IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Digital Workflow 1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Digital Workflow 1

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2005 во 13:54

uh posledniov ne uspeav da go docitam se umoriv

sepak ke go procitam i nego, cisto od radoznalost.

inaku bravo za potegot, mozes da go sredis i stokmis vo edna knigicka :)

za toa sto te prasav pred sto godini a ti mi go odgovori na predhodniot digital workflow: jas se interesirav za kristalniot moment na slika kako "sarti".

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2005 во 19:24
Mire, eve ti eden orden za 'zaslugi za narod' od mene!
Go zasluzi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2005 во 13:25
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

uh posledniov ne uspeav da go docitam se umoriv

sepak ke go procitam i nego, cisto od radoznalost. 

Hehehe, mozes da zamislis kako mi bese mene da go kucam

Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

inaku bravo za potegot, mozes da go sredis i stokmis vo edna knigicka :)

Knigicki postojat Dimi, idejata bese da gi sublimiram osnovite i seto toa da dojde vo besplaten paket. Site znaeme kakvi ni se finansiskite uslovi vo MK. I da stokmime nekoe evro nameneto za fotografija, ce otide na aparat, procesiranje ili objektivce nekoe. Knigite se nekako posledni na spisok.

Patem, seto ova ima i edna poraka vo sebe...koristenjeto na bazicnite PS tehniki vo nikoj slucaj ne pretstavuva manipuliranje so fotografijata. Mozebi moze da se diskutira za koristenjeto na nekoi drugi tehniki kako sto e emuliranje na NDgrad filtri, warming filtri i sl, no bazicnite postapki se tokmu toa, Bazicni.

Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

za toa sto te prasav pred sto godini a ti mi go odgovori na predhodniot digital workflow: jas se interesirav za kristalniot moment na slika kako "sarti".

Iskreno receno, na "Sarti" (pretpostavuvam deka zboruvas za 3kata) nema nisto kristalno. Celata slika e toa sto e samo zatoa sto e moody. Mozeme da zboruvame za kristalno cisti sliki kako sto se naprimer onie od Ohrid i vo toj slucaj, zaklucokot ti e tocen, so dobra startna fotografija moze da se postigne kristalno jasen i ostar prikaz na monitor. Poentata e sto ako bi ja isprintal slikata izostrena kako sto ja gledas na web, printot ce bide preizostren. Osnovniot problem e sto print hartijata go nema tonalniot opseg na monitorot, pa od taa pricina i kontrastite se pogolemi.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2005 во 14:14

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Mire, eve ti eden orden za 'zaslugi za narod' od mene!
Go zasluzi

Dali jas toa nasetuvam sarkazam vo tvojava "cestitka" ?

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2005 во 14:42

mire apliciram za noise ninja :)

mi go znaes mailot.

me interesira podgotovka za vadenje na fotografii.

eden drugar me zamoli, pa pocnav da gi sreduvam ama mahinalno site gi stavav na kompresija 8. vcera koga procitav kaj tebe mi tekna deka treba na 12 da gi stavam.

kazi dali ima nekoja finta posebna?

inaku te prasuvam bidejki bese vo pravo za vadenjeto sliki od digitalec.

siguren sum deka imam slikano nekolku iljadi fotografii so aparatov, a brojot na izvadeni sliki e "0".

generalno gi sreduvam kontrastot, saturacijata i levelsot. nekade koristev i USM i LCE. ima li potreba od USM i LCE? da ne mu gi zaseram slikive na prijatelov. sega me isplasi so komentarov deka isprintani ke bidat premnogu izostreni?

aj pomagaj. so sovet normalno :)

fala odnapred

 

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2005 во 14:56
Neeeee, Mire vo nikoj slucaj.
Ogromen respekt od mene (a i od drugite) za ova sto go pravis. Mozebi nesrekno se izraziv, prostevaj.
:-)

PS
Sarkasticen sum samo kon onie sto toa go zasluzuvaat.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2005 во 19:38

Bravo Mire covek navistina mozi da nauci mnogu raboti od tebe.

