IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 17:52
Originally posted by David1 David1 напиша:

[QUOTE=neo_wmaster] ... Kako sto bi rekol eden moj profesor Gospod bil sam samicek. QUOTE]

Tvojot profesor bil tapa jonson za hristijnastvoto.
Koga Bog bil sam, neli se Troica, Otecot, Sinot i Sv. Duh...

Inaku od aspekt na edno logichka i "objektivna" ANALIZA, kako prvo i osnovno se nalaga sl. prashanje:

Ako velime deka Bog e bezvremenski, zashto po istata logika nemozheme istoto toa da go kazheme i za svetot, za materijata, za energijata i t.n. zoshto svetot da nemozhe da postoi od sekogash? Naukata dokzala deka se e energija i edna kontinuirana rekunfiguracija na atomite.
Zoshto Bog mozhe da bide bezvremenski, a
a energijata, materijata mora da bide vremenska. Zashto energijata nemozhe da bide beskonechna vo svojata vremenska dimenzija, koja e logikata neshto da mozhe da bide nadvor od nash*te mozhnosti za spoznaja, a kosmosov, vselenava demek e vo ramkite na nashata spoznaja, ili pak poptencijalna spoznaja, i e so vremenska komponenta ( vselenava), ili pak osven Bog seto drugo mora da ima vremenska dimenzija?

Gospod e bevremenski bidejki toj e duhovna, a ne telesna licnost. Telesniot svet e sozdaden pri normalni uslovi da bide vremenski. E sega ako se dvizime so brzinata na svetlinata, vremeto za nas ke zastane i nie ke bideme bezvremenski. Ajde da se vratime na temava.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:18
David, mnogu prashanja, a nekako nemame odgovori, neli?

Ako nema odgovori za pochetnata kauzalnost, kako togash ke gradime teologija za natamoshnata kauzalnost? Na osnova na koe razbiranje ako nemame nikakvo razbiranje za toa? Na sto ke temelime, ako gi nemame osnovnite temeli?

Ne znam kolku si upaten vo Biblijata, no tamu, na pochetokot, pishuva:


Vo pochetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata.

Mnogu jasno e kazhano deka materijalniot svet e sozdaden od Boga otposle. Znachi materijalniot Svet ne postoel paralelno so Bozhjeto postoenje.

Vo Evangelieto na Jovan toa e prikazhano ushte poubavo:

Vo pochetokot beshe Slovoto i Slovoto beshe vo Boga i Bog beshe Slovoto. Toa vo pochetokot beshe vo Boga. Se stana preku nego i bez Nego nishto ne stana sto stana.

Znachi prvo beshe Bog. Bog potoa imashe ideja, po idejata intencija (slovo), pa potoa Svetot, se vidlivo i nevidlivo beshe sozdadeno.

Nitu vo Stariot Zavet, nitu vo Noviot Zavet nikade na pochetokot ne se spomenuva ljubov. Ako ljubovta beshe temelot i startot na sodavanjeto zarem ke beshe neshto tolku esencijalno zaboraveno vo pishuvanjeto ???

Neli togash pochetkot ke beshe :

Vo pochetokot beshe Ljubovta i Ljubovta beshe vo Boga i Bog beshe Ljubovta. Taa vo pochetokot beshe vo Boga.

Potoa ke sledeshe Slovoto ili intencijata za sozdavanje poradi ljubovta i t.n.

No seto toa ne postoi nitu vo Stariot, nitu vo Noviot Zavet. Nikade ne se nagovestuva deka Ljubovta e onoa sto vekje bila vo Boga i deka tokmu poradi toa Bog go sozdade Svetov.




Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 18:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:20
a da zamislime deka svetot go sozdade bogotголема%20насмевка
so togas?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

David, mnogu prashanja, a nekako nemame odgovori, neli?

Ako nema odgovori za pochetnata kauzalnost, kako togash ke gradime teologija za natamoshnata kauzalnost? Na osnova na koe razbiranje ako nemame nikakvo razbiranje za toa? Na sto ke temelime, ako gi nemame osnovnite temeli?

Ne znam kolku si upaten vo Biblijata, no tamu, na pochetokot, pishuva:


Vo pochetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata.

Mnogu jasno e kazhano deka materijalniot svet e sozdaden od Boga otposle. Znachi materijalniot Svet ne postoel paralelno so Bozhjeto postoenje.

