IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 21:59
да продолжиме со Загреб
следна е Zagreb tower завршена во 2006, висока 22 спрата односно 84 метри


Rakete 
комплекс стамбени згради високи околу 22 спрата


HOTO tower завршен во 2004 год, требало да има 22 спрата, но биле намалени на 17 и сега е висок 64.5 метри


зградата на Vjesnik во Загреб, висока 67 метри, односно 16 спрата

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:03
Originally posted by 10101 10101 напиша:

Makedonska Televizija

Najvisoka zgrada vo Makedonija, visoka 70m, zavrsena e vo 1984 i ima 25 spratovi.

полека ќе стигнев и до Скопје ама ме претица
и нема ништо за смеење тука, зградата на МТВ си е закон
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:12
zakon?изненадување...pre bi rekol  deka e ruglo vo poslednive godini...

...a si ja videl?...nema roletna shto i e na mesto...ili visat ili se iskrsheni izguzvani,...itn..

...zakon se onie shto gi stavash od balkanov,...ne veruvam deka ima nekoja shto e volku ''odrzuvana'' kako mrtv-ava zgrada!

...''bedno ,..da bednije nimoz,...biti ''!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:22
Originally posted by brza brza напиша:

zakon?изненадување...pre bi rekol  deka e ruglo vo poslednive godini...

...a si ja videl?...nema roletna shto i e na mesto...ili visat ili se iskrsheni izguzvani,...itn..

...zakon se onie shto gi stavash od balkanov,...ne veruvam deka ima nekoja shto e volku ''odrzuvana'' kako mrtv-ava zgrada!

...''bedno ,..da bednije nimoz,...biti ''!!
па зградата не е крива што некој ја оставил на забот од времето, самата зграда како објект, како архитектура си е супер и кога била направена била супер модерна и убава
денес само половина од зградата е искористена а другата половина ја немаат ни зачистено, само да ја светнат зградата ќе видиш дека нема да биде ругло, а да не зборувам за менување на прозори
и зградите од балакнот кои викаш дека билке закон,л голем дел од нив, кога биле изградени биле во стил на МТВ, но биле оштетени во конфликтот или пак смениле сопственик, па се модернизирани и разубавени, зградата има одлична основа, само никој не се грижи за неа
и единствено што не ми се допаѓа кај МТВ е што за толкава основа, има мала висина, требало да биде барем за некои пет ката повисока
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:30
Премногу забелешки имаш за закон од зграда.намигнување
Заради истите ,јас погоре се насмеав и заради компарацијата со облакодерите во соседните држави.

Е кога би се преуредила,зачистила и би била за некои пет ката повисока(како велиш ти)тогаш можеби би била закон.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:34
Originally posted by renatax renatax напиша:

Премногу забелешки имаш за закон од зграда.намигнување
Заради истите ,јас погоре се насмеав и заради компарацијата со облакодерите во соседните држави.

Е кога би се преуредила,зачистила и би била за некои пет ката повисока(како велиш ти)тогаш можеби би била закон.
само болдираново ми беше забелешка за зградата, другото е забелешка за луѓето кои шефуваат со неа, барем чистењето треба да е секојдневие, а за ролетни и прозори си има правила
еве поради ролетните и шаренилото многу згради кај нас се нагрдени, на пример Народна банка, одлична зграда, архитектот доби и награда за неа, ама, ја имаме истата ситуација како кај МТВ и зградата наликува на циганска черга
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 22:51
Тоа е нашата реалност,иако објектот има висок потенцијал во себе,дизајнот му е модерен(за времето на неговата градба),а сепак запустен и речиси неискористен.
Да,ова не е смешно....туку трагично, затоа што единствениот највисок објект во земјава тоне во нечистотија и од ден на ден се претвара во руина.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 18:38
последната хрватска висококатница која ќе ја постирам
„Neboder“ na Ilica во Загреб, зградата е наречена популарно Небодер бидејќи е првата модерна висококатница во државата и воедно највисоката деловна зграда во Југославија во времето кога била изградена во 1958 година, висока е 18 спрата, односно 66.5 метри
исто така, ова е првата зграда во Хрватска со фасада со алуминиумски плочи
Во 2008 година се заврши со нејзина целосна реконструкција, а дел е и од културното наследство во земјата и е гордост за Загребчани како и многу други нивни културни обележја