Na sajtov si eden od najzasluznite.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2005 во 07:03
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

mire apliciram za noise ninja :)

mi go znaes mailot.

me interesira podgotovka za vadenje na fotografii.

eden drugar me zamoli, pa pocnav da gi sreduvam ama mahinalno site gi stavav na kompresija 8. vcera koga procitav kaj tebe mi tekna deka treba na 12 da gi stavam.

kazi dali ima nekoja finta posebna?

inaku te prasuvam bidejki bese vo pravo za vadenjeto sliki od digitalec.

siguren sum deka imam slikano nekolku iljadi fotografii so aparatov, a brojot na izvadeni sliki e "0".

generalno gi sreduvam kontrastot, saturacijata i levelsot. nekade koristev i USM i LCE. ima li potreba od USM i LCE? da ne mu gi zaseram slikive na prijatelov. sega me isplasi so komentarov deka isprintani ke bidat premnogu izostreni?

aj pomagaj. so sovet normalno :)

fala odnapred

 

Dimi, nema nisto da mu bide na slikite na prijatelot sto i da im pravis (normalno podrazbiram deka ne rabotite vrz master kopijata ni ti ni on). Originalot ne se obrabotuva nikogas, barem ne do kraj. Mozes da napravis nekoi osnovni raboti kako sto e cistenje na nekakvi artefakti, tragi od prasina ili da podispravis horizont, no drugoto ce go pravis vrz kopija.

Licno smetam deka za printanje e dovolno inicijalnoto izostruvanje (koga ce pocne da se zabelezuva na monitor, da go namalis amount za 10-15%). Normalno, zboruvam za korektna slika na koja nisto ne i fali, odnosno nema pad na kontrast poradi nesto, fokusirana kako sto treba i sl.

Bi ti sovetuval da isprintas edna dve sliki sredeni na razlicen nacin i brzo ce dobies uset sto i kako treba da pravis.

Na primer mene ne mi e kalibriran monitorot, no znam deka portretite sreduvani na nego mi vlecat na zolto pri print, taka da se koregiram pri obrabotkata.

Dimi, univerzalen lek nema, se e prasanje na iskustvo.  I ova sto go napisav pogore se e rastegliva kategorija. Na krajot na kraistata edinstveno merilo e okoto na fotografot.

Koga printam sekogas kontrastite mi se mnogu pomali od onie na web. Pretpocitam sirok tonalen opseg, mnogu detali i teksturi.

Prosecen covek ostrinata na slikata ja ceni spored kontrastot. Najubavite sliki od Ansel Adams verojatno bi mu bile bledunjavi .

Se e prasanje na toa sto sakas da postignes. Eksperimentiraj, so 20den za 13x18cm mozes za 100-200 den da mu go fatis redot za na vek ;)

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2005 во 07:24

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Neeeee, Mire vo nikoj slucaj.
Ogromen respekt od mene (a i od drugite) za ova sto go pravis. Mozebi nesrekno se izraziv, prostevaj.
:-)

PS
Sarkasticen sum samo kon onie sto toa go zasluzuvaat.

Pardon

Malku e problematicna komunikacijava preku web po toa prasanje. Na mene e da se izvinam poradi nedoverbata.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2005 во 07:27
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

mire apliciram za noise ninja :)

mi go znaes mailot.

Za malku ce zaboravev, Noise Ninjata e prilicno golem fajl (okolu 9Mb). Siguren si deka sakas na od mail da go siminjas?

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2005 во 20:01
Ovaa tema se naogase na dnoto.
Aj da ja postavam pag na vrvot
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 09:58

OK, sega i ce bide na vrvot.

Kolku da gi skratime muabetite na sajtot, ako ne povece

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bomboni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Локација: Czech Republic
Статус: Офлајн
Поени: 215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bomboni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2006 во 00:08
Da se PS ili ne? Hmm... spored mene ako krajniot rezultat mi dava dobar vpecatok ic ne mi e gajle kako stignalo do toa... i ne e tocno deka ako dodavas filtri na fotkata vo ps veke ne e fotka, mislam deka seto toa moze da se postgne na klasicen nacin, ama denes vo moderni vreminja sme se izborile da gi pravime rabotite na polesen nacin. a na koj mu e merak(licno za sebe) neka si gi slika fotkite so taa i taa blenda, ekspozicija... Ubavinata e vo toa da sme zadovolni sami od toa sto sme go dobile, a sekoj drug neka zbori sto saka. By the way, super instrukcii i dobro e sto se pravat napori za tie sto ne znaat. samo taka, pozrav do mire
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2006 во 12:03

Soglasen sosema :)

Bi go narekol toa "vizija". Treba i da se ima ideja kako nestata na kraj treba da izgledaat, neli?

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,258 секунди.