IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавен од Господ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавен од Господ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 25>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 01:57
Библијата никаде не ги осудува оние кои не го слушнале евангелието. Таа ги осудува само оние кои го слушнале, а сепак го одбиле. А како Бог ќе постапи со оние кои не го слушнале евангелието, тоа е Негово гајле, а не наше. За нас е доволно тоа што Бог ни објавил дека е Праведен Бог и тоа треба да е доволно за нас. Бог не е должен на нас да ни дава отчет за Неговота работа. Не заборавајте и нека не ви бега од фокусот - сепак Тој е Бог и тоа Суверен Бог, Кој прави се по советот на Својата воља.
Тоа што не ја знаеме комплетната Божја стратегија за спасување на луѓето, тоа не ни дава за право да ја осудиме истата како неправедна. Бог во Светото Писмо јасно е опишан како Праведен Бог чија љубов се излева врз сите луѓе и од Него не бил и НЕМА ДА БИДЕ ЗАБОРАВЕН НИКОЈ!
Нека е славен Бог и нека е славена Неговата неизмерна љубов, милост и праведност кон сите нас за навек. големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 02:13
Originally posted by misterX misterX напиша:

Ти Анакин го даде примеров на разгледување ама не кажа дали тој што живеел на островот “сам“, имал мајка татко како и сите или се родил сам од себе.
Па како прво и прво никој не се создал сам за да биде целосно изолиран од светот( и нај излоираните племиња на светот веруваат во некоја сила, живеат според некои свои правила, имаат свои богови и сигурно не мислат дека потекнуваат од мајмун). Тој што се родил на тој остров морал да има родители кои што имале родители кои што пак сигурно претходно живееле некаде каде што религијата не им била непознат поим. Ако пак во најекстремен случај примеров зборува за човек кој е директен потомок на првите луѓе Адам и Ева(Адем и Ава според Исламот) тогаш сигурно е свесен за постоењето на бога. Ако пак според твојата теорија е продукт на некој Мајмун кој еволуирал тогаш сигурно никогаш нема да биде свесен за бога. Ете тоа е накратко мојот одговор за ова твое прашање.


prvo da e jasno
hipoteticko ziveenje na covek na ostrov go dade Mesi a ne jas
toj pretpostavil deka covek zivee na ostrov daleku od crkvite za koi nema pojma

od tuka prasav kako nema pojma za gospod koga toj postoi
drugo ako nema pojma, koj e vinoven tuka , ostrovjanecot ili Gospod

no ti mi uleta sega ko kec na desetka
ene te citiram

и нај излоираните племиња на светот веруваат во некоја сила, живеат според некои свои правила, имаат свои богови и сигурно не мислат дека потекнуваат од мајмун).

sega objasni im na sirokiot auditorium

veruvanjeto vo eden GOSPOD zavisi od predanijata vo biblijata i od vlijanieto na sovremenata religijata ili od SAMIOT GOSPOD ??????

koj sega vo tvojot slucaj e vinoven, izoliranite tvoi pleminja ili Gospod




SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 02:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Библијата никаде не ги осудува оние кои не го слушнале евангелието. Таа ги осудува само оние кои го слушнале, а сепак го одбиле. А како Бог ќе постапи со оние кои не го слушнале евангелието, тоа е Негово гајле, а не наше. За нас е доволно тоа што Бог ни објавил дека е Праведен Бог и тоа треба да е доволно за нас. Бог не е должен на нас да ни дава отчет за Неговота работа. Не заборавајте и нека не ви бега од фокусот - сепак Тој е Бог и тоа Суверен Бог, Кој прави се по советот на Својата воља.
Тоа што не ја знаеме комплетната Божја стратегија за спасување на луѓето, тоа не ни дава за право да ја осудиме истата како неправедна. Бог во Светото Писмо јасно е опишан како Праведен Бог чија љубов се излева врз сите луѓе и од Него не бил и НЕМА ДА БИДЕ ЗАБОРАВЕН НИКОЈ!
Нека е славен Бог и нека е славена Неговата неизмерна љубов, милост и праведност кон сите нас за навек. големо%20гушкање



majstor si da izvrtis rabotite

ene , kako be ubo znaes da go opravdas Gospod deka zaboraveniot covek na Mesi , ne e svesen za negovoto postoenje, oti toa e demek zelbata negova i plan koj sto nie ne razbirame
 
a ne ti teknue da pomislis dali mozebi BOG gresi so toj covek ne e svesen za negovo postoenje

ima brate golema razlika megju mene i tebe
ne gi citam tvoite dogmatski repliki povekje
ova e posledno so ti repliciram



t
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 06:43
Dogmata e strashna rabota. Toa e chedo na teologijata, sozdadeno da sluzhi samo za nejziniot interes i nema nikakva vrska so religija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 07:57
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by anakin anakin напиша:

јок, ми бегате од тематаодговорите кој е виновен за неслушнато, непочуствувано и неверуванослабознаев дека е круцијално прашање овасреќа
аааааааааааааа


Го ОБОЖАВАМ СТРПЛЕНИЕТО ГОСПОДОВО посебно со оние што му се противат дури и отворено!       

Originally posted by deshad deshad напиша:

Никој не е заборавен од Бога, без разлика каде се родил и каде живее.Доволно е што тој човек го има Божјиот дар, паметот, кој ако правилно го насочи ќе го одведе до фактот на Божјето постоење.


   Така побратиме ХАЛЕЛУЈАХ! Елхамдулилах! Тоа е патот на кој треба да се движи секое размислување!
Тоа е ПАТОТ на ДУХОТ а не примерно книга или догма туку ДУХОТ БОЖЈИ чија СВЕТЛИНА се отелотвори во ИСУС и никого не заборави туку секого во мајчина утроба го создаде, го одржува и за секој поединечно ЖИВОТОТ Го даде!
Без Него нема чист акал, никој како Него сите луѓе не ги сака, нити ги сакал!

