IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВН-Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВН-Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 22:42
(цитат)ERKONSHN немам и не се ладам,тоа е за богатите,а јас не сум богата.Работа немам затоа што ме избркаааа
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 23:37
Целиот проблем со повисоките сметки е во новите броила...Не знам како се подесени точно , после направена споредба покажуваат околу 15% повеќе киловати а со тоа нормално идат повисоки сметки...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 23:44
 a, kako se napravila taa sporedba?збунетост

..edino validno bi bilo da se pushti struja istovremeno niz sigitalniot i  i analognioit ,...pa, da vidish koj vishe  troshi...ili pak,...neshto shto znaesh tochno kolku troshi,..za da vidish dali e stvarno taka  ...meri odredeno vreme,... ne gledam na koj drug nachin...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 23:53
Има стручни лица за тоа брза ... можам да мерат на колку сакаат начини , не им е проблем тоа намигнување само потенцирам дека според нив тоа е проблемот...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 12:32
Originally posted by brza brza напиша:

 a, kako se napravila taa sporedba?збунетост

..edino validno bi bilo da se pushti struja istovremeno niz sigitalniot i  i analognioit ,...pa, da vidish koj vishe  troshi...ili pak,...neshto shto znaesh tochno kolku troshi,..za da vidish dali e stvarno taka  ...meri odredeno vreme,... ne gledam na koj drug nachin...
probelem so strujata, odnosno so digitalnoto mereje ima DA , no samo toj sto mere precizno.
problem e vo evn sto ne go ingormira narodot dovolno za izborot na tarifni modeli.
jas koristam tarifen model sredna tarifa.
znaci ako koristime skapa i evtina struja MORA mnogu da se obrne vnimanie na toa koga i kako sto vklucuvame,
Vistina evtinata tarifa e za nesto poeftina, no skapata koja e mnogu po prisutna preku cel den, i koja e sekako dosta poskapa od normalnata.
moja preporaka e sekoj da si provere kolku ima na evtina , kolku KW na skapa struja, i sam da si prerachuna dali voopsto mu se isplakja da koriste evtina i skapa struja, ili da pobara od EVN da se smene tarufen model i da odberte SREDNO tarufiranje.да
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 12:58
Јас на пример прв пат слушам дека има можност да бидеш на средна тарифа ...ама сега кога конан ми објасни
И така секогаш кога има ефтина..нема никој дома, па ова би било исплатливо за сите што се вработени. Особено за тие што се од 9 до 5
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 13:01
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Јас на пример прв пат слушам дека има можност да бидеш на средна тарифа ...ама сега кога конан ми објасни
И така секогаш кога има ефтина..нема никој дома, па ова би било исплатливо за сите што се вработени. Особено за тие што се од 9 до 5
babo, zakonot i tarifata koja ti ja NAMETNUVA evn nikako ne e nameneta za da ti e poarno , tuku da ti gi lapnat pariteLOL
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 13:41
prvo i prvo,..nema eftina i skapa.!изненадување.ushte pomalku ima normalna,( a, shto,...drugata e nenormalna?збунетост!).tuku,...samo skapa i...poskapa,..ili,..konechno im tekna da go ispravat toa pa,..niska i visoka!

...a i ne e bash neshto pomalku poniska "eftinata" ,...tuku , duri cela polovina od,...taa skapata!
...t.e ...duplo poeftina...ili poskapa,...zavisi od kaj gledash !


Изменето од brza - 03.Јули.2010 во 13:42
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 15:06
Ова е етапана на неоколонијализам која требе да ја поминеме.Од надвор знаат како!.?не
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 22:44
ЕВН незаконски испорачува повисоки сметки


ЕВН ги краде жителите на Македонија со испорачување на сметки повисоки од реално потрошенато електрична енергија. Со ова обвинување излегоа денеска претставниците на народно движење за Македонија. Според нив, наплаќањето на дополнителната давачката од 33,33 проценти за ангажирана моќност од страна на ЕВН е незаконски и треба да се укине.

-Според член 68 став 1 алинеа 3 од Уставот на Република Македонија, само Собранието може да утврди јавни давачки. Меѓутоа, Собранието на РМ, ниту во Законот за енергетика од 19.09.1997 кој е вон сила, ниту пак во важечкиот Закон за енергетика од 24.05.2006, нема утврдено јавна давачка од 33,33, отсто за ангажирана моќност!

Според Бачев, незаконското наплаќање го утврдила и регулаторната комисија за енергетика. Таа најпрвин во 2007-та донела одлука со која го одобрила наплаќањето на дополнителни 33,33% за ангажирана моќност за една година подоцна односно на 29 октомври 2008 да ја укине.

-И покрај укинувањето на одлуката, граѓаните во сметките за струја и понатаму го плаќаат надоместокот од 33,33 отсто. Затоа, НДМ смета дека Владата мора да го спречи овој грабеж на граѓаните, со кој недозволиво секој месец некој прави профит од милиони евра врз грбот на македонските граѓани!

Бачев додаде дека и доколку владата не реагира на неговиот повик ќе ги повикал граѓаните на непослушност, односно сметките за струја да ги плаќаат намалени за 33,33 проценти плус ДДВ. Oбвинувањата од ЕВН не сакаат да ги коментираат.

Абеее ајдееее

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 12:39
a be,збунетост...mene taa famozna tretina odamna mi go dupi pametot ama...ne e taa od vchera,..i nivna izmislica , pa sega oni da treba  si go krkaat (verbalno)!..изненадување.Tuku,...ebanata drzava, koja shto im go dozvoluva toa,...ushte od pamtivek!лутина

...ps...ako na nekoj mu smeta izrazot...togash neka si go trgne,...ili neka go trgne avtorot negov,...ama , se mi se chini deka bash i poradi toa,...i se moze na ,...ebanata,..da ne kazam pak shto !


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 13:27
Еве сега .... ново....освежување  во ЕВН.....намигнување
 
Триесет и тројца студенти, поделени во три групи, летово ќе бидат ангажирани во работните процеси во различни оддели во компанијата ЕВН-Македонија. Како што објаснуваат оттаму, целта на овој проект, кој втора година по ред го спроведува компанијата е стекнување на практично искуство кое им недостига на младите и перспективни кадри.
-Практикантите се млади лица на возраст до 27 години кои ја завршуваат претпоследната или последната година од школувањето, дипломираните и оние кои се на постдипломски студии, што воедно беа и критериумите за учество во проектот - вели Вернер Хенгст, претседател на Управниот одбор на ЕВН-Македонија......

Тој појаснува дека човечките ресурси се највредното нешто за компанијата и затоа се обучуваат млади и талентирани кадри....

Низ практичната работа студентите ќе ги води ментор, лице определно да обезбеди вовед на практикантот во работната средина и запознавање со правилата и процесите во компанијата......

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 13:44
ete gledahs,...ne bile lugjeto samo ...gulikozi.....изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 13:53
мислам дека и ЈК Водовод и канализација треба да воведат ""ангажирана моќност"".а ако им забранат нека смислат..""сијалично место"" односно ""чешма"'..

а зошто нема акциза на струјата?нели е тоа луксуз?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.