IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Каква архитектура има Скопје?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква архитектура има Скопје?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 23:32
Dobro, zborev za edna odredena vizura, slika, koja mi se dopadna... mene licno, ne mora da go delite mislenjeto so mene.

A Debar Maalo e apsolvirana tema. Ne mi se ni zbori za toa.
Incredible Blue
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 01:36
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Dobro, zborev za edna odredena vizura, slika, koja mi se dopadna... mene licno, ne mora da go delite mislenjeto so mene.

A Debar Maalo e apsolvirana tema. Ne mi se ni zbori za toa.
па токму за тоа зборма, не се работи само за една моментална визура туку многу повеќе, а и претпоставувам ти се разбираш во тие работи и ме разбираш што зборам
фала богу и мене интересен ми е Уставниот суд кога ќе го видам од Илинденска, но кога ќе помислам каков архитектонски и урбанистички грев е...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 02:01
малку да се образоваме околу културата на градов од 20-ти век која очигледно за жал многу малку луѓе ја познаваат, ниту пак некогаш се потрудиле да ја запознаат
на пример жалосно е како некои луѓе сеуште мислат дека некои објекти се изградени под влијание на комунизмот и дека се правела некаква деградацијуа на културата...
многу од објектите кои треба денес да ги третираме како архитектонски ремек дела, денес скапуваат и се фрлени или во заборав, или во краен презир и омраза, што води кон нивно губење

Денешната градска болница (оригинално биро за осигурување) објектот е во стилот на функционализмот и за свое време ултра модернистички, особено се нагласени правите непрекинати линии на прозорите и нестандардната, но чиста геометриска форма


Иконичниот објект, познат уште како Метропол, изграден во стилот на тогаш современиот Streamline/art moderne стил, со нагласени заоблени рабови и делумно стаклена површина
Веднаш до него се наоѓа Стоковна куќа Нама, подоцна ТИПО, па денес Сити галери, надоврзана стилски вклопена лепенка на Метропол, изградена во 1954 година


Парламент на Р.М. оригинално седиште на тогашната Локална управа на Србија, нагласен облик на петоаголна тврдина, со внатрешен двор и чисти геометриски форми на фасадата, низ неговата историја е неколку пати модифициран и надградуван со неколку сали и кабинети, интересен е енериерот кој е богат со домашни резби и слики



Работнички дом, сегашен ССМ, заедно со ЕСМ-ЕВН се првите „облакодери“ во градот, во склоп на тогашниот модернизам
 

Соборниот храм, започнат во 1966 година и сеуште недовршен, направен е да биде показател на сопственото модено време, но да ги задржи сите стандарди на македонската сакрална архитектура, брилијантна комбинација од стилови
денес му фалат некои фасадни елементи, а фреските во внатрешноста не се ни половично завршени


О.У. Песталоци, објект кој за жал е помалку познат и доста неценет, а е иконичен, изграден е како еден од објектите на постземјотресната солидарност и е еден од првите асеизмички објекти во градов, и пионер кај објектите со базна изолација од земјотреси (и тоа во пошироки светски рамки)



ќе пишам уште нешто во скоро време, сега немам време
инаку сликите и дел од информациите ми се од фејсбук страната на ПАБ (прва архи бригада)
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2014 во 01:30
проект за основно школо во Капиштец... се надевам дека навистина покрај сето ѓубре во градов ќе добиваме повеќе вакви светли точки

http://besianmehmeti.com/kapistec-primary-school/




инаку... се навратив назад во темава, со постови од 2011 и се смеам... од G-mall добивме уште една вековна дупка, City Mall крајно ме разочара, а Џеваир кулите (кои беа само концепт) се градат изненадувачки брзо
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2014 во 23:29
glupo li pitanje.изненадување

pa barokna  koja druga?
Бог да чува!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2014 во 22:54
Originally posted by kocko kocko напиша:

glupo li pitanje.изненадување

pa barokna  koja druga?
да беше барокна ќе бев значително позадоволен отколку што сум сега смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.