IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВН-Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВН-Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 14:47
se mu stoi!...samo ova neshto me ...buni...изненадувањезбунетост
...i vika:
"Таа е сумата која се плаќа за обезбедување и одржување на соодветен капацитет на мрежата."

....a shto da pravat mnogu po selava uzduz i popreko vo zemjava ,..na koishto ne im e obezbeno  toa shto go vikash?изненадување

...a , sepak ,..mora da si gi platat i tie,..33...lopovski %..

...i ne zbori deka bash drzavata toa go  odobrila ,

...zatoa shto taa e ,..vsushnost i najgolemiot lopov vo ,..sopstvenata drzava,.

..i toa,..bez premca!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 14:49
...tuku,..i ova me buni pa?

...otkaj ti ponma da imash kako e tuka,..od ,..kaj vikash,..eritreja?!намигнување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:07
Мрежата во селата е купена во катастрофална состојба. Ваљда не очекуваш дека преку ноќ може да се санира, или пак со тие 33% за ангажирана моќност кои селаните ги плаќаат за потрошената електрична енергија?

Види го договорот за купо-продажба на дистрибутивниот систем. ЕВН АГ имаше и превземено должност да инвестира 96 милиони евра во системот во рок од 3 години, кои благовремено ги реализираше.

Е сега, пак ќе прашаш шо не ја поправиле мрежата во некое село. Па не ја поправиле бидејќи за село со 15 жители треба да инвестираат 50 милиони евра, а со тие 50 милиони истовремено можат да ги подобрат приликите за напојување на 15000 жители во по-урбаните средини.

Што се однесува до локацијата, тоа е понудениот избор. Јас одбрав да сум од Еритреја. Можев да изберам и Бангладеш, Етиопија, Замбија и сл. Сепак ја избрав Еритреја поради сличната економска состојба на FYROM.

Изменето од gOJDO - 19.Јули.2010 во 15:08
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:08
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Ај некои работи околу ЕВН да ви објаснам:

Во 99.9% од случаите кај кои со новите броила се покачени сметките е поради тоа што:
1) старите броила им биле расштеловани;
2) термините на тарифите од вклопните часовници им биле наместени кога што тие корисници си сакале. (Според закон за енергетика и мрежни правила евтината по ефтина тарифа се тарифира електричната енергија потрошена во периодот од 13 до 16 часот и од 22 до 07 часот секој ден освен недела, во недела преку целиот ден се тарифира по евтина тарифа);
3) на вклопните часонвици си имале наместено евтина тарифа во текот на целиот ден во сабота;
4) комбинација од горните три точки

Или комбинација на комшиите....евтина тарифа преку цел ден, скапа навечер ...или...никаква тарифа..само такса за струја... ...затоа што Рајко работел таму - ваму..а кога им ги сменија саатите не си ја платија веќе потрошената струја

Значи тие корисници, кои се бунат и лелекаат дека наводно ЕВН ги краде, всушност го краделе ЕВН и преходно ЕСМ односно Р. Македонија.
Па ова е директно обвинување..на пола Македонија...значи сите ние сме го краделе ЕВН...на тој начин што дечките во шарени шорцеви така ми го наместиле саатот

До пред 2007, според закон сите потрошувачи на електрична енергија биле должни да ги носат своите броила на баждарење на секои 10 години! За жал 95% од граѓаните не ни биле свесни за таа обврска, а администрацијата на нашите арамиски и недомаќински влади ги заболе стојко за тоа.
Кој ми го кажал ова..пишува во некој договор......или подзаконси правен акт...или негде

III) Околу кампањата за штедење на електрична енергија. Многу ми е криво што сме толку затуцано племе и таквите кампањи ги игнорираме или ги гледаме со презир. Кампањата има единствена цел да ја подучи нашата проста маса дека електричната енергија (исто како и водата) е производ со вредност и дека не треба да се третира како воздухот. Со тоа што ќе штедиме не си помагаме само на себе туку и помагаме и на нашата природа и на нашата економија.
Ма даа...гасам светло кај што не седам, ТВ не работи кога нема кој да гледа...Готвиме на скапа и се останато правиме на скапа... ..знаеш тоа ?...кога направиле да имаш ефтина ...кога никој не е дома ...од 13 до 16 часот...кога сме сите излезени...и од 22 до 07 часот кога некои спијат..а некои гледаат ТВ

