IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Како ќе се пресметува БРУТО ПЛАТА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ќе се пресметува БРУТО ПЛАТА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 13:48
na poslednata od dekemvri mi skinaa 1.5% i ..se znae....ostavka brat....задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 14:09
i sega si nevraboten?изненадувањеголема%20насмевка
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 13:19
...sega samo da najdam nekoj-a i da pocnam makedonski biznis....голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 13:42
zemi hipotekaren kredit i kupi nekoja krava смеење

Изменето од miroslav_g8 - 18.Март.2009 во 13:42
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 13:53
Originally posted by anastea anastea напиша:

До кај стигнаа бруто платите?
Нема никој да каже како е сега, повеќе, помалку...?
Има ли разлика?збунетост

никаква разлика...некаде е и помалку плата,а на тие што сега мораа да им дадат хранарина,мора да ја вратат на газдите(ОСТВАРУВАМЕ)
се чека по неколку дена за да поминеш плата,СЕУШТЕ
системот им паѓа СЕУШТЕ
и што е најважно....МИНИСТЕРСТВАТА НЕ ПОМИНУВААТ ПЛАТА НА ВРЕМЕ!!!!!
плата мора да поминат малите фирмичиња,зашто нив ќе ги казнат
а овие големиве не мораат,можат дури и да каснат,за нив не е проблем
битно е да се убијат ситните риби...оние кои одвај дишат
во ствари на владата и е битно да го собере АРАЧОТ друго ништо не и е битно
за тоа е нели и измислена бруто платата


Изменето од Andjelina - 18.Март.2009 во 13:55
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 13:56
koga gospod pustal brada , najprvin si pustil sebesi голема%20насмевка monopolot e mnogu mokjna rabota намигнување
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 19:50
...vo nekoi firmi voopsto ne presmetuvaat BRUTO PLATA.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 20:17
normalno koga nemaat sto da presmetaat смеење
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 02:42
И бруто-платата на Уставен суд

Бруто-платата ќе се најде пред уставните судии откако граѓанин поднел иницијатива за преиспитување на уставноста и законитоста на измените на Законот за исплата на плати во кој е вметнат новиот концепт за исплата на бруто-плати. Причина за иницијативата се измените со кои е регулирано надоместок за превоз да добиваат сите вработени, без разлика дали законски им следуваат пари за превоз или не. За оваа претставка, која е поднесена во почетокот на минатиот месец, судиите ќе расправаат наскоро.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 12:12
    Izmenite vo zakonite se vo nasoka promena na procentite povrzani so utvrduvanje na odredeni prava ili promena na brojot na bodovite ili koeficientite preku koj se utvrduva osnovnata plata na vrabotenite.
    Istite se promeneti vo nasoka na ovozmozuvanje vrabotenie da dobijat   plata vo bruto iznos.So izmenite vo zakonite se ovozmozuva utvrduvanje na osnovnata bruto plata vo iznos.Soglasno Zakonot za rabotni odnosi platata e sostavena od osnovna plata,del od plata za rabotna uspeshnost i dodatoci na plata.Dodatocite na plata se opredeluvaat za posebnite uslovi pri rabota,za rabota vo smeni, nokna rabota, prodolzena rabota ,rabota vo praznici i dodatok za raboten staz.Pravoto na dodatok e utvrdeno vo Zakonot za rabotni odnosi,kako i vo Zakonot za drzavni sluzbenici,dodeka iznosot na pravoto e utvrden vo kolektivni dogovori.
    Obvrznik za plakanje na pridonesot za penzisko i invalidsko osiguruvanje e rabotodavecot,znaci ovoj pridones se utvrduva od bruto platata na rabotnikot no se plaka od strana na rabotodavecot,odnosno ne se odbiva od platata na rabotnikot.
    Osnovnata bruto plata se presmetuva koga na vkupniot broj na bodovi ke se pomnozi so vrednosta na bodot.Ponatamu od osnovnata bruto plata se presmetuvaat minatiot trud, prekuvremenata rabota i rabota od vikend,soglasno propisanite procenti.Bruto platata vo vkupen iznos se dobiva koga na osnovnata bruto plata ke se dodadat minatiot trud, prekuvremenata rabota i rabota od vikend.Bruto platata vo vkupen iznos prestavuva osnovica za presmetka za zadolzitelnite socijalni pridonesi i presonalen danok na dohod.

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 23:52
Република Македонија е меѓу ретките земји каде што обврската за плаќање придонеси ја има работодавецот и единствено тој.............

Ваквата практика е остаток од поранешниот социјалистички систем, кој и по промената и воведувањето на пазарната економија остави застарени, нереформирани односи работник-работодавец............

Со воведувањето на реформата „Цела плата”,се остваруваат повеќе придобивки за работодавците, за работниците и за системот воопшто.............

При утврдување на најниската и највисоката основица за пресметување и плаќање на придонеси за февруарската плата, како просечна бруто плата се зема објавената бруто плата за месец ноември која изнесува 27.507 денари...........

Значи, најниската основица за пресметување и плаќање на придонесите изнесува 13.753,5 денари.......
(50% од 27.507 денари)......
а највисоката основица за пресметување и плаќање на придонесите изнесува 110.028 денари .....
(4 * 27.507 денари), и истите ќе се применуваат во текот на цела 2009 година.
">http://celaplata.mk/

Levo ke najdete kalkulator kade ke ja iskucate celata platata i ke dobiete iznosot na cista plata
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 16:08
Дека придонесите не беа намалени се виде, се плаќаше повеќе во 2009
но 2009 заврши како што заврши. Остваривме (читај повеќе дрпнавме од народот)
Со еден пример ќе укажам дека помалите придонеси (имено место 19% ПИО сега 18%, здравство од 7,5 на 7,3, за вработување од 1,4 на 1,2) се поголеми.
Како? Меџик....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка измислена од најпаметниот ни премиер досега.
за минимална плата:

                 2009              2010
------------ -------- -------- --------
ПИО          2.613,00 ден.     2.834,00 ден.  
Здравство    1.032,00          1.118,00
Вработув.      192,00            209,00
проф. заб.      69,00             75,00
------------ -------- -------- --------
Вкупно       4.131,00          4.529,00

значи ако за 2009 год мин. социјални придонеси биле 4.131 денар, сега за 2010 год ќе се плаќа 4.529 денари

Остваруваме, браво испразнивме уште џебови


Изменето од Ateist - 28.Јануари.2010 во 17:00
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 22:41
бруто плата под услов некој да зема плата голема%20насмевка
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 01:54
ох плачење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.