IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Константин Кајшаров - Тино
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Константин Кајшаров - Тино

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 12:03
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by pHp pHp напиша:

 

 Говорам, на пример, кога чекаш ред на каса во маркет и кога позади или пред тебе има човек кој ете никогаш не си го видел, не сте прозбореле, ама нешто ти е пријатно или непријатно во врска со таа личност. Она чувство што го добиваш во градите и стомакот, суптилното. Што си проценил тука? Само го гледаш првпат, само изгледот можеш да го видиш. За чувство говорам, не за мислење и логика. Сите сме почуствувал, само не сме обратиле внимание. Проценка е логичен процес, говорам за проценка врз основа на онаа изјава "Нешто ми кажува дека...".
 

штом еден човек кој не си го видел никогаш и ти е непријатен говори лошо за самиот тебе 


Целосно си во право. Само тоа е веќе друга тема за разговор, како ја восприемаме таа т.н. енергија.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 12:11
Originally posted by емил емил напиша:

штом еден човек кој не си го видел никогаш и ти е непријатен говори лошо за самиот тебе 
Само мое гледање на оваглупчо
 
Кога стојам на каса и чекам ред а некој ми дише во врат, кога ќе се свртам да го погледнам или ми е позитивна или негативна личност. Немам нешто посебно почувствувано, или одбивност или баш некоја блискост. Мислам дека токму тоа што пхп го говори.
 
Има толку позитивни луѓе што мислам во воздухот се чувствува тоа. Не знамне знам
 
Мислам дека  не говори лошо за нас, туку за тој позади нас...на каса...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 12:37
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by емил емил напиша:


штом еден човек кој не си го видел никогаш и ти е непријатен говори лошо за самиот тебе 


Само мое гледање на оваглупчо

 

Кога стојам на каса и чекам ред а некој ми дише во врат, кога ќе се свртам да го погледнам или ми е позитивна или негативна личност. Немам нешто посебно почувствувано, или одбивност или баш некоја блискост. Мислам дека токму тоа што пхп го говори.

 

Има толку позитивни луѓе што мислам во воздухот се чувствува тоа. Не знамне знам

 

Мислам дека  не говори лошо за нас, туку за тој позади нас...на каса...


Санти ти почна од почетокот, што ете ме влечеш за јазик да пишувам, иако е надвор од темата. И ти си целосно и апсолутно во право. Како ја чувствуваш личноста, како непријатна - значи дека е непријатна. Емил оди на другата поента, зошто тој човек би бил непријатен? Затоа што си има еден куп проблеми, во главата е преполн со фрустрации, негативни емоции и слично... Токму таква "енергија" емитира. Да тргнеме од себе си. Кога сме и ние во таква состојба, дури и да молчиме, колегите од работа, пријателите, семејството и т.н. сите не прашуваат "Што ти е? " . Затоа што таква енергија емитираме. Емил е во право кога говори "Тоа кажува лошо за тебе". Поентата е да сфатиме дека и тоа е човечко битие исто како нас. Таа непријатност што ја чувствуваме треба да се трансформира во позитивност и целосно согледување на она што го нарекуваме РЕАЛНОСТ. Ако ние во главата и во мислите си запечатиме дека таа особа е непријатна и лоша, негативна, тогаш, во однос на таа особа, ние само ја засилуваме негативната енергија кај таа особа. Почнуваме, во однос на таа особа, и ние да зрачиме негативност. Тоа е лошо за нас. Напротив, со самото тоа што имаме способност да ги контролираме своите мисли, а во след на тоа и нашите емоции, можеме да зрачиме со позитивен став, позитивни мисли и емоции кон таа негативна особа. Конкретно, човекот е непријатен, така го чувствуваме. Со позитивна мисла, како би реагирал тој човек, доколку со искрена намера (од срце намера) и со таков тоналитет и говор, без тој да побара, на пример му одстапиме место. Колку пати ни се случило на сите слично нешто? Одеднаш тоа лице станува барем малку попозитивно.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 12:58
   
Originally posted by pHp pHp напиша:

 
Originally posted by Македон Македон напиша:

 
Јас сум жив пример за нечувствување ништо такво. Чувствувам кога некој ме гледа, или ми се доближува, но за чувствување некаква енергија или нејзино емитување, не може да стане ниту збор. 




Пријателе драг, не ме сфаќај во погрешна смисла, но многу луѓе имаат стереотипи за тоа што е енергија. Сите мислиме дека е тоа некаква мистика, некаков транс надприроден, нешто необично, дека луѓето што имаат 6 сетило се врачари некои, волшебници, ѓаволи и слично. Целосно ја потврдувам изјавата на messenger.
 

