IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавен од Господ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавен од Господ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:15
kakva e dushata procitena na covek so zivee sam na ostrov?????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:17
Originally posted by anakin anakin напиша:

kakva e dushata procitena na covek so zivee sam na ostrov?????
Светла. И, ако е прочистена целосно, или повеќе нема да биде во тело или ќе добие импулс да го напушти пустиот остров и своето спознание го подели со оние кои имаат добра воља(т.е. сакаат доброволно) да чујат за истото со цел и тие да се прочистат.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:18
Зар човек мора само да слушне од некого за Бог па да поверува? Зар мора да чуе па да знае?

Некогаш човек до познанието доаѓа и по пат на самоспознание, размислување, поставувајќи си прашања, чекај бре, ова настанало од ништо? На разумните им е дадена таква моќ на расудување а со тоа може да дојдат до Бога.

Бог може и да му се објави на тој човек, директно, од каде пак знаете дека не го сторил тоа? И тоа е можен начин на спознавање.

Не на пуст остров, туку и некаде во вселената да бил островјанецов, ако бил во најмала рака обдарен со разум, ќе трагал и ќе нашол.

И да знаете, сите ние како што имаме фази од развојот кога стануваме свесни на пример за себе, за идентитетот, за односите со другите, имаме и фаза на развој на духовноста. Тогаш човекот размислува за смртноста и тие работи, и или ќе поверува во Бог/Виша сила или пак ќе биде атеист, и неверувањето е вера, значи сите разумни минуваат низ тие фази на развој на духовност.

Следствено, и нашиот островјанин, освен ако не бил ептен граничен со IQ-то или пак од други причини не размислувал, не трагал, а Бог не му се објавил исто како што немало ни кој да му каже,
туку само легал, јадел банани, билки и ловел риби за да преживее. Во тој случај ќе му се суди според сопствената совест.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:19
cuv od tebe
niso ne si drugacii so razmisluvanjeto od EVANGELOS
samo paroli i nejasni repliki za cistoti, procistuvanja, nekakvi spasenija
nema tuka niso konkretno
тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:23
Originally posted by anakin anakin напиша:

cuv od tebeniso ne si drugacii so razmisluvanjeto od EVANGELOSsamo paroli i nejasni repliki za cistoti, procistuvanja, nekakvi spasenija nema tuka niso konkretnoтага
Па постави конкретни и јасни прашања.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:24
MM se e toa tvoe kazano optimisticki proshareno
dali si svesna dka na svetot ima najvekje ateisti, toa e fakt i podatok koj moze da se pronajde

a uste eden kup vernici, koi glumat neso kako , pa da ,,,, da

tolku li e gospodova sila, za svoeto pokazuvanje kon demek negovata kreacija????????

ili vie vernici smetate deka se odbrano obdareni da gledate so pola svet negleda?????????????/


Изменето од anakin - 19.Октомври.2008 во 11:25
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:33
ili vie vernici smetate deka se odbrano obdareni da gledate so pola svet negleda?????????????/


Не можам да зборувам за “ние верниците“ туку за себе лично.
Но видиш, и сам велиш пола свет не гледа, а пола гледа нешто...

Избор, одлука, објава, не нужно но можно и одбрана обдареност како што велиш....како сакаш можеш да го сфатиш.

Сепак пола свет не е мала бројка.голема%20насмевка

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:36
MM sum zacuden
so protolkuvanje na moeto napisano ne gleda
kje ti stavam navodnici drugi puta
ocigledno se izlazav, smetajki deka posle 4 godini me znaat na forumov
sorry
smetaj deka ima oggggggggggggroooooooooomniiiiiiiii navodnici


pozdrav do GLEDACITE
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:36
Originally posted by anakin anakin напиша:

tolku li e gospodova sila, za svoeto pokazuvanje kon demek negovata kreacija????????ili vie vernici smetate deka se odbrano obdareni da gledate so pola svet negleda?????????????/
Па ние не се наоѓаме во Неговата креација, туку нашата, несовршената. Незнам дали другите верници сметаат дека директно го гледаат, но еве јас за мене можам да кажам дека верувам иако не го гледам директно. Затоа верата се вика вера.