Vo Evangelieto na Jovan toa e prikazhano ushte poubavo:

Vo pochetokot beshe Slovoto i Slovoto beshe vo Boga i Bog beshe Slovoto. Toa vo pochetokot beshe vo Boga. Se stana preku nego i bez Nego nishto ne stana sto stana.

Znachi prvo beshe Bog. Bog potoa imashe ideja, po idejata intencija (slovo), pa potoa Svetot, se vidlivo i nevidlivo beshe sozdadeno.

Nitu vo Stariot Zavet, nitu vo Noviot Zavet nikade na pochetokot ne se spomenuva ljubov. Ako ljubovta beshe temelot i startot na sodavanjeto zarem ke beshe neshto tolku esencijalno zaboraveno vo pishuvanjeto ???

Neli togash pochetkot ke beshe :

Vo pochetokot beshe Ljubovta i Ljubovta beshe vo Boga i Bog beshe Ljubovta. Taa vo pochetokot beshe vo Boga.

Potoa ke sledeshe Slovoto ili intencijata za sozdavanje poradi ljubovta i t.n.

No seto toa ne postoi nitu vo Stariot, nitu vo Noviot Zavet. Nikade ne se nagovestuva deka Ljubovta e onoa sto vekje bila vo Boga i deka tokmu poradi toa Bog go sozdade Svetov. Sekade se veli deka Bog dobil ideja i zhelba da sozdade onoa sto sozdal.



Da, da. Taka e. No znaes nitu najbliskite angeli ne gi znaat bozjite tajni, a kamo li nie smrtnicite.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 18:27
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:25
Dokolku ne se obideme da gi osozneme neshtata okolu koi gradime teoloshki kuli, tie gradbi sekogash ke bidat samo kuli od karti.

Znachi da prodolzhime ponatamu...

Od samite sveti pisanija prizleguva deka na pochetokot Ljubovta ne bila nikakov vazhen faktor kaj Boga i vo sozdavanjeto na Svetov, ako voopshto taa postoela pred toa sozdavanje.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 18:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dokolku ne se obideme da gi osozneme neshtata okolu koi gradime teloshki kuli, tie gradbi sekogash ke bidat kuli od karti.

Znachi da prodolzhime ponatamu...

Od samite sveti pisanija prizleguva deka na pochetokot Ljubovta ne bila nikakov vazhen faktor kaj Boga i vo sozdavanjeto na Svetov, ako voopshto taa postoela pred toa sozdavanje.

Epa ajde da prodolzime. Znaci na pocetokot nemalo ljubov, nemalo vreme, nemalo nitu duhoven svet, nitu nisto, osven Tatkoto (sinot moze e sozdaden podocna). Istoto go pravas i eden pop vo crkva i mi kaza ne huli protiv Boga. Se prasav so sto hulam, no toj ne mi odgovori. Ljubovta se pojavila posle sozdavanjeto na duhovniot i materijalniot svet. A sto ako dosada go naterala Gospod da go sozdade svetot? Prosti mi Boze, moze gresam! Mozebi mu bilo dosadno sam da e, pa go sozdal svetot. Ova e najlogicnoto resenie.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:34
Toe e eden odgovor, ramnopraven kako i mnogu drugi sto bile i ke bidat, a i nekoi sto ke sledat so ovaa diskusija...

Za da ne te ostavam samo so ova... ajde ke ti dadam edna vezhba ili eksperiment, na koj sakam da porabotish malu pred da se vratish so tvoj komentar.

Stavi se vo edna hipotetichna sostojba za tebe, potpolno svesen za svoeto postoenje, no so zavrzani ochi i usta, zatnati ushi i bez da dopirash nishto okolu sebe (steta sto nemozhesh da lebdish vo prostorot i da ne chuvstvuvash nitu temperatura i dvizhenje na vozduh). Ostani taka podolgo vreme ili ako mozhesh, obidi se da ja pochustvuvash takvata sostojba... zamisli deka psotoi samo tvojata svest i nishto drugo... Javi se nazad so onoa sto ke pochuvstvuvash i sto ke posakash da napravish.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 18:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:35
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

A sto ako dosada go naterala Gospod da go sozdade svetot? Prosti mi Boze, moze gresam! Mozebi mu bilo dosadno sam da e, pa go sozdal svetot. Ova e najlogicnoto resenie.




Од досада настанало се. леле пукнав од смеење
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toe e eden odgovor, ramnopraven kako i mnogu drugi sto bile i ke bidat, a i nekoi sto ke sledat so ovaa diskusija...