@Forumskababa
Баш ме интересираат детали околу вашиот случај. На која адреса се случи и пред колку време?
Не велема дека не е можно да се случи таква ситуација, но речиси е невозможно. За да се изгради нова мрежа, обавезно се вадат соодветните дозволи. А ако треба да се мине приватно земјиште, тогаш нема шанса да се случи тоа без да се има "црно на бело" соодветна правна документација.
Извини ...но..ти не си лице за официјален контакт...па да морам..повторно да објаснувам...одговорноста на ЕВН направи пола од соседите да не сакаат очи да си видат..за што ..?за една скапана бандераНе им се трошело бандери..или не им се копале нови дупки..абе ајде...ти се молам....

    
На крај ...краева....ти во ЕВН работиш
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:16
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Мрежата во селата е купена во катастрофална состојба. Ваљда не очекуваш дека преку ноќ може да се санира, или пак со тие 33% за ангажирана моќност кои селаните ги плаќаат за потрошената електрична енергија?


Кога ја спомна мрежата во селата....

МОРАМ...да те прашам...штом си толку искусен на ова поле....зошто не се најде еден паметен да дојде да ги провери...струјомерите...и да ни пише една сметка па макар и за 15 години наназад...остај што никој не одел во таа куќа..па тешко дека сметката ќе биде..голема
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:22
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Мрежата во селата е купена во катастрофална состојба. Ваљда не очекуваш дека преку ноќ може да се санира, или пак со тие 33% за ангажирана моќност кои селаните ги плаќаат за потрошената електрична енергија?

Види го договорот за купо-продажба на дистрибутивниот систем. ЕВН АГ имаше и превземено должност да инвестира 96 милиони евра во системот во рок од 3 години, кои благовремено ги реализираше.

Е сега, пак ќе прашаш шо не ја поправиле мрежата во некое село. Па не ја поправиле бидејќи за село со 15 жители треба да инвестираат 50 милиони евра, а со тие 50 милиони истовремено можат да ги подобрат приликите за напојување на 15000 жители во по-урбаните средини.

Што се однесува до локацијата, тоа е понудениот избор. Јас одбрав да сум од Еритреја. Можев да изберам и Бангладеш, Етиопија, Замбија и сл. Сепак ја избрав Еритреја поради сличната економска состојба на FYROM.
...a , kolku vreme ima ,..otkako si ja kupil?збунетост...tuku,..ne me zezaj ,..da se samo za nekolku dushi,..nikoj ne bi ti gi,ni spomnal...
..se raboti za stotici iljadi,..koishto nemaat asalna mreza,..a,  redovno ti gi "davaat" tie famozni 33!изненадување

...duri i tuka vo skopje,..na samo  nekolku kilometri od centarot,..ima golema razlika vo ..efiukasnosta na mrezata...zatoa,..ne  im kazuvaj kako e,..na tie shto znaat,..kako e!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:26
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Или комбинација на комшиите....евтина тарифа преку цел ден, скапа навечер ...или...никаква тарифа..само такса за струја... ...затоа што Рајко работел таму - ваму..а кога им ги сменија саатите не си ја платија веќе потрошената струја
Енергијата што не била наплатена или пак била платена, а не била потрошена поради непрочитано броило се регулира со промената на броилата. Ако си во минус ќе ти стигне за наплата во првата сметка по промената, ако си во плус нема да ти се наплаќаат KW/h се додека не се порамни со состојбата на броилото или ако пак ако е тоа наша вина и ако сакаш можеш да си ги рефундираш средствата.


Цитирај Па ова е директно обвинување..на пола Македонија...значи сите ние сме го краделе ЕВН...на тој начин што дечките во шарени шорцеви така ми го наместиле саатот
Тоа се обвинениа кои голем дел граѓани (според тебе пола Македонија) ги упатуваат кон ЕВН, а всушност ЕВН е оштетена, намерно или ненамерно, токму од тие граѓани.

Цитирај Кој ми го кажал ова..пишува во некој договор......или подзаконси правен акт...или негде
Тоа требало да го регулира оној кој го обезбедил приклучокот за електрична енергија некогаш. А ако ти немаш никаков договор со ЕВН нема ни на што да се повикуваш за некакви неправилности или недоследности во услугата која ја нуди ЕВН.

