IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 15:09
Се согласувам со anakin и butel2. Според мене нема ништо полицемерно од тоа да гракаш на сите страни "ве љубам, ве сакам аа уу"  да го викаш тоа на секого, и на познати и на непознати, баш како што рече anakin, од токлку "сакање" нема да имаш време вистински да сакаш некого аплауз
Кога на човека зборот "те сакам" му станува узречица, таа узречица станува пластична, лицемерна, едноставно нема сила да убеди. Без разлика дали е кажана во поетски контекст, без разлика дали ќе ја римувате, едноставно самата фраза издава безчувствително лицемерно "сакање".
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 18:33
Простете ми што неможам да се согласам со вас.
Мојот ИСУС го даде својот скапоцен Живот за сите!
Зборот е семето а делото е плодот.
Ве молам не газете го семето, бидејќи немате право на тоа!

поздрав


       


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 23:45

Љубовта е Патот на Совршената ВИСТИНА која засигурно води во вечен Живот, засигурно води во Рајот и го изградува – тоа чудесно БОЖЈЕ ЦАРСТВО – на земјата!

Кој се противи на најважното, го има најголемиот противник противсебе. Затоа да се поклониме сите заедно и сложно на најважното - со збор и дело - и да не му се попречуваме на Неговото доаѓање!      

АМИН

ПЕСНА
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 23:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се согласувам со anakin и butel2. Според мене нема ништо полицемерно од тоа да гракаш на сите страни "ве љубам, ве сакам аа уу"  да го викаш тоа на секого, и на познати и на непознати, баш како што рече anakin, од токлку "сакање" нема да имаш време вистински да сакаш некого аплауз
Кога на човека зборот "те сакам" му станува узречица, таа узречица станува пластична, лицемерна, едноставно нема сила да убеди. Без разлика дали е кажана во поетски контекст, без разлика дали ќе ја римувате, едноставно самата фраза издава безчувствително лицемерно "сакање".



Evangelose ako ne se lazam, nekade ti kaza deka, go sledis Hristoviot primer, taka li e ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 16:00
Koga se zboruva za Ljubov ne se misli na zaljubuvanje.

Prochitajte go vnimatelno Isus i ke raberete deka samo LJUBOVTA i seto onoa sto proizlaga od nea kako benefit za site i za sekogo, e vistinskata poraka i edinstvenata sushtina na Bozhjata Kreacija. Nisto poveke.

Nikakvi dodatni interpretacii, tolkuvanja, prikazni, ubeduvanja, iskustva, tradicii, obichai ne se potrebni za da se "doobjasni" onoa sto e samoevidentno.

Bozhjata volja e LJUBOVTA i benefitot za site i sekogo, a ne samo za nekoj i nekogo. Taa LJUBOV ne e eksluzivna nitu pak nekoj moze ili ima pravo da ja ekskuzivira! Nikoj ne moze da trguva so Bozhjite vrednosti i darovi oti Toj uste ne se otkazal od svojot tron!

A seto onoa sto ne e LJUBOV e STRAV! Seto onoa sto ne e napraveno od LJUBOV, rodeno e od STRAV. Toa e od stravot deka nesto ke se izgubi ili deka nesto nema da se dobie...Deluvanjeto od STRAV vodi kon sledenje avtoriteti sto nudat razni vetuvanja, slepi povtoruvanja na adeti samo zatoa sto bile praveni so generacii, sledenje pisanija samo zatoa sto se napisani mnogu odamna, veruvanje vo nesta samo zatoa sto site taka pravat...seto toa vodi kon podelbi, fragmentacija, polarizacija, tenzii, histerii...koi baraat donesuvanje pravila. propisi, zakoni, policii, vojski...i koj na krajot zavrsuvaat so vojni i unistuvanja. Mrazenjeto, ako ne ste znaele, isto taka e chedo na STRAVOT.

Vratete se na Isusovoto uchenje...vratete se na prvichnoto...
pristignete onamu od kade sto prvichno pojdovte...od LJUBOVTA.

Bozhjata vistina e ednostavna: LJUBOV za site i sekogo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:14
Многу убаво пишано! Поубаво не би можел да го напишам. Јас се сложувам со се, освен со твојата поларизација, со твојот апсолутен одбој кон стравот, писанијата, ...
Уверен сум дека се е добро кога душата е во ЛОГОСАНАЛОГОС!
Сега ќе ти дарам еден бисер од Најсветите Писанија. Ти примиго со срцева благодарност. Земи малку време да го “свариш“ и нека ни биде на сите нас, на здравје!

Стравот - од БОГА ВСЕДРЖАТЕЛОТ - е почетокот на совршената Мудрост
А Љубовта - кон Него - е целта на истата!



поздрав

       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:29
ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава 13           


1 Ако ги зборувам човечките и ангелските јазици, а љубов немам - тогаш сум бронза што ѕвони, или кимвал што ѕвечи.

2 И ако имам дар за пророкување, и да ги знам сите тајни и сите знаења; и ако ја имам сета вера, така што да преместува и планини, а љубов немам - ништо не сум.

3 И ако го раздадам целиот свој имот, за да ги нахранам бедните; и ако го предадам своето тело, да биде изгорено, а љубов немам, ништо не ми ползува.

4 Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, лубовта не завидува, не се фали, не се вообразува;

5 не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува. Не држи сметка за зло;

6 не и се радува на неправдата, а и се радува на вистината;

7 сè премолчува, сè верува, на сè се надева, сè трпи.