Druze ajde i ti odgovori na temava, zosto samo ocenuvas a ne si dal tvoj odgovor.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:40
Prochitaj pogore, kako replika na tvojot komentar.

Odime zaedno kon osoznavanjeto na neshtata. Jas ne znam mnogu povekje otkolku sto znaesh i ti. Odime zaedno, pa ke osoznaeme zaedno.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 18:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:45
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

A sto ako dosada go naterala Gospod da go sozdade svetot? Prosti mi Boze, moze gresam! Mozebi mu bilo dosadno sam da e, pa go sozdal svetot. Ova e najlogicnoto resenie.




Од досада настанало се. леле пукнав од смеење

A od sto nastanalo? Od Big Beng-ot li? Big Bengot treba nekoj da go pokrene, a toa ne moze da go napravi Chuck Norris tuku edinstveno Gospod. Ili pak od teorijata na evolucijata? Samiot Darvin kazal deka e mozno negovata teorija da e gresna. A za Big Bengot onoj sto e teoreticarot koga go prasale " Dali veruvate vo Gospod?", toj odgovoril ne. A posle mu postavile nekoe karakteristicno prasanje, a toj odgovoril "Sto me prasuvate mene, prasajte si go Gospod".
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:51
Messeneger, ako ja zemame Biblijata kako edinstvena pojdovna tochka, od koja kje gi gradime nash*te stavovi, kje ja detektirame - osoznavame vistinata, kazualnostiote i sl, togash razgovorot kje se vodi vo ramnkite na edna teoloshka rasprava. Ne velam deka Biblijata netreba da se zema kako merodaven izvor, no ako se zema samo tyoa shto vo nea pishuvalo, eve kako shto si citiral tekst spored Jovan, teshko deka kje dojdeme do priblizhen zakljuchok ili konsenzus koj kje bide dovolno prifatliv za ateistite. Ako poentata na postiranjervo e da se zadovolat samo teistive, togash nema potreba od pishuvanje. Biblijata se ni kazhuva.

Znachi, poentata ne mi e nekakva si devcalvacija na Biblijata , nitu na Boga , nitu pak na vernicite koi veruvaat vo toa shto veruvaat. Eve neka bide od ljubov sozdaden svetot, iako za toa ti dade soliden komentar! Poentata mi e da se sprotidstasvat mislenjata, stavovite , ....i na krajot, sekoj kje si ostanbe na svoite stavovi.
Forumive, kako i- netov, vo ovoj pogled se skromni mediumi, taka da, do nekoe podrastichno ubeduvanje ili osoznavanje na nekoi "povisoki" vistini dali od strana na teistive ili atesitive teshko deka kje ima ?




Изменето од David1 - 13.Септември.2008 во 18:55
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:53
zasto moi razmisluvanja se brisat???
zatoa so nekorespondirat so vasite???
toa li e sloboda za mislenje tuka na ovoj podforum
sum razocaran od vas moderatori

toa bil IDEA
I SAKAM DA JA PROCITAT POVEKJE CLENOVI

VISE NEPISUVAM TUKA

NE MI SE DOPAGJATE AMA ICH

neka tuka doagjat samo vasi istomislenici
naprajte dosaden forum

cao



Изменето од anakin - 13.Септември.2008 во 18:54
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 18:55
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


A od sto nastanalo? Od Big Beng-ot li? Big Bengot treba nekoj da go pokrene, a toa ne moze da go napravi Chuck Norris tuku edinstveno Gospod. Ili pak od teorijata na evolucijata? Samiot Darvin kazal deka e mozno negovata teorija da e gresna. A za Big Bengot onoj sto e teoreticarot koga go prasale " Dali veruvate vo Gospod?", toj odgovoril ne. A posle mu postavile nekoe karakteristicno prasanje, a toj odgovoril "Sto me prasuvate mene, prasajte si go Gospod".

Не ги мешај работите, има конкретна тема и конкретни прашања. Секогаш кога немате одговор за теолошки прашања секогаш се вадите на непостоење на бинг-бенг и неточноста на дарвиновата теорија.
Но он топик, значи ниту материјата ниту времето ниту просторот можат да се направат, произведат од нешто ниту пак да се уништат, значи постоеле од секогаш. А што толку време му требало на бог (ако постоел) и баш тогаш да го стори тоа и тоа од „ништо“..... тоа е прашањето
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.