IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 112>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
milos91 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milos91 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 21:53
Славењето на љубовта и животот во Декамерон од Бокачо луѓе Ве молам за помош , имам писмена за утре на три теми, двете ги спремив , оваа нешто слабо , ме кочи .
Фала Ви многу
Кон врв
thebestone Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thebestone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 19:56
Mi trebat sostav povrzan so slednive temi:
1-Da go zacuvame i neguvame mak. jazik , toj e naseto minato,segasnost i idnina.(K.P.Misirkov)
2-Mitot i Folklorot-izvori za sozdavanje na umetnicka literatura.
3-Makedonskoto narodno tvorestvo niz vekovite.

Ako ima nekoj neka mi dade mi treba za utre,Blagodaram.
Кон врв
Tiana_titty Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiana_titty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 20:44
sramota e da barate esei , sostavi i seminarski za dela na makedonski avtori a osobeno delata na Koco Racin , Rajko Zinzifov , Jordan Dzinot , Stale Popov i site drugi.. potroshete nekoj saat da gi procitate ne zatoa sto vi gi dale tuku zatoa shto ste MAKEDONCI! utre nekoj ke ve prasa , nema da znaete od kaj poteknuvate i koj vi go sozdal jazikot be .. a baska delata se prekrasni i so preubavi poraki i preubavi prikazni vo niv, eden den sigurno ke vi posluzi toa shto ste go procitale vo niv.
Кон врв
martinas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај martinas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 23:18
Zdravo :D
Mi treba sostav na tema NA PATOT- BEZ PATOKAS treba da se pishuva za zivotot na Krste P.Misirkov i negovata vazhnost ve molam ako ima nekoj nek napishe shto pobrzo :D
vi blagdaram odnapred

Изменето од martinas - 28.Октомври.2011 во 11:53
Кон врв
Lori Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lori Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 14:48
Здраво девојки.
Ми треба писмен текст за творештвото на Чехов, во кое ќе бидат опфатени какаркеристиките на неговите раскази.
Однапред ви благодарам.
Поздрав.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 15:44
Здраво Lori


Не знам колку би ти помогнало, но на нет најдов нешто за творештвото на Чехов. Ти измени го, додај нешто доколку знаеш. Деловите во кои се цитирани извадоци, можеш да ги прескокнеш или да ги раскажеш во твој стил.


За авторот малку ..

Антон Павлович Чехов       (1860 - 1904)


Антон Павлович Чехов е претставник на рускиот натурализам. Роден е во Таганрог на брегот на Азовското Море, во ситнотрговско семејство. Татко му сосема пропаднал, па тој морал сам да се издржува со давање часови, за да ја заврши гимназијата. Потоа оди во Москва каде добива стипендија за медицински студии. Тогаш започнува со пишување, но под разни псевдоними, а најчесто како Антоша Чехонте. Пишувал безброј цртички, скици, новели, пародии, шеги, кои ги објавувал по весниците. Во 1887 година ќе објави избор од најуспешните куси раскази „Во самраците“. Потоа, во период од седум години, објавува пет збирки куса проза и пишува драми.
Негови најпознати новели се: „Степа“, „Павиљон бр.6“ и драмите: „Галеб“, „Вујко Вања“, „Три сестри“ и „Вишновата градина“.Прозно творештво


Карактеристично за прозното творештво на Чехов, освен нивниот кус облик, е и хуморот. Во неговата проза хуморот се јавува во сите варијанти, од најблаг - до најостар. Темите што ги обработува се разни. Тој критички ги опфаќа сите сегменти на општественото живеење.

