IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - А што прави овој народ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

А што прави овој народ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 69>
Автор
Порака
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 23:03
 
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

И муабетот повеке ми беше за казните. Оти ако народов мора да с еказни според законот, ако народот мора д аплати (посебно оние со фирмите) наредени се казните, тогаш зошто државата да не се казни самата себе. Ги гледам вработените во градинките кои ’’работат на црно’’ и не им е дадена плата и се прашувам- Зошто државата не с еказни себеси со 17 000 евра по вработентага

За пушење цела плата


- за фрлање отпад 50 евра
- за плукање 50 евра
- за вршење нужда на јавно место 50 евра
- за фрлање догорчиња 50 евра
- за немање противпожарен апарат
и елек во автомобилот 150 евра
- за пушење во јавна просторија од 150 до 300 евра
- за паркирање на недозволено место 45 евра
- за возење во алкохолизирана состојба до 300 евра


За фирмите „богатство“ од казни


- ненавремено пријавување добивка 2.000- 3.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на персонален данок 500- 1.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на ДДВ 5.000 евра
- немање регистар на трансакциски сметки 15.000-20.000 евра
- немање фискален апарат 4.000-5.000 евра
- неиздавање фискална сметка 4.00-5.000 евра
- доцнење даночна пријава 7.000-9.000 евра
- непријавен работник 15.000 евра
- ненавремено плаќање акциза 4.000-5.000 евра



Gospogo ama ova se zakoni koi ne shtitat nas graganite,a ne poedinci,ni ja shtitat okolinata,i mora kaznite da bidat golemi za da se pocituvaat pravilata.Znaesh li kolku ima zaposleni vo privatniot sektor koi zemaat po 6000 den a nemaat nikakvo osiguruvanje,a duri i gazdite gi seksualno maltretiraat.Za takvi prekrsh*teli na zakoni treba golemi kazni,nikoj ne ve tera da gi prekrshuvate zakonite,ako mislite deka ste pogolemi od niv ke si platite kazna ili idrizovo ako mozete da dojdete na red od komshiite albanci

Изменето од Анастеа - 23.Март.2010 во 18:43
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 15:54
...., ВЕРОЈАТНО ЧЕКА ДА МУ ОПНАТ НЕКОЈА КАЗНА!?,... па полесно се поминува платен месец во државните институции!?,...ако има место?,...и таму се чекало на ред!?...поготово ако си на социјална помош од државата!;...
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 22:44
Гледа како оваа влада не ги почитува ТИЕ ЗАКОНИ(на пример повраток на ддв, исплаќање на пензии и плати на време, одржување на своите обврски) и нема кој да ја казни и одлучува да не плати ниту една казна!!!  
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 22:45
чека закон за ЕУТАНАЗИЈА ........... уште тоа остана да му го направат ........ да го исклучат од апаратите за одржување ...............
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 13:48
Спие на ушитага. Ај сега некој нека ми каже дека не му е криво што не разбрал за тендерот па да конк*рирал, да го добиел во строг центар, за тие паризбунетостКој од нас 2 милиона и кусурот не се јаде жив? Абе родиме мајко со к`смет и фрлиме на буниште ( ама блиску да владеачките гарнитуриголема%20насмевка)...па па пааа која заработка овој народ пропуштиизненадување
Паркингот околу Собрание даден на 20 години за 26.800 евра
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 13:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Спие на ушитага. Ај сега некој нека ми каже дека не му е криво што не разбрал за тендерот па да конк*рирал, да го добиел во строг центар, за тие паризбунетостКој од нас 2 милиона и кусурот не се јаде жив? Абе родиме мајко со к`смет и фрлиме на буниште ( ама блиску да владеачките гарнитуриголема%20насмевка)...па па пааа која заработка овој народ пропуштиизненадување
Паркингот околу Собрание даден на 20 години за 26.800 евра
 
 
а бе многу пари му зеле на човекот изненадувањеизненадување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 14:45
....ijas se chudam !...budala nekoj sigurno ,...ama , najverojatno za denari se raboti !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 20:20
Dodeka francuskite prostitutki protestiraat za nekoj zakon koj niv gi zasega, makedonskata inteligencija spie. Spie za Skopje 2014, spie za imeto, spie za partiskite vrabotuvanja, spie za swedmilk...ali zatoa zrtvite se razbudija. Protestiraat ne od ideoloski, i demokratski pricini, ami od egzistencijalno- kratkorocno- sebicni: za vrekja brasno, i nekoja administrativna raboticka za 15 000. Pa protestiraat protiv minatoto a se slepi za segasnosta. Koi idioti protestiraat protiv ona sto vekje pominalo..osven Makedoncite????