Цитирај Ма даа...гасам светло кај што не седам, ТВ не работи кога нема кој да гледа...Готвиме на скапа и се останато правиме на скапа... ..знаеш тоа ?...кога направиле да имаш ефтина ...кога никој не е дома ...од 13 до 16 часот...кога сме сите излезени...и од 22 до 07 часот кога некои спијат..а некои гледаат ТВ
Токму така, тогаш конзумот е помал, па токму затоа има и ефтина тарифа. На пример можеш бојлерот, машината за перење алишта и садови да ги пушташ наверчер.

Цитирај Извини ...но..ти не си лице за официјален контакт...па да морам..повторно да објаснувам...одговорноста на ЕВН направи пола од соседите да не сакаат очи да си видат..за што ..?за една скапана бандераНе им се трошело бандери..или не им се копале нови дупки..абе ајде...ти се молам....
Не сум официјален, но те прашав бидејќи се сомневам во приказнава. Инаку, ќе те молам да не шириш дезинформации. СИТЕ приклучоци на ЕВН се изработени според технички прописи и норми согласно со законот за енергетика и мрежните правила. Нема никаква причина да скрати на столбови или на копање бидејќи приклучоците ги изработуваат надворешни фирми, а ги плаќа барателот. За секој приклучок, па макар било и поделба на мерното место или промена од монофазен во трифазен приклучок, се изработуваат проекти од страна на проектанти, кои потоа одат на ревизија кај раководителот на групата за нови приклучоци. Доколку се работи за нестандарден приклучок оди на уште неколку ревизии во оддел за мрежен инжинеринг(и евентуално високонапонски постројки доколку е инволвиран висок напон), па мрежен контролинг, па оддел за продажба. Токму поради сите тие филтри, јас се сомневам во приказнава дека ЕВН така апашки и скрушум ви упаднала на имот и ви изградила технички неисправна мрежа.

Цитирај На крај ...краева....ти во ЕВН работиш
Да.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:27
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Мрежата во селата е купена во катастрофална состојба. Ваљда не очекуваш дека преку ноќ може да се санира, или пак со тие 33% за ангажирана моќност кои селаните ги плаќаат за потрошената електрична енергија?

Види го договорот за купо-продажба на дистрибутивниот систем. ЕВН АГ имаше и превземено должност да инвестира 96 милиони евра во системот во рок од 3 години, кои благовремено ги реализираше.

Е сега, пак ќе прашаш шо не ја поправиле мрежата во некое село. Па не ја поправиле бидејќи за село со 15 жители треба да инвестираат 50 милиони евра, а со тие 50 милиони истовремено можат да ги подобрат приликите за напојување на 15000 жители во по-урбаните средини.

Што се однесува до локацијата, тоа е понудениот избор. Јас одбрав да сум од Еритреја. Можев да изберам и Бангладеш, Етиопија, Замбија и сл. Сепак ја избрав Еритреја поради сличната економска состојба на FYROM.
kakva glupost GLUPOST
znaci EVN e eden od sistemite koj  vekje od pocetok pravat gragjanska razlika od prv ili vtor red sela so 15 kukji?
sramno
aj da razgovarame kako normalni lugje
MONOPOLOT sto go ima EVN e neviden prave sto saka
za angazirana mokjnost? klasicna krazba
ako plakjam jas kilovat po tolku i tolku sto mi naplakjas ti za zaangazirana mokjnost?
tarifen model ?
kolku tarifni modeli ima?fizicki i za pravni lica
da ne zboram deka LOPOVITE koga instaliraat struja na pravni lica odnosno firmi i firmicki odma mu zakacuvaat tariven model 1
odnosno kako so bi se reklo bruto za neto
se na kup
prvo:
dogovorite se da no napraveni kako sto odgovara tocnoi na evn
kazi mi ti dali znais edna, ama bas edna edinstvena firma sto dobila instrukcii i konsultacii za tarifen model 1 i tarufen model 2
zosto po avtomatizam go priklucuvate tarifen model 1
zosto ne instalirate ili preporacate uredi za stedenje ili uredi za jalova energija na site firmi
( posto rece vekje deke trebalo da se stede)
ako zaangazirana mokjnost e 33% od vkupnata suma
kolku plakjam jas na EVN kako jalova energija
ili energija koja ne sum ja iskoristil
kolku vi pokazuva na maxografot potrrosena i prodadena?
DA
za toa i ne ste sigurni nikogas kolku vi kradime
bas poradi faktot deka prodaveta 33% veter i 20 % magla
za koja nemate nikakov trosok.
me mrze da pisam pozdrav