            „Смртта на чиновникот“ е краток расказ во кој е претставена општествената хиерархија низ сатиричната слика на стариот Червјаков кој случајно кивнува кон генералот Брижалов. Червјаков неколкупати му се извинува, но сметајќи дека тоа не е доволно и дека не му е вистински простено, тој утредента ја облекува новата облека и оди кај Брижалов за да бара прошка. Откако поминале неколку молители, доаѓа неговиот ред и тој му кажува зошто дошол и дека мора уште еднаш да се извини. Брижалов не можел да поверува дека човекот сериозно дошол да се извинува за кивнувањето и си мислел дека тој се потсмева со него. По завршувањето на сите молби, на крајот од денот, Червјаков повторно му приоѓа и постојано му го зборува истото. Дека тој случајно, кивајќи, го испрскал. На крајот, Брижалов, бесен од навредата, викајќи, го брка Червјаков.
На крајот од расказот разврската е кратка и јасна:

            „Во стомакот на Червјаков нешто се откина. Ништо не гледајќи, ништо не слушајќи, тој се стаписа назадгазум кон вратата, излезе на улица и затетерави... Без да знае како дошол дома и без да ја соблече новата облека, тој легна в постела и ... умре.“

            Критика на општеството, на лицемерието на социјалната грижа, е претставена во расказот „Павиљон бр.6“. На ироничен начин Чехов го критикува општеството кое воопшто не се грижи за болните.
            Зачмаеноста на малограѓанската средина е опишана во расказот „Човек во футрола“, руското село, во „Селани“, а бракот и љубовта (и вонбрачната љубов) во: „За љубовта“ и „Агафја“.

            Карактеристичен за творештвото на Чехов е расказот „Мала шега“, каде се меша сегашноста и минатото, оствареното и сонуваното.
            Расказот започнува во сегашно време и прво лице еднина.

            „Ведро зимско пладне ... Студено е, камен пука, и на Надењка, што ме држи подрака, и се нафатил сребрен скреж по кадрите на косата и по мовот над горната усна.“

            Нараторот се пошегувал со Надењка така што додека се спуштале со санката по ридот тој и шепнал на увото дека ја сака. Поради ветрот, таа не била сигурна дека тој навистина ги изговорил тие зборови, па си помислила дека и се присторува. За да ја дознае вистината, таа сака да се спуштаат повторно и повторно, а со секое спуштање таа е се помалку сигурна во она што го слуша. Со надеж дека тие зборови значат повеќе од шумење на ветрот и присторување, таа го повикува секој ден да одат на санкање. Тие зборови врз неа имаат прекрасно дејство. Таа е постојано насмеана, среќна и убава.
            На крајот, Чехов, приказната од сегашно време ја префрла во минат план:

            „Тоа беше одамна. Сега Надењка е веќе омажена; ја дале, или пак сама тргнала, — тоа е сеедно — за секретарот на дворјанскиот старателен фонд и сега веќе има три деца. Тоа, како заедно сме оделе некогаш на лизгање и како ветерот и ги носел зборовите: јас ве љубам Надењка, тоа се уште не е заборавено; за неа сега тоа е најсреќен, најнежен и најубав спомен во животот...
А, мене сега, кога станав постар, уште не ми е јасно зошто ги зборував тие зборови, зошто се шегував...“

Во расказите на Чехов секогаш е присутен новелистичкиот пресврт. Тука тој се огледа во временскиот план, а во претходниот расказ во апсурдноста на извинувањето како чин на хиерархиско почитување (и потчинување) кое кулминира со смрт.


Драмско творештво

            Во драмското творештво, Чехов како творец на лирската драма е претставник на модерната литература. Во неговите драми, ликовите не ја живеат сегашноста која е сива и монотона, туку живеат во минатото, во мечтите, во свет создаден од самите нив. Тие се одрекуваат од многу работи во сегашноста, претставувајќи се така како жртви, а всушност нивниот избор е нерешителноста и бегањето од реалноста. Тие не преземаат никаква акција, живеат во меѓупросторот на минатото и иднината, сонуваат и мечтаат. Затоа, нивните дијалози се често лирски монолози.
Ти посакувам пријатен престој на ИДИВИДИ
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Lori Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lori Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 15:51
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Здраво Lori


Не знам колку би ти помогнало, но на нет најдов нешто за творештвото на Чехов. Ти измени го, додај нешто доколку знаеш. Деловите во кои се цитирани извадоци, можеш да ги прескокнеш или да ги раскажеш во твој стил.