Koga vekje ednas kje se naspie dovolno inteligencijava, pa da se razbudi? Oti nejze najmnogu treba ja interesira povisokata kolektivna cel, da cuvstvuva potreba da se vkluci vo kreiranjeto na sistemot, vo idninata.

Francuskite prostitutki se poosvesteni za ona sto niv gi tangira, od nasite umovi.
Sto e sledno?
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 20:42
Овој народ само докажува колку е садо-мазо настроен....лутина
Државата (Владата) го работи како што сака..... го цица како да сака да види која е долната граница на издржливост..... му наметнува глупави закони и ступидоидни проекти.....ги уништува сите морални вредности и наметнува нови погледи (наводно Демохристијански).... а народот...збунетост
Народот седи, молчи, трпи, гледа вести, се радува дека во Грција има криза, гладува....и се  дели, се дели како што никогаш до сега не бил поделен.....
 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 15:10
Najvaznoto prasanje:



Kolku sme spremni da go napustime toa sto go pravime vo momentot i da izlezeme na ulica???????????????

Ama ne da izlezeme na ulica za da protesirame protiv toa sto bilo , tuku za toa sto doprva treba da dojde.

Ocigledno deka nikoj ne e zadovolen vo ovaa drzava. Site sme nad 18 godini, a koga si polnoleten ima dva izbora, ili si NORMALEN ili si NENORMALEN. E ako sme NORMALNI, kako sto tvrdime site, pa togas sto cekame? Nekoj da ne organizira, pari, moral, mozok ili drugo?????????????????????????????? I jas ne sum zadovolen od ova sto se slucuva ama nekako ne znam sto treba da napravam za da bide podobro. Iskreno ne ni znam od kogo treba da pobaram pomos za da mi pomogne mene i na drugite luge koi sigurno imaat problemi sto za mene nikogas nema da bidat razbirlivi.

Sega ke vi kazam nesto. Nekoj ke poveruva, nekoj ne. Iskreno ne me ni interesire bidejki sum zgrozen od cinot na koj sto sum svedok pa ostavam vie sami da precenete vo kakva drzava " ZIVEEME ". Na mojot komsija vo Oktomvri, znaci pred 6 meseci, mu ja isklucja vodata i toa bez nikakva usna opomena, za pismena ne stanuva zbor dodeka zakonot veli deka mora da ima poseba posmena opomena pred isklucuvanje, nitu pak nekakva opomena za da napravi nekaka spogodba za plakanje na rati. Znaci VODATA eeeeeej velam VODATA ne nesto drugo. Osnovniot komponent bez koj fizicki covekoto telo nemoze da izdrzi poveke od 7 dena. Podnese tuzba protiv JPKD-Komunalec za naruseno vladeenje i nekorektna postapka a vo meguvreme sakase sudot da proiznese vremena merka za da mu ja priklucat VODATA dodeka pravosilno da zavrsi predmetot. Megutoa VODA nema. Predmetot go dobi, se prifati vremenata merka, VODA nema. Od Komunalec se zalea do Apelacija, go vratija predmetot na povtorno sudenje, VODA nema. I na krajot padna na predmetot i sega ne znae sto da pravi. A pari, " NORMALNO ", nema , a za VODA ne znam kolku e" NORMALNO " da nema!!!!!

A vo momentot ja slusam Go West od Pet Shop Boys na metropolis radio koja deluva premnogu optimisticki, za ralzika od zivotot na mojot komsija!!!!!!!



Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 10:54
Narodot uziva vo seksot so Gruevski,si go znae zanaetot covekot,zar bi sakale seks so onoj Crvenkovski toj e kako crnogorec saka samo toj da uziva, mu e gajle za narodot

Изменето од Анастеа - 29.Март.2010 во 15:28
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 22:49
Народов си молчи и се надева дека бргу ке помине
- високата цена на јагнешкото пред Велигдентага или се теши дека добро е и со кобасички
- се чуди кога стасаа да ги качат јајцата за Велигден, па слушам место по 2 табли ке фарбаат по 1-колку за адетот
- се покачила струја, му ја мисли како да не уклучува апарати
-се покачубва бензинот па му мисли како колите на крај ке служат како кокошарници
 И така му ја мисли, му ја мисли ама засега ништо не смислуваизненадување
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 22:50
Nishto ne pravi da praveshe neshto nemashe da dojde do ova deredze
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 22:57
Е ај да видам што се случува со оној народ кој се труди или барем се обидува нешто да правиизненадување
Нови вработувања во градинките ќе има но оние кои протестираат може да извисат

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 69>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.