Изменето од konan - 19.Јули.2010 во 15:28
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 15:45
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Или комбинација на комшиите....евтина тарифа преку цел ден, скапа навечер ...или...никаква тарифа..само такса за струја... ...затоа што Рајко работел таму - ваму..а кога им ги сменија саатите не си ја платија веќе потрошената струја
Енергијата што не била наплатена или пак била платена, а не била потрошена поради непрочитано броило се регулира со промената на броилата. Ако си во минус ќе ти стигне за наплата во првата сметка по промената, ако си во плус нема да ти се наплаќаат KW/h се додека не се порамни со состојбата на броилото или ако пак ако е тоа наша вина и ако сакаш можеш да си ги рефундираш средствата.
Првата реченица не ти држи вода...тогаш кај ми е мене сметката за 15 години...потрошена струја? Од кога го сменија броилото...ни сметка дојде ни ништо...А да не зборам на каков начин го сменија...па тоа ти се вика чиста провала...Скокаат дечките преку ограда, одат горе на спрат кај што е броилото...земаат едно железо..и оп..се отвори.....па ова го нема ни за дивиот запад..а јас гледам од кај соседите и се чудам што сака да направи...човеков...и си завршија работата...оставија едно ливче хартија пред врата(што може еден слаб ветер да го однесе)...и пред да ја прерипаат оградата...налетаа на мене...абе ајде ..така се менува броило а?


Цитирај Ма даа...гасам светло кај што не седам, ТВ не работи кога нема кој да гледа...Готвиме на скапа и се останато правиме на скапа... ..знаеш тоа ?...кога направиле да имаш ефтина ...кога никој не е дома ...од 13 до 16 часот...кога сме сите излезени...и од 22 до 07 часот кога некои спијат..а некои гледаат ТВ
Токму така, тогаш конзумот е помал, па токму затоа има и ефтина тарифа. На пример можеш бојлерот, машината за перење алишта и садови да ги пушташ наверчер.
Топлата вода до сабајле ќе стане ладна...а машината за перење треба да помине и центрифуга...а тогаш може да ми дојде полиција на врата затоа што ѕидовите се текни како лист хартија, па може на некого да му...смета

Цитирај Извини ...но..ти не си лице за официјален контакт...па да морам..повторно да објаснувам...одговорноста на ЕВН направи пола од соседите да не сакаат очи да си видат..за што ..?за една скапана бандераНе им се трошело бандери..или не им се копале нови дупки..абе ајде...ти се молам....
Не сум официјален, но те прашав бидејќи се сомневам во приказнава. Инаку, ќе те молам да не шириш дезинформации. СИТЕ приклучоци на ЕВН се изработени според технички прописи и норми согласно со законот за енергетика и мрежните правила. Нема никаква причина да скрати на столбови или на копање бидејќи приклучоците ги изработуваат надворешни фирми, а ги плаќа барателот. За секој приклучок, па макар било и поделба на мерното место или промена од монофазен во трифазен приклучок, се изработуваат проекти од страна на проектанти, кои потоа одат на ревизија кај раководителот на групата за нови приклучоци. Доколку се работи за нестандарден приклучок оди на уште неколку ревизии во оддел за мрежен инжинеринг(и евентуално високонапонски постројки доколку е инволвиран висок напон), па мрежен контролинг, па оддел за продажба. Токму поради сите тие филтри, јас се сомневам во приказнава дека ЕВН така апашки и скрушум ви упаднала на имот и ви изградила технички неисправна мрежа.


Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

Инаку, ќе те молам да не шириш дезинформации.
Паа...не ни можеш да ме обвиниш дека ширам дезинформации...кога немаш докази
А во случката никој не те ни натера да веруваш...
Не знам дали за приклучокот плаќа барателот, зет му, мајка му, комшијата или некој друг...мене само ме интересираше...зошто таа бандера...ГО НАРУШУВА МОЈОТ МИР ...а богами и СПОКОЈСТВО
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 17:20
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Кога ја спомна мрежата во селата....

