IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Архитектурата и политиката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Архитектурата и политиката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 23:56
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

NEO BAROK (gran teatro de la Habana, Cuba, izgradena 1907-1914)...


Ahitektura na STAR VEK (antika)(Hram Parthenon, Atina)

Vlada na Republika Makedonija, yet to be builded... sho bi rekle - doprva kje ja nabildame...

Inaku, glavna karakteristika na Barokniot stil vo arhitekturata e krivata, nepravilna linija... Mozebi ja ima vo enterierot na novata ni vlada???       Ja ima, i tocno znam koj ja ima...
инаку, целово ова лудило неправедно беше наречено барок, всушност се работи за нешто што не може ни да се сортира во класицизам, едноставно лаичка мешавина од најразни класицистички периоди и стилови и истата спроведена како турлитава, без никаков осет за дизајн, на објекти со модрна основа и функции неадекватни на стилот, како што е на пример музејот на ВМРО
на објектите имаме искомбинирано форми и елементи кои никако не одат заедно, или се самоволно дизајнирани...
затоа имаме објекти со куполи кои личат на воени бункери, радијатори од столбови, прозорски рамки кои зафаќаат по неколку спрата и имаат нерамномерен распоред, објекти затворени како бункер, објекти со современа геометрија, а апла класицистички моменти и т.н.
јас сето ова би го нарекол НЕО-нео-турбокич-класицизам, тоа е тоа... и сето тоа поради фактот дека луѓето кои воспеваа класицизам, всушност врска си немаа што е тоа и како се градел, тотален копуклак се исфрли на секое ќоше во градот и тоа е факт...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 03:50
Tocno Zabegan... pogresno e narecen "neobarok" od strana na novinarite ili prezenterite na proektot, toa mi bese edna od poentite...

I povtorno tocno - Glavna poenta mi e deka ni go "siluvaat" gradot so samovolni, ajde kje recam "ednoumni" dizajni...

Za vakvi objekti (vladata, plostadot, etc) ovaa drzava nema pari da gi menuva, gradi, redizajnira na sekoi 4 godini. Ovie objekti kje ostanat vakvi dodeka sme nie zivi. Kje ostanat kako dolgogodisen beleg na vremeto vo koe sega ziveeme.

Arhitektura ne e samo ona sto e sozdadeno so vekovi nanazad. Postoi moderna arhitektura, i toa so pricina.
Ne sakam da naveduvam na mislenje, neli, za vkusovite ne se diskutira... Megjutoa, ne se diskutira za vkusovi so obrazovani lugje za ovaa problematika. A na mnogu lugje vo denesno vreme ovoj "vkus" im e nametnat. Kako?


Hint prasanje ( edno od mnogute) - Dali mislite deka sekoj od avtorite na ponudenite proekti imal isto vreme za izrabotka na istiot?
Incredible Blue
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 22:50
целата работа со авторите и конкурсите за проектите е повеќе од сомнителна, дури и после две години, јас сеуште не знам кој ги изготвува проективе... а кога ќе се појави по некој автор, се однесува како некое прваче... како да дизајнира проект за нечија куќа во некоја рурална средина... воопшто никогаш и не се изготвија ниту квалитетни рендери, макети и планови за целосниот простор, па не би ме чудело и некој ова да го направил за два дена, на објективе, до вчера, не им беше планиран ни паркинг, а разни елементи се додаваат при изградбата
а покрај другото, уште кога планов беше на хартија, она што ме изиритира е што воопшто не поминуваше низ никаква процедура, се протна како дух низ сите правни и економски моменти... ако ништо друго барем да се спроведеше некаква рецензија од соодветните експерти и да се компонираше според веќе доделени средства, да се разгледаше од урбанистички аспект... колку за споредба, кога се правел проектот за градов по земјотресот, посебни архитекти работеле на посебни економски, општествени, културни и идни аспекти на проектот... и за се се одлучувало полека и промислено
и не знам дали се сеќавате на моменти како оној кога министерката за култура франтично исфрлаше документи на маса и правеше сцени, ама дури после два дена извади документација, што значи проективе воопшто немаа ни основна легална документација...
за некои проекти се направени и далавери со приватни бизниси
за проектите јавноста дознава од трачарски медиуми најпрво, значи никаде јавно не се најавува или претствува проектот, додека не се фрли лопата... за ДУП-от се гласа со мнозинство од еден пратеник, без никаква дискусија...
општините и градското собрание воопшто не ни постојат како органи, туку како партија...

кога се намерачиле да менуваат фасада на заштитен објект, што може да се очекува, ако збориме за правна легитимност на проектот? тага
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 22:53
Ne be, se e legalno... narodot se izjasni preku internet...
Incredible Blue
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 23:08
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Ne be, se e legalno... narodot se izjasni preku internet...
трагикомично среќатага
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:23
edno e jasno za site vladeteli arhitekturata i materijalite od koi e napravena    e 80 procenti od vladeejneto.ako trgneme od ovaa definicija vo makedonija se gradbite od kralstvata i imperiite koi bile ovde ,   toa znaci deka makedoncite na gotovo se zaposednale da vladeeat sto znaci so pravo ne se priznava makedonskoto ime.arhitekturite psiholoski gi sozdavaat argatite momocite evtinite rabotnici koi rabotat najodvratni profesii.sto znaci da ne se starite arhitekturi i materijali vo makedonija ke nema koj da zamete so metla.
da vidime gocevata rasa kakvi terasi ke izgradi dali poradi niv nekoj ke raboti i dali ke ima disciplina i pravna drzava.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.