IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Каква архитектура има Скопје?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква архитектура има Скопје?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 12:35
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


Од крајната реченица на твојот коментар гледам дека воопшто не си разбрал што кажувам-ломот воопшто не се однесува на ентериеротнамигнување

А дали зградите кај нас биле секогаш сивило и неукрасени, исто така нема да го коментирам, погледај слики на старо Скопје па ќе ти се разјасни малку дека не зборувам за Европска средновековна уметност.


како што реков, се тоа е архитектура задоцнета околу пола век која се градела кај нас и кај србите (другото од југославија било под австроунгарија, и затоа ги имаат тие градби, на пример Босна)
сликите од старо скопје не кажуваат ништо, Скопје почнал да станува таков град откако потпаднал под СХС како што кажав, пред првата поливина на 20-ти век никаде кај нас нема такво праче на неокласицизам, или готика и т.н.
сите примери на таа архитектура се од Франција, Германија, Австрија, или некоја од северноевропските земји, сите се изградени во  други времиња, најдоцна до почетокот на 20-век
или пак постојат примери како во америка, каде се мешани стилови поради недостиг на култура и историја


не го разбирам фанатизмот кон таквата архитектура општо кај народот, еве на пример ако дојде некој французин тука, ќе сака да го гледа истото што го има кај него?
ај замисли ги французите како плачат зошто Версај бил неокласичен, а не во стилот на охридската архитектура?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:






збунетост.....идејаГрадежен Факултет








е тука си веќе во право, градежен е дамка на комунизмот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/412C4F971746A047A6C7410F7D53C1EE.jpg

болен
еве тука повторно не си во право, ние ги викаме комиблокови но не се, вакви примери имаш во секој нормален град во светот, или низ европа, ако повеќе ти се свиѓа тој муабет
и мене ми сметаат стамбени блокови, но оние кои се во центарот, и некогаш узурпирале урбанистички целини (еве на пример ми сметаат блоковите на ул. Македонија оној на Дал мет фу на плоштад)
но блоковите во Карпош, Аеродром, Ново лисиче и други пост земјотресни населби се дел од таква целина, и целата населба е таква, Карпош не ми е познат толку многу, но Аеродром и Лисиче се можеби најдобрите населби за живеење во градот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


Од крајната реченица на твојот коментар гледам дека воопшто не си разбрал што кажувам-ломот воопшто не се однесува на ентериеротнамигнување

А дали зградите кај нас биле секогаш сивило и неукрасени, исто така нема да го коментирам, погледај слики на старо Скопје па ќе ти се разјасни малку дека не зборувам за Европска средновековна уметност.

што се однесува до реченицата, признавам, не ја разбрав не%20знам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 18:51


За архитектура зборувам како обичен граѓанин, жител на Скопје со некое свое видување, затоа момче релаксирај се и не замерај.големо%20гушкање

Се согласувам дека Аеродром е убаво урбанизирано место за живот, средено, со убава инфраструктура, а многу ми се бендисува и овој комплекс во Кисела Вода (иако искрено заради местото никогаш не би живеела таму, многу прометно, бучно, нечисто, али кој ги проктирал комплексов-секоја чест).

Ми се бендисуваат и овие на Илинденска, карши Лира оној луксузниот комплекс згради.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 13:21
и ја сум обичен жител на Скопје, ама убаво ми е ако граѓаните имаат свест за она вистинското што му се случило и што му се случува на градов

и мене ми се допаѓа неокласицизмот и пластиката по фасадите, и за тоа има добри примери кои ги имам постирано во нишката за слики од твојот град
глупо ми е што народот се однесува некако збунето, и јас не знам многу за архитектурата и урбанизмот, ама кога сакам, се информирам за нешто и го критикувам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 13:34
еве го она за кое коментираше во времето кога е изградено

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 16:14
непрепознатливоизненадување, така е кога кај нас за свое се смета само она што е после влезната врата на сопствениот стан, и навистина е така, многу тешко е да се убедат станарите да дадат пари за одржување, за поправка, за промена...

Не ми се верува, јас живеам во оваа населба, да не ми кажеше немаше да ја препознаам.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 20:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

непрепознатливоизненадување, така е кога кај нас за свое се смета само она што е после влезната врата на сопствениот стан, и навистина е така, многу тешко е да се убедат станарите да дадат пари за одржување, за поправка, за промена...

Не ми се верува, јас живеам во оваа населба, да не ми кажеше немаше да ја препознаам.
е така е така е, исто така само ги интересира политиката позади одредени објекти, а не и самиот објект или проект
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 15:16
според мене, една од поубавите згради во Скопје

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 02:48
Generalniot urbanisticki plan za Skopje e donesen vo 1967, a trebal da se realizira najdocna do 1981...
So Juzen bulevar kako centralna gradska ulica, i Severen bulevar kako obikolnica...

...2009, konecno napravena obikolnicata, ne celosno...
...2010, od Juzen bulevar ni traga...
...Haos vo K.Voda, Debar maalo, Centar...

Toj haos i slikata na gradot koj sekojdnevno go gledate, vlijae na site nas...
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 12:30
Тема: Каква архитектура има Скопје?

Uste nekoja godina, pa anticka...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 00:36
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Generalniot urbanisticki plan za Skopje e donesen vo 1967, a trebal da se realizira najdocna do 1981...
So Juzen bulevar kako centralna gradska ulica, i Severen bulevar kako obikolnica...

...2009, konecno napravena obikolnicata, ne celosno...
...2010, od Juzen bulevar ni traga...
...Haos vo K.Voda, Debar maalo, Centar...

Toj haos i slikata na gradot koj sekojdnevno go gledate, vlijae na site nas...
за жал, тие утопистички планови во кои ја имало иднината ни која Баба ванѓа не можела да ја предвиди, не се реализирани
инаку, Јужен не е централен, туку си е ист во позиција како и во име глупчоа централни се Партизанска, К.Ј.Питу и Јане Сандански, а како централни може да се земат Илинденска и Гоце Делчев и целата делница од булевари кои досега се користеа како автопат
е сега, околу централниве би требало да се формира прстен од повеќе булевари крстени според републиките од Југославија, Србија (недовшен), Војводина, Хрватска (не постои), БИХ (недовршен), Словенија, Црна гора (не постои) и сите овие го формираат Северен булевар, а заедно со Јужен формираат прстен, а околу во далечината треба да биде скопската обиколница, поврзана со булеварите преку клучки
со ова се добиваат повеќе прстени (вклучувајќи ги и Голем и Мал ринг) измеѓу кои се шпартани повеќе улици и булевари кои ги поврзуваат, со што па се добива контролиран сообраќај и кога има голем проток на возила
во моментов има само краци кои водат кон една точка, што доаѓа до задушување

епа власт, фати таму нешто да работиш!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.