МОРАМ...да те прашам...штом си толку искусен на ова поле....зошто не се најде еден паметен да дојде да ги провери...струјомерите...и да ни пише една сметка па макар и за 15 години наназад...остај што никој не одел во таа куќа..па тешко дека сметката ќе биде..голема
Зависи. Ако се работи за локација која не е место на живеење, сопственикот е должен секој месец сам да ја пријавува состојбата на броилото.
Ако броилото било пријавено на друго име или друга адреса, како да ти ја достават сметката? Или пак ако не било пријавено?
Зошто за 15 години никој не отишол да пријави дека не му се доставува сметка, а таму трошите електрична енергија?
Ако не живеете таму зошто никој не пријавил сосотојба?

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Првата реченица не ти држи вода...тогаш кај ми е мене сметката за 15 години...потрошена струја? Од кога го сменија броилото...ни сметка дојде ни ништо...А да не зборам на каков начин го сменија...па тоа ти се вика чиста провала...Скокаат дечките преку ограда, одат горе на спрат кај што е броилото...земаат едно железо..и оп..се отвори.....па ова го нема ни за дивиот запад..а јас гледам од кај соседите и се чудам што сака да направи...човеков...и си завршија работата...оставија едно ливче хартија пред врата(што може еден слаб ветер да го однесе)...и пред да ја прерипаат оградата...налетаа на мене...абе ајде ..така се менува броило а?
Си требала да го пријавиш тој вработен. Корисникот е должен да им обезбеди пристап на ЕВН до мерното место во секое време, но провалување не е начин. Можеш да се поплачеш телефонски, писмено во нашите служби или пак да пратиш жалба по електронски пат.

Цитирај Топлата вода до сабајле ќе стане ладна...а машината за перење треба да помине и центрифуга...а тогаш може да ми дојде полиција на врата затоа што ѕидовите се текни како лист хартија, па може на некого да му...смета
Дефинитивно дома имате проблем со изолација, како звучна така и топлотна. Патем, на оние на кои им пречи центрифугата навечер, сигурно им пречи и преку ден. ;)

Цитирај ...мене само ме интересираше...зошто таа бандера...ГО НАРУШУВА МОЈОТ МИР ...а богами и СПОКОЈСТВО
Затоа ЕВН се криви?

Originally posted by brza brza напиша:

...a , kolku vreme ima ,..otkako si ja kupil?збунетост
4 години.
Цитирај ...tuku,..ne me zezaj ,..da se samo za nekolku dushi,..nikoj ne bi ti gi,ni spomnal.....se raboti za stotici iljadi,..koishto nemaat asalna mreza,..a, redovno ti gi "davaat" tie famozni 33!изненадување
А што мислиш ти? Со колку пари се гради мрежа?

Цитирај ...duri i tuka vo skopje,..na samo nekolku kilometri od centarot,..ima golema razlika vo ..efiukasnosta na mrezata...zatoa,..ne im kazuvaj kako e,..na tie shto znaat,..kako e!изненадување
Па од кажаново не добив впечаток дека ти имаш поима како е.

Електричната мрежа и електро-енергетскиот систем не се градат само со пари. Треба време и правилно предвидување и планирање.
Со електрична инфраструктура предвидена за 3000 жители сместени во 1000 бараки од по 60m^2 со греење на дрва, неможеш да напојуваш 10000/15000 жители во 1000 триспратни куќи и згради чие греење е на електрична енергија. Дозволата за градба на обејкти од тој тип е условена со имање ЕЕС и приклучок на електричната мрежа, водовод и канализација. Притоа при изработка на ДУП законски МОРА да се предвидени локации и услови за градба на инфраструктура какви што се трафостаниците. Дали тие 1000 куќи се легално изградени или се дивоградби? Како електродистрибуција да го предвиди зголемувањето на конзумот кога за тоа нема никаква евиденција ниту наговестување. Кој ќе дозволи да му копаат низ приватен имот, и кој ќе дозволи ископ на цели улици и приватен имот за промена на кабловска мрежа изградена да напојува мнгоу помал конзум? Да не збориме за колку би го чинело тоа оној кој ќе плати тоа.