8 Љубовта никогаш не престанува: А другите дарби : ако се пророштва - ќе се отстранат; јазици - ќе замолкнат; ако е знаење - ќе исчезне.

9 Зашто, делумно знаеме и делумно пророкуваме,

10 но кога ќе дојде совршеното, ќе се отстрани делумното.

11 Кога бев дете, зборував како дете, мислев како дете, расудував како дете. А кога станав маж, го отстранив детинското.

12 Зашто, сега гледаме како во огледало - нејасно; но тогаш: лице во лице. Сега знам делумно, но тогаш ќе сознам целосно, како што и јас бев самиот наполно познат.

13 А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:39
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава 13           


1 Ако ги зборувам човечките и ангелските јазици, а љубов немам - тогаш сум бронза што ѕвони, или кимвал што ѕвечи.

2 И ако имам дар за пророкување, и да ги знам сите тајни и сите знаења; и ако ја имам сета вера, така што да преместува и планини, а љубов немам - ништо не сум.

3 И ако го раздадам целиот свој имот, за да ги нахранам бедните; и ако го предадам своето тело, да биде изгорено, а љубов немам, ништо не ми ползува.

4 Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, лубовта не завидува, не се фали, не се вообразува;

5 не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува. Не држи сметка за зло;

6 не и се радува на неправдата, а и се радува на вистината;

7 сè премолчува, сè верува, на сè се надева, сè трпи.

8 Љубовта никогаш не престанува: А другите дарби : ако се пророштва - ќе се отстранат; јазици - ќе замолкнат; ако е знаење - ќе исчезне.

9 Зашто, делумно знаеме и делумно пророкуваме,

10 но кога ќе дојде совршеното, ќе се отстрани делумното.

11 Кога бев дете, зборував како дете, мислев како дете, расудував како дете. А кога станав маж, го отстранив детинското.

12 Зашто, сега гледаме како во огледало - нејасно; но тогаш: лице во лице. Сега знам делумно, но тогаш ќе сознам целосно, како што и јас бев самиот наполно познат.

13 А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив.



Единствениот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) да те награди во Христа!


АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 23:42





АМИН БОЖЕ, АМИН

Изменето од Sunny - 01.Октомври.2008 во 23:42
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga se zboruva za Ljubov ne se misli na zaljubuvanje.

Prochitajte go vnimatelno Isus i ke raberete deka samo LJUBOVTA i seto onoa sto proizlaga od nea kako benefit za site i za sekogo, e vistinskata poraka i edinstvenata sushtina na Bozhjata Kreacija. Nisto poveke.

Nikakvi dodatni interpretacii, tolkuvanja, prikazni, ubeduvanja, iskustva, tradicii, obichai ne se potrebni za da se "doobjasni" onoa sto e samoevidentno.

Bozhjata volja e LJUBOVTA i benefitot za site i sekogo, a ne samo za nekoj i nekogo. Taa LJUBOV ne e eksluzivna nitu pak nekoj moze ili ima pravo da ja ekskuzivira! Nikoj ne moze da trguva so Bozhjite vrednosti i darovi oti Toj uste ne se otkazal od svojot tron!

A seto onoa sto ne e LJUBOV e STRAV! Seto onoa sto ne e napraveno od LJUBOV, rodeno e od STRAV. Toa e od stravot deka nesto ke se izgubi ili deka nesto nema da se dobie...Deluvanjeto od STRAV vodi kon sledenje avtoriteti sto nudat razni vetuvanja, slepi povtoruvanja na adeti samo zatoa sto bile praveni so generacii, sledenje pisanija samo zatoa sto se napisani mnogu odamna, veruvanje vo nesta samo zatoa sto site taka pravat...seto toa vodi kon podelbi, fragmentacija, polarizacija, tenzii, histerii...koi baraat donesuvanje pravila. propisi, zakoni, policii, vojski...i koj na krajot zavrsuvaat so vojni i unistuvanja. Mrazenjeto, ako ne ste znaele, isto taka e chedo na STRAVOT.

Vratete se na Isusovoto uchenje...vratete se na prvichnoto...
pristignete onamu od kade sto prvichno pojdovte...od LJUBOVTA.

Bozhjata vistina e ednostavna: LJUBOV za site i sekogo.


ni jas ne mislev na zaljubuvanje koga rekov deka ne moze da imam ljubov kon se i sesto.

i ne moze, moze eden covek da ima pocit kon site lugje i so pocit da komunicira so lugjeto so koi ke dojde vo kontakt, no ne e toa ljubov. i ne znaci deka mrazis nesto ako nemas cuvstvo na ljubov kon toa nesto.

zalam , no koga jas bi bila vo nekoja grupa od 50 lugje , i dojde nekoj kako Spiros i kaze - ve sakam site.... sigurna sum deka nieden od tie 50 lugje nema da go doprat tie zborovi , izreceni kako prazna fraza.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:11
butle drzi me da ne padnam
Evan se soglasi so nas
so use nema da doziveam tuka na sajtov
газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:11
Се согласувам Бутел... Љубовта не е збор - а чувство. Тоа чувство произлегува од човекот, се чувствува од другите околу него. Но... истотака се покажува преку дела. А само на збор е многу лесно - но празно...
Do what is right, come what may...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:13
ne e prazno
sekoja ljubov vrzana so religija e namenska i diktirana


Изменето од anakin - 02.Октомври.2008 во 09:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:31
bratot e poln so ljubov,...kon site,...barem taka go,...."dresiraa"намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.