност не може да не разубеди дека Христос воскреснал или дека не воскреснал, ниту пак дека Коранот е Божја објава или дека не е.
 
Никој не се родил со верата (убедувањето) што го има сега. Во таа насока не постои човек што не си ја сменил верата.
Јас, а верувам и секој објективен трагач по вистината, би ја сменил верата само доколку некое друго убедување ми докаже дека моето не е вистинското.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MissWarrior Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MissWarrior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 17:35
За да една врска успее религијата и  националноста не би требале да бидат проблем ако ниту еден партнер не влијаа на ултурните навики на другиот. Понатаму ако таа врска премине во брак не треба верската определба на детето да преставува извор на несогласувања, а за зал проблемите настануваат тука. Секој си влече кон своето.
    Затоа за да несто успее треба однапед да се расчистат некои работи
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.