Originally posted by konan konan напиша:

kakva glupost GLUPOST
znaci EVN e eden od sistemite koj vekje od pocetok pravat gragjanska razlika od prv ili vtor red sela so 15 kukji?

sramno
Не сваќам каква граѓанска разлика зборуваш? Дали е подобро да се подобри напојувањето на 0.75% од населението или на 0.001%?
Понатаму, чива обврска било да изгради мрежа за тие 15 куќи?

Цитирај
aj da razgovarame kako normalni lugje
Би те замолил.
Цитирај
MONOPOLOT sto go ima EVN e neviden prave sto saka
Некој на EVN и ја продаде електродистрибуција. За време на продажбата имаше обиди за повеќе масовни протести за спречување на продажбата. На колку од нив присуствуваше ти?

Цитирај
za angazirana mokjnost? klasicna krazba

ako plakjam jas kilovat po tolku i tolku sto mi naplakjas ti za zaangazirana mokjnost?
Прво, јас не наплаќам. Моите мислења се мои мислења, не нечиј официјален став. Второ, ангажираната моќност е законска ставка одобрена од регулаторна комисија на РМ. Прочитај во мрежните правила за тарифните модели.

Изменето од gOJDO - 19.Јули.2010 во 17:21
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 17:46
Вака...Да не одам со реплицирање па да излезат километарски текстови
За првото што го напиша...Броилото се наоѓа во една викенд населба на 15 км. од центарот на Скопје. Струја трошиме по потреба(ако некој отиде добро..ако не нема кој да троши струја..)...сметки ни стигнуваат по 112 (мислам толку, не ме држи за збор да не одам сега да барам)...ама тоа не е за потрошена електрична енергија. Порано и тие 112 не ни стигнуваа..па среќа човекот што ги читаше броилата кај што живееме, го замоливме па среди работа. Сметките ги доставуваат на нашата адреса...исто и вода, телефон и сл..

Во врска со второто...Вратата на дворот отклучена, на призмејето отворена врата...значи се гледа дека моментално има луѓе во таа куќа...Што значи пристапот и те како им беше овозможен..но некој преферира скокање...не дека мене многу ми смета(тој се измачи не јас)..само ти велам..начинот им беше крајно...нетолерантен...
А навистина не знаев дека постои електронска форма за поплаки ..тоа си признавам за нареден пат ќе знам..кај да ....плачам...

Третото за изолацијата...е што да правам, такви ги изградиле овие станови..знаеш на се се штеди...звучната изолација е лоша...топлотната верувај ми...кога железарското парно ги грее сите станови околу тебе(24/7)..вклучувајќи го и твојот...тогаш се спие со сите отворени прозори во зима ..а центрифугата...навечер не смееш да галамиш ..наутро можеш...пааа..кога ми викнаа полиција овие под мене за ситница...значи за центрифугата...сите специјалци ќе ги донесат

А за најпоследното..да ЕВН се криви...кабли да ми висат над глава, комшиите да ми се дерат..како некои со најнизок степен на култура...и да не мотаат толку време...па те молам..зарем не ми го нарушија нормалниот тек на живот
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 17:59
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Вака...Да не одам со реплицирање па да излезат километарски текстови
За првото што го напиша...Броилото се наоѓа во една викенд населба на 15 км. од центарот на Скопје. Струја трошиме по потреба(ако некој отиде добро..ако не нема кој да троши струја..)...сметки ни стигнуваат по 112 (мислам толку, не ме држи за збор да не одам сега да барам)...ама тоа не е за потрошена електрична енергија. Порано и тие 112 не ни стигнуваа..па среќа човекот што ги читаше броилата кај што живееме, го замоливме па среди работа. Сметките ги доставуваат на нашата адреса...исто и вода, телефон и сл..

Во врска со второто...Вратата на дворот отклучена, на призмејето отворена врата...значи се гледа дека моментално има луѓе во таа куќа...Што значи пристапот и те како им беше овозможен..но некој преферира скокање...не дека мене многу ми смета(тој се измачи не јас)..само ти велам..начинот им беше крајно...нетолерантен...
А навистина не знаев дека постои електронска форма за поплаки ..тоа си признавам за нареден пат ќе знам..кај да ....плачам...

