IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Изборно гласање од дијаспората
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изборно гласање од дијаспората

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 54>
Прашање: Дали дијаспората треба да гласа на македонски избори?
Одговор Гласови Статистика
28 [30,11%]
8 [8,60%]
56 [60,22%]
1 [1,08%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:11
Сега и ти малку ги изобличуваш работите .
Да не треба јас да лежам затвор оти сум гласал за некого и тој украл или присвоил нешто .
Ако сака некој шо живее во странство да се смени со мене , јас немам проблем ако не ме прашаат за промена на името .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:13
zenmaster sekoj si e makedonec onolku kolku toj sto cuvstvuva. Patriotizmot i ljubovta kon Makedonija ne mozes na nikoj da mu gi odzemes. Bez razlika dali ke ima ili ne pravo da glasa na referendum. намигнување
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:16
Јас не навлегувам во патриотизмот . Како шо кажав немам против ако гласаат за промена или не промена на името .
Ми претставува проблем гласање за пр. парламентарни избори . Тие на запад може да купат пиво после седум јас не можам , не ми одговара Бујан Османи за министер за здравство.....сваќаш тоа јас го трпам . Можеби некој од тие гласови ќе одлучи како ќе ми биде мене .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:20
Ne, ne, za glasanje na lokalni i parlamentarni izbori e apsurdno. Prvo ne ja poznavaat dovolno dobro situacijata, ne gi znaat kandidatite, koj sto ima napraveno vo minatoto itn. A za klucni prasanja kako referendum za imeto, treba da glasaat.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:23
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Кој данок го плаќаат печалбарите ?
Плавиот  дел тие катастрофа тага
 
Секој (македонец) кој овде има имот..плаќа данок на сопствената држава..освен оние кои ете....не ја сметаат ниту како своја..ниту како држава...и се очигледно расположени и да ја уништат..
А никој тоа ..ѓоа не го „гледа„!!!???
намигнување


Изменето од novace - 12.Јуни.2009 во 17:24
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:50
Прво да се изјаснам по сиве прашања!!!
Одговорот е категорично не на сите прашања!!!
Ке образложам
Прво се слагам со сите кои рековте и вие не од истите причини
На микро ниво - не се ни запознати со ситуацијата ( овие од австралија уште мислат дека ни фрижидери немаме )
Второ - Во однос на името- референдумот - стриктно НЕ!!!
Пошо името не се брани по форуми или со референдуми- туку се брани од тука - со сплотеност во едниство- практика каква немала македонија од никогаш - а најмалку последниве години. Така да драга полуписмена емиграцијо - јас сум ги трпел овде сиве срања и моите собраќа - така да јас ке си го менвам името ако сакам и како сакам - и ево одговорно тврдам дека дури и името ново да е ********** Македонија- поголем дел од населението би гласал за - пошо доста ни е од е***е од сите страни. Тие што го напуштија бродот кој тонеше нема што потреба да се враќаат по веслата и јарболите....
Трето- Која сте вие црна дијаспора??? со тен бакс во чрчон??? немој да ме смеете... Ако се дозволи дијаспората да гласа- единствени победници ке се шиптарите- поради нивната бројност, економска моќ и склоноста да прикажат еште еден милион исселени косовари - како македонци - пред тоа нормално, ке си им купат пасоши кај нашиве дупелижачи..
Затоа до сите вас сајбер мудреци и носители на теми имам само една порака- не чепкајте безвезе теми - пошо ако немате што паметно да кажете - подобро ќутите...
А нашава такозвана емиграција ке си гласа во земјите каде што плаќа данок и во истите во кои се криеја 2001...
Поздрав!!!

Изменето од anastea - 12.Јуни.2009 во 18:10
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 18:15
Џон Траконтра , внимавај на речникот и немој да навредуваш!

Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 18:31
Ако ти пречи да пишам на политика кажи- нема да ви додевам појке...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 18:33
Сметаат навредите и вулгарниот речник, друго ништо.
Продолжи да дискутираш на темите и почитувај ги правилата на ИДИВИДИ, кои јас не ги измислив.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 20:38
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Se smeam koga citam deka onie koi sto se nadvor od Makedonija, ne treba da glasaat zatoa sto ne se zasegnati kolku nas i ne im e gajle. Pa nie sto ziveeme vo Makedonija da znaevme da glasame, nemase da dojdeme do vakvo deredze. намигнување
 
аплауз
 
 
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 20:50
На секој човек му посакувам барем една година во животот да ја помине надвор од родната земја.
И потоа нека коментира на вакви теми. Се останато е млатење празна слама.
 
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 21:28
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

На секој човек му посакувам барем една година во животот да ја помине надвор од родната земја.
И потоа нека коментира на вакви теми. Се останато е млатење празна слама.
 

ај објасни ни нам што млатиме празна слама...
несрекници заглавени во државата од која многу бегаат...
па после такви избегани ...
оддалеку платонски ја сакаат...
многу повеќе од нас кои освен што ја сакме имаме и секојдневен секс...
во што е поентава со сламава...??

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 21:42
Веќе реков: живеј ЕДНА (не мора повеќе години) во странство и потоа дискутирај.
(Веќе имавме вакви дискусии на подфорум „Македонците во светот“).

Изменето од chuchuliga - 12.Јуни.2009 во 21:47
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 21:46
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ne, ne, za glasanje na lokalni i parlamentarni izbori e apsurdno. Prvo ne ja poznavaat dovolno dobro situacijata, ne gi znaat kandidatite, koj sto ima napraveno vo minatoto itn. A za klucni prasanja kako referendum za imeto, treba da glasaat.
 
 
Апсолутно се сложувам со баунти.големо%20гушкањеЈас локалните политичари не ги знам и не можам ништо да мислам за нив, така да смешно е да гласам за нив. Но, прашања од витално значење, гласање за прв човек на државата - во тоа сакам да учествувам. Затоа што (како што кажа Марија1000) во МК ми живее цела фамилија, луѓе кои ми се од најважните, најмилите, најсаканите. Со тоа сум јас директно засегната.
 
Друга тема се луѓе кои 20-30 години не живеат во МК, доаѓаат еднаш на 3-5 години во МК и веќе ни јазикот не го памтат.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.