Почитуван пријателе, не мислев јас на некакви мистични или други способности, но, според кажувањето на другарот кој се занимава со тоа, сите чувствуваат некаква топлина на делот од телото каде се емитува енергијата. Неговиот брат, кој е дел од класичната медицина, исто се подложи на таков третман, исто така почувствувал топлина во болниот дел. Јас не почувствував ниту топлина, ниту студ, ниту било што. Едноставно ништо. Никаква промена немаше.




 
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

 ... Чувствувам кога некој ме гледа, или ми се доближува,..
ТОА Е ЕНЕРГИЈА! ТОА Е т.н. 6 СЕТИЛО!! Поентата е што сите го имаме , само, или не му обраќаме внимание, или не сме свесни за неговото постоење. Тоа е она чувство што го имаш кога разговараш со некој, и покрај тоа што разговорот е сосема нормален, или ти е пријатно, или непријатно во присуство на таа особа. Колкупати сме се нашле во состојба да запознаеме личност и да си кажеме "Абе фин/а е, културен/на, ама нешто не ми се допаѓа". Или обратно "Абе може се глупира и е несериозен/а, ама барем е пријатно во негово/нејзино друштво". Тоа е токму енергијата што ја шири лицето... и сите ние ја чувствуваме.

Не сум сигурен дека сетилата имаат нешто со енергијата. Барем не според она што сме го учеле. Но, тоа е единственото чувство кое го имам, заедно со претчувството дека нешто не е во ред. Тоа е се. 


Изменето од Македон - 28.Февруари.2012 во 12:59
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 13:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што мислите за овој човек? Во чие име, со каква сила и на кој начин ги прави своите терапии, егзорцизми или сл?
Еве ви неколку клипчиња од него:
 
http://www.youtube.com/watch?v=NhAS-0N-Fr0&NR=1

 
 
Според мене, дечково е опседнат од демони и воедно медиум преку кого демоните си ја вршат својата работа врз пациентите.
Кое е вашето мислење?
 

ги изгледав сите 5 клипа што ги има постирано во првиот пост во темава .Оставив ови е 3 .И моето мислење си го давам врз основа на 3-те клипа. За мене човекот е психопат .Луд. А тие што му одат на гости и он ги  ''лекува'' не се разликуват многу од него .
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 13:40
Originally posted by Македон Македон напиша:

   
Почитуван пријателе, не мислев јас на некакви мистични или други способности, но, според кажувањето на другарот кој се занимава со тоа, сите чувствуваат некаква топлина на делот од телото каде се емитува енергијата. Неговиот брат, кој е дел од класичната медицина, исто се подложи на таков третман, исто така почувствувал топлина во болниот дел. Јас не почувствував ниту топлина, ниту студ, ниту било што. Едноставно ништо. Никаква промена немаше.


Пријателе, таквите тактилни сензации и топлини се само субјекивна автосугестија.

Originally posted by Македон Македон напиша:


Не сум сигурен дека сетилата имаат нешто со енергијата. Барем не според она што сме го учеле. Но, тоа е единственото чувство кое го имам, заедно со претчувството дека нешто не е во ред. Тоа е се. 

Апслоутно. Сетилата, барем оние 5 со кои ние ја восприемаме "објективната реалност" немаат врска со ова за што ние говориме. Се воспприема на друг начин.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 14:59
Ne deka me vlechete za jazik ama za prsti, da!голема насмевка

Badijala ne rekol Isus - ako nekoj vi udri shamar, svrti mu go drugiot obraz намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 09:19
Php не секој ја осеќа таа енергија.
На пример, дали ти си осетил како ти се вртат чакрите и во кој правец ти се вртат?
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 11:50
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Php не секој ја осеќа таа енергија.
На пример, дали ти си осетил како ти се вртат чакрите и во кој правец ти се вртат?


Saguaro не се осеќа како се вртат чакрите и во кој правец. Тие се или "отворени" за рецептивност или не.

