IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Немажени/ неженети, страв од обрски или...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Немажени/ неженети, страв од обрски или...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 15:28


Во мојот случаје вака:

Јас не сум мажена а имам долга врска и си живеам со него...
Зошто да си создавам обврски уште сега....Па има време за тоа...Цел живот ќе бидеш во брак, не можеш да бидеш слободен.......
Кон врв
monitor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај monitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 15:35
Толку немажени ,толку не женати зошто? Одговорот е едноставен- од бес.Денес младите не знаат да се задоволат со малку, стално бараат повеќе или гледаат кој што има.Додека си млад можеш сам све да направиш но кога ќе поодминат годините не гледаш никаков смисол во животот.Мене лично ме исполнува тоа што во секое време можам да се потпрам на сопругот и децата и тоа што во својот живот сум оставила поколение, за кое сум се борела да станат луѓе во вистинска смисла на зборот.
Бракот и децата те прават од една страна поемотиве а од друга страна поцврст човек.Сакајте се, женете се, мажете се, све друго е споредно.И од многу мислење боли глава
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 11:47
Smeneti se mnogu raboti deneska...da se ima semejstvo e ubavo. I najcesto vo nashive evropski opshtestva se sluchuva zatoa sto nekoj saka, a ne mora. So emancipacijata na zhenata mnogu neshta se menuvaat:
porano ne smeele da vodat ljubov pred brak, pa site edvaj cekale da se zemat. Deneska voopshto ne e taka.
Porano zhenata ne smeela da raboti, pa edvaj chekale i roditelite, a i samata taa da ja dadat vo druga familija, za da si ja obezbedi idninata. Deneska, isto taka, voopshto ne e taka...
Od druga strana, imam mnogu prijateli od MK koi pod prevezot na "ekonomskata situacija" (a vsushnost od razmazenost, komoditet, nezrelost i strav od soochuvanje so zhivotot, zemanje odgovornost za sebe i familijata vo sopstveni race) ostanuvaat so godini so roditelite ili zhiveat so niv (praktichno e-za cuvanje deca, za gledanje, gotvenje...). Po mene, tuka pred se roditelite imaat uloga na nekoj koj saka vechno da gi drzhi decata do sebe, sto isto taka ne e ok, bidejki sekoj ima pravo na svoj zhivot i izbor...ama dosta se isprepleteni rabotite..
Taka da, ima seshto...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 12:38
Kolku mi stvara odvratnost reklamata za treto dete. Sve zivo zatvorija, se izbrkaa na ulica kade ne smee ni da si plukne u sudbina, uste veli ucete, tamu bila srekata, pa oni i ovie sto zavrsija fakuleti gi isfrlija na ulica kako partali da vozat taksi ili na tezga. Kakov reper postoi na koj moze da se ugleda bilo koj ?
Koj neke i pet deca da mu trckaat okolu, nema pogolemo bogatstvo od deca, no ne mozeme da go pratame deteto na semafor da prodava petardi ili da prosi na ulica, na normalen roditel bi mu prepuknalo srceto, pa na kogo se obraka togas vladata ? Bidete nenormalni ?
Abortusot bil ubistvo. Pa koj ubiva od kef ? Toj princip postoi uste pred milioni godini koga nasite predci ziveele vo pesteri koga nemalo abortus, pa morale da gi ubivaat novorodencinjata zaradi nedostig na hrana. Nim im bila najvazna hranata zatoa sto bile na toa nivo na razvoj, ne moze da ni se nametne poveke nagon za prosta reprodukcija, toa e nadminato, evolucijata ima poveke potrebi.
I kako osnovno i najvazno spored mene, mora da se povede kampanja za nadminuvanjeto na psihijatriskata anatema. Znaci potrebni se zdravi edinki koi ke stvaraat zdravo potomstvo sto znaci odenje na psijihatar treba da bide pocesto od odenje na zabari da bide zadolzitelno za sekogo i zaradi preventiva. Dodeka se prepravame deka sme normalni i se cudime na slabite uspesi vo sekoja sfera i paranoicno gi obvinuvame site drugi sem nas kade i lezi i stereotipot za nasiot kod. Ovoj narod vo globala teznee kon avtodestrukcija i nikoj ne go zabelezuva toa. Sto se obiduva ovaa vlada da stvori ? Mrtvorodeni ?
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2008 во 09:51

