IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Мостови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мостови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2013 во 12:08
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2013 во 19:19
ко на Велија мостот во Охрид е смеење
само што овој не се распаѓа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 12:33
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2013 во 00:08
optichka iluzija
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:59

Карлов мост - Чешка

Сместен во Прага, овој мост на В’лтава содржи повеќе споменици, а воедно важи за вториот најстар мост во Чешка. Неговото богатство е историјата, како и неколкуте легенди кои што се врзуваат за местото.Изменето од Valerija - 17.Ноември.2020 во 20:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 13:07
 Bridge Bastei, Германија


Оваа камена формација е навистина посебна и на неа е изграден мостот е нечто что секако треба да се види. Кога сте веќе таму, обавезно посетете го и Лиленштајн.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2016 во 15:39

Мило Вијадукт е највисокиот мост во светот кој се протега врз долина на реката Там во Јужна Франција, а слободно може да кажеме и дека е еден од најубавите мостови во светот.

Мостот ја носи титулата „највисок мост на светот“ во однос на висината помеѓу самата основа на мостот (т.е. неговите темели) до највисоката точка на мостот – растојание кое изнесува 343 метри, додека во однос на висината врз која се протега, таа изнесува 270 метри – што го прави 12-ти највисок мост во светот.

Мостот, дело на познати француски и англиски архитекти, е долг 2460 метри и за прв пат за сообраќај е отворен во 2004 година. Почнат е да се гради на почетокот од 2002 година, а целиот проект чини 394 милиони евра – пари кои би требало да се отплатат со патарината до 2080 година.

najvisokiot-most-na-svetot-1

najvisokiot-most-na-svetot-2

najvisokiot-most-na-svetot-3

najvisokiot-most-na-svetot-4

najvisokiot-most-na-svetot-5

najvisokiot-most-na-svetot-6

najvisokiot-most-na-svetot-7

najvisokiot-most-na-svetot-8

najvisokiot-most-na-svetot-9

najvisokiot-most-na-svetot-10

najvisokiot-most-na-svetot-11

najvisokiot-most-na-svetot-12

najvisokiot-most-na-svetot-13

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 03:40
навистина импресивен инжињерски подвиг... само не ми е јасно зошто морало баш тука да помине автопатот трепкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 09:28

Нов мост направен во вид на круг за подобар поглед


На јужното крајбрежје во Уругвај се изгради нов мост во вид на круг. Архитектот Рафаел Вињолу, вели дека мостот е изграден во вид на круг со цел возачите да ја намалат брзината на возење и да уживаат во панорамската глетка на пејзажот пред нив.Мостот се градел 12 месеци, а освен патот има и пешачки дел за оние кои сакаат да подолго да уживаат во глетката. Локалните власти се надеваат дека мостот ќе привлече многу туристи.Изменето од Valerija - 17.Февруари.2016 во 09:28
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:14

Овој неверојатен мост се претвора во подводен тунел кој ги поврзува Данска и Шведска

Овој уникатен пат го поврзува данскиот главен град Копенхаген со шведскиот град Малме.

Ересунд, дизајниран од данскиот архитект Георг К.С. Ронте, бил отворен на 1. јули, 2000 година. Мостот се протега околу 8 километри пред да помине преку вештачки остров и потоа се претвора во тунел од должина од 4 километри под каналот Флинт,

Ова место е интересноод биолошка како и од архитектонска гледна точка: Ботаничката асоцијација на Лунд идентификуваше над 500 различни видови растенија на островот, кој бил конструиран од материјал извлечен од морското дно.

ms01ms02ms03ms04ms05ms06ms07ms08

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2016 во 21:14

Ѓаволски мост - Германија

За него се поврзани многу легенди, поради совршениот лак на мостот, а една од нив е дека само ѓаволот можел да создаде такво чудо, но тоа не е вистината.Изменето од Valerija - 17.Ноември.2020 во 20:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2016 во 08:17

Бруклински мост - САД

Овој славен мост пружа фантастичен поглед кон Големото јаболко, така што доколку некогаш одите во Њујорк секако дека треба да го посетите. Инаку, мостот ги поврзува Бруклин со Менхетен.Изменето од Valerija - 17.Ноември.2020 во 20:54
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2016 во 09:08

Golden Gate Bridge, Сан Франциско

Прекрасната глетка од овој мост во Сан Франциско никогаш не застарува. Она кое ги фасцинира илјадниците туристи е начинот на кој мостот и синото небо се спротивставуваат на густата магла.

10-najpoznati-mesta-vo-svetot-spored-fotkite-na-turistite-10.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2016 во 08:42

Мост кој ги руши законите на физиката (фото)


На светов постојат многу неверојатни работи, за некои од нив, дури и кога ви се пред очи, не сте свесни колку се посебни.

most-koj-gi-rushi-zakonite-na-fizikata-01.jpg

Една од тие работи е генијалноста на човекот.

Во 2002-та година целиот свет се восхитуваше на аквадуктот „Veluwemeer“ - ремек-делото на најдобрите инженери кои го поврзаа копното на Холандија и Флеволанд со вештачки остров.

Многу различни идеи биле разгледувани, вклучувајќи и подводен тунел и обичен мост. Но, овие проекти биле прилично скапи и ќе било потребно многу време за да се изградат.

Конечно, донеле неверојатна одлука да направат воден мост.

Денес поминуваат над 28.000 автомобили низ овој мост , а бродовите непрекинато се движат во водите.

Не се заборавени ниту пешаците, за нив има посебни пешачки места за движење, од двете страни на автопатот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.