За авторот малку ..

Антон Павлович Чехов       (1860 - 1904)


Антон Павлович Чехов е претставник на рускиот натурализам. Роден е во Таганрог на брегот на Азовското Море, во ситнотрговско семејство. Татко му сосема пропаднал, па тој морал сам да се издржува со давање часови, за да ја заврши гимназијата. Потоа оди во Москва каде добива стипендија за медицински студии. Тогаш започнува со пишување, но под разни псевдоними, а најчесто како Антоша Чехонте. Пишувал безброј цртички, скици, новели, пародии, шеги, кои ги објавувал по весниците. Во 1887 година ќе објави избор од најуспешните куси раскази „Во самраците“. Потоа, во период од седум години, објавува пет збирки куса проза и пишува драми.
Негови најпознати новели се: „Степа“, „Павиљон бр.6“ и драмите: „Галеб“, „Вујко Вања“, „Три сестри“ и „Вишновата градина“.Прозно творештво


Карактеристично за прозното творештво на Чехов, освен нивниот кус облик, е и хуморот. Во неговата проза хуморот се јавува во сите варијанти, од најблаг - до најостар. Темите што ги обработува се разни. Тој критички ги опфаќа сите сегменти на општественото живеење.

            „Смртта на чиновникот“ е краток расказ во кој е претставена општествената хиерархија низ сатиричната слика на стариот Червјаков кој случајно кивнува кон генералот Брижалов. Червјаков неколкупати му се извинува, но сметајќи дека тоа не е доволно и дека не му е вистински простено, тој утредента ја облекува новата облека и оди кај Брижалов за да бара прошка. Откако поминале неколку молители, доаѓа неговиот ред и тој му кажува зошто дошол и дека мора уште еднаш да се извини. Брижалов не можел да поверува дека човекот сериозно дошол да се извинува за кивнувањето и си мислел дека тој се потсмева со него. По завршувањето на сите молби, на крајот од денот, Червјаков повторно му приоѓа и постојано му го зборува истото. Дека тој случајно, кивајќи, го испрскал. На крајот, Брижалов, бесен од навредата, викајќи, го брка Червјаков.
На крајот од расказот разврската е кратка и јасна:

            „Во стомакот на Червјаков нешто се откина. Ништо не гледајќи, ништо не слушајќи, тој се стаписа назадгазум кон вратата, излезе на улица и затетерави... Без да знае како дошол дома и без да ја соблече новата облека, тој легна в постела и ... умре.“

            Критика на општеството, на лицемерието на социјалната грижа, е претставена во расказот „Павиљон бр.6“. На ироничен начин Чехов го критикува општеството кое воопшто не се грижи за болните.
            Зачмаеноста на малограѓанската средина е опишана во расказот „Човек во футрола“, руското село, во „Селани“, а бракот и љубовта (и вонбрачната љубов) во: „За љубовта“ и „Агафја“.

            Карактеристичен за творештвото на Чехов е расказот „Мала шега“, каде се меша сегашноста и минатото, оствареното и сонуваното.
            Расказот започнува во сегашно време и прво лице еднина.