Mi se dopadna postot os zbunet!Od ljubopitnost vlegov na ovaa tema,me interesiraa mislenjata na forumdjiive.Jas sum vo brak,imam edno dete,bi sakala uste edno i uste edno...no,tie deca treba da se zadovolni,srekni,ziveeme vo vreme na prestiz,sekoj se stremi kon podobro i kon povisoki celi vo zivotot.Se plasam da donesam na svet uste edno dete a,ne pak treto.Vladata neka si trosi pari na kampanji vakvi i takvi,narodot najdobro znae kako se cuvstvuva i sto treba da pravi.
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2008 во 11:20
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kolku mi stvara odvratnost reklamata za treto dete. Sve zivo zatvorija, se izbrkaa na ulica kade ne smee ni da si plukne u sudbina, uste veli ucete, tamu bila srekata, pa oni i ovie sto zavrsija fakuleti gi isfrlija na ulica kako partali da vozat taksi ili na tezga. Kakov reper postoi na koj moze da se ugleda bilo koj ? Koj neke i pet deca da mu trckaat okolu, nema pogolemo bogatstvo od deca, no ne mozeme da go pratame deteto na semafor da prodava petardi ili da prosi na ulica, na normalen roditel bi mu prepuknalo srceto, pa na kogo se obraka togas vladata ? Bidete nenormalni ?Abortusot bil ubistvo. Pa koj ubiva od kef ? Toj princip postoi uste pred milioni godini koga nasite predci ziveele vo pesteri koga nemalo abortus, pa morale da gi ubivaat novorodencinjata zaradi nedostig na hrana. Nim im bila najvazna hranata zatoa sto bile na toa nivo na razvoj, ne moze da ni se nametne poveke nagon za prosta reprodukcija, toa e nadminato, evolucijata ima poveke potrebi.I kako osnovno i najvazno spored mene, mora da se povede kampanja za nadminuvanjeto na psihijatriskata anatema. Znaci potrebni se zdravi edinki koi ke stvaraat zdravo potomstvo sto znaci odenje na psijihatar treba da bide pocesto od odenje na zabari da bide zadolzitelno za sekogo i zaradi preventiva. Dodeka se prepravame deka sme normalni i se cudime na slabite uspesi vo sekoja sfera i paranoicno gi obvinuvame site drugi sem nas kade i lezi i stereotipot za nasiot kod. Ovoj narod vo globala teznee kon avtodestrukcija i nikoj ne go zabelezuva toa. Sto se obiduva ovaa vlada da stvori ? Mrtvorodeni ?


Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 21:43
Добар пост Збунет, малку сурово звучи но вистината е таа...мислам дека владата треба малку повеќе да поработи на стимулација на младите луѓе за основање семејство во општо без оглед дали се работи за брачен пар, вонбрачна заедница или самохрани мајки/татко и тоа за ПРВО ДЕТЕ а не од трето па натака.
Нека не си ствараат луѓето погрешна слика дека на западот нема пораст на населението затоа што не е повеќе традиционалносто семејство во мода. Секаде каде што мајката и детето се релативно добро згрижени и добиваат надомест за достоен живот од државата, не им е проблем да раѓаат и тоа и го прават. Точно е и дека границата за раѓање на првото дете е поместена но тоа е и не е некаков проблем зашто сепак модерната жена ретко раѓа повеќе од 3 деца, и помалку е важно на денешницава дали ке ги роди помеѓу 20 и 30 година или помеѓу 30 и 40. Битно е децата да се згрижени соодветно и да им се осигура иднина со можности.

Изменето од GlenKlouz - 02.Јануари.2009 во 21:45
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 13:02
Ne e toa strav od obvrski tuku stravot e vo toa sto dali ke se najde vistinskiot/ta licnost so koja ke go spodelis ostanatiot del od zivotot
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 14:39
As nemaa


Изменето од zbunet - 04.Јануари.2009 во 19:28
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 15:23
Jas mislam deka zivotot e eden i ne treba da i go prodademe na ramnodusnosta i da staneme robovi na navikite...treba da se stavi kraj onamu kade povekje ne postojat emocii i kade zaednickiot zivot se sveduva na megjusebno trpenje i toleriranje,bez razlika dali vo pozadinata se mnogu godini,starosti sl.sekoj zasluzuva da si ja pobara srekjata i sekogas da bide otvorena vratata na ubavite nesta se do krajot na zivotot.Sekako deka realnosta ne e kako na film,strasta mozebi izbleduva,sekojdnevnite problemi i grizi ne utepuvaat bukvalno i ni ja zakopuvaat seta volja i imaginacija,da ne zboruvam za romanticni migovi i sl.za koi kako da isceznalo vremeto,no i togas partnerite se povrzuvaat na nekoj poinakov nacin,zaednicki prebroduvajki gi teskotiite...znaci i togas ljubovta seuste moze da postoi,samo poretko i pomalku se iskazuva...no ne mozam da sfatam kako lugjeto mozat da se osudat sebesi na zivot so nekoj bez ljubov i go prifakjaat kako nekoja svoja sudbina,ili taka trebalo da bide...
Epa makar cel zivot da ostanam sama,bez ljubov nema da se omazam
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 15:43
Aaa, samo smej ne mazi se
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 15:46
Ke me oderat so danoci,znam...
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 19:31
Ete, go obrisav. Tuku mi bese zborot, treba pred se da znes da sakas, ne e dovolna samo zelba
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 19:55
eeeee ne morase da go brises,za zal toa e realnosta...Nego,zasto nikoj ucen ne se rodil,verojatno i sakanjeto moze da se nauci,samo ako dovolno sakas nekogo ke naucis toa da mu go pokazes...
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.