IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 17:03
инаку Сиерс е првата кула што ја има надминато висината на Емпајер стејт после 40 години, а по 24 години истата била надмината од Петронас кулите
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2010 во 15:02
Уште една воодушевувачка креација на Норман Фостер во строгиот центар на Лондон.
Овој облакодер ќе влезе во историјата како прв енергетски самоодржлив објект,кој со својата целокупна површина апсорбира сончева енергија.
Убаво  и практично!

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2010 во 18:06
Willis Tower...koga li mu go smenile ineto na...Sears Tower?изненадување
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 17:41
обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 20:27
Taipei 101 изградена во 2004 година беше највисоката во светот се додека во денешно време не беше надмината од Burj Khalifa
Патем се смета за една од најбезбедните згради во светот со посебна струк*ра и огромен тег при врвот наменет за поголема удобност и цврстина при клатење на зградата
интересно е што во 2002 год. градот беше удрен од земјотрес од 6.5 степени додека сеуште беше во изградба зградаваспоредба со бурџ калифа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 23:34
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името
ajde beee?!....изненадувањеизненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 23:36
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

обратно, од Сиерс сменето е во Вилис, имало некаков рок името
ajde beee?!....изненадувањеизненадување
добро бе брза, грешка, јас те разбрав кога го смениле името од Вилис на Сиерс, таков ни е јазиков
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2010 во 20:14
Tokyo metropolitan government building
дизајнирана од (кај нас добро познатиот) Кензо Танге, е сеуште највисоката зграда во Токио


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2011 во 22:40
Flatiron building
еве уште една доста популарна зграда, изградена во 1905 година, била една од највисоките згради во свое време и пионер кај облакодерите
оваа е една од првите згради со челична структура и прв облакодер со иста површина на основа и врв љубов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 17:04
највисоката зграда во Сиетл, Columbia center


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 15:01
Sankt-Petesburg
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2011 во 22:11
деновиве ќе ги постирам највисоките згради на балканов, ќе почнам со Словенија
World trade center - Ljubljana е највисоката зграда во Словенија и Љубљана моментално, висока е 18 спрата, односно 75 метри, во неа домуваат 85 компании и 80 продавници, а за целиот објект има паркинг простор за 800 возила, наскоро годинава, треба да биде надминат од Kristalna palaca - Ljublana која има 23 спрата и е висока 90 метри
ова е трговскиот


а ова е палатата

 
Neboticnik
практично првата висококатница во државата, комплетирана во 1933 год. со 13 спрата и 70,35 метри висина, бил деветиот по ред (во висина) облакодер во Европа
патем, во свое време бил непосакуван и обележан како џудовиште бидејќи одскокнувал од традициите на градот, но денес е споменик на културата
Изменето од zabegan - 16.Февруари.2011 во 22:22
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2011 во 20:31
да продолжиме со хрватска, каде исто така има доста висококатници, главно во Загрeб, според мене, земја која најмногу има напреднато во сферата на архитектурата да
па, плакнете очи малце среќа
Највисока во Хрватска моментално е Euro Tower која е дом на берзата на Загреб, завршена е во 2006, висока е 97 метри и има 26 спрата


втора по висина (повисока според антена) е Zagrebcanka која е изградена во 1976 год. висока е 95 метри и има 27 спрата


трета по висина е Cibona tower дом на Agrokor, изградена е во 1987 година, висока е 92 метри и има 22 спрата


другите во следните постови
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 21:53
Makedonska Televizija

Najvisoka zgrada vo Makedonija, visoka 70m, zavrsena e vo 1984 i ima 25 spratovi.

98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.