IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Архитектура (слободна тема за дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Архитектура (слободна тема за дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 23:41
mozebi ima,...ne znam!

...inache,...''neimarskite'' arhitektonski gluposti vo skopjevo ....prodolzuvaat:
Македонци кревајте глава горе - куполите доаѓаат!

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2012 во 03:39
Како стил од архитектурата, најмогу за око ми прија неокласицизам, перфектно ми е. И тоа русите со Петробарокон нивни лудница направиле.

И незнам зошто куполи, зошто кога веќе не е функционално, бар да не изгледа симпатично? Не мора убаво, доволно е симпатично...

Изменето од Aureus - 22.Август.2012 во 03:40
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2012 во 21:21
Originally posted by Aureus Aureus напиша:

Како стил од архитектурата, најмогу за око ми прија неокласицизам, перфектно ми е. И тоа русите со Петробарокон нивни лудница направиле.

И незнам зошто куполи, зошто кога веќе не е функционално, бар да не изгледа симпатично? Не мора убаво, доволно е симпатично...
стиловите кои се копии на античките стилови и се влечкале со векови по светов, за мене не се ни најмалку инвентивни, затоа што се кич рециклажа на едно те исто...
но од друга страна се импресивни поради неверојатната геометрија и симетрија која ја имаат тие објекти и тоа како се е како под конец, како и дозата на озбилност и студенило што ја даваат
но сепак, кога веќе се дивам на нешто како класицизмот, многу порадо би се дивел на неговото потекло, односно Римската и Хеленската архитектура, во која има неверојатни архитектонски постигнувања, од уметнички, инжињерен, функционален и урбанистички аспект, како и еден куп дадени основи на денешната современа архитектура

инаку рускиот класицизам е невиден кич и не ми е јасно како луѓе очи не ги болат од сето тоа злато и претерани украси, искомбинирани со силните бои и карактеристичните руски културни елементи


Изменето од zabegan - 22.Август.2012 во 21:25
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2012 во 14:04
Originally posted by zabegan zabegan напиша:Originally posted by Aureus Aureus напиша:

Како стил од архитектурата, најмогу за око ми прија неокласицизам, перфектно ми е. И тоа русите со Петробарокон нивни лудница направиле.

И незнам зошто куполи, зошто кога веќе не е функционално, бар да не изгледа симпатично? Не мора убаво, доволно е симпатично...
стиловите кои се копии на античките стилови и се влечкале со векови по светов, за мене не се ни најмалку инвентивни, затоа што се кич рециклажа на едно те исто...
но од друга страна се импресивни поради неверојатната геометрија и симетрија која ја имаат тие објекти и тоа како се е како под конец, како и дозата на озбилност и студенило што ја даваат
но сепак, кога веќе се дивам на нешто како класицизмот, многу порадо би се дивел на неговото потекло, односно Римската и Хеленската архитектура, во која има неверојатни архитектонски постигнувања, од уметнички, инжињерен, функционален и урбанистички аспект, како и еден куп дадени основи на денешната современа архитектура

инаку рускиот класицизам е невиден кич и не ми е јасно како луѓе очи не ги болат од сето тоа злато и претерани украси, искомбинирани со силните бои и карактеристичните руски културни елементиЕте баш поради тоа, од секогаш сум се воодушевувала на такви градби.

Не сум нешто опасно запознаена со старогрчката архитектура, ама кога веќе е муабетот, само да си кажам дека многу им ги сакам столбовите што ги правеле, би си ставила такви во дневна. Мислам дека тој дел се викаше капитал, колку што памтам од едни стари енциклопедии што ги имам разгледувано. Едноставни, хармонични и ми делуваат стабилно. И то.

Изменето од Aureus - 23.Август.2012 во 14:06
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2012 во 17:20
капитол е врвот на столбот, украсениот дел
инаку тоа што сакам да го кажам е, зошто би се воодушевуивал на ова


кога може да се воодушевувам на оригиналните верзии, кои за свое време биле вистинските архитектонски ремек дела?размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
gabriela855 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gabriela855 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 22:47
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 03:04
Москва, град чија архитектура сеуште не сум успеал да ја разберам голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
gabriela855 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gabriela855 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 10:33
Moskva e interesen spoj na ultramoderni i istoriski gradbi.
Vredi da se poseti no treba da se ima visok budjet zasto vazi za eden od najskapite gradovi za zivot.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 12:59
Ova e vo Svajcarija, Bern i epten mi se dopadna...

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 13:09
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ova e vo Svajcarija, Bern i epten mi se dopadna...

 

и со што ти се допадна оваа градба . Изгледа како Крушево ,Охрид и Велес .
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 13:11
Hahahahah, pa ne znam, imam malku specificen vkus za vakvi raboti. Ne se razbiram premnogu vo arhitektura.. skoro ic da ne se razbiram, ama odma mi padna ova vo oci. Jbg, takov mi e vkusot.. poveke ova mi se dopaga otkolku onie stakleni isprceni zgradi. среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 13:12
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Hahahahah, pa ne znam, imam malku specificen vkus za vakvi raboti. Ne se razbiram premnogu vo arhitektura.. skoro ic da ne se razbiram, ama odma mi padna ova vo oci. Jbg, takov mi e vkusot.. poveke ova mi se dopaga otkolku onie stakleni isprceni zgradi. среќа
 

те влече тебе кон минатото . Носталгичарка 

верувам ако ти предложат да те телепотрират со 200-300 години на зад нема да одбиеш . Исто како и јас де црвенеење
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 13:15
Да, кога станува збор за градбите повеќе ме привлекуваат постарите градби. Ова новиве некако ич не ми се свиѓаат. Да е постара градба, па и малку хорор голема насмевка или не мора да е хорор, ама доволно е да ми биде наизглед необична. среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 13:18
демек Ск 2014 те вади о кожа ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.