Но интересно е Анакин твојата потреба да се распрашуваш на оваа тема, а самиот велиш дека си атеист. Што е тоа што сакаш да дознаеш? Што е тоа кое сакаш да го чуеш?

И кај тебе нема ништо конкретно, освен конкретниот твој став дека си атеист, а кај мене конкрерниот став дека сум некој кој верува во Виша Сила - наречена и Бог.

Изменето од Majkl - 19.Октомври.2008 во 11:37
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:37
Пријатно неделно попладнеголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:44
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

tolku li e gospodova sila, za svoeto pokazuvanje kon demek negovata kreacija????????ili vie vernici smetate deka se odbrano obdareni da gledate so pola svet negleda?????????????/
Па ние не се наоѓаме во Неговата креација, туку нашата, несовршената. Незнам дали другите верници сметаат дека директно го гледаат, но еве јас за мене можам да кажам дека верувам иако не го гледам директно. Затоа верата се вика вера.

Но интересно е Анакин твојата потреба да се распрашуваш на оваа тема, а самиот велиш дека си атеист. Што е тоа што сакаш да дознаеш? Што е тоа кое сакаш да го чуеш?

И кај тебе нема ништо конкретно, освен конкретниот твој став дека си атеист, а кај мене конкрерниот став дека сум некој кој верува во Виша Сила - наречена и Бог.


BRAVOS
prv pat vo tvojot post ne izjednaci vo razmisluvanjeto
sekoja ti cest za ova
stanuvas moj heroj Majki големо%20гушкање


tuka nema navodnici, nikade


Изменето од anakin - 19.Октомври.2008 во 11:44
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:49
Originally posted by anakin anakin напиша:

BRAVOSprv pat vo tvojot post ne izjednaci vo razmisluvanjetosekoja ti cest za ovastanuvas moj heroj Majki големо%20гушкањеtuka nema navodnici, nikade
Па ваљда бидејќи Бог сите ги создал(како души) изворно еднакви

Јас не тврдам дека ти си грешник автоматски со тоа што си атеист, а особено не дека јас како верник сум подобар од тебе. НЕ сум јас како повеќето верници...и ставовите сведочат за тоа.

Изменето од Majkl - 19.Октомври.2008 во 11:49
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 12:19
Originally posted by anakin anakin напиша:

cuv od tebeniso ne si drugacii so razmisluvanjeto od EVANGELOSsamo paroli i nejasni repliki za cistoti, procistuvanja, nekakvi spasenija nema tuka niso konkretnoтага


   анакин, човекот од пустиот остров во примеров i ако е апсолутен неверник kako и сите што се наошаат моментално во духовна пустиња, имаат едно заедничко: Тие се НЕБЛАГОДАРНИ и затоа се чувствуваат изолирани како на пуст остров!
Господ допушта пустињи за да ја увидиме зависноста еден од друг а посебно од Него ВСЕДРЖАТЕЛОТ и да ЉУБИМЕ!

Мене и тебе – на пример – како и островјанинот, Тој не создал во мајчина утроба, не храни, не затоплува, не одржува, ... !
Зарем е редно ние сета нечистотија да ја пројицираме на Него и да бараме цврсти факти?

Што сакаш повеќе да направи за тебе? Да се предаде МИЛОСТА Негова повторно на крст? Пак не би ти било доволно и пак неверникот не би верувал и пак би барал докази!

Што сакаш ти поконкретно повеќе? Златно теле да ти излијам па да играш оро околу него или што?

Кажи слободно!

       



Изменето од spiros - 19.Октомври.2008 во 12:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 12:26
jas za razlika od tebe spiros sakam da znam
ne da veruvam

mi puka za veruvanjeto

obozavam da znam

dali toa ti moses vo tvojata zaludenost da go svatis, e sega prasanjeto

DA se znae E PRIORITETNO

VERUVANJETO NE E NITU SEKUNDARNO VO SMISLATA ZA COVEKOVIOT ZIVOT

Koj E VINOVEN DEKA LUGJETO VERUVAT A NE ZNAAT
TIE SAMITE ILI SAMIOT GOSPOD????????


naredno prasanje



Изменето од anakin - 19.Октомври.2008 во 12:27
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.