            „Ведро зимско пладне ... Студено е, камен пука, и на Надењка, што ме држи подрака, и се нафатил сребрен скреж по кадрите на косата и по мовот над горната усна.“

            Нараторот се пошегувал со Надењка така што додека се спуштале со санката по ридот тој и шепнал на увото дека ја сака. Поради ветрот, таа не била сигурна дека тој навистина ги изговорил тие зборови, па си помислила дека и се присторува. За да ја дознае вистината, таа сака да се спуштаат повторно и повторно, а со секое спуштање таа е се помалку сигурна во она што го слуша. Со надеж дека тие зборови значат повеќе од шумење на ветрот и присторување, таа го повикува секој ден да одат на санкање. Тие зборови врз неа имаат прекрасно дејство. Таа е постојано насмеана, среќна и убава.
            На крајот, Чехов, приказната од сегашно време ја префрла во минат план:

            „Тоа беше одамна. Сега Надењка е веќе омажена; ја дале, или пак сама тргнала, — тоа е сеедно — за секретарот на дворјанскиот старателен фонд и сега веќе има три деца. Тоа, како заедно сме оделе некогаш на лизгање и како ветерот и ги носел зборовите: јас ве љубам Надењка, тоа се уште не е заборавено; за неа сега тоа е најсреќен, најнежен и најубав спомен во животот...
А, мене сега, кога станав постар, уште не ми е јасно зошто ги зборував тие зборови, зошто се шегував...“

Во расказите на Чехов секогаш е присутен новелистичкиот пресврт. Тука тој се огледа во временскиот план, а во претходниот расказ во апсурдноста на извинувањето како чин на хиерархиско почитување (и потчинување) кое кулминира со смрт.


Драмско творештво

            Во драмското творештво, Чехов како творец на лирската драма е претставник на модерната литература. Во неговите драми, ликовите не ја живеат сегашноста која е сива и монотона, туку живеат во минатото, во мечтите, во свет создаден од самите нив. Тие се одрекуваат од многу работи во сегашноста, претставувајќи се така како жртви, а всушност нивниот избор е нерешителноста и бегањето од реалноста. Тие не преземаат никаква акција, живеат во меѓупросторот на минатото и иднината, сонуваат и мечтаат. Затоа, нивните дијалози се често лирски монолози.
Ти посакувам пријатен престој на ИДИВИДИ


Ти благодарам Сантијаго.
И јас се надевам на пријатен престој.
Околу нас се само луѓе и камења... Во камењата нема ништо човечно..А во луѓето се е камено.
Кон врв
filip123321 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filip123321 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 19:57
Еј здраво, ми треба обработка на книгата "сонетен венец" од Франце Прешерн. Итно ми е доколку некој ја има обработена нека ја стави на темава,

Благодарам однапред ...
Кон врв
Bojannnna Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bojannnna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 09:09
Ми требаат состави на тема „Литературата се расипува во иста мера со човекот“ „Добрата книга е наследсвто на целиот свет“ и „Уметноста нема татковина“

Ве молам што побрзо :))) Фала однапред :)))
Кон врв
vake001 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vake001 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 22:19
Би ве замилил ми треба состав во врска со Смрт во Венеција и Судбината на човекот.Однапред Благодарам!!
Кон врв
martinas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај martinas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2011 во 00:46
ve molammm mi treba sostav na tema NA PATOT- BEZ PATOKAS treba da se pishuva za Krste Misirkov ,mi treba za vo ponedelnik ...:/ neka mi pomogne neeekooj :D
Кон врв
ema-mk97 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ema-mk97 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2011 во 11:52
Здраво, би ве замолиа ако можете нешто да најдете за следните теми:
-Некоја држава во Африка
-пирамидите во Африка
-дождовните шуми во Африка
-народите во Африка
..ми треба за есеј по географија, фала однапред
Кон врв
TheMask Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheMask Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2011 во 15:00
ми треба есеј по право на тема "Државјанство" може некој да ми помогне, фала од напред.
Кон врв
milena14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milena14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2011 во 19:25
Здраво јас сум нова може да ми напишете писмена ми треба за утре со следните 3 теми :
1.Drugarstvoto podarok koj ne se kupuva ..
2.Ljubovta - nasiot dvigatel vo zivotot ..
3.Humanosta ne pravi luge ..

               Fala ....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.