ХАЛЕЛУЈА за твоето размислување кое почнува да се движи кон совршената цел! Елахмдулилах!       


Originally posted by misterX misterX напиша:

Ти Анакин го даде примеров на разгледување ама не кажа дали тој што живеел на островот “сам“, имал мајка татко како и сите или се родил сам од себе.
Па како прво и прво никој не се создал сам за да биде целосно изолиран од светот( и нај излоираните племиња на светот веруваат во некоја сила, живеат според некои свои правила, имаат свои богови и сигурно не мислат дека потекнуваат од мајмун). ...


Мистер Х побратиме, така е! И мајмуните се дури од Него – Кој е поважен од секоја книга - создадени.
Од Него, од * ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ – и МАЈКАТА – на Животот чија СВЕТЛИНА за спасение на сите се отелотвори во *ИСУС! ХАЛЕЛУЈАХ!
Секој човек ако искрено се задлаби ќе дојде до Него! Тој е што сите нас развива и кога ќе се развиеме скроз, тогаш ќе остане само ТОЈ, само ИСУС во нас, бидејќи сега е сега со многу тело завиен и тоа тело му смета на ЦАРСТВОТО БОЖЈЕ да завладее на земјата!       


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dogmata e strashna rabota. Toa e chedo na teologijata, sozdadeno da sluzhi samo za nejziniot interes i nema nikakva vrska so religija.



Во најголемиот дел од случаевите имаш право, но зошто паушално секоја догма и секоја теологија ја сатанизираш?
Таков став имаше хитлер кон одредени ...!

Внимавај!       








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 09:09
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Но и таквите луѓе се водени. И меѓу таквите луѓе има различни карактери, и некои се решаваат кон попродуховен пристап кон нештата а другите кон помтатеријалистички. Сакам да речам меѓу таквите можат да се најдат и далеку попродуховени од мнозинството побожни луѓе од другите континенти.



Znaci ne e potreben Gospod i ucenjeto za nego za da bides bogat vo dusata, dobar, moralen covek, pa i podobar od mnogumina vernici
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:36
prvo da e jasno
hipoteticko ziveenje na covek na ostrov go dade Mesi a ne jas
toj pretpostavil deka covek zivee na ostrov daleku od crkvite za koi nema pojma

od tuka prasav kako nema pojma za gospod koga toj postoi
drugo ako nema pojma, koj e vinoven tuka , ostrovjanecot ili Gospod

no ti mi uleta sega ko kec na desetka
ene te citiram

и нај излоираните племиња на светот веруваат во некоја сила, живеат според некои свои правила, имаат свои богови и сигурно не мислат дека потекнуваат од мајмун).

sega objasni im na sirokiot auditorium

veruvanjeto vo eden GOSPOD zavisi od predanijata vo biblijata i od vlijanieto na sovremenata religijata ili od SAMIOT GOSPOD ??????

koj sega vo tvojot slucaj e vinoven, izoliranite tvoi pleminja ili Gospod
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:38
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Но и таквите луѓе се водени. И меѓу таквите луѓе има различни карактери, и некои се решаваат кон попродуховен пристап кон нештата а другите кон помтатеријалистички. Сакам да речам меѓу таквите можат да се најдат и далеку попродуховени од мнозинството побожни луѓе од другите континенти.



Znaci ne e potreben Gospod i ucenjeto za nego za da bides bogat vo dusata, dobar, moralen covek, pa i podobar od mnogumina vernici
Меѓутоа ако е некој навистина добра, морален и богат во душата тој порано и подоцна спонтано ќе дојде до спознанието за постоењето на Бога. Дали тој тоа ќе го нарече: Космичка интелигенција, Бог, Аллах, Јахве, Вишну, Виша сила, итн.. прозилегува од неговата/нејзината моментална состојба свест, фонд на зборови, култура и тн.

Голема штета имаат направено многу тнр. верници вршејќи и најгрозни дела во Божјо име со што создадоа слика дека Бог може да биде таков само каков што тие се обидуваат да го вкалапат, па многумина порадо се одлучуваат да бидат атеисти. Но и покрај сето тоа Бог постои и е присутен. Изборот е наш дали ќе веруваме или не. Врз Бога тоа не може да влијае.

Изменето од Majkl - 19.Октомври.2008 во 10:39
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:40
zasto nikoj neodgovara na prasanjeto tuka vo temata postave? тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:44
Originally posted by anakin anakin напиша:

veruvanjeto
vo eden GOSPOD zavisi od predanijata vo biblijata i od vlijanieto na
sovremenata religijata ili od SAMIOT GOSPOD ??????
koj sega vo tvojot slucaj e vinoven, izoliranite tvoi pleminja ili Gospod
Зависи од самиот човек дали сака да верува или не. Ако е некој изолиран, не случајно е во таква ситуација, и тоа е исто поврзано со неговиот личен избор како душа.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:46
zasto toj so go spomna mesendzer ne e svesen za postoenjeto na GOSPOD???????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

zasto toj so go spomna mesendzer ne e svesen za postoenjeto na GOSPOD???????
Веројатно затоа што така одбрал или не созреало времето да стигне информацијата до него преку низа „случајни„ настани.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:09
da stigne informacija od samiot Gospod?????



Изменето од anakin - 19.Октомври.2008 во 11:09
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:11
Originally posted by anakin anakin напиша:


da stigne informacija od samiot Gospod?????
Па зависи... може и од самиот Господ. Зависи колку е душата прочистена за да може да го чуе и види Бога.

Изменето од Majkl - 19.Октомври.2008 во 11:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.