IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Real Aikido
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Real Aikido

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 11:46

Originally posted by natalija natalija напиша:

Ја разгледав страната ми се допадна многу..Како вештина од секогаш ме интересирала само што јас не сум се заинтересирала да најдам каде се одржуваат такви тренинзи. Делфин фала за информацијата се надевам дека ќе се вклучам во овој вид на активност

Имаш отворена покана, најпрво како гостин  се разбира . Доколку ти се допадне тоа што ке го видиш........би ми било многу драго , после лесно е

Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2006 во 20:37
\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2006 во 20:30
Originally posted by hektor hektor напиша:

\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga


Nemoj taka Hektor .
Poseti ne vo Irimi Nage, pa da pravime muabet dali ne cini majstorot .
Sekako, sekoja cest na Djuro Ilic, ne se stignuva do 5ti dan od mirno sedenje, no ne bi idel do tamu da gi narecam drugite diva liga.


Inaku ubava si e vestinata. Pominav 7 godini vo Shotokan Karate, na vremeto, i koga se resiv da se rekreiram povtorno so nekoja borecka vestina resiv da probam malku Realen Aikido.

Totalno drug pristap. Kako sto kaza nekoj, primarno odbrambena vestina iako ima i ponekoj udar (Atemi Waza) no tie se pridruzen element na tehnikite, a ne osnova na vestinata.

Ne e primerena za takmicenja poradi karakterot, no izgleda interesno na demonstracii na tehniki.

Imam izlozeno na forumot za fotografija i nekolku fotki od pripremi za demonstracii. Ako ste zainteresirani eve i link (ne se bog znae sto, ama proadjaat ):

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4825

Pozdrav




Изменето од Mire - 24.Август.2006 во 20:31
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 10:44
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by hektor hektor напиша:

\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga


Nemoj taka Hektor .
Poseti ne vo Irimi Nage, pa da pravime muabet dali ne cini majstorot .
Sekako, sekoja cest na Djuro Ilic, ne se stignuva do 5ti dan od mirno sedenje, no ne bi idel do tamu da gi narecam drugite diva liga.


Inaku ubava si e vestinata. Pominav 7 godini vo Shotokan Karate, na vremeto, i koga se resiv da se rekreiram povtorno so nekoja borecka vestina resiv da probam malku Realen Aikido.

Totalno drug pristap. Kako sto kaza nekoj, primarno odbrambena vestina iako ima i ponekoj udar (Atemi Waza) no tie se pridruzen element na tehnikite, a ne osnova na vestinata.

Ne e primerena za takmicenja poradi karakterot, no izgleda interesno na demonstracii na tehniki.

Imam izlozeno na forumot za fotografija i nekolku fotki od pripremi za demonstracii. Ako ste zainteresirani eve i link (ne se bog znae sto, ama proadjaat ):

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4825

Pozdrav


 
ооо Мире ...пријатно ме изненади .....прва прилика се гледаме а втора и тренинг правиме ......иначи ирими наге е моја омилена техника
 
поздрав
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2006 во 23:29
    Decki jas vekje stanav akademski gragjanin, i kako so e red, nazalost ke mora da se preselam vo Skopje, ne deka mi e zal so ke ja smenam sredinata tuku so nema da treniram pod vodstvoto na Gjuro Ilikj.
 Inace stano mi e karsi hotel Karpos,odma na Partizanska izlegva, i mislam ako ima taka nekoj klub da predlozite ama poblisku, oti i taka ke bidam zafaten, pa uste to mi e kuso, da brkam avtobusi.
 
    Pozdrav do site, i aj mozi so nekoj od vas ke se gledame na trening.
и то...
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 14:34
Za da trenirash AIKIDO treba da si smiren ... mnogu smiren ... i da razbirash... seto drugoto doaga samoto... ne ti treba nimalku sila ... samo um i smirenost...

Zatoa ja se otkazav na vremeto... nemav mir i nemozev poveke da napreduvam... a plus mi otide jabana i kolenoto i ramoto  jebiga Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 15:57
Ova e dozivuvanje na eden aikido majstor,koe mu pomognalo da ja razbere sustinata na aikidoto.
Jednog dremljivog popodneva,voz je kloparao probijajuci se kroz predgradze Tokija.Nas vagon je bio relativno prazan-nekoliko domacica sa decom koja vuku sa sobom i nekoliko starijih ljudi koji su isli u kupovinu.
Na jednoj stanici otvorila su se vrata i najednom popodnevnu tisinu prekinuo je neki covek koji je urlao nerazumljive psovke.Na sebi je imao radnicko odelo.Bio je krupan,pijan i prljav.Vichucu,zateturao se se na zenu koja je u rukama drzala bebu.Tako je tu zenu gurnuo da joj se dete skliznulo u krilo starijeg bracnog para.Prosto je neverovatno kako se beba nije povredila.
Zaplaseni par je brze-bolje pobegao na drugi kraj vagona.Radnik je zamahnuo nogom da sutne zenu u ledza,ali je promasio jer je ona umakla na sigurno.To je toliko razgnevilo pijanog coveka da je shcepao metalnu sipku u sredini vagona i pokusao da je izvuce iz lezishta.Primetio sam da mu je ruka posecena i da krvari.Voz je kloparao dalje,a putnici su bili sledzeni od straha.Ustao sam.Tada sam bio mlad,imao sam dvadesetak godina manje,i bio sam u prilicno dobroj kondiciji.Trenirao sam aikido skoro svakodnevno po osam sati vech tri godine.Problem je bio jedino u tome sto nikada nisam proverio svoju borilachku veshtinu u pravoj tuci.
"Aikido je,"-stalno je ponavljao moj ucitelj-"umetnost izmirenja.Kome god pada na pamet da se bije,izgubio je vezu sa univerzumom.Ako razmisljate o tome da dominirate ljudima,vech ste doziveli poraz.Mi ucimo kako da reshavamo konflikte,a ne kako da ih stvaramo."
Drzao sam se tih njegovih rechi.Stvarno sam se trudio.Cak sam isao tako daleko da sam prelazio na drugu stranu starnu ulice da bih izbegao "chimpire",siledzije koje su se kretale oko zeleznickih stanica.Osechao sam se uzviseno zbog svog porekla.Imao sam osecaj da sam i grubijan i svetac.U dusi sam ipak zeleo da mi se ukaze neka potpuno opravdana prilika u kojoj bi mogao da spasem nevinog i kaznim krivca.
"Ovo je prava prilika za to!"-rekao sam sebi ustajuci."Ljudi su u opasnosti.Ako nesto odmah ne ucinim,neko moze da nastrada."
Videvsi da ustajem,pijanac nadze zgodu da na meni iskali svoj bes."Aha!"-viknuo je."Stranac!Vama je potrebna lekcija o ponasanju Japanaca!"
Uhvatio sam se za gornji drazac i otsecno ga pogledao sa gadenjem i neodobravanjem.Naumio sam da rasturim tog curana,ali je on morao da pocne prvi.Zeleo sam da ga izludim,pa sam skupio usne i poslao mu jedan drzak poljubac.
"Dobro!"-vikao je."Dobices lekciju!".Hvatao je zalet da jurne na mene.
Delic sekunde pre nego sto je krenuo,neko je viknuo:"Hej!".Bilo je zestoko.Secam se da je zvuk bio cudesno veseo i prijatan-kao kada se ljubazno ubedzujete s prijateljem.On se odjednom ukocio."Hej!".
Okrenuo sam se na levu,a pijanac na njegovu desnu starnu.Oboje smo zurili u niskog starog Japanca.Mora da je dobro zasao u sedamdesete taj sitni gospodin koji je bezgresno sedeo u svom kimonu.Nije obracao paznju na mene,vec je opcinjeno piljio u radnika,kao da zeli da mu poveri najznacajniju i najvecu tajnu.
"Hodi,"-rekao je starac obracajuci se pijancu."Dodzi da porazgovaramo".Neznim pokretom ruke pozvao ga je da pridze.
Veliki covek je poslusao.Ratoborno je stao ispred starog gospodina i vikao kako bi nadjacao lupu tockova:"Zasto bih ja,kog dzavola,trebalo da razgovaram s vama?".Pijanac mi je sada bio okrenut ledzima.Ako mrdne rame samo jedan milimetar,tresnucu ga po nogama.Starac je i dalje gledao u radnika."Sta si pio?"-zapitao je,a iz ociju mu se videlo da ga to stvarno interesuje."Pio sam sake"-prkosno je uzvratio radnik i nastavio:"Sta te briga sta ja pijem!"Pritom ga je isplljuvao.
"O,pa to je divno"-rekao je starac."Bas lepo!Vidite,i ja volim sake.Svako vece moja zena i ja(ona znate,ima 76 godina)zagrejemo malu bocu sakea i iznesemo je u bastu.Divan je prizor kada uzimamo sake i izlazimo da bismo uzivali u veceri,cak i kada pada kisa!"Pogledao je u radnika sjajnim ocima.
Posto je razbrao sta starac govori,njegovo lice dobi blazi izraz.Pesnice mu vise nisu bile stisnute.Progovorio je:"Da.I ja volim persimone."
"Da,"-rece starac smeseci se."Siguran sam da imate divnu zenu."
"Nemam"-odgovorio je radnik."Zena mi je umrla."Veoma tiho veliki covek poceo je da jeca."Nemam zenu,nemam dom,nemam posao.Tako se sam sebe stidim."Niz obraze su mu se kotrljale suze,a telo mu je protresao bolni grc.
Dok sam stajao dobro sklupcan u svom maldenackom neznanju,svojoj slobodoljubivoj pravednosti koja ce spasiti svet,osetio sam se mnogo prljavijim od njega.
Cuo sam starca kako s puno razumevanja kaze:"O,Boze,pa to je teska sudbina.Sedi ovde i pricaj mi o tome."
Radnik se ispruzio na sedistu stavljajuci glavu starcu u krilo.Starac je nezno mazio njegovu zamrsenu kosu.
Ono sto sam hteo da postignem misicima,postignuto je ljubaznim recima.Upravo sam vidio aikido na delu,a njegova sustina bila je ljubav.
Znam deka pricava e predugacka,no dokolku ja skratev ke izgubese od smisolot.Uostalom,ako vise trenirate aikido ne treba da vi nedostasuva trepenie(a i da ne go zaboravm faktot deka se utepav od pisuvanjeDead)
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 19:58
ti treniras?Smile
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 20:34

Ne,samo filozofiram...Hobi mi e da se pravam pametnaLOL

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 23:33
Originally posted by kandid kandid напиша:

Ne,samo filozofiram...Hobi mi e da se pravam pametnaLOL




Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile
Big%20smile
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2006 во 00:32
Kandid... mnogu ti blagodaram za tekstot i da bash toa e sushtinata na AIKIDOTO...

Neznoto sekogash go pobeduva jakoto... ete toa e poentataWink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
buceslatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 602
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај buceslatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2006 во 02:18
a mnogu li e razlicno aikidoto i judoto?
judo treniram na fizicko, ama mi se sviga kimonoto na aikidoto... navistina...Tongue
Read an cry!!!!!
Кон врв
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2006 во 12:33
Originally posted by buceslatko buceslatko напиша:

a mnogu li e razlicno aikidoto i judoto?
judo treniram na fizicko, ama mi se sviga kimonoto na aikidoto... navistina...Tongue


e to ti e se 2 razliciti vestini ali sepak aikido zema zafati od site borecki vestini ali vo sustina se razlicni pogotovo vo natprevaruvacki karakter, inaku najubo kimono imat Taekwondo i shaolin ama ako zborame za originalni kimonaWink
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 13:49
Vo aikidoto nema natprevaruvanje... ima samo demonstracija na tehnika Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.