Мислам дека не ме разбираш убаво за што говорам. Не говорам јас за мистика, за чакри или за видовитост, телепатија, телекинеза и слично.
Еве аналоген пример. Видот и перцепцијата преку вид. Кога внесуваме реплика на пример на форумот. Фокусот на окото и вниманието на она што гледаме е насочено кон она што го пишуваме. Но, не гледаме само тоа, ги гледаме смајлињата од левата страна, рекламата за Пренос во живо од Маврово на горната лева страна, сите копчиња на task barot над едиторот, насловот на темата и т.н. Но, вниманието и фокусот се само на текстот што го пишуваме или читаме. Останатиот дел од сликата не ни е во фокусот на вниманието, па ни изгледа дека не сме го перцепирале, не влегло во свеста. (Кога го читаш овој пост, фокусирај се на зборов "ДА", не ги гледаш само двете букви, туку всушност во твоето видно поле е и аватарот од левата страна, потписот долу, само не се во фокусот, не им обраќаш внимание, па твојата логична свест, создава слика дека не е тоа перцепирано, всушност е). Сите луѓе гледаат исто, и јас, и ти и било кој.
Аналогно на тоа, јас говорам за она чувство, дали е пријатност или непријатност, дали е опуштеност или напнатост, кога сме во присуство на друго лице. На пример во мал лифт, кој собира 5 луѓе, да влезат тројца луѓе што не се познаваат. Не е баш комфорно и јас секогаш се зезам, сите гледаат надолу со скрстени раце, како на помен. За тоа суптилно чувство говорам. Сите го чувствуваат, само не му обраќаат внимание, не влегува во свеста како релеванта појава. Тоа е таа енергија, која сите ја чувствуваме. Кога разговараме со некој, фокусот, свеста и мислите ни се на разговорот и што говори другата личност. Но, ист разговор со двајца различни луѓе, има различно доживување. Така е всушност и со пријателите и со партнерите кои ги бираме. Горе-долу, скоро со сите имаме исти интереси, се смееме на исти шеги, имаме исти ставови и погледи. Говорам кај повеќето, не буквално кај сите. Но, сепак, некои ни се попријатни, некои не. Токму поради таа суптилност, харизмата, шармот, аурата и како ли се не наречена - или енергијата која ја зрачи.

Изменето од pHp - 29.Февруари.2012 во 12:17
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 12:48
Ова што ти го набројуваш, не е она на што јас мислам.
Јас ти зборувам за уште посуптилна енергија. Не е точно дека не може да се осетат чакрите. Едно време додека вежбав јога и те како ги осеќав, посебно во периодот кога бев вегетеријанец. Имаат и точно определена страна на која се вртат. Посебно повеќе се активираат на свети места. На пример во христијанска црква речиси секогаш ми се активира чакрата на срцето.

Слично е и со биоенергетичарите. Во зависност од биоенергетичарот, јас чуствувам струење на енергија и тоа без да ме допрат. Дури и по телефонски контакт. И тоа не е воопшто умислено или фантазирање.

Има луѓе кои ова не го осеќаат.   
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 13:28
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Ова што ти го набројуваш, не е она на што јас мислам.
Јас ти зборувам за уште посуптилна енергија. Не е точно дека не може да се осетат чакрите. Едно време додека вежбав јога и те како ги осеќав, посебно во периодот кога бев вегетеријанец. Имаат и точно определена страна на која се вртат. Посебно повеќе се активираат на свети места. На пример во христијанска црква речиси секогаш ми се активира чакрата на срцето.

Слично е и со биоенергетичарите. Во зависност од биоенергетичарот, јас чуствувам струење на енергија и тоа без да ме допрат. Дури и по телефонски контакт. И тоа не е воопшто умислено или фантазирање.

Има луѓе кои ова не го осеќаат.   


Види, вежбам јога од 12 години. Вкупно 18 години практицирам јога. Чакри како ќе се вртат и на која страна е твоја (авто)сугестија. Чакра може да биде повеќе или помалку отворена. Инаку сите чакри на секое лице се "активирани" кај сите луѓе. Уште повеќе што ти ги имаш почуствувано само 7-те чакри, а вкупно ги има 246 во целото енергетско тело. Дека се активираат на свети места е мит, кој ја прати јогата. Тоа едноставно не е точно. Се активираат било каде, нема никаква посебност во светоста на местата, луѓето или слично такво. Во христијанска црква anhata не е посебно активирана, тоа е лична верба и радост која ја чувствуваш во срцето, не е поврзана со anahata, напротив со сосема друга чакра која не се наоѓа во пределот на срцето. Ако веќе одиме на тема светост и чакра активација, тогаш најблиску до такво нешто е sahasrara (крунска чакра или "световна" која соодветствува на фрекфенцијата на звукот Амен,Амин, Ом, Адонаи, Јахве, Јох и слично). Чакри не се чувствуваат, тие се доживуваат, на внатрешно ниво, дали се "отворени". Не во вид на физичка сензација.
Кога говориме за енергија, аналогијата со чакрите, важи и овде. Не се чувствува како сензација, не како пецепција на физичка дразба. Се доживува, на т.н. "духовно" ниво. Како што се доживува љубовта. Љубовта е емоција, внатрешна, психичка, физичките сензации (пријатноста) се последица на доживувањето. Физичка сензација без внатрешно доживување на отворена чакра = на илузија и автосугестија.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 18:53
Originally posted by pHp pHp напиша:

Чакри како ќе се вртат и на која страна е твоја (авто)сугестија.


