IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
Xelmep Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Xelmep Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 11:45
Originally posted by luckyboy luckyboy напиша:

Кога го пуштив компјутерот само горе на левиот агол од мониторот трепкаше една цртичка ( _ ) со бела боја на црна позадина..... Дали некој може да ми кажи за што се работи???Благодарам....


Treba da instaliras operativen system Windows, Linux ili nesto drugo.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 04:50
Problemot e koga imam otvoreno internet na pr: Opera so 10-11 tab-ovi i vo isto vreme gledam TV ili snimam nekoj spot nekako temperaturata na CPU odi do 90 stepeni pa ke se spusti malku a se zadrzuva na 50-65 pa ke slezi na 40 i pak odnovo ke se zgolemi.Da spomnam deka imam 2 HDD,Delux napojuvanje od 450w (ne se realni) dali mi treba pojako napojuvanje,nov cooler,koj e koristen 1 god oti nekako se maci procesorot kako da e pod nekoj napon,se plasam da ne izgori a koga ke ja isklucam Opera-ta si raboti bez problem...

P.S. Dali ke mi go preporacate UPS-ot od Anhoch - Hantol 500VA w/AVR PCD500 od 2190den. Fala
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:26
Зачисти го малку од прашина кулерот а и ногу табови се тоа и плус телевизија гледање уште неро и некоја игра да си пуштел ! ти го оптеретуваш процесорот со тоа, ако е ослабен кулерот купи нов некој убав ке прашаш а и пастата е еден нај важен елемент на процесорот ја мојот чера го мачкав со паста па сеа ти види
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:42
Fala Dark Hacker za sovetot ke go zacistam cooler-ot samo mislam deka treba nov cooler nekoj podobar a mozno e da e slabo napojuvanjeto a vo vrska so opteretuvanjeto - na stariot kompjuter so Celeron procesor rabotese dobro,bez opteretuvanje ili pak najdobro e da go odnesam na servis
Кон врв
crazygirl27015 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај crazygirl27015 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 23:32
heyy mi treba pomos... dali kje sakas da mi kazes kako mozam da napraam format na kom... 4 pati se okrsiv od plakanje po 1000 den da mi go sredat... Aj ako sakas eve ti moj email moni_svx@hotmail.com zz
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 23:52
Originally posted by crazygirl27015 crazygirl27015 напиша:

heyy mi treba pomos... dali kje sakas da mi kazes kako mozam da napraam format na kom... 4 pati se okrsiv od plakanje po 1000 den da mi go sredat... Aj ako sakas eve ti moj email moni_svx@hotmail.com zz


Ајде ја ке ти помогнам малце
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 20:17
eve vaka. posto gledam n forumov dek ima dosta koi se razbirat vo formatiranje na kopm. ke gi prasam site i ke gi zamolam za pomos. Jas imam formatirano dosta komp. i znam kako odi taa postapka. Ama, pri formatiranjeto na eden kopm. imav problemi. Koga dojdov do delot koga treba da go izbrisam veke postoeckiot hard dik i da go zamenam so nov, se javi probremot. Otkako go izbrisav hard diskot, i koga zadadov komanda za nov hard disk,kom. odbi da kreira nov. Probav nekolku pati odpocetok no ne bivase. Comp. mi ponudi opcija ,,reinstal,, kade pisuvase deka window-sot ke bide reinstaliran. no toa nese sluci i sega koga go pustam komp cekam edno 10min i se javuva eden prozorec kade mozam da odberam sao ok i komp. se restartira i se pocnuva odnovo. Sakam da znam kako moze komp. da go ,,zaboravi,,toa sto sum mu go zadal prethodno, i kako mozam da pocnam so form. skroz od pocetok. Ke gi zamolam site sto se zapozneni so ovoj probrem da mi pomognat.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 21:05
Originally posted by TheRock TheRock напиша:

eve vaka. posto gledam n forumov dek ima dosta koi se razbirat vo formatiranje na kopm. ke gi prasam site i ke gi zamolam za pomos. Jas imam formatirano dosta komp. i znam kako odi taa postapka. Ama, pri formatiranjeto na eden kopm. imav problemi. Koga dojdov do delot koga treba da go izbrisam veke postoeckiot hard dik i da go zamenam so nov, se javi probremot. Otkako go izbrisav hard diskot, i koga zadadov komanda za nov hard disk,kom. odbi da kreira nov. Probav nekolku pati odpocetok no ne bivase. Comp. mi ponudi opcija ,,reinstal,, kade pisuvase deka window-sot ke bide reinstaliran. no toa nese sluci i sega koga go pustam komp cekam edno 10min i se javuva eden prozorec kade mozam da odberam sao ok i komp. se restartira i se pocnuva odnovo. Sakam da znam kako moze komp. da go ,,zaboravi,,toa sto sum mu go zadal prethodno, i kako mozam da pocnam so form. skroz od pocetok. Ke gi zamolam site sto se zapozneni so ovoj probrem da mi pomognat.


Jас значи последно форматифав компјутер е така заебан од некој сам се рестартираше заебан вкрај. Значи прво земи симни некоја посалам веризија од виндовсот ги имас на торенти еден куп.
Потоа пупти да си бутира виндовсот , и ќе изберш се знаеш да го инсталираш , ќе ја избришиш партицијата Ц и ќе креираш пак на ново и ќе ја форматираш NTFS и се ќе биди во ред намигнување
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 22:15
toa znaci deka verzijava na windows na cd-vo so mi e ne e soodvetna i ke treba da ja zamenam so nekoja posalam i taka pak da go formatiram. ama ne znam zosto ne cini??? ja so istovo cd imam formatirano dosta kompjuteri i se bilo OK.???
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 23:45
SАТА ли е HDD ???
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 13:22
auuu drugar, voa formative mi se slaba strana. ke treba potocno da mi kazes so znacat kratenkive, i kako mozam da proveram cd-to so format e.

Abe najdov ja ednas edna strana kaj gi so imase imase site formati sose kratenki i sekoja posebno bese obasneta so znaci ama na koj da mu tekne deka nekogas ke mi zatrebaat vakvi raboti.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 19:28
вака сеа тоа SATA ти се драјвери а HDD ти е hard disk ако дискот е Sata тогаш XP не можеш да инсталираш бес драјвери мислам можеш ако знаеш во БИОС да наместиш да не го чита како сата, значи ако имаш сата тогаш симни Windows XP со сата драјвери интегрирани ако имаш драјвери можеш и сам да ги итегрираш на XP ама за тоа во некоа наредна прилика што не ти е јасно прашај тука сум ке ти одговорам поздрав
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 21:36
ja oti dodeka go formatirav otidov u kor sokak, pa zatoa otidov na remove. Ama i toa ne mi ispadna uspesno i sega koga ke go uklucam kopm mi vika deka nekoj folder nedostasuva, i mi vika pritisni r za da prodolzis so reinstalacijata. Pritiskam r i komp pa se restartira i se taka. Probav i so esc ama nisto i od toa.

I sea praev muabet so nekoi so se razbiraat poveke i navodno CD-to ispadna deka ne mi cinelo(a so ja bev uveren deka e OK) i sega cekam da mi dadat drugo CD so koe so navodno ke pocnelo formatiranjevo otpocetok. Se nadevam deka ke ispadne taka, pa ke go pisam krajniov epilog na prikaznava.pozz
Кон врв
DjokoVerona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DjokoVerona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:52
mi treba da mi objasnis okolu formatiranje na lap top ako mozes i ima svreme
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.