Третото за изолацијата...е што да правам, такви ги изградиле овие станови..знаеш на се се штеди...звучната изолација е лоша...топлотната верувај ми...кога железарското парно ги грее сите станови околу тебе(24/7)..вклучувајќи го и твојот...тогаш се спие со сите отворени прозори во зима ..а центрифугата...навечер не смееш да галамиш ..наутро можеш...пааа..кога ми викнаа полиција овие под мене за ситница...значи за центрифугата...сите специјалци ќе ги донесат

А за најпоследното..да ЕВН се криви...кабли да ми висат над глава, комшиите да ми се дерат..како некои со најнизок степен на култура...и да не мотаат толку време...па те молам..зарем не ми го нарушија нормалниот тек на живот
Procitano mi e se po 100 pati nema potreba, a za diskriminacija?
zar tie lugje ne plakjat ednakvo el energija kako i ostanatite?
obvrska cija?
pa obekjanata investicija i onaka ja sproveduvate samo vo urbani delovi kade sto prikazuvate ogromni troskovi so  napumpani stavki za da pobrzo  pokazete deka : ete, nie go ispolnime nasiot del, svasta
 


Изменето од konan - 19.Јули.2010 во 18:16
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 19:22
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:



.....................
Цитирај ...tuku,..ne me zezaj ,..da se samo za nekolku dushi,..nikoj ne bi ti gi,ni spomnal.....se raboti za stotici iljadi,..koishto nemaat asalna mreza,..a, redovno ti gi "davaat" tie famozni 33!изненадување
А што мислиш ти? Со колку пари се гради мрежа?

Цитирај ...duri i tuka vo skopje,..na samo nekolku kilometri od centarot,..ima golema razlika vo ..efiukasnosta na mrezata...zatoa,..ne im kazuvaj kako e,..na tie shto znaat,..kako e!изненадување
Па од кажаново не добив впечаток дека ти имаш поима како е.

Електричната мрежа и електро-енергетскиот систем не се градат само со пари. Треба време и правилно предвидување и планирање.
...da de,изненадување..srekja shto imame nie i takvi shto znaat  kako...i na koj nachin,...chista srekja,...shtom da ti kazam!задоволствоизненадување

tuku...mene ne mi ni treba da go znam toa shto ti tuka go kazuvash ,..a i ne me interesira be!...jas ne znam ,..ama gledam deka mnogu maka si machat so ...tvojata struja,...da ne ti opishuvam kako,..ne znam!тага

...ama ti sigurno znaesh ...siguren sum i jas vo toa!да

samo,...mislev deka znaesh i deka si tuka ,...vo evropa ,..dodushe , nekade na nejzinio periferen del vo sekoj pogled,..

sepak,...evropa e be.збунетост..ne afrika,..pa da  ni kazuvash:

...poleka ,pojma nemate vie ,....ne odi toa taka ,..isl.

..odi be!,..ama , potrebno e i nekoj stvarno da ima pamet,..i da znae kako odi,..ako vekje se nafatil da ni pravi pat,..za odenjeto...



Изменето од brza - 19.Јули.2010 во 19:24
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 19:40
ej decki, ne e za prepukuvanje na licni stavovi, tuku fakti i vistina, a vistinata e deka energetskiot sistem i prenos ni se katastrofa, paarite, ili golemiot del  odat za amortizacija na postoeckite sistemi, koi se strasno skapi za oddrzuvanje, taka da mnogu malku od parite ostanuvat za reinvesticija. za da se podignat renovirat i instalirat novi sistemi se neophodni krediti so niski kamati , a toa barem sega e tesko.
Proracunot na evn sprema broila e vo red
problem e vo naplatat, sto sum jas vinoven da imam nestabilen sistem koj nonstop varira i prave problemi na osetlivi i taka evtini kukjni aparati koj nemozeme da si dozvolime da gi smenime. problemot e  vo vkupnata  NENAPLATENA  ne naplatena el energija.
domakjinstvata  imat naplata nekade pod 70% vo mk. sto znaci deka evn treba da si gi sobere parite od albanskiot del na mk, koj nenaplatata e nad 90%. znaci: neka si gi soberat parite i neka si ja poterat rabotata kako sto treba pa ke nema problem.
propust na lugjeto sto gi citat  broilata? svsta, pa stajte pripejd karticki , i onaka broilata 50% vi bea donacii pobaratjte i za karticki pa citajte regularno. EVN pa neli e sramota da ono so tolku elektonika i napredna tehnolohija da ostave se na faktor covekне
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.