Не се сложувам дека е автосугестија. Автосугестијата свесно ја практикувам за други работи веќе три децении. Затоа и можам да тврдам дека ова не е автосугестија.


Originally posted by pHp pHp напиша:

Уште повеќе што ти ги имаш почуствувано само 7-те чакри, а вкупно ги има 246 во целото енергетско тело.


Никаде не наведов дека имам осетено седум чакри. Всушност имам осетено само три, кај срцето, вратот и пределот на она што го нарекуваат трето око со нејзината еманација на темето во форма на полумесечина.

Originally posted by pHp pHp напиша:

Дека се активираат на свети места е мит, кој ја прати јогата. Тоа едноставно не е точно.


Јас за оваков мит немам слушнато. Ти зборувам од лично искуство, а твое е да веруваш или да не веруваш.


Originally posted by pHp pHp напиша:

Во христијанска црква anhata не е посебно активирана, тоа е лична верба и радост која ја чувствуваш во срцето, не е поврзана со anahata, напротив со сосема друга чакра која не се наоѓа во пределот на срцето.


А која мудра ја прави Исус кога благословува со рацете? Христијанството е религија на срцето. Без двоумење.

Originally posted by pHp pHp напиша:

Чакри не се чувствуваат, тие се доживуваат, на внатрешно ниво, дали се "отворени".


Тогаш според твојата терминологија, ги имам доживеано.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2012 во 15:01
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Чакри како ќе се вртат и на која страна е твоја (авто)сугестија.


Не се сложувам дека е автосугестија. Автосугестијата свесно ја практикувам за други работи веќе три децении. Затоа и можам да тврдам дека ова не е автосугестија.


Ок.


Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Уште повеќе што ти ги имаш почуствувано само 7-те чакри, а вкупно ги има 246 во целото енергетско тело.


Никаде не наведов дека имам осетено седум чакри. Всушност имам осетено само три, кај срцето, вратот и пределот на она што го нарекуваат трето око со нејзината еманација на темето во форма на полумесечина.


Токму реферира на системот на 7 чакри. Зошто немаш "осетено" на пример нешто како спинално вртење на колената. Тие две чакри на пример изобилуваат со енергија многу "посилна" од онаа на Anahata (срцето).

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Дека се активираат на свети места е мит, кој ја прати јогата. Тоа едноставно не е точно.


Јас за оваков мит немам слушнато. Ти зборувам од лично искуство, а твое е да веруваш или да не веруваш.
Можеби лошо се изразив. Поголемиот дел од луѓето веруваат дека чакри се активираат на свети места. Свети места во јога не постојат. Се е свето, според јогата, секоe место на планетава, универзумот и целата Креација е света, каде и да си. Чакри се активираат било каде (можеби бизарен пример, но и во канализација се активираат и тоа е свето место).


Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Во христијанска црква anhata не е посебно активирана, тоа е лична верба и радост која ја чувствуваш во срцето, не е поврзана со anahata, напротив со сосема друга чакра која не се наоѓа во пределот на срцето.

А која мудра ја прави Исус кога благословува со рацете? Христијанството е религија на срцето. Без двоумење.

Точно, христијанството е религија на срцето и нема никаква врска со чакри, ниту пак со јога. Напротив, не е христијански да се практицира јога, додека пак верувањето во чакра системот и нивната активација, за христијанството е грев. (некои по-ортодоксни тврдат дека е сатанизам). Интересно е што јогата воопшто не е религија, а и Исус никаде не ја спомнува, ниту пак користи термин чакра или пак енергетски центар.


Originally posted by pHp pHp напиша:

Чакри не се чувствуваат, тие се доживуваат, на внатрешно ниво, дали се "отворени".


Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Тогаш според твојата терминологија, ги имам доживеано.

Прекрасно е нели?
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2012 во 21:37
Originally posted by pHp pHp напиша:

Види, вежбам јога од 12 години. Вкупно 18 години практицирам јога. Чакри како ќе се вртат и на која страна е твоја (авто)сугестија.


Навистина ли по толку години вежбање јога не си го осетил вртењето на твоите енергетски тркалца?

Се надевам дека утре ќе имаме шанса да збориме во живо.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.