ова е истата зграда пред да биде реновирана (нека ви текне на муабетот за МТВ намигнување)и заборавив да напоменам, за разлика од нас, хрватите и другите балкански народи си го почитуваат секое парче архитектура направено на нивно тло и доказ за тоа е дека споменик на културата им е еден ваков просечен објект направен пред 60 години, а ние тука си лечиме комплекси и си переме мозок едни на други, за срам сме, стварно


Изменето од zabegan - 27.Февруари.2011 во 16:23
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 20:36
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 20:52
Toa beshe futuristicko,

eve nesto vistinsko od Singapur
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 23:11
Originally posted by zabegan zabegan напиша:
..." доказ за тоа е дека споменик на културата им е еден ваков просечен објект направен пред 60 години, а ние тука си лечиме комплекси и си переме мозок едни на други, за срам сме, стварноStvarno... Kaj niv vakva zgrada napravena pred 60-tina godini e spomenik na kulturata, a kaj nas ovakja kje izgledaat "modernite" zgradi... vaka nesto kje NI izgleda prednata fasada na gradskata ni kukja...
Incredible Blue
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 23:36
за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавении убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани! тага


Изменето од zabegan - 27.Февруари.2011 во 23:44
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 22:54
Skoro sekoja "moderna" arhitektura vo svoe vreme bila "plukana" od narodot. Ispagja deka vo nea veruvaat samo vizionerite, a narodot bara nesto tradicionalno, vekje videno.
Ova kaj nas nema pak i nema ovde da go komentiram. Samo mi e krivo sto sega se davaat pari za vakvi kapitalni objekti, zgradi koi sigurno nema pak da se pravat za vreme na nasiot zivot, a se propusta sansata da dobieme nesto navistina dobro.

Kako sto sekogas bilo, povtorno i ovde arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe se sozdava.
Incredible Blue
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 09:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за жал...


но сепак, коментарот ми беше дека навистина ми е жал што кај нас народот не знае да ја цени архитектурата во целост и мозокот му е испран со одредени ставови, кои главно потекнуваат од политиката во последниве 70-тина години
кај нас сите се како истренирани да ги мразат модерната архитектура и урбаниот континуитет и да возвишуваат одредени стилови во архитектурата кои ни самите не ги познаваат, разбираат и почитуваат, а поради некое чудо ги посакуваат

вака ако продолжиме, ќе си останеме закржлавении убаво што ме потсети, заборавив и да напоменам дека реконструкцијата на зградава во Загреб, институтот за заштита на културно наследство не ја одобрувал и имало натегања, до таму идела работата, додека кај нас објекти кои биле најмодерни и пред своето време во нашата држава, се оставени на забот на времето и се на велико плукани!


Мала корекција на болдираново.
Народот не е инвеститор и нарачател на архитектонски објекти,туку  финансиската олигархија и нејзиниот вкус е пресуден,а наспроти нив стои едно мнозинство на талентирани архитекти кои својот талент не ретко го докажуваат надвор од земјава, а овде се принудени да прават компромиси со претенциозните каприци на богатите нарачатели.
А за зградата на МРТВ џабе ние воздивнуваме од  нејзината убавина,фактот говори дека од социјализмот(времето кога  е изградена) па до денес таа остана функционално неискористена, затоа неможе да се прави споредба со онаа во Загреб и  секако некој помоќен од народот е одговорен за тоа.намигнување
А ние обичниот народ можеме само да го покажеме синдромот ''home sweet home'' и да и се дивиме на зградата прашувајќи се во себе'' што би било,кога